I Parijs en Moskou halen de banden nauwer aan KOFFIE VHflE Soekarno maant ministers orde te herstellen Kongo: nieuwe chaos of eenheid? 's avonds koffie? Wereldnieuws Samenwerking bij ruimte-onderzoek Ook mijn leven is in gevaar" Pacifist in de V.S. steekt zich in brand om Vietnam <~Pracitótoel Van dag tot dag j WOENSDAG 3 NOVEMB ER 1965 3 Hannes Postma bekroond in Parijse Bienale MOLENDIJK Proton-2gelanceerd Premier Ian Smith laakt commentaar van Wilson Kongolese regering: niet praten met de rebellen Wie kan zich nog de lange rij namen herinneren van Kongolese leiders en leider'tjes, sinds dit Afrikaanse land in 1960 op dramatische wijze on afhankelijk werd? Moelele, Kalondji, Adoela, Gizenga enzovoort. Waar zijn zij gebleven? Uit de veelheid van namen zijn er echter twee, die vijf jaar lang voortdurend de aandacht op zich gevestigd wisten te houden; Tsjombe en Kasavoeboe. Het lijkt wel op een kinderversje, want ook Tsjombe is nu afgevallen en alleen Kasavoeboe blijft nog over. Er be staat een theorie over Kongo dat dit land alleen te regeren is als de drie centra Leopoldstad, Elisabethstad en Stanleyville zich schikken naar één centrale macht. Ruim een jaar geleden, voor het vertrek van de troepen van de Verenigde Naties, was de chaos in Kongo niet te overzien. Meesterzet T aktiek V er zoening? Op de i M. Mok Amsterdam, de hoofdstad des lands, blijft de aangewezen plaats voor het hu welijk van prinses Beatrix en Claus von Amsberg. In deze beslissing van het ka binet hebben de verloofden meegesproken. Zij hebben hun begrip geuit voor de om standigheid, dat velen in Amsterdam en den lande niet zullen kunnen deelnemen aan de feestelijkheden rondom hun aan staande huwelijk. Deze nuchtere mededelingen kondigen een gebeurtenis aan, die gevaren oproept voor onbeheerste reacties en dissonanten. Niemand behoeft zich te verhelen, dat het feit van de controverse alleen al de gemoederen aan weerskanten heeft ver hit. Bij dergelijke gelegenheden komen vaak elementen boven drijven, die de ge legenheid aangrijpen om te „rellen", niet zozeer uit heilige overtuiging dan wel uit lust om heibel te schoppen. Dit vooruit zicht is onprettig voor alle betrokkenen en het legt een bijzondere nadruk op de eis, dat allen die op een of andere manier iets kunnen bijdragen tot verzekering van de rust en de goede sfeer, zich daartoe tot het uiterste moeten inspannen. Deze eis is niet zo eenvoudig als zij klinkt. Als Amsterdamse autoriteiten de zaak te eenvoudig en te ongenuanceerd bekijken, zouden zij wel eens tot de con clusie kunnen komen dat de huwelijksdag kan worden gered door zoveel mogelijk de traditionele „sterke arm" in het ge weer te brengen. Dat zou een schromelij ke vergissing zijn. Wanneer moet worden gesteld dat alle betrokkenen de grootste zelfbeheersing,zullen moeten opbrengen, dan geldt dat zeker niet het minst voor de organisatoren van de plechtigheden en feestelijkheden, die zich zullen moeten realiseren dat een grote soberheid uit gangspunt zal moeten zijn. Mochten zij er op uit zijn om de gemakkelijk te provo ceren uitbundigheid van het straatpubliek te exploiteren als een soort van „triom fale overwinning op de tegenstanders", dan kan Amsterdam het toneel worden van een betreurenswaardige demonstratie van innerlijke nationale verdeeldheid. De verklaring van de verloofden dat zij begrip hebben voor de gevoelens van de genen, die niet aan het feest kunnen deel nemen, houdt in dat zij hun eigen feest zo sober mogelijk zullen moeten vie ren. Dat kan wellicht afbreuk doen aan wat men onder een „nationaal feest" ver staat, maar de omstandigheden hebben die afbreuk nu eenmaal onvermijdelijk gemaakt. De groep die ernstig in haar gevoelens is getroffen, moet niet door een „claque van de straat" worden overstemd. Hoe minder provocerend het feest wordt ge vierd, hoe minder „de sterke arm" zal behoeven op te treden. De zelfbeheersing begint nu al, in Soestdijk, in het Amster damse stadhuis, overal waar /erantwoor- delijke lieden plannen smeden voor „het feest". Als het werkelijk een feest moet worden, zal men tactisch en voorzichtig te werk moeten gaan. De uitgebroken discussies over het ko ningschap hebben duidelijk genoeg ge maakt dat dit koningschap niet meer kan worden gered door de zwaaiers met oranjevlaggetjes, het geloei van feesttoe- ters en het geschitter van uniformen. Waar het wel door kan worden gered is datgene, wat prinses Beatrix en Claus von Amsberg van plan zijn: het een nieuwe, zinrijke en realistische inhoud geven. Het is wellicht tragisch maar niettemin feitelijk juist, dat onze toekomstige ko ningin reeds op haar huwelijksdag een koninklijk examen moet doen. De discus sie over het koningschap is niet een zaak des volks alleen, maar raakt een onder werp dat ten hove zijn belangrijkste elementen moet vinden. *VIAAfVWWWI/l/WWVMVIAAfVVWVW\flfWWWWWMWVWIAfWIAMW De Haarlemse kunstenaar Hannes Post ma heeft voor zijn inzending' in de Parijse Biennale de Prix de la Critique gekregen. In de sector beeldhouwkunst werd de prijs toegekend aan de Tsjech Ales Vese- ly en in de sector schilderkunst aan de Fransman Cheval-Bertrand. Hannes Postma zal in de Kunstverein ze Hamburg van 10 december af een grote éénmansexpositie houden waarin 25 schil derijen, 30 gouaches en 40 etsen zullen worden tentoongesteld. (Van onze correspondent) PARIJS. Men beschouwt in Pa rijs het bezoek dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, afgelopen week aan de Rus sische hoofdstad bracht, als belang rijke nieuwe bijdrage tot een geleide lijke toenadering tussen de Oostelijke en de Westelijke helften waarin Europa nog altijd is verdeeld. Voor het eerst heeft een Westers minister uitvoerig kunnen spreken met de vier voornaamste Russische leiders Ko- sygin, Mikojan, Gromiko, Brezjnev om met hen tot de conclusie te komen dat op enkele punten overeenstem ming heerst: het beginsel van de non interventie, de noodzaak van normali satie van de Oost-West-betrekkingen, de gevaren van een multilaterale atoommacht, waarbij ook West-Duits- land betrokken zal worden. Besloten werd de Frans-Russische contacten in de toekomst voort te zetten en te intensiveren. Bovendien zullen beide landen gaan samenwerken op het ge bied van het ruimte-onderzoek. Dat de belangen van Frankrijk en de Sovjet-Unie parallel lopen valt moeilijk te ontkennen. De oorlog in Vietnam heeft in Russische ogen de Amerikanen op het hellende vlak gebracht. De Fransen be twijfelen de oprechtheid van de Ameri kaanse vredeswil zo mogelijk nog wat sterker. Beide landen duchten in die sa menhang in het bijzonder het gevaar van een steeds sterkere binding tussen Ame rikanen en Westduitsers. Het hoofdaccent van de Frans-Russi sche onderhandelingen is dan ook duide lijk op de toekomst en de veiligheid van Europa gelegen. Men is het eens gewor den over het principe van toenadering en normalisatie van de relaties als eerste stappen naar een Verenigd Europa. Anderzijds heeft Parijs tot dusver wei nig succes in Bonn geoogst om wat af stand te scheppen tussen de Westduitse regering en Washington. In dit licht ge- Advertentie Gedurende november ter kennismaking 3 SAUNA BADEN 10.— Haute Coiffure - Salon de Beauté Santpoorterpl. 1 - H'lem - Tel. 60643 - bus 2 zien kan Moskou als de boeman worden gebruikt, waarmee de Fransen bereid zijn in zee te gaan wanneer de Duitsers blij ven weigeren Parijs boven Washington te stellen. Dat Bonn vooral oog voor dit aspect van de Frans-Russische toenadering toont bewijst wel de wat overhaaste komst naar Parijs die minister Schroder voor de vol gende week heeft aangekondigd. „West- Duitsland vindt het nuttig wanneer bond genoten in de gelegenheid worden gesteld de Westelijke standpunten in Moskou uit een te zetten," zo luidde overigens het korte Westduitse commentaar. Advertentie coffeinevrij Ja, als bekroning van de avond Koffie HAG mokka I u geniet van het échte koffie- aroma u slaapt rustig alsof u geen koffie had gedronken SINGAPORE (AFP) President Soe karno heeft gisteren tegen zijn ministers gezegd, dat zijn leven in gevaar is, maar „dat dit hem niets kan schelen en dat hij zal doen wat goed voor het land is." Soekarno spoorde de leden van zijn ka binet aan hun pogingen te verdubbelen om de normale toestand in het land te herstellen. Hij leverde critiek op zijn mi nisters omdat zij zijn bevelen om de orde te herstellen niet uitvoeren. Voor het consulaat van China in Medan (noord-Sumatra) hebben gisteren meer dan 100.000 mensen een betoging gehou den. De Chinese vlag werd neergehaald en er werd enige schade aan het gebouw aangericht. Tussenkomst van militaire zijde was noodzakelijk om erger te voor komen. De betogers eisten het aftreden van minister Soebandrio. De militaire commandant van Sumatra generaal-majoor Mokoginta, heeft ieder een op dit eiland opgeroepen de opstan delingen te verpletteren, maar daarbij mag geen sprake zijn van vernieling, wraak, brandstichting en rassenhaat. De Indonesische autoriteiten hebben een deel van de in Borneo gelegerde troepen bevolen naar Midden-Java te gaan om daar te worden ingezet in de strijd tegen de communistische rebellen. Radio-Singa- pore, die dit meldt, zegt, dat de Indone sische troepen hun operaties tegen de re- MOSKOU (AFP) De Russen hebben een grote kunstmaan gelanceerd, de „Pro ton-2", die 12,2 ton weegt. Het onbeman de ruimtevoertuig bevat volgens TASS wetenschappelijke instrumenten onder andere voor een onderzoek van de zonne straling en het gevaar dat deze biedt voor de ruimtevaart. iVjoflint i ,4» na bellen op Midden-Java hebben geïntensi veerd en daarom steun nodig hebben. Nog steeds worden pogingen onderno men om de betrekkingen tussen China en Indonesië te verbeteren. De Chinese am bassadeur in Djakarta, Jao Tsjoeng Ming bracht president Soekarno een bezoek in Bogor en voerde besprekingen met mi nister Soebandrio, die maandag zijn spijt betuigde dat China de AFRO-Aziatische conferentie in Algiers niet wilde bijwonen. SALISBURY (AP) De premier van Rhodesië, Ian Smith heeft de Britse mi nister-president, Harold Wilson, gister avond gelaakt voor zijn commentaren van maandag op de Rhodesische onafhanke lijkheidscrisis. Smith vroeg zich voor de televisie af, of Wilson op het punt staat de deur voor Rhodesië toe te slaan. „Als dat gebeurt, zei hij, „Dan is het mogelijk dat het ein de dichterbij is dan wij denken." Een delegatie van dertien Britse en Amerikaanse deskundigen op het gebied van het luchtvervoer heeft een week in Zambia doorgebracht om de mogelijkheid na te gaan van het organiseren van een luchtbrug. Dit voor het geval Zambia geen goederen meer kan ontvangen die gewoon lijk door Rhodesië worden vervoerd als Rhodesië zich onafhankelijk zou verklaren. David O. Selznick-prijs. De Britse film „The Girl with the Green Eyes" heeft in het internationale festival van San Francisco de jaarlijkse David O. Selz nick-prijs behaald als film, die het meest heeft bijgedragen tot internatio naal begrip. De ster van de film is de 23-jarige Engelse actrice Rita Tushing- ham. Zij kreeg een speciale gouden trofee. WASHINGTON (AP) Voor het ge bouw van het Amerikaanse departement van Defensie heeft een quaker met zijn dochtertje van een jaar in zijn armen zich in brand gestoken uit protest tegen de Amerikaanse militaire actie in Viet nam. De man had zich overgoten met benzi ne. Voordat de vlammen oplaaiden, wierp hij zijn dochtertje op de grond, de baby bleef ongedeerd. Zijn weduwe gaf enke le uren later in Baltimore de volgende verklaring: „Norman Morrison heeft vandaag zijn leven gegeven om uiting te geven aan zijn bezorgdheid over het grote verlies aan mensenlevens en het menselijke lij den, dat wordt veroorzaakt door de oor log in Vietnam. Hij protesteerde tegen het feit, dat onze regering militair ver wikkeld is in deze oorlog. Hij was van oordeel dat alle burgers uiting moeten geven aan hun mening over de actie van ons land". Morrison was lid van de Society of Friends" (genootschap van vrienden), die tegenstandster is van oorlog of geweld in welke vorm ook. LEOPOLDSTAD (AFP) De Kongole se regering onder Kimba zal geen on derhandelingen beginnen met de opstan delingenleiders. Wel zal zij trachten de Afrikaanse landen er toe te bewegen, elke hulp aan de rebellen te staken. Daardoor zal vanzelf een einde komen aan de op standige activiteit. Dit staat te lezen in een verklaring van het „Kongolese Democratische Front", de coalitie van tegenstanders van oud-pre mier Tsjombe waarop de huidige rege ring is gebaseerd. Tsjombe zou besloten hebben zich kan didaat te stellen voor het presidentschap. 'WIE IS WIE IV KONGO 1965 DE ELKAAR BETWISTENDE POLITIEKE GROEPEN IN KONGO In Leopoldstad zetelde een centrale regering zonder macht met aan het hoofd president Kasavoeboe. In Kivoe, Kwiloe en Oost-Provincie breidden de opstanden zich steeds meer uit. Ze werden geleid door mensen als Moele le die zichzelf beschouwde als de op volger van Loemoemba en Gbenye. In Katanga hadden troepen van de Verenigde Naties weliswaar begin 1963 Tsjombe tot capitulatie gedwongen, maar vlak voor dat het mandaat van de VN-troepen was verstreken dook hij teruggekeerd uit Spanje, weer op om de kansen voor een onafhankelijk Ka- tanga alsnog te verwezenlijken. Kasavoeboe, als een spin in zijn web weefde langzaam en zorgvuldig zijn plannen, en deed plotseling een mees terzet. Hij belegde een vergadering vpor nationale eenheid. Tot verwonde ring van velen en tot woede van bijna geheel gekleurd Afrika benoemde hij Tsjombe tot minister-president. Maar tevens wist hij een grondwetswijziging door te drijven, naar Amerikaans voorbeeld, waardoor de macht van de president belangrijk groter werd, zo dat hij verstrekkende volmachten kreeg, die in bepaalde gevallen de macht van de minister-president aan zienlijk overtroffen. Tsjombe toog met veel energie aan het werk. Hij liet Belgische para's' Stanleyville veroveren en schakelde een blank huurleger van fanatieke Zuidafrikanen, Rhodesiërs, voormalige Algerijnse OAS-ers en andere „zwarte- konijntjes-jagers" zoals ze zich trots noemden in. Daarmee maakte hij zich helemaal gehaat bij de Afrikanen. Nadat de opstandelingen van Stanley ville uit de belangrijkste bevolkings centra in de guerrilla-verdediging wa ren gedreven, kon Tsjombe binnen één jaar èn Elisabethstad (zijn vaderstad) én Stanleyville onder het min of meer centrale gezag van Leopoldstad voe gen. Kasavoeboe zag dit alles aan met gemengde gevoelens. Want naarmate het centrale gezag groeide, nam ook Tjombes invloed toe. Bij de verkiezin gen van dit jaar haalde zijn Congres National Congolais een grote overwin ning. De aankondiging dat Tsjombe zich kandidaat zou stellen voor de pre sidentsverkiezingen van 1966 deed voor Joseph Kasavoeboe de emmer overlo pen. Met behulp van minister van Bin nenlandse Zaken Victor Nendaka wist hij de in Kongo altijd betrekkelij ke eenheid in Tsjombes Conaco-par- tij te breken. Moise Tsjombe werd af gezet en alweer zo'n tactische zet van Kasavoeboe een andere Katan- gees, Evariste Kimba, Tsjombes voor malige minister van Buitenlandse Za ken, werd tot (voorlopige) minister president gebombardeerd. De grote vraag is nu wat Tsjombes tegenzet zal zijn. Hij heeft niet hele maal van harte de regering-Kimba zijn steun toegezegd. Hij heeft zelfs be loofd niet naar Elisabethstad terug te keren, waar hij op de grootste steun kan rekenen. Er bestaat natuurlijk al tijd de mogelijkheid dat Tsjombe wordt gearresteerd. Dat gaat betrekkelijk eenvoudig in Kongo en er zijn altijd wel beschuldigingen voorradig om hem desnoods tijdelijk uit de roulatie te ne men bijvoorbeeld tot na de presi dentsverkiezingen. Want blijft Tsjombe vrij dan kan hij op zijn bekende energieke wijze vrij uit aan de presidentsverkiezingen wer ken, teneinde zijn tegenstander Kasa voeboe van de troon te stoten. In het laatste geval beloven de verkiezingen in Kongo bijzonder interessant te wor den. De illegale oppositie gemakshalve onder de noemer „rebellen" samenge vat laat weinig meer van zich ho ren. Soumaliot eens met Gbenye Loe- moembistisch leider in Stanleyville leeft nu in ballingschap te Usumbura. Geruchten dat hij gedood zou zijn met de Cubaanse ex-minister Guevara(l) in Fizi hielp hij zelf de wereld uit door zich onlangs te laten fotograferen AFRIKA 'Kongo SOEDAN veel rebellen zijn naar Soedan gevlucht H ier zetel t het comi té CN L van de opstandige leiders Gizenga, Gberye Mulele en Bocheley lopstandige groep van Gbenye N.-KIVU Brazzaville Leopo Stanl^shad O.-PROVINCIE Hindu IEMA KWILU Kikwit oost-: KATANGA' ZtKASAI KATANGA Kamina NOORD- opstandige groep van Mulele grote invloed in heel Kongo opstandige I groep van I Soumaliot i Hier verblijft Soumaliot Usumburo Nationale regering Premier Kimba Kasavoeboe is president. Deze regering beschikt over her nation, leger ANC De rebellen etc. betwisten het nationale gezag van Leopoldstad en bestnjden soms ook elkaar. pró- Gizenga zitge- vongen op eiland. Elisabethstad Nog veel aanhang v.d uitgeweken Kalondji maar nu js Ngalula et president. Okm 300 in Dar es Salaam. „Wij strijden ver der", was zijn korte commentaar. Een andere rebel, Pierre Moelele, blijkt volgens recente berichten ook nog te leven. Hij opereert nog in de provincie Kwiloe, op 300 kilometer van Kikwit in het rebellenhoofdkwartier Kilembe. Een jonge Kongolese non, van wie dit bericht afkomstig is, vertelde: „Moelele ziet er broodmager uit. Hij is voortdurend dronken. Zijn aanhang is tot enkele tientallen mannen geslon ken. De mannen zijn uitsluitend gewa pend met pijlen en speren. Gevangen genomen rooms-katholieke zusters die weigerden met zijn volgelingen te tróu wen, werden gedood. Omdat ik wel toe stemde met Moelele samen te leven hebben ze mijn leven gespaard." Op de niet geheel recente kaart staan de posities van de verschillende rebel len-groeperingen aangegeven. In de steden van de provincies Oost-Provin cie, Maniema en Noord-Katanga is het verzet van Gbenye c.s. vrijwel gebro ken door de blanke huursoldaten van Mike Hoare. „Maar zo gauw als we ons een weg door de wildernis hebben gebaand sluit zich achter ons de rim boe en hergroeperen zich de Simbas, wachtend op hun kans om een volgen de slag te slaan," zegt deze leider van blanke racisten en andere Europees avonturiers, die hun loon van de angst (duizenden guldens per maand) ver dienen met het neerschieten (of neer geschoten worden) van alles wat in de ondoordringbare wouden beweegt. Na Tsjombes val zijn zij bovendien beroofd van hun belangrijkste bescher mer. Het voortbestaan van het blanke huurleger zal, mede door de druk van andere Afrikaanse landen, de komende tijd aan een zijden draadje hangen. Hun eventuele verdwijnen zou wel eens verband kunnen gaan houden met een nieuwe nationale verzoening, geregis seerd door Kasavoeboe. En het al weer eventuele opnemen van de in meerderheid linkse rebellenleiders in de centrale Kongolese regering zou niet alleen een belangrijk succes bete kenen voor de Organisatie van Afri kaanse Eenheid. Het zou ook kun nen inhouden dat in Angola rekening moet worden gehouden met toenemen de guerrilla-acties, vanuit het noorden georganiseerd. Vrijspraak voor Dirk Dank zij het feit dat mij dezer dagen de eer te beurt viel een van mijn kinde ren te mogen „overhoren", werd ik na lange tijd weer eens met mijn neus op een zekere Dirk gedrukt. Deze Dirk, de derde in de reeks van zijn naamgenoten, haalde het op een nauwkeurig aangege ven tijdstip in zijn hoofd een tolhuis aan de Merwede te vestigen. Daaronder moes ten destijds kooplieden en schippers lij den en naderhand ongetelde generaties van scholieren. Gelukkig pleegt men als scholier bijna gedachteloos over Dirks aanstotelijke optreden heen te stappen. De oudere echter die er opnieuw kennis van neemt, voelt vragen in zijn boezem oprijzen. Was deze daad van voornoemde derde Dirk niet een eigenmachtige hande ling, door niets anders te motiveren dan door de omstandigheid dat hij. Dirk, de middelen bezat om ieder die zijn tolhuis wilde negeren, met harde hand tot de orde zijn orde te roepen? Deze vraag stellen is haar beantwoorden, en wel met een nadrukkelijk ja. Dirk van de Merwede ging uit van het principe dat macht recht is en inde zonder gemoeds bezwaren de tol die hij had ingesteld. Of zo hij al gemoedsbezwaren had, dan heb ben hem deze niet van zijn roofridderach tig optreden weerhouden. Ons lateren wordt daaromtrent niets overgeleverd en we mogen dus aannemen dat Dirk in alle gemoedsrust geleefd heeft en gestorven is. Mijn graag met morele problemen zich occuperende geest was na deze veron derstelling echter nog geenszins tot rust gekomen. Waarom houdt men, vroeg ik mij af, de jeugd het verwerpelijke van Dirks handelwijze niet voor? Maar al spoedig zag ik de onmogelijkheid hiervan in. Men begint met Dirk op de korrel te nemen en dient dan wel voort te gaan met Floris, Jan, Piet, Fïlips of wie dan ook onder handen te nemen. Tenslotte heeft die Dirk, althans voor zover wij we ten, het slechts bij één tolhuis gelaten, terwijl anderen provincies, landen, ja we relddelen hebben geplunderd. Wat dit laatste betreft, hebben we immers de Spaanse conquistadores? En nu mag er misschien eens een afkeurend woordje over deze en gene vallen, in het algemeen gaat het niet aan de geschiedenisles door vermanende opmerkingen en uitweidin- dingen te bederven. Hiermee had ik mijn zo laat in opstand gekomen geweten weliswaar niet gesust, maar toch in een zodanige staat van evenwicht gebracht dat ik bereid was alle Dirken aan hun lot en hun plaats in de jaartallenboekjes over te laten. Misschien was het een laatste opflikkering van on gerustheid die mij tot de vraag bracht: maar heeft die Dirk eigenlijk wel be staan? Ze zetten nu wel sinds eeuwen in elke herdruk van onze schoolboekjes dat hij die schanddaad heeft bedreven, maar wie heeft dat ooit tot op de grond nage gaan? De ene schoolboekjesmaker neemt het over, omdat een andere, omdat tien andere het zo weer van een voorganger hebben overgenomen. Wie in staat is de lijn terug te volgen, zou misschien tot de ontdekking komen dat de hele Dirk mits gaders zijn tolhuis op een verzinsel be rusten. Dit wil volstrekt niet zeggen dat ik, bij gebrek aan zekerheid, dit mooie jaartal nu uit onze leerboekjes zou willen schrap pen. Dat gebrek aan zekerheid vind ik al troostend genoeg. Laat de kinderen maar leren dat Dirk tol heeft geheven, wij, wij- zeren, pleiten hem op grond van onze on kunde vrij. Pruiken. Pruiken van mensenhaar uit China mogen na 10 november niet meer in de Verenigde Staten worden inge voerd. Meer dan een derde van de Amerikaanse import komt uit Japan en Hongkong. Het haar komt uit China, dat daarmee totdusver ongeveer zes miljoen dollar per jaar verdiende. Botsing. Zeker 28 mensen zijn om het leven gekomen toen in Mexico bij de Pachuca-verkeersweg een trein tegen een bus reed. Zestien buspassagiers werden ernstig gewond. Familie-eer. De 73-jarige Anna Taskina uit Sverdlovsk heeft haar 40ste beer geschoten. Zij jaagt nu al sinds haar 46ste jaar. De reden dat zij ging jagen was dat haar vader en broer beroem de jagers zijn geweest, maar dat haar man en zoons de traditie niet wilden voortzetten. Daarop besloot zij de fa- mielie-eer alleen hoog te houden. Arbeidsongeval. In een papierfabriek in Denver (U.S.) is in een 680 kilogram zware papierbaai het lijk ontdekt van een arbeider die al enkele dagen werd vermist. De man is vermoedelijk op een lopende band gevallen die hem over drie verdiepingen naar een papier molen transporteerde. De verongelukte was 59 jaar. Hij had soms aanvallen van duizeligheid. Vereringsverbod. Rooms-katholieke auto riteiten hebben de verering verboden van Simon van Trento, een kind, dat vijf eeuwen geleden door joden zou zijn vermoord en in de omgeving van Tren to als een heilige werd beschouwd. Zij hebben dit gedaan op grond van de overweging, dat het martelaarschap van het kind en de schuld van de joden niet zijn bewezen. Verdwenen. De Parijse politie stelt een onderzoek in naar de verdwijning van Mehdi Ben Barka, een Marokkaanse linkse oppositieleider, die in zijn land ter dood is veroordeeld. Ben Barka leeft al enkele jaren als balling in Frankrijk. Opgeschort. De Peruaanse regering heeft het voorgenomen herstel van de consti tutionele waarborgen in de centrale tn zuidelijke provincies veer een maand opgeschort. In deze provincies hebben regeringstroepen een pro-communisti sche guerrilla-opstand neergeslagen. Wapenfabriek. In Caracas is een gehei me ondergrondse wapenfabriek ont dekt op 20 kilometer van de Venezo laanse hoofdstad. Gevonden locumen- ten leverden het bewijs van samenwer king tussen de Venezolaanse en Colum- biaanse communisten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3