Australisch buitenlands beleid gericht op steun aan VS in Azië i»VI¥0 landenviaggetjes 1 GRATIS 1 Kundig „arts" pas na jaren door ambtenaar ontmaskerd PIKEUR RITMEESTER net ietsje langer dan de Domtoren 50 cent f** V i Defensie wordt sterk uitgebreid 3 pakjes LOCARNO MARGARINE Tweede pokkengeval in Kulmbach Tien maanden voor kindermoord Kist met explosieven in de Waddenzee Goedkeuringswet op 10 november in de Kamer (en véél zachter) r WOENSDAG 3 NOVEMBER 1965 11 Gevaar voor vrede Samenwerking KOLIBRI THEE WESSANEN CACAO Koploper in Senoritas; want kwaliteit wint altijd. Hebt u ooit een betere geproefd? CENT ...in het bekende gele blikje Examens Zijn medische studenten die bij hem examen aflegden wel bevoegd? 1000 Velletjes zachtheid. 500 Per rol. Samen 130 meter! De lengte van twee torenlange EDET King Size rollen. Voor per rol kimt U het nameten! In '65 behoort dat grove, stugge closetpapier toch de finitief tot het grijze verle den? Zeker nu er EDET is voor hetzelfde geld! EDET toiletpapier is zacht en hygiënisch. EDET geeft méér zachtheid per velletje. En méér velletjes per rol. EDET toiletpapier is op en top modern toiletpapier; in rose, groen, geel en wit verkrijgbaar. EDET geeft het grootste comfort in Uw kleinste ka mertje. Zorg dat U nooit zonder zit! Zacht en héééél veel papier s A.Tfnr~v' f. (Van onze correspondent) SYDNEY. Meer dan vijftig mensen werden onlangs in Sydney ge arresteerd tijdens een protestdemonstratie tegen de politiek van de Austra lische regering inzake Vietnam. De menigte van naar schatting twee honderd man, merendeels studenten, demonstreerde voor terugroeping van de Australische troepen uit Vietnam. Ondanks deze protesten is er geen sprake van dat de Australische bevolking gekant is tegen de regeringspoli- tiek, die geleid heeft tot zending van Australische soldaten naar Zuidoost- Azië. Integendeel ondanks de betrekkelijk zware verliezen, die de Austra lische troepen hebben geleden in de guerrilla-oorlog, zijn slechts zwakke stemmen van protest opgegaan. De positie van Australië, als enig Westers land in de Aziatische wereld op het zuidelijk halfrond, heeft bijzondere betekenis gekregen sinds Nederlands Nieuw-Guinea in handen van In donesië is overgegaan. Ook al had de regering lang voordien de lijn van toenadering en vriendschap gevolgd en is zij daarvan sindsdien niet af geweken, de politieke situatie in Indonesië (vooral in verband met de confrontatiepolitiek van Soekarno tegenover Maleisië) en de dreiging van een communistische overheersing van Zuid-Vietnam hebben geleid tot een straffere houding in de Australische politiek. in Zuidoost-Azië als een terugkeer tot de toestand ten tijde van het verdrag in Genève in 1954. In het algemeen staat de oppositie in het Australisene parlement (socialisten) kritisch tegenover de deelneming van Australië in de oorlog in Zuid-Vietnam. Maar wat het beleid ten aanzien van In donesië aangaat kan de Arbeidspartij zich volledig met de regering verenigingen: „De Indonesische confrontatie-politiek tegen over Maleisië is niet te verdedigen. Deze politiek is gevaarlijk," zo luidt het oor deel van Arthur Calwell, leider van de op positie. ZO VERKLAARDE de minister van Buitenlandse Zaken, Paul Has- luck, in het parlement: „De geallieer den moeten onwrikbaar blijven in hun besluit om zich vastbesloten maar beheerst te verzetten tegen communistische pogingen tot mili taire verovering van Zuid-Vietnam. Zij moeten doorgaan met hun po gingen die Peking en Hanoi tot nog toe minachtend hebben verwor pen tot het vinden van een ge garandeerde, eerlijke en blijvende vrede". DE GROEIENDE macht van China, zijn politiek van agressie en zijn poli tieke activiteiten vormen het grootste ge vaar voor de vrede, zo luidt het oordeel van de Australische regering, en Hasluck ziet het bewaren van de onafhankelijkheid van nieuwe naties als een belangrijke noodzaak: „Moord, sabotage en terreur moeten worden tegengegaan. Dit is een taak die niet alleen aan de V.S. dient te worden overgelaten: het is een kwestie die de hele vrije wereld aangaat. De Australi sche regering zal daarom voortaan alles te doen wat zij kan om de V.S. in Zuid- Vietnam te steunen". Hasluck ziet de politiek van Australië MINISTER HASLUCK zei in het parle ment, dat hij toesprak naar aanleiding van de Indonesische „30-september-bewe- ging": „Als Indonesië niet spoedig met zijn economische opbouw begint waar bij internationale hulp zonder eigenbe lang ongetwijfeld beschikbaar zal zijn valt nog meer onrust te verwachten. Hoe wel Australië vastbesloten is Maleisië te steunen tegen de confrontatie van Indone sië, hebben wij getracht de deur open te houden voor (economische) samenwerking met ons buurland. Wanneer de confron tatie ophoudt, zijn er vele wegen, waar langs we zouden kunnen samenwerken, in wederzijds belang. Indonesië kan dan onmiddellijke economische hulp van Aus tralië verwachten". De politiek van vriendschap, die Aus- Advertentie Deze week Duitsland Zweden bij aankoop van waarbij ook nog 15 VIVO-wapentjes Verder als extra aanbiedingen o.a.: Het 1e pakje 86 't 2e slechts68 nog 30 wapentjes Geldig van 3 t/m 9 nov. 1965 Royaal pak van 250 gram CR voor tralië tegenover Indonesië voert, wordt door de confrontatie-politiek op de proef gesteld. De mislukte staatsgreep van de communisten in Indonesië, en de daarop volgende versterking van de macht van het leger hebben de verwachting gewekt, dat de confrontatie tegenover Maleisië zou verslappen. Tot nog toe heeft Australië een midden weg gevolgd in haar beleid tegenover Indonesië. Somtijds wellicht met meer geluk dan wijsheid en het valt te ver wachten dat de regering op die weg zal voortgaan. De confrontatiepolitiek van Indonesië blijft echter het belangrijkste geschilpunt uitmaken tussen Indonesië en Australië. De Australische minister-president, Sir Robert Menzies, heeft het beleid van zijn In de straten van Saigon herkent men hem al aan zijn merkwaardige hoed: de Australische soldaat die ver weg van zijn vaderland aan de zijde van de Amerikanen de Viet- cong bestrijdt. Op de foto een Au stralische vrijwilliger met zijn Vietnamese vriendin. KULMBACH (DPA) In de Beierse stad Kulmbach is een tweede geval van pokken geconstateerd. Het wordt een „licht geval" genoemd. In Dar-es-Salaam, de hoofdstad van Tanzania waar de eerste patiënt de ziek te zou hebben opgedaan, is felle critiek geuit op West-Duitsland en de Wereldge zondheidsorganisatie, omdat de regering van Tanzania niet in kennis zou zijn ge steld van het pokkengeval in Kulmbach. Naar de geldigheid van het inentingsbe- wijs dat deze eerste patiënt, de technicus Krieger, bij zijn aankomst in Tanzania moest overleggen, wordt een onderzoek ingesteld. In Dar-es-Salaam is verklaard, dat er geen pokkengevallen bekend zijn in het gebied waar Krieger de ziekte zou heb ben opgelopen. De rechtbank van Maastricht heeft een 21-jarige hulpverpleegster uit Wittem we gens moord op haar pasgeboren kindje veroordeeld tot een straf gelijk aan de vordering van veertien dagen geleden: tien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De verpleegster had in mei van dit jaar op de zolder van het tehuis van de Paulus- stichting in Epen haar kind ter wereld gebracht en het onmiddellijk na de ge boorte gewurgd. Haar zwangerschap had zij voor iedereen geheim weten te hou den. Pas op 10 juli werd haar misdaad ont dekt toen ze werd overgeplaatst naar het tehuis van de Paulusstichting in Noor beek. Tot dat tijdstip had zij het baby lijkje in een kartonnen doos vrijwel steeds binnen haar bereik gehouden. (Van onze correspondent) BERLIJN Walther Gunther, hoofd van het ziekenhuis in Neukölln en voordien in soortgelijke functies werkzaam hij klinieken te Buckow en Tempelhof, heeft het bekend: de man Advertentie regering op dit punt duidelijk gemaakt, toen de afscheiding van Singapore bekend werd en hij verklaarde „geen duimbreed" te zullen wijken van Australië's politiek tegenover het Maleisische gebied (inclu sief Singapore als soevereine staat)". De socialistische oppositie heeft op dit beleid geen critiek uitgeoefend. De Australische defensie wordt voor het vijfde werelddeel een zaak van groot be lang. Daarover maakte de regering zich vijftien jaar geleden weinig zorgen thans daarentegen des te meer. In de be groting van 1965-'66 was al een uitgave van drie miljard gulden geraamd. Dit be drag zal nu met 160 miljoen worden over schreden. De regering heeft namelijk besloten de soldij voor de Australische strijdkrachten in Vietnam te verdubbelen en meer troe pen op te roepen. Beide laatste maatre gelen vooral zullen hun invloed op de eco nomie van het land doen gelden en er wordt van bepaalde zijde daarom aange drongen op meer produktie van defensie materiaal in eigen land. De vloot zal in de komende drie jaar worden uitgebreid met torpedojagers uit gerust met kernwapenen, onderzeeboten, veertien patrouille-boten en veertien anti duikboot-vliegtuigen. Het leger wordt eveneens uitgebreid: het beroepsleger tot 24.000 manschappen. Het aantal op te roepen dienstplichtigen zal worden opgevoerd tot 10.000, terwijl het zogenaamde burgerleger (vrijwilligers die in hun vrije tijd oefenen, en in tijden van nood in werkelijke dienst komen) eveneens met 10.000 man zal worden uit gebreid. Ook de luchtmacht wordt uitge breid. In de nacht van maandag op dinsdag is door de storm een groene kist van vijftig centimeter breed, vijftig centime ter hoog en drie meter lang op Vlieland van de ketting geslagen. De inhoud be staat uit zware explosieven (napalmont stekingen), aanraken is levensgevaarlijk. De kist is waarschijnlijk afkomstig van de basis Vliehors, die in de nacht van maandag op dinsdag als gevolg van het slechte weer onder water heeft gestaan. Vliegers van de basis Leeuwarden heb ben in de loop van de dag boven de Wad denzee uitgekeken naar de kist, maar zij konden het wateroppervlak niet vol doende waarnemen, omdat er veel schuim op dreef. Aan schippers op de Waddenzee is ver zocht bij aantreffen van de kist deze niet aan te raken, maar onmiddellijk contact op te nemen met de vliegbasis Leeuwar den of met de politie in Harlingen. Amsterdam. Kandidaats psychologie, W. F. Langerak (Beverwijk). Doctoraal rechten F. Ham (Amsterdam) en N. A. Tonnard (Maastricht). Leiden. Doctoraal sociologie: K. W. Schwager (Leiden). Artsexamen mej. dr. H. C. van Ingen (Ouderkerk a.d. Amstel), mej. P. W. v. d. Sloot (Bloemendaal) en C. A. F. Tulleken (Wassenaar). aan wie duizenden arme patiënten grote dankbaarheid verschuldigd zijn, die vele jonge medici tot arts heeft op geleid, deelnam aan artsencongressen en bijdragen leverde voor de vaklitte ratuur, heeft nimmer medicijnen ge studeerd. Terwijl bij de justitie en de Berlijnse bladen van alle kanten brie ven binnenstromen, die voor hun wel doener een mild oordeel vragen, bui gen de juristen zich over een groot probleem. Er zal moeten worden vast gesteld welke schade Gunther met zijn bedrog heeft aangericht en met name is de vraag interessant, wat er moet gebeuren met de artsen die bij hem examen hebben afgelegd. De Duitse kranten wijden zeer veel aan dacht aan het geval-Gunther. Walther Gunther heeft aan de oorlogs handelingen van de Duitsers en de daar mee gepaard gaande menselijke ellende ruimschoots zijn deel gehad. Hij was een half jaar bij de Waïfen-SS en verbleef in Bretagne en in Rusland, waar hem we gens bevriezing een voet en een been on der de knie werden geamputeerd. Tij dens zijn verblijf in het hospitaal stak hij het nodige op van de medische be handeling en de verpleging die hij kreeg. In 1945, toen hij was beland in een Tsjechisch kamp, kwam hem die kennis goed van pas. Hij verrichtte zijn taak als hospitaalsoldaat op zo'n voortreffelijke wijze, dat de patiënten hem al gauw „dokter" gingen noemen. Dit bracht Gun ther op ideeën, die hij, eenmaal terug in Duitsland, in praktijk zou gaan brengen. Speciale colleges INTÜSSEN HAD hij kennisgemaakt met prof. Max Watzka, voormalig deken van de Karls-unxversiteit in Praag. Gun ther had toevallig ontdekt, dat aan deze hogeschool in 1943 een naamgenoot zijn medische staatsexamen had afgelegd, en hij wist de professor, die het was ont gaan dat de voornamen niet overeenkwa men, ertoe te bewegen, een verklaring te schrijven, welke de weg opende voor een medische praktijk. Hij trad op als arts in achtereenvol gens Oldenburg, Frankfort aan de Oder, en Berlijn. Toen het Walther Gunther ge lukte in een quarantainebarak een rood vonkepidemie tot staan te brengen, werd hij beloond met een benoeming aan het ziekenhuis van Neukölln. Ook hier leverde hij bewijzen van zijn kundigheid: het sterftecijfer in het zie kenhuis liep duidelijk terug. Er werden hem speciale colleges voor de opleiding van artsen toevertrouwd. De inrichting van twee nieuwe, zeer moderne hospita len in Neukölln werd eveneens geheel aan hem overgelaten. „Dokter" Gunther had kans gezien door zelfstudie en een aangeboren prakti sche handigheid zijn totaal ontbrekende opleiding te verdoezelen, hoewel er bij enkelen van zijn collega's de laatste tijd wel enige twijfel was gerezen. In ieder geval was het Gunther, die in februari de echtgenote van de Westduitse president Lübke begeleidde, toen zij het hospitaal van Neukölln bezocht. De zwendel kwam tenslotte uit, toen hij een invaliditeitsrente aanvroeg waarbij het de ambtenaar opviel, dat er verschil bestond tussen enkele data op zijn bur ger- en zijn militaire papieren (Van onze parlementaire redactie) De voorzitter van de Tweede Kamer mr. van Thiel, heeft gisteren bij de aan vang van de plenaire zitting aangekon digd, dat hij dinsdag met het voorstel zal komen de wetsontwerpen inzake de natu ralisatie van de heer Claus von Amsberg en de goedkeuring van het huwelijk van prinses Beatrix, woensdagmiddag 10 no vember in behandeling te nemen. De voor die dag op de agenda staande be handeling van de pensioenwet zal daar voor zonodig worden onderbroken. De Kamercommissie, die de wetsont werpen in vooronderzoek heeft, is welis waar op het ogenblik niet compleet door het verblijf buitenslands van twee leden maar de heer Van Thiel meende dat des ondanks begin volgende week eindverslag over beide wetsontwerpen uitgebracht kan zijn. De heer Marcus Bakker (CPN) die vond dat de beide wetsontwerpen in verband met de daarover gerezen discus sie niet van de ene op de andere dag kunnen worden afgehandeld, liet blijken dat hij dinsdag op uitstel zal aandringen. De heer Bakker meende dat ook over de brief van drs. Nederhorst nog uitvoerig in de Kamer van gedachten zal moeten worden gewisseld. KERKELIJK NIEUWS Tot officier in de orde van Oranje- Nassau is benoemd ds. D. J. Vossers, pre dikant van de Nederlandse hervormde kerk te Leiden. Advertenti KING SIZE MADE IN SWEDSM KING SIZE MADE IN SWEDEN king size made IN SWEDE* KING SIZE MADE IN SWEDE*

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11