TRANSPLANTATIES VAN HERSENEN: BIJ APEN REEDS UITGEVOERD; BIJ DE MENS „BINNEN AFZIENBARE TIJD" „Ongeneeslijk zieke geleerde stelt zijn geniale brein ter beschikking van een jongeman met inoperabel hersengezwel" Wordt de droom van Faust werkelijkheid? Strontium-90-onderzoek in Engeland Levende kunsfmier Hersenen voor robots? Experimenten in Amerika hebben aangetoond dat de hersenen van een aap (en wellicht ook die van een mens) blijven „voortleven" als men ze aansluit op een hart-long-machine (rechts, foto World Health) en op een kunstnier. Getrans planteerd in de schedel holte van een andere aap, reageren zij zelf op zenuw prikkels. „In het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam is een medisch team onder leiding van prof. dr. D. Durrer erin geslaagd, een menselijk hart buiten 't lichaam tot leven te wekken en zes uur kloppende te houden". „In het Metropolitan General Hospital te Cleveland, Ohio, is een medisch team onder leiding van dr. Robert J. White erin ge slaagd, de hersenen van een aap te isoleren en buiten het lichaam enkele uren in leven te houden". TWEE RECENTE berichten, die nog eens bewijzen, hoe ver de medische wetenschap reeds is doorgedrongen in de „geheimen" van het leven, die in feite helemaal geen „geheimen" zijn, doch „alleen maar" biologische terreinen, waar op totnogtoe het bordje „verboden toegang" stond. Verbeterde instru menten en gedurfde nieuwe tech nieken hebben nu ook deze onbe treden levensgebieden voor lancet en scalpel blootgelegd en zo draait men tegenwoordig zijn hand niet meer om voor operaties, die een jaar of tien, vijftien geleden nog onmogelijk waren. Men ver vangt zieke aderen door kunstma tige, men transplanteert nieren, men herstelt (en vèrstelt) defecte hartwanden en -kleppen en andere vitale organen, alsof het niets is. En volgens de genoemde Ameri kaanse specialist, die wij hier letterlijk citeren is „de tijd niet ver meer dat de wetenschap in staat zal zijn, de hersenen van de ene mens in de schedelholte van een ander mens te implanteren. ROBERT WHITE is chefarts van het Clevelandse „Met"-hospitaal. Bij zijn proefnemingen met ape-hersenen wordt hij geassisteerd door twee jon gere vorsers, dr. Maurice S. Albin en dr. Javier Vendura. De reeks experi menten begon met het wegnemen van grote en kleine hersenen bij een rhe- susaapje. Het gelukte hen, de hersenen in leven te houden door ze „aan te sluiten" op bloedsomloop en zenuwstel sel van een ander aapje. De operaties die hiervoor moesten worden verricht, waren zeer hachelijk. Wanneer de her senen van apen (evenals die van men sen en andere warmbloedige dieren) n.l. meer dan drie minuten van zuur stof verstoken zijn, dan treedt onher roepelijk versterf van de hersencellen op. Het hersenweefsel is niet in staat, Aldus zal men de droom van Faust realiseren: de kennis van een oude ge leerde overbrengen in een jong li chaam! GEHEEL ANDERE onderzoekingen worden verricht aan de Johns Hop- kins-Universiteit in Amerika, waar men apparaten tracht te construeren, die zich gedragen als organen van le vende wezens. Men heeft aan deze uni versiteit o.a. „electronische schildpad den" geconstrueerd. Een van deze schildpadden, die Laurel wordt ge noemd, is de schrik van de typistes geworden. Zij gillen als bij het ontdek ken van een muis wanneer Laurel in zijn cilyndrische karkas, dat wordt voortbewogen door middel van acht wielen, aan hun deur komt krabben. De reacties van deze electronische schildpad verbijsteren zelfs zijn eigen scheppers: George Carlton en John Chubbuck, chefs van het laboratorium voor toegepaste natuurkunde aan de Johns Hopkins-universiteit. Als Laurel „honger" heeft (dat is wanneer zijn batterijen vrijwel leeg zijn zintuigelijke apparaten 't stopcon- zoekt een stopcontact. Hij tast rond tot zijn zintuigelijke apparaten het stopcon tact „voelen", en twee van zijn angels in dit stopcontact heeft gestoken om de stroom op te „pompen". Als hij ver zadigd is van elektriciteit, gaat hij „spelen" als een kind. Hij doolt door de gangen van het laboratorium en klopt op deuren. Hij vermijdt daarbij trappen maar George Carlton zal hem weldra voorzien van een paar benen. Als Laurel tussen twee obstakels te recht komt, tast hij die zorgvuldig af. Na een poosje krijgt hij het plotseling op zijn „heupen" en manoeuvreert hij in het wilde weg alsof hij door paniek is gegrepen. Behalve „tastorganen" bezit Laurel ook twee oren. Hij vermijdt hinderpa len dank zij een „sonar", die te ver gelijken is met die van vleermuizen en van onderzeeërs. Hij verkent zijn omge ving door middel van ultra-geluid en „luistert" naar de echo's. Zo spoort hij de hinderpalen op en neemt hij „kennis" van de afstand, waarop de ze hinderpalen zich ten opzichte van hem bevinden. Hij bezit ook nog een oog: een foto-electrische cel, waarmee hij zijn directe omgeving waarneemt. DE ELEKTRONISCHE schildpad heeft een ingebouwde miniatuur-com puter voor elektronische berekening en bovendien verzamelt hij informaties en integreert ze. Hij onthoudt ze in zijn geheugen en tenslotte „kiest" hij het beste antwoord! De onderzoekers hoeden zich voor analogieën tussen de electronische schildpad Laurel en de levende we zens. Maar hoe het zij, hier stelt een machine zichzelf voor het eerst in de historie voor problemen, die de machi ne ook zelf moet oplossen Mag men nu zeggen dat deze ma chine „denkt"? Niemand zal dit nu reeds willen beweren maar een feit is het, dat de grenzen tussen machine en natuurlijk leven opnieuw zijn verzet. Laurel aarzelt en tast en toont mo menten van paniek en George Carlton zegt dan ook, dat zijn kunstmatige schildpad een heel eenvoudig zenuw systeem hezit. Het wetenschappelijke team van dr. Carlton heeft, wat dit aangaat, de „intelligentie" van Laurel vergeleken met die van een levende mier. Hij is zo te zeggen de eerste kunstmatig-levende mier in de ge schiedenis van onze planeet! Claude Edelman HET STRONTIUM-90-gehalte in het beenderstelsel van de mens is in Engeland in de tweede helft van 1964 toegenomen, Strontium-90 is een radioactief produkt van de kernsplitsing. Het komt meestal via neerslag, gras en koemelk in het lichaam van de mens terecht en het hoopt zich op in de kalk van onze beenderen. De Britse medici menen dat de toeneming toegeschreven moet worden aan de vele grote kern proeven uit de jaren 1961 en 1962, maar dat de accumulatie van Strontium-90 aanzienlijk beneden de kritieke grens zal blijven indien er geen verdere massale besmet ting van de atmosfeer met radio actief stof zal plaats hebben. IN DE LEEFTIJDSGROEP van vijf tot negentien jaar was het Strontium- 90-peil eind vorig jaar iets meer dan 2 picocuries per gram calcium, ofwel tweemaal zoveel als in 1962. Nochtans is dit slechts een fractie van de cri- tieke waarde die in 1960 als gevaarlijk is aangemerkt, nl. 67 picocuries per gram kalk voor het gemiddelde van de gehele bevolking en 200 picocuries voor ieder individu afzonderlijk. Bij jonge kinderen wier been deren sneller strontium opnemen dan die van volwassenen, was het ad- sorptiepeil hoger. Babies en kleuters tussen zes maanden en twee jaar ble ken gemiddeld 6 picocuries per gram calcium geaccumuleerd te hebben, in het district Glasgow zelfs 12,1 pico curies. Deze hogere waarde wordt toe geschreven aan de grote regenval in Glasgow en omgeving, wagrdoor de weidegronden aldaar meer radio actieve neerslag krijgen dan elders in het Verenigd Koninkrijk. deerden, die een electroëncephalograaf van het geïsoleerde brein optekende. Daarbij bleek, dat de hersenen van een aap 's avonds als het ware inslapen en 's morgens weer „wakker" worden, precies zoals zij dit zouden doen als zij zich nog in de hersenpan van de aap zouden hebben bevonden Toen de gehoorzenuwen werden ge prikkeld, reageerde het brein met overeenkomstige golven. Volgens dr. White blijft het brein reageren ook al kan men er niet in contact mee komen. Op het ogenblik is het artsenteam van Cleveland met de voorbereiding bezig van een nog sensationeler expe riment. De doktoren hebben een aap geleerd, een poot op te heffen zodra er een bel luidt. Nu willen zij de her senen van deze aap isoleren om na te gaan of het luiden van een bel dan eveneens een reactie in de motorische zenuwen zal geven. Op deze zenuwen willen zij een „kunstarm" aansluiten. Een verdere toepassing dus van de techniek van de „bio-electronica" van prof. Kobrinsky, directeur van het la boratorium voor prothesen aan de ge neeskundige faculteit van de universi teit van Moskou. Een techniek, waar bij gebruik wordt gemaakt van het be kende feit dat bij geamputeerden de zenuwwerking blijft bestaan en zelfs doorwerkt tot het einde van de gesec- tioneerde zenuw in arm- of beenstomp. Prof. Kobrinsky ontdekte dat de zenu wen normaal reageren ook al is een arm of been geamputeerd en dat het mogelijk is kunstarmen of-benen aan te brengen, die reageren op deze zenuw reacties, zodat een geamputeerde een kunstarm of kunstbeen vrijwel als een normale arm of een normaal been kan gebruiken. De reacties van de zenu wen werden daarbij versterkt door middel van een batterij. Voortbouwend hierop heeft dr. White thans het voornemen een aap uit te rusten met een zgn. „bio-hand". Ook meent hij, dat het in principe mogelijk is, robots uit te rusten met levende her senen! De resultaten van de dierproe ven zijn van dien aard, dat dr. White meent, thans ook experimenten met mensen te kunnen ondernemen. Tech nisch zijn er volgens hem geen belet selen meer om hiertoe over te gaan. Dr. White is van oordeel, dat het in de toekomst mogelijk zal zijn de her senen van een geleerde (wiens hart of longen door een dodelijke ziekte zijn aangetast) over te brengen in het li chaam van bij voorbeeld een volwas sen jonge man, die zou lijden aan een hersengezwel, dat operatief niet verwij derd kan worden.Het brein van de geleerde zou dan een nieuw lichaam krijgen en „al zijn kennis behouden." de teloorgegane cellen door nieuwe te vervangen en het resultaat van een zuurstoftekort in de hersenen (dat bij bepaalde ziekten of hersenletsel kan optreden) is dan ook meestal fataal. Om deze reden moesten hersenope raties als die bij de rhesusapen dan ook zeer snel geschieden. Werd zeer snel zuurstof toegevoerd, dan overleef den de hersenen het isolement enkele uren. BIJ EEN volgend experiment sloot dr White de uit een aap verwijderde hersenen aan op een „hart-longmachi- ne", waarbij de hersenen de ingreep 18 uur overleefden. Een volgende stap was het toevoegen van een kunst-nier aan de circulatie van de hersenen, een systeem van filtrerende membranen, die het bloed zuiveren. Nu bleven de hersenen van een aap zolang leven als men wenste. Deze ontdekking beteken de, dat men voor het eerst in staat was een brein in leven te houden met behulp van apparaten! TOT EEN zo mogelijk nog grotere ontdekking kwamen dr. White en zijn assistenten, toen zij de golven bestu-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13