Toenadering op komst tussen rooms- en Grieks-katholieken Voor hem.voor haar BRYLCREEM Verkeersmaniakken bedreigen leven van de binnensteden Middenweg is nodig tussen slopen en heemschutterij Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten ANWB-Sleepdienst Oosterscheldebrug Stedebouwkundige ir. De Boer zegt: Dinsdag uitspraak Casino-geding Geschenkpakketten- bombardement op Noord-Vietnam Oude vrouw door vier jongens beroofd Speculaasje met muizestaart kwekers, kantoorbedienden, modinettes... WOENSDAG 3 NOVEMBER 1965 7 The perfect hairdressing 99 Bevrijde voetgangers 99 Kandidaat-president wil goede betrekkingen met Vietnamen dochter zien Astronaut Stafford moet overstapje maken in de ruimte Afluisteren mag vindt groot deel Westduitsers de spaarbank met volledige bankservice (Van onze correspondent) ROME In het Vaticaan spreekt men over de mogelijkheid dat binnenkort de patriarch van Konstantinopel „Athenago- ras" naar Rome zal komen om daar een bezoek te brengen aan paus Paulus VI als tegenbezoek voor de ontmoeting destijds in Jeruzalem. Tevens gaan er geruchten over een nieuw en zeer belangrijk initia tief op oecumenisch gebied. Een initiatief dat de betrekkingen tus sen de kerk van Rome en de Grieks-ortho doxe kerk te zeerste zal kunnen verbete ren. Waarschijnlijk is men van beide zij den bezig om een gemeenschappelijke tekst op te maken, waarbij voor altijd „in naam der naastenliefde" de banvloek zal worden opgeheven die in 1054 het schisma deed ontstaan tussen de kerk van het Westen en de kerk van het Oos ten. Deze kwestie gaat terug tot een heftig geschil dat in 1054 werd beklonken. De hoofdpersonen daarin waren de toenmali ge patriarch van Konstantinopel „Michel Keroularios" en de pauselijke legaat-kar dinaal Umberto di Selva Candida. De eer ste zou een „uiterst eerzuchtig man" zijn geweest, de tweede geldt als trotse en an ti-Byzantijnse figuur. Kardinaal Umberto was door paus Leo IX naar Konstantino pel naar een kerkconcilie gestuurd en had daar aan de patriarch gevraagd om zijn ongelijk te erkennen in bepaalde geschil len tussen Rome en Konstantinopel. De patriarch weigerde zich te onder werpen aan het oordeel van de pauselijke Advertentie Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Aigesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. De ANWB gaat een sleepdienst organi seren voor de Oosterscheldebrug. Eind 1965 wordt zoals bekend is deze brug tus sen Schouwen-Duiveland en Noord-Beve land geopend. Deze brug «rijgt geen vluchtberm, het zal nodig zijn alle auto's met pech dadelijk te verwijderen. De nieuwe dienst van de ANWB zal zich van deze taak kwijten, ook als het geen nood gevallen betreft. De bond heeft daarvoor de oeschikking over zware sleepwagens. Takelen kunnen zij niet. In ernstiger gevallen -al men dus voor het verwijderen van wagens een be roep moeten doen op bedrijven uit de omgeving, die wel over takelwagens be schikken. Zo gaat het trouwens ook op enkele an dere punten in Nederland, waar de ANWB een sleepdienst heeft opgezet: de Afsluit dijk en op de Zuiderzeestraatweg, waar de bond nabij 't Harde een zware sleep- wagen heeft gestationeerd. Op de Afsluit dijk en bij 't Harde wordt overigens al leen van de ANWB-diensten gebruik ge maakt als geen andere sleepwagens be schikbaar zijn. De ANWB overweegt uitbreiding van deze sleepdiensten naar andere gebieden met een intensief autoverkeer. legaat, waarop deze op 16 juli van 1054 gedurende een kerkelijke plechtigheid, den in zeer harde termen gesteld vonnis van ex-communicatie voorlegde. Aan Konstantinopel werd zelfs het recht ont zegd zich als zetel van een patriarchaat te beschouwen. De patriarch riep daarop de synode van zijn kerk bijeen en ex-communiceerde op zijn beurt niet alleen de kardinaal, maar ook de personen die de bul van ex-com municatie hadden opgemaakt (dus ook paus Leo IX). Ondertussen was de paus enkele maanden tevoren gestorven. Iets wat in die tijd in Konstantinopel nog niet bekend kon zijn. Advertentie Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème! Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem - ook voor Uw haar Zolang „verkeersmaniakken" hun rol blijven spelen in de Nederlandse stede- bouw, zolang bestaat er een verhoogde sterfkans voor onze binnensteden. Het zijn de maniakken, die niets ontziende ver- keersdoorbraken op papier zetten en daarbij vergeten dat dit maar een op schuiven van de moeilijkheden is. Waar schuwend tegen deze gang van zaken zegt stedebouwkundig ir. N. A. de Boer tot de ontwerpers: „onze cities moeten met hand en tand worden verdedigd". De heer De Boer wil vooral niet wor den uitgemaakt voor „heemschutter". Hij kiest tussen „sloperij" en „heemschutte rij", zoals hij op de studiedagen voor oud-hts-ers in Bosch duidelijk heeft ge maakt. „Er is een kentering", signaleert de heer De Boer, „maar dat de verschillen de vakgebieden zich flink met elkaar gdhn bemoeien, betekent nog niet altijd de be reidheid tot een gezamenlijke actie". Het zou zo moeten zijn dat de deelspecialis- ten vanuit hun eigen vakgebied de rappor ten van anderen bewerken in de drie fa sen van stedebouw'; het onderzoek, het ontwerp en de uitvoering. Als ir. De Boer het opneemt voor de oude gebouwen, die charme verlenen aan de binnensteden, bedoelt hij niet het con serveren ten koste van alles. „'Stukken bevroren verleden doen afbreuk aan de city" meent hij. In de moderne stad zijn steeds nieuwe activiteiten, waarvan de één kan gedijen in een oud pand, maar de ander onderdak nodig heeft in een ge bouw in de schaal van de twintigste eeuw. Het verkeer moet in dit geheel van activiteiten worden geïnteresseerd, zonder dat er brokken worden gemaakt door het voorzichtig manoeuvreren tussen de opvattingen van heemschutters en ver keersmaniakken. In het eigenlijk stadscentrum moet een „bevrijd" voetgangersverkeer moge lijk zijn, in en om een zeer intensieve bebouwing. „Schrik daarbij niet terug voor ingrijpende en kostbare maatregelen meent ir. De Boer, „want onze cities, be langrijk voor de gehele samenleving, zijn het waard". „Als er ergens ruimte moet komen, is het aan de rand van onze binnensteden" vindt ir. De Boer. Waar nu de saaie 19.e eeuwse buitenwijken liggen, ziet hij groengordels ontstaan, waarin plaats is voor interessante en veelzijdige hoge ge bouwencomplexen met alles „erop, erin en eraan". In de gebouwen is plaats voor kantoren, hotels, café's, restaurants, showrooms en zalencomplexen. In de ge bouwen moeten stations voor het openbaar vervoer worden opgenomen. Door de parkgordels komen ringwegen om het stadscentrum. Parkeergarages moeten in de onmiddellijke omgeving worden gepro jecteerd. Maar het openbaar vervoer moet zo goed functioneren, dat de dagelijkse bezoekers van de gebouwen afzien van de auto en met het openbaar vervoer komen. Dat openbaar vervoer mag van ir. De Boer wel wat kosten. „De liften in een warenhuis zijn ook niet rendabel. Nie mand praat daarover, want zij zijn on misbaar voor het functioneren van het gehele bedrijf", zegt hij. Fel gekant blijkt de heer De Boer ook tegen de decentralisatie van de centrumfuncties. Een city mag geen van zijn functies prijsgeven, meent hij, wil het zijn aantrekkelijkheid behouden. Aan het voorbeeld van de bouw van theaters in dichtbevolkte buitenwijken, verbindt hij deze waarschuwing: „Het culturele leven is nog niet zo hecht, dat wij ons versnippering kunnen veroorlo ven". Hij meent dat de wijkbewoner naar zijn city moet komen. Maar dat moet hem dan wel gemakkelijk worden gemaakt. Vaag is de oplossing voor het bezor gend verkeer in de eigenlijke binnenste den, die ir. De Boer aan de hand doet. Hij denkt aan het overladen van zware vracht auto's op lichte goederen wagentjes, zo als die op de spoorwegstations worden ge bruikt. Maar de gedachte past in het systeem van een „voetgangersbinnenstad met uitsluitend openbaar vervoer". SAIGON (AP) Frantz Paul jMoretau, een 63-jarige Franse advocaat in Saigon, heeft zich kandidaat gesteld voor presi dentsverkiezingen in Frankrijk. Hij zal binnenkort uit Vietnam naar zijn geboorte land terugkeren voor zijn campagne. Moretau heeft de laatste 25 jaar in Sai gon gewoond. Hij is 1,50 meter lang en draagt graag een sarong. Zijn vrouw is een Vietnamese. Zijn belangrijkste pro grammapunt is: „Goede betrekkingen tussen Frankrijk en Vietnam." Moretau geeft zichzelf weinig kans pre sident van Frankrijk te worden. „Maar in elk geval wil ik mijn stem ten gunste van goede betrekkingen met Vietnam la ten horen," zegt hij. „Bovendien zal ik in Frankrijk mijn zeventienjarige dochter, die daar litteratuur studeert, kunnen op zoeken." Door zelf de grond rondom zijn residentie in New Delhi om te ploe gen heeft de Indische premier Lal Badhoer Sjastri een campagne ge start die tot doel heeft een hogere voedselopbrengst in India te krij gen. Gevraagd wordt alle grond, ook tuinen rond villa's, te be werken. De eerste minister gaf met een maar het goede voorbeeld. De president van de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. G. Witsen Elias, zal dins dag uitspraak doen in het kort geding dat de eigenaars-exploitanten van Casi no's in Baarn, Maarssen, Vught en De Bilt hebben aangespannen tegen de staat. Gisteren zijn de pleidooien in deze zaak voortgezet, zonder nieuwe gezichtspunten te openen. HOUSTON (A.P.) De ruimteschepen Gemini-6 en de Gemini-7 zullen wellicht op een afstand van enkele centimeters van elkaar komen en waarschijnlijk zal astronaut Thomas Stafford van de een op de andere overstappen tijdens de vlucht die voor volgende maand op het pro gramma staat. Deze mogelijkheid kwam in Houston ter sprake toen de astronauten met journa listen over hun vlucht spraken. Frank Borman en James Lovell onthulden ook dat zij tijdens hun tocht om de aarde van tien tot veertien dagen alleen lang onder goed zullen dragen. Gemini-7 zal op 8 december gelanceerd worden, en de Gemini-6 waarvan de vlucht op 25 oktober werd uitgesteld, on geveer acht dagen later. De Gemini-6 blijft maar twee of drie dagen in de ruimte. Als eenmaal een afstand van een vijf tien tot twintig meter tussen de ruimte schepen is bereikt, is het ook niet moei lijk meer deze tot enige centimeters te reduceren, aldus astronaut Borman. SAIGON (AP) Amerikaanse en Zuid- vietnamese vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op gebouwen in de Mekong-delta. Deze werden vernield of beschadigd. De aanvallen hebben 24 uur geduurd. Vermoe delijk is een Vietcong-verbindingscentrum vernietigd op 120 kilometer ten zuiden van Saigon. Boven Noord-Vietnam heeft een Ameri kaans vliegtuig 5.000 geschenkpakketten uitgeworpen in een 140 kilometer lange strook langs de kust ten zuiden van de stad Vinh. Dit gebeurde ter gelegenheid van de Zuidvietnamese nationale feestdag ter herdenking van de omverwerping van het bewind van president Ngo Dinh Diem twee jaar geleden. Vier jongens in de leeftijd van 18 tot 20 jaar hebben in de Mulderstraat in Utrecht een oude vrouw beroofd van een beurs met 400 gulden. De 72-jarige me vrouw H. Riemens-Van Kommer was op weg naar huis van een visite, toen zij plotseling in de Mulderstraat werd om ringd door een viertal tot nu toe onbekend gebleven jongelui. Zij boden aan haar naar huis te brengen, omdat het weer zo slecht was en de Mulderstraat geen druk ke straat is. De vrouw weigerde deze schijnbaar goed bedoelde hulp, waarna de knapen gewoon weg gingen. Even later kwam zij tot de schrikbarende ontdekking dat haar tas open was en dat haar por temonnee, inhoudende 400 gulden, was ge stolen. In, Delfzijl .hee|t-iemand dezer dagen een speculaaskoekje met een muizestaart gepresenteerd gekregen. Het koekje kwam uit een gesloten pak, dat weliswaar in Delfzijl was verkocht maar dat in Gro ningen was samengesteld. De staart was als een garnering op het koekje gebak ken. Dit was in de fabriek van de Co-oP Noord te Groningen niet opgemerkt. Uiteraard heeft ook de Delfzijlse ver koper, die de koekjes in een gesloten pak verkocht, het staartje niet kunnen zien. De ongerechtigheid werd pas opgemerkt toen het pakje werd geopend en enkele koekjes werden verdeeld. BONN (A.P.) Het instituut voor toe gepaste sociale wetenschappen in West- Duitsland heeft geconstateerd dat slechts 27 percent van de Westduitse bevolking onder alle omstandigheden bezwaar heeft tegen het gelezen worden van brieven en het afluisteren van telefoongesprekken. Bij een enquête bleek dat 36 percent dit soort controle gerechtvaardigd acht als er spionage in het geding is, zeven percent als het om tegenstanders van de regering gaat en vijf percent onder welke omstandigheid dan ook. Bij het onderzoek bleek dat mensen die zelf telefoon hebben iets meer bezwaar hebben tegen het afluisteren ervan dan anderen. Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7