J Telstar bezorgde Borghuis een gemakkelijke rentree Pover Telstar kon Heracles niet van eerste zege afhouden Briljant Ajax kon zich tegen zwak Fortuna geheel uitleven Feijenoord in eigen stadion een prooi van GVAV-ers FC Twente heeft in Hans Roordink een beste schutter r K.. SP OR TIEF BEZIEN Eén lijn Zwitserland- Nederland op TV Ajacieden krijgen hun zin PSV liet niets aan toeval over Cruyff scoorde opnieuw twee keer FC Twente schoot ineens met scherp Rotterdammers hebben geen goede reserves Turks elftal speelt in de competitie DWS had aan één treffer genoeg Portugal ook in eindronde voor de wereldtitel MAANDAG 1 NOVEMBER 1965 9 NIET IN ORANJE Elinkwijk-ADO interessante strijd Stayer Pol de Paepe voorlopig uitgeschakeld I» (Van onze sportredactie) Gerrit Borghuis zal zich zijn ren tree in de hoogste voethalkringen moeilijker hebben voorgesteld. De grote, stevige speler van Heracles werd na zes wedstrijden uitgescha keld te zijn geweest, gisteren echter slechts geconfronteerd met machte loos spel van een zwakke tegenstan der. Die stempel rustte op Telstar, dat het loon voor matig voetbal dat door 5.000 toeschouwers werd gadegesla gen kreeg uitgekeerd met een 20 nederlaag, hetgeen voor Heracles de eerste overwinning van dit seizoen betekende. Borghuis zorgde met Arnthof voor een opmerkelijke rust voor het doel van Con rad en Telstar heeft wel energie aange wend om die rust te verstoren, speciaal in de tweede helft, maar het strijden èn tegen Heracles en ook tegen het onmach tige gevoel, dat de eigen prestaties te weeg brachten, was te veel. Er was geen overtuiging en het bleef daardoor een po ver geheel. Simplistisch voetbal is tegen het stug ge Heracles van fatale betekenis. Onder de aanvoering van halfspeler Westra heeft de Almelose ploeg dat tegen Tel star tot uitdrukking gebracht. Westra nam na achttien minuten spelen zelf het eerste doelpunt voor zijn rekening. Uit een vrije trap veroorzaakt doordat Piro- vano een Heracles-aanval van een gevaar lijk karakter trachtte te ontdoen door Knoef met twee benen te bestrijden, schoot Westra over „het muurtje" via de vuist van Jense en de paal in het doel. Druk ke activiteiten van Morsink, de midden voor van Heracles, toonden daarna wel aan, dat eenvoudige aanvallen van de oostelijke ploeg voor de Telstar-defensie, zoals die gisteren speelde grote proble men opleverden. Resultaten had dat ove rigens pas in de tweede helft, toen Mor sink en Knoef in de achtste minuut een aanval uitvoerden, die Knoef besloot met een schot laag in de hoek. De 2-0 achterstand verontrustte Telstar duidelijk, maar het besef hoe en wat te doen als tegenwicht ontbrak. Het bleef bij een wat grotere ijver dan voor de rust, maar de bedoelingen bleven al te vaak en al te duidelijk uitzichtloos. De Vries, die voor rust twee maal was opgevallen door schoten, die Conrad althans nog eni ge moeite kostten om ze te bedwingen, trok ook in de tweede helft even de aan dacht door een schot, dat via de handen van Conrad in het zijnet kwam. Verder viel De Vries niet op, evenmin als zijn collega's in de voorhoede, waarvan Dik- staal in de twintigste minuut van de twee de helft alleen voor Conrad verscheen, maar recht op de doelman schoot en Van der Kuil hopeloos faalde toen Arnthof door een misser de kleine Velsenaar een vrije weg naar het Heracles-doel bood. Dat Van Wijk op de rechtervleugel wat Er zijn deze week geen schokkende za ken te melden van het voetbalfront. Ge lukkig maar. Hopelijk is het een goed voorteken en heeft men overal ingezien, dat er op een sportveld sport bedreven moet worden en geen privé-oorlogjes gevoerd. Kennelijk zijn de spelers toch wel wat geschrokken van de straffen, die er de laatste weken uitgedeeld zijn. Als de scheidsrechters nu maar één lijn aanhouden en allemaal even streng optreden dan blijft het rustig. Zodra er echter enkelen zijn, die bepaalde overtre^ dingen al te gemakkelijk wegwuiven, dan is het zo weer mis. We kunnen ons voor- •tellen, dat bestrafte spelers het eufe mistisch gezegd niet prettig vinden als ze zien, dat door scheidsrechter A. een speler niet uit het veld gestuurd wordt voor een overtreding, waarvoor ze zelf door scheidsrechter B aan de kant moeten zitten. Uniformiteit in de voetbalrecht spraak is wel vereist. Dat het een stren ge rechtspraak is, is toe te juichen. Maar dan ook consequent doorgevoerd. De drie Ajax-rebellen, die niet voor het Nederlands elftal willen spelen, hebben slechts een lichte vermaning gekregen van de KNVB. Ze zijn er genadig afgeko men. De kans is groot, dat ze na Zwitser land-Nederland weer opgesteld worden (als de heren dan tenminste willen). Hoe dan ook, we kunnen er in ieder geval van overtuigd zijn, dat het Nederlands elftal dat naar Zwitserland gaat, bestaat uit spelers, die het de moeite waard vinden om gekozen te worden. En dat is de voet balwereld veel waard. meehuppelde in het laatste kwartier, had voor Telstar dubbele betekenis, aangezien Van Wijk veruit de beste was geweest in het schamelg Telstar van gisteren. Dat Telstar ontkwam nog aan een grotere ne derlaag, doordat Knoef alleen voor Jense faalde en Drost in moeilijke positie niet verder kwam dan een schot tegen de paal. De eerste overwinning van Heracles was toen al lang een duidelijk afgeteken de gebeurtenis. Cor Brom van Telstar is tot diep in de stellingen van Heracles door gedrongen, maar zonder resultaat. De bal vliegt tot genoegen van Arnthoff en Borghuis naast. Ajax op weg naar de zege op For- tuna '54. Ook op weg naar het landskampioenschap? Op de foto is Sjaak Swart (nr. 8) de bejubelde doelpuntmaker. Hij wordt geflan keerd door Soetekouw, Keizer, Pronk, Prins, Cruyff en Muller. Het bestuur van de KNVB heeft in de zaterdag gehouden vergadering aan de Nederlandse Televisie Stichting toestem ming gegeven tot uitzending van de in terland ZwitserlandNederland. Het inhaalprogramma van de amateurs zal normaal op zondag 14 november wor den verwerkt, doch de clubs mogen af wijken van de gebruikelijke aanvangs tijden. Voor de centrale training van het Ne derlands elftal woensdagmorgen a.s. in Zeist, zijn achttien spelers uitgenodigd: Pieters Graafland, Veldhoen, Moulijn, Kruiver en Fransen (allen Feijenoord), Flinkevleugel, Israel en Burgers (allen DWS), Muller en Swart (beiden Ajax), Doesburg, Laseroms en Eykenbroek (al len Sparta), Coenen en Quadackers (bei den Fortuna '54), Schrijvers, Verdonk en Pijs (allen PSV). Henk Groot, Ko Prins en Piet Keizer, de drie Ajax-spelers, die liever niet in het Nederlands elftal wilden worden opgesteld krijgen dus hun zin. De beslissing van het bondsbestuur te gemoet te komen aan het verzoek van de drie Ajacieden hen niet op te stellen in het Nederlands elftal, dat op 14 novem ber te Bern tegen Zwitserland speelt, houdt niet automatisch in dat zij ook niet betrokken zullen zijn bij de voorbereiding van het oranje-team voor daarop volgen de interlands. „Daarover is geen beslis sing genomen," aldus de heer Coler, vice- voorzitter van de KNVB, „het is nu te vroeg om al een antwoord op die vraag te geven." Vast staat dat in diverse groeperingen van de KNVB wel de wens leeft, dat Groot, Prins en Keizer voorlopig niet in aanmerking zullen komen voor een plaats in het Nederlandse elftal. Onder meer de heer Jack van Zanten, leider van het na tionale team, gaf voordat het besluit van het bondsbestuur was genomen, als zijn mening te kennen, dat het „verzoek" van de drie Ajacieden consequenties voor de toekomst zal hebben. Elinkwijk-ADO was een interessante wedstrijd, die tot ver in de tweede helft in hoog tempo werd gespeeld, technisch verdienstelijk voetbal bracht en spannend bleef tot het slot (1-1). In eerste instantie waren de aanvallen van ADO iets gevaarlijker, hetgeen resul- tuurde in eer. treffer van Van Miert. Gademans, niet geheel onschuldig aan ADO's openingstreffer, smaakte voor de rust de voldoening zijn fout goed te kun nen maken met het scoren van de gelijk maker, 1-1. PSV heeft tegen Sparta niets aan het toeval overgelaten. De Eindhovense ploeg, met aanvoerder Schrijvers als de grote uitblinker, legde van het begin tot het eind een groot enthousiasme aan de dag en was vooral in de tweede helft duide lijk de meerdere van de Rotterdammers (2-1). Mede dankzij een paar spectaculaire red dingen van Sparta-doelman Doesburg duurde het tot een paar seconden voor het rustsignaal eer Van der Kuylen de thuis club een voorsprong kon bezorgen. Amper een minuut na de hervatting ver stevigde Giesen met een prachtig doelpunt de basis voor een verdiende zege van de thuisclub, die hierna sterk ging domine ren. Een onverwacht tegenpunt van Bos veld had voor de toeschouwers het gunsti ge gevolg, dat het dikwijls harde duel een boeiend karakter behield. De Belg Pol de Paepe is bij een val in het Antwerpse sportpaleis ernstig gewond. De oud-wereldkampioen van de stayers schoot tijdens de training van de baan. Buiten kennis en met letsel aan de rug- gegraat werd hij naar het ziekenhuis ver voerd. Het ziet er naar uit, dat De Paepe tenminste een half jaar niet in wedstrij den zal kunnen uitkomen. Het is met Fortuna '54 altijd hetzelfde: de beste wedstrijden worden tegen buiten landse ploegen gespeeld waarna men ver volgens in de Nederlandse competitie tot een matig peil afzakt. Een bij vlagen bril jant spelend Ajax heeft dan ook weinig moeite gehad dit Fortuna naar een kans loze 5-1 nederlaag te spelen. De gretig heid waarmee Jacques Swart en Bennie Muller zich deze middag in de strijd stort ten, maakte hun verkiezing voor het Ne derlands elftal zo goed als zeker, terwijl het geprolongeerde optreden van Cruyff in de Amsterdamse voorhoede wederom met twee doelpunten werd gehonoreerd en hem ook tot Oranje-kandidaat maakte. Het duurde overigens nog bijna een half uur voordat de Amsterdammers hun gro te veldoverwicht met het eerste doelpunt enig reliëf konden geven. Cruyff ontving een throughpass tussen twee verdedigers, gaf een bijzonder verrassend hakballetje, waardoor de Fortuna-defensie wijd open lag. Een voorzet van Henk Groot naar Swart betekende 1-0. Tien minuten later kwam Cruyff op rechts vrij: zijn ogen schijnlijk trage schuiver werd door kee per Vogels, die reeds ettelijke doelpunten van dezelfde Cruyff had weten te voor komen, verkeerd beoordeeld en de bal vloog in de uiterste linkerbeneden hoek. Vlak daarvoor had Fortuna bij een van zijn schaarse aanvallen een prachtige kans op de gelijkmaker gemist, toen mid denvoor Breikers alleen voor doelman Bals gekomen, hard over schoot. Na rust sloeg Ajax snel en hard toe. Binnen drie minuten was het 4-0, door doelpunten van Keizer na een virtuoze actie van Swart, en van Cruyff, die door Keizer prachtig was vrijgespeeld. Ajax bleef ook nu veel sterker, maar legde het accent wat te veel op, overigens heel ac ceptabel, showwerk, waar Van der Hart, c.s. wel raad mee wist. In de twintig ste minuut was een serie misverstanden in de Ajax defensie oorzaak van het enige Fortuna doelpunt, gescoord door Kusters. Enkele pessimisten begonnen zich de wed strijd te herinneren, waarin Fortuna een 3-0 achterstand nog in 'n 3-4 overwinning op Ajax wist om te zetten, maar verder dan een schot tegen de lat van Coenen, wisten de Limburgers toch niet te ko men. Vlak voor tijd mocht Henk Groot zijn harde werken met een fraai doel punt beloond zien: 5-1 een stand, waar mee Fortuna er nog vrij gunstig af kwam. Het zag er niet zo best uit voor FC Twente toen na bijna een kwartier in het treffen met Willem II linksbuiten Nou- wens de Tilburgers de leiding gaf. Maar in de laatste minuten van de eerste helft veranderde het spelbeeld ineens toen eerst Plageman en daarna Roordink met schitterende doelpunten FC Twente naar een 2-1 voorsprong schoten. Na de rust scoorden Plageman en Roordink (3x), zo dat de eindstand 6-1 werd. GVAV heeft voor de grootste verras sing in de eredivisie gezorgd door Feijen oord in Rotterdam een nederlaag toe te brengen. De Groningers hadden tot nu toe maar een zwakke indruk gemaakt. Ze hadden van de acht wedstrijden er maar één gewonnen. Des te duidelijker is eigen lijk de teruggang van Feijenoord. Nu hadden de Rotterdammers natuurlijk wel enkele excuses, omdat na Kraay nu ook Haak (geblesseerd) en Bouwmeester (ge wond na vechtpartij in een café) afwe zig waren. Maar aan de andere kant mag men toch verwachten, dat Feijenoord, een van de rijkste clubs van Europa, en kele goede reserves achter de hand heeft. Dat is dus duidelijk niet het geval. Hoe dan ook, GVAV heeft Feijenoord met 1-2 verslagen en dat blijft een prestatie, waarop de Groningers trots kunnen zijn. Het gaat goed met de FC Twente, de nieuw geformeerde club in Enschede. De Twentenaren staan nu op de der de plaats, samen met DWS. De ooste lijke ploeg liep gisteren Willem II on der de voet (6-1) dank zij o.a. vier treffers van de eenentwintigjarige Han Roordink, een volbloed Enschedeër, die vorig jaar de topscorer was in de eer ste divisie. Is dit misschien een nieu we aanwinst voor de Nederlandse elf tal-club? Voorlopig zeker nog niet, zegt men in het oosten. Roordink is een goede clubspeler, die de kansen op een doelpunt „ruikt" in het competitievoet bal. FC Twente, zo moeizaam van de grond gekomen, gaat het nu dus goed. Men hoopt, dat Nemes, die tot nu toe door een blessure aan de kant moest zitten, ook weer spoedig kan spelen. FC Twente heeft van de koplopers tot nu toe alleen maar DWS ontmoet. Die wedstrijd werd met 0-3 verloren. Ajax en Feijenoord krijgt men nog twee keer. Men verwacht in ieder ge val nog wel verscheidene „volle bak ken". Dat hoopt de gemeente, die 80% van het exploitatietekort (tot een ma ximum van 100.000) voor haar re kening neemt en de industrie, die de rest op de schouders neemt samen met de middenstand. Daar in Twente is nog een bijzon ier elftal te vinden. In Hengelo is een oompleet Turks elftal geformeerd, dat in de vierde klas van de Twentse Voetbal Bond uitkomt. Het is het ze vende elftal van de vereniging Wilhel- minaschool. De Turken, die onder lei ding van een landgenoot hard trainen, werken bij Stork-Hengelo. Dank zij de medewerking van de Twentse Voetbal Bond en de medische sportkeuringsin- stanties kon de ploeg deze competitie nog net aan de start verschijnen. De Turken, die een keus hebben uit twin tig spelers, hadden vijf punten uit zes wedstrijden. Gisteren verloren ze op het nippertje van koploper Hengelo 6. In Enschede is een gezelschap Ita lianen en Spanjaarden, die samen on- ier de naam Mediterranee voetballen. Wellicht zijn er nog meer elftallen van buitenlandse arbeiders op de been te brengen (in IJmond moet dat toch 5ok wel mogelijk zijn), die na de com- >etitie wedstrijden kunnen gaan spelen om een Middellandse Zee-beker. Waar om niet? Tenslotte van het oosten terug naar het westen, naar Amsterdam. Tijdens een korte plechtigheid voor het begin van de wedstrijd Ajax-Fortuna'54 heeft de hoofdstedelijke club de nagedachte nis van de befaamde oud-trainer, wij len Jack Reynolds geëerd. Op de nieu we overdekte tribune werd een gedenk plaat met de beeltenis van „Old Jack" onthuld. De tribune heet in het vervolg de Reynoldstribune. Met een uitdrukking van „mij pak ken ze deze bal niet meer af" springt doelman Van Leeuwen van GVAV op. Kruiver kan loeren wat hij wil, hij is te laat. Willy Kment zal wel zuur kijken als hij uit Zweden terugkomt, waar hij enke le kandidaten voor Feijenoord aan het werk heeft gezien. Hij had de jeugdspe lers De Boom en Jansen hun kans gege ven in het eerste team van Feijenoord, maar het tweetal bleek nog te light voor de eredivisie. Vooral het zwakke spel van de Rotter damse defensie met Romeijn, Libregts, Ook in de negende competitiewedstrijd is MVV er niet in geslaagd een overwin ning te behalen. Hoewel de Maastrichtse ploeg zeer op winst gebrand was, nam DWS beide punten mee naar huis, 0-1. Door de nederlaag kwam MVV op de laatste plaats terecht. Over de ontmoeting valt weinig positiefs te vertellen. DWS hield het hoofd koel en het middenveld bezet, maar beschikte over een allesbehalve productieve voor hoede. De gastheren kwamen er voorna melijk daardoor beter af dan werd ver wacht. Het doelpunt van Geurtsen straf te voor de pauze de matige verrichtin gen van de Limburgers nog slechts gedeel telijk af. Na rust werd er eveneens matig gespeeld. Ook DWS kon niet bekoren. De Amsterdammers hadden echter wel voortdurend een grote veldmeerderheid. Veldhoen en De Boom was de oorzaak van de nederlaag. Fouten in die verdediging bij de tweede treffer plaatste Libregts de bal voor de voeten van Breinburg gaven de GVAV-ers twee nauwelijks te missen kansen. Die fouten gaven de Groningers de gelegenheid om de achterstand op gelopen door een schot van Kruiver in de vierde minuut weg te werken. In de tiende minuut vuurde Van Tilburg raak en na de pauze zorgde Breinburg voor de winnende goal, 1-2. De 30.000 toeschouwers zagen, dat de voorhoede van Feijenoord voor de rust tot een redelijke prestatie kwam, maar daarna bedenkelijk wegzakte. Slechts Moulijn, feller en actiever dan ooit en in mindere mate Piet Kruiver speelden een goede wedstrijd. Portugal heeft zicli zondagmiddag ge plaatst in de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, die in juli 1966 in Engeland worden ver werkt. De Portugezen speelden in hun voorlaatste wedstrijd van het kwalifica tietoernooi te Lissabon met 00 gelijk tegen Tsjechoslowakije, het enige land dat Portugal nog had kunnen uitschake len. De stand in groep vier: Portugal 5 4 1 0 9 9-2 Tsjechoslowakije 5 2 1 2 5 9-3 Roemenië 5 2 0 3 4 7-7 Turkije 5 1 0 4 2 3-10 Het Oostenrijkse voetbalelftal, dat on langs zo verrassend van Engeland won, heeft zondag zijn laatste wedstrijd voor de voorronden van het wereldkampioen schap 1966 niet tot winst kunnen brengen. In Leipzig verloor de ploeg voor 95.000 toeschouwers met 10 van Oost-Duits- land door een al na 37 seconden door Noeldner gescoord doelpunt. Doelman Fraydl behoedde Oostenrijk in de tweede helft voor een grotere nederlaag, nadat de gasten voor rust verscheidene kansen hadden gemist om de score in evenwicht te brengen. Overigens was de ontmoeting niet meer van belang, want Hongarije stond reeds vast als winnaar van groep 6, waarvan de eindstand er als volgt uit ziet: 1. Hongarije 4 3 1 0 7 8-4 2. Oost-Duitsland 4 12 14 5-5 3. Oostenrijk 4 0 13 1 2-6 Negen landen zijn thans zeker van een plaats in de eindronden, Brazilië (titel houder), Engeland (gastland), Portugal, Hongarije, Rusland, Uruguay, Chili, Ar gentinië en Mexico

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9