E23333 DE 1 groef IN DE KOMENDE WEEK V\T\N fantastische filmgarderobe voor de beste slecht-geklede acteur Muzikaal portret van Joan Baez ZATERDAG 6 NOVEMBER 1965 Erbij 19 Plilfc Wk*:'**»,.. WmÊm mÊÊËÈÊMmm, PETER O'TOOLE - in het gewone leven een slor dig gekleed man - is nu in het bezit van een der meest fantastische garderobes die een man ooit heeft gehad. Maar dat terwille van een film. Als hij niet speelt, is het meest geliefde costuum van de 31-jarige acteur, een gekreukeld corduroy jasje, een gekreukeld hemd zonder das en een paar vuile sandalen met touwzolen. Dat bevalt me het best, zegt O'Toole, want ik kleed me voor m'n gemak en niet om iemand te behagen. Bij de garderobe die hij nu heeft, lijkt die van James Bond maar op een collectie van een doodgewone man. laterda m zaterdag 2 o n d a g maandag lil d I it s*f a g 2 maandag 2 d I it d a g woensdag w oen sda donderdag donderdag V r n d a g vrijdag 2 j i^mm PETER 0T00LE Peter O'Toole als Lord Jim in de gelijkna mige film die momenteel in ons land draait. O'Tode's -film-garderobe is nodig voor zijn rol in „Hoe een miljoen te stelen en daarna steeds gelukkig te zijn", die in Parijs wordt opgenomen. Hij speelt een duur betaalde particuliere detective die in hotel Ritz woont. Zijn tegenspeelster is de eveneens duur geklede Audrey Hepburn. Voor zijn met de hand gemaakte overhem den een stapel van één meter hoog ging hij naar een van de beste hemdenma kers in Jermyn Street. Hij kocht vier paar gouden (18 karaat) manchetknopen. Zijn smokinghemden zijn van witte zij met rookgrijze knopen. Voor zijn zakdoeken ging hij naar Grafton Street in Dublin en kocht daar het duurste Ierse linnen. Zijn dassen schafte hij zich in Parijs aan. Zijn schoenen werden met de hand gemaakt in Rome. Zijn costuums zijn ontworpen dat ze passen bij de 24 japonnen die een van de beroemste Parijse ontwerpers voor Audrey heeft gemaakt. Aangezien O'Toole niets van kleren weet ging hij te rade bij een expert: zijn collega Gary Grant. Deze adviseerde hem een kleermaker in Savill Row in Lon den. De eerste reactie van de kleermaker, op de kleren die O'Toole aan had was ont zetting. De acteur droeg een gekreukelde denim-broék, zijn oud vissersjasje uit een dorp in West-Ierland en natuurlijk weer die oude sandalen met touwzolen. Urenlang bleef hij in de zaak voor het aanmeten van een garderobe van ongekende verfijning. Zo waren de voeringen van de fijnste zijde en in levendige kleuren. IIIW\AftAIVWVWW\AA/VW\fWVWWVWWVVWA/WV\AA<W\AAAAft<VWW\ftftAAA/\/WWWVAAAAftAAA/VWtAA/tAAAftAA/\AA/\/\AAAAAAft/VWWVW\AAA/\/WWWW\AAAIWWW\A/WWW Een van die costuums was van een stof die vele jaren geleden beroemd werd gemaakt door de Hertog van Windsor toen hij nog Prins van Wales was. Het is een zwart-witte ruit met een dunne blauwe lijn er in. De zijden voering is paars en zwart. Als bijgelovige Ier draagt O'Toole al tijd groene sokken. Toen hem verteld werd dat hij die niet bij de elegante pakken van Savill Row kon dragen was O'Toole met stomheid geslagen. Hij droeg altijd groene sokken, zei hij, om dat die hem geluk brengen. Hij en re gisseur William Wyler hebben een compromis bereikt de acteur zal de sokken dragen die Wyler voorschrijft maar in een van zijn zakken heeft hij een paar groene bij zich 'W^/WWNAAAArtA/VWWXrt/WtAAAAAAAA/WWWWWWX/WWVVVWWWWVXArtAAAAA/lAAAAAAA/VA/WWXA/XA/WWWWtAAAAA In de middaguren wat muzikale pro gramma's, waaronder Beatle- en Hoo- tenanny-muziek; verder de fotorubriek ende kinderprogramma's Popeye en Vrouwtje Bezemsteel. De AVRO pre senteert 's avonds een gezellige fami lie-avond. We krijgen weer een show van Willy en Willeke Alberti, een af levering van Wie van de Drie, een show van Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer en tenslotte het spelletje Ik Pas, waarin de deelnemers zoveel mo gelijk voor een bepaald bedrag moe ten kopen. Wie het dichtst bij de dui zend gulden blijft, krijgt alles wat hij of zij heeft gekocht mee naar huis. De avond wordt geopend met de rubrieken Zoo-Zoo en Studio Stalles, waarin on der meer Tony Ronald en zijn Kroners en Rob Hoeke met zijn Boogie-Woogie- kwartet. Andere gasten op deze avond: Jeannette van Zutphen (Willy en Wil- leke-show) en Edwin Rutten. Johnny en Rijk krijgen bezoek van Shirley. Een nieuwe rubriek in 't KRO-zater dagavondprogramma is Letters en No ten waarin beroepsacteurs sketches spelen en liedjes zingen die door ama teurs zijn geschreven. Door middel van een wedstrijd wil de KRO amateur auteurs bewegen tot het schrijven van teksten. Vanavond de eerste proeve. In de jury zitten Alexander Pola, Hein tje Davids en Jan-Willem Hofstra. In de vier uitzendingen zullen steeds drie nummers worden uitgevoerd. Verder op deze avond de serie Mannenlevens: Sylvain Poons speelt de monoloog De Grap van Aldo Nicolaj. Tot slot een van de verhalen over de dappere jour nalist Glenn Evans in de serie Hong- Kong. Na het nieuws is er een repor tage van de basketballwedstrijd Ne derlandFinland uit de Apollohal in Amsterdam. bastien. Na het korte nieuws de vro lijke Zweedse gouvernante die dit maal in een televisie-uitzending moet optreden. Hierna de serie The Virgi nian. Een eerlijke jongeman denkt rijk te worden als hij een schat vindt, maar zoals dat altijd in het wilde wes ten gebeurt, zijn er kapers op de kust. In dit geval is het de half-broer van de jongeman. The Virginian brengt weer uitkomst. Voordat de sportge beurtenissen van deze NTS-zondag nog eens te zien zijn in Sport en Beeld II, nog een documentaire. De schrijfster Tomi Keitner begon nadat zij blind was geworden, aan een nieuw leven. Over haar gaat deze documentaire. Kitty Courbois (hier als cow-girl) zal de plaats van Marijke Merckens innemen in de Rob de Nijs-show. (zondag/1). In de namiddag een kerkdienst uit de vrijgemaakte gereformeerde kerk in Zwolle. Avonds allereerst de ge bruikelijke programma's Woord voor Woord en Flipper; daarna een docu mentaire van Hugh Gibb over Japans eten. Na het Nieuws en Sport in Beeld de eerste Rob de Nijs-show in het nieuwe seizoen. De plaats van Marijke Merckens is ingenomen door Kitty Courbois. Als dr. L. de Jong zijn visie heeft gegeven op de Wereld van Van daag volgt tot slot van de avond een thriller: of moord?" Er is iemand gestorven, het lijkt op een na tuurlijke dood, maar scherpzinnigen geloven in moord. Dat wordt puzzelen. Het stuk speelt zich af in de toneel wereld. Leo de Hartogh, Ann Hase- kamp, Yoka Beretty en Els van Roo- den spelen in het stuk mee. Hiermee sluit de VARA de zondagavond af. Walter en Connie openen de avond, waarna het woord is aan Belle et Se- 1 s *'*'1 De wekelijkse filmavond begint met Kenmerk waarin o.a. aandacht wordt besteed aan de oecumene en de Ita liaanse visie op de Nederlandse katho lieken. Daarna de wonderlijke avontu ren van Magilla Gorilla en zijn vrien den. De hoofdfilm is een Nederlands produkt: „Dorp aan de Rivier", naar de gelijknamige roman van Antoon Coolen. Het scenario is van Hugo Claus, de produktie van Fons Rade makers. In de rollen onder meer Max Croiset, Mary Dresselhuys, Hans Kaart en Heieen van Meurs. Het is het verhaal van de ruwe dokter Van Taeke die zich niet zo best naar de regels van de notabelen in het Brabantse dorp kan schikken. Hij voelt zich meer tot de eenvoudigen aangetrokken. De dokter wordt door die houding het slachtoffer van zijn eigen natuur. Als slot van de NTS-avond een filmdocu mentaire over een uitbarsting van de vulkaan Gunung-Agung op het eiland Bali. na houdt. Zijn eerste optreden is het zoeken naar een tijdbom in een hotel. Na Attentie en het laatste nieuws de Teleac-cursus „Samen leven, nu en morgen". De Beatles in een tekenfilmavon- tuur (zaterdag/1). In de reeks opera's vanavond „Die Flut" van Boris Blacher, met in de hoofdrollen Wilma Driessen en Henk Smit. „Die Flut" is een psychologisch scherp getekend drama. Hierna een kwartiertje Hongaarse muziek door het zigeunerorkest van hofviolist Tata Mirando. Daarna voor de tweede maal een reportage van de zitting van een j eugdparlement. Het is ditmaal de Bredase afdeling van het politiek jon gerencontact die zal deelnemen aan een politieke discussie. Tot slot van deze AVRO-avond het avant-gardistische amusementsprogramma Hoofdstuk V met o.a. Maxim Hamel, Teddy Schaenk, Ann Burton en The Golden Earrings. In de ochtenduren schooltelevisie-uit zendingen. 's Avonds tussen 7 en 8 de Engelse les en het journaal voor ge hoorgestoorden. Daarna de tweede af levering van Huwelijksvoorwaarden. Ter gelegenheid van de première van „Dylan Thomas" door de Haagsche Comedie zendt de NCRV een documen taire uit over de schrijver Thomas. Vervolgens houdt de NCRV een nieuwe serie ten doop. Het is Inspecteur Wan- ninger, een amusante politieserie. De ze inspecteur is een eigenzinnig man die er slimme opsporingsmethoden op In „Een zekere Harry Brent" wordt wéér een stevig robbertje gevochten en alwéér een lijk gevonden. Na VARA's Achter het Nieuws een film uit het Première Theater: „Het glazen paleis", met Fred Astaire als show man in een ijsrevue. Hierna een por tret van de kunstenaar Frank Mase- reel, die vooral bekendheid kreeg door zijn houtsneden. Na het laatste nieuws nog de serie „Bijbel voor Alleman?" De kans is groot dat de televisieca mera's vandaag in de Tweede Kamer zullen staan om de debatten op te ne men over het huwelijk van prinses Beatrix en Claus von Amsberg. In de middag zijn er twee uitzendingen voor de kinderen. De avond brengt onder meer de Franse les, de Dick van Dy- ke-show en na het journaal nieuwe avonturen met The Thunderbirds. Hierna AVRO's Televizier en tenslotte AVRO's danstest met dansparen uit Friesland en Groningen. Hoofdschotel van de KRO-avond is de film „Fury" van Fritz Lang. Maar voor het zover is eerst nog een praatje met Onze man in Parijs en een ko misch filmpje over het werk en de muziek van de Engelse grappenmaker Gerald Hoffnung. De film „Fury" is uit de tweede helft van de dertiger ja ren. De aandacht wordt gevestigd op misstanden in de Nieuwe Wereld. Hoofdpersoon is een schuchtere jonge man die als moordenaar in de gevan genis wordt gestopt. Hü is echter on schuldig. Er dreigt een lynchpartij; de opgehitst bevolking steekt de gevange nis in brand. De onschuldige jongeman weet nog op het laatste nippertje te ont snappen. Hij kan dan op zoek gaan naar de echte moordenaars. In de hoofdrollen Spencer Tracy, Silvia Syd ney, Walter Abel en Edward Ellis. In de middag het programma voor de vrouw en een Teleac-uitzending. Het avondprogramma begint met Klaas Vaak waarna het jeugden het re gionaal journaal, en de Lucille Ball- show. Lucy gaat er een paar stuivers bij verdienen met de verkoop van stof zuigers, maar demonstreren valt niet mee. De VPRO vervolgt na het jour naal het programma met Mensen Kij ken. Hoofdschotel van de avond is een opvoering door toneelgroep Centrum van het dramatische gedicht Nathan de Wijze van Lessing. De titelrol is in handen van Guus Hermus; naast hem ondermeer Ann Hasekamp, André van den Heuvel en Nell Knoop. Dit ge dicht wordt beschouwd als een van de grote klassieken uit de wereldlitera tuur. De avond wordt afgesloten met de rubriek Verkenning en Herkenning, die in de plaats is gekomen voor Ge sprekken aan de schrijftafel. Deze NCRV-avond begint met Sport en Samenleving. Daarna tien minuten met The Beale Street Seven. Vervol gens de eenacter „Het Lachen" van Leonid Andrejev, gespeeld door Sonja Brill en Jules Croiset. Het is de ge schiedenis van twee jonge mensen die van elkaar houden. Vrolijkheid in de tweede aflevering „Ik hou van Hol land". het liediesnroaramma van Kit- VINGERS TOKKELEN OVER de snaren van een gitaar. Daar boven een ernstig gezicht, geslui erd door lange, donkere haren. Het gezicht is scherp en bruin. Dan een accoord en een stem zet in. Een bal lade, een volkslied, een lied met een boodschap, een protestlied te gen de rassenstrijd of politiek. Een heldere stem van een meisje dat gelooft in wat zij zingt. De vingers zijn lenig, de stem zeer muzikaal. We hebben het over Joan Baez, de 21-jarige Mexicaans-Ierse, een van Amerika's (en ook daarbuiten) ge liefde volksliederenzangeressen. Vorige maand werd haar een Edi son toegekend voor haar vijfde, prachtige langspeelplaat (Amadeo) Zoals de meeste ,,folk"-zangers, be geleidt Joan zichzelf het liefst alleen op de gitaar. Zodoende komt haar stem goed tot z'n recht en wordt niet alle aandacht voor de begeleiding op geëist. Een uitzondering willen wij hierbij maken voor „Bachianas Brasi- leiras No.5" op de l.p. waar een en semble van acht cello's haar begeleidt. Het nummer is overweldigend. De uit een gecombineerde familie af komstige Joan groeide op in New York Palo Alto en Boston. In 1958 trad ze voor het eerst op in Boston, in 1959 en 1960 deed ze mee aan volkszang-festi vals in Newport en aan de CBS-tele- visieshow „Folksound", (U.S.A. Sinds die tijd kent iedere liefhebber van dit genre haar. Joan heeft ondanks haar popula riteit haar optreden beperkt tot con certen in Amerikaanse universiteits steden. Als propagandiste van protest liederen nam ze ondermeer deel aan de vrijheidsmars op Washington in augustus 1963 („we shall overcome"). Zij is voorstandster van rassengelijk- heid en zet zich hiervoor geheel in door het componeren en zingen van de pro testsongs. Er zijn in dit verband re portagefilms van haar gemaakt. Nog meer platen van deze zangeres zijn een stille wens die vast vervuld zal worden. Henny Schoute WWIMWWWWWWWWMIAWWWIIIMWWWWWWWWW ty Knappert. Didier van Koekenberg maakte tenslotte de documentaire „The blue one", waarin 'n beeld wordt gegeven van het binnenloodsen van vliegtuigen met behulp van radio en radar tijdens slechte weersomstandig heden. ffi® fw —rry rr- Ajj In de ochtenduren schooltelevisie. De KRO begint de programma's 's avonds met de nieuwe jongerenrubriek Teli- xer. Daarna een aflevering van de se rie Survival. Na journaal en Brand punt komt „The Swinging World of Sammy Davis jr.", een one-man-show van deze populaire Amerikaanse enter tainer. Bonanza volgt Sammy Davis op en daarna een documentaire over de barmhartigheid. Tenslotte het concilie- journaal na het laatste nieuws. Twee amusementsprogramma's op deze AVRO-avond. Allereerst de Dan ny Kay-show en tenslotte Voor de vuist weg van Willem Duys. Beide program ma's worden vooraf gegaan en geslo ten door de nieuwslezer. Sammv Davis ir. fvriidae/lL

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19