Kotters bleven in de haven Nieuwe openbare kleuterschool in Velsen-N. opent in januari WISKE Vijver weer keurig schoon Twee Nederlandse schepen strandden in het noorden I rsiskm Haarlem wil zijn weekmarkt en kermis verplaatsen Kort IJmondnieuws Niet meteen volle „Bijenkorf" Italiaan kreeg gloeiende staaf tegen het been In IJmuiden zijn alle loodsdiensten vanmorgen hervat Ramp met grote scheepsschade Geslaagd N.Ph.O.-Concert in de Dr. Prinsenhal te Heemskerk Zomervakanties bij lager onderwijs in Yelsen Maand van actuele bijbelverkondiging in Elonkapel Havenberichten L0ENDERSL00T, WOENSDAG S NOVEMBER 1965 5 Service Station „Boemerang" WASAUTOMATEN roestvrij stalen pannen ZILMETA LAGOSTINA B.K. KARAAT Ook andere huishoudelijke ar tikelen hebben wij in roestvrij staal. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY BIJ HET CONCERT, dat het Noordhollands Philharmonisch Oorkest dinsdagavond in de Dr. Prinsenhal te Heemskerk heeft gegeven, is over tuigend gebleken, dat de akoestische omstandigheden van deze imponeren de ruimte voor orkestrale muziekuitvoeringen bijzonder gunstig zijn. Het musiceren door de orkestleden, die geleid werden door de dirigent Henri Arends, betekende op deze avond het volbrengen van een voldoening gevende taak. Het behoeft geen betoog, dat hiermede een voorwaarde aanwezig was om de vertolkingen op een belangrijk peil te brengen. Beet- hovens vierde symfonie in Bes, in de reeks van de negen symfonieën van de meester een compositie, uitmuntend door haar puur muzikale essentie en niet belast met de zwaarte van psychologische klanken-symboliek, werd een bijzonder geslaagde inzet van het concert. P. Zwaanswijk Niet verantwoord beleid •w I I llpilii COÖP. BOERENLEENBANK De (spaar)bank voor iedereen AL UW BANKZAKEN s-skf:mmmty* mxrn mS *gp&g* W X Deze opname werd gistermiddag ge maakt in de vissershaven van IJ- muiden. Het is er druk van vissers schepen, die beter weer afwachten. Het zijn meest kotters, die na binnenkomst tegen het afgelopen weekeinde niet weer zijn uitgevaren. De storm maakte vooral voor klei nere boten het vissen tot een on mogelijke onderneming en daar mee het uitvaren tot een nutteloze zaak. Het wachten was op het definitief luwen van de storm. In Haarlem bestaan plannen voor het verplaatsen van de weekmarkten, die nu nog op de Gedempte Oude Gracht en de Botermarkt worden gehouden, naar de Grote Markt. Burgemeester en Wethou ders voelen wel iets voor deze verplaat sing, omdat de Gedempte Oude Gracht vrijgemaakt zal moeten worden ten gun ste van het verkeer. Alhoewel nog tal van problemen zullen moeten worden over wonnen, wil men trachten in het begin van volgend jaar deze markt te verplaatsen. Hiertoe zal het echter nodig zijn tal van verkeersvoorzieningen te treffen. Zo zal de Grote Markt vrijgemaakt moeten wor den van het rijverkeer. Dit past echter in het plan van het Haarlemse gemeentebe stuur om ook de binnenstad minder aan trekkelijk voor het verkeer te maken, door het doorgaande verkeer de toegang tot het centrum onmogelijk te maken. Ook deze afsluiting van de binnenstad wil men op korte termijn gaan invoeren. Overwogen wordt nog in hoeverre men het openbaar vervoer van deze maatrege len kan uitzonderen. Ook de jaarlijkse kermis zal haar hui dige plaats op de Nassaulaan moeten vrijmaken. Het ligt in de bedoeling deze tijdelijk voor een jaar op en nabij het parkeerterrein aan de Raaks onder te brengen. Middenstand. De afdeling Heems kerk van de r.k. middenstandsvereniging neemt het komende winterseizoen sa men met de afdeling Beverwijk deel aan een cursus, welke georganiseerd wordt door de landelijke bond. Deze cursus, waarop o.a. bedrijfseconomie wordt gege ven, begint maandag 8 november in het café-restaurant „de Jansheeren" aan de Kerkweg. Het aantal cursisten van de af deling Heemskerk is nog niet aan het ver eiste aantal toe, zodat er nog enige ge plaatst kunnen worden. Bejaarden. De r.k. en de algeene bejaardenbond hebben met medewerking van de gemeente Heemskerk een ander onderkomen gevonden. Tot nu toe waren zij gehuisvest in een jeugdgebouw aan de Joh. Vermeerstraat, „de Fuik". De ruim te hier was te beperkt, temeer waar de beide bonden nu samenwerken. Men heeft nu een onderdak gevonden in het jeugd gebouw „de Magneet" aan de ten Kate- straat. Dinsdagmiddag 9 november vindt in dit gebouw de eerste bijeenkomst plaats. Schaatsen. De Heemskerkse schaats liefhebbers hebben vorig jaar voor het initiatief van mejuffrouw Ria Bloedjes dermate veel belangstelling getoond, dat zij besloten heeft in het seizoen 1965/1966 weer tochten per touringcar naar de Jaap Edenbaan in Amsterdam te organiseren. Met ingang van maandag 8 november zal er om de veertien dagen 's avonds om kwart voor zeven vanaf het Kerksplein een bus naar deze kunstijsbaan vertrekken. Duiven. In het clublokaal van de Heemskerkse postduivenvereniging de Vredesduif aan de Carel van Mander ■traat vond de prijsuitreiking over het afgelopen vliegseizoen plaats. De voorzit ter, de heer P. Lotterman, die de prijzen met een toepasselijk woord overhandigde, kon hierbij de loftrompet blazen voor de heer G. Lotterman, die evenals vorig jaar eerste kampioen-generaal werd. De twee de kampioen-generaal werd G. de Boer, die ook bij de jonge duiven eerste werd. Bovendien werd hij hierin eerste van de gehele afdeling. Zondag 6 november orga niseert „de Vredesduif" haar tweede hok- kenshow, waarop dan jonge doffers ge- exposeerd zullen worden. Deze show is ge opend van 's morgens half tien tot 's mid dags half vier. De nieuwe openbare kleuterschool „De Bijenkorf", die gebouwd wordt aan de Geelvinckstraat te Velsen-Noord, zal in januari 1966 haar deuren openen, nadat het fraaie gebouw eind december zal zijn opgeleverd. In maart van dit jaar is met de bouw van deze school begonnen door de aan nemersfirma P. Zwart te IJmuiden. Er zal aldus een einde komen aan het meer dan twaalf jaar inwonen van de kleuter school, die is ondergebracht in het gemeen telijk ontspanningslokaal aan de Van Die penstraat. Het ontwerp van gemeentearchitect H. A. Peters omvat een drieklassige school, opgebouwd uit een staalconstructie, waar de muren en het dak overheen zijn gebouwd. Elk van de lokalen heeft een oppervlakte van 75 vierkante meter. Grote ramen zorgen voor een grote "hoe veelheid licht. Elk lokaal heeft ook eigen kindertoiletten, uiteraard voldoende afge scheiden van de schoolruimte. In elk van de lokalen is een ruime wasbak en daar naast komen zand- en watertafels. De school heeft voorts een keuken, een kamer voor het personeel, werkkasten, een garderobe en bergingsruimte. De speelplaats, die geheel wordt bete geld, zal een oppervlakte hebben van 500 vierkante meter, waarbij in het midden een grote zandbak wordt geplaatst. Hoewel de school drie-klassig is, zal het derdeklasselokaal vooralsnog niet als schoollokaal en leerruimte worden ge bruikt: het aantal kleuters dat de school in januari gaat bezoeken zal niet groot genoeg zijn. De Watervlietkleuterschool telt thans 77 kleuters, waarvan er 44 zijn ondergebracht in de noodschoot aan de Van Diepenstraat en 33 in de dependance aan de ir. L. P. Krijgerschool aan de Melklaan. Aangezien pas splitsing van klassen is toegestaan bij een aantal van 89 kinderen (waartoe bij lange na de kans niet bestaat omdat de dependance in de Melklaan gehandhaafd blijft, meer speciaal voor „De Gilden"-bewoners) zul len de jeugdige leerlingen in „De Bijen korf" in elk van de beide te gebruiken klaslokalen de ruimte krijgen. De vermindering van het aantal kleu ters is voornamelijk te zoeken in het gro te getal verhuizingen vanuit Velsen- Noord naar elders, waardoor in het schooljaar 1964-1965 vijftien kleuters de school verlieten. Het derde lokaal kan voor de kleuters, onder de hoofdleiding van mejuffrouw A. J. van Vleuten, zeer goed als speellokaal van pas komen. Vergaderruimte blijft Als straks de Watervliet-kleuterschool haar nieuwe gebouw zal hebben betrok ken, zal Velsen-Noord naast de vergader ruimte in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat meer ruimte hebben voor het verenigingswerk. Advertentie BENZINE-, DIESEL- en OLIE VERKOOP - DOORSMEREN Geopend van 7.00 tot 24.00 uur; zon dag van 8.00 tot 24.00 uur. Reinier Claeszenstraat hoek Wjjk aan Zeeërweg 55 - Telefoon 4650. Een 26-jarige Italiaan, bewoner van het drijvend hotel „Casa Marina", is opgeno men in het Rodekruisziekenhuis te Be verwijk, nadat hij door een gloeiende staaf ijzer was getroffen. De Italiaan, die algemeen werknemer bij Hoogovens IJmuiden is, was werk zaam in de staaf- en draadwalserij. Hij bevond zich ten onrechte op een door hekken afgezette plaats nabij het zo ge noemde koelbed. Hij kreeg een gloeien de staaf ijzer tegen het been en liep een ernstige brandwond op. Nadat eerste hulp was verleend is hij met spoed naar het ziekenhuis vervoerd. Het houten noodgebouw, dat aan dezelfde straat ligt, maar zijn toegang heeft aan de Van Diepenstraat', komt dan geheel ter beschikking. Weliswaar heeft het Ken nemer Vormingsinstituut, die plannen heeft voor een nieuw gebouw aan de Wij kermeerweg-Wijkerstraatweg, de ge meente verzocht dit gebouw te mogen huren en hierdoor alvast het K.V.I. naar Velsen-Noord te doen verhuizen, maar dit is afgewezen omdat vergaderruimte ook noodzakelijk is. Wel huurt het K.V.I. het naast het houten noodgebouw staande MAVEM-lokaal, dat ook enkele jaren als noodlokaal voor de Watervliet-kleuter school heeft gediend, voor de handvaar digheidafdeling van dit instituut, dat nu enkele keren per week van dit lokaal ge bruik maakt. Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie a MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 4262 De herfst is niet alleen de tijd van het vallen van de bladeren en rustige èn stormachtige dagen, die zo kenmerkend zijn voor de overgang van de zomer naar de winter, maar ook van het schonen van de watergangen en waterpartijen. In de vijver aan de Valckenhoeflaan, tegenover het station Santpoort-Noord, is het zeker de moeite waard geweest dat er flink opruiming werd gehouden onder de waterplanten. Na het schonen van de oevers werd gisteren met behulp van een kabel ook het diepere gedeelte van de vijver van planten gereinigd. Karre- vrachten vol zijn eruit gesleept. De slier ten waterplanten werden tijdelijk op de oever geborgen. U ziet er op de achter grond een imposante hoop liggen. Links op de foto een deel van het in aanbouw zijnde gebouw voorbejaarden. Advertentie Lange Nieuwstraat 433 - 435 - IJmuiden Telefoon 4654 De loodsdiensten te IJmuiden zijn van morgen hervat. Te 07.25 uur konden gro te schepen weer beloodst worden en twin tig minuten later kwamen ook de kleine re schepen aan de beurt. Het slechte weer deed een groot aantal schepen zowel bui tengaats als op het Noordzeekanaal rede lijker weersomstandigheden afwachten. Advertentie KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Op 22 januari van het vorig jaar is het motorschip „Henny T" op de reis van Gothenburg naar Stralsund op Kloster Pt. van het eiland Hiddensee (Oostzee )aan de grond gelopen. De raad voor de Scheep vaart heeft de kapitein hiervoor gestraft, door hem de bevoegdheid om als kapi tein te varen op zeeschepen te ontnemen voor de rijd van zes weken. Bij het be palen van de straf nam de raad in aan merking, dat de „Henny T" door de plaatsgevonden ramp een aanzienlijke schade heeft opgelopen. Het heeft vijf da gen geboeid gelegen op een met stenen bezaaide kust op 50 meter uit de wal. Vijf uur voor de ramp was het schip westelijk van de noordpunt van het eiland Hiddensee ten anker gegaan. Er stond een westzuid westelijke wind. Het schip slingerde en stampte. Naderhand bleek, dat de ankerketting was gebroken. De kapitein heeft zijn aan het Kreisge- richt te Stralsund en aan de scheepvaart inspectie afgelegde verklaringen, dat de bakboordankerketting is gebroken het geen ook in het scheepsdagboek staat ge noteerd ter zitting ingetrokken en verklaard, dat de stuurboordankerketting is gebroken, waardoor het stuurboordan ker werd verspeeld. Voor de beoordeling van de schuldvraag is dit punt niet van belang. Wel van be lang is, dat de kapitein zelf de anker- wacht hield en toen het verdrijven van zijn schip naar de kust niet heeft opge merkt. De raad is van oordeel, dat dit het gevolg is van onvoldoende aandacht en controle van de kapitein tijdens zijn wacht, en acht hem deswege schuldig aan de stranding van de „Henny T". DAARNA HEBBEN de toehoorders, voorzover dit niet verhinderd werd door het afleidende flitslicht van een camera, met aandacht geluisterd naar de gave vertolking van het broze, uitdrukkingsrij- ke Vioolconcert in A (K.V. 219) van Wolfgang Amadeus Mozart door de zes tienjarige violiste Emmy Verhey. Met fraaie heldere toon tekende zij de ranke Ten gerieve van hen die nu al denken aan het maken van plannen voor de zo mervakantie in '66 vermelden we, dat de zomervakanties in de gemeente Velsen voor het openbaar onderwijs als volgt zijn vastgesteld: Voor de kleuterscholen, het gewoon la ger onderwijs, VGLO en BLO is de laat ste schooldag op 1 juli en de eerste nieu we schooldag op 8 augustus. Voor de openbare ULO-scholen zijn die data res pectievelijk 1 juli en 11 augustus. Er is naar gestreefd de zomervakantie voor alle scholen gelijktijdig te doen val len, maar ten aanzien van het bijzonder onderwijs is er een aantal verschillen. De periode van de zomervakantie voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs is nog niet vastgesteld. Daar omtrent is nog overleg gaande. melodische lijnen en de verfijnde figura ties. Henri Arends en het orkest zorgden voor een uitnemend aansluitende begelei ding, die onderbroken werd tijdens de technisch perfect door de soliste gespeel de cadensen. NA DE PAUZJ2 heeft men kennis kun nen maken met de „Sinfonia india" van de Mexicaanse componist Carlos Chavez. Mexicaanse volksmuziek en Indiaans- exotische klanken met de karakteristieke ostinate reprises, die de primitieve mu ziek van natuurvolken kenmerkt, zijn in deze sinfonia verwerkt. Tegenover de mo notonie vaneen voortgang, waarbij mu zikaal gezien weinig gebeurt, staan de gedeelten die door hun polymetriek inte ressant geworden zijn. Deze gedeelten ga ven vooral de slagwerkers letterlijk en fi guurlijk handen vol werk. Een arsenaal van slaginstrumenten kwam eraan te pas Met virtuositeit werden zij bediend. Maar ook de andere orkestleden lieten zich niet onbetuigd, zodat van het werk van Cha vez een uitstekende indruk gegeven kon worden. Opnieuw kwamen de slagwer kers extra in actie bij de uitvoering van „a symphonic picture", samengesteld met muziek, die George Gershwin voor zijn opera „Porgy and Bess" schreef. HENRI ARENDS bracht een lenige, met warm instrumentaal coloriet klinken de uitvoering tot stand met spanning bren gende dynamische hoogtepunten. Lang durig applaus bewees, dat de toehoorders dit in populaire sfeer gehouden slot van het concert bijzonder hadden gewaar deerd. 's Kapiteins verklaring, dat controle moeilijk was, daar er geen lichten waren om peilingen op te nemen en er ook geen schepen in de buurt waren te zien, ont last hem niet. Onder deze omstandigheden had hij stellig andere hulpmiddelen te baat moeten nemen im een effectieve controle op zijn positie uit te oefenen. Met name had hij regelmatig met het hand- lood kunnen controleren of het schip wel licht aan het verdrijv enwas. De kapitein heeft nog verklaard, dat hij tijdens zijn wacht éénmaal op de bak is geweest en toen de ankerketting heeft gecontroleerd, doch niets bijzonders constateerde. De raad acht het, in de omstandigheden, waarin de kapitein verkeerde, evenzeer onjuist, dat deze controle slechts één keer tijdens zijn wacht werd gehouden. De raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van het motorschip „Mount Eve rest", dat vorig jaar op 4 februari op de reis van Bas Indre naar Nyköbing Falster op Smaalands Farvandet in de Grote Belt aan de grond is gelopen, ge straft, door hem de bevoegdheid om als kapitein te varen op zeeschepen te ontne men voor de tijd van één maand. Volgens het oordeel van de raad was de stranding een gevolg van 's kapiteins beslissing om zonder loods naar Guldborg te varen. In de Baltic Pilot staat ver meld, dat plaatselijke kennis voor dit ge bied vereist is en dat, indien men voor Nykobing bestemd is en een loods nodig heeft, een loods in Guldborg besteld moet worden om op een afgesproken tijd en plaats, Noord van Skelle Rev aan boord van het schip te komen. Uit niets blijkt, dat de kapitein de no dige arrangementen hiervoor had getrof fen toen hij op 3 februari noordelijk van Skelle Rev ten anker lag. Hij heeft aan de scheepvaartinspectie verklaard, dat hij, na op 4 februari an ker op te zijn gegaan, niet meer zuidelijk van Skelle Rev ten anker wilde komen, omdat het weerbericht melding maakte van een noordwestelijke storm. Dit ontlast hem echter niet, daar hij beschutting had kunnen zoeken, bij voor beeld oostelijk van het eiland Famo. In ieder geval had hij de komst van de loods moeten afwachten en in dit moei lijke gebied niet zonder loods naar Guld borg moeten varen. Het valt op, dat het echolood niet is gebruikt. De raad houdt voor mogelijk, dat bij gebruik van het echolood de stran ding nog zou zijn voorkomen. Wat hiervan zij, de kapitein van de Mount Everest" heeft een niet verant woord beleid gevoerd. Hij heeft schuld aan de ramp en dient tuchtrechtelijk te worden gestraft. nv n\n- -v '>\v SN*-^^v ,ssnv^"--V^^ .V.V. vL.v V Vv\, V v ...VS.v S nWvSS>§«o&3&mv.<. .v ;<v w.s - --s .s"' Advertentie te Santpoort, Hagelingerweg 69, tel. 8173 Bijk.: IJmuiden, Wijk aan Zeeërweg 4. tel. 2556 Bankgiro Spaarrente tot 4'/j Vreemde valuta Effekten en gunstige openstellingsuren (ook des avonds) voor In de Elonkapel aan de Vareniusstraat in IJmuiden wordt november een maand van actuele bijbelverkondiging. Een hoog tepunt zal daarbij worden gevormd door de avond over „Zending in Spanje" die op woensdag 17 november wordt gehou den. Als spreker zal dan optreden ds. Ruben Gil, een van de evangelisten van de Europese Evangelische zending in Spanje. Vanuit het kantoor van ds. Gil in Ma drid worden maandelijks duizenden stuks lektuur, namelijk Johannes-evangeliën, bijbelcursussen en persoonlijke brieven, naar alle delen van Spanje gezonden. Ar beiders, advocaten, vissers, dokters, kort om, mensen uit alle lagen van de bevol king ontvangen zijn bijbelcursus, zodat er thans reeds sprake is van cursist num mer 31.050. Hij trekt verder heel Span je door hetgeen hem de naam „Billy Graham van Spanje" heeft bezorgd. Ds. Gil, die van 16-28 november Neder land bezoekt, wordt vergezeld door de heer Van der Boom (tolk) en ds. G. Brucks (directeur van de Europese Evangelische Zending). Woensdag 10 no vember komt de zendelinge Trinske Bei- mers vertellen over haar werk in Tan zania, woensdag 24 november spreekt ds. G. van 't Wout over brandende vragen waarbij gelegenheid is tot vragen stellen. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Theano van Le Havre, Ammon, Paramaribo, Havlyn, Liver pool^ Alcor, Antwerpen; Hercules, Rotterdam; Phidias, Rotterdam; Madison Lloyd, Antwerpen, Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Elire naar Le Havre; Draco, Aarhus; Dania, Kopenhagen; Ivoorkust, Rouen; Stintfang, Hamburg: Tanger, Bremen, Velsen; Labotas, Ceuta; Billiton, Bre men; Stevnsland, Antwerpen, IJmuiden; Michael M, Hamburg; Liberty, Londen; IJstroom, Fecamp; Castor, Malta; Emile Delmas, Duinkerken. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Prins der Nederlanden Cowes Roads. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Senior naar Londen; Pergo, Rochester, IJmuiden: Yew- hill, Huil; Bornrif, Rotterdam; Vliestroom, Sheer- ness; Inge Victor, Villa Gracia de Arosa, IJmui den; Medon, Hamburg. Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5