't is weer tijd voor Meerderheid van Labour door dood parlementslid minimaal Felle politieke strijd in Engeland te verwachten .-..nn" Akkoord tussen Washington en Cuba over vluchtelingen Raketbases bij Hanoi verwoest WERELDNIEUWS Van dag tot dag ig Gaston Naessens is spoorloos Geos-1" meet de aardse afstanden De Gaulle mengt zich in zaak van Marokkaan Barka „Geen dooi" Westduitse leraar zou hebben gepleit voor het nazisme r MAANDAG 8 NOVEMBER 1965 3 - kwakzalver - iii I I zó zacht zó geurig Belangrijk Sanatogen het versterkend middel voor jong en- oud voor lichaam en geest. jSAN£. Neem het elke dag! Als televisie-commentator voor de bui tenlandse politiek heeft dr. L. de Jong, directeur van het rijksbureau voor Oor logsdocumentatie, een zekere faam van ernst, bezonkenheid en betrouwbaarheid, die niet in de laatste plaats te danken is aan zijn rol in de Tweede Wereldoor log. Zijn stem heeft toen van Londen uit dag in dag uit vele Nederlanders in bezet gebied bemoedigd en voor wanhoop be waard. Zijn werk na de oorlog heeft geleid tot t.v.-documentaties die van onschatbare waarde mogen heten. Ook zijn medewer king aan de totstandkoming van de film „De Overval" leidde tot een doorslaand succes van documentaire objectiviteit. Dit alles zou kunnen doen verwachten, dat dr. De Jong ook in de problemen van de jongere generatie met betrekking tot politieke wereldproblemen een objectie ve waardemeter zou kunnen presenteren, waarbij de zoveel indringender media miek van de t.v. door hem minstens zo voorzichtig zou dienen te worden gehan teerd als de radio in bezettingstijd. Nu valt het op dat dr. De Jong zondag in zijn commentaar op de toestand in Vietnam, ten beste gegeven in een vrij land en niet onder druk van een re gering die koste wat kost de stemming in het vaderland moet bemoedigen, een zo grove subjectiviteit ten toon spreidde, dat men van een Amerikaans regeringswoord voerder nauwelijks duidelijker eenzijdig heid zou hobben kunnen verwachten. Waartoe dient dat? Zijn rubriek is sterk informatief gericht en bedoeld, en bereikt een publiek dat zeer heterogeen van beïn vloedbaarheid is. Wat dr. De Jong ten beste gaf, was Amerikaans propaganda materiaal, nog niet eens zorgvuldig voor Nederlands gebruik verwerkt. De tendens was niet, het publiek een inzicht te geven in de ontwikkeling van de kwestie en de feitelijke toestand, maar: de politiek van Johnson te ondersteunen en het mogelijke onbehagen daarover weg te praten met argumenten, die men te kust en te keur van officiële Amerikaanse zijde te horen krijgt. Het moet dr. De Jong toch duide lijk zijn dat niet de Amerikaanse pogin gen om eventuele boze plannen van Pe king tot wereldoverheersing te dwarsbo men, dat onbehagen wekt, maar de ma nier waarop die pogingen worden gedaan. Hij wijdde geen woord aan de dagelijkse zware bombardementen, geen woord ook aan de schuldige rol van de Zuidvietname- se regerende klieken bij de ontbranding van het conflict. Hij noemde terloops de „ontstellende ellende" bij de plattelands bevolking tengevolge van de strijd, maar zei geen woord over de erkende ondoelma tigheid van de bommenregen bij het tref fen van de Vietcong-sluipers. Maar het meest betreurenswaardige was wel, dat hij deze politiek van Johnson een „voort zetting van de politiek van Kennedy" noemde, ofschoon hij toch zal weten dat juist wijlen president Kennedy een stra tegie ten opzichte van Vietnam wilde ont wikkelen die gericht was op een aan vaardbare afweging van de gerechtvaar digde verlangens der Vietnamezen zelf bij de sanering van het politieke en sociale leven in Vietnam. Het zou een kwetsuur van de nage dachtenis van Kennedy zijn, hem als grondlegger van huidige geweldsterreur te kenschetsen, juist omdat John Kenne dy standvastig weerstand bood aan de in fluisteringen, die hem in Washington in die richting wilden dwingen. Men zou van hem hebben mogen verwachten dat hij tie bloedbaden zou hebben verhinderd, die nu het gehele gebied van Vietnam uit mergelen onder het motto dat Peking- China op wereldverovering uit is. Deze soort voorlichting past niet in het kader van de nuchtere, feitelijke en re delijke beschouwing die wij in Nederland aan Vietnam dienen te wijden. „The Voice of America" heeft bij ons geen zendtijd. De autoriteit van dr. De Jong is te groot om een dergelijke eenzijdigheid onbesproken te laten passeren. (Van onze correspondent) PARIJS Gaston Naessens die vorig jaar wekenlang in het nieuws was, om dat hij beweerde met zijn anablast-pre- paraat een wondermiddel tegen bloed- kanker te hebben gevonden, is sinds een maand spoorloos. Hij had vandaag in Parijs voor de rechter-commissaris moe ten verschijnen met een proces dat in juli tegen hem aangespannen werd. Hij wordt beschuldigd van valsheid in ge schrifte. Alleen zijn advocaat verscheen. Naessens' vrouw verklaarde vorige week sinds oktober niets meer van hem te hebben gehoord. Ze heeft verzuimd de politie van zijn verdwijning op de hoogte te stellen. Men heeft de indruk dat de wonderdokter en schertsbioloog met wie de justitie nog heel wat appels heeft te schillen, zich met medeweten van zijn vrouw, ergens binnen of buiten de Franse grens schuil houdt. Op last van de rech ter-commissaris is nu een bevel tot op sporing en voorgeleiding van de veel be sproken pseudo-geleerde uitgevaardigd. KAAP KENNEDY (Florida) (AP) Een Amerikaans ruimtevaartuig ,de Geos 1, is in een baan om de aarde gebracht om de geleerden een beter inzicht te ge ven in de vorm van de aarde en de af standen tussen ver van elkaar gelegen plaatsen. De drietaps Deltaraket bracht een vaartuig met een lading van 175 kilo aan boord in een baan om de aarde. Aan boord van de „Geos-1" bevinden zich vier flitslichten van zeer grote kracht die van de aarde af in werking gesteld zullen worden. Door de lichten te fotograferen tegen een achtergrond van bekende sterren kunnen de geleerden be tere metingen doen. Advertentie NORTH Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica -za.11.1S an 18.45 u.zo. 10.30 en 18.45 u. (Van onze correspondent) LONDEN Premier Wilson van Groot- Brittannië heeft er bij al zijn zorgen nog een nachtmerrie bijgekregen, die hij al voorzag toen Labour vorig jaar oktober met een totale meerderheid, op de Con servatieven en Liberalen samen, van drie stemmen in het Parlement uit de ver kiezingen kwam. Het gevaar dreigde toen al dat door overlijden van parlementsle den in voor Labour dubieuze districten de meerderheid als sneeuw voor de zon zou verdwijnen. Wilson zou dan op een voor hem ongeschikt tijdstip gedwongen wor den nieuwe verkiezingen te houden. Zondag heeft zich Joor het eerst een sterfgeval van een Labourafgevaardigde in zo'n wankel district voorgedaan, na melijk in Noord-Huil. De Lagerhuis-afge vaardigde van dit district, de 53-jarige Henry Solomons, die in juni in het Par lement onwel werd en in een ziekenhuis moest worden opgenomen is overleden. Zijn meerderheid bedroeg slechts 1181 stemmen, zodat deze vacature een felle politieke strijd zal doen ontbranden. De Conservatieven zullen alles doen om de Labourregering te torpederen. Veel zal er van afhangen welke keuze de liberale kie zers doen. Hun invloed is beslissend. Want bij de algemene verkiezingen behaalden de Liberalen in dit district ruim 7500 stem men of 15,9 percent van het totaal. Door dit sterfgeval is Labours parle mentaire meerderheid, die reeds tot twee was afgebrokkeld, tijdelijk tot één ge daald. Donderdag a.s. zal de tussentijds verkiezingen in het district Erith en Cray- ford worden gehouden. Daar had Labour in 1964 een meerderheid van 9000 stem men. Dit is voor Labour dus een betrek kelijk veilige zetel. Hoewel ook daar de liberalen, die vorig jaar ruim 6100 stem men 14,4 percent) verwierven, de re gering parten kunnen spelen. Wat er in Erith gebeurt, is in elk ge val van het grootste belang voor Noord- Huil. De regering is vol vertrouwen dat ze beide zetels zal behouden. Het feit dat Wilson, nieuwe nachtmerrie. het opinieonderzoek in het gehele land La bour op het ogenblik een voorsprong van tussen tien en twaalf percent geeft, is daarvan niet vreemd. Maar de veiligheid van zetels is maar betrekkelijk. Zo gingen er vaste Labourburchten als Smethwick en Leyton verloren, doordat het immigra tieprobleem de plaatselijke politieke situa- Dit zijn de nieuwe Russische af- weerraketten die in een baan om de aarde gebracht een aanvaller bi] verrassing kunnen treffen vanuit elk willekeurig punt in de ruimte. Ze zouden niet door vijandelijke ra ketten kunnen worden neergehaald. De raketten hebben een kernlading. Ze werden zondag op de 48ste ver jaardag van de oktober-revolutie op het Rode Plein in Moskou voor het eerst getoond. Westelijke waar nemers vragen zich af, of het belang van deze wapens op het ogenblik niet veeleer op het terrein van de psychologische oorlogvoering ligt dan op het zuiver militaire vlak. Zij wijzen op de ingewikkelde techni sche problemen die het gebruik van een dergelijk wapen met zich mee zal brengen en herinneren aan het óok door de Sovjet-Unie onder tekende akkoord om de ruimte niet voor militaire doeleinden te ge bruiken. '••.nx v. tie vertroebelde. Overigens is, dankzij de steun van de Liberalen gedurnde Labours eerste jaar de gemiddelde regeringsmeer derheid in het Lagerhuis veertien zetels. In het algemeen aanvaarden de Libera len de sociale en economische maatrege len van Labour, behalve de nationalisatie van de staalindustrie, die daarom tot dus ver in de doofpot is gestopt. De grote politieke partijen in Groot- Brittanië Conservatieven en Labour- voelen in vredestijd nooit voor coalities, zelfs niet voor onofficiële. Vandaar dat Wilson, wat betreft zijn programma, een voudig doet alsof hij een meerderheid van honderd zetels bezit. Hij volgt de theorie dat als de regering niet aarzelt en in staat blijkt op forse wijze met de kleine meerderheid te regeren, dit zo'n indruk op de kiezers zal maken, dat zij bij de volgende verkiezingen, die meerderheid zo goed als zeker zullen vergroten. Wilson heeft op het jongste partijcon gres verklaard dat zijn regering zal af treden, ale zou blijken dat haar positie onhoudbaar is geworden. PARIJS (AP en Reuter) Koning Has san van Marokko heeft de verzekering gekregen dat president De Gaulle de mysterieuze verdwijning van de linkse Marokkaanse leider Ben Barka uit Pa rijs „tot op de bodem" uitgezocht wil hebben. Deze boodschap zou de Franse ambassadeur in Rabat, Gillet, de koning hebben overgebracht. Gillet is later naar Parijs gevlogen. De Gaulle heeft zijn medeleven betuigd tegenover de moeder van de ontvoerde, de Marokkaanse oppositieleider Mehdi Ben Barka, die 29 oktober in Parijs ver dween. De linkse Ben Barka, de voornaamste politieke tegenstander van de conserva tieve koning Hassan II is tweemaal bij verstek ter dood veroordeeld wegens op ruiing en samenzwering om de koning te vermoorden. Hij woonde al vijf jaar in ballinschap. Marokkaanse oppositiekringen in Rabat geven de schuld aan de Marokkaanse re gering op het ogenblik dat Hassan II plannen maakt voor een officieel bezoek aan Frankrijk. De datum van het bezoek was echter nog niet vastgesteld. WASHINGTON (AFP) Met ingang van uiterlijk 1 december zullen per maand 3.000 tot 4.000 Cubaanse vluchte lingen die familieleden in de Verenigde Staten hebben, hun land mogen verlaten op grond van een akkoord tussen de Ver enigde Staten en Cuba. Het verdrag is dankzij de goede diensten van de Zwitser se ambassade in Havanna tot stand geko men. Het vervoer van de vluchtelingen zal geschieden met Amerikaanse lijnvliegtui- gen die op het Cubaanse vliegveld Vara- dero mogen landen. Daar zullen de ver trekkende Cubanen niet alleen door amb tenaren van de Cubaanse migratie- en ge zondheidsdienst worden gecontroleerd, maar ook door functionarissen van de Amerikaanse immigratie- en gezondheids dienst. Onze correspondent in Washington te kent hierbij aan: Woordvoerders van het Witte Huis hebben zich dit weekeinde ge haast naar voren te brengen dat de over eenkomst met premier Castro over de Cubaanse vluchtelingen geen dooi in de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Cuba betekent. De politiek van totale isolering van het Cubaanse regime zal worden voortgezet totdat Castro en zijn communisten, of andere leiders van de eilandstaat een andere politieke koers gaan varen. Bovendien toonde men zich in Witte Huis-kringen ondanks voldoening over het bereikte akkoord teleurgesteld over Castro's voorwaarden, die inhouden dat politieke gevangenen, jonge mannen tussen vijftien en zesentwintig jaar en mensen met voor Cuba belangrijke tech nische of andere kwaliteiten uitgesloten worden van de overeenkomst, waardoor tienduizenden vluchtelingen naar Ameri ka mogen komen. Desondanks gelooft men in de Verenig de Staten dat zeker tienduizend Cubanen naar de Verenigde Staten zullen komen, wellicht zelfs 200.000, oftewel drie percent van de totale Cubaanse bevolking. Het is geen geheim dat deze uittocht veel voeten in de aarde zal hebben (afgezien van de door Washington te betalen kosten van naar schatting 400.000 dollar jaarlijks). Er zal verder langdurig contact tussen Cu-, baanse en Amerikaanse autoriteiten over deze kwestie nodig zijn, waardoor on danks de officiële Amerikaanse politiek van isolering toch een communicatielijn Havanna-Washington zal ontstaan. VOLGENS de meeste waarnemers in Washington zou trouwens de achtergrond van Castro's bereidheid tot een overeen komst over te gaan zijn wens zijn ge weest om de relaties met de Verenigde Staten en andere staten van het westelijk halfrond te normaliseren, waarbij de druk van de Sovjet-Unie, die thans grotendeels het politiek en economisch geïsoleerde Cuba op de been moet houden, een rol gespeeld zou kunnen hebben. De Ame rikanen beschouwen de te verwachten Cu baanse uittocht als een onloochenbaar succes in de propagandaoorlog met de communisten. Weliswaar beseft men ook dat Castro zich op de borst zal slaan voor zijn gulle houding in deze kwestie en dat Havanna er op zal wijzen dat het aantal Cubaanse emigranten uiteindelijk percentsgewijs niet veel hoger is dan het emigranten aantal uit een aantal Europese landen. Maar de Amerikanen geloven dat de uit tocht van duizenden uit Castro's zoge naamde arbeidersparadijs, toch niets an ders dan 'n ontnuchterend effect kan heb ben op die velen vooral in Latijns Ameri ka, die nog altijd in Castro hun held zien. HANNOVER (Reuter) In Hannover wordt een onderzoek ingesteld naar de gedragingen van een leraar die in zijn klas grammofoonplaten met toespraken van Hitier zou hebben gedraaid en het nazisme zou hebben verdedigd. Het on derzoek is begonnen, nadat in twee edi ties van de schoolkrant was gezegd dat de leraar Hitler had geprezen en gram mofoonplaten met toespraken van nazilei ders had gedraaid om zijn herinneringen te staven. De leraar zou hebben gezegd dat Hit- Ier gedwongen was geweest de oorlog te beginnen, omdat in Polen Duitsers wer den mishandeld. Volgens de schoolkrant gaf hij voortdurend lucht aan zijn haat gevoelens tegen de Polen. In de jongste uitgave van het blad heeft de leraar enkele van deze beweringen tegengespro ken. SAIGON (Reuter) Amerikaanse vlieg tuigen hebben gistermiddag ongeveer vijf tig kilometer ten zuidwensten van Hanoi twee Noordvietnamese raketbases ver woest. Het was een van de grootste lucht aanvallen op Noord-Vietnam tot dusver. Eerder op de dag zijn twee andere raket bases in de buurt van Thanh Hoa zwaar beschadigd. Ongeveer tien demonstranten die protes teerden tegen het Amerikaanse optre den in Vietnam, hebben gistëren de Ame rikaanse vlag van de ambassade in Ko penhagen verscheurd. „Steek jezelf in brand in plaats van je oproep voor de militaire dienst" riepen tegenstanders van de vijf New Yorkse pacifisten, die ten aanschouwen van dui zenden mensen in een park hun oproep kaarten verbrandden. Toen de eerste kaarten werden aangestoken spoot iemand een straal water naar de de monstranten. Advertentie J Verkiezingsdood. Bij gewelddaden, voor afgaand aan verkiezingen op de Philip- pijnen zijn 34 mensen gedood. Oorlogsschepen. President Johnson heeft een wet ondertekend die verkoop van oorlogsschepen uit de Amerikaanse re- servevloot toestaat. Italië krijgt twee onderzeeërs, Turkije eveneens, Spanje een vliegdekschip voor helikopters, Bra zilië drie onderzeebootjagers en Argen tinië twee. Botsing. Bij botsingen tussen politieke groeperingen in West-Nigeria zijn meer dan twintig mensen om het leven ge komen. Lawaai. Vier Tsjechische spoormannen, die door het lawaai van het gereed schap waarmee zij aan een spoorlijn werkten de nadering van een goederen trein niet hoorden, zijn door die trein doodgereden. Centrales. De AEG gaat in Indonesië drie elektrische centrales bouwen, twee in Djakarta en een in Semarang. Voorkomen. Na een jacht door de stra ten van Londen zijn vijf mannen aan gehouden, die kennelijk de kluizen van Lloyd's Bank in Lombard Street wilden kraken. Zij kwamen in een auto bij de bank aan en laadden snijbranders uit. De politie had het vijftal vanuit auto's bij naburige gebouwen geobserveerd. De politie was gewaarschuwd. Staking. In Mexico staakt het grondper soneel van de staatsluchtvaartmaat schappij. De 3000 werknemers eisen vijftig percent loonsverhoging. De maatschappij heeft twaalf percent aan geboden. Brand. Bij een brand in Liverpool zijn een moeder en haar vier kinderen om het leven gekomen. De vader was op zijn werk. Buren hebben vergeefs ge probeerd de vrouw en haar kinderen te redden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3