Regering vermindert rijksuitgaven met f 70 miljoen en leent f 50 miljoen meer DEFENSIE onaangetast HET WEER China eist excuus van Indonesië Keuze van prinses moet worden geëerbiedigd" Schiphollijn Afrikaans leider dreigt met geweld in Rhodesië Hotel op palen in zee N S U „F L E X 0 R 0 L" BELASTINGVERHOGING F 120 MILJOEN LAGER Bouwactiviteit buiten woningbouw wordt nu minder uitgebreid Aarts (DOS) voor tien wedstrijden geschorst Kind gestikt Gunstig getuigenis voor Claus van joods advocaat Dr. W. Drees in interview: Andere plaats voor Koningin Elisabeth van België is zeer ernstig ziek huwelijk was beter geweest Turks leger voor Cyprus op alles voorbereid Nieuw wijkgebouw Wit-Gele Kruis CHRISTIAANSE P R I N Z 51e JAARGANG NUMMER 4 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1965 m DEZE Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Achtergrond: Lindsay 3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving .4, 56 Kerkdiensten 6 Radio en t.v8 Kunst 8 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten 10 Beurs 10 Sport 11 Erbij 13 t/m 21 Ferdinand20 Topsy23 Luidsprekers 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen Erbif Vrij koud Rassenstrijd in V.S. pagina 3 Het woord is aan (Zie verder pagina 2 en 3) In Londen hoopt men op vreedzame regeling §s Stille hoop DE HOUTWERF „DE STEENWERF" N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE COIFFURES DE VRIES Garagebedrijf MAARSCHALK Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V L S E N - IJ M U 1 D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post f 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije De regering ziet kans de rijksuit gaven met zeventig miljoen gulden te verminderen. Dit blijkt uit de brief van minister Vondeling (Financiën) aan de Tweede Kamer, waarin het resultaat van het nader beraad over de omvang van de rijksuitgaven en het dekkingsplan is neergelegd. Door een beperking in de aanvankelijk gedachte uitbreiding van de .ouwactivi- teiten buiten de woningbouw kan verder de leningsmogelijkheid met vijftig mil joen gulden worden vergroot. Deze beperking zal ook doorwerken in die sectoren, die met de bouw verband houden, zoals licht- en krachtinstallaties, liften en centrale verwarming, meubilair en werktuigen. De verlaging van de uitgaven met bijna 70 miljoen gulden en de vergroting van de leningsmogelijkheid met 50 miljoen maken het mogelijk de dekking door mid del van belastingverhogingen met onge veer 120 miljoen te verminderen, zo blijkt uit de brief. Een verdergaande verlaging van het belastingplan acht de regering niet aanvaardbaar. Als gevolg van de thans voorgestelde verlaging van de rijksuitgaven zal onder meer de toeneming van het aantal bur gerlijke rijksambtenaren, oorspronkelijk geschat op 4035 man, worden terugge bracht tot 3158 man. De verlagingen zijn (in duizenden gul dens) als volgt over de departementen ver deeld: Algemene Zaken 87 Kabinet vice-minister-president... 760 Buitenlandse Zaken2.150 Justitie 4.800 Binnenlandse Zaken4.520 Onderwijs en Wetenschappen12.290 Financiën5.301 Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening 12.040 Verkeer en Waterstaat 9.785 Economische Zaken 2.240 Landbouw en Visserij 4.875 Sociale Zaken en Volksgezondheid 7.595 Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk3.174 Totaal 69.617 De minister van Financiën laat de Ka mer nog in het onzekere welke belasting verhogingen zullen worden terugge- Verwachting tot morgenavond: Droog weer en in het algemeen nog weinig bewolking. Matige tot vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk lichte vorst, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. schroefd. Van algehele intrekking van bij voorbeeld de voorgestelde omzetbelasting op textiel en schoeisel, die op unaniem verzet van de Kamer is gestuit, kan zo op het eerste gezicht geen sprake zijn. Beide belastingen zijn namelijk goed voor 175 miljoen gulden in 1966, zodat er een ongedekt gat van 55 miljoen zou overblij ven. Daarom lijkt het waarschijnlijk dat de regering het zal zoeken in verlaging van de heffingspercentages. Voor textiel was een omzetbelasting voorgesteld van drie percent (opbrengst 1966: 158 miljoen) voor schoeisel vijf percent (opbrengst 1966: 17 miljoen). De vermindering van het aantal bur gerlijke rijksambtenaren is ongeveer con form het door de VVD ter tafel gebrachte bezuinigingsplan Joekes. Minister Bogaers heeft de rijksgebou wendienst bijna twaalf miljoen minder ge geven voor de bouw en aankoop van pan den en gronden. Ook in dit opzicht is ken nelijk een suggestie uit het plan-Joekes overgenomen. Meer leven Volgens minister Vondeling zijn de be zuinigingen gerealiseerd met behoud van de uitgangspunten van het regeringsbe leid. Verdere verlagingen zijn onmogelijk door het starre karakter van de rijksuit gaven. Hij schrijft dat het onder de hui dige omstandigheden ongewenst zou zijn een groter beroep op de kapitaalmarkt te doen dan reeds in het voornemen ligt. Om toch meer te kunnen lenen is de ge dachte van het Kamerlid drs. Peschar (P.v.d.A.) overgenomen om ruimte op de kapitaalmarkt te scheppen door inkrim- iing van de omvang Van het bouwpro- ramma in de niet-woningsector. Onder de posten op de onderwijsbegro ting, waarop zal worden bezuinigd, zijn die ten behoeve van de rijksuniversiteiten te Utrecht (500.000 minder) en Groningen 400.000 minder) en de T.H. in Delft 200.000 minder). Op de begroting van het Zuiderzeefonds is een half miljoen ge- PEKING (Reuter) China eist van Indonesië dat het openblijk zijn veront schuldigingen aanbiedt voor de aanval door betogers op het consulaat in Medan. In een nota aan Djakarta spreekt Peking van „een zeer ernstige provocatie, die werd gepleegd met steun van de Indo nesische overheid". China eist ook terug gave van de gestolen vlag en bestraffing van de schuldigen. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken heeft alle ambassades en legaties in Dja karta laten weten dat het voor buiten landse diplomaten tot nader order verbo den is zich buiten de hoofdstad te be geven. Vrijwel alle communistische leden van de Indonesische Raadgevende Volksraad, de hoogste wetgevende vergadering, zijn ontslagen. D. N. Aidit, de leider van de communistische partij van Indonesië, was vice-voorzitter van de raad. Aarts van DOS zal voor tien wedstrij den worden geschorst naar aanleiding van zijn gedrag tijdens en na de wed strijd TelstarDOS op 10 oktober. Dat is dan het gevolg van de vergadering van de strafcommissie betaald voetbal van de KNVB, die gisteren in Terminus in Utrecht bijeen was om spelers en be stuursleden van Telstar en DOS te horen over de incidenten. De ergste ongeregeld' heden deden zich na afloop in de kleed kamer voor, waar de Braziliaan Carlos door Aarts zou zijn geslagen. Behalve Car los, bijgestaan door de heer Van der Zee uit IJmuiden als tolk, waren ook de Tel star-spelers De Vries en Van Wijk in Utrecht. Bestuursleden van Telstar, die werden gehoord waren de heren Zwart, Veldman en Voortman. Een twee en een halfjarig dochterjte van het echtpaar Heeswijk-Dankers uit Lennisheuvel (gem. Boxtel) is vannacht in haar ledikantje verward geraakt in een tuigje en gestikt. De moeder vond het kind vanmorgen dood in het bedje, toen zij het wilde wekken. schrapt op de post indijking en droogma king van zuidelijk Flevoland. Van de extra hulp voor de ontwikkeling van Suriname en de Nederlandse Antil len is een bedrag van 750.000 gld uit de begroting geschrapt. Andere verlagingen hebben onder meer betrekking op de geheime uitgaven van de buitenlandse inlichtingendienst 50.000) en de geheime uitgaven van het departement van Buitenlandse Zaken 10.000). „Als ik Nederlander was, zou ik geen bezwaar hebben tegen de persoon van de heer Von Amsberg," aldus de Duitse ad vocaat dr. Walter Kippman uit Hamburg, gedurende een aantal maanden in 1957 de joodse werkgever van de heer Claus von Amsberg. In een gisteravond via de VARA-televi- sie uitgezonden vraaggesprek maakte de ze Duitse advocaat duidelijk, dat de heer Von Amsberg naar zijn overtuiging natio- naal-socialistisch gezind was noch is. De heer Lippmann toonde zich bijzonder te vreden over de wijze waarop de heer Von Amsberg in zijn dienst zijn werk had verricht, in welke functie hij belast was met werkzaamheden ten behoeve van slachtoffers van het nationaal-socialisme. BRUSSEL. De gezondheidstoestand van koningin-grootmoeder Elisabeth van België is ernstig nadat zij donderdag middag een hartaanval heeft gehad. Voor het leven van de 89-jarige grootmoeder van koning Boudewijn wordt gevreesd. Haar kinderen en kleinkinderen bevinden zich allen in het buitenland. Ze zijn ge waarschuwd. De Belgische regering heeft medegedeeld dat zij er rekening mee houdt dat koning Boudewijn en koningin Fabiola, die in Buenos Aires zijn, vroe ger dan voorzien zullen terugkeren. Ex-koning Leopold zal uit Costa Rica zo snel mogelijk per vliegtuig naar Brussel komen. De dochter van Elisabeth, de ex- koningin van Italië is daar reeds aange komen. Dr. Frederik van Eeden: „Socius" betekent: kameraad; „socia listisch" betekent: kameraadschappe lijk. Dat moge men wèl bedenken. De aanleg van de „Schiphollijn", de nieuwe spoorweg tussen Amster dam en Den Haag via Schiphol en Leiden, is een van de posten waarop minister Vondeling wil bezuinigen. Hoewel een definitieve beslissing over de aanleg van deze spoorljn nog altijd niet vaststaat, is het tracé eeds uit gezet. Van de twee en een half mil joen, die op de begroting van Ver keer en Waterstaat is uitgetrokken ten behoeve van voorbereidende werk zaamheden, is 100.000,- geschrapt. (Van onze parlementaire redactie) De keuze van prinses Beatrix moet worden geëerbiedigd. Er zijn geen ernstige bezwaren. Bepaalde, overi gens begrijpelijke gevoelens mogen in de beoordeling van het huwelijk niet beslissend zijn. Zo luidt, kort samen gevat, de mening van de minister van Staat, dr. W. Drees, over verloving en huwelijk van onze kroonprinses. „Nu men algemeen aanvaardt dat ook een prinses zelf haar levenspartner kiest heeft men de plicht naar keuze, indien enigszins mogelijk, te eerbiedigen en zich bij de beoordeling van het huwelijk slechts te laten leiden door het antwoord op de vraag of er ernstige bezwaren zijn. Bepaalde emoties, hoe respectabel ook, kunnen niet beslissend zijn, aldus dr. Drees in een vraaggesprek met onze par lementaire redactie, waarin hij onder meer heeft uitgesproken dat prinses Beatrix re gering of Parlement niet voor een vol dongen feit heeft geplaatst. In het inter view heeft hij oolrgezegd dat de stelling dat het huwelijk in Amsterdam als hoofd stad des lands moet worden gesloten, niet opgaat. De heer Drees is zelf duidelijk positief in zijn beoordeling: „Dat de heer Von Amsberg Duitser is mag geen bezwaar zijn. Men kan niet allen, die tot een bepaald volk behoren, onaanvaardbaar verklaren. Het gaat er om wie de heer Von Ams berg is als mens. Het is begrijpelijk dat zijn diensttijd bij de Wehrmacht pijnlijke gevoelens oproept, maar men moet het er toch wel over eens zijn dat men van een zeventienjarige jpioeilijk dienstweige- NEW YORK (AP, AFP, Reuter) De Turkse strijdkrachten zijn paraat om aan alle gebeurtenissen op Cyprus het hoofd te bieden. Die staat van paraatheid is inge treden, nadat zich in Famagoesta en om geving botsingen tussen Griekse en Turk se Cyprioten hebben voorgedaan. President Makarios van Cyprus heeft de commandant van de VN-strijdmacht op het eiland een plan voorgelegd dat be oogt incidenten te voorkomen. Het plan voorziet onder andere in de ontmanteling van versterkingen buiten de muren van Famagoesta. ring kan vergen. Van wezenlijk belang is echter dat zijn anti-nazistische gezindheid duidelijk is gebleken en dat hij in geen enkel opzicht anti-semitisch denkt of voelt. Aan de Zeeweg te IJmuiden-Oost is hedenmorgen het nieuwe wijkge bouw van het Wit-Gele Kruis Vel- sen ingezegend en officieel ge opend. De inzegening is verricht door pa ter dr. Clementinus, pater-generaal van de orde der Capucijners, die voor deze gelegenheid speciaal uit Rome naar IJmuiden was overge komen. De officiële opening werd verricht door de heer B. A. J. M. Luyks, voorzitter van de Noordhol landse Bond „Het Wit-Gele Kruis". Het nieuwe wijkgebouw is tot stand gekomen door een ingrijpen de verbouwing van het voormalige zusterhuis. We komen er in onze krant van maandag nader op terug. LOESAKA (Reuter) „De Afrikaanse bevolking van Rhodesië heeft geen ande re keus dan vechten nu de blanke rege ring de noodtoestand heeft afgekondigd." Dat heeft een Afrikaanse nationalistische leider, George Nyandoro, vrijdagavond in Loesaka de hoofdstad van het Rhode- sische buurland Zambia verklaard. Nyandoro, secretaris-generaal van de verboden Rhodesische Afrikaanse Volks unie, noemde het afkondigen van de noodtoestand „het eerste bedrijf van de In Delfzijl is vandaag een hotel ge opend dat uniek is in Nederland. Het Eemshotel is namelijk het enige Neder landse hotel dat op palen in zee is ge bouwd. Weliswaar zijn er op de pier van Scheveningen enige restaurants, maar nergens anders kan men boven de zee overnachten. eenzijdige onafhankelijkheidsuitroeping". Hij zei tot verslaggevers: „Wij doen een beroep op de wereld, ons te hulp te ko- De Algemene Vergadering van de V.N. heeft vrijdag met 92 stemmen en acht tien onthoudingen Groot-Brittannië ver zocht, „alle middelen, met inbegrip van wapengeweld, te gebruiken om te ver hinderen dat de blanke minderheidsrege ring van Rhodesië eenzijdig de onafhanke lijkheid uitroept. Hiermee bekrachtigde de Algemene Vergadering een ontwerp resolutie, die de commissie voor de niet- autonome gebieden had aanvaard. In welingelichte politieke kringen in Lon den gelooft men, dat premier Wilson nog een stille hoop koestert, dat de blanke minderheidsregering van Rhodesië de dreigende definitieve breuk met Groot- Brittannië zal uitstellen. Maar er kan niets met zekerheid gezegd worden, voor dat het antwoord van premier Smith van Rhodesië op Wilsons laatste brief over de kwestie der onafhankelijkheid van Rhode sië in Londen ontvangen is. In regeringskringen in Londert put men hoop uit het feit, dat Smiths boodschap niet in allerijl naar Londen gezonden is. Dit zou de mogelijkheid inhouden, dat het antwoord van de Rhodesische pre mier veeleer een overwogen verklaring is en niet een besluit om tot eenzijdige uit roeping van onafhankelijkheid over te gaan. Ook de uitroeping van de noodtoe stand door de Rhodesische regering legt men in Whitehall uit als een mogelijke stap niet naar de eenzijdige onafhanke lijkheidsverklaring maar ervan af. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rusk, heeft vrijdag gezegd dat volledige steun door Amerika gege ven zal worden aan de Britse pogingen om de blanke minderheidsregering van Rhodesië ervan te weerhouden eenzijdig .de onafhankelijkheid af te kondigen. Advertentie P.V.C. vloerbedekking op vilt. Bestand tegen naaldhakken. In voorraad bij Kampersingel 2024. Tel. 11932 Spaarndamseweg Haarlem. 48. Tel. 53750, Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 - SANTPOORT WÜSTELAAN Telefoon 02550 - 8025 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen DEALER voor de Gemeente VELSEN Hoofdstraat - Santpoort - Tel. 02560 - 8230

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1