Groeiende Amerika's bezorgdheid over rassensituatie Johnson is bezig de zuidelijke racisten in watten te leggen VAN WIJK V erkiezingen in Canada Franse taal verdringt in Egypte het Engels Lindsay heeft allure van Kennedy Wereldnieuws J Van dag tot dag Russen protesteren in Washington Rusk verwacht nog zware gevechten in Zuid-Vietnam <*Prcicitótocl MERCEDES-BENZ D.K.W. AUDI ZATERDAG 6 NOVEMBER 1965 Vriendelijk cadeau Traineren Lang duurde het niet N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF O VERVEEN Bloemendaalseweg hoek Zijlweg Telefoon 11926 KLEURENFOLDER met talloze modellen magnifiek! Voor de tweede maal in de twintigste eeuw is het een kandidaat van de Republikeinse Partij gelukt burgemeester te worden van New York. De 43-jarige jongensachtige, maar keiharde John V. Lindsay lid van het Congres versloeg zijn joodse democratische tegenstander Abraham D. Beame. Hij deed daarmee wat 32 jaar geleden zijn partijgenoot Fio- rello la Guardia eveneens lukte. Hij kraakte de machtige partij-machine van de Democraten in New York. Lindsay een typische „Kennedy- man" plaatste zichzelf daarmee op slag in de voorste gelederen van zijn partij. Die is nog steeds de verpletterende nederlaag van Goldwater tegen Johnson niet te boven. Scheuring Op cle Teken Jackie Piaff Met goedmoedige spot heeft men dr. Willem Drees wel eens „de vader des vaderlands" en „William de Zwijger" ge noemd waarbij de eerste benaming als •en onderscheiding was bedoeld en de tweede als een lichte ironie over zijn voorkeur can in bepaalde -Uitieke com plicatie-toestanden geen of geen kernach tige uitspraken te doen. Als minister van Staat, oud-premier, socialist van de oude stempel en vader lijk-bezonnen politicus is dr. Drees een man van wie men wijze uitspraken mag verwachten, vooral in situaties waarin progressiviteit op onbezonnenheid gaat lijken en nieuwe denkbeelden dreigen eerbiedwaardige instituties aan te tasten. In deze situatie heeft dr. Drees zijn zwijgzaamheid verbroken en uitspraken gedaan over de „verlovingskwestie", die zeker waard zijn met grote aandacht en respect te worden bestudeerd. Dr. Drees heeft onbezonnenheid gebrand merkt. Niet alleen onbezonnenheid van de fractieleider der P.v.d.A. met betrek king tot diens beruchte brief, maar ook onbezonnenheid van het kabinet, voor wat de handhaving van Amsterdam als hu welijksoord betreft. Hij heeft prinses Bea trix geprezen als een waardige opvolg ster van haar moeder, omdat „zij ge toond heeft Nederland zeer goed te kun nen representeren". Hij heeft verklaard dat de keuze van de prinses moet wor den geëerbiedigd. Zonder ook maar in het geringste te willen afdoen aan de beproefde wijsheid en de vaderlijke bezorgdheid van dr. Drees zouden wij hierbij willen aanteke nen dat de vermaning „moet geëerbiedigd worden" toch wel sterk herinnert aan een opvatting, die in de stroomversnel ling van de laatste jaren haar scherpe hoeken heeft moeten prijsgeven. In nog niet zo lang voorbije jaren moest alles geëerbiedigd worden, wanneer het „van bovenaf" kwam. Als dr. Drees nu zegt dat ook de handhaving van Amsterdam als huwelijksstad „geëerbiedigd moet worden" dan spreekt het conservatisme van een verleden tijdperk een vaderlijk woordje mee, want dr. Drees zelf i: het met de keuze van Amsterdam niet eens. De bejaarde voorvechter van sociale idea len is meer minister-president dan oppo sitieleider geweest dat is hem door vuriger partijgenoten en avant-gardisten ln de rijen der P.v.d.A. meermalen zacht verweten. Het zou de moeite waard zijn te vernemen, hoe dr. Drees zou reage ren wanneer een kabinet heden teil da ge uit financiële nood zou besluiten, de A.O.W. af te knabbelen. Zou dat „ge ëerbiedigd moeten worden?" Het is een onrealistisch voorbeeld, maar het maakt misschien duidelijk dat ook hij eenmaal geroepen is geweest nieuwe denkbeelden tegen sterke tegenstand van conservatie ver lieden in door te drukken. Met „eer biedigen" zou ook het socialisme niet tot sociale sanering hebben kunnen dwingen. Jongere socialisten ontmoeten weer an dere problemen die zij, om reden van eigentijdse progressiviteit, niet kunnen oplossen met „eerbiedigen". Om een va riatie op een nuchter woord van een ro manticus als dr. Frederik van Eeden te gebruiken: „Als kinderen nooit andere wegen hadden gevonden dan hun ouders, zouden wij nu nog in holen wonen." Als moderne voormannen van partijen nooit andere wegen zouden bewandelen dan hun voorgangers, zouden nieuwe pro blemen nooit tot een oplossing komen. En nu lijkt het juist in de problematiek van vandaag, waarin een nieuwe gene ratie zich moet bezinnen op een nieuwe solidariteit in den lande, maar ook op een nieuwe inhoud van de staatsvorm, niet al tijd mogelijk om oude opvattingen, oude toestanden en oude verbondenheden zon der critiek te „eerbiedigen". Dr. Drees heeft gesproken, maar geen gordiaanse knopen doorgehakt. Dat werd ook niet van hem verwacht. Zijn oordeel is echter als element in de vorming van het oordeel der jongeren genoeg van waarde om het te eerbiedigen. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Nog afgelopen zomer heerste er een zonnig opti misme onder de leiders van de Ame rikaanse burgerrechten-organisaties en anderen, die betrokken waren hij het streven naar gelijkstelling van de neger. De wet op het stemrecht was toen net aangenomen, waardoor men kon verwachten dat discriminatie van negers bij de stembus zou ophouden. De federale regering leek pressie te gaan uitoefenen via het inhouden van subsidie op gesegregeerde scholen. En het anti-armoedeprogramma, zo wel als de door Franklin Delano Roo sevelt junior geleide commissie voor toezicht op faire praktijken op de ar beidsmarkt, beloofde de negers econo misch vooruit te helpen. NU IS DAT optimisme bij velen ge weken voor een sombere stemming. De burgerrechtenorganisaties laten duidelijk blijken dat zij teleurgesteld zijn in de manier, waarop de federale regering in Washington de rassen discriminatie te lijf gaat. Zij maken zich zorgen over de kennelijke nei ging van president Johnson om de blanke racisten uit het zuiden, die hem om zijn integratiepolitiek veraf schuwen, een beetje in de watten te leggen om zo hun steun terug te winnen. ZO BENOEMDE Johnson kort geleden weer een uitgesproken rassenscheider tot rechter in een hoogst belangrijk zuidelijk gerechtshof en verblijdde hij de oude racistische democratische senator van Georgia, Russell, die vorig jaar bij de verkiezingen geen vinger uitstak om de democratische kandidaat voor het presi dentschap te steunen en die volgend jaar waarschijnlijk een gematigd progressieve tegenkandidaat voor zijn senaatszetel zal krijgen te verwerken, met een vriendelijk cadeau in de vorm van een enorme de fensie-opdracht voor de staat Georgia. Verder is men teleurgesteld dat minis ter van Justitie Katzenbach maar op heel kleine schaal gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid, die de nieuwe stem- rechtwet hem biedt, om federale ambte- naren de registratie van kiezers ter hand te laten nemen in kiesdistricten, waar in het verleden op grote schaal rassendis criminatie is voorgekomen. Om de blanke racisten in het zuiden een kans te geven hun leven te beteren zon der meteen daartoe gedwongen te worden door het verschijnen van federale ambte naren, heeft Katzenbach tot nu toe slechts in een handvol kiesdistricten de registra tie door zijn eigen mannetjes laten over nemen. En dat heeft een heel aantal blanke rassenscheiders, die hun leven niét wensten te beteren, de kans gegeven hun discriminerende praktijken bij de kiezersregistratie voort te zetten. OOK IN DE integratie van scholen zit lang niet zoveel schot als men gehoopt had. Met het dreigement van de federale regering dat subsidies zouden worden stopgezet aan schooldistricten, waar de oude discriminerende praktijken door zou den gaan, lijkt men alleen bereikt te heb ben dat een groot aantal zuidelijke scho len twee of drie negerscholieren voor de vorm hebben toegelaten. Volgens recente gegevens zit nog steeds 92 percent van de negerkinderen in de zuidelijke staten op gesegregeerde scho len. In totaal zijn er nog 5800 honderd percent negerscholen naast 7800 volledig blanke. In staten als Mississippi en Loui siana gaan respectievelijk maar éénen- eenhalf percent van de negerkinderen naar geïntegreerde scholen. In andere zuidelijke staten is het per centage hoger, bij voorbeeld in Texas: 21,7 percent, Virginia en Tennessee 14,1 percent, Florida 8,3 percent, Arkansas 6,4, Georgia 2,4 en Zuid-Carolina 1,5 per cent. NIET ALLEEN in het zuiden maar ook in het noorden is de schoolsituatie vaak Advertentie onbevredigend. Bij voorbeeld in Chicago wordt nu al maanden door burgerrecht organisaties gedemonstreerd tegen de man die de gemeentescholen bestiert, en die volgens hen schoolintegratie tegen gaat. Even zag het ernaar uit dat de federa le regering in Chicago ging ingrijpen, toen namelijk allerlei voor Chicago's scholen bestemde gelden door Washing ton werden vastgehouden in afwachting van nader onderzoek in de integratie kwestie. Maar lang duurde dit niet. De effectie ve politieke machine van Chicago's de mocratische burgemeester zag al gauw kans Washington onder politieke druk te zetten en het geld begon weer te vloeien zonder dat een stap op weg naar verdere schoolintegratie was gezet. OTTAWA (DPA) Maandag worden in Canada verkiezingen voor het Lager huis gehouden waarvoor 1.012 kandidaten zijn gesteld. De twee grc 'ijen, de Liberale Partij onder leiding van de huidige premier, Lester Pearson, en de Conservatieve Partij, onder oppositielei der John Diefenbaker, hebben lijsten in alle 265 kiesdistricten. MOSKOU (AFP) De Sowjet-Unie heeft bij de V.S. geprotesteerd tegen een overeenkomst die Amerika met West- Duitsland heeft gesloten over de oprich ting van een school in Fort Bliss in Texas, waar Westduitse militairen zullen worden geoefend in de behandeling van raketten. CAIRO (AP) Het lijkt erop dat het Frans, dat in Egypte twee eeuwen met het Engels heeft gewedijverd thans veld wint. Het is bezig in snel tempo de meest onderwezen vreemde taal in Egypte te worden. Toen in 1956 de Suez-oorlog uitbrak, legde de Egyptische regering beslag op de Franse en Engelse scholen en zette zij de buitenlandse leraren net land uit. Sindsdien zijn de betrekkingen tussen Egypte en Frankrijk gestadig verbeterd. Hetzelfde kan niet worden gezegd van de verhouding tussen Egypte en Groot- Brittannië. Het bezoek van de Egyptische vice- president, Abdel Hakim Amer, aan Pa rijs heeft volgens Egyptische onderwij s- autoriteiten de Frans-Egyptische betrek kingen op vele gebieden nieuw leven in geblazen, in het bijzonder op het terrein van de culturele samenwerking. De laatste jaren heeft de Egyptische regering blijk gegeven van bereidheid het onderwijs in vreemde talen te bevor deren. Om politieke redenen wordt aan het Frans verre de voorkeur gegeven bo ven het Engels. Frankrijk heeft aan Al gerije onafhankelijkheid verleend. Groot- Brittannië blijft ondanks critiek van Ara bische zijde in Zuid-Arabië een koloniale politiek volgen. Nadat Algerije onafhankelijk was ge worden, werden sommige genaaste Fran se scholen vrijgegeven. Op 75 middelbare scholen bleef het Frans een verplicht leervak. Verder zijn er veel scholen waar Frans wordt onderwezen, maar de leer lingen vrij zijn om Engels, Duits of Ita liaans te studeren. De Egyptische regering heeft het be heer van een aantal Britse scholen over genomen en de Engelse onderwijskrach ten vervangen door Egyptische. Het on derwijs in het Arabbisch is in de Franse scholen in Egypte verplicht. Er wordt afzonderlijk godsdienstonderricht gege ven voor christenen en mohammedanen. Het Frans is de eerste Europese taal geweest, die in Egypte veel verbreid werd. Het werd ingevoerd tijdens de mili taire expeditie van Napoleon in 1798. Na poleon voerde ook de drukpers in Egypte in en de eerste krant van Egypte ver scheen in het Frans en het Arabisch. In 1826 stelde de Egyptische heerser Mohammed Ali de studie van het Frans in de scholen verplicht, te beginnen in de vierde klas. Omstreeks 1846 werd de ver plichting uitgebreid tot alle klassen. In 1882 kwamen de Engelsen en begon een langdurig Brits bestuur. De verbrei ding van het Frans verminderde naar mate het Engels het geleidelijk als twee de taal van het land verdrong, maar het bleef de taal van de aristocratie, de exclu sieve clubs en de zakenlieden. Egyptena- ren, die in het geheel geen Frans spra ken, werden beschouwd te behoren tot een lagere klasse. WASHINGTON (AFP/Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft vrijdag op een persconferentie nog meer zware strijd in Zuid-Vietnam voorspeld. Hieraan zal pas een einde komen wanneer Hanoi tot het inzicht komt dat het het zuiden niet met geweld kon onderwerpen. Er bestaan aan wijzingen dat nog twee Noordvietnamese regimenten in Zuid-Vietnam zijn gearri veerd, aldus Rusk. De minister was de mening toegedaan dat dit niet hoeft te betekenen dat de Noordvietnamese autoriteiten een „nieuw dramatisch besluit" hadden ge nomen om de strijd op grotere schaal te gaan voeren. De Verenigde Staten zijn, aldus Rusk, nog altijd bereid tot vredesbesprekingen, maar Hanoi noch Peking hebben ook maar enig teken van bereidheid daartoe gegeven. ,,De diplomatieke kanalen blij ven niettemin open. Noord-Vietnam zal de kwestie niet met wapengeweld kunnen regelen. Dat is uitgesloten. Wij zijn vast besloten erop toe te zien dat dit niet ge beurt", aldus Rusk. WWWAAWWWVWWflAftlWWAMMlWWVIWAnAAJWWW HmWWWWWWMWWWWMWV/WWWWWWWWVWWWWWWWWWKWU Advertentie pendulettes, reiswekkertjes, batterij-klokken, keuken-klokken, enz. zoals deze klok Vraag vandaag nog folder aan bij Als op de wijzerplaat MAUTHE staat, hebt u dè tijd I Mauthe - Nederland Postbus 2140 - Utrecht Ongetwijfeld gooit de man die de komende vier jaren de scepter gaat zwaaien in New York hoge ogen in die partij. Reeds nu zijn er heel wat die in hem de republikeinse kandidaat voor het presidentschap zien in 1968 of 1972. Lindsay is wel eens „de Kennedy van de Grand Old Party" de Repu blikeinse Partij genoemd. Hij is vooruitstrevend. Hij heeft destijds ge weigerd de kandidatuur van Barry Goldwater te steunen. Hij is een strijd vaardig voorstander van het verlenen van alle burgerrechten aan de negers. Vele New Yorkers hebben ongetwij feld hun stem gegeven aan deze man, omdat hij in zijn verkiezingscampagne veel minder de nadruk heeft gelegd op zijn republikeinse gezindheid dan op de noodzaak de grootste stad van de Ver enigde Staten weer een actief bestuur te geven. Hij drukte daarmee de voet sporen van zijn grote voorganger en partijgenoot, La Guardia, die op een ge geven moment heeft gezegd: „Er be staat geen Republikeinse of Democra tische manier om een straat schoon te maken of een riool te reinigen." Hij slaagde er op zijn eigen manier in de corrupte macht van Tammany te breken. De New Yorkers zijn dat niet ver geten. Zij verwijten de voorganger van Lindsay, Robert Wagner, juist dat hij het stadsbestuur rustig heeft laten voortsudderen en het niet de nodige be sluitvaardigheid heeft weten te geven. Maar New York, hoe belangrijk ook een staat in de staat vormt toch slechts het decor waartegen de specta culaire overwinning van Lindsay zich afspeelt. Dat decor heeft dimensies die veel groter zijn en die de hoofdrol speler op slag tot een nationale figuur hebben gemaakt. Toen de Republikeinse Conventie Goldwater tot kandidaat voor het presi dentschap van de Verenigde Staten be noemde, was dat een overwinning voor de zeer rechtse stroming in die partij. De halfslachtige houding van ex-presi dent Eisenhower droeg hiertoe veel bij. Bovendien biologeerde Goldwater velen in zijn partij door zijn radicaal-rechtse meningen en zijn vertoon van doortas tende flinkheid. Toen zijn tegenstan ders eindelijk een front tegen hem hadden gevormd (Lindsay was een van Goldwaters uitgesproken tegenstan ders), was het te laat. De verpletterende nederlaag die Johnson het „Goldwaterism" toebracht, heeft in de Republikeinse Partij de in vloed van de rechtse extremisten na tuurlijk aanzienlijk verminderd. Die partij heeft zich eigenlijk van die nederlaag nog steeds niet hersteld. Ze was nog steeds op zoek naar een fi guur die haar in de ogen van de eigen aanhang, en van de Amerikaanse kie zers, weer de nodige houvast zou ge ven. Het heeft er 'alles van dat New York haar die figuur gegeven heeft. Binnen de Republikeinse Partij koes tert men geen illusies. Men beseft daar zeer goed dat de rechtse groep rond Goldwater zich niet zonder slag of stoot gewonnen zal geven. Maar de liberale krachten in die partij hebben nu hun man gevonden. De kiezers van New York hebben hem voor hen aange wezen. Dat maakt het hen gemakkelij ker zich rond hem te scharen en ern stig te gaan proberen de macht te bre ken van Goldwater en zijn aanhang die op landelijk niveau het apparaat van de partij nog vast in handen had den. „Gat" Robert Wagner Het is daarbij zeer de vraag, of de botsing van de twee stromingen binnen de Republikeinse Partij die partij in tact zal laten. Goldwater en zijn aan hang zullen zich beslist niet zonder meer gewonnen geven. Ze kunnen wij zen op het feit dat de conservatieve kandidaat, William Buckley, er toch nog in slaagde dertien percent van de stemmen van de New-Yorkers op zich te verenigen. Dat maakt, zo zullen zij ongetwijfeld betogen, de zaak van het conservatisme in de Verenigde Staten niet bij voorbaat hopeloos. President Johnson steunde de kandi daat van zijn Democratische Partij, Beame. Ook als men rekening houdt met het onloochenbare feit dat de over winning van Lindsay niet in de laatste plaats te danken is aan een serie plaatselijke factoren, kan niet worden ontkend dat zij voor Johnson en de John Vliet Lindsay Democratische Partij toch een teken aan de wand is. Een teken dat de politicus Johnson ongetwijfeld aan het denken zal zetten. Hij weet heel goed dat zijn Vietnam- politiek steeds meer van zijn landgeno ten, vooral de jongeren, in het geweer brengt. Zijn waarlijk baanbrekende wetgevende arbeid op sociaal gebied kan die groeiende oppositie niet de weg versperren. Maar er is meer voor Johnson om over na te denken. Het heeft er veel van dat Lindsay een „jonge" man nog allures heeft die herinneren aan John F. Kennedy. Als hij erin slaagt de doorsnee Amerikaan ervan te over tuigen dat hij de man kan worden die in de voetsporen van de vermoorde president kan treden, zal het Johnson moeilijk vallen dat beeld te vernieti gen. Want dat is het beeld van een voortvarend staatsman en dat biolo geert sterker dan dat van een handig politicus. Het is al weer vijf jaar geleden dat ik in één van die kleine plaatsen kwam wo nen waaraan ons land zo rijk is. Een van die kleine stadjes, die in het grijze verle den van een of andere graaf of hertog, stadsrechten gekregen hebben. Ze her bergen meestal nog geen achtduizend zie len en de tijd schijnt er stil te staan. Natuurlijk ivas het wel een overgang van de grote stad waar je onder kon duiken in de massa, winkeltjes kijkend of zo maar rondscharrelend over de vodden markt. Zoiets is in deze kontreien onmo gelijk. Hier zit je op de fiets als Sinter klaas op zijn schimmel, knikje hier wuif- je daar en als je dan nog een beetje kippig bent en iemand vergeet te groeten dan berg je maar, de boot is aan want zo iets is in deze plaats onvergefelijk. Te genwoordig ga ik daarom op de stille uren stadwaarts, dat is zo tegen twaalven dan zit de hele gemeente aan tafel, de win kels zijn dan nog net open en je komt zonder verrekte hals weer thuis. Wie of wat ik dan nog tegen kom die knik ik allervriendelijkst toe. Ben je goed. en wel gevestigd dan is het verbijsterend te zien waartoe een kleine gemeenschap komen kan, die vooral met de vijfdaagse werkweek, over een over vloed van tijd beschikt en die gebruikt om te graven. Ik ben er nog niet achter waar de lol gezocht moet worden maar hier is men er dol op. Van de week heb ik nog zo'n executie meegemaakt. Meneer A vestigde zich in P. Al spoedig voelde men blijkbaar dat er wat broeide. Meneer A een stoere hartelijke man, heeft lak aan alles en iedereen. Hij bewoont een mooi huis, heeft een aardige vrouw en vijf flinke spruiten. Hij gaat rustig zijn eigen gang, zaterdags werkt hij in zijn tuin, in een oude broek, hij rijdt kruiwagens mest in zijn border of verft zijn garagedeur. De hele week moet hij als witteboordme- neer zijn zaken leiden en daarom doet hij 's zaterdags dingen die hij heerlijk vindt. Maar de gemeenschap kletst. Me neer Q stak een voelhoren uit of hij de financiën van meneer A kon behartigen, maar deze voelde er niets voor. Hij is trouw van aard. Toen kwamen de kringen in beweging, hechte gesloten gemeen schapjes waarin men geestverwanten ont moet en zich zont in eigen superioriteit. Al deze kringen voelen zich erg geslaagd óf in intellect óf in afstamming of in geld en in deze kringen zijn dan nog weer trappen die teruggaan op eigen verdiens ten (laagste trap) of bij overerving tot in het zoveelste voorgeslacht (hoogste trap). Ja, het is feodaal maar het tiert nog steeds welig en het is zo heerlijk dat gra ven in andermans antecedenten. Zo werd ook meneer A ontleed en gevierendeeld. Iedere kring boog zich aandachtig over de amputaties, tenslotte ging alles op as weegschaal. Debet en credit werden op gemaakt. Meneer A werd te licht bevon den. Ik dacht: arme meneer A, maar niks hoor. Meneer A heeft het goed getroffen met zijn huid, hij heeft een dikke, waar zelfs de scherpste tong niet doorheengaat. Meneer A spit rustig verder. Polen. In de Sovjet-Unie wonen op het ogenblik 1.380.000 Polen, namelijk 171.000 in Siberië, 53.000 in Kazachstan en ruim 900.000 in Wit-Rusland en de Oekraine. Deze laatste twee republieken omvatten overigens Pools gebied van voor de oorlog. Sonate. Het originele manuscript van het eerste deel van Beethovens Kreutzerso- nate heeft op een veiling in West-Ber- lijn 150.000 mark opgebracht. Expositie. In het Vaticaanse paviljoen op de internationale tentoonstelling van landen aan de Stille Oceaan in Lima zijn onder andere de mijter, muilen en de miskelk van wijlen paus Joannes XXIII te zien. Ook is er een kruis, dat Francisco Pizarro bij zich had, toen hij Peru veroverde. Het Vaticaanse pa viljoen trekt de meeste bezoekers. Bezoek. Midden november wordt in Bel grado een Poolse partij- en regerings delegatie verwacht. De Poolse afvaardi ging zal worden geleid door partijleider Gomoelka en door premier Cyrankie- wicz. Isolement. De Spaanse douanedienst heeft bepaald, dat Spanjaarden die in Gibral tar werken, niet meer zoals sinds ja ren het geval was op maandag vrij kruidenierswaren uit de Britse kolonie mee naar huis mogen nemen. Het ver bod treft duizenden Spaanse gezinnen en betekent een zware slag voor de middenstand van Gibraltar. Spanje doet aanspraken gelden op Gibraltar, dat het in 1713, bij de vrede van Utrecht af stond aan Engeland. Terreur. Bandieten in legeruniformen hebben twee dorpjes in Columbia aan gevallen en tien boeren gedood. Twee boeren werden levensgevaarlijk gewond. Diplomatie. De twee Kongo's, Leopold- stad en Brazzaville, hebben besloten op nieuw diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Ook het sedert de politieke spanningen tussen beide landen ge staakte pontverkeer over de Kongo zal worden hervat. Deze besluiten werden genomen tijdens het bezoek van Kami- tatoe, minister van Buitenlandse Zaken van Kongo-Leopoldstad, aan Brazzavil le. Einde staking. Het officiële orgaan van de Belgische Communistische Partij „Drapeau Rouge", verscheen vrijdag weer. Achttien oktober gingen de redac teuren van het blad, de slechtst betaal den in België, in staking; het gehele personeel van de zetterij en de drukke rij volgde hun voorbeeld. Levensmiddelen. De ambassadeur van Japan in Djakarta heeft zijn regering gevraagd met spoed levensmiddelen en kleding naar Indonesië te sturen. Er zou nog voor twee maanden rijst in het land zijn. Strychnine. Scotland Yard heeft meege deeld, dat een kist met 27 pond dodelijk strychnine, die uit een pakhuis op het Londense vliegveld was verdwenen, ge vonden is in Boedapest. De politie ge looft dat het vergif, dat verzonden werd van Amritsar in India onderweg naar Londen gestolen werd. De hoeveelheid strychnine-nitraat in de kist had een half miljoen mensen kunnen doden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3