Kabinet van Rhodesië lijkt niet eensgezind HET WEER 1 Plannen voor recreatiebos tussen Haarlem en Haarlemmerliede Neger in Detroit doodgeschoten mém Inzittenden werden gered „Kamer mag critiek uiten op de keus van Amsterdam" Soekarno overweegt een ontbinding van de PKI Tweed- en Cameljassen ottgering MORRIS Wilson mikt op tijdwinst Vleesprijs moet omlaag Minister Vrolijk fluit Ada Kok springt 4 Groene bufferstrook besproken Consumentenbond gaat niet samen met vakcentrales Dr. Drees in nadere verklaring: Soebandrio ontkent aandeel in opstand OPHEFFINGS UITVERKOOP RAI protesteert tegen hogere omzetbelasting op voertuigen Weer vergissing bij bombardement in Vietnam 51e JAARGANG NUMMER 5 MAANDAG 8 NOVEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 a. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chel bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Vertrouwen Nog meer moeilijkheden voor Wilson pagina 3 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 13 Economisch nieuws l 5 Scheepsberichten 5 In de Vishal en op zee5 Beurs 5 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Sport 913 Ferdinand16 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Meer wind •§St Gemeenten werken samen in één bestuurscommissie ^ÉÜl liSsI HH Het woord is aan Deens vliegtuig in zee SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN TIJDELIJKE AANBIEDING stomen f4- japon (eenv.) ■3^5- f3.- pantalon rok .xse- f2.- jumper 4^e- f 1.- Bonneterie Modelux ANEGANG 8 Pamfleeten IJmuider Courant DAGBLADVOOR VELSEN-IJMÜ1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EK HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post f 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Van onze correspondent) LONDEN. De Rhodesische bom staat op springen. Erboven bewegen zich op het slappe koord premier Wilson en zijn Rhodesische ambtgenoot Smith. Elk hunner hoopt op een salto-mortale van de andere. Zo kan de situatie in de kwestie-Rhodesië na het afgelopen weekeinde worden ge karakteriseerd. In Londen beseft men dat er in het Rhodesische kabinet tweedracht bestaat over een eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring en dat Smith tot de gematigden mag worden gerekend. In deze omstandigheid wenst de Britse regering vóór alles het gesprek gaande te houden. En het lijkt er op dat Wilson opnieuw een week of zelfs meer gewonnen heeft na zijn laatste antwoord aan Smith. In deze crisis is elke tijdwinst, hoe gering ook, van het allergrootste belang. Op zijn beurt heeft Wilson nu de bal naar premier Smith teruggespeeld. Hij heeft zondagavond geantwoord op Smith's brief van zaterdag, waarin deze de Brit se voorwaarden voor een koninklijke com missie afwijst en Wilson ervan beschul digde de deur te hebben dicht gesmeten. Wilson stelt een nieuw gesprek met Smith voor, bijvoorbeeld op het eiland Malta. Maar Wilson wil dat Sir Hugh Bea- le, Rhodesië's opperrechter, die bestemd is om voorzitter te worden van de ko ninklijke commissie, naar Londen komt voor een bespreking om Wilson's verdere onderhandelingen met Smith voor te be reiden. Het Rhodesische kabinet is van morgen bijeengekomen om Wilsons laat ste voorstel te bespreken. De Britse regering wenst te weten in hoeverre de dictatoriale noodmaatregelen van Rhodesië het werk van de koninklijke commissie zullen kunnen beïnvloeden of zelfs onmogelijk maken. Want de politie kan zonder justitiële machtiging tot poli tieke arrestaties overgaan. Critici van het regime kunnen in kampen worden opge sloten. De persvrijheid is aan banden ge legd. Sir Hugh Beale is iemand die vertrou wen geniet zowel in Rhodesië als in Groot- Brittannië. In Londen staat hij in hoog aanzien, niet alleen als jurist maar voor al als een menselijke persoonlijkheid. Wilson blijft vasthouden aan het plan voor de koninklijke commissie. Aangezien Smith er zijn verwondering over heeft uit- De verkoopprijzen van de voornaamste soorten rundvlees zullen, indien de in koopprijzen gelijk blijven, in november en december aanmerkelijk moeten dalen in die vleesverkopende bedrijven, waar de daling van de inkoopprijzen tot nu tce niet of niet voldoende is doorgegeven in de eindprijzen. Overleg tussen het ministerie van Eco nomische Zaken en het bedrijfschap voor het slagersbedrijf heeft tot deze conclu sie geleid. Dit blijkt uit een mededeling, die het beschrijfschap aan de vleesver kopende bedrijven heeft gedaan. Het be drijfschap acht het van de grootste bete kenis dat de genoemde prijsbeweging wordt gerealiseerd. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar later ook enkele wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige^ morgen af en toe vrij krach tige zuidelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. gesproken dat de Britse regering zich niet van tevoren wenst te binden aan de conclu sies van de koninklijke commissie heeft Wilson hem nog eens duidelijk gemaakt dat in Groot-Brittanië alleen het parle ment souverein is. De Britse tactiek is en blijft een wig te drijven tussen Smith en zijn nog fanatie kere aanhang. Vandaar dat de Britse re gering ondanks Smith's venijnige toon, een verzoenende houding blijft aannemen tot steeds grotere ergenis van Labour's door de geringe socialistische parlemen taire meerderheid allang tot onmacht ge doemde linkervleugel en van de Afro- Aziaten in de Verenigde Naties. ■M '!in x.-, (Van een onzer verslaggevers) Om tot de aanleg van een beplante groenstrook tussen Haarlem en Halfweg te komen, een recreatiezone, die als buf fer moet dienen tussen Kennemerland en de industriegebieden van Amsterdam, is het tot een samenwerking gekomen, tus sen de gemeenten Haarlem, Haarlemmer liede en Spaarnwoude, Amsterdam, Velsen en Haarlemmermeer. Er is een stuur groep (bestuurscommissie) in het leven geroepen, die een programma van eisen voor dit belangrijke recreatiecentrum zal opstellen. Dit alles is geschied op initiatief van de burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, F. W. M. baron van Hövell tot Westerflier. De vorige week donderdag zijn de ver tegenwoordigers van de genoemde ge noemde gemeentebesturen in het gemeen tehuis van Haarlemmerliede en Spaarn woude bijeengekomen om over deze zaak te spreken. Burgemeester Van Hövell werd daarbij tot voorzitter van de stuur groep gekozen. Het recreatiebos, waarover de commis sie zich in de nabije toekomst zal bera den, zal een belangrijke bijdrage moeten leveren aan de toekomstige leefbaarheid DETROIT (AFP) Een 53-jarige ne ger, vader van drie kinderen, is zondag avond in de negerwijk van Detroit in de Amerikaanse staat Michigan doodgescho ten. Hij werd getroffen door een kogel op hem afgevuurd vanuit een auto waarin waarschijnlijk blanken zaten. De leiders van de negergemeenschap en diverse leiders van religieuze groepe ringen in de stad hebben de bewoners van de negerwijk gevraagd kalm te blijven. Naar het schijnt is de neger het slacht offer geworden van jonge blanke auto mobilisten, die het kort geleden aan de stok hebben gehad met jeugdige negers. Er zou toen een fles in de auto van de blanken zijn gegooid en dezen zouden zich hebben willen wreken. van het gebied waarvan straks een groot deel zal worden geïndustrialiseerd. Zoals bekend is, moet de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude nu reeds een groot deel van het territoir af staan voor de bouw van de olieraffinade rij met petrochemische industrieën in het westelijk havengebied van Amsterdam. Door het aanleggen van een groenstrook hoopt men verder de steeds meer op dringende industrialisatie van dit gebied in bepaalde banen te leiden. Het plan waaraan de commissie thans gaat werken is een voortvloeisel van het enkele maan den geleden door de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude goed gekeurde structuurplan van de gemeente, waarin ook over een behoorlijke buffer- strook wordt gesproken. „Wij zullen nog heel wat werk moeten verzetten" aldus de burgemeester van Haarlemmerliede gisteravond, „maar het ligt in onze bedoeling, dat de eerste boom voor het recreatieobject zal worden geplant op het moment dat de eerste hei paal voor de uitbreiding van de Amster damse haven de grond in zal gaan." Het recreatiegebied zal gedeeltelijk op het gebied van Haarlemmerliede en Spaarnwoude en voor een ander deel op dat van Haarlem komen. Een juiste situering wilde de voorzitter van de stuurgroep nog niet geven. Men tracht hierdoor speculatie tegen te gaan. Wereldrecordhoudster Ada Kok wordt hier door minister Vrolijk ge start voor haar honderd meter vlinderslag waarmee zij het Sport- fondsenbad sportief opende. Voor het verslag van de officiële ingebruikneming van het nieuwe zwembad leze men pagina 4. Fred Allen: Holly wood is de plaats waar lieden uit Iowa elkander voor kunstenaars houden. De bondsraad van de Nederlandse Con sumentenbond heeft de toenaderingspo gingen van de drie grote vakcentrales, die zich voor hun consumentenwerk bij de bond wilden aansluiten, afgewezen. De vakcentrales mogen wel lid worden van de consumentenbond, maar zij krijgen dan geen noemenswaardige invloed in de bestuursorganen van deze particuliere or ganisatie. De zaak is daarmee voor da vakbeweging niet meer interessant. Het bestuursvoorstel tot toelating van de vakcentrales had in de bondsraad juist niet de tweederde meerderheid gehaald die nodig was voor een statutenwijziging van de bond. De voorzitter, jhr. mr. Bosch Ridder van Rosenthal betreurde dit. De aansluiting van de vakcentrales had volgens hem de schaalvergroting kunnen opleveren die de Consumenten bond toekomt en die zijn invloed in Nederland niet alleen politiek zou hebben vergroot. KOPENHAGEN (AP) Een Deens mi litair transportvliegtuig heeft vanmorgen een noodlanding in het Kattegat gemaakt. De twintig inzittenden werden door een vissersvaartuig aan boord genomen. Het toestel was onderweg naar Deense mili taire bases op Groenland. Het heeft te kampen gekregen met motorpech. Op de kalme zee bleef het toestel lang genoeg drijven om de inzittenden gelegenheid te geven over te stappen op rubbervlotten. Zij werden later door het vissersvaartuig opgepikt. De coureur Art Arfons perste zon dag op de zoutvlakte van de staat Utah een snelheid van maar liefst achthonderd kilometer uit zijn Groene Monster". Toen gebeurde het! Een van de banden klapte. Ar fons kon de machine niet meer in bedwang houden. Ze ramde enige ijzeren palen en er brak brand uit. Maar toen het monster tot stilstand kwam, stapte Art er ongedeerd uit. Hij ging meteen kijken hoe groot de schade was die zijn racer had op gelopen. Dr. W. Drees erkent ten volle het recht van de Kamer om bij de openbare behan deling van het ontwerp tot toestemming van het huwelijk haar critiek kenbaar te maken over de keuze van Amsterdam als plaats voor het huwelijk. Dit heeft hij gezegd naar aanleiding van het interview, dat onze parlementsredactie heeft gehad. In dit interview verklaarde dr. Drees: De stelling dat het huwelijk van de kroon prinses in Amsterdam, als hoofdstad van Nederland, gesloten moet worden, gaat niet op. Als deze stelling waar was dan zouden de Oranjes, door niet in Amster dam te trouwen, de afgelopen anderhalve eeuw heel wat onjuistheden hebben be gaan, is zijn argumentatie. De regering had er in dit geval verstan diger aan gedaan door niet Amsterdam te kiezen als plaats voor sluiting van het huwelijk. Maar nu Amsterdam gekozen is moet men deze keuze eerbiedigen. Het zelfde moet trouwens gelden voor de be zwaren tegen het huwelijk. Als het toe- stemmingsontwerp eenmaal is aanvaard moet ook deze beslissing worden ge ëerbiedigd ook door de ondertekenaars van de petitie. Dr. Drees zegt naar aanleiding hiervan nu: „Met hetgeen aan het slot van het on derhoud is vermeld omtrent Amsterdam als keuze van de stad waar het huwelijk zal worden gesloten, heb ik alleen bedoeld kenbaar te maken dat wanneer eenmaal de toestemmingswet tot stand is gekomen en de keuze van Amsterdam gehandhaafd zal blijven, het dan juist zou zijn dat men niet meer tegen die keuze ageert. Ik kan u wel zeggen dat ik ten volle erken het recht van de Kamer om bij de openbare behandeling van het ontwerp tot toestemming van het huwelijk, haar kritiek kenbaar te maken over die keuze, waarvan ik trouwens gelijk u weet in een vraaggesprek zelf verklaard heb, die keuze fout te achten". DJAKARTA (Reuter en AP) „Dege nen die in Indonesië het communisme wil len uitschakelen doen als de man die een ijzeren stang met hun tanden willen stuk bijten. Uiteindelijk zal het hem zijn tan den kosten." Op deze beeldende wijze heeft president Soekarno het afgelopen weekeinde gewaarschuwd dat Indonesië uiteen zal vallen als de communisten en anti-communisten hun onderlinge strijd niet zullen staken. Soekarno weigerde op de kabinetsvergadering zijn rechterhand, de eerste vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio te ont slaan. Maar ook bleek dat de Indonesi sche president er niet onderuit kan maat regelen tegen de Indonesische Commu nistische Partij te nemen. Hij zei een officieel verbod te overwe gen, maar waarschuwde tegelijkertijd dat Advertentie Barietjorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam COStUum of heren-5*50" mantel Grote Houtstrut 5 tel. 10771 Amsterdamsevurt30 tel. II561 Binnenweg 137 tel. 84373 Hoofdstraat 144 Santpoort - Tel. 8058 WEGENS EMIGRATIE Duizenden stuks, wollen en gebreide goederen tegen ab normale prijzen. HAAST U Grote sortering wollen en ge breide pakjes en japonnen. Ook grote maten. ook andere politieke partijen anticom munistische verboden zullen worden als ze „de gemoederen van het volk blijven opzwepen." Radio Djakarta heeft zondag een verkla ring uitgezonden van de minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, waarin deze bezweert dat hij niets heeft te maken met de „30-september Beweging". Soeban drio zei dat hij elke staatsgreep in Indo nesië veroordeelt, en oefende zonder namen te noemen, critiek uit op Indone sische militaire leiders. Dit is de eerste keer dat Soebandrio der gelijke krachtige verklaringen heeft afge legd tegen de rebellen, die zijn naam op namen op de lijst van de leden van de revolutionaire raad die vol communisten zat. Soebandrio legde er voorts de nadruk op dat hij trouw blijft aan Soekarno. Vliegtuigen van de Indonesische lucht macht hebben gisteren boven Djakarta tienduizend pamfletten uitgeworpen, ge dateerd op 21 oktober, die een bevel van Soekarno bevatten „tot uitvoering van de confrontatie tegen de Necolims". Daarin wordt de Indonesiërs opgedragen „alle handelingen te vermijden die onze strijd in gevaar zouden kunnen brengen, nog grotere aandacht te schenken aan de uit voering van het presidentiële „Dwikora"- bevel ter voortzetting van de Indone sische revolutie ter vernietiging van Ma leisië en alle krachten te mobiliseren voor de bescherming van de revolutie". Toen de pamfletten neerdwarrelden klonken de laatste woorden /an de toe spraak van de president nog door in de oren van de radio-luisteraars: „Wanneer u mij nog mag, wanneer u nij nog altijd als uw grote leider van de revolutie beschouwt, gehoorzaamt dan mijn beve len". De Nederlandsche Vereniging de Rijwiel en Automobiel Industrie (RAI) heeft in 'n rekwest aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer ernstig bezwaar gemaakt tegen de verhoging van de omzetbelasting op auto's, kampeerwagens en bromfietsen. Zij spreekt van een ernstige discrimina tie van een fiscaal toch reeds onevenre dig zwaar belaste groep, de weggebrui kers, die precies een zesde deel van de extra heffingen, ruim 150 miljoen, meer moet opbrengen ter dekking van de sterk gestegen staatsuitgaven. De RAI meent dat aan een matige ver hoging van de bestaande fabrikanten- en dienstverleningstarieven van de omzetbe lasting de voorkeur moet worden gegeven. Het optrekken van deze tarieven met één percent brengt ongeveer achthonderd mil joen gulden op, zo staat in de Memorie van Antwoord op de algemene financiële beschouwingen, aldus de RAI. SAIGON (AFP) Vijf jachtbommen werpers van het type „Skyhawk" van het Amerikaanse korps mariniers hebben zon dag bij vergissing het dorp Loc Thoeong Hiet in midden-Vietnam gebombardeerd. Een vrouw werd gedood. Tien dorpelin gen liepen verwondingen op. Het bombardement was een gevolg van een fout in het doorgeven van bereke ningen. De aanval werd met behulp van radar van grote hoogte uitgevoerd, zonder gebruik van waarnemingsinstrumenten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1