Twee nieuwe scholen voor het r.-k. onderwijs in Driehuis Bezwaarschrift tegen hoogbouw afgewezen ntfssfetfnens of ederland C. van Rijn een kwart eeuw bij de gemeente m bent u een streeft u naar een stijl? Lang gewacht op eigen u.l.o., maar toch nog weer te vroeg gereed - wmm - mm Sleephopperzuiger voor Rusland De heer M. Overdorp op Westerveld begraven GEMEENTERAAD HEEMSKERK Zilveren jubileum bij de gemeente TELSTAR ll-YELOX II VRIJDAG 5 NOVEMBER 1965 5 afc»' - i SW" -'Wk- :#w nmsm j - tóS Een paradijsje Meisjeskoor wrnmmmmwm Opleiding radio-officieren hoger zeevaartonderwijs Halve ton cadeau W0NINGINRICHTM8 Te Driehuis gaan maandag leerkrach ten en leerlingen van de katholieke ulo hun eigen school betrekken aan de Nico- laas Beetslaan. Daarmee is dan een eind gekomen aan een periode van meer dan veertig ja r van „inwoning" ove rigens zonder de vaak gebruikelijk on min bij de r.k. lagere school aan de Schaepmanlaan. De laatste jaren waren vier klassen gehuisvest in een noodschool. De nieuwe r.k. ulo is gistermiddag offi cieel geopend door burgemeester mr. J. C. Bührmann, die daartoe buiten de aan vankelijk wat onwillige nieuwe schoolvlag (ontworpen door tekenleraar C. F. van Berendonk) in de top van de mast heeft gehezen. Tevoren had zijn echtgenote, mevr. M. A. Bührmann-Klopper, de offi ciële opening verricht van de aangrenzen de katholieke kleuterschool „De Zonne- hoek". Het schoolbestuur van St. Engelmundus heeft nu voor het onderwijs de beschik king ovei twee nieuwe gebouwen. Bij de nieuwe ulo zal nog een gymzaal worden gebouwd. De tekeningen daarvoor zijn goedgekeurd, de bouwaanvrage is juist „in zee". Het schoolbestuur hoopt verder dat het mogelijk zal zijn de kleuterschool, die nu twee speel-werklokalen telt, nog verder uit te breiden èn dat er een nieu we lagere school zal kunnen worden ge bouwd. Ten aanzien van dit laatste was de rijksinspecteur de heer M. Holl, gis termiddag niet zo optimistisch gestemd. Degenen, die er uiteindelijk over be slissen zijn namelijk nog niet ten volle overtuigd van de noodzaak tot afbraak van de oude school. De inspecteur dacht dat een plan tot verbouw een betere kans van slagen zou hebben dan nieuwbouw. In de kleuterschool reikte mevrouw Bührmann muziekinstrumentjes uit aan leerlingen, die daarna gingen zingen èn spelen. iÉfcÉ -v Jg&ÉfÉ® v Mc- If lift «ft Namens het schoolbestuur sprak pas toor A. J. Leenders eerst in de nieuwe kleuterschool. Hij noemde hetgeen hier voor de kleuters tot stand was gebracht een paradijsje en dankte allen, die had den meegewerkt aan het realiseren van dit schooltje. Mevrouw Bührmann ging in haar toe spraak nader in op de plaats en de be tekenis van het kleuteronderwijs. Zij zei ook dat na tientallen jaren van erbar melijke huisvesting nu de mogelijkheid is geschapen voor een verdere ontplooiing. De nieuwe kleuterschool is qua om vang nog niet voltooid, maar er is toch ook nu alle reden tot voldoening en dank baarheid. Maak er voor de kinderen een echte zonnehoek van, aldus mevrouw Bührmann. Zij ging toen over tot het onthullen van een houten wandbord met muziekinstru mentjes, die zij aan kleuters uitreikte. De jongetjes en meisjes hebben een paar leuke liedjes gezongen (deels met muzi kale begeleiding) en één van hen droeg het vertederende onbevangenheid ook nog een rijmpje voor over een zieke koning. In de nieuwe uloschool (met tien lo kalen, waaronder twee vaklokalen, ver deeld over twee verdiepingen) heeft pas toor Leenders later namens het school bestuur ook zijn vreugde uitgesproken over dit nieuwe schoolgebouw. Een ge bouw waar in een rustige sfeer kan wor den gewerkt aan de vorming en begelei ding van de leerlingen. Burgemeester Bührmann vertelde in zijn rede, dat de St. Joannes-ulo te Driehuis 33 jaar heeft moeten wachten op een eigen schoolgebouw. In 1956 diende het schoolbestuur een verzoek in bij de ge- Bij de nieuwe St. Joannes-ulo ont plooide burgemeester Bührmann de nieuwe schoolvlag. SÉ® mwÊÊëm N®|lljBÉip'lfiiiijW -- WfSM meente voor de bouw van een nieuw scho lencomplex. Daarvan zijn nu twee be langrijke onderdelen verwezenlijkt. De burgemeester noemde de nieuwe gebou wen ook architectonisch en stedebouwkun dig een verrijking voor Driehuis. Een koor van vijftig meisjes heeft daar na onder leiding van de heer J. A. C. de Graaf een vijftal populaire buitenlandse liedjes gezongen. De rijksinspecteur, de heer Holl, was blij dat de nieuwe school gereed geko- mmen is. Maar, zo zei hij, anderzijds be treur ik het een beetje, dat het eigenlijk nog drie jaar te vroeg is geweest. Want het zal blijken, dat zodra het ulo zal wor den tot mavo ook andere eisen gesteld zullen worden aan het gebouw. Hij ver wachtte dat daardoor over vijf, hoogstens tien jaar deze nieuwe school niet meer geheel zal voldoen aan de eisen. Het hoofd der school, de heer H. van der Hulst, was er bijzonder verheugd over dat zijn „schoolgezin" nu zal gaan vertoeven onder een eigen dak. Hij was er van overtuigd, dat dit zal bijdragen tot een hechtere schoolgemeenschap en tot beter teamwork tussen de leerkrachten. Er is nog overleg gaande omtrent het aanbrengen van kunstwerken in of aan de twee scholen. Voor de nieuwe ulo zal dat waarschijnlijk komen op een buiten muur van de nog te bouwen gymzaal. Bij de werf „De Klop" in Sliedrecht is met goed gevolg de voor Russische reke ning gebouwde sleephopperzuiger „Vy- borgski" te water gelaten. De Vyborgski, die door bemiddeling van de industriële handelscombinatie Holland is gebouwd, is de tweede in een serie van drie. De doopplechtigheid is verricht door mevrouw N. M. Gorokhova, echtge note van de ambassaderaad van de Sov jet-Unie in Nederland. Zeer velen uit de grote vriendenkring van Machiel Overdorp waren gistermid dag op de begraafplaats Westerveld om hem te begeleiden op zijn laatste gang. Het was een indrukwekkend afscheid van de man, die 35 jaar geleden een be drijf oprichtte in IJmuiden, dat uitgroeide is tot wat thans het grote internationale expeditie-transportbedrijf Overdorp n.v. is; een man, die in het enorme, moeilijke werk dat hij verzette mens bleef. Hoezeer de heer Overdorp gewaardeerd is als werkgever, maar bovenal als me demens, als hoofd van de familie, als vriend, bleek nogeens uit hetgeen gister middag in aanwezigheid van zovelen diep ontroerden gezegd werd door de heer J H. van der Hijden, die namens het bedrijf het woord voerde, de heer G- F. Schil ling, die als sportvriend sprak, en ir. G Visser, die uit naam van de familieleden een afscheidswoord uitsprak. Ds. J. van den Berg, Nederlands Her vormd predikant, had Psalm 103 „Loof, loof den Heer, mijn ziel met alle krach ten..." gekozen als leidraad om troost te brengen aan de achtergebleven familie en vrienden. De heer L. Overdorp, zoon van de over ledene en directeur van het bedrijf, dank te voor het medeleven bij het smaftelijk verlies. Advertentie Sportpark Schoonenberg IJ m u i d e n Zaterdag 6 november - 15 uur De raad van bestuur voor de zeevaart heeft de inspecteur-generaal van het on derwijs geadviseerd de opleiding van ra dio-officieren te hervormen tot hoger zee vaartonderwijs. Dit heeft de directeur van de raad, de heer K. de Graaf, verklaard naar aanleiding van een opmerking van de voorzitter van de vereniging ter bevorde ring van het zeevaartonderwijs, mr. H. J. Ewoudt Vermeulen, op de jaarvergadering van deze vereniging in Utrecht. Naar zijn oordeel zou de raad van be stuur voor de zeevaart niets voor een ho gere opleiding van radio-officieren voelen. De opmerkingen dat een hogere opleiding zou betekenen het bouwen van een schijn- structuur en dat het stellen van hogere eisen zou leiden tot beperking van het areaal waaruit geput kan worden komen volgens de heer De Graaf voor rekening van een van de leden van de raad. De raad als lichaam staat er niet ach ter. Het concept-rapport aan de inspec teur-generaal van het onderwijs, waarin het advies van de raad van bestuur voor de zeevaart is weergegeven, is overigens nog niet vrij voor publikatie, zo deelde de heer De Graaf nog mede. Het voor de totale IJmond belangrijk ste besluit, dat donderdagavond door de gemeenteraad van Heemskerk werd geno men het door professor Volmuller uit Den Haag te leiden verkeersonderzoek viel pas omstreeks half twaalf, omdat de leden zich daarvoor weer uitputtend met een twintigtal andere agendapunten had den beziggehouden. Zo slaagden zij er zelfs in bijna een uur te dubben over de vraag of er nu twee, dan wel drie vakan tiehuisjes voor het gemeentepersoneel moesten worden gebouwd (het werden er tenslotte drie), terwijl men zich later even langdurig bezighield met het in gedachten op diverse punten in de gemeente plaat sen van verkeersborden. Bij dit alles werd de raad ook nog ge ruime tijd opgehouden door het behan delen van een bezwaarschrift, dat door twintig bewoners van de Debora Bake- laan tegen de bouw van zesennegentig woningwetwoningen was ingediend. Zij waren namelijk van mening dat deze flats breder en hoger zouden worden dan op de tekening, welke hun destijds bij de aankoop van hun woningen was voorge legd. Dit bezwaarschrift zat de heer Wen- tink (Prot.-Chr.) „ergens niet lekker," omdat hij vreesde dat door de adressan- ten het algemeen belang de huizen bouw voor het behoud van hun uitzicht uit het oog werd verloren. Ook veronder stelde hij dat zij ervoor waren beducht, dat „de geur van hun karbonade straks door de lucht van rodekool zou worden overheerst." Wethouder R o o z e n had zich voor zijn antwoord van de originele kaart voorzien, welke het oorspronkelijke uitbreidingsplan vermeldde en aan de hand daarvan stel de hij vast, dat hier de bouw van de om streden flats reeds nauwkeurig op staat aangegeven. Het is inmiddels zowel door de raad als door Gedeputeerde Staten goedgekeurd en sindsdien werd er geen enkele wijziging meer in aangebracht. Nadat de vergadering op verzoek van de heer Nijdeken nog enige tijd was ge schorst, teneinde de raad in de gelegen heid te stellen zich van de juistheid van deze verklaring te overtuigen, kwam de heer Nijdeken tot de conclusie, dat er bij de briefschrijvers waarschijnlijk spra ke is van een misverstand, omdat hun destijds kennelijk een andere kaart werd voorgelegd. Zij het dan ook buiten mede weten van het gemeentebestuur. Deze veronderstelling werd door wet houder R o o z e n als de juiste onderkend die daarom deze gang van zaken voor de teleurgestelde bewoners bijzonder spij tig noemde. Als pleister op de wond voeg de hij hier echter aan toe, dat zij maar moesten bedenken hun woningen te heb ben gekocht tegen voorwaarden en prij zen, welke vrijwel in geen enkele andere gemeente mogelijk zouden zijn geweest. Spreker erkende dat het voor hen waar schijnlijk een schrale troost zou zijn, maar een andere oplossing is er nu eenmaal niet. Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig dienstverband van de heer C. van Rijn bij de gemeente Velsen, zijn directie en personeel van de plantsoendienst don derdagmiddag in de bedrijfskantine bij eengeweest om de jubilaris, die in gezel schap was van zijn echtgenote en zoon, met deze mijlpaal geluk te wensen. De eerste spreker, wethouder J. G. Kolkman nam als uitgangspunt voor zijn toespraak het Egyptische spreekwoord „Prijs de goede dag, want niet alle dagen geuren naar honing", omdat hij dit zo uiterst toe passelijk achtte op de loopbaan van de jubilaris bij de gemeente. Hij is zijn dienstverband immers begonnen als chauffeur bij de luchtbescherming, zodat hij in 1940 onbewust nog vele slechte da gen in het vooruitzicht had. Gelukkig heeft alles uiteindelijk een gunstige wending genomen, zodat de heer v. Rijn vijf jaar lang als plantsoenarbeider in losse dienst kon worden aangesteld. Via diverse promoties bereikte hij tenslot te zijn huidige functie hoofdtuinman-amb- tenaar. Op grond van verkregen informa ties wilde spreker de heer v. Rijn van harte met dit jubileum complimenteren, niet al leen omdat hij na de oorlog zo actief aan het herstel van de gemeente heeft mee gewerkt, maar ook en vooral omdat hij zijn taak steeds met animo en liefde verricht. En juist liefde voor het werk achtte de wethouder in deze tijd een uiterst belangrijke factor. Vandaar dat het voor de heer Kolkman een oprecht genoegen was de jubilaris namens het. ge meentebestuur voor dit alles hartelijk te danken, waarbij de aanbieding van de traditionele enveloppe ging vergezeld van de beste wensen voor de komende jaren. De heer H. H. van der Burg, de direc teur van de reinigings- en plantsoendienst stelde op zijn beurt vast, dat de jubilajis en hij talloze gemeenschappelijke herin neringen hebben. Beiden zijn immers ge tuige geweest van de zinloze vemielin gen tussen 1940 en 1945, waarna beiden ook weer met elkaar aan de wederop bouw hebben gewerkt. Na er eveneens op te hebben gewezen dat de heer v. Rijn zijn taak altijd enthousiast en met veel liefde vervult, het werk is immers tevens zijn liefhebberij, sprak ook de heer Van der Burg zijn beste wensen uit, om de jubi laris tenslotte namens hpt bedrijf een kist sigaren aan te bieden. De beide laatste sprekers hebben de huldiging daarna niet lang meer opgehou den, omdat de heer J. F. de Feber slechts weinig woorden nodig had om de jubila ris het traditionele geschenk van het ju bileumfonds te overhandigen, waarna de heer v. Rijn zijn dankwoord voor vriende lijke woorden en geschenken eveneens kort wenste te houden. Men bleef daarna nog enige tijd gezellig-bijeen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Nadat later door de heer W e n t i n k met genoegen was geconstateerd, dat Heemskerk en Beverwijk elkaar op „de vuilnishoop hebben ontmoet" dit naar aanleiding van de mogelijkheid voor zijn gemeente om voortaan het vuil naar de stortplaats in Beverwijk af te voeren maakte een vergenoegd glunderende bur gemeester Nielen bekend, dat Heemskerk door de Nederlandse Sport Federatie vijftigduizend gulden was geschonken welk bedrag in mindering kan worden ge bracht van de lening, welke destijds door deze stichting ten behoeve van de bouw van de dr. Prinsenhal is verstrekt. Een mededeling, waar de raad uiteraard met niet minder genoegen van kennisnam. De heer A. van Woensel is donderdag 11 november 25 jaar in dienst van de ge meente Velsen. De jubilaris is sedert 1957 opzichter b op de gemeentelijke werk plaats voor minder validen. Voordien wai hij werkzaam bij openbare werken te Vel sen. Volgende week donderdag zal het ambtsjubileum op feestelijke wijze wor den herdacht tijdens een samenkomst in „De poort van Velsen", aan het Plein 1945. 1 Advertentie EUROPA MEUBEL Bij de Europa Meubel organisatie zijn méér dan 13 Europese landen aangesloten. Dankzij een zorgvuldige selectie worden alléén meubelen onder E.M.-merk gepresenteerd, die voldoen aan de hoogste eisen. Voor u betekent dat 3-voudige zekerheidfabrikant, E.M.-zaak en de organisatie staan borg voor ..-j de kwaliteit. i PERSOONLIJKE U houdt van „stijl". Stijl in uw leven, stijl in uw dagelijkse omgeving, stiji in uw interieur. U laat u niet verleiden door holle frasen als „EXTRA KORTING." U wéét, dat dit ten koste gaat van kwaliteit, afwerking en na-service. Daarom koopt u Europa Meubel. Eerlijke meubelen van europees niveau. Gedegen vakwerk van vooraanstaande meubelfabrieken Voor u geselecteerd. Voor u voordelig ingekocht. Zie de kwaliteit en vergelijk de prijzen! EUROPA MARKTPLEIN 29 IJMUIDEN TEL. 7541

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5