Redders van de „Gebr. Luden" scholden op helikopters Slechts zes Grieken wilden op hun schip overspringen TT J p j. Regeringscoalitie hing enkele Democraten winnen in VS tussentijdse verkiezing uren aan een zijden draad MORRIS lamsvacht jasjes matras HET WEER Koffie duurder Asfalt op dijken aangetast door Prinses Beatrix had aanrijding Totowinnaars delen twee ton zout water Storm verplaatste zich naar Alpen Veldkamp wil ook voor AOW'ers 2 percent ineens Verschuiving datum verkiezingen gevraagd Brit krijgt 4 jaar in Oost-Duitsland Amendement-Nelissen op huurwet leidt tot uitstel Kamerdebat ,,'t BINNENHUIS" W. A. VERWOERD en ZONEN BHIHiBUIBBl 30-50 °/o korting DAMSTRAAT 4zw - HAARLEM TEL. I 90 34 SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN yj UW KOLEN Het woord is aan Topsy8 Zelfde weertype Nederlandse Optiek Centrale Lindsay burgemeester van New York Meesterstukje 51e JAARGANG NUMMER 1 WOENSDAG 3 NOVEMBER 1965 Een gezamenlijke reddingsactie van reddingsboten van de KNZHRM en helikopters van Luchtmacht en Ma rine heeft tot resultaat gehad dat alle opvarenden van het Griekse schip Panagathos aan wal zijn ge komen. De foto toont de gezamen lijke bemanning in een hotel te Leeuwarden. (Van onze correspondent) GRONINGEN. Scheldend en met de vuisten omhoog geheven heb ben de zes bemanningsleden van de reddingsboot „Gebr. Luden" uit Oostmahorn gistermorgen de helikop ters begroet, die de ene opvarende na de andere van de geteisterde „Pana gathos" oppikten en veilig naar de vliegbasis Leeuwarden brachten. Na honderd uren voor de veiligheid van de Grieken te hebben gewaakt, na te zyn afgewezen en teruggeroepen door de halsstarrige Griekse kapitein, na een zware nacht op een kokende zee, werd het de redders even te machtig, toen hun schipbreukelingen door de lucht verdwenen. Even leek het erop, of alle moeite, alle risico's voor niets waren genomen maar dadelijk daarna stonden ze al weer klaar, reddend wat er te redden viel, wachtend met hun schip totdat ook de laatste man in veiligheid was ge bracht. Daags tevoren had kapitein Gerassimus Kapathos (41 jaar) van de „Panagathos" nog een aanbod afgeslagen om hetzij met de reddingboot, hetzij met helikop ters met zijn 29 bemanningsleden van boord te worden gehaald. Maar in de nacht van maandag op dinsdag werd zijn schip zo zwaar mishandeld door de woes te zee (windkracht 11) dat hij liefst zo snel mogelijk van Bomrif bij Ameland verlost wilde worden. Op drie plaatsen begon het schip te scheuren, er kwam water binnen door een groot gat en voor brand en explosie werd gevreesd. „Het was een nacht om nooit te vergeten", zegt een van de weinige openhartige Grieken (Lefteris Dimitriou heet de man), „we waren bang". Maar de reddingsboot uit Oostmahorn was er. Die was er al sinds het schip donderdagmiddag vastliep. Die was steeds weer terug gekomen, na te zijn afgelost door de reddingsboot „Brandaris" van Terschelling. Maandagmiddag was de „Gebr. Luden" uitgevaren en de hele nacht waren de redders op de kokende zee gebleven. Door elkaar gehutseld, uit de kooien geslingerd, geradbraakt. Toen kapitein Kapathos dinsdagmorgen om kwart over negen liet weten dat de Grie ken gered wilden worden, waren schipper Siep Zeeman (41 jaar) en zijn mannen er als de kippen bij. Eindelijk was het zover. Door branding De zee was iets kalmer geworden, maar de „Gebr. Luden" moest dwars door de branding. Enkele malen werd de reddingsboot met geweld tegen het schip gekwakt, maar het lukte. De reddings boot lag langszij en in recordtijd werden drie Grieken van boord gehaald. En toen kwamen de helikopters, juist toen Siep Zeeman en zijn mannen op gang waren gekomen met hun reddings actie. Even waren de redders tot in het diepst van hun hart gegriefd en gaven ze machteloos uiting aan hun woede. Toen begonnen ze naar de Grieken te wenken, dat ze vooral op de reddingsboot moesten komen. Maar de Grieken, over de railing hangend, wezen omhoog. Het optakelen door de helikopters leek hun kennelijk minder riskant dan het overspringen op het wilddansende reddingsbootje. (Zie verder pagina 4) Barteijorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 - Amsterdam VERKRIJGBAAR BIJ Julianapark 58-62 - Haarlem. Telefoon 58391 Uitsluitend de betere soorten. Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon ..~n (47 jaar Rijksleverancier) 4420 August Vermeylen: Wij leven in een woud van geheimen, waaraan onze ogen wennen zodat wij ze niet meer opmerken. W eerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Achtergrond: Kongo3 Buitenlands nieuws3, 7, 11 Langs sluizen en havens4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 13 Kunst13 Ferdinand14 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Luidsprekers 20 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: In de kustprovincies zwakke tot matige, aan de kust matige tot vrij krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. Vannacht in het bin nenland temperatuur om het vries punt. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJnmiden. f I 1 T 1 "1^ f 1 T "1^ T" Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. &S J 3 L 1 ft. J| f y E ,3 JS ft, J f I i Abonnement per week 80 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. \-JM- XJft- 10,40, franco per post f 11,65 - Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U 1 D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Girorekening I muider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Advertentie (Van onze correspondent) WASHINGTON. De tussentijdse verkiezingen die in een aantal Ameri kaanse staten gisteren zijn gehouden, hebben overwinningen opgeleverd voor de Democratische Partij van president Lyndon Johnson. Maar in de stad New York, waar een nieuwe burgemeester moest worden gekozen, boekte de republikeinse kandidaat John Lindsay een hoogst belangrijke overwinning. De Democraten ging het voor de wind in te staten Virginia en New Jersey, waar nieuwe gouver neurs werden gekozen. Vooral de overwinning van de demo craat Hughes in New Jersey was opmer kelijk, omdat tijdens de verkiezingscam pagne de republikeinen hadden geëist dat een professor aan de staatsuniversiteit, die openlijk had verklaard te hopen dat de Vietcong in Vietnam zou winnen, zou moeten worden ontslagen. Hughes had zich tegen die eis gekeerd met het argu ment dat ook een hoogleraar aan de staatsuniversiteit het recht heeft vrij zijn mening te uiten, ook al gaat die lijnrecht in tegen wat vele anderen het nationale belang noemen. LINDSAY, de kandidaat van de repu blikeinen en de liberale partij voor het burgemeesterschap in New York, heeft Als gevolg van de stijging van de prij zen voor ruwe koffie op de wereldmarkt, zullen met ingang van vandaag de kof fieprijzen in het algemeen met 4 tot 10 cent per pakje van 250 gram worden ver hoogd. Toen zij gisteravond op weg was naar haar kasteeltje in Lage Vuursche, heeft prinses Beatrix op de weg Utrecht-Lage Vuursche een aanrijding gehad doordat de bestuurder van een tegenliggende wagen de grote lichten niet had gedoofd. Zij botste op een voor haar rijdende Mercedes, waarvan de bestuurder sterk afremde omdat hij door het sterke licht werd verblind. De auto van de prinses werd aan de voorzijde vrij zwaar bescha digd, de andere wagen liep geen schade van betekenis op. De ongedeerde doch hevig geschrokken prinses, die vergezeld was door een re chercheur, informeerde dadelijk naar de toestand van de inzittende van de Mer cedes en nam verschillende gegevens op. Daarna vervolgde de hofauto de reis. De inzittenden enkele werknemers van het gasombouwbedrijf Gascon uit Utrecht waren vol lof over de vriende lijke en sympathieke houding van de kroonprinses. De identiteit van de tegen ligger kon niet worden achterhaald. Voor twee deelnemers aan de sport- toto van het afgelopen weekeinde met 833.367 anderen zorgden zij voor een in leg van 1.202.520,60 en dientengevolge voor een prijzenbedrag van 396.831, was het een goede dag. Zij voorspel den alle resultaten juist en delen de eer ste prijs van 218.257,05, hetgeen hun per persoon bruto 109.128,50 oplevert. Voor de tweede prijs van 119.049,30 waren er woensdag 24 meldingen binnengekomen. De winnaars ontvangen bruto 4.960, Voor de derde prijs van 59.524,65 wa ren 1009 gegadigden, van wie 4 met 2 ko. lommen. Per kolom wordt 58,75 uitge keerd. Het ziet ernaar uit dat de moderne dijk- bedekking, asfalt, die sinds de waters noodramp in 1953 overal op de Zeeuwse dijken is aangebracht, het aflegt tegen het „ouderwetse" basaltsteen. De voorzitter van het waterschap Schou wen en Duiveland, de heer A. M. Geluk, heeft op een vergadering van hoofdinge landen in Zierikzee meegedeeld dat de toestand van de dijken, die met deze as- faltlaag zijn bedekt, het bestuur van het waterschap met zorg vervult. Vooral de dijken langs de Oosterschelde zijn volgens deze deskundige sterk door het zoute wa ter aangevreten. Het asfalt ging reeds en kele jaren geleden scheuren waarna er planten groeiden door de ontstane ope ningen. Bij Schelphoek schoof enkele weken ge leden zelfs 'n groot deel van deze laag naar beneden waardoor over enkele tientallen meters grote gaten ontstonden, hoewel er geen storm stond. Het herstel kwam nog juist voor het slechte weer van enkele da gen geleden klaar: kosten enkele tiendui zenden guldens. Ook de zeedijk te Ouwerkerk, die in slechte staat is komen te verkeren, zal met graniet worden versterkt. Wie de kos ten dragen moet nog worden uitgevoch ten. Zoals men zich zal herinneren hebben we enkele weken geleden al geschreven over dergelijke problemen bij de zuidpier in IJmuiden. Ook daar vielen grote ga ten. De problemen doen zich voornamelijk voor op de getijstrook. Rijkswaterstaat toonde zich vanmorgen zeer verbaasd over deze uitlatingen van de waterschapsvoorzitter Geluk. Asfalt als dijkbedekking wordt de laatste jaren over al bij de grote waterstaatwerken gebruikt en voldoet daar goed. Wat de oorzaak is van het blijkbaar alleen op Schouwen ge constateerde euvel moet nog worden uit gezocht. Wel wijst men erop dat ook dij ken hun periodieke onderhoud nodig heb ben. In het algemeen lijkt het niet raad zaam bij het optreden van scheuren te wachten met de dichting tot er planten in gegroeid zijn. Advertentie Zij wilden eerder een andere kant op. De heer Brandsma had een amendement ingediend, waarin alle vooroorlogse huizen met een lage huur van elke huurverho ging werden vrijgesteld. Minister Bogaers wilde noch van het een, noch van het an der weten, maar moest de KVP tenslotte wel iets tegemoet komen om een crisis te voorkomen. KOPENHAGEN (AP) Door de zwaar ste storm sinds jaren zijn de veerdiensten tussen de Deense eilanden gisteravond ge staakt. Een man in Esbjerg kwam om het leven. Schepen liepen aan de grond en in Jutland kwam een aantal steden en dor pen onder water te staan. Langs de noord- zeekust van Jutland braken verschillende dijken, maar de wind nam geleidelijk af in de loop van de nacht. In Zuid-Beieren en in de Alpen begon het vannacht opnieuw te stormen. In München werden extra ploegen in dienst gesteld om omgewaaide bomen te verwij deren en omgewaaide steigers en gebro ken ruiten te herstellen. Aan de Duitse Noordzeekusst is het ge vaar voor hoog water voorlopig geweken. De kans was namelijk allerminst uitge sloten dat het amendement-Nelissen zou worden aangenomen. Het voorstel werd mede gesteund door de anti-revolutionai ren en steun van de oppositie voor het KVP-amendement was bepaald niet denk beeldig. Al spoedig werd het duidelijk dat de P.v.d.A. in dat geval en bloc tegen het gehele wetsontwerp zou stemmen. De socialistische fractieleider drs. Ne- derhorst vroeg schorsing van het debat om tijd te krijgen voor overleg tussen de re geringsfracties. De bewindsman kwam na de hervatting met het voorstel de op lossing te zoeken in het „besluit bijzonde re huurprijzen 1954". Dat besluit bevat een artikel dat de mogelijkheid biedt sterk afwijkende huren in een bepaalde catego rie op te trekken tot het huurpeil van vergelijkbare huizen. De suggestie van minister Bogaers sloeg bij de KVP niet zodanig aan dat de heer Nelissen zijn amendement introk. Hij vroeg schorsing van het debat en wilde de minister zo de gelegenheid geven zijn voorstel nader toe te lichten in de vaste commissie voor volkshuisvesting. De ver dere behandeling van de gewijzigde huur wet werd daarmee voor een week of twee uitgesteld. Minister Veldkamp van Sociale Zaken is van plan de AOW-ers en de mensen die trekken van AWW en de interimwet invaliditeitswet de volgende maand een uitkering ineens te geven van twee per cent over het bedrag dat zij dit jaar heb ben ontvangen. Een ontwerp van wet zal zo spoedig mogelijk bij de Tweede Ka mer worden ingediend. met zijn overigens benauwde overwin ning (65.663 stemmen meer dan Beame) op de democratische kandiaat Beame en de conservatieve Goldwater-man William Buckley een politiek meesterstukje uitge haald, dat nog een lange nasleep kan hebben. Lindsay kandideerde namelijk als een uitgesproken progressieve republi kein, eraan herinnerend dat hij vorig jaar bij de presidentsverkiezingen de ul tra-conservatieve presidentskandidaat van zijn partij Barry Goldwater uitdrukkelijk niet gesteund had. Een andere interessant aspect van ds uitslag in New York is, dat het een ver sterking van de macht van senator Ro bert Kennedy in de Democratische Partij betekent. Als een democraat burgemees ter van New York is, is deze namelijk bij traditie de leider van de partij in de hele staat. Nu echter zowel gouverneur als burge meester republikein zal zijn, valt de leiding van de partij in de rond 18 mil joen mensen tellende staat New York automatisch toe aan Robert Kennedy, de enige democratische senator van New York. Het Tweede-Kamerlid de heer Schoe- maker (KVP) heeft de minister van Bin nenlandse zaken schriftelijk gevraagd of deze het niet ongewenst acht,dat de ge meenteraadsverkiezingen op I juni 1966 samenvallen met de dag waarop de Pro vinciale Staten moeten vergaderen in gevolge artikel 30 van de provinciewet ter benoeming van de leden van Gede puteerde Staten. De heer Schoemaker verzoekt de minis ter in dat geval te bevorderen dat de da tum van de gemeenteraadsverkiezingen zal worden verschoven. BERLIJN (Reuter) De 28-jarige Brit Arthur Wilbraham is in Oost-Berlijn tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij zou getracht hebben Oostduitsers naar het Westen te helpen vluchten. Wil braham werd tien weken geleden in Oost- Berlijn gearresteerd. Drs. P. C. W. M. Bogaers, minister van Bouwnijverheid en Ruimtelijke Ordening, aan het woord tijdens de beraadslagingen over de wijziging van de huurwet. (Van onze parlementaire redactie) De regeringscoalitie van katholie ken, socialisten en anti-revolutionai ren heeft gisteren enige uren aan een zijden draad gehangen als gevolg van meningsverschillen tussen K.V.P. en P.v.d.A. over de huurverhogingen, die minister Bogaers in de komende twee jaar wil doorvoeren. De kabinetscri sis, die even aan de horizon opdoem de, werd echter voor het moment snel bezworen door tussenkomst van de bouwminister zelf. Een door hem voorgestelde oplossing zal in de ko mende dagen door beide partijen op haar bruikbaarheid worden getoetst. Tot zolang is het debat over de huur verhogingen uitgesteld. De moeilijkheden waren ontstaan door een amendement, dat door de KVP-er Ne lissen was ingediend. Daarin werd voor gesteld om ook de voor 1921 gebouwde woningen met een lage huur, welke mi nister Bogaers buiten de huurverhogingen had willen laten, onder te brengen in de categorie huizen, waarvan de huur met 7,5 percent omhoog mag. Voorwaarde zou echter moeten zijn dat de eigenaar be schikt over een verklaring van de huur adviescommissie, waaruit blijkt dat de betrokken woning voldoet aan zekere eisen van woongerief. Voor de socialisten, die toch al moei lijk tegen de huurverhoging zaten aan te kijken, was dit amendement onaanvaard baar. Voor hen betekende het voorstel uit breiding van de bij de kabinetsformatie gemaakte afspraken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1