Al in het vijfenveertigste levensjaar beginnen om vijfenzestig te worden ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 Erbij 15 Het Concilie van Rome blijft inspireren, ook tot humor. Na het kostelijk mapje „aRoma" met getekende grapjes van cartoonist Cork, heeft nu diens collega Fred Marcus een serie concilie-cartoons voltooid, die onlangs, gebundeld tot een pocket, bij „M-65" in Venray verschenen is onder de titel Windkracht 10 in Rome". Een daarvan drukken wij hierboven af. De gepensioneerden werkge meenschap in Den Haag, geves tigd in de oude Frederïk-kazer- ne. Het bedrijf komt langzaam op gang. Met nog maar een der tigtal deelnemers alleen een „ochtendploeg" maar plaats voor wat meer. Er zijn proble men: tekort aan geschikte op drachten (orders waarvoor niet direct een heel machinepark no dig is), moeilijke concurrentie tegen beschutte werkplaatsen en zelfs gevangenissen, slechts één jaar steun van de gemeente. De verwachting is echter dat „Sterk door Werk" hier met wat me dewerking van plaatselijke auto riteiten en industriëlen voor zichtig aan kan uitgroeien tot een instelling van een wat groot- steedser formaat. EEN TIENDE deel van onze bevolking is boven de vijfenzestig. Iets meer dan de helft zijn vrou wen. De mannen hebben vrijwel allemaal tevoren gewerkt, meestal in loondienst. Zij werden vijfenzes tig, kregen een horloge en een enveloppe-met-inhoud en konden thuisblijven. Genieten van een onbekom merde oude dag. Maar hoe? Vele vijfenzestigjarigen zijn nog fit. Wat moeten zij gaan doen met tien of misschien wel twintig jaar vrije tijd in het vooruitzicht? Het is een probleem waarover het bedrijfsleven zich nood gedwongen begint te buigen. Het woord „pensioen begeleiding" is uitgevonden. Wij spraken daarover met twee specialisten op dit nieuwe werkterrein. „Sterk door Werk" herstelt oud handwerk: beschadig- de kroonluchters uit de Leidse studentensociëteit Minerva. Complete fabriek Prof. Roeterink (r) de schepper van de „bejaardenwerk plaats" Sterk door Werk bij een van zijn AOW-discipe- len. Ook in andere steden begint dit Eindhovense ini tiatief navolging te vinden. „Hetkan overal", zegt de hoogleraar, „als de industrie voor werk zorgt". de factoren voorhanden zijn in de scha duw van de Philipsfabrieken. Er gin gen bij voorbeeld een paar draaiers weg en een hele groep die afhankelijk was van hun werk, kon niet verder. DE HEER HORDIJK zegt enigszins bitter: „Je moet de steun van de in dustrie hebben, anders lukt het niet. Maar wat wil je, de industrie zoekt de goedkoopste uitbesteding. En dan komt het erop neer dat je moet con curreren tegen sociale werkplaatsen die immers lager kunnen gaan met hun prijs omdat ze subsidie krijgen, en zelfs tegen gevangenisseri." Het zijn maar een paar kanten van pensioenbegeleiding: een zoeken naar ideeën hier, een plaatselijk succes daar, een mislukking elders. Het is een nieuwe materie, die merkwaardiger wijs met 't meeste gevoel voor de aard der zaken bestudeerd en uitgewerkt kan worden door vijfenzestigjari- gen of ouderen. Want wie, die nog „on der de leeftijd" is, kan beoordelen of het waar is of niet, als prof. Roeterink zegt: „In Rotterdam is het ook fout gegaan omdat jongeren er zich mee bemoeid hebben." „DE MENS wordt zijn hele leven door voorbereid en begeleid. Bij zijn opvoeding, op school en in zijn loopbaan. Maar bij zijn pensio nering laat elke begeleiding hem in de steek. Hij komt er helemaal alleen voor te staan. De één denkt dat de pensioentijd een plezierige vakantie is. De ander had jaren lang ideeën die nu niet te ver wezenlijken blijken. Een derde heeft hobby's die van zijn pensioen niet te betalen zijn. Men is niet voorbereid op de nieuwe situatie". ONVOORBEREID en ineens zonder begeleiding. Het is een gepensioneerde die dat zegt. De heer A. Hordijk, 65, sociaal deskundige van Unilever-Ne- derland. Een gepensioneerde die geen nieuwe leefwijze hoeft te zoeken. De pensionering zelf was en is zijn werk. In het Unilever-hoofdkantoor in Rot terdam is nog een ruim bureau voor hem ingericht en er staat nog altijd een secretaresse tot zijn beschikking. Zijn pensionering van enkele maanden geleden heeft weinig uitgemaakt voor de drukte van zijn bezigheden. Wel is er een verschuiving geweest. Hij kan zich nu des te intensiever en meer als ingewijde bezighouden met een unieke taak: het ontwerpen van een pensioen begeleiding voor het Unilever-concem met zijn 15.000 werkenden en 2500 ge pensioneerden. „Pensioenbegeleiding", zegt hij, „be staat uit twee dingen. Voorbereiding; en nazorg. Nazorg is er in de vorm van ondememings- en bedrijfspensioen. Maar voorbereiding is er in het geheel niet." WAT VOOR voorbereiding staat de heer Hordijk voor ogen? Het is geen kleinigheid: „Twintig jaar van zijn le ven moet de man gebruiken om zijn positie tegen de tijd dat hij wordt ge pensioneerd te verbeteren. Je kunt twee mijlpalen in zijn leven aanwijzen. Rond zijn vijfentwintigste trouwt hij. Daarna werkt hij om zijn kinderen op te voeden, enz. Rond zijn vijfenveer tigste is hij wel zo ongeveer van de zwaarste druk van die lasten af. Wat zie je dan gebeuren? De mensen gaan zich meer veroorloven. Een autootje, een duurder huis, vakantie in het bui tenland. Dat hebben zij verdiend en het zij hun gegund, maar zij vergeten dat zij in een periode zijn gekomen waar in zij zich ook moeten voorbereiden op hun pensionering." Doet hij dat niet, redeneert de heer Hordijk, dan maakt de werkende mens bij zijn pensionering onherroepelijk een val. Met zijn dan te dure autootje, met zijn te dure huis en met zijn hele bestaan. Maar welke vijfenveertig-, vijftig-, of zelfs zestigjarige komt er uit zich zelf toe systematisch te gaan zor gen voor zijn oude dag? Wie denkt lang genoeg te voren aan zijn pensio nering? De heer Hordijk neemt graag de sug gestie uit een Engels tijdschrift over: Ga op je vijftigste eens een maand of drie op basis van een pensioeninko men leven en ondervind dan eens welke moeilijkheden dat geeft. Hob by's blijken te duur geworden. Het on- De captain die vlakbij woont is van zelfsprekend de belangrijkste. Een ze ventigjarige „jongen" uit het bedrijf zegt: „Philips steunt ons natuurlijk, want wij maken hier reclame voor hem." Overigens hoeven zij voor die steun niet te diep te buigen, want met een verlet dat lager ligt dan in de Philips fabrieken, een koffiepauze die zij zon der een sein zelf op tijd beëindigen, en met een zeldzaamheid aan retour zendingen die niet meer van deze tijd is, staan zij zelf in voor het bestaans recht van hun werkplaats. HET EINDHOVENSE „Sterk door Werk" heeft navolging gekregen. In Amsterdam, Rotterdam, Woerden Den Haag, Alblasserdam. En er zijn werkgemeenschappen in Nijmegen, Heerlen, Almelo en Arnhem in voorbe reiding. In hoeverre zij slagen hangt er van af of zij even gunstig in de schaduw van een arbeidsintensieve industrie zit ten als het bedrijf in Eindhovén. En dat verschilt nog wel eens. In Woerden bij voorbeeld, is er voor de bejaarden weinig ander werk dan kaas snijden voor voorverpakking. OM NOG even terug te komen bij de heer Hordijk, ook hij heeft zich be ziggehouden met 'n bejaardencoöpera tie. Maar die in Rotterdam werd een teleurstelling. Opgezet voor honderd twintig man werd het bedrijf na an derhalf jaar met een groot financieel tekort en nog slechts zestig leden geli quideerd. Er waren geen goede werkopdrach ten te krijgen en er was ook niet dat assortiment geschoolden, zoals die bei- derhoud van een bewerkelijk huis vraagt te veel. ZO'N PROEFPERIODE kan de wer kelijkheid maar zeer ten dele en al leen materieel benaderen. Die werke lijkheid is dat het gezinsleven wordt verstoord. De vrouw is niet gepensio neerd. Die werkt gewoon door in haar huishouding. Maar haar hele systeem wordt verstoord door het voortdurend thuis zijn van de man. Als er geen gezondheidsproblemen zijn, gaat de man een baantje zoeken. Wat hij kan krijgen is echter vaak ver beneden het niveau van zijn vakman schap. Of een wensdroom wordt gereali seerd. Men gaat buiten wonen. Wat al- Op het punt van hobby's die betaal baar zijn - „Niet die postzegelverzame ling waaraan, als de mensen op een krapper inkomen zitten, alleen nog een paar peperdure exemplaren ontbre ken." En, op meer gevorderde leeftijd, me dische voorlichting om het fit blijven in de hand te werken. Behalve langzaam opkomende ideeën over de nog nieuwe problematiek van de pensioenbegeleiding, kent Neder land hier en daar 'n praktische aanpak van enkele facetten ervan. Dat ge beurt door de gepensioneerden-coöpe raties, waarvan die in Eindhoven de eerste en tegelijk de meest geslaagde is. wordt na een wederzijdse proeftijd van twee maanden mede-eigenaar. Ieder een werkt drie uur per dag; er is een ochtend- en een middagploeg. Ieder een krijgt een gulden per uur en deelt gelijkelijk in de winst. Dat brengt de uurverdiensten op 1,45. Of wel onge veer duizend gulden per jaar. Dat is een plezierige aanvulling van het pensioen. Maar het is geen hoofd doel. De statuten van „Sterk door Werk" zeggen: „Doel is het bevorde ren van de geestelijke gezondheid van gepensioneerden door middel van het verschaffen van nuttige vrijetijdsbe steding op grondslag van een financiële regeling". De stichter zegt: „Tegen eenzaam heid, melancholie, vergeten worden". tijd prachtig leek, wordt echter een desillusie. De gepensioneerde burgert niet meer in een dorp op de Veluwe, zelfs niet in zijn eigen geboorteplaats. Soms maken gepensioneerden daar door al woningruilend hele omzwervin gen door het land. SOORTGELIJKE drama's doen zich voor als gepensioneerden hun huis op geven en gaan inwonen bij hun kinde ren. Of, als zij om de financiële las ten te verminderen, inwoning in hun huis nemen zonder goed te overzien wat voor andere lasten dat weer met zich meebrengt. WAT WIL de Unilever-deskundige hier tegenover stellen? Hij werkt nog aan zijn studie van het probleem en zijn remedies zijn nog maar vaag om schreven. Voorlichting, dat is in elk geval het hoofdthema. De heer Hordijk vindt dat elk bedrijf van enig formaat die voor lichting aan zijn ouder wordende werk nemers moet gaan geven. Goed gedo seerd over de laatste twintig werkja ren. Voorlichting over bezitsvorming „Een eigen huis, maar op de juiste plaats", „Toen ik vijfenvijftig was zei Frits Philips: Zou jij niet eens naar de ge pensioneerden om kunnen kijken. Maar daar voelde ik niets voor, want wie ziet op die leeftijd in wat er voor gepensioneerden gedaan moet wor den? Zes jaar geleden, toen ik zelf met pensioen ging, ben ik er toch aan begonnen. Ik heb er wat vrienden bij behaald. Een koopman, een veilig heidsman, een ingenieur, en ook de oud-voorzitter van de kern om het ver trouwen van de arbeiders te hebben." PROF. ROETERINK, 71, is de trot se grondlegger van een bloeiend be drijf met tweehonderdzeventig wer kers in een Eindhovense industriewijk. Hun gemiddelde leeftijd: negenenzes- tigeneenhalf jaar. De oudste is vieren tachtig. Prof. Roeterink heeft het over „de jongens". Hij zegt: „Toen de koningin ons bedrijf bezocht zei ze: Als ik ge pensioneerd ben kom ik naar u toe. Koffie schenken voor uw jongens." „Sterk door Werk" is een coöpera tieve werkgemeenschap. Er zijn geen werknemers, maar leden. Wie er komt HET IS een complete fabriek, daar in Eindhoven. Met een kantine, een EHBO-kamer, tekenkamers, admini stratie, constructiewerkplaats en as semblage-afdelingen. Er werkt een precisiemodelbouwer aan verkleinde kranen en andere werkstukken waar voor het vakmanschap in de jongere maatschappij buiten niet meer te vin den is. Er werken er ook aan de rou tine-assemblage van achterlichten. Philips is de zaak begonnen. De ge meente stelde een krediet beschikbaar. De machinerieën kwamen van Philips. Strikt tegen betaling, maar op zeer ge makkelijke condities. Van de tweehonderdzeventig die er nu werken is tweederde oud-Philips- werknemer, eenderde komt van ande re bedrijven. Hun vroegere functies variëren van ingenieur tot koffiejuf frouw. Iedereen komt daar bij „Sterk door Werk" zoveel mogelijk in terug. HET WERK, waarmee vorig jaar een omzet van een half miljoen werd gemaakt, komt merendeels van Phlips. Prof. Roeterink zegt: „Ik probeer voor mijn bedrijf en voor de idee vooral ds captains of industry te interesseren."

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15