Veiligheidsexpositie bij Hoogovens IJmuiden Storm over IJmuiden Mishandeling met nasleep Kapitein liet zijn schip niet zeewaardig beladen Gesprek over geboorteregeling komt nu in Frankrijk op gang Opvallend kunstwerk Schorpioen kwam tot eerste zege in volleybalstri jd H a venber icht en Gevaartoestand voor opvarenden De heer M. Overdorp plotseling in IJmuiden overleden Politie vraagt getuigen Veiligheidsraad vanavond bijeen over Voor-Indië DINSDAG 2 NOVEMBER 1965 4 i^Ëilllsiiipfg Kort nieuws Vraagstuk in de politieke sfeer getrokken Studie Abortus Lijfwacht Dominicaanse president Godoy gedood Vierdaagse in Apeldoorn een week vervroegd In het „Vrijgezellenhuis" op het terrein van Hoogovens IJmuiden heeft ir. A. K. Vroege, hoofd van de sector ijzer, maan dag een volgende veiligheidstentoonstel ling geopend. Hij noemde het een indruk wekkend stuk werk van de verschillende afdelingen om een dergelijke grote ten toonstelling gericht op de veiligheid in en om het bedrijf gezamenlijk op te bouwen. Het doel van deze expositie is het sti muleren van de veiligheidsgedachte, zo wel in het werk als thuis. Voor dit laatste is een modelkeuken ingericht, waarin doelbewust een aantal dingen foutief is toegepast, welke fouten in het kader van een schriftelijke quiz moeten worden ver meld. Verder worden alle mogelijke vei ligheidsmaatregelen uitgebeeld, wordt vei- ligheidskleding geëxposeerd en wordt ge wezen op de bescherming van werktuigen en dergelijke. Alle afdelingen van de sector ijzer heb ben meegewerkt aan het inrichten van deze tentoonstelling. Dat zijn de afdelin gen buizengieterij, centrale, erts voorbe reiding, hoogovens en kooksovens. Ook de Elfdelingen van de sector technische dienst ijzer en staal, te weten de bedrijfs- instrumentatie, centrale werkplaats, elek- tro-technische afdeling, magazijndienst, werktuigkundig onderhoud staal en idem ijzer. Voorts de veiligheidsdienst. In de eerste klas heren van de volley balcompetitie afdeling IJmond heeft Schorpioen zijn eerste overwinning ge boekt. VCK werd resoluut teruggewezen: 3-0 (15-8, 15-6, 15-10). Na een gelijkspel tegen ODIN werd algemeen verwacht, dat VCK zijn woordje mee zou spreken, maar dat viel tegen in de strijd tegen Schorpi oen Onzuiver geplaatste passes waren wel de grootste oorzaak voor de nederlaag. Tyfoon liep zeer gemakkelijk over VCY 2 heen 3-0 (15-7, 15-4, 15-5). Het is nu wel duidelijk, dat er heel wat moet gebeuren om dit Tyfoon een nederlaag te bezorgen. De wedstrijden tegen DEM, Schorpioen en ODIN zullen dat ongetwijfeld ook uitwij zen. ODIN dat nog steeds geen eenheid vormt heeft zeer veel moeite gehad met het toch niet sterk spelend Tyfoon 2. Slecht verwerken van de opslag van de tegenpartij was ook hier de oorzaak dat twee sets verloren gingen (6-15, 13-15). Hierna liep het veel beter bij de Heems kerkers. Het blok werd goed verzorgd. Dit resulteerde in twee setoverwinningen (15- 10, 15-6). In de eerste klas dames heeft Tyfoon het eerste puntje binnengehaald. Dit was ech ter niet zo verwonderlijk tegen de gelijk- gpelspecialiste ODIN 2-2 (9-15, 15-7, 10-15, 15-7). De uitslag van de wedstrijd Kenne- mers 2 tegen VCY 1 3-0 (15-7, 15-1, 15-9), doet vermoeden dat de reserves van De Kennemers zeer op dreef zou zijn ge weest. Het tegendeel is echter waar, want ook zij speelden een slechte wedstrijd. Het grote nadeel bij VCY is, dat men teveel dames voor een team heeft, zodat steeds andere dames in het team worden opge steld. Hierdoor kan men nooit een een heid krijgen. Dit zal wel beter gaan wan neer bij de laatste helft van de competi tie een tweede damesteam kan worden in geschreven. In de heren tweede klas begint zo lang zamerhand tekening in de strijd te ko men. Schorpioen 2 heeft zijn derde over winning geboekt. ODIN 2 en Tyfoon 3 stel den hun tweede wedstrijd veilig. Schor pioen 3 moest echter een puntje afstaan aan Kennemers 1. VCY 3 mocht voor de eerste keer het zoet van de overwinning «maken. De uitslagen waren hier: ODIN 2—VCK 2 3-1 (6-15, 15-11, 15-13,1 -9), VCY 3De Kennemers 3 3-0 (15-5, 15-9, 15-8), Schorpioen 2Kennemers 2 3-0 (15-3, 15-11, 15-3), Tyfoon 3-Tyfoon 4 3-0 (15-12, 15-6, 17-15), Schorpioen 3-Ken- nemers 1 2-2 (15-10, 10-15, 14-16, 15-13). De enige wedstrijd in de dames tweede klas werd gespeeld tussen DEM 3 en VCK 2. Beide teams waren nog zonder winstpunten. De grotere routine van DEM 3 gaf hier de doorslag. 3-0 (15-5, 15-9, 15-5). De politie van Velsen heeft gisteravond vier jongens in de leeftijd van 15 tot 16 jaar aangehouden, die zich te Velserbeek onledig hielden met het vernielen van lampen van de straatverlichting. Iedere afdeling heeft een stand voor haar rekening genomen, soms afgestemd op 't werk dat in die afdeling wordt ver richt, soms een bepaald algemeen onder werp belichtend. De tentoonstelling duurt tot en met 3 december. Zij zal worden bezocht door werknemers uit de deelnemende afdelin gen, die bij toerbeurt een bezoek zullen brengen aan hetgeen er in het „Vrijgezel lenhuis" te zien valt. Er worden in totaal ongeveer 1900 bezoekers verwacht. Dit is een deel van de expositie waar aandacht wordt gevraagd voor het dragen van beschermende bril len, handschoenen en schoenen. De gene, die juist door de microscoop kijkt is ir. Vroege. In deze micro scoop is te zien welke fijne deeltjes niet beschermde ogen bedreigen bij het werken in de sector ijzer en staal. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Draco van Aarhus; Iberian Coast, Ipswich; Wavenney, Du blin. Maandag vertrok uit IJmuiden: Neth. Coast naar Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Vijf zeeschepen liggen buitengaats rede lijker weer af te wachten om IJmuiden binnen te varen. Onder de wachtende schepen bevindt zich de 12.000 brt. meten de tanker „Regent Falcon". Twee licht boeien voor IJmuiden en de lichten op beide pierhoofden zijn gedoofd. De Velser brandweer is acht keer uitgerukt om hulp te verlenen bij afge waaide antennes en beschadigde daken van woningen in de gemeente. De loodsdiensten te IJmuiden blijven voorlopig gestaakt. Zowel buitengaats als tussen Amsterdam en IJmuiden en in IJmuiden zelf wachten schepen met on geduld de hervatting van de loodsdiensten af. De brandweer van de gemeente Vel sen verleende assistentie in de Radar- straat, Zegelstraat, Curagaostraat, Lange Nieuwstraat, Planetenweg, Bloemstraat en Herculesstraat. Meestal ging het om antennes, die er geheel of gedeeltelijk wa ren afgewaaid. In sommige gevallen wa ren onderdelen van het dak mee naar be neden gekomen. Bij dit alles hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. Aan het herstellen van de gedoofde lich ten voor IJmuiden en op de twee pier hoofden valt voorlopig niet te denken'. In het raadhuis van Halfweg heeft maandagmiddag grote consternatie ge heerst, toen een overstuur geraakte in woner van Amsterdam, die met zijn woonboot even buiten de gemeente grens ligplaats heeft, de ambtenaar van sociale zaken te lijf ging en mis handelde. De man, een 32-jarige fabrieksarbei der, had enkele weken geleden, ko mende vanuit Amsterdam, met zijn woonboot ligplaats gekozen in de ge meente Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Echter zonder toestemming van de autoriteiten, zodat hij na enkele vergeefse waarschuwingen met een sleepboot moest worden versleept tot even voorbij de gemeentegrens. Ver stoken van licht en water woont hij daar thans. Voor het verslepen werd hem een rekening gepresenteerd en daarover kwam de man nu maandagmiddag op het raadhuis in Halfweg praten. Bij dit gesprek wond hij zich dermate op, dat de dienstdoende ambtenaar het nuttig oordeelde een collega erbij te roepen. Hij greep de telefoon om deze elders in het raadhuis werkzame colle ga op te bellen, maar de woonbootbe woner dacht dat de politie gebeld werd. Toen de ambtenEiar met zijn rug naar het loket stond te telefoneren, trok de fabrieksarbeider zijn jasje en schoenen uit, kroop stil door het loket en sprong de ambtenaar op de nek. Hij sloeg hem de bril stuk in het ge laat, dat bloedend verwond werd, deelde nog enkele klappen uit en ver dween weer snel. De ambtenaar moest voor behande ling van een van zijn ogen en zijn ge laat naar het Groote Gasthuis in Haar lem gebracht worden. Later bleken de verwondingen gelukkig nog mee te val len al bleven zij pijnlijk. De fabrieksarbeider werd door de politie aangehouden. Hij legde een vol ledige bekentenis af, waarna proces verbaal tegen hem werd opgemaakt. Gisteravond omstreeks negen uur was de windkracht 10, vanmorgen was de wind kracht tot 8 teruggelopen. In de De Noostraat waaide een bord ter omleiding van het verkeer van een lan taarnpaal waaraan het bevestigd was. Dat leidde ertoe dat het verkeer richting Lan ge Nieuwstraat en Zeeweg toch links af sloeg en op de hoek Lange Nieuwstraat- Zeeweg, waar werkzaamheden aan de weg worden uitgevoerd, in een fuik reed Aan de Brederoodsweg te Santpoort zuid rukte het geweld van de storm een boom omver. Het verkeer en ook de busdienst moest tijdelijk worden omge leid. In de nacht van 12 op 13 december vorig jaar heeft het Nederlandse motor schip „Roelof de Winter" (497 brt) 40 graden slagzij over bakboord gemaakt. Dit gebeurde in volle zee, tijdens de reis van Sundalseura in Noorwegen naar Rot terdam. Door deze zware slagzij zijn schip en opvarenden in gevaar gebracht. De slagzij was het gevolg van het over gaan van de lading. De kapitein was te kort geschoten bij het zeewaardig doen beladen van zijn schip. De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein voor deze misdraging gestraft door hem de be voegdheid om als kapitein te varen op zeeschepen te ontnemen voor de tijd van twee maanden. De lading bestond uit circa 610 ton alu minium schuitjes, die waren samen ge bundeld tot pakketten van circa 1 ton. Bij de belading is geen stuwhout gebruikt, ook heeft men de lading niet klem gezet door de wegering te gebruiken of door losse aluminium schuitjes. Daarom was het mogelijk, dat deze pakketten door slingering van het schip over elkaar heen in de open gebleven tussenruimten scho ven. De belading van de „Roelof de Win ter" te Sundalseura heeft niet voldaan aan de eisen. Ernstig verzuim De kapitein is, alvorens met zijn schip een reis te ondernemen, verplicht ervoor te zorgen, dat de belading en stuwage aan de eisen van zeewaardigheid en veilig heid voldoen. De betrokken gezagvoer der heeft ter zitting verklaard, dat hij niet in de gelegenheid is geweest de wij ze van belading te Sundalseura te contro leren, daar hij toen in zijn hut lag te slapen. Hij was tevoren 24 uur achtereen in touw geweest en zeer vermoeid. Toen hij wakker werd, waren de luiken van de ruimen reeds gesloten. Deze verklaring klopt niet met hetgeen de stuurman aan de scheepvaartinspectie heeft verklaard, namelijk dat de kapitein tijdens de belading tweemaal is komen kijken en toen geen blijk van afkeuring heeft gegeven. Voorts blijkt uit het scheeps- en havenjoumaal, dat de „Roe lof de Winter" reeds op 7 december te Sundalseura is gearriveerd, zodat de ka pitein tot 10 december ampel de tijd ge had moet hebben van zijn voorgaande reis uit te rusten. Overigens doet 's kapiteins verweer niets af aan zijn verantwoordelijkheid voor de belading van zijn schip. Uit het onderzoek is voorts gebleken, dat de ontluchtingspijp van tank V bak boord niet afgesloten was, waardoor tij dens de slagzij water in deze tank is bin nengedrongen. De raad acht ook dit een ernstig verzuim. Martelgang bij windkracht 12 Dat de „Roelof de Winter" de haven van Fed je zonder ongelukken heeft be reikt, mag een wonder heten. Het kleine schip worstelde in een storm, waarbij windkracht 11 tot 12 was gemeten, met hevige sneeuwbuien, die elk zicht onmo gelijk maakten. Op 't noodsein van de „Roelof de Winter" waren een reddingboot en een loodsboot uit Holmengra uitgevaren. Door 't slech te weer kon de reddingboot niets doen. Op een gegeven ogenblik bevond de „Roe lof de Winter" zich op vier meter van een boven het water uitstekende rots. Langzaam voor de Nederlander uitvaren de hebben loodsboot en reddingboot, met behulp van radar, de „Roelof de Winter" voor de haveningang gebracht. Alle op varenden waren op de loodsboot overge sprongen. Het optreden van de kapitein na het scheefvallen van het schip kan de goed keuring van de raad wegdragen. Bij het bepalen van de strafmaat heeft de raad hiermee rekening gehouden, alsmede met het feit, dat de kapitein zijn fouten heeft ingezien. In het Anthoniusziekenhuis te IJmuiden is, na een hartaanval, overleden de heer M. Overdorp. De heer Overdorp, die de leeftijd van 73 jaar bereikte, was oprich ter en laatstelijk commissaris van het internationale expeditie- en transportbe drijf Overdorp n.v. te IJmuiden. De heer Overdorp richtte 35 jaEir gele den een expeditie- en transportbedrijf op. Dit bedrijf is onder zijn krachtige leiding uitgegroeid tot wat het heden is. Zes jaar geleden werd het bedrijf omgezet in een naamloze vennootschap, waarvan een zoon van de oprichter directeur werd. De heer M. Overdorp werd commissaris der nv.. en is dit tot het laatst toe gebleven. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal op donderdag 4 dezer plaats hebben op Westerveld, na aankomst van de trein van 14.31 uur. Op de hoek Santpoortse Dreef-Hagelin- gerweg heeft zich een nachtelijke botsing voorgedaan tussen twee personenauto's. De bestuurster van een van de wagens, een negentienjarige inwoonster van Haar lem, werd daarbij gewond. De auto's wer den aanzienlijk beschadigd. De politie van Velsen verzoekt getuigen van dit ongeval zich aan het hoofdbureau te willen mel den. Van onze correspondent PARIJS. Nadat de linkse kandidaat voor het Franse presidentschap, Fran cois Mitterrand, als eerste over de brug was gekomen om officiële erkenning voor de „pil" te vragen is het probleem van de geboortenregeling nu plotseling een ar gument van de eerste orde in de Franse verkiezingscampagne voor het Elysée ge worden. Mitterrand heeft dezer dagen uitgeroe pen dat alle vrouwen het recht moet wor den toegekend drie, vier, vijf, of helemaal geen kinderen te willen hebben. De ka tholieke centrum-kandidaat, Lecanuet, heeft die eis van zijn linkse rivaal wat verzwakt door te verlangen dat een vrouw het moederschap moet kunnen wensen in plaats van het te ondergaan. En de ultra-rechtse kandidaat, Tixier- Vignancour, heeft zich nog wat omzichti ger uitgedrukt en de stelling geponeerd Aan de Bezuidenhoutseweg in Den Haag, in de nieuwe wijk Maria- hoeve, is een opvallend kunstwerk van de Amsterdamse beeldhouwer André Völten verrezen, waarin meer dan 25.000 kilo metaal is verwerkt. dat ook op dit punt iedereen zijn eigen lot zou moeten mogen bepalen. Ondertussen heeft, zolang geen enkele officiële gaullistische kandidaat zijn duit in het zakje kan deponeren, de regering bij monde van de minister van Gezond heid eveneens meningen geuit die vrij verrassend zijn. In de Nationale Vergade ring heeft minister Marcellin voor het eerst uit naam van een Franse regering bekendgemaakt dat het probleem van de geboortenregeling officieel in studie is ge nomen. Er zijn twee commissies benoemd die de minister zullen adviseren over de medische, juridische en religieuze aspec ten van dit veelomvattende vraagstuk. Zoals alle rooms-katholieke landen neemt ook Frankrijk in dit probleem een bijzonder behoudend standpunt in. Een wet uit 1920 verbiedt iedere publiciteit of propaganda met betrekking tot de ge boortenregeling. De verkoop van alle mid delen voor de geboortenregeling is in Frankrijk ten strengste verboden. Sedert enkele jaren is er een vereniging „plan ning familial" geheten, die, ondanks et telijke beperkingen, niettemin met groei end succes poogt het Franse publiek op de hoogte te brengen van de diverse metho den en middelen die de moderne weten schap ter beschikking stelt om de geboor ten te regelen. Intussen is statistisch vastgesteld dat in geen enkel ander land zoveel abortus wordt gepleegd als in Frankrijk. Men neemt aan dat de abortusgevallen in aan tal minstens gelijk zijn met de geboorten. Hoeveel onheil aan de gezondheid daar door wordt veroorzaakt, valt niet te becij feren, vooral omdat in verreweg de mees te gevallen de plegers, of pleegsters, van de abortus uiteraard hun voorzorgen ne men zodat over hun ingrepen nauwelijks iets bekend wordt. Afgezien van de vraag wie de komen de presidentsverkiezingen zal winnen, is het daarom in alle gevallen al winst dat in de verkiezingscampagne nu ook de kwestie van de geboortenregeling een steeds belangrijker rol gaat spelen. Geen van de kandidaten durft de huidige toe stand waarover tot voor kort bijna nie mand in het openbaar sprak, nog voor zijn rekening te nemen. NEW YORK (AP) De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft een voor gisteren vastgestelde zitting over het geschil tussen India en Pakistan, tot van avond uitgesteld. Er werd geen reden voor het uitstel ge geven maar van goedingelichte zijde is vernomen dat niemand voor de zitting van gisteren het woord heeft gevraagd. Ook meent men dat de leden van de uit elf landen bestaande raad een nieuw rap port willen bestuderen over de toestand rond het bestand dat door secretaris generaal Oe Thant wordt voorbereid. SAN DOMINGO (AFP) Een lid van de lijfwacht van de Dominicaanse presi dent Garcia Godoy is in een café te Santo Domingo gedood. De man, luitenant Gra- viano Rivera Pena, werd door twee man nen aangevallen. Hij was in burger. De daders wisten te ontkomen. Tijdens de in Den Bosch gehouden jaar vergadering vin de Nederlandse wandel- sportbond is het besluit genomen, de vier daagse van Apeldoorn niet te houden in de laatste week van juli, maar zeven dagen eerder. De N.W.B.-wandelaars zullen der halve van diasdag 19 t/m vrijdag 22 juli in actie konen. Het besluit moet wor den gezien als een gebaar tegenover de Kon. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, die van 26 t/m 29 juli de 50ste internatio nale vierdaagse afstandmarsen van Nij megen houdt.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4