Onverantwoorde risico's op gebied van verontreiniging van milieu ING CO Forse iep aan Br eestraat door de storm geveld a- "«-rsjToS'vrsr C Onzeewaardig motorschip bij Kamperduin op het strand Twaalf gemeenten in adres aan Staten-Generaal Huidige toestand baart reeds ernstige zorg Schaatssterren op de film Opening gedeelte van jeugdgebouw Grondwerk vermoedelijk de oorzaak £jj| Opnieuw vragen van Statenlid over olieraffinaderij t ■«- Kapitein schuldig geachtstuurman niet Leraar H. C. Smit teraardebesteld DINSDAG 2 NOVEMBER 1965 (j rens overschreden Igen voor het streekplan „Noordzeeka r /4- énv n Beroepshouthakker Alliance en Scheybeeck behaalden hockeysucces in oliebollentoernooi Zoals wp vrijdag berichtten, hebben de besturen van de gemeenten in Zuid- Kennemerland, alsmede die van Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest tijdens een die ochtend in het Haarlemse stadhuis gehouden vergadering besloten een adres te zenden aan de leden der Staten-Generaal, waarin zp hun verontrusting uitspreken over het wetsontwerp betreffende een pijpleiding ten behoeve van de petrochemische Industrie aan het Noordzeekanaal en over de omvang van deze industrie. De definitieve redactie van het adres is inmiddels vastgesteld. De inhoud van het adres, dat is ondertekend door de burgemeester van Haarlem, mr. Cremers, en ge meentesecretaris Thijssen, luidt als volgt: Resumerende menen ondergetekenden als hun mening met betrekking tot de onderhavige materie ter kennis van uw Kamer te moeten brengen, dat: 1. het gebied ten behoeve van de gehe le petro-chemische industrie in de omge ving van het Noordzeekanaal, met inbe grip van bij- en nevenbedrijven, geen gro tere oppervlakte mag beslaan dan 1500 ha. 2. zekerheid dient te bestaan, dat de mededeling van de regering, luidende „dat het project slechts doorgang (zal) vinden als voor het vraagstuk van de lucht- en waterverontreiniging een naar het oordeel van de bewindslieden van Sociale Zaken en Volksgezondheid en Verkeer en Waterstaat verantwoorde regeling zal worden gevonden". De schaatsvereniging „Veisen" ver zorgt woensdagavond in het Patronaats gebouw aan de Zeeweg te IJmuiden een voorstelling van internationale schaats- films. Via de filmdienst van de Ned. Sport Federatie is beslag gelegd op de groot beeldfilm van de wereldkampioenschap pen hardrijden op de schaats in Moskou en van de zware Friese elfstedentocht in 1963. Hoogtepunt van de avond wordt de vertoning van een grootbeeld kleurenfilm van demonstraties van Olympische en wereldkampioenen kunstrijden op de schaats. In die film is ook opgenomen de volledige wedstrijd-kür van de Olym pische kampioen Sjoukje Dijkstra. Voorafgaande aan de filmvoorstelling houdt de schaatsvereniging „Velsen" de j aarvergadering. I binnen het gebied van 1500 ha, dat in principe al voor de vestiging van de pe- I tro-chemische industrie is bestemd. Bovendien zal slechts dan tot eventuele I uitbreiding der raffinaderij boven de nu voor Mobil Oil geraamde behoefte (8 a 10 MTA) worden overgegaan, indien naar de I mede betrekking heeft op de bij- en ne- mening van de terzake competente be- venbedrijven, welke zich in het sub 1 be- De Efemeentehesturen van Bennebroek windslieden 'n verantwoorde regeling kan doelde gebied zullen vestigen en dat de Beverwiik Bloemendaal Castricum' worden getroffen voor het vraagstuk der toelaatbaarheid van de onderhavige vesti- Haarlem, Haarlenmerhede en Spa^ lucht- en waterverontreiniging". gingen mede wordt beoordeeld tegen de woude, Haarlemmermeer, Heemskerk, achtergrond van de thans reeds gecons a Heemstede, Uitgeest, Velsen en Zand- TWeede raffinaderij teerde toestand; 3. Alvorens het definitie voort, omvattende een gebied met ca. ve besluit over de totale maximale - 450.000 inwoners, ten deze vertegenwoor- Het feit echter dat de regering thans de vang en de aard van het ïndustriecom- digd door het college van burgemeester medewerking van uw kamer inroept voor I plex te nemen de dwingende noodzaa en wethouders van Haarlem, hebben de de totstandkoming van een pijpleiding met bestaat het standpunt te kennen van de eer de aandacht van uw Kamer te vra- een jaar capaciteit van 20 MTA en zij bo- minister voor de ruimtelijke ordening me gen voor het navolgende. vendien in eerdergenoemde memorie van betrekking tot de vraag of het noodzake- Het moge uw Kamer bekend zijn, dat de toelichting stelt, dat „rekening mag wor- lijk is een aaneengesloten gebied van voorgenomen vestiging van een petro-che- den gehouden met de vestiging van een 1500 ha. voor petro-chemische industrie mische industrie in het gebied ten zuiden tweede raffinaderij", betekent voor on- te reserveren, en welke mogelijkheden be- van het Noordzeekanaal, ten westen van der ge tekenden een bevestiging van de staan in t Noordzeekanaalgebied me Amsterdam, ongerustheid heeft veroor- reeds eerder in de pers verschenen berich- trekking tot de te verwachten totale De- taakt. ten, dat het hier zou gaan om een veel hoef te aan woon- en recreatieruimte, ver- Als verantwoordelijke bestuurders van groter project dan thans nog openlijk keersyoorzieningen en apdere noodzake de hiervoor genoemde gemeenten rekenen wordt toegegeven. Naar de mening van lijk tot de mfra-structuur behorende ondergetekenden het tot hun plicht uw ondergetekenden is het aan twijfel onder- voorzieningen. Kamer op de hoogte te stellen van de hevig of bij de huidige opzet het Wu vertrouwen, dat het uw Kamer dui feiten, welke aan bedoelde ongerustheid complex van petro-chemische bedrijven op delijk zal zijn, dat het voorgaande is in ten grondslag liggen, een ongerustheid, den duur beperkt zal worden tot een ter- gegeven door onze oprechte en grote on- die mede is te wijten aan de omstandig- rein van al dan niet aaneengesloten gerustheid met betrekking tot de vooige heid, dat de verantwoordelijke organen 1500 ha. nomen industrievestiging in het Noordzee voor de ruimtelijke ordening nog geen be-1 Wordt bovendien nog bedacht, dat het kanaalgebied en wij menen ons dan slissing hebben genomen. hier gaat om, wat de regering noemt te mogen veroorloven op uw Kamer een De regering stelt dat een dergelijke ves- een „typisch expansieve industrie", dan dringend beroep te doen om bij het ai- tiging voor de economische ontwikkeling menen ondergetekenden zich te mogen wegen van de belangen, welke met realr van ons land als geheel en van Amsterdam I veroorloven als hun mening uit te spre- sering van de plannen van de regering en omgeving in het bijzonder, van groot ken, dat hier, zowel uit een oogpunt van gemoeid zijn, de hiervoor genoemde pun- belang is. Het geluk van de mensheid verontreiniging van het milieu als in pla- I ten als basis te nemen, wordt echter niet uitsluitend bepaald door nologisch opzicht vooral op langere ter- haar economische welvaart en het is naar mijn, niet verantwoorde risico's worden de mening van ondergetekenden 'n geluk- genomen. kige omstandigheid, dat in dit verband I Naar de mening van ondergetekenden aan het milieu van de streek, waar men gebiedt de verantwoordelijkheid tegenover woont en werkt, steeds meer betekenis de thans in het gebied wonende bevolking wordt toegekend. I en de reeds gevestigde industrieën om, Het gaat hierbij om de vraag, of de mede gelet op de natuurlijke creatieve terdagavond een gedeelte van het jeugd- invloed, welke bedoelde vestiging zal heb- taak van het westelijke gedeelte van dit gebouw van de jonge kerk der Engel ben op het milieu van de gehele streek, gebied door de aanwezigheid van duinen mundus-wijkgemeente Velsen-Zuid ge niet een zodanige aantasting van de en strand en de reeds nu zeer beperkte opend. Deze opening wordt verricht door „leefbaarheid" zal betekenen, dat zij on- mogelijkheden tot verdere woningbouw, ds. L. Brink. Daarna bestaat gelegen aanvaardbaar is. in elk geval een zorgvuldige planologie. heid het gebouw te bezichtigen. Het spreekt vanzelf, dat de verontreini- Immers indien het feitelijk onmogelijk zal ging van het milieu, welke van een indus- zijn de werknemers, de dienstverlenende trievestiging als de onderhavige moet wor- middenstand enzovoorts in het gebied den verwacht, hierbij centraal dient te te huisvesten in een redelijk leefmilieu worden gesteld. zullen door de vestiging van deze nieuwe De ondergetekenden hebben kennisge- industrieën de huidige bestaansbronnen nomen van het antwoord van de ministers van de bevolking in de wortel worden aan- van Verkeer en Waterstaat, van Binnen- getast. Het beoogde doel, een verantwoor- landse Zaken, van Volkshuisvesting en de en noodzakelijk economische groei Ruimtelijke Órdening en van de staats- wordt dan niet bereikt maar voorbij ge- secretarissen van Economische Zaken, schoten, van Soc. Zaken en Volksgezondheid van Advertentie De oorzaak van het omwaaien van de iep. Grondwerkzaamheden aan de voet van de boom hadden de stronk grotendeels blootgelegd, waardoor de iep een belangrijk deel van haar houvast was kwijtgeraakt. Op het adres Kerkplein nr. 5 wordt za- De storm heeft gisteravond omstreeks 1 uur een van de reuzen aan de Bree- straat in Beverwijk geveld. Een enorme iep van ongeveer tien ton kon mede als gevolg van grondwerkzaamheden rondom de voet van de boom, zich niet meer staande houden en bij een van de krachti ge windstoten stortte het gevaarte op de tegenover gelegen Beverwijkse Conser- venindustrie, daarbij een lichtmast ver nielend. Persoonlijke ongelukken deden zich op dat moment niet voor; wel werd bij de opruimingswerkzaamheden een gemeen tetuinman dusdanig aan het gelaat ge wond, dat hij naar het Rode Kruiszieken- huis moest worden overgebracht. Oorzaak van het omwaaien van deze grote oude, maar toch gezonde iep, was het rioleringswerk, dat ter plaatse door de firma Th. A. C. Schram wordt ver richt. Een vrij omvangrijk werk, dat reeds enige dagen in beslag neemt. Rond om de boom hadden werklieden een grote kuil gegraven, waardoor de stronk groten deels bloot kwam te liggen. Tijdens de hevige stormvlagen gister- en Breestraat' opVVgTnover" "gelegen werklieden" van de plantsoenendienst zich avond was het voor de trotse iep met de B"etoat op vdeerw--^e cmservenin- beijverden om de boom klein te krijgen, langer mogelijk zich staande te houden Een gelukkige omstandigheid Geen eenvoudige taak en zeker met als was, dat op dat uur nagenoeg geen per- men bedenkt, dat de gemeente verscheen sonen zich op de Breestraat bevonden, met boogzaagjes van ongeveer een hal- Geen mens werd dan ook getroffen. ve meter lenf/' Politie, openbare werken en de brand- meer vermocht te doen dan het afzagen weer werden direct opgeroepen om ter van wat takken op het dak van de conser- plaatse aan de slag te gaan. D_e politie venfabriek, mrt behulpvan de Land- zuchtend stortte de boom dwars over en de Peperstraat; terwijl brandweer en Weer is een van de fraaie bomen aan de Breestraat gesneuveld. Deze reus begaf het gisteravond om streeks zeven uur. Een flinke me nigte was toeschouwer bij de op ruimingswerkzaamheden. 11 oktober 1965 aan enige leden van de Tweede Kamer, namelijk dat „het pro ject slechts doorgang zal vinden, als voor het vraagstuk van de lucht- en waterver ontreiniging een naar het oordeel van de bewindslieden van Sociale Zaken en Volksgezondheid en Verkeer en Water staat verantwoorde regeling zal worden gevonden". In de memorie van toelichting, behoren de bij het ontwerp van Wet houdende Het lid van Provinciale Staten van machtiging tot het verlenen van financiële I Noord-Holland A. Kemmink PSPheeft medewerking terzake van de aanleg en de volgende vragen gesteld aan h exploitatie van een pijpleiding tussen het ge van Gedeputeerde Staten gebied van de Nieuwe Waterweg en dat de persconferentie, wek van het Noordzeekanaal spreken de minis- college van burgemees er nktnher ters van Economische Zaken en van Fi- der gemeente Amsterdam op 28 oktober nanciën de verwachting uit, „dat - voor- h gehouden, heeft dit college^bekend ge- al indien reeds bij de opzet daarmede Ialgeheleover nliJLf rekening wordt gehouden zich daarom- bereikt over de vestiging va heen chemische bedrijven van andere on- finaderij in_de nabijheid va dernemers zullen vestigen, die de produk- zeekanaal. Binnen het kade v ten van de kraker verder zullen gaan ver- tigingsyoorwaarden zijn om. een aantal werken". Omtrent de aard van deze be- concrete eisen gesteld ter bescherming drijven worden geen nadere mededelingen ^an hygiene van het gedaan, noch omtrent de mate, waarin van ke opgesteld zijn door een techmsche deze bij- en nevenbedrijven verontreini- werkgroep, bestaande uit vertegenwoor- werkgroep „Hygiëne van het milieu", in- j j I gesteld in het raam van de voorbereidin- naalgebied," van deze voorwaarden geen Bij de beoordeling van het vraagstuk I kennis heeft kunnen nemen en op geen van de te verwachten vestigingen mag niet enkele wijze bij de totstandkoming van uit het oog worden verloren, dat de hui- deze eisen gehoord is, zodat deze werk- dige toestand reeds ernstige zorgen baart, groep weinig wezenlijke betekenis dreigt In dit verband menen ondergetekenden te krijgen, waar zij ter zake van de meest zich de vrijheid te mogen veroorloven te ingrijpende en fundamentele beslissingen wijzen op het zojuist verschenen rapport welke binnen haar werkgebied genomen van de werkgroep „Hygiëne van het mi- worden, geen enkele medezeggenschap lieu" van de streekplancommissie Noord- lijkt te krijgen? zeekanaalgebied, waarin de volgende zin- Zijn G.S. bereid er bij het college van snede voorkomt: „In Amsterdam-Noord en B. en W. van Amsterdam op aan te drin- vermoedelijk ook in een deel der gemeen- gen, de definitieve beslissing van het ge- ten Velsen en Beverwijk en een stuk van meentebestuur niet eerder te doen laten de Zaanstreek, wordt de toelaatbare grens I plaatsvinden, alvorens eerder genoemd reeds dicht benaderd, zo niet af en toe verzuim alsnog hersteld is? reeds overschreden". Zijn G.S. verder bereid de resultaten Worden de te verwachten vestigingen be- van de metingen, die geleid hebben tot schouwd tegen de achtergrond van de het opstellen van een „luchtverontreini- hiervoor geschetste, op recente metingen gingsbalans" voor het gebied van Noord- berustende, huidige situatie en wordt zeekanaal en Zaanstreek welke nood daarbij bedacht, dat op een aantal van zakelijkerwijs als basis heeft moeten die- De raad voor de scheepvaart heeit de belang zijnde factoren, als bijvoorbeeld nen voor het opstellen van de concrete in Groot Ammers woonachtige kapitein het verkeer, geen invloed kan worden uit- eisen ten aanzien van Mobiloil aan van de „Catharina-F schuldig geacht geoefend, dan kan naar de mening van provinciale staten bekend te maken? aan de stranding van dit schip op de kust ondergetekenden worden gesteld, dat de Kunt u verder mededelen, waar de nabij paal 29 Kamperduin op 4 februari grens van het toelaatbare reeds is bereikt, meetpunten tot stand zullen komen en van dit jaar. De hiervoor reeds tot uitdrukking ge- door wie regelmatig metingen verricht brachte ongerustheid wordt echter nog zullen worden, na de vestiging van Mobil- I De raad concludeerde, dat uit het on sterk vergroot door de onzekerheid met I oil? Is hier bovenal aandacht besteed aan I derzoek naar de stranding is komen vast betrekking tot de omvang van het te stich- de toch al onleefbare situatie in de Zaan- I te staan dat de „Catharina-F in onzee- ten petro-chemisch industriecomplex. streek, overwegende, dat bij een schoor- waardige toestand uit Harlingen was ver in de tot nu toe plaats gehad hebbende steenhoogte van maximaal 150 meter bij trokken. Het heeft de raad verwonderd lublicaties wordt gesproken van een ge- de meest voorkomende windrichting dit I dat bevrachters en eigenaren hebben lied van 1500 ha. De ministers van Eco- gebied het sterkst getroffen zal worden goedgevonden dat het schip de reis naar nomische Zaken en van Financiën mer- door verontreinigingen? IJmuiden zou maken, terwijl de kompas ken ten aanzien hiervan in hun toelichting Is het tenslotte mogelijk aan provincia- sen nog niet waren gecompenseerd en ge- met betrekking tot eerdergenoemd le staten bekend te maken, of in de vesti- callibreerd, het echolocxl met bedrij fs- ontwerp van Wet het volgende op: gingsvoorwaarden ook een overeenkomst klaar was en de radio niet functioneerde. ,,In dit verband zij erop gewezen, dat is opgenomen ten aanzien van de uit de indien het niet uitvoerbaar zou blijken el- vestiging voortvloeiende noodzakelijke (Jnder preSSie ders in 't gebied (Noordzeekanaalgebied) bijkomstige kosten met betrekking tot I een terrein van voldoende grootte voor metingen, groenvoorzieningen en derge- De kapitein had beter gedaan zijn aan- zulk een (tweede) raffinaderij te bestem- lijke en zo ja, hoe deze overeenkomst vankelijke weigering om in deze toestand men, dit terrein gevonden moet worden luidt? 11® vertrekken te handhaven. De raad wil- ,4 de hem hierover echter niet te zwaar vallen omdat gebleken is dat hij dit on der pressie van de bevrachters heeft ge daan en dat de eigenaren hiermee ook op de hoogte waren. De raad had wel ernstige critiek op het beleid van de kapitein na het vertrek uit Harlingen omdat hij, nadat de loodsen van boord waren, niets heeft ondernomen om de deviaties van het stuurkompas te controleren. Diens verweer dat hij er op vertrouwde dat het zicht goed zou blijven en verder wel op zicht naar IJmuiden gevaren kon worden, getuigde van achte loosheid. Volgens de raad is de stranding ver oorzaakt omdat het schip bij het voorlig gen van een koers van 190 o per kompas voorbij het Texel-lichtschip geleidelijk naar de kust toevoer en tenslotte op de kust is gelopen. De kapitein was daarvoor verantwoordelijk. Bij de bepaling van de leidde het verkeer om via de Bloksteeg rover van de brandweer werden wegge- sleept langs het trottoir, waar zich over een respectabele lengte de takkenbossen op hoopten. Het was op dat moment, dat een van de gemeentetuinlieden de heer D. van der Kolk door een op de grond gevallen en weer opverende grote tak in het gelaat werd getroffen. Dit kwam dermate aan, dat de man direct naar het Rode Kruis- ziekenhuis moest worden vervoerd. Inmiddels had men een dragline te hulp geroepen om de boom op te tillen, maar deze pogingen faalden, doordat de nieuwe staaldraadkabel het gewicht niet kon hou den en met een knal kapotsprong. Ten einde raad wendde men zich toen tot de beroepshouthakker H. C. Willem- se, wonende aan de Kadijk 15 in Heem stede, die spoedig verscheen met 'n for se motorzaag en in een oogwenk de boom aan brokken sneed, daarDij geassisteerd door een grote kraanwagen van automo bielbedrijf van den Bogaard in Beverwijk. Omstreeks kwart voor elf was de toestand van dien aard, dat de Breestraat voor het verkeer weer geheel vrij kon worden gegeven. In die tussentijd had men vast gesteld, dat de vallende boom een ver rijdbare directiekeet onder aan de muur van de conservenfabriek nad vernield en de machinist van de dragline z'n hand had opengehaald toen hij met de blote vuist een ruitje van de directiekeet insloeg om de sleutels van zijn voertuig te pakken. Een groot aantal belangstellenden was maandagmiddag in de aula van de be graafplaats „Duinhof" in IJmuiden bij eengekomen, om hier als collega, leer ling of oud-leerling de laatste eer te be wijzen bij de teraardebestelling van de heer H. C. Smit, in leven leraar bij de Technische School in Velsen, die vrijdag op de leeftijd van 45 jaar plotseling was overleden. De heer P. L. Hubbeling, directeur van de Technische School, richtte zich hier als spreker in de eerste plaats tot mevrouw Smit en haar kinderen, om te verklaren dat het overlijden van de heer Smit niet alleen voor zijn gezin, maar ook voor leerlingen en collega's een bijzonder zwa re slag is geweest, waar door allen met diepe ontroering van is kennisgenomen. Want de overledene was immers behal ve een goed echtgenoot en een zorgzaam vader ook een voortreffelijk leraar, zodat zijn heengaan voor allen een groot verlies betekent. Dit is trouwens wel gebleken uit de talloze bewijzen van deelneming, die de familie de laatste dagen mocht ontvangen. De heer Hubbeling wenste de achterblijvenden dan ook de nodige kracht en sterkte toe om dit verlies te kunnen dragen, waarbij spreker en zijn collega's hen naar beste vermogen behulpzaam zouden zijn. Ds. J. van der Berg, hervormd predi kant te IJmuiden sprak vervolgens enige woorden van troost, waarvoor hij een tekst uit het Evangelie van Lucas als basis nam. Nadat de kist onder orgel spel was uitgedragen sprak ds. Van der Berg aan de groeve enige gebeden uit, waarna een der aanwezigen namens de familie voor de betoonde belangstelling zijn dank betuigde. De hockeyclub Ever Swift hield giste ren op de velden op het van der Aart Sportpark haar traditioneel oliebollen- toernooi voor de junioren uit Haarlem en omgeving. Deelnemers waren jongens- en meisjeselftallen van Alliance, Rood Wit, HBS, Scheybeeck, Strawberries, Saxen burg, Zandvoort en de organiserende ver eniging. Tijdens de wedstrijden ter bepa ling van de finalekandidaten werden door de jeugdleiding van Ever Swift meer dan 1000 oliebollen aan de spelenden aange boden, hetgeen juist met het iets guurde re weer bijzonder op prijs werd gesteld. Zowel bij de meisjes als bij de jongens kwamen de elftallen van Alliance en Scheybeeck in de finale. Van de eerstge noemde vereniging wonnen de meisjes de wisselbeker, de jongens van Scheybeeck gingen met een gelijke prijs naar Bever wijk. strafmaat werd er rekening mee gehou den, dat de schade achteraf is meegeval len en dat de kapitein blijk gaf uit het ongeval lering te hebben getrokken. Hem is voor drie maanden de bevoegd heid ontzegd. De stuurman is vrijgespro ken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5