ULSTER land van de stilte „DE VOLGENDE FABRIEKS SCHOORSTEEN STAAT IN WASHINGTON D.C." GBBHElÊËff mmm WOENSDAG 3 NOVEMBER 1965 6 Reportage? Jacques Levij Foto's Aart Klein W ULSTER is zo iets als de tuin van Europa. De zes graafschappen lig gen aan de westelijke rand van ons werelddeel, goed twee uur vliegen - via Leeds - van Amsterdam Het is Europa. Maar dan een Europa dat wij helaas niet meer kennen. Een Europa van rust en bezinning, ver van alle meedogenloze strijd om het bestaan, ver van overvolle wegen, ver van jachtige, onvriendelijke mensen, ver van lawaaiige radiomuziek en transistorradio's, ver van onze plas ticbeschaving die geen verleden heeft en geen toekomst kennen zal. Misschien is het wel dé grote roeping van dit Ierland, dat het ons moderne westerlingen weer kan leren dat er meer is tussen hemel en aarde dan het verdienen van geld en najagen van een weelde die volstrekt zinloos is geworden als men dat doel eenmaal heeft bereikt. Iets van die balsemende rust, van die absolute vrede die een diepe voldoening schenkt, ervaart men als men het kleine kerkhof bezoekt in Downpatrick waar de stoffelijke resten heten te rusten van de patroonheilige van Ierland, Sint Patrick. De man die vijftienhonderd jaar geleden predikend en dopend door dit groene land trok. SLOT 1 pfiii DIE GEEST ligt als een onzicht bare maar duidelijk voelbare wade over dit hele land van Ulster. Hij spreekt uit de blauwe bergen van Mourne, de stille, blinkende water vlakten van de grote meren, Lough Neagh, Lough Strang ford, Lough Erne, uit de eenzame boerderijen, vaak armoedig en sterk aan de aarde gebonden, uit de typische keltische kruisen, de rustieke vis sersdorpjesde verweerde hellin gen van Benevenagh, de berg die de oostelijke oevers van de Foyle begrenst, de eilandjes die groen lig gen te dromen in de meren, de stad jes doortrokken van een eeuwen oude sfeer en de dorpen die over de heuvels staren zoals zij dat altijd gedaan hebben, bekoorlijk en zon der pretenties. De grote kustweg Lieflijk Luisteren ANTRIM is het graafschap van de negen „glens", de dalen die de heu velreeks doorsnijden tussen Larne in het zuiden en Ballycastle in het noor den. Die „glens" zijn valleien, uitgesle ten door onstuimige bergstromen die in zee uitmonden. De hellingen van de heuvels zijn rijk met bossen begroeid en lopen steil naar beneden. Een prach tige weg, vlak langs de kust, verbindt de „glens" en voert van Larne een drukke haven en badplaats tegenover het eiland Magee over Glenarm, Cushendall, Bellycastle naar Port- rush. Onderweg komt men voorbij de „Giant's Causeway", de landingsstei ger van de reuzen, een schepping van de natuur die ontstond toen na een vul kanische uitbarsting vloeibaar bazalt plotseling door het zeewater werd ge koeld en ineenkromp tot ontelbare zes- en vijfhoekige kolommen in ver schillende tinten rood en geel. Maar die wetenschappelijke verkla ring verklaart niets. De Ierse sage verklaart alles. Die vertelt over de Ierse reus, Finn MacCool, die een robbertje wilde vechten met de Schot se reus, Finn Gall. MacCool moest daarvoor naar Schotland en hij bouw de dus even die brug. Maar dat was een vermoeiend werkje. Toen hij klaai was, ging hij slapen. Finn Gall wan delde toen op zijn gemakje over de brug. Hij drong Mac Gools huis bin nen en ontmoette daar mevrouw Cool. Ulster is nog niet beroerd door de ge sel van onze moderne beschaving, de industrialisatie. Ulster is (nog) niet herschapen in een welvarend, maar in wezen doodziek land, omdat er voor de mensen geen plaats meer is te vinden waar zij zichzelf kunnen zijn, waar ze alleen kunnen zijn. gaan zitten! Gegarandeerd dat afgeplat te pilaren waarin zo'n hek gevat is, zijn gebouwd door een „vreemdeling". Die erkent er duidelijk mee dat hij nog niet in Ierland is ingeburgerd. ZES GRAAFSCHAPPEN die harmo nisch in elkaar overgaan, maar die toch ieder duidelijk een eigen karak ter hebben. Verreweg het lieflijkste is Down. Het groen is er groener dan el ders in Ulster. De huizen en hoeven zien er welvarender, verzorgder uit. De uit losse stenen opgebouwde erf- scheidingen verhogen de indruk van or de en beslotenheid. Sla in dit graafschap rustig eens een wat onopvallende zijweg in. Tien te gen één dat u dan plotseling tegen over de immense watervlakte van het Strangford Lough komt te staan, aan de voet van een heuvel, in de scha duw van een witte boerderij, of een met de golvende aarde meegebogen vriendelijke cottage. Dit is het land waar Sint Patrick zijn jongensjaren doorbracht, een slaaf van Niall, ko ning van Ierland, geroofd uit Wales. Naar dit land kwam hij terug, nadat hij in Frankrijk tot priester was ge wijd. Hij kon dit land niet vergeten. In 432 zette hij er weer voet aan wal. Hij stichtte er de eerste christelijke kerk op.hgt eiland, in een .sqhuur, hem geschonken door een plaatselijk stam hoofd. Dat was in wat nu het dorp Saul is het Ierse Sabhall betekent schuur. Down en St. Patrick zijn sinds dien onafscheidelijk met elkaar ver bonden. ULSTER, de zes graafschappen, kan de mens die bereid en in staat is inge togen te luisteren naar de stilte van de wind die over de bergen waait, die het gras beroert, de bomen in het zuiden vindt u ook palmen! zachtjes doet zingen, die de lucht aandraagt van de onmetelijke oceaan, die het water in de beken, rivieren en meren rimpelt. „De eerstvolgende fabrieksschoor steen staat in Washington D.C.", zei ons een Ier. Het is misschien wat al te optimistisch, maar er schuilt veel waarheid in die opmerking. In Ierland reiken de horizonten nog tot aan ge zichtseinder, onbelemmerd, ver over de bergen en de dalen, de zilveren wa tervlakten, de deinende zeeën. „Is dat je man daar in dat bed?" vroeg hij. „Welnee," antwoordde me- Ut vrouw, „dat is mijn kleine baby". Finn Gall schrok geweldig. „Hoe groot zal de vader dan wel niet zijn'V dacht hij bij zichzelf. Hij vluchtte naar Schot land terug en brak de brug achter zich af, zo snel hij kon. HONDERDEN van dit soort legen den doen in Ierland de ronde. Ieder kind kent ze. Land en volk zijn er mee doortrokken. Veel van wat ons moderne, nuchtere, zakelijk ingestelde mensen ontgaat, heeft voor de rasech te Ier betekenis en inhoud. Hij is met die legenden en sagen vergroeid. Hij kan nog aanvaarden zonder vragen. Hij wil niet overal een wetenschappe lijke verklaring voor hebben. Het rij ke verleden van zijn land tiranni seert zijn heden niet. Het maakt er harmonisch deel van uit. Daarom zal hij, bijvoorbeeld, de pi laren van het toegangshek tot zijn wo ning of boerderij nooit afplatten. Hij bouwt ze steeds in piramidevorm. Dan kunnen de spoken er immers niet op ENKELE UREN vliegen van het overvolle, jachtige, nerveuze, geprik kelde Nederland ligt nog een paradijs van rust en vrede en vriendelijkheid. Het is er goed toeven voor die vakantie gangers die minder prijs stellen op de verrukkingen van warm en koud stro mend water, mondaine casino's en overvolle vermaakcentra dan op de kans volledig tot zichzelf te komen. Alleen met alle rustige geluiden van de natuur is er de wandelaar die zijn steile, steeds verrassende weg zoekt door de heuvels en dalen. Eenzaam is er de visser die in de luwte van een onbewoond eilandje van zonsopgang tot zonsondergang zijn geluk beproeft. Immer wisselen de grootse panorama's en glijdt hel klare licht over dit land, jagen de wolkenmassa's naar hun on bekende bestemming. Onberoerd en onbesmeurd is dit Ierland. Het vervult ons met heimwee naar een verleden van stilte en bezinning dat wij prijs gaven voor roet, smook, benzinedam pen en het eeuwige lawaai van een doorgedraaide, dolzinnig geworden mechanische beschaving die ons heeft overwoekerd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6