Paviljoen in Wijk aan Zee bezweken Plaats van huwelijk: AMSTERDAM Geen uitstel tot na de verkiezingen Bemanning van „Panagathos nu toch van boord gehaald Titan" in noodweer naar Russische koopvaarder Orkaan bedreigt dijken van Noord-Duitsland HET WEER Winst Hoogovens f 3.5 min hoger Boeren houden aardappelen vast artola VS UST Pannen vol nieuws! Regering handhaaft beslissing: Griekse schip wordt als verloren beschouwd Ziekenfonds per 1 januari duurder In 3e kwartaal fföim oen mm „Utrecht" onderweg naar Brits schip Spoedig kans op prij sverhogingen Nota van G.S. over vierde technische hogeschool OPHEFFINGS UITVERKOOP i Rew Kow in moeilijkheden Panochathos gestrand a EN^ËLAN A te'rschel- NOORDZEE im Friescnland vergaan Voor modieuze dames- en teenerkleding artola de nieuwe aluminium kookset zit vol met nieuws: Bonneterie Modelux ANEGANG 8 H Het woord is aan Eschenbach: 99 Vijf marinemannen in Belfast verdronken IN DEZE KRANT W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 7 Uit stad en omgeving ..4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Topsy8 Tamelijk koud Rus weigert hulp Advies aan minister ANP V, PELTf 65 li Of C"] BECKERS TEL. 8166 50e JAARGANG NUMMER 305 DINSDAG 2 NOVEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ITmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V LS EN-I] M 1 D EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Marie von Ebner- Huwelijken worden in de hemel ge sloten, maar de hemel let er niet op of ze slagen. 0 De Nederlandse regering wijkt niet af van de beslissing, dat het huwelijk van prinses Beatrix en de Amsberg. heer Claus von Amsberg in Amster dam zal worden gesloten. 0 Uitstel van het huwelijk tot na de verkiezingen van 1966 wordt niet noodzakelijk geacht. Wel zal bij de vaststelling van de worden betracht, datum zoveel mogelijk rekening wor den gehouden met de door veel Kamerleden gemaakte opmerkingen over de verkiezingen voor de Provin ciale Staten. Dat zijn de voornaamste punten uit de memorie van antwoord van de regering naar aanleiding van het voorlopig ver slag uit de Tweede Kamer over het ont- werp-toestemmingswet voor het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Met klem spreken de minister-presi dent, mr. Cals, de minister van Justitie, mr. Samkalden, en de minister van Bin nenlandse Zaken, de heer Smallenbroek, die het stuk hebben ondertekend, tegen dat met het wetsontwerp overhaasting zou De woedende elementen, die in de af gelopen dagen ongeremd op de Neder landse kust beuken hebben in Wijk aan Zee grote ravage aangericht bij het pa viljoen op het Plateau aan de voet van Het Hoge Duin, nabij de strandafgang. Op een gegeven moment kon het mid delste gedeelte van het brede, naar zee gerichte front van 't paviljoen geen weer stand meer bieden tegen de zware storm vlagen en bezweek over een lengte van ongeveer tien meter. Krakend zeeg de houten, van ramen voorziene, voorgevel ineen daarbij alles wat er rondomheen stond meesleurend, waarbij een aanzien lijke schade ontstond. Er viel in het nachtelijk uur van de afgelopen nacht weinig meer aan te doen, maar ook vanmorgen was het niet moge lijk te beginnen met de verdere afbraak, daar de storm de werklieden belette ook maar een moment een houten schot weg te dragen. Het wachten is nu op het gaan liggen van de wind, want afgebroken moet het paviljoen in ieder geval. De exploitanten, de heren C. H. Hassing in Beverwijk en Van Doesburg in Am sterdam willen zich door deze stormach tige tegenslag niet laten afschrikken van hun dit voorjaar begonnen exploitatie van het paviljoen en zijn dan ook stellig voor nemens het volgend seizoen op dezelfde plek terug te keren met dit horecabe drijf. De gezagvoerder van de „Panaga thos", het Griekse schip, dat nu al zes dagen op het Bornrif bij Ameland vastzit, is gezwicht. Om negen uur vanmorgen werd er eindelijk van het 8.500 ton metende schip geseind dat HAMBURG (Reuter AP en DPA) - Een zware stormvloed zal vandaag een ver hoging van de waterstand van twee tot tweeëneenhalve meter langs de Duitse N4ordzee-kust veororzaken. Zo luidde de dreigende voorspelling van het Westduitse hydrografische instituut in Hamburg. Gis teravond was al een verhoging van ruim - -fr - '•v Radio en tv 9 Kunst9 Ferdinand10 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 6, 16 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met nu en dan buien, vooral in de kustprovincies. Matige, af en toe krachtige, aan de kust aanvankelijk nog overwegend harde noordwestelijke wind. Ta melijk koud weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. een meter gemeten aan de westkust van Sleeswijk-Holstijn. Golven van soms vijftien meter beukten tegen de westelij ke pieren van het eiland Helgoland, waar in de haven een dertigtal scheepjes schuilden. In heel noord-west Duitsland is grote schade aangericht door de orkaan. De sluizen van het Kieler kanaal moesten gesloten worden. Uit Borkum is het Duit se bergingsvaartuig „Wotan" uitgevaren om het Nederlandse motorschip Hector hulp te verlenen. Bij Husum waar van morgen een dijk bezweek raakte een bag germolen in nood. Een Duitse reddings boot haalde er drie man van af. Ook in Engeland heeft de storm huis gehouden. Negen mensen werden gewond toen stalen platen door de wind van een dak werden gerukt. Ze kwamen terecht op een rij mensen, die op de bus stonden te wachten. In Urwin, Noord-Engeland, kwam een arbeider om het leven toen een muur instortte. De hevige regens ver oorzaakten in Schotland grondverschui vingen waardoor treinen moesten worden omgeleid. Vijf Noorse marinemannen sloe gen in Belfast overboord van het fregat .Bergen". Ze zijn vermoedelijk verdron ken. In de Oostzee is het Poolse jacht „Wiel- kopolska" bij het Zweedse eiland Oeland door zijn bemanning verlaten. Het Britse vrachtschip „Sunjarv" nam de schipbreu kelingen aan boord. Het jacht was op weg van Gdynia naar Amsterdam. door niet met zijn bemanning van 'Sloord te gaan. de bemanning van boord wilde. On middellijk kwam een reddingsactie op gang. Om tien uur had de redding boot „Gebroeders Luden" uit Oost- mahorn drie mannen aan boord ge nomen, en daarna begonnen ook van Valkenburg en Borkum afkomstige helikopters met het reddingswerk. De reddingboot zou de geredden in Oostmahorn aan land zetten, de helikop ters koersten met de van boord gehaalde mannen naar Leeuwarden. Omstreeks half een hebben de laatste opvarenden de „Panagathos" verlaten. Al le geredden verkeren in goede conditie. De mannen van de reddingsboot Gebr. Luden zijn in hevige woede ontstoken toen zij zagen dat helikopters zich met het reddingswerk van de Panagathos gin gen bemoeien. Na vier dagen en vier nach ten hun leven te hebben gewaagd door in open zee bij stormkracht 10 zo dicht mo gelijk bij het vastgelopen schip te blijven, zagen zij hoe de uiteindelijke redding voor hun neus werd weggekaapt. Vanmorgen maakte het schip al water door een gat van drie meter in de bodem en werd er gemeld dat de dekken bezig waren te krimpen. De gehele dag hield de marine helikopters in gereedheid en bleef een reddingboot in de buurt van het schip om de dertig koppen tellende bemanning van boord te halen, maar alle aanbiedin gen om de opvarenden in veiligheid te brengen werden steeds door de kapitein van de hand gewezen. De Hamburgse agenten van de Paname se rederij van de „Panagathos" gaven gis teravond als hun mening te kennen dat de kapitein onverstandig had gehandeld De bewindslieden zijn het met „vele andere leden" uit het voorlopig verslag eens, dat voor het goed functioneren van onze democratische instellingen 't moge lijk ontstaan van 'n „koningskwestie" fu nest zou zijn. Zij zijn het er echter niet mee eens, „dat door een samenloop van omstandigheden regering en volksverte genwoordiging min of meer voor een vol dongen feit zouden zijn gesteld en dat het in een eerder stadium ontbroken zou heb ben aan een rustig en vertrouwvol be raad". ,,Door de gebeurtenissen van begin mei, toen op indiscrete wijze met telelen zen foto's werden gemaakt van prinses Beatrix en de heer Von Amsberg bij huis Drakensteyn, is de gang van zaken zeker versneld, maar dat neemt niet weg dat er voldoende tijd en gelegenheid geweest is voor beraad over een eventueel huwe lijk van de prinses. In de bijna twee maanden tussen dat tijdstip en de verlo ving is er een nauw en veelvuldig contact geweest tussen koninklijk huis en kabi net". De ministers betreuren het dat enkele leden onvoldoende redenen zagen om de gevraagde toestemming te verlenen. De De zeesleepboot „Titan" van Wijsmul ler te IJmuiden is gisteravond en van nacht in noodweer met windkracht tien naar de Russische koopvaarder „Rew kow" gevaren. Dit schip bevond zich op I [100p wor(jt uitgesproken, dat zij na ken- ongeveer 90 mijl noordwest van IJmui-1 nisnemjng van de in de memorie vervat- De premie voor het verplichte zieken fonds moet per 1 januari omhoog van 5,4 tot 5,8 percent. De ziekenfondspremie voor bejaardenverzekering moet. naar gelang het inkomen, gesteld worden op resp. ƒ2,22, f4,44 en ƒ6,66 per week (thans ƒ1,93, ƒ3,86 en 5,79). Dit heeft de ziekenfondsraad geadvi seerd aan minister Veldkamp (sociale za ken en volksgezondheid), die hierover ook nog aan de Sociaal-Economische Raad ad vies zal vragen. De ziekenfondsraad acht de premieverhogingen noodzakelijk om de hogere kosten te dekken. Er zijn ook plannen de vrijwillige zie kenfondspremies te wijzigen. Alle zieken fondsen in eenzelfde rayon, waar de pre mies nu nog wel eens verschillen, moeten even duur worden. De ziekenfondsraad wil voorts het kraamgeld van 55 gulden per bevalling afschaffen. Inplaats daarvan wil men driekwart van de kosten van kraam hulp vergoeden, hetgeen gemiddeld een verdubbeling van de vergoeding inhoudt. Blijkens een vandaag verschenen tus sentijds bericht heeft Hoogovens in IJmui den in het derde kwartaal van dit jaar een omzet geboekt van 260.5 miljoen of te wel ruim 63 miljoen meer dan in de overeenkomstige periode van 1964. De kosten daarentegen gingen eveneens fors omhoog, te weten van 129.4 miljoen tot 183.3 miljoen, een stijging derhalve van zo'n 54 miljoen. De bedrijfswinst komt uit op 47.7 28.2) miljoen of wei 18.3 percent van de omzet tegen 15.9 percent in het derde kwartaal van 1964. Na af trek van vennootschapsbelasting interest etc. resteert een met 3.5 miljoen geste gen netto-winst van 24.8 miljoen. Voor den en had sleepbootassistentie gevraagd te argumenten hun standpunt opnieuw zul- een uitgebreider overzicht zie pagina u. n L. a rt 1. r, TInnA llllltl TT'1 C I I „nnnnmic/lli mnllirc Najaarsstormen eisen hun tol. Het Russische schip „Reiokow" ver keert in moeilijkheden op ongeveer zeventig mijl ten westen van Ter schelling. Het stoomschip Panaga thos, dat donderdag ten noorden van Ameland op het Bornrif liep, schijnt verloren te zijn. Zaterdagnacht ver ging de Duitse kustvaarder Friesen- land op de Haaksgronden. iiijMMiraiwwwrmrmnirrirrrrriiiiiiiiift-i *- IIIII.II niiiiim II lift lil.'. wegens machineschade. Deze hulp was geaccepteerd op Lloyd's open form (no cure, no pay). De „Titan" heeft het op de tocht naar het Russische schip bijzonder moeilijk ge had. Door de over het schip slaande gol ven werden een paar ruiten van de brug ingeslagen. De stuurman van de „Titan" is licht gewond geraakt. Er ontstonden moeilijkheden met de radio-installatie door het binnendringen van zeewater. Toen de „Titan" in de buurt van de Rewkow" kwam schoot het Russische schip op verzoek van de IJmuidens sleep boot vuurpijlen en lichtkogels, waardoor de positie van het schip in nood precies kon worden gepeild. Omstreeks halfvijf vanochtend bereikte de „Titan" de Rus. Toen werd echter verdere hulp afgesla gen. De „Titan" is nog steeds in de buurt van de „Rewkow". Het Russische schip, dat voor twee ankers ligt, heeft momenteel radioverbinding met een an der Russisch schip. De zeesleepboot „Utrecht" van Bu reau Wijsmuller in IJmuiden is gister middag van Landsend uitgevaren naar het Britse koopvaardijschip „New Found- land" (7437 brt), dat ongeveer 800 mijl ten westen van Landsend brand heeft ge kregen in ruim 1. De „New Foundland" is nu op de terugreis naar een Engelse ha ven. De „Utrecht" heeft assistentie aan geboden, welke tot nog toe niet is geac cepteerd. De kans bestaat dat de aardappelen spoedig flink in prijs omhoog zullen gaan. Boeren houden hun voorraden vast in de verwachting van stijgende marktprijzen in verband met de mogelijkheid van for se export naar Duitsland waar dit jaar twee miljoen ton minder is geoogst dan vorig jaar. De nu nog onzekere realise ring van deze exportkansen in de komen de weken wordt beslissend voor de win kelprijzen. De prijzen voor de exportaardappel bintje zijn de laatste tijd op de beurs al een paar cent per kilo omhoog gegaan, die van de in hoofdzaak binnenslands ge consumeerde eigenheimer circa één cent. De dit jaar toch al hoge winkelprijzen trekken nu ook met enkele centen per kilo aan. Tot half oktober waren zij, volgens een steekproef in de drie grote steden voor bintjes gemiddeld 31 cent (A'dam), 28 cent (Den Haag) en 28 cent (R'dam), en voor eigenheimers resp. 35, 30 en 29 cent. len overwegen. Nogmaals wordt er op gewezen, dat de prinses pas tot een ver loving heeft besloten nadat het kabinet te kennen had gegeven de indiening van een toestemmingswet te willen bevorde ren. Verschenen is de nota van Gedeputeer- I de Staten van Noord Holland over de plaats van vestiging van de vierde techni sche hogeschool. Zoals hekend hebben Gedeputeerde I Staten onlangs hun voorkeur uitgesproken voor Alkmaar als vestigingsplaats en dit in een advies aan de minister vastge legd. Naar aanleiding daarvan zijn door enkele leden van Provinciale Staten vra gen gesteld aan het college van G.S. Dit heeft geleid tot de publicatie van I deze nota, waarin G.S. stellen, dat zij zich hebben laten voorlichten door het I Alkmaarse rapport; door de Haarlemse brochure „de vierde technische hoge school"; door een studie samengesteld in opdracht van B. en W. van Amsterdam; door het rapport „de betekenis van de ontwikkeling van het Noordzeekanaalge- bied voor de vestigingsplaats van de vier de T.H." en door het rapport van de stich ting Technisch Hoger Onderwijs voor Noord-Holland, gevestigd in Haarlem. Voorts is er contact geweest met de I gemeentebesturen van Alkmaar, Haarlem en Amsterdam en heeft ook de commis sie van G.S. welke zich met deze zaak be zig houdt, besprekingen gevoerd over de ze belangrijke aangelegenheid. In ons blad van morgen komen wij uit voerig hierop terug. Advertentie economisch nieuws. Advertentie extra versterkte bovenrand, prachtig glanzend gepolijst verder mat gesatineerd 4 mm dikke bodem, voor het heetste vuur, de heetste vlam (ook aardgas!) 1 2 3 GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen WEGENS EMIGRATIE Duizenden stuks, wollen en gebreide goederen tegen ab normale prijzen. HAAST U I Grote sortering wollen en ge breide pakjes en japonnen. Ook grote maten. 395 RA Ook Cap.; 18.000 kcal.(nootjes 3) Afm.t hoog 72,5, breed 90, diep 36,5. Kleur: 2 kleuren grijs. Prijs: 528,-. deze haard vindt U in de WARMTE-SHOWROOM van de KENNEMERLAAN 44 IJMUIDEN Hi TELEFOON 4643 Ook voor U het juiste adre* DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1