Sociaal-economische positie van beambten is danig verzwakt Organisatiegraad ten opzichte van arbeider zeer gering Dow Jones spoedig op index 1000 K.N.P. verwacht veel van Canadese samenwerking IJmuidense binnenvaartschool ingaande vandaag gesloten De Beurs NVV constateert in rapport: Ambtenaren zijn het onderling niet eens over het loonsysteem Wall Street verwacht: Uit gift ekoers obligaties KZK 99V2 percent Uitbreidingen op stapel Moeilijkheden in de Bloemstraat te IJmuiden Veel materiële schade bij autobotsing Kort economisch nieuws Noordersluis- paviljoen weer geopend Ernstige botsing in Santpoort Goudhaantjes trekken weer door het Noordhollands duinreservaat Voetgangster in botsing met auto Onder invloed op gestolen bromfiets SCHEEPVAARTBERICHTEN Diverse ongelukken en aanrijdingen in Velsen Motorrijder botste tegen bestelauo Biggen gestolen te Beverwijk Schade te Velsen door de storm MAANDAG 1 NOVEMBER 1965 Een regeling V akantie Leden van Ring wonnen hun „caritasboksduels" Te weinig belangstelling voor cursus O „Niet alleen het onderscheid tussen de functies van de handarbeiders en die van de werknemers in de be- ambtengroepen valt voor een goed ge deelte weg, ook de sociaal-economi sche positie van beide groepen gaat een grote mate van overeenstemming tonen. Hierbij bevinden de beambten- groepen zich in een absoluut en rela tief zwakker wordende situatie. Vol gens deze zienswijze verkeert een organisatie die slechts een beperkte categorie beambten organiseert in het algemeen in een ongunstige positie, omdat de huidige ontwikkeling ertoe kan leiden dat verscheidene groepen werknemers als eikaars concurrent gaan optreden. Daarom is een ge- integreerde belangenbehartiging no dig, die het best in de vorm van be- drijfstaksgewijze organisatie kan worden gerealiseerd". Dit zijn enkele conclusies uit een door een studiecommissie van het contactor gaan voor de middengroepen in het NW (COM) gepubliceerde beschouwing waar in zij haar visie geeft op het rapport „De verhouding beambte-arbeider" van een door de studiegroep sociaal-weten schappelijk onderzoek (een autonome or ganisatie van een aantal personen uit het bedrijfsleven) ingestelde werkgroep. Het vervagen van de grenzen tussen arbeiders- en beambtenfuncties vordt vol gens de commissie in sterke mate bevor derd door de technische ontwikkeling met als uiterste consequentie de geautomati seerde produktie en administratie en de daaruit voortvloeiende opvattingen ten aanzien van bedrijfshuishouding en per soneelsbeleid. De sociaal-economische po sitie van de werknemers in de beambten- groepen is verzwakt doordat het aanbod van arbeidskrachten die voortgezet tech nisch, administratief of commercieel on derwijs hebben genoten sterk toeneemt. Dit vooral, nu verschillende verkgevers- groepen van deze gewijzigde positie ge bruik maken om zich bij het bepalen van de arbeidsvoorwaarden van de beambten in hoofdzaak te laten leiden door vraag naar en aanbod van arbeidskrachten in deze sector. Deze situatie wordt naar het oordeel van de commissie bovendien in Onder de vijf aan het centraal overleg deelnemende ambtenarenorganisaties be staat groot verschil van mening over het toekomstige ambtenaren-loonsysteem. Liet de Algemene Rooms-Katholieke amb- tenarenvereniging onlangs weten dat zij bij een vrijer worden van de loonpolitiek een geheel eigen overheidsloonbeleid wil, het ambtenarencentrum voelt hier niets voor. Deze laatste, evenals de ARKA ca tegorale, organisatie met 35.000 leden, vindt het trendmatig volgen van de ont wikkelingen in het vrije bedrijf aan het overheidspersoneel de grootste zekerheid bieden. Het bestuur van het ambtenarencentrum heeft voorts meegedeeld dat het, als in het vrije bedrijf de ondernemingen fond sen ter beschikking gaan stellen van de vakbonden en hun leden, van de overheid ten aanzien van zijn werknemers een soortgelijk gebaar verwacht. Maar dan niet alleen voor georganiseerden. Voor het overige onderschrijft het amb tenarencentrum de verlangens die ande re organisaties reeds hebben geuit, zoals onder meer nabetaling van de dit jaar niet uitgekeerde 1% pet AOW-premiecom- pensatie aan de ambtenaren, december- toelage en hogere vakantietoeslag naar kindertal. Het centrum heeft voorts op zijn lange lijst van wensen o.m. staan: in bouw van huurcompensaties, ook voor jeugdigen en gehuwde vrouwen, uitbrei ding van huwelijkstoelagen en meer uni formiteit in de werktijd (van 41 1/4 uur). de hand gewerkt door de ten opzichte van de arbeidersgroepen geringe organi satiegraad van de beambten. Bij bedrijfstaksgewijze organisatie zal men volgens de commissie moeten stre ven naar één regeling van de arbeids voorwaarden voor het gehele bedrijf of de gehele onderneming, gebaseerd cp een objectieve waardering van de gele verde arbeid. Zij meent, dat in de belo ningsschalen die op leeftijdsindeling be rusten, ook functiejaren zouden moeten worden opgenomen en dat de top van de schaal sneller bereikbaar moet zijn. Hier bij acht zij een verschil in behandeling tussen arbeiders en beambten niet ge rechtvaardigd. De commissie staat ook op het stand punt, dat er geen aanleiding is voor het handhaven van de thans nog oestaande vrij grote verschillen in de werktijden van de diverse groepen werknemers. In het beloningssysteem zal een plaats moe ten worden ingeruimd voor het waarderen van onregelmatige en onaangename ar beid voor alle werknemersgroepen. Waar controlemaatregelen of strafbepalingen nodig zijn dienen ze, volgens de commis sie, gericht te zijn tegen de individuele werknemer die geen vertrouwen verdient en niet tegen groepen. De lengte van de vakantie moet naar het oordeel van de commissie worden be paald door de aard van de werkzaamhe den der betrokken werknemers. De com missie is tegen toekenning van bijzondere rechten aan verschillende groepen werk nemers op grond van hun functiehoogte. De commissie merkt verder op, dat voor alle werknemers in de onderneming een gelijk systeem voor de pensioenvoorzie ning moet worden nagestreefd. Aan de vakbeweging behoort onder al le omstandigheden een plaats te worden toegekend bij de beoordeling en regeling van de arbeidsvoorwaarden, aldus het rapport. De commissie acht dit ondermeer noodzakelijk om te kunnen voorkomen dat het toekennen van rechten afhankelijk wordt van de marktpositie der betrokken werknemers. Zij meent, dat de bedrijfs taksgewijze opstelling van de vakorgani saties vooral in het belang is van de groeperingen wier positie in het raam van de economische en sociale verhoudin gen is verzwakt en zij geeft daarom de voorkeur aan deze opstelling boven een ge scheiden optreden van die groepen. Wall Street wordt door winstnemingen gehinderd bij de opmars van de Dow Jones-index naar de 1U00, maar er zijn slechts weinig effectenhandelaren in de Verenigde Staten, die niet verwachten dat het eerlang toch zover zal komen dat de onwezenlijke stand wordt bereikt. In de afgelopen week is het record opnieuw ge broken en vrijdagavond bracht de nade ring van het weekeinde nog geen einde aan de opmars. De grootste koersstijgin gen treden echter niet op bij de fondsen, die bij de samenstelling van de index ge wicht in de schaal leggen. Zouden de koer sen van aandelen als Polaroid en Xerox in de index zijn opgenomen, dan was de grens van 2000 al bereikt. Nu zal echter de vlag al worden uitgehangen als de dui zend wordt opgetekend. In de afgelopen week heeft de New Yorkse beurs toch alweer 6,7 punten aan de koersindex toegevoegd, waardoor de stand donderdagavond op 959,1 was beland. Dit betekende tegenover de eerste beurs- dag van het jaar een stijging van 89,3 punten. De omzet is echter in belangrij ke mate ten achter gebleven bij die van de voorgaande vijf beursdagen. Ditmaal werd een totale omzet bereikt van 37.700.000 shares. In de voorafgaande pe riode verwisselden 44.790.000 shares van eigenaar. Ook de obligatie-omzet was in Wall Street beduidend kleiner. Ditmaal werd een totaal van 65,8 min. dollar op gegeven tegen 74,7 min dollar. De krachtige verbetering van de po sitie van het pond sterling op de interna tionale valutamarkten heeft de Londense effectenbeurs geïnspireerd tot hogere koersen. Het indexcijfer van 500 fondsen, als berekend door „Financial Times" steeg 1,5 pnt. Ook in de andere financiële centra viel een betere stemming te signaleren dan in weken het geval is geweest. De voor- Op dinsdag 9 november wordt de in schrijving opengesteld op de reeds aan gekondigde 50 min. 6 percent 15-jarige obligaties 1965 ten laste van Koninklijke Zout-Ketjen n.v. in Hengelo, tot de koers van 9914 percent. De stortingsdatum is woensdag 1 december. Notering ter beur ze zal worden aangevraagd. De buitengewone aandeelhoudersverga dering van de Koninklijke Nederlandse Papierfabriek (KNP) in Maastricht heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan de voorgestelde deelneming in deze Ne derlandse industrie door een grote Cana dese papierfabriek, MacMillan Bloedel and Powell Ltd. uit Vancouver. Tegen een beurskoers van 300 pet. zal de Cana dese onderneming 225.000 aandelen van 75 gulden nominale waarde volstorten. Het totale bedrag van ongeveer 50 mil joen gulden, dat 36 pet. van het maat schappelijk kapitaal van het Maastrichtse bedrijf zal bedragen, zal geleidelijk wor den geïnvesteerd in een voorgenomen uitbreiding van de papierfabriek. Waar die uitbreiding zal worden gereali seerd en van welke omvang die zal zijn wilde president-directeur ir. L. Lhoest niet meedelen om de concurrentie niet wak ker te maken. Wel bleek uit de woorden van directeur Violen da* met het buiten landse kapitaal een geheel nieuwe fabri- cage-eenheid zal worden gebouwd. „Al leen maar met grote produktie-eenheden zal op de wereldmarkt met succes kun nen worden geconcurreerd", zei hij. De plannenportefeuille bevat zeer zeker ook nog vestigingsideeën in België. De aandeelhouders maakten het de raad van bestuur niet moeilijk. Niemand had bedenkingen tegen de buitenlandse inte gratie en ook niemand had bezwaren te gen het afstand doen van de statutaire voorkeursrechten. De Canadese industrie heeft de beschikking over een bos-areaal ter grootte van viermaal Nederland. Over 1964 bereikte het bedrijf, dat een der grootste producenten van hout en kranten papier ter wereld is, een omzet van 413 miljoen Canadese dollars. De winst be droeg over hetzelfde jaar 41 miljoen Ca nadese dollars. naamste indexcijfers ondergingen gedu rende de laatste vijf beursdagen een ver betering, die het grootste was in Tokio. In Tokio, Londen en Toronto ligt het in dexcijfer thans boven het niveau van de eerste beursdag van het jaar, zodat er een markant verschil is met de koersbewe- ging aan de Amsterdamse effectenbeurs. De koersontwikkeling in de voornaamste centra buiten Amsterdam valt af te lezen uit de onderstaande opgave: 28 okt. verschil t.o.v. 1965 21 okt. 4 jan. D. Jones ind. 959,1 6,7 89,3 id. sporen 236,2 0,7 31,2 id. nutsbedr. 157,5 0,9 2,9 Londen 112,7 1,5 6,7 Brussel 124,8 onver. 8,7 88,9 1,5 10,9 Duitsland 91,5 1,0 12,2 Milaan 54,3 onver. Zwitserland 225,5 0,8 10,5 Tokio 1250,3 9,5 23,3 Toronto 169,8 1,1 3,8 Zaterdagavond werd door enige bewo ners van de Bloemstraat te IJmuiden de hulp van de politie ingeroepen, omdat een hunner buren die onder invloed van sterke drank bleek te verkeren daar nogal moeilijkheden veroorzaakte. Zo had hij reeds het raampje van de voordeur vernield, waarachter de bewo ners zich hadden verschanst. Hierdoor vergaten zij hun fel brandende kachel in de achterkamer, zodat ook nog een klein binnenbrandje ontstond met een behoor lijke rookontwikkeling. Dit brandje kon spoedig door de brandweer worden ge blust. De politie heeft degene, die de moeilijkheden veroorzaakte, meegeno men naar het hoofdbureau en daar inge sloten. Een personenauto en een bestelwagen hebben aan de voorzijde zware schade op gelopen bij een botsing, die zich vrijdag morgen voordeed op het kruispunt Groe- neweg-Esdoornstraat-Platanenstraat te IJ muiden. De bestuurder van de personen auto verleende geen voorrang aan de be stelwagen. Er hebben zich bij deze aan rijding geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. Op de hoek Scheldestraat-Burge- meester Rambonnetlaan te IJmuiden ver zuimde een bromfietsberijder voorrang te verlenen aan een bestelauto. De brom fietsberijder werd licht gewond. Het Tweede-Kamerlid Beernink (CHU) heeft de minister van financiën schriftelijk gevraagd, mee te delen, voor welk totaalbedrag bij de jongste staatslening is ingeschreven door bui tenlandse beleggers. Onlangs hebben wij reeds uitvoerig be richt dat de heer H. L. Dahmen door de uitbreiding van het havenkantoor genood zaakt was zijn Noordersluispaviljoen meer naar noordelijke richting te verplaatsen, waarbij door ons werd verondersteld dat deze verhuizing wel eens een belangrijke verbetering zou kunnen zijn. Welnu, deze prognose is vrijdagmiddag volkomen juist gebleken, want met zijn nieuwe zaak heeft de restaurateur IJmuiden een at tractie geschonken, welke bij binnen- en buitenlanders ongetwijfeld bijzonder in trek zal komen. In de eerste plaats door het welhaast unieke uitzicht dat de bezoe kers van achter de brede ramen en des zomers vanaf het ruime terras op de bedrijvigheid van het Noordzeekanaal ge boden wordt, waarbij men de schepen tot ver in zee kan gadeslaan. Voorts werd het interieur van een gezellige aankleding voorzien, waarbij verlichting, meubilair en stoffering tot een smaakvolle combi natie werden samengevoegd. Vrijdagmiddag kon dit fraaie restaurant voor het publiek worden opengesteld, waarbij de heer en mevrouw Dahmen veel blijken van belangstelling mochten onder vinden. Deze bestonden niet alleen uit tal rijke persoonlijke gelukwensen, maar ook uit vele bloemstukken, waarmee deze opening de beoogde feestelijke sfeer werd verleend. Een 46-jarige classificeerder uit Am sterdam en een 29-jarige chauffeur uit Haarlem reden zondagmiddag omstreeks twee uur respectievelijk als bestuurders van 'n bestelwagen en van een personen auto met hoge snelheid in de richting van het kruispunt WeertsplantsoenIrissen- straat in Santpoort. Zonder vaart te verminderen kwamen beide wagens op dit kruispunt met elkaar in botsing. Daarbij draaide de uit de Irissenstraat komende personenauto een kwart slag om. Door de kracht van de botsing schoot de bestelwagen nog een 25-tal me- wagens op dit kruispunt met elkaar in ters door over het voetpad en door de groenstrook in het midden. De 46-jarige echtgenote van de classificeerder werd uit de wagen op het wegdek geslingerd en moest met een schedelbasisfractuur naar het Antoniusziekenhuis te IJmuiden wor den gebracht. Haar 12-jarige dochter moest daar gehecht worden. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De bestelwa gen werd voor een nader technisch onder zoek naar het hoofdbureau van politie ge sleept. De boksvereniging Westland organiseer de zaterdag amateurbokswedstrijden waaraan ook leden van de boksclub Ring uit IJmuiden deelnamen. Het doel van deze duels was gelden te verzamelen voor het missiewerk van zendelingen uit het Westland. De uitslagen van de partijen waren: Unkel won op punten van Grommers (Oorschot) Schoorl versloeg Smit (Brie- men) door opgave in de tweede ronde Freeze won op punten van Verbon (Brie- men). Morgenavond zullen Kraaijenoord, in de finale tegen Donkersloot (Amsterdam) in het zwaar weltergewicht en Woerde in de finale halfzwaargewicht boksen om de na tionale titels. De wedstrijden zullen in ho tel Krasnapolski worden gehouden. Ze zijn er weer volop in het Noordhol lands duinreservaat, de kleine nijvere en altijd montere goudhaantjes. Bij duizen den, ja misschien wel bij miljoenen zijn ze met de grote vogeltrek uit het noor den hier aangeland. In groepjes van vele tientallen en soms nog meer schui men ze nu overal de bosjes af op zoek naar allerlei insectjes en larfjes. Een groot deel van deze vogeltjes blijft overwinteren in het Noordhollands duin reservaat en men zal ze er de komende maanden vaak kunnen aantreffen, vooral omdat ze in het geheel niet schuw zijn. Dit is weer het gevolg van het feit dat zij afkomstig zijn uit niet of maar nau welijks bewoonde noordelijke streken. De goudhaantjes zijn de kleinste vogel tjes van Europa. Dat zijn dus niet, zoals vaak wordt gedacht, de winterkoninkjes, al scheelt het dan ook niet veel. Het ge zegde „klein maar fijn" is zeker ook op de goudhaantjes van toepassing, want het zijn in hun los en licht verenpakje uiterst ranke en elegante vogeltjes. De hele winter door vertonen de goud haantjes zich overal. Ze fladderen als vlinders tussen de bomen en zoeken alles aï naar insecten. Daarbij „keuvelen" ze onophoudelijk met elkaar met hun ijle geluidjes en hoe groot de groep ook is, meestal fladderen ze al paarsgewijs rond. Reeds in november voeren de mannetjes allerkoddigste fladdervluchtdansen uit om de wijfjes, die er zich (dan nog) niets van aantrekken. Miniatuur-appeltjes Het is in deze tijd van het jaar ook de moeite waard in het Noordhollands duin reservaat eens aandacht te besteden aan die vreemde knikkers eerst groen, dan rood en later bruin aan de onderzijde van de eikebladeren. Deze zgn. galappel tjes komen vooral dit jaar veel voor. Zij zijn ontstaan doordat in de voorzo mer een vrouwelijke galwesp met haar zaagvormige legboor een groefje in een badnerf heeft gezaagd en daarin een eitje heeft gelegd. Het weefsel van het blad gaat vergroeien tot een wal om het eitje en tenslotte wordt de larve, die intussen uit het eitje is gekomen, geheel in het tot In de Breestraat te Beverwijk is zater dagmiddag 'n inwoonster van Heemskerk die lopende de rijbaan overstak in bot sing gekomen met een personenauto. De vrouw liep verwondingen op en is naar het Rode Kruisziekenhuuis gebracht voor nadere medische hulp. Een patrouille van de Beverwijkse poli tie hield zondagavond een bromfietsberij- dep. uit Beverwijk staande, die slingerend midden op de Alkmaarseweg reed, geen verlichting voerde en ook nog zonder meer de Hoflanderweg opdraaide. De man bleek onder invloed van alcoholhou dende drank te verkeren. Toen de politie met hem onderweg was naar het bureau herkende een voorbij ganger de bromfiets als zijn eigendom. Deze man ging meteen mee naar het po litiebureau en deed daar aangifte van diefstal van de bromfiets. De onder invloed verkerende man werd ter ontnuchtering ingesloten. Er zullen vandaag processen-verbaal tegen hem worden opgemaakt. Abbekerk 1 te Hamburg. Abida 31 v. Abadan n. Kaapstad. Achilles 30 v. La Guaira n. Amuaybay. Acmaea 31 te Curacao. Agamemnon 30 v. St. Maarten n. Mobile. Alhena 30 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alkes 1 te Khorramshar. Almkerk 30 v. Napels n. Genua. Alnati 30 v. Santos n. Buenos Aires. Ameland 29 v. Rotterdam n. Thameshaven. Amstelmeer 30 v. Moji n. Tsingtao. Annenkerk 30 v. Bremen n. Antwerpen. Artemis 30 v. Alexandrië n. Beyrouth. Avedrecht 1 v. Mena al Ahmadi n. Coryton. Bali 1 te Rotterdam. Banda 29 v. New York n. Tripoli. Bengkalis 30 v. Beyrouth n. Aqaba. Beninkust 30 te Rotterdam. Borneo 29 te Rotterdam. Castor 31 v. Rotterdam n. Bremen. Congokust 1 te Bordeaux. Delft 1 te Hamburg. Diogenes 31 te Rotterdam. Doelwijk 31 v. Port Said n. Lavera. Echo 1 te Rotterdam. Eemhaven 1 te Rotterdam. Friesland 30 v. Bizerta n. Huelva. Ganymedes 1 te Callao. Grebbedijk 30 v. Antwerpen n. Bremerhaven. Guineekust 30 v. Bordeaux n. Dakar. Hathor 1 te Malta. Hector 31 te Bremen. Heemskerk 31 te Lourenco Marques. Hercules 30 te Rotterdam. Hermes 30 v. Bermuda n. Port of Spain. Hilversum 31 te Charleston. Hoogkerk 30 v. Antwerpen n. Marseille. Houtman 30 v. Zanzibar n. Dar es Salaam. Ilias 29 v. Rotterdam n. Barcelona. Ittersum 31 te Bremen. Ivoorkust 30 v. Antwerpen n. Amsterdam. Jagersfontein 1 te Kaapstad. Japara 30 v. Genua n. Port Said. Johannes Frans 30 v. Baltimore n. Aruba. Karakorum 1 v. Massawa n. Suez. Karimun 2 te Honiara verw. Katelysia 30 te Teesport. Kenia 31 te Bermuda. Kennemerland 1 v. Recife n. Maceio. Kieldrecht 1 te Basrah. Kloosterdijk 30 v. Rotterdam n. Antwerpen. Kloosterkerk 1 v. Brisbane n. Adelaide. Korendijk 30 te Antwerpen. Korovina 31 te Singapore. Het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart heeft besloten de binnen vaartschool te IJmuiden met ingang van 1 november voor het gehele cursusjaar te sluiten. Ondanks alle propaganda en pu bliciteit bleef het schoolbezoek tijdens de eerste maand van het nieuwe seizoen zo danig onder de maat, dat zelfs het be staansminimum niet kon worden bereikt. De geringe belangstelling voor dit vak onderwijs is feitelijk al jaren het zorgen kindje van de plaatselijke binnenvaart school. Reeds vanaf de oprichting in 1957 heeft men hiermede regelmatig te kam pen gehad. Deze voortijdige sluiting betekent nog niet, dat de binnenvaartschool voor IJmuiden verloren is. Dit seizoen blijft de deur echter definitief dicht. Indien vol gend jaar zou blijken dat er voor dit on derwijs wel belangstelling bestaat, zal stellig worden overwogen de binnenvaart school te heropenen. Als schakel in de ke ten van landelijke binnenvaartscholen mag een belangrijk havengebied als IJmuiden zeker niet ontbreken. Kreon 31 te Savannah. Langkoeas 30 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Lekhaven 30 v. Rotterdam n. Montevideo. Maas Lloyd 31 te Cristobal. Mariekerk 31 te Aden. Maron 29 v. Georgetown n. Curagao. Mataram 30 te Dublin. Medon 30 te Le Havre. Memnon 30 te Amuaybay. Mentor 31 te Mersin. Merwe Lloyd 30 te Seattle. Munttoren 30 te Porto la Cruz. Nijkerk 31 te Rotterdam. Ommenkerk 30 v. Lourenco Marques n. Beira. Oranjefontein 29 v. Rotterdam n. Bremen. Osiris 31 v. Ponce n. Le Havre. Ouwerkerk 30 te Aden. Palamedes 31 te Porto Limon. Pericles 30 v. Bridgetown n. Port of Spain. Pieter S. 31 te Rotterdam. Polydorus 31 v. Padang n. Sibolga. Poseidon 30 v. Porto Plata n. Santander. Radja 29 v. Rotterdam n. Bremen. Roggeveen 29 v. Hongkong n. Mogadiscio. Rijndam 30 v. Montreal n. Rotterdam. Sarpedon 1 v. Port au Prince n. Europa. Schiedijk 30 te Hamburg. Schiekerk 31 te Bremerhaven. Senegalkust 30 v. Abidjan n. Lagos. Sigli 30 te Kuching. Simonskerk 3 te Adelaide verw. Sinon 1 te Baltimore. Skadi 1 te Cadiz. Sloterdijk 31 te Boston. Socretes 30 v. Cristobal n. Curagao. Soestdijk 29 v. New York n. Antwerpen. Spaamekerk 1 v. Tripolis n. Genua. Stad Gouda 31 te New Orleans. Stad Maastricht 31 te Casablanca. Steenkerk 31 te Bremen. Steenwijk 1 rede Yokohama. Steven 29 v. Rotterdam n. Aviles. Straat Colombo 31 te Trincomalee. Straat Franklin 30 v. Monrovia n. Freetown. Straat Freetown 31 te Mauritius. Straat Van Diemen 30 v. Mauritius n. Mombasa. Streefkerk 1 v. Aden n. Suez. Themis 1 te Port au Prince verw. Tjiwangi 2 te Sydney verw. Tjitarum 30 v. Brisbane n. Tawau. Van Cloon 2 te Bangkok verw. Van Spilbergen 30 te Tanga. Vasum 31 te Suez. Viana 30 rede Port Said. Westertoren 1 te Singapore. Woltersum 30 v. New Orleans n. Le Havre. Wonogiri 31 te Le Havre. Wonorato 30 v. Porto Limon n. New Orleans. Zaankerk 31 v. Le Havre n. Marseille. Zaria 30 v. Anacortes n. Mamonal. Zonnekerk 30 te Rotterdam. ■6LEEPVAART Cycloop, 31 okt. werkzaam te Marsa el Brega. Gelderland, 31 okt. 30 mijl Oost Port Elizabeth, met zuiger HAM. 209 onderdeg naar Durban, alwaar 4 nov. verwacht. Groningen, 28 okt. vertrokken van Newport News (USA) met tanker „Callabee" naar Itali aanse haven. Jacob van Heemskerck, 28 okt. aangekomen te Newport News met ,,Lake Palourde". Op 31 okt. nog te Newport News. Junior, 31 okt. werkzaam te Marsa el Brega. Noord-Holland, 30 okt. aangekomen te Vlaardin- gen met 3 bakken van Cobh, Ierland. Ver trekt 1 nov. van Vlaardingen met 1 bak naar Le Havre en 2 bakken naar Marseille. Octopus, 31 okt. nog te Malta. Titan, 31 okt. teruggekeerd te IJmuiden, nadat 120 mijl NNW IJmuiden de Duitse „Editha" op 30 okt. was gezonken en de Duitse „Frie- senland" op 31 okt. in de Haaksgronden was vergaan. Utrecht, 31 okt. station Landsend, Engels Kanaal. Willem Barendsz, 18 okt. vertrokken van Pa peete naar Hiroshima (Japan), een appeltje uitgegroeide weefsel omslo ten. Binnen in een holte van het galap peltje leeft de larve, zich voedend met de voedingsstoffen, die ze uit de binnen wand van de galappel opzuigt. Juist in de tijd dat de bladeren vallen, verpopt de larve zich en het kleine zwarte wespje, dat er uitkomt, boort zich tegen december een uitweg naar buiten om daar de winter tussen het dorre blad door te brengen. Dat zijn dan allemaal vrou- tjes. Heel merkwaardig is dat deze vrou welijke galwespjes vervolgens in de win ter onbevruchte eitjes leggen, die een on misbare rol bij de voortplanting spelen. Zij doen dat vooral in de zogenaamde sla pende knoppen onderaan de stam van de eik bij het begin van de wortels, meestal juist even onder de grond. In het voor jaar ontstaan hier vervolgens kleine, on geveer 3 mm grote gallen, die met paarse haren bedekt zijn. Later in het voorjaar, als de eik inmiddels bladeren heeft ge kregen, verschijnt een nieuwe generatie wespjes, die ditmaal ten dele manlijk ten dele vrouwelijk zijn. En als dan in de zo mer de bevruchte vrouwtjes weer hun eitje leggen in een eikeblad, zijn we een jaar verder en begint deze merkwaardige cyclus weer van voren af. Tijdens het afgelopen weekeinde heeft de Velsense politie het bijzonder druk ge had met het behandelen van diverse aan rijdingen en andere ongevallen, die in de ze gemeente plaatsvonden. Zo werd zaterdagmiddag op de Broekber- genlaan te Santpoort een 70-jarige voet gangster aangereden door een 53-jarige bromfietser uit Haarlem, op het moment dat zij de rijweg via het zebrapad wilde oversteken. De bromfietser poogde nog tij dig te remmen, maar omdat het wegdek door de regen tamelijk glad was gewor den, slipte hij met het reeds vermelde gevolg. Het slachtoffer werd met een poli tieauto naar haar woning overgebracht, waar zij door de huisarts aan enige schaafwonden aan handen en benen werd verbonden. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur re den een 17-jarige scholier en een 55-jarige melkhandelaar, beiden uit IJmuiden, res pectievelijk als bestuurder van een brom fiets en van ee motorcarrier gelijk met elkaar op naar de t-splitsing Stationsweg- Parkweg te Velsen-zuid. Bij deze splitsing gekomen verzuimde de melkhandelaar de doorgang vrij te laten voor de van het rij wielpad naderende bromfietser, zodat een aanrijding volgde. De scholier werd met een hoofdwond en enige ontvellingen naar het Antoniusziekenhuis overgebracht, waarna hij na te zijn behandeld naar zijn woning kon terugkeren. Op ongeveer hetzelfde tijdstip vond op de hoek Kennemerlaan-Edisonstraat te IJmuiden een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door een 37-jarige radiotelegrafist uit IJmuiden en een 16- jarig meisje, dat op haar bromfiets de stilstaande auto naderde. Juist op dat moment trok de bestuurder zijn wagen weer op, zodat het meisje dat daarop niet had gerekend, door hem werd aangere den. Zij werd met klachten over pijn in de rug door de ongevallendienst voor on derzoek naar het Antoniusziekenhuis over gebracht. Omdat de politie nog geen ge tuigen van dit ongeval heeft kunnen vin den verzoekt zij hun die bij deze aanrij ding aanwezig zijn geweest, zich even te melden op het hoofdbureau van politie, of zich telefonisch met de verkeerspolitiee in verbinding te stellen. Zondagavond om negen uur werd een op de Lange Nieuwstraat te IJmuiden ge parkeerd staande vrachtauto aangereden door een personenauto, waarvan de be stuurder zich snel verwijderde, zonder zich bekend te hebben gemaakt. Na een ijlings ingesteld onderzoek gelukte het de politie hem toch te achterhalen. Het bleek een 25-jarige inwoner van IJmuiden-oost te zijn, die bovendien onder invloed van al coholhoudende drank verkeerde. Hij werd naar het hoofdbureau van politie overge bracht en is daar, nadat zijn rijbewijs was ingenomen, ingesloten. Op de hoek Prins Bernhardlaan-Ake- rendamlaan te Beverwijk verleende de bestuurder van een linksafslaande bestel auto geen voorrang aan een hem tege moetkomende motorrijder uit Beverwijk. Bij de botsing liep de motorrijder een enkelfractuur op. De man is naar het Rode Kruisziekenhuis vervoerd. Een inwoner van Beverwijk deed aan gifte bij de politie van diefstal van twee biggen. Deze dieren liepen op een per ceeltje land tussen rijksweg 9 en de spoor baan. De politie zoekt nu naar de biggen en naar de dader(s). De hevige storm van het afgelopen weekeinde heeft onder meer te Velsen al le waarschuwingsborden laten sneuve len, waarmee het verkeer voor de werk zaamheden bij het tunnelcomplex wordt omgeleid. Daardoor viel tevens de ver lichting uit. De politie en de uitvoerder hebben maatregelen moeten nemen om de ravage te herstellen. Verder is in de Scheldestraat te IJmuiden de schutting bij een garage omgewaaid. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U388 Hoogovens Kon. Olie148.20 Philips 119.30-119.60 119.80 (Jnilever 131.80 K.L.M.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6