Nieuwe begroting biedt geen ruime van Heemskerk mogelijkheden Geslaagd herfsttoernooi voor de jeugd met bijna vierhonderd deelnemers T.V. RADIO RADIO BECKER i OTTGERING Ook nu weer uiterste soberheid betracht Kort IJmondnieuws In de vishal en op zee P..v.d.A. IJmuiden blijft vertrouwen stellen in Nederhorst „Doris" van de KNSM zonk bij Napels doordat kapitein faalde Vloeibaar ijzer op rechtervoet Kapitein Lauriersgracht berispt voor botsing met de WR 51 Grote schade op de mosselpercelen Uw leverancier voor KOLEN en OLIE Fa. v. d. Outenaar Raave VERVEN-STOMEN VAN GORDIJNEN WÊÊË, TOESTELLEN A. J 0 N G E LIN G ZATERDAG 6 NOVEMBER 1965 Onderwijs Zwemmen en sport Winnaars PHILIPS ERRES- ARISTONA BLAUPUNKT Advertentie B, en W., van Heemskerk hebben bij het samenstellen van de begroting voor 1966 geen beroep gedaan op het Fonds Uitbreiding Gemeente, hetgeen tot vol doening mag stemmen. Het college deelt dat mede in de nota van aanbieding be horende bij de nieuwe begroting. Niettemin kan ook weer niet worden ge sproken van een ruime begroting, aldus B. en W. Integendeel, de uiterste sober heid moest worden betracht om tot dit resultaat te komen. De nieuwe begroting sluit met een to taal aan inkomsten en uitgaven op de ge wone dienst van 13.582.709,93. Op de post „onvoorziene uitgaven" is een be drag opgenomen van 40.886.95. Verge leken met de cijfers van 1965 betekent het totaalbedrag een stijging van ƒ2.922.783.34. Voor het komende nieuwe dienstjaar zijn de uitgaven ten behoeve van het ge meentelijk lyceum te Beverwijk voor 2/3 gedeelte van de gewone dienst ten laste van de kapitaalsdienst gebracht. B. en W. van Heemskerk constateren ook nu weer met spijt dat nog steeds geen beslissing is genomen op hun v zoek van 7 maart 1962 om een nadere regeling van het zgn. schaalbedrag per inwoner, in verband met de bijzonder snelle stijging van het inwonertal. Het totaal aan kapitaalsinvesteringen per 1 januari 1966 zal 70.134.362,14 be dragen. Op 1 januari j.l. was dit totaal begroot op 60.475.481,79, een vermeerde ring dus van 9.658.880.35. Deze vermeer dering betreft in hoofdzaak de woning bouw (plm. ƒ4,4 miljoen), het grondbe- driif (plm. 3.350.000) en het onderwijs (circa 1.850.000). Er zijn thans 102 lokalen in gebruuik voor het gewoon lager onderwijs, waar- Advertentie WILLEMSBEEKWEG 88 - TELEF. 4627 Zendeling. Ds. Ruben Gil van de Europese Evangelische Zendeling in Span je komt naar IJmuiden. Hij zal woensdag 17 november te 20 uur een spreekbeurt vervullen in de Elonkapel aan de Vare- niusstraat. Deze zendeling wordt wel eens de „Billy Graham van Spanje" genoemd. Hij heeft zijn kantoor in Madrid, van- waaruit, maandelijks duizenden stuks lec tuur, waarbij bijbelcursussen, persoonlijke boodschappen, naar alle delen van Spanje worden verzonden. Hij bereist voortdu rend het land voor persoonlijk contact met zoveel mogelijk van de meer dan 31.000 cursisten, die geregeld post van hem ont vangen. Sparen. Bij de Rijkspostspaarbank, postinrichting IJmuiden en ressort, is in oktober 436.000 ingelegd. Uitbetaald werd 421.000. K.M.A.C. De Kennemer Motor- en Autoclub organiseert voor zondag 7 no vember een oriëntatierit voor auto's, mo toren en scooters. Men kan zich van zon dagmiddag half één af laten inschrijven in Petit Restaurant Promenade aan de Meer straat te Beverwijk. Daar is ook de start. De rit gaat over goede wegen en is 60 km. lang. NOVIB. De NOVIB-collectie in Vel- sen-Noord heeft ƒ1171,63 opgebracht. Dat is tachtig gulden meer dan vorig jaar en de heer Andrea, de man van alle collecten aan de bovenkant van het kanaal, is er erg blij mee; hij is zijn medewerkers(sters) bijzonder dankbaar voor hun activiteiten. Speelgoedactie. Op 12 en 13 novem ber wordt in Velsen-Noord een grote ba zaar gehouden ten behoeve van de VARA- speelgoedactie. Men kan speelgoed (ook nog herstelbaar speelgoed) afgeven bij de dames: Van Eijkelen, De Tiendestraat 8; Lameris, Noorderlaan 35; De Reus, Ko ningsweg 22. Voorts bij: de heren Noten boom, Melklaan 8; Klaassen, Beeckzang- laan 28; Ten Brinke, Meerweidenlaan 20 zw. De bazaar zal geopend zijn op vrij dagavond 12 november na half acht en zaterdag (13 november) van 's morgens tien uur af totdat alles is uitverkocht. Advertentie PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENINGING AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3 - tel. 4576 - IJmuiden-O Begrafenissen en Transporten door het gehele land onder 11 vaklokalen. Die vaklokalen kun nen evenwel voorlopig niet overeenkom stig hun bestemming worden gebruikt Teneinde het toenemende tekort aan lo kaalruimte op te heffen is overleg gaande met omliggende gemeenten om in serie bouw een groot aantal scholen van het zelfde type te bouwen. B. en W. Heemskerk hopen omtrent deze aange tegenheid binnenkort met voorstellen te komen. Wanneer de benodigde goedkeu ringen zullen zijn verkregen, zullen de scholen ononderbroken na elkaar ge bouwd kunnen worden. Meegedeeld wordt ook dat rijksgoed keuring is aangevraagd voor de bouw van de definitieve o.l.school „De Spring plank". Te verwachten valt dat deze goedkeuring in 1966 zal worden kregen. Met betrekking tot het lager beroeps onderwijs wordt in de nota gezegd dat de r.k.huishoudschool voor meisjes op de rijksbegroting 1966 is geplaatst. Te ver wachten is dat deze school in september volgend jaar zal kunnen beginnen. Ander zijds wordt meegedeeld, dat zowel de openbare lagere technische school als de r.k.lagere technische school niet voorko men op de rijksbegroting 1966. B. en W blijven aandringen op tijdige realisering van de in dit gebied noodzakelijke scholen voor voortgezet onderwijs. Hoewel B. en W. van Heemskerk het gemeentebestuur van Velsen bijzonder er kentelijk zijn voor de geboden gelegen heid om voor het schoolzwemmen ge bruik te maken van het overdekte bad te Velsen. zijn ze toch verheugd dat het overdekte bad te Beverijk nu gereed is. VRIJDAG Vrijdag werden in IJmuiden 5400 kisten vis aangevoerd, waarvan 314 kisten tong en tarbot; 14 heilbot; 425 schol; 10 schar 30 haai; 1020 haring; 810 makreel; 1505 schelvis; 65 wijting; 320 kabeljouw en gul 860 koolvis en 27 diversen. Per kilogram werd in guldens betaald voor heilbot 4,60; gr. tong 7,377,08; grm tong 7,63—7,14: kim. tong 7.31—7,08; kl. tong I 5,505,11; kl. tong II 3,552,80; tar bot I 6—5,20. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 340 130; gr. koolvis zw. 9886; gr. koolvis wit 136—132. Per 50 kilogram: gr. schol en grm. schol 10692; kim. schol en kl. schol I 10884; kl. schol II 83—49; schar 4543; kl. haai 3020; verse haring 4336; makreel 42 26; gr. schelvis 61; grm. schelvis 50; kim schelvis 61—56; kl. I 60—45; kl. II 60—25 Wijting 52—31; gr. gul 72—49; mid. gul 5944; kl. gul 4328; kl. koolvis zw. 33 15; kl. koolvis wit 4341. In IJmuiden werden vrijdag de volgen de besommingen, in guldens, gemaakt: KW 152—11.325; KW 213—13.470; KW 30 8325; KW 3—1270; KW 178—5575; KW 79 5825; IJM 54—15.120; IJM 45—4265; IJM 2—5595. Zaterdagveiling Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 600 kisten schol, 20.000 kilogram tong, 210 kisten wijting, 250 gul en kabeljauw, 110 schelvis, 2500 spanha- ring, 130 kleine kisten haring, 20 kleine Advertentie voor al uw loodgieters werk aanleg en verkoop van sanitair Tuindersstraat 91-93 - IJmuiden (O.) Telefoon 7851 Op de jaarvergadering van de afdeling IJmuiden, die gisteravond in het Her vormd Jeugdgebouw te I.Imuiden-Oost plaats had, is besloten de heer Neder horst ervan in kennis te stellen, dat de afdeling vertrouwen in hem blijft stellen. Reglementair trad het gehele bestuur af, maar het stelde zich herkiesbaar, met dien verstande, dat de heer Roose zich niet weer als secretaris herkiesbaar stelde, doch wel als gewoon bestuurslid. Secretaris is thans de heer F. F. J. Reichenfeld. De voorzitter, de heer Th. Mooy, be dankte de heer Roose voor al zijn werk, dat hij de afgelopen jaren voor de partij heeft verricht en bood hem als blijk van waardering een geschenk onder couvert aan. De heer Roose maakt thans deel uit van het federatiebestuur van de PvdA. Op de agenda stond vermeld de kandi daatstelling voor de komende gemeente raadsverkiezingen in maart van het jaar 1966. De afdeling stelde wethouder H. de Boer en wethouder C. Ockeloen, alsmede de zittende raadsleden van de Partij van de Arbeid kandidaat. Wethouder De Boer stelde voor ook jongeren kandidaat te stellen. Na lang beraad voegde men aan de lijst de heren H. Koster, J. Groen, J. Hartman, C. W. Franken, C. A. Roose en J. C. Kluit toe. De heer G. Schaar hield een lezing over zijn reis door Egypte, welke hij met prachtige dia's illustreerde. Daardoor is het mogelijk geworden het zwemonderwijs belangrijk uit -te breiden. In de nota wordt ook aandacht ge vraagd voor uitbreiding van het aantal sportvelden. De situering van sportterrei nen rond kasteel Assumburg is in studie. Ook gaan de gedachten uit naar de aan leg van een sportpark ten noorden van „De Maer". Het terrein tussen de bestaande Nek- sloot en de ontsluitingsweg tot het plan „De Maer", welk terrein bestemd is voor een winkelcentrum, zal geschikt worden gemaakt voor de aanleg van enige tijde lijke sportvelden en een eenvoudige ijs baan. Hiervoor zal op korte termijn kre diet worden gevraagd. Ten aanzien van de zaalsport wordt in de nota opgemerkt dat het in de bedoe ling ligt binnen afzienbare tijd in nieuwe woonwijken één of meer gymzalen in seriebouw op te trekken. Plannen daartoe zijn in voorbereiding. B. en W. delen ook mede, dat zij de pogingen om in 1966 te komen tot één ongevallendienst in de IJmond met kracht zullen voortzetten. Met betrekking tot de realisering van het regionaal woonwagencentrum IJmond wordt de verwachting uitgesproken, dat volgend jaar met de bouw kan worden begonnen. 9 GR. HOUTSTR. 5 BINNENWEG 137 TEL. 10771 TEL. 8437? HOOFDSTRAAT 144 - SANTPOORT A'DAMSE VAART 30 TEL. 11561 - TELEFOON 8058 vv-.-v. De Velser Sportstichting heeft met het organiseren van sporttoernooien voor de vakanties bij de jeugd kennelijk midden in de roos geschoten. Het aantal deelnemers is dan ook in betrekkelijk korte tijd verheugend en in onverwachte mate toegenomen, zodat zich voor het vrijdag beëindigde herfstvakantie-sporttoernooi bijna vierhonderd liefhebbers hadden gemeld. Zij kregen van de organisatoren in de eerste plaats opdracht zelf ver schillende elftallen te vormen, waarbij de jongens zich verenigden in school- of buurtverband. Aldus zijn zij maandag op de sportvelden van „Schoonenberg" aangetreden als „Telstar Boys", „Spoetnicks", „Flamin go's", „Moerbergpivots" en andere van fantasie en originaliteit getuigende namen, waar zij eerst volgens leeftijd in diverse poules werden ingedeeld. En daarna kon met het toernooi een aanvang worden gemaakt. Met uitzondering van dinsdag, toen storm en regen het verblijf op de sport velden onmogelijk maakten, hebben de l'ongens elkaar telkens fel en met groot enthousiasme de punten bestreden, die hun voor de beste prestaties bij 't voetbal len, touwtrekken, en estafette en penalty schieten zouden worden toegekend. Hier bij konden dikwijls kostelijke tafereeltjes worden waargenomen, waarbij soms bleek dat de bepaling: „Er moet gevoetbald - r ,v; De achtjarige Henkie Broek uit IJmuiden was als jongste deelnemer aan het toernooi wellicht het meest enthousiast. Ook bij het „pinantie- schieten" liet hij zich niet onbetuigd. worden, dus geen rugby, boksen of wor stelen" niet voor niets in het reglement was opgenomen. Bovendien werd de deel nemers woensdagmiddag nog een film voorstelling aangeboden in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan, waar hij vooral de vertoning van een kleuren film over een der Engelse cupfinales op bijzonder hoge prijs werd gesteld. Aldus werden vrijdag in dit toernooi de finales bereikt, welke bij fraai herfstweer en met onverminderd enthousiasme wer den verspeeld. Uiteindelijk konden de vol gende elftallen als overwinnaars worden aangewezen: A. „Telstar Boys", 24 pt.; B. „Moerbergpivots", 28 pt. C „Zilver meeuwen" n „De Tuinders", beide 28 pt., I) „Quick Boys", 28 pt. en 3. „IJmui- der Boys" 24 pt. De hoofdinspecteur van politie, de heer G. J. Timmermans, die als voorzitter van de Velser Sportstichting een groot deel van de wedstrijden met een duidelijk waar te nemen plezier heeft bijgewoond, belastte zich na afloop ook met de prijs uitreiking, waarbij hij elk lid van de ze gevierende elftallen een fraaie herinne ringsmedaille mocht uitreiken. De heer Tmmermans merkte hierbij op, dat het hem niet alleen als voorzitter van de stichting maar ook als politie-ambtenaar bijzonder veel genoegen heeft gedaan dat de jeugd de gehele week op de ..portvelden heeft vertoefd, waar allen ongetwijfeld veel sportief genoegen aan hebben beleefd. Spreker achtte het daarom toch van be lang hun even onder het oog te bren gen dat zij dit alles te danken hebben aan het gemeentebestuur, dat de gelden en de sportvelden voor het toernooi be- De leden van de zegevierende elf tallen na afloop van de finales in een gerechtvaardigde hoerastem- ming bijeen. schikbaar heeft gesteld en aan de organi satoren en hun vele medewerkers, die aan het slagen van deze week zo ongelooflijk veel tijd en moeite hebben besteed. Een hartelijk woord van dank voor dit alles achtte hij dan ook stellig op zijn plaats. Later kwamen de organisatoren nog even in paviljoen „Schoonenberg" bijeen, waar de heer Timmermans zijn dankwoor den nu rechtstreeks tot de werkers kon richten. Hij noemde het zojuist beëindigde toernooi weer buitengewoon geslaagd en meende uit de voldoening van de organi satoren te mogen concluderen, dat zij de stichting bij een volgende gelegenheid hun medewerking evenmin zullen onthouden. Welke veronderstelling door niemand werd tegengesproken. De kapitein van het ruim 3000 brt me tende motorschip Doris van de KNSM, welk schip op 14 oktober van het vorig jaar gezonken is hij Napels, is door de raad voor de scheepvaart gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein te varen op zeeschepen te ontnemen voor de tijd van een jaar en drie maanden. Wat de strafmaat betreft heeft de raad rekening gehouden met het feit, dat be trokkene door zijn maatschappij reeds werd gestraft met terugstelling tot de functie van eerste stuurman. Ondanks de voorspelling van stormach tige wind, is betrokkene met een lichtge laden en dus hoog op het water liggend schip ten anker gegaan op geringe af stand van het havenhoofd, achter slechts een anker van nog geen driemaal de waterdiepte. Hij bestelde de machine af, wist niet eens dat de barometer in korte tijd aanmerkelijk zakte en liet de wacht aan dek over aan slechts een man, van middernacht tot vier uur in de ochtend een negentienjarige matroos. Wanneer men het beleid van de betrok kene beschouwt tegen de achtergrond van de omstandigheden, dan kan niet anders worden gezegd dan dat deze gezagvoer der ernstig heeft gefaald. Hier is geen sprake geweest van goede zeemanschap, maar van zorgeloosheid, vermengd met laksheid, aldus de raad. De hoofdwerktuigkundige had, ofschoon de machine was afgesteld, de zeewacht doorlopen, waardoor toen het nodig was terstond kon worden gestart. De anker ketting was niet gebroken. Betrokkens had echter zoveel andere risico's geno men, dat enkele medewerkende omstan digheden niet baatten. De gevolgen zijn fataal geweest. De „Doris", op drift ge raakt, stootte lek op de „Molo San Vincen- zo", kapseisde en zonk. De opvarenden hebben aan levensgevaar blootgestaan. Het mag een geluk heten, dat iedereen ge zond en wel van het schip is gekomen De raad brengt dank aan de Amerikaan se zesde vloot voor de door haar getrof fen efficiënte reddingsmaatregelen, waar door persoonlijke ongelukken werden voorkomen. Advertentie 48 - 59 65 cm BEELDBUIS Gespecialiseerd visserijband in klassen. in toestellen met verschillende prijs- TRAWLERKADE 64 - IJMUIDEN TELEFOON 6490 Een 56-jarige vormer uit Beverwijk werkzaam bij Hoogovens IJmuiden kreeg in de vormerij nabij de ruwijzergietma- chine vloeibaar ijzer op zijn rechtervoet., De man is naar het ziekenhuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Advertentie Advertentie GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAESZENSTR. 1 DAG en NACHT Wij spuiten vakkundig radiatoren, onderdelen enz. VERFSPUITERIJ Evertsenstr. 1 - IJmuiden Telefoon 4866 Aanvaring in IJmuiden Op 4 januari van dit jaar is de kust vaarder „Lauriersgracht" in de Noord zeehaven van IJmuiden in aanvaring ge komen met het vissersvaartuig „Stella Maris" WR 51. Beide sehepen werden be schadigd. De kapitein van de kustvaar der is door de Raad voor de Scheepvaart berispt. De kapitein van de „Lauriersgracht" heeft een beoordelingsfout gemaakt, door aan te nemen dat de „Stella Maris" wel achter de „Lauriersgracht" 'angs zou va ren en mitsdien onverplicht van koers zou veranderen. Hiervoor treft de kapi tein van de „Lauriersgracht", welk schip binnenkomend was, een verwijt. Hij had dadelijk moeten stoppen om te wachten dat de „Stella Maris" en twee hierachter eveneens uitvarende vissersschepen voor bij gevaren waren. De onverwachte bakboordse zwenking van de WR 51, die aanleiding tot de aan varing heeft gegeven, was niet te voor zien. Bij het bepalen van de straf heeft de raad hiermee rekening gehouden, als mede met het feit, dat de betrokkene Mosselkwekers, die na de storm op hun percelen in de Waddenzee hebben gevist en die dit weekeinde naar hun thuisha vens in Zeeland terugkeren, melden dat de storm van 1 november en 2 novem ber grote schade heeft aangericht op de mosselpercelen in de Waddenzee. Naast de overvloedige zaadval, waar door duizenden tonnen mosselen verloren gingen is er nu dus weer een nieuwe strop voor de mosselkwekers. blijkt heeft gegeven lering uit het ongeval te hebben getrokken. Uit het onderzoek is gebleken, dat de schipper van de WR 51 geen aandacht heeft geschonken aan de lichtseinen van de semafoor. Had hij dit wel 0edaan, dan had hij kunnen weten voor welk kanaal de binnenvarende „Lauriersgracht" be stemd was. Hij had hierop ian zijn na vigatie kunnen baseren. Uitvarende vis sersvaartuigen doen er goed aan zorgvul dig te letten op de lichtseinen van de semafoor.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4