In IJsselmonde komt 3 min ton olie uit per maand de grond 'IjMÈilj, alles kan met ObÉMT Omar Dani: „Ik ben nog steeds chef staf' Zaak tegen televisiehandel werd opnieuw aangehouden ii i n 9 r i i/na LLEN HET WERK VAN DE BUSCHAUFFEUR it ii i r gbLnnnn i Grootste veld van Zuid-Holland T elegr aafverkeer met Indonesië Maarschalk was in Praag alleen op doorreis Economische politierechter Hulpverlening bij geboortebeperking in VN ter sprake Jordanië dient bij de VN klacht tegen Israel in Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij N.V. Hl DINSDAG 2 NOVEMBER 1965 7 vJ niijt, 25 cent per rol 62 putten NU OOK IN HAARLEM PERSOONLIJKE VOORLICHTING OVER EEN INTERESSANT BEROEP! MORGEN, WOENSDAGAVOND 3 NOVEMBER, BEGINNEN DE WEKELIJKSE KENNISMAKINGS AVONDEN BIJ DE N.Z.H. ALLES WAT U WETEN WILT OVER WORDT U BIJ EEN KOPJE KOFFIE VERTELD IN DE N.Z.H.-KANTINE, GARAGE LEIDSEVAART 396, HAARLEM Als u een rijbewijs hebt en 21 jaar bent geweest, komt u dan eens aan. U bent hartelijk welkom ELKE WOENSDAGAVOND van half acht tot half negen. Britse nazi-leider Colin Jordan krijgt 3 maanden Verkiezingen in de VS Examens Meineed Absurd gezelligheid haalt u bij de slijter met dranken van Advertentie Niemand zou 'n twintig jaar geleden hebben durven veronderstellen dat IJssel monde binnen afzienbare tijd zo in de al gemene belangstelling zou komen te staan als de laatste tijd het geval is. Het rustige dijkdorp, dat eeuwenlang op vele kilometers afstand van Rotterdam een eigen bestaan heeft geleid, is een gebied geworden met een stormachtige ontwik keling. Na de annexatie met haar vele voor- en tegenstanders is IJsselmonde nu het knooppunt geworden voor de aan sluitingen op de Van Brienenoordbrug. Er zijn plannen uitgewerkt om 'angs IJssel monde een waterkering aan te leggen, waardoor een deel van de dijk als „sla per" moet fungeren. Het oude dijkdorp is gereduceerd tot een klein woonoord, in vergelijking met de uitgestrektheid van groot-IJsselmonde. Dit gebied, met een nog vrijwel maagdelijk centrum, telt acht districten of wijken: onder meer Zomer land, Kreekhuizen, Tuinhoven, Groenen- hagen, Hordijkerveld en Reyeroord, die met elkaar een oppervlakte bestrijken waarin men het oude dorp meer dan tien maal zou kunnen opdelen. Gedurende deze ontwikkeling, waarbij vooral de aanleg van de brug veel on gemak bracht, kreeg IJsselmonde een der de evenement te verwerken, nadat in augustus 1956 was gebleken dat men op een rijke olielaag woonde. Overal verre zen, door hoge ijzeren afrasteringen om sloten installaties die als vreemde encla ves taboe zijn voor de bewoners. IJssel monde kreeg zijn „ja-knikkers", die on afgebroken olie naar de oppervlakte bren gen. Ze staan her en der verspreid en zo als ze in Reyeroord en Groenenhagen zijn omgeven door woningen doen ze vaak denken aan evenzovele vreemde eenden in de bijt. Omdat ze een welkome oijdrage van economische betekenis leveren, zal het nog tal van jaren duren dat ze er staan. De Nedrlandse Aardoliemij legde in 1956 be slag op het „IJsselmonde-Ridderkerk- veld". Van de aanvang af vas de pro- duktie zeer gunstig, zo zelfs dat het „veld" het grootste is geworden van neel Zuid- Holland. Verreweg de meeste putten konden al direct spuitend in produktie worden genomen, zodat de oliewinning er weinig moeilijkheden met zich bracht. Dit is een gunstige bijkomstigheid, die o.a. geheel tegengesteld is aan de situatie in Schoonenbeek. Naarmate de oliewinning vorderde werd het echter duidelijk dat men niet op de zelfde voet kon doorgaan. Boven de olie structuren bevindt zich vaak een gaskap, die de produktie stimuleert. Het gas, dat in de laag aanwezig is dwingt als het ware de olie om naar de oppervlakte te stijgen. Maar wanneer het veld veroudert, neemt het energievermogen van de gas kap af. Men moet dan wel de olie naar boven pompen of het gasliften toepassen. Men besloot evenwel de natuur een handje te helpen door meer gas in de grond te persen, waarvoor een compres- Advertentie RED BAND ROOSENDAAL sorenstation nodig was. De bouw van het dijkje begon in het midden van 1964. Er werd een betonplaat aangelegd, waarin 680 ton beton werd verwerkt. Het com pressorenstation dat op 112 palen van 20 meter lengte rust, kreeg een lengte van 45 meter en een breedte van /eertien me ter. Sinds april van dit jaar is de installa tie in vol bedrijf, er naast staan enkele gastanks. Tezamen met het station vor men deze een hermetisch afgesloten we reld, temidden van landerijen langs het dijkje. Dit „dijkje" is een kilometers lan ge landweg, die zich uitstrekt van het Zevenbergsedijkje, tot aan de beneden rijweg, op de grens van Bolnes en IJssel monde. Zo zijn thans 42 putten van het z.g. IJsselmonde-Ridderkerkveld met behulp van gecomprimeerd gas in exploitatie. Twaalf werken er nog geheel op eigen kracht en acht putten worden bediend door „ja-knikkers". In totaal zijn er dus 62 olieputten in gebruik. Voor de oliewin ning wordt ca. 300.000 m „liftgas" per dag gebruikt dat door de compressoren naar de diepte wordt gestuwd. De bouw van het station is bepaald geen misgreep geweest: de produktie is sinds het vo rig jaar met 58 percent gestegen. In maart 1964 werd 2.050.000 liter olie per dag ge wonnen: in juli van dit jaar was de pro duktie 3 miljoen liter per dag. Daarmee heeft IJsselmonde-Ridderkerk de capaci teit van Schoonebeek ver overtroffen. Zo werkt de Ned. Aardolie Mij rustig ver der en omdat de activiteit onder de grond geschiedt, merkt men er, behoudens het „ja" knikken van de pompen, niet veel van. Voorlopig is IJsselmonde nog volop „in de olie". Ons land vaart er wel bij. Advertentie Naar wij van de P.T.T. vernemen is het telegraafverkeer met Indonesië nog aan vele beperkingen gebonden. De tele grammen, die zijn toegestaan, dienen in de Indonesische, Franse of Engelse taal gesteld te worden. Code-telegrammen zijn alleen toegestaan wanneer het regerings-, bank- of handelstelegrammen betreft. Voor privé-telegrammen geldt de be perking dat zij alleen zijn toegelaten in geval van ziekte of overlijden. Brieftele- grammen en regeringsbrieftelegrammen zijn niet toegestaan. LONDEN (Reuter-AFP) De leider van de Britse nationaal-socialisten, de 42- jarige Colin Jordan, is in Londen tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens het veroorzaken van wanordelijkhe den voor de ambtswoning van premier Wilson op 8 oktober. Wilson besprak die dag de kwestie-Rho- desië met premier Ian Smith. Jordan trachtte de afzetting te doorbreken en de ministerswoning binnen te dringen. Hij droeg een spandoek waarop aan de ene zijde stond: „Wij steunen Rhodesië". Op de andere kant stond: „Beloning voor het hoogverraad". WASHINGTON (AP) In de Verenig de Staten zullen vandaag op enkele plaat sen de stembussen opengaan. Er zullen twee gouverneurs van staten worden ge kozen, zeven burgemeesters van grote plaatsen en vier staatsparlementen. De meeste aandacht trekt de strijd om de burgemeesterszetel in New York, waar een opvolger voor Robert Wagner moet worden gekozen, en een nieuw stadsbe stuur. Er zijn drie kandidaten: de democraat Abraham Beame, die nu de hoogste fi nanciële functionaris van de stad is, de republikein John Lindsay en een conser vatieve figuur William Buckley jr. Bea me, die de steun van president Johnson heeft, wordt door de kranten als de gro te kanshebber beschouwd, noewel Lind say niet kansloos:is omdat hij steun heeft van de liberale partij die doorgaans de democratische kandidaat steunt. (Van onze correspondent) „Ik ben nog steeds chefstaf en minister van de Indonesische luchtmacht. Berich ten over mijn vervanging beschouw ik als een goede mop." Dit zei een voortdurend breed-lachende, maar in de berichten uit Djakarta toch wel sterk omstreden excel lentie Omar Dani gisteren tijdens een kor te ontmoeting, die wij met hem hadden in de Indonesische ambassade. De zater dag per Garoedavliegtuig in ons land aan gekomen bewindsman zei dat zijn ver blijf in Nederland het karakter draagt van een werkbezoek, „dat volkomen in het ka der ligt van de opdracht die ik van pre sident Soekarno heb ontvangen." Zeer vaag bleef de heer Dani bij voort during over de vraag waar hij sedert zijn vertrek uit Djakarta, half oktober, is ge weest. „U kunt bij de Garoeda controle ren, dat ik met een gewone lijnvlucht via Bangkok en Praag naar Amsterdam ben gereisd." „Hebt u die veertien dagen dan misschien in Praag doorgebracht?" „In Praag ben ik alleen op doorreis geweest." „Waar hebt u dan gezeten?" „Dat kan ik niet zeggen. Alles wat ik tijdens dit werk bezoek doe wordt rechtstreeks aan presi dent Soekarno gerapporteerd. Hij is volle dig van mijn doen en laten op de hoogte." Op de vraag of de heer Dani tijdens zijn vermoedelijk twee weken durend ver blijf hier te lande naar Fokker zal gaan om te spreken over de eertijds ook onder hem vallende oprichting van een Indone sische vliegtuigfabriek antwoordde hij: „Het Fokkerproject heeft uiteraard mijn persoonlijke belangstelling. Of ik nog naar Fokker zal gaan hangt af van mijn be vindingen tijdens dit werkbezoek. Het ligt wel in mijn bedoeling andere bedrijven te bezoeken en natuurlijk ook vrienden en kennissen. Verder hoop ik mijn^werkbe- zoek rustig te kunnen afwerken." De heer Dani gaf het voornemen te ken nen na Nederland nog andere Westeuro- pese landen te bezoeken en daarna naar Djakarta terug te keren. Of hij naar Oosteuropese landen zou gaan, bij voor- Omar Dani beeld naar Tsjechoslowakije met welk land Indonesië een contract heeft voor de levering van straaltrainers, kon hij niet zeggen. „Dat hangt van mijn besprekin gen hier af." Ijverig terzijde gestaan door perschef Wiarto ging de heer Dani alle andere vra gen, ook die welke dieper ingingen op reeds genoemde onderwerpen, omzichtig uit de weg. Groningen. Doctoraal sociale aardrijks kunde: E. Kalk (Gent). Doktoraal tand heelkunde: Mej. J. D. Herenus (Steenwijk) en A. M. S. Perquin (Eindhoven), G. F. J. itombouts (Valkenswaard) en W. J. Arends (Groningen). Doctoraal biologie: S. J. Barteling (Feerwerd), G. J. Beyen (Bloe- mendaal), J. Holsheimer (Enschede). Doc toraal natuurkunde: H. W. den Hartog (Groningen). Doctoraal scheikunde: P. D. Swarters (Lochem), A. C. Udding (As sen). Doctoraal wiskunde: H. J. van Linde (Aerdenhout). Doktoraal pedagogiek: J. Kooi (Engelbert). Doctoraal sociale aard rijkskunde: H. G. Streuper (Zuid-Laren). Bevorderd tot arts: J. P. Samsom Leeu warden ),R. W. Keestra (Groningen), G. A. Huisman (Groningen), H. R. Eikelaar (Groningeen). Doctoraal sociologie: W. H. Fokkens (Groningen). Bevorderd tot tand arts: B. Th. Fransz (Den Haag), J. J. G. M. Houbiers (Groningen). Utrecht. Doctoraal geschiedenis: Mej. J. J. Alink (Holten), H. Snoek (Ede), J. M. Scherp (Utrecht). Doctoraal sociale geo grafie: H. M. de Bruijn (Groenekan), P. Donkersloot (Tiel), D. Cools (Nijmegen). Doctoraal Duitse taal- en letterkunde. B. W. Th. Duyvestijn (Vleuten), mej. E. A. van Beinum (Soest). De heer C. L. Voorhoeve, geboren te Ba tavia (thans Djakarta) en thans wonende te Leiden, is gepromoveerd tot doctor in de letteren op proefschrift getiteld: „The Fla mingo Bay-dialect of the Asmat language". Promotoren waren prof. dr. A. Teeuw en prof. dr. E. M. Uhlenbeck. De heer H. L. Knook, geboren te Rotter dam en thans wonende te Leiden, is ge promoveerd op proefschrift getiteld: „The fibre connections of the forebrain (acritical review of the hodology of the telen- and dienvephalon with the adjacent mesen cephalon, especially with regard to the basal ganglia, based on acute and chronic experiments in the rat". Promotor was prof. dr. W. J. C. Verhaart. Het scheelde niet zo veel of er was gisteren tijdens de zitting van de Haar lemse economische politierechter een pro ces-verbaal wegens meineed opgemaakt. In de aangehouden zaak tegen een Haar lemse handel in radio- en televisietoe stellen stonden de verklaringen van een getuige a décharge volkomen tegenover die van vier getuigen a charge. „Laten we maar afwachten tot het horen van de volgende getuigen en de zaak aan houden," zo vond de officier van justitie mr. J. J. Bredius. Opnieuw werd de zaak tegen de n.v., die overtreding van de wet op het afbetalingsstelsel tenlaste is gelegd dus aangehouden om nieuwe ge tuigen te horen. Gisteren verklaarden twee echtparen dat zij vorig jaar de zaak waren binnen gegaan en een televisietoestel wilden ko pen. Zij waren speciaal naar deze n.v. gekomen omdat deze adverteerde met „Zonder aanbetaling alle merken" en „Te levisie voor tien gulden per week." Bij het kopen op afbetaling is men verplicht een bepaald percentage van de contante koopsom ineens te voldoen als aanbeta ling. Daarna kan in termijnen worden af betaald. Dit is echter voor sommige mensen een beletsel om op afbetaling te kopen. De fir ma die op 18 oktober en gisteren terecht- •tond leverde de klanten die om een tele visietoestel in de winkel kwamen het uit gezochte toestel thuis. Daar werd dan een contract getekend. Dit bleek een huurcon tract voor een half jaar te zijn, en niet voor koop op afbetaling. Zoals uit de ge tuigenverhoren kwam vast te staan had' den de klanten dit contract niet of nauwe lijks gelezen. Zij verkeerden in de ver onderstelling dat zij het apparaat op af. betaling hadden gekocht, zonder die eer ste aanbetaling. Na een half jaar kwam er een vertegenwoordiger van de n.v. en werd er meestal een huurkoop contract op gemaakt zodat het toestal na de afbeta ling eigendom van de klanten werd. Vertegenwoordigers van de n.v. hielden gisteren echter vol dat zij in de winkel wel degelijk verteld hadden dat het om huur ging, en dat de klanten dit wel wis ten. Een 23-jarige verkoper hield dit zo strak en stijf vol, ook tegenover een der klanten die als getuige had verklaard dat men hem in de winkel niets over huur had gezegd, dat de officier van justitie er over begon te denken of de politierech ter niet een proces-verbaal wegens mein eed tegen de verkoper moest opmaken. Om nog meer getuigen te horen wordt de zaak aangehouden tot maandag 15 no vember om twaalf uur. Waarom heeft het PAROOL de brief van Nederhorst gepubliceerd? Na enkele da gen te hebben gewacht heeft de hoofdre dactie zijn argumenten geopenbaard. Het waren er drie: 1. het betrof hier een zaak die geen geheime staatszaak is, maar die al ge ruime tijd in het centrum van de open bare discussie in ons land staat. 2. Weliswaar richtte de heer Neder horst zich rechtstreeks tot de „bezwaar den" die: zich tot hem gewend hadden, maar het is bekend dat er in ons land in en buiten de partij van de heer Nederhorst méér dan 73 bezwaarden zijn. Ook voor die anderen is de argu mentatie van de heer Nederhorst van be lang. Zij is trouwens tevens van belang voor iedereen die zich, op welke wijze ook bij de discussie over de goedkeuringswet betrokken voelt. 3. een beroep op het „persoonlijk" ka rakter van de brief (laat staan op het briefgeheim dat een geheel andere mate rie regelt) gaat niet op. De corresponden tie tussen de bezwaarden en de heer Ne derhorst ontbeert in ieder opzicht het ka rakter van een particuliere correspon dentie. De bezwaarden richtten zich niet als persoonlijke kennissen of vrienden tot de heer Nederhorst, maar als geïnteres seerde staatsburgers. Zij richtten zich niet tot Gerard Nederhorst uit Gouda, maar tot de man die als fractievoorzitter van de Pv.d.A. de verantwoordelijkheid draagt voor het fractiebeleid. Van zijn kant antwoordde de heer Nederhorst niet als privé-presoon, maar in zijn kwaliteit van politiek functionaris. Troelstra Merkwaardig genoeg blijkt VRIJ NE DERLAND de brief al weken eerder te hebben verkregen, maar het weekblad heeft deze niet gepubliceerd. Het DEVENTER DAGBLAD heeft zich afgevraagd of er nu toch een koningskwes tie op losbarsten staat. Het zegt dat de heer Nederhorst een al te openhartige brief al te snel en al te ongeremd de we reld heeft ingezonden. En het zet daar tussen haakjes achter: „Niet voor niets placht wijlen Troelstra zijn secretarissen en zichzelf voor te hou den, dat brieven er zijn om een dag la ter verzonden te worden". We citeren uit het hoofdartikel nog: Dat de brief van de heer Nederhorst in menig opzicht de lof verdient van een niet onverdienstelijke politieke analyse wie zal dat ontkennen? De socialistische frac tieleider heeft inderdaad uiterst zorgvul dig en eerlijk het voor en tegen van so cialistische aanvaarding of verwerping van de zg. Goedkeuringswet afgewogen, om daarna tot een alleszins aanvaardba re motivering te komen van het stand punt, dat de meerderheid zijner fractie straks zal innemen. Dat dit een opportunistisch standpunt is, wie zal dat een politieke partij kwalijk kunnen nemen, die met zoveel uiteenlo pende volkssentimenten rekening moet houden, doch die tenslotte op haar wijze kennelijk het staatsbelang wil laten pre valeren? Zinovjev En het is ook wel aardig er op te wij zen dat wordt geopperd dat de brief voor het kabinet Cals wel eens een even dode lijke betekenis zal kunnen hebben als de befaamde Zinovjev-brief in de twintiger jaren voor het voortbestaan der toen malige Britse regering. In DE TIJD merkt prof. mr. F. Duyn- stee op, dat Nederhorst's vergelijking tus sen koningin Wilhelmina, koningin Julian en de toekomstige Beatrix in hoge mate betreurenswaardig, aanvechtbaar en pre matuur is. „Een koningschap als dat van koningin Wilhelmina ware vermoedelijk voor de huidige generatie menselijkerwijze een onmogelijkheid". Prof. Duynstee acht het absurd dat van prinses Beatrix wordt geëist dat zij bij het „eerste symptoom van genegenheid die boven vriendschap uitgaat" met het kabinet contact had moeten opnemen en hij zegt dat men geleidelijk aan het be grip van monarchie is kwijtgeraakt. Uit zijn betoog lichten we deze zinnen: Zo krijgt tnen de theorie, dat de per soonlijke houding van het geëngageerde paar de monarchie haar integrerende functie zal terugwinnen, waarmee men in wezen de zuivere erfelijkheid verlaat en een soort Bonapartisme zou kunnen bin nensmokkelen, door te zeer te rekenen met „acclamatie" en met plebiscitaire manifestaties, met winnen van popular! teit, met het verwerven van een soort „volksmonarchie"Zo krijgt men hier naast de theorie, dat de monarchie hoe dan ook beter is dan een president schap: deze theorie huldigt ook de heer Nederhorst, die een „goed in de hand ge houden" koningin prefereert boven „een Nederlandse republiek met aan het hoofd een De Quay of een Luns, want dat wordt het." Zodoende wordt de monarchie, mits „goed in de hand gehouden", een nood oplossing, om ons volk de strubbelingen van een presidentskeuze te besparen. Men krijgt meer en meer de indruk, dat dit louter negatieve argument bij velen de boventoon is gaan voeren. Volksmonarchie Prof. Duynstee vindt het idee van een „volksmonarchie" maar gevaarlijk. En hij besluit met de volgende beschouwing: De theorie, dat een presidentschap zo vele tegenstellingen zou toespitsen, mis kent, dat naar ons staatsrecht bij vace ren van de troon de Raad van State als staatshoofd fungeert en dat het helemaal niet nodig is, dat we als alternatief een president zouden moeten gaan kiezen. Uiteindelijk is het misschien zelfs de bes te oplossing, dat het voorzitterschap van de Raad van State erfelijk blijft, doch dat de Raad van State voor een gerui me tijdsfase als waarnemer van het ko ninklijk gezag blijft fungeren. Dan zou de monarchie verdwijnen, doch de conti nuïteit zou in belangrijke mate kunnen worden bewaard, zonder dat op de be trokken personen een ondragelijke last wordt gelegd. Bij kabinetsformaties zou bijvoorbeeld niets hoeven te veranderen en evenmin bij gelegenheid van de ope ning der Staten-G ener aal. Het is voor allen misschien beter tijdig uit te zien, of een dergelijke figuur realiseerbaar zou kunnen blijken. In de FRIESE KOERIER wordt de brief van Nederhorst een zinvol en rede lijk uitgangspunt voor een gesprek over de monarchie genoemd. Het is alleen jammer, dat het debat zal worden vertroebeld doordat het op een verkeerd moment losbarst: net nu de emoties hoog zijn opgelaaid over dat huwelijk, dat wel voor de monarchie van belang is, maar dat haar inhoud niet uit maakt. Presidentsk west ie En in de NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT vinden we deze uitspraak: Terwijl de heer Nederhorst als voorzit ter van de socialistische Tweede-Kamer fractie een „koningskwestie" vreest, heeft hij zijn eigen fractie met een presidents kwestie opgescheept. In TROUW wordt nog eens geschreven over het recht een brief als die van de heer Nederhorst te publiceren, en er wordt een duidelijk vraagteken achter ge zet. Aan te voren dat de heer Nederhorst het zelf had kunnen weten, is geen uit gangspunt. En evenmin dat wat voor 73 evengoed voor honderdduizenden bestemd is. Er zijn mensen die (soms) tegen zich zelf beschermd moeten worden, ook poli tici naar nu weer gebleken is. Het schot En dan nog even het schot van de Was- senaarse politieman. Een lezer zond ons een hoofdartikel uit de MEPPELER COU RANT, dat wij als tegenhanger gaarne gedeeltelijk opnemen. Weer zal bij dit alles de politie het niet gemakkelijk krijgen. Zij is niet po pulair en sommige organen der publie ke opinie vooral in het westen zijn er bepaald niet op uit om daar iets aan te doen. Integendeel, leest men bijvoor beeld hoe er over het optreden der Am sterdamse politie tegen de dusgenaamde provo's wordt geoordeeld en leest men de aanvallen op de burgemeester der hoofd stad, die als een getergde (burger)vader zich tegenover een lastposten-leider een eerlijk „bek houden" veroorloofdedan lijkt het wel of tegenwoordig niet de ver stoorders der openbare orde, doch de handhavers daarvan de strafbare schul digen zijn. Over de Wassenaarse agent om ons tot dat trieste geval te beperken zal ook wel weer zo gedacht worden. Met voorbijzien van de werkelijke schuldigen. Die schuldigen zijn volgens het blad de provo's, en er wordt dan critiek uitge oef end op geestelijken, die voor de radio „allerlei ongefundeerde diepzinnigheden ten beste geven over de misschien toch wel, diepere zin van het anti-maatschap pelijke provo-protest". Het is in deze sfeer, waarin het respect voor óók al zulke verouderde dwaashe den als gezag, bezit, eerbaarheid, orde recht, wet en tucht tot een belachelijk ta boe is gedegradeerd, dat ook nu wel weer zo iemand als de ongelukkige agent als de „eigenlijke" schuldige zal worden aange wezen. Wie echter bij alle meewarigheid over de dood van de Wassenaarse jon gen niet mee wenst te doen aan een steeds dreigender ondermijning van het hoge goed dat „maatschappelijke orde" heet, zal ran die schuldig- en misschien zelfs strafbaar-verklaring van de Wasse naarse politieman principieel niet mee doen. Aldus dit hoofdartikel, dat blijkens een noot onder het stuk is overgenomen uit ZUTFENS DAGBLAD Advertentie NEW YORK (AP) In februari heb ben de Verenigde Naties een missie naar India gezonden die maatregelen moest beramen om een einde te maken aan het stijgende geboortecijfer in dat land. Het was voor het eerst dat de Vol kenorganisatie zich direkt met dit pro bleem inliet. Sommige leden hebben de V.N. dan ook verweten zich met geboor tebeperking bezig te houden. In 1962 werd door de Algemene Verga dering een resolutie van Zweden en twaalf andere landen verworpen waarin werd aangedrongen op hulpverlening bij geboortebeperking als een lid van de VN daarom zou vragen. De uit achttien landen bestaande be volkingscommissie van de VN heeft dit jaar echter de agentschappen van de volkenorganisatie gezegd hulp te verle nen bij geboortebeperking als daarom ge vraagd wordt, zonder een bepaald beleid te verdedigen. Er zijn inmiddels aanwijzingen dat Zweden de kwestie opnieuw in de Alge mene Vergadering wil brengen om een plan voor hulp bij gezinsplanning erdoor te krijgen. De kans dat dit thans zal lukken lijkt toegenomen te zijn. NEW YORK (Reuter) Jordanië heeft secretaris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties verzocht, onverwijld maat regelen te nemen om het hoofd te bie den aan „de snel verslechterende toe stand" in het Jordaans-Israelische grens gebied. De Jordaanse afgevaardigde bij de VN besprak de situatie ook met de voorzitter van de Veiligheidsraad. Hij be schuldigde Israel van „flagrante schen ding" van het bestandsakkoord op zater dag en vroeg om terugtrekking van de Israëlische troepen in het grensgebied van Latroen. Gisteravond laat is in het academisch ziekenhuis in Groningen overleden de 70- jarige heer H. J. G. Hakkenes uit Stads kanaal. Hij werd op 15 oktober zwaar gewond toen hij in Stadskanaal met zijn auto op de weg wilde keren en tijdens de ze manoeuvre werd aangereden door een bestelwagen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7