Minister Vrolijk en Ada Kok openden nieuwe Sportfondsenbad in Beverwijk Nieuw door wijkgebouw Wit-Gele Kruis dr. Clementinus ingezegend mmm Verdere uitbreiding kruiswerk vraagt meer financiële steun Bewondering voor fraai overdekt 50 meter zwembad was algemeen Bisschop was bij oud-katholieken in IJmond Tal van kettingbotsingen in Velsertunnel Weer slapende man in etalage in IJmuiden Nieuwe moeder-overste St. Josefziekenhuis in Heemskerk Verkoopdagen „Dorcas" Successen voor „Fauna Felisena" in Hoofddorp Zweedse zeelieden ramden huis Bondsvoorzitter hield openingsrede MAANDAG 8 NOVEMBER 1965 Mr. M. Vrolijk, minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en mejuffrouw Ada Kok, 's werelds snelste vlinderslagzwemster heb ben samen zaterdag het nieuwe Sportfondsenbad in Beverwijk ingewijd. Zijne excellentie commandeerde onze topzwemster met een „op uw plaat sen" in de starthouding, blies op de startfluit, waarna Ada Kok onder het geroffel van tamboers van de Beverwijkse Harmonie Kapel met forse vlin derslagen honderd meter prachtig helder water doorkliefde. Weer op de kant werd zij voor deze demonstratie door minister Vrolijk beloond met een boeket bloemen en door het talrijke publiek met een gul applaus. Be verwijk en daarmee heel IJmond-Noord hadden hun schitterend gebouwde overdekte zwembad, het derde in Nederland met een 50 meter-bad, in bezit genomen. Zondagmorgen hebben al enkele honderden zwemlustigen het fonkelnieuwe zwembad naar waarde geschat. Er zullen nog vele tiendui zenden volgen. Tekorten Eerste wedstrijden Receptie Verkeerde minister Kapstokverankerd aan twee steunpunten De MEUBILERING en STOFFERING van het nieuwe Witgele Kruis-gebouw werd verzorgd door MARKTPLEIN 30 intermeubel Het voormalige zusterhuis aan de Zeeweg te IJmuiden-Oost, dat werd veranderd in een modern en ruim wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis, is zaterdagochtend ingezegend door pater dr. Clementinus, pater-generaal van de orde der Capucijners. Voor deze plechtigheid was dr. Clementinus, die verscheidene jaren rector is geweest van de Capucijnerskerk aan de Willemsbeekweg, apart vanuit Rome naar IJmuiden gekomen. De officiële opening van het gebouw geschiedde met een toespraak van de heer B. A. J. M. Luykx uit Bussum, voorzitter van de Noordhollandse Bond „Het Wit-Gele Kruis". (Van een onzer verslaggevers) Alvorens minister Vrolijk en Ada Kok hun officiële en sportieve opening van het Sportfondsenbad verrichtten zijn meer plechtige woorden aan deze gebeurtenis gewijd. De heer F. R. W. Kaebisch heette na mens de Raad van Beheer de vele gas ten, onder wie mevrouw Vrolijk, gemeen tebestuurders uit Beverwijk, Heemskerk en Castricum, het bestuur van de Ver enigde Sportfondsenbaden en vertegen woordigers van de KNZB welkom. Met de opening van het Beverwijkse overdekte zwembad is, zo zei de heer Kaebisch, een hartewens van jaren in vervulling gegaan. Woorden van dank en waardering richtte hij tot de gemeentebesturen 'an Bever wijk, Heemskerk en Castricum en de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken voor hun financiële steun. Het architectenbureau Baanders en het aanne mingsbedrijf Van Hattum en Blankevoort zwaaide hij lof toe voor het ontwerp en de uitvoering van het zwembadplan. „Ons land kent nog geen overdekt zwem bad van deze allure. Wij in IJmond-Noord zijn er dan ook bijzonder trots op," zei de heer Kaebisch, die de oedrijfsleider van het Sportfondsenbad, de heer L. van der Woude en zijn medewerkers veel suc ces en voldoening in hun werk toewenste. Burgemeester J. G. S. Bruinsma bracht de vreugde en voldoening van het ge meentebestuur en de burgerij van Bever wijk onder woorden. Hij nam de gelegen heid te baat om minister Vrolijk te wij zen op het grote tekort aan sportvelden en zalen voor binnensporten in IJmond- Noord terwijl toch bijna een derde van de bevolking actief aan de sportbeoefening deelneemt. Ook op andere terreinen van de recreatie blijven vele wensen van Be verwijk en omgeving onvervuld. Er zijn plannen voor o.m. een eenvoudige schouw burg, een openbaar bos en betere toe gangswegen naar het strand die in de ko mende jaren tien miljoen gulden zlillen vergen. Voor al deze voorzieningen heeft de gemeente Beverwijk voor 1966 bijna 3 ton op de begroting staan. Burgemeester Bruinsma sprak de hoop en de wens uit dat van 't Sportfondsenbad een zeer druk gebruik zal worden gemaakt, velen er de •a. -vT? r nisterie van sociale zaken en volksgezond heid. Niettemin had mr. Vrolijk graag aan de uitnodiging gevolg gegeven. Hij noem de het nieuwe zwembad een bijzonder rijk bezit waarmee hij de gemeenten Bever wijk, Heemskerk en Castricum hartelijk gelukwenste. Ook de samenwerking met Hoogovens achtte de minister een belang rijk en verheugend feit. Op de vraag wan neer er nu eens een minister bij de ope ning van een zwembad de eerste duik zal nemen antwoordde mr. Vrolijk dat hij voor deze plechtigheid geen betere per soon wist dan onze meervoudige wereld recordhoudster Ada Kok. De minister wees ten slotte nog op de grote vooruit gang van het schoolzwemmen in vergelij king met zijn jeugd. Nadat Ada Kok haar eerste honderd me ter vlinderslag in het nieuwe bad had af gelegd verschenen andere zwemsters en zwemmers aan de start voor enkele num- mes. De voornaamste uitslagen hiervan waren: 100 meter vrije slag dames: 1. C. Gou- demond ZCG 1.6.8; 2. L. Schaap HDZ 1.7.2.; 3. v. Hemert VZV Vlaardingen 1.8.0. 100 meter vrije slag heren: 1. B. Sitters 't I J59.9; A. Oudt Zian 1.0.3; 3. J. Jis- koot 1.0.9. 100 meter rugslag heren: 1. P. Schil leman Dolfijn 1.7.7.; 2. C. Leijssenaar 'tIJ 1.9.3.; 3. R. van Éeek 't IJ 1.9.3. 100 meter vlinderslag dames: 1. N. Bos ADZ 1.12.2; 2. C. Mujder Merwede 1.17.4; 3. E. Hulsebos GD Zl.17.5. 100 meter schoolslag dames: 1. K. E. molt GZPC 1.22.3; 2. B. Heukels PSV 1.24.6.; 2. W. Kliverik OZPC 1.24.6; 100 meter schoolslag heren: 1. A. van Oest 't IJ 1.16.9: 2. N. Spijkerman BZZ 1.17.5; 3. A. de Haan PSV 1.18.7. De wa- terpólowedstrijd tussen Nereus uit Zaan dam en De Meeuwen uit Amsterdam werd afgesloten met een 5-3 ;ege voor de hoofdstedelingen. r De beide oud-katholieke gemeenten in de IJmond van de H. Engelmundus en de H. Adelbertus beleefden zondag een extra vreugdevolle dag door de aanwe zigheid van de hoogbejaarde bisschop van Haarlem, mgr. J. van der Oord die in haar midden vertoefde voor de periodie ke bediening van het H. Sacrament van het Vormsel. Er was een grote belangstelling zowel 's morgens voor de viering van de ponti ficale hoogmis als voor de pontificale vespers 's middags. De bisschop cele breerde de opdracht van de mis, daarbij geassisteerd door de pastoors A. J. Gla- zemaker als diaken en J. C. M. Keman als subdiaken. Pastoor Keman hield de predikatie, waarop hij in het bijzonder wees op de inhoud van het vormen. Pastoor Glazemaker bracht de bisschop dank voor zijn komst maar ook dank aan koor, gemeente, misdienaars, de organis ten J. Gouda en J. Spigt, en de vorme lingen, die op hun wijze tot de vreugde volle dag in de beide parochies hadden meegewerkt. Voor het met prachtige bloemen gesier de altaar ontving na afloop van de ves perdienst mgr. Van der Oord de vormelin gen van deze dag om hen geluk te wen sen. De oud-katholieken in de IJmond be leefden een prachtige dag. Minister mr. M. Vrolijk van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk tijdens zijn toespraak in het nieuwe Beverwijkse Sportfondsenbad waar in hij dit officieel in gebruik ver- klaarde. zwemkunst zullen leren en Dij wedstrijden goede prestaties geleverd zullen worden. Minister Vrolijk maakte daarna bekend dat men voor de officiële opening van het Beverwijkse zwembad eigenlijk de ver keerde bewindsman had benaderd. Zwem baden ressorteren immers onder het mi- Zondag hebben zich in de Velser tun nel en omgeving weer tal van ketting botsingen voorgedaan. De schade bleef beperkt tot ingedeukte bumpers en plaat werk. Op de rijksweg 9 in Beverwijk en Heemskerk kwamen zondagmiddag om streeks half zes diverse auto's met elkaar in botsing. Ook hier ontstond alleen maar materiële schade. Verscheidene auto's moesten met een kraanwagen worden weggesleept. De heer Kaebisch bood aan het slot van de openingsbijeenkomst in het Sport fondsenbad minister Vrolijk het laatst uit gekomen boekwerk aan. Ada Kok kreeg eveneens een boek als herinnering mee naar huis. Hierna toog men naar het Stadskantoor waar de Raad van Beheer van het Sportfondsenbad-Beverwijk reci- peerde. Onder de velen die hun geluk wensen kwamen aanbieden was ook Bür- germeister J. Peters van de Duitse plaats Neuwied waarmee Beverwijk een partner ship heeft aangegaan. De heer Peters bood een stopwatch, een waterpolobal en een vaantje aan. Opnieuw moest de Velsense politie dezer dagen een man uit een bed in een etalage halen. Het gebeurde vrijdagnacht aan het Marktplein in IJmuiden. Tijdens een vechtpartij voor het winkelbedrijf van Glas n.v. aan het Marktplein sneuvelde een etalageruit van 2,80 bij drie meter toen iemand een fiets dwars door het raam slingerde. De dader maakte zich bij de komst van de politie uit de voeten. Kort daarop werd de politie gewaar schuwd dat een man in een bed in de etalage was gekropen. Een 49-jarige ma chinist uit IJmuiden werd aangehouden, die bekende de etalageruit te hebben ver nield. Hij bleek dezelfde te zijn die-enige weken geleden ook een ruit van V. en D. aan de Lange Nieuwstraat had vernield, waarna hij met een vriend zijn roes in de als slaapkamer ingerichte etalage wilde uitslapen. De machinist is in het hoofdbureau van politie ingesloten. Minister Vrolijk bood Ada Kok na haar honderd meter vlinderslag in het Sportfondsenbad een boeket bloemen aan. De Heemskerkse communiteit van de orde van de Allerheiligste Verlosser, die zowel de St. Josefkraamkliniek als het St. Josefziekenhuis beheert, krijgt een nieuwe moeder-overste. Moeder Henrica, die in 1956 de over leden moeder Fredulfa opvolgde, is nu benoemd tot moeder-overste van een be jaardencentrum in Ech (Noord Brabant); zij zal worden opgevolgd door zuster Ma rie Jozepha. Moeder Henrica kwam na de oorlog naar Heemskerk en vertrok in 1950 naar de missie in Senegal. Hier verbleef zij vijf jaren, waarna zij naar Heemskerk terug keerde; een jaar later werd zij benoemd tot moeder-overste. In deze periode heeft zij haar beste krachten gewijd aan de realisatie van het streekziekenhuis. Moeder Marie Jozepha maakt sinds 16 november 1964 deel van de Heemskerkse communiteit. Voordien werkte zij in Be verwijk (Sancta Maria) in de wijkverple- ging, zodat zij voor vele Beverwij kers geen onbekende zal zijn. Tijdens een gistermiddag van 4 tot 5 gehouden afscheidsreceptie hebben zeer velen van de gelegenheid gebruik ge maakt de scheidende moeder-overste te bedanken voor haar vele zegenrijke werk. Tegelijkertijd hebben zij kennis kunnen maken met de nieuw benoemde moeder overste. De interkerkelijke vrouwenvereniging Dorcas houdt dinsdag en woensdag ver koopmiddagen ter bate van de Afrikazen- ding. In de Elonkapel, Vareniusstraat te IJmuiden, worden van 2.15-5 uur wollen goederen en levensmiddelen te koop aan geboden, en wordt er ook een pop ver loot. Woensdagavond om acht uur wordt als afsluiting in de kapel een zendings avond gehouden. De zendelinge Trienske Beimers zal dan wat vertellen over haar werk in Tanzania en ook dia's vertonen. Leden van de volièrevereniging „Fau na Felisena" in IJmuiden en omstreken hebben mooie successen geboekt op de tentoonstelling van „Avi Tropica" te Hoofddorp. De heer J. Kiewiet uit IJmuiden kreeg een standaard voor zijn gelijkgetekende Japanse meeuw en een bondsmedaille plus beker voor zijn spitsstaart-Amadine. In de afdeling parkieten was de eerste prijs voor de IJmuidenaar W. Vunderink; zijn grijze geel-maskerparkiet veroverde bovendien een beker. Een beker plus eerste prijs voor krui sing tussen putter en kanarie was voor de heer H. Korf, eveneens uit IJmuiden. De heer C. Heuperman, ook al uit IJmuiden, ging naar huis met een beker en een eerste prijs voor zijn kruising tussen zilverbekje en witkopnon. Zaterdagnacht zijn twee jonge Zweedse zeelieden in Beverwijk met een gestolen auto tegen een huis aan de Hoflanderweg gebotst. De bestuurder, een 17-jarige ma troos, liep verwondingen aan de hals op. In het Rode Kruisziekenhuis moesten zijn kwetsuren met niet minder dan 26 hech tingen behandeld worden. Een 20-jarige mede-inzittende kwam met de schrik vrij. De in Uitgeest gestolen wagen werd zwaar beschadigd. De voordeur van het betreffende huis werd volkomen vernield. De Zweden, op varenden van een' in Velsen afgemeerd Zweeds schip, reden met grote snelheid op de Hoflanderweg in de richting Vel sen. In een scherpe s-bocht verloor d# bestuurder de macht over het stuur. De heer B. A. J. M. Luykx uit Bus- sum, voorzitter van de Noordhollandse bond „Het Wit-Gele Kruis", heeft zater dagochtend ter gelegenheid van de inwij ding en officiële opening van het nieuwe wijkgebouw van de afdeling Velsen enke le opmerkingen gemaakt over het Kruis werk in het algemeen. Hij zei dat midden in de belangstelling van alles dat men kan samenvatten als „maatschappelijke gezondheidszorg" het werk van de Kruisverenigingen staat. Een organisatie met in Nederland circa twee miljoen gezinnen als lid, waarvan Advertentie dwoninginrichting e ruyter In de geheel met genodigden gevulde cursuszaal werd het welkomstwoord ge sproken door dokter A. A. J. Broekman, medisch adviseur en ook voorzitter van het openingscomité. De heer Broekman was verheugd over de overgang van de schamele behuizing aan de Willemsbeek weg naar dit riante Kruisgebouw. Hij roemde de activiteit en het enthousiasme van het bestuur, wees er op dat in toe nemende mate contructief moet worden samengewerkt met andere instituten en constateerde dat het Kruiswerk levendiger is dan ooit tevoren. Daarna heeft de pater-generaal dr. Cle mentinus de inzegening van het gebouw verricht en vervolgens hield de heer Luykx zijn openingstoespraak. Hij besloot zijn rede met het uitspreken van de hoop dat de belangstelling van de leden in de afdeling Velsen steeds stijgt, dat de wijk- ruim 700.000 aangesloten bij het Wit-Gele Kruis en het Limburgse Groene Kruis, moet wel telkens geconfronteerd worden met alles dat met gezondheidszorg te maken heeft. Het is in deze zorg niet alleen een zeer belangrijk uitvoerend orgaan, maar het is ook op landelijk, provinciaal en soms ook plaatselijk niveau een orgaan, dat het beleid mede bepaalt, de mogelijkheid van uitvoering (ook de financiële zijde daarvan) te beoordelen heeft en het werk moet stimuleren, aldus de heer Luykx. Met haar zusterorganisaties moet zij zich steeds bezinnen of haar structuur wel aangepast is aan' dé veranderingen van elke dag, aan de te vervullen taken. Wil het Kruiswerk een krachtige positie blijven innemen dan is een diepgaand en verantwoord onderzoek noodzakelijk. Zo'n onderzoek is alleen langs de weg van we tenschap en experiment waar te maken. Goed samenwerken Het geven van een optimale gezond heidszorg betekent niet alleen het zo goed mogelijk uitvoeren van de opgeno men taken. Het betekent ook zo goed mo gelijk samenwerken met de zusterorgani saties en met organisaties als gezins- zorgs en maatschappelijk werk en een zo goed mogelijke samenwerking met zie kenhuizen en artsen. Tevens samenwer king met de gemeentelijke overheid, waarbij niet alleen over geld, maar ook over de problematiek van het werk moet worden gesproken. De heer Luykx vond dat de overheid terecht vele nieuwe taken door de Kruis verenigingen uitgevoerd wil zien. Maar dan dient wel bedacht te worden dat de noodzakelijke uitbreiding (b.v. in de sta ven) ook gefinancierd moet worden. De heer Luykx vergeleek het Kruiswerk in Nederland met een kapstok, waaraan men steeds meer kledingstukken ophangt in de hoop dat deze „kapstok" de last wel torsen zal. Die „kapstok" zal dat ze ker doen indien zij stevig verankerd ii aan twee steunpunten (particulier initia tief en subsidiërende overheid) en wan neer men de ankers versterkt als de kap stok zwaarder wordt belast. verpleegsters met ijver en nauwgezetheid haar prachtige werk verrichten en dat de bestuurders en zij die op organisatorisch terrein door hen zijn aangesteld inzicht en enthousiasme in dienst bij ven $tellen van dit werk. Hij hoopte tevens dat de arbeid ook veel voldoening zal geven en dat de Gever van alle goeds zijn onmis bare zegen aan dit werk niet zal onthou den. Pater Clementinus, die te IJmuiden ook een Heilige Mis heeft opgedragen, zei ter gelegenheid van de opening van het wijkgebouw uitermate grote waardering te hebben voor het werk van het Wit-Gele Kruis. Maar, aldus dr. Clementinus, ik ben hier vooral gekomen om met veel na druk te getuigen van mijn bijzonder waar dering voor datgene wat in het algemeen door de leek in de IJmond wordt gepres teerd! De afdelingsvoorzitter, de heer Th. B. M. Letschert, tenslotte dankte tenslotte een imponerende rij personen en instanties voor alle medewerking aan het realiseren van dit nieuwe wijkgebouw, een werk dat in verrassend korte tijd tot :;tand is ge komen. Daarna bestond gelegenheid tot bezich tiging van het gebouw, dat aan de buiten zijde is voorzien van een reliëf vervaar digd door Frans Balendong uit Haarlem. Belangstelling voor de inventaris van het magazijn in het wijkge bouw. Links, het dichtst bij de kast, de heer Luykx, voorzitter van de Noordhollandse Bond „Het Wit- Gele Kruis". Namens de hele staf bood zuster P. H. de Graaf een bloemenbak aan. Deze bak werd binnengedragen door Johan Robben en Leonie Hendriks, die indertijd als eersten werden in geschreven bij het zuigelingen bureau aan de Willemsbeekweg. U ziet ze hier op de foto, samen met voorzitter Letschert en de bloemen bak.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4