De ondergang van een dichter Ko van Dijk als DYLAN THOMAS Poolse muziekmiddag in Teylers Museum Reclame in TV en radio pas per 1 maart Het weekeinde Documentaire over Dylan Thomas Edgar Varèse overleden NEGEN MUZEN Toneelvoorstelling in Rotterdam gestaakt TÊLEFUNKEN MAANDAG 8 NOVEMBER 1965 6 Semi-documentair spel bij de Haagse Comedie DYAN THOMAS, de „wilde dichter uit Wales", in ons land behalve door zijn gedichten ook bekend als schrij ver van het tot drama omgewerkte hoorspel „Onder het melkwoud" heeft een kort leven gehad. Hij was nauwe lijks 39 jaar oud toen hij, in 1953, in New York overleed na het drinken van een enorme hoeveelheid whisky niet tijdens een van zijn beruchte waanzinnige drankfestijnen, maar met de welbewuste bedoeling om er een eind aan te maken. Het leven had hem niets meer te bieden; hij had zijn gezondheid ondermijnd door mate loos roken en drinken, en wat hem nog veel erger pijnigde hij had zijn geest, zijn talent laten ondermijnen door de dwingelandij van het geld, de roem en de feestelijkheden, waarmee Amerika hem in de laatste jaren van zijn bestaan eerst had verlokt, daarna overstelpt en tenslotte gevangenge houden. Amerika had hem zo gefê teerd en van stad naar stad, van le zing naar lezing en van party naar party rondgesleurd, dat hij tenslotte alleen nog maar een soort feestnum mer was, „alleen nog maar een stem op wielen", zoals hij het heeft uitge drukt; en in deze roes, die bijna vier jaar had geduurd, was zijn schep pingskracht samen met zijn lichaams kracht geleidelijk verloren gegaan. Een tragisch einde van een groot dichterschap. Alles pleit voor bandrecorders Guus Hoekman oogst succes in New York Leen Timp trekt zich terug van „Zo is V' Simon Koster J. Damshuizer Zondagmiddag zat de organist Haite van der Schaaf in de aula van Tey- lers Museum aan de klavieren van de normale speeltafeldie aangekoppeld is aan het eenendertigtoonsorgel. Voor deze bespeling was de hulpconsole aangepast bij de middentoonstemming, die op het eind van de zestiende eeuw ingevoerd werd en aan de componisten van klaviermuziek een eeuw lang voldeed, wanneer zij zich binnen de perken van de mogelijkheden van het stelsel hielden. Aldus was zij grotendeels passend bij het uit te voeren programma, dat uit Poolse orgelmuziek uit de zestiende eeuw en uit Poolse volksliederen bestond, die gezongen werden door de sopraan ReckoBijl. De radio geeft dinsdag HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. T elevisieprogramma Jos de Klerk Luthervan Osborne DE WEZENLIJKE TRAGIEK daarvan, in toneeltermen gezien, ligt duidelijk in de confrontatie van een geestelijk een zaam man, wiens creativiteit juist aan die geestelijke eenzaamheid ontsproten is, met een samenleving die hem geestdriftig opneemt maar hem in en door die geest drift verplettert, een samenleving die oor- en geest-verdovend op hem werkt en waaraan hij te gronde gaat omdat hij niet bij machte is zich van haar los te rukken. Een groot dramatisch gegeven voor een groot toneelschrijver. Maar dan moet dat gegeven wel kun nen worden afgescheid°n van de persoon Dylan Thomas en diens individuele be levenissen, met al hun anekdotische maar 'Bijkomstige details, zodat die grote to neelschrijver zich in volle vrijheid door zijn inspiratie en fantasie kan laten lei den. En dit is het tegendeel van wat de Amerikaanse auteur Sidney Michaels heeft gedaan; deze heeft niet slechts een dramatisch portret van Dylan Thomas willen tekenen, hij heeft de gebeurtenis sen uit diens laatste levensjaren zelfs tot een soort documentair spel willen ver werken. IN ZIJN IJVER om zo waarheidsge trouw mogelijk te zijn heeft hij geput uit het biografische boek van Dylan's wedu we. Caitlin Thomas, uit een boek van Dylan's Amerikaanse vroend John Mal colm Brinnin, en zelfs uit steno grafische notities en bandopnamen. Dit streven naar authenticiteit kan men op zichzelf waarderen, maar het gaat ten koste van het drama, dat nu een maal niet gediend is met allerlei karak ters en bijzaken die in de drama tische conceptie alleen zijn opgenomen omdat ze nu eenmaal „historisch juist" zijn en niet omdat ze in het stuk een on misbare functie hebben. Dit procédé heeft Advertentie Perfecte opname en sublieme weergave. Met TELEFUNKEN Magnetophon. "Over Dylan Thomas zendt de NCRV- televisie dinsdagavond 9 november op Nederland I een Amerikaanse (bekroon de! documentaire uit van Jack Howell. In deze film wordt de sfeer opgeroepen, waarin Dylan Thomas geleefd en gewerkt heeft: zijn geboortestreek, de havenstad Swansea, de stranden van Wales en de rumoerige wijk Soho in Londen. De tek sten zijn ontleend aan het werk van Dy lan Thomas. In de uitzending over Dylan Thomas zullen enige fragmenten uit het toneelstuk worden gespeeld, dat dit week einde bij de Haagse Comedie in première is gegaan. Guus Hoekman zingt op het ogenblik in de City-Opera te New York de bas-buffo- partij van de theaterdirecteur Laroche in Capriccio van Richard Strauss. Zijn pres taties zijn in de pers uitbundig geprezen. De New York Times prees zijn zang- technische prestaties en roemde hem te vens Ms eersterangs acteur. De New York World Telegram toonde zich uiterst ingenomen met de kennismaking met deze Nederlandse gast op het Ame rikaans Operatoneel en de New York American Journal huldigde de uitzonder lijke kwaliteit van zijn stem. Ko van Dijk en Myra Ward als Dylan Thomas en zijn vrouw Caitlin. er danook toe geleid dat de figuur Dy lan Thomas in Sidney Michaels' toneel spel een prachtig, volledig levend karak ter is geworden (omdat er over deze unieke persoonlijkheid nu eenmaal een overvloed van ge,gevens beschikbaar was, maar dat de rest, zowel wat de karak tertekening als wat de dramatische con structie betreft, vaag en onpersoonlijk is gebleven. Het geheel heeft daardoor meer weg van een gedramatiseerd historisch feuilleton, een aaneenrij gsel van handig geschreven scènes, dan van een werke lijk drama. DE HAAGSE COMEDIE heeft zaterdag en Zondag in de Koninklijke Schouwburg de eerste Nederlandse voorstellingen van het door Bert Voeten voortreffelijk vertaalde stuk gegeven met Ko van Dijk in de titelrol en Myra Ward als Dylan's vrouw. Het spel van Ko van Dijk, als de herrie-schoppende, branie-achtige dichter die achter deze fagade een kin derlijk gemoed en een hopeloze eenzaam heid verbergt, was van begin tot einde subliem; het was een bewonderenswaar dige eenvoud en eerlijkheid, zowel in de luidruchtige scènes waarin de druktema ker Dylan Thomas met smaak zijn grof heden debiteert als in die waarin het grote kind, dat hij in werkelijkheid is, ontroerend zijn onmacht en wanhoop er kent. Als Caitlin had Myra Ward her haaldelijk prachtige momenten en het lag danook stellig niet aan haar maar aan die vreemde legpuzzel van een rol dat het karakter van deze vrouw, „die zelf Dylan Thomas zou zijn geweest als zij geen vrouw was," geen sluitend ge heel werd. Van de vele anderen die aan de door Paul Steenbergen met veel gevoel voor subtiele nuances geregisseerde voorstel ling meewerkten waardeerde ik vooral Eric van Ingen als de wat onhandige Amerikaanse dichter Brinnin die in alle onschuld Dylan Thomas laat overkomen, Kees Coolen als de minder idealistische uitgever Angus en Anne-Marie Heyligers als Meg, het verstandige Amérikaanse meisje dat vergeefs probeert Dylan van de ondergang te redden. Het kleine rol letje van een reactionaire Amerikaanse miljonair, die weigert Dylan uit zijn fi nanciële nood te helpen als hij merkt dat de dichter „linkse" politieke ideeën heeft, had Paul Steenbergen zelf op zich geno men. Paula Petri en Ingeborg Elzevier gaven aardige typeringen van Dylans vu- Leen Timp zal het satirisch VARA- programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" niet langer regisseren. De VARA zal voor de uitzending van 19 november een andere regisseur aanwij zen. De heer Timp heeft het programma vanaf het begin, nu enkele jaren geleden, regisseerd maar het was in omroepkrin- gen geen geheim, dat hij de laatste tijd niet tevreden was met de voorbereidingen van „Zo is het", dat zijn laatste seizoen beleeft. Herman Wigbold is dit jaar niet meer verbonden als eindregisseur aan het programma en zijn plaats is overge nomen door Hans Jacobs, die niet al te gelukkig heeft gemanoeuvreerd bij het aantrekken van nieuwe krachten na het vertrek van Yoka Berretty, Peter Lohr en Gerard Komelis van het Reve. rige Amerikaanse bewonderaarsters en Marijke Merckens gaf een solo-nummertje als strip-tease-danseres ten beste. Een in genieus, zich tot aanduidingen beperkend decor van Lou Steenbergen maèkté een vlotte afwikkeling van de 21 taferelen mo gelijk. Er was aan het slot langdurig applaus en welverdiend bravo-geroep voor Ko van Dijk, wiens schitterende creatie een wei nig-geslaagd stuk had gered. Met een aflevering, gewijd aan vele wonderlijke vissen in het Artis-aquarium kreeg de AVRO-serie „Zoo Zoo" geregis seerd door Lex de Rooi, weer een boeiend vervolg. Studio Stalles, het tienerpro gramma, dat daarna door deze omroep op de beeldbuis werd gebracht, biedt zoals wij met genoegen vaststelden de jongelui niet alleen „the beat", maar ook mogelijkheden tot meer serieuze ontspan ning. Ten overstaan van echte tieners, die aandacht luisterden, droeg nu bij voorbeeld een jong acteur een stukje Tsjechow voor. Wie weinig voelde voor net zaterdag avondvermaak, dat de AVRO op Neder land I pleegt te produceren, kon via het andere kanaal een goed en gevarieerd programma van de KRO in de huiska mer brengen. Daartoe behoorde o.m. de eerste aflevering van „Letters en Noten" een serie opgebouwd rond een wedstrijd voor amateurschrijvers, die voorzover het daartoe wordt uitverkoren hun werk in deze uitzending gespeeld zien door echte beroepsacteurs. Afgewisseld door vocale en instrumentale muziek nummers, werden drie sketches gespeeld voor de jury, bestaande uit Jan Willem Hofstra, Alexander Pola en Henriëtte Da vids. Twee van deze miniatuur-werkjes hadden weinig met toneel te maken; de derde, geschreven door H. Citroen en ge titeld „Storing" was naar het leven ge schreven en kenmerkte zich door zijn goede dialoog en zijn satirische strek king. Ook al, omdat dit programma door Rens van Dorth en Tineke Roeffen zo aardig was opgebouwd, zullen wij gaar ne naar het vervolg kijken. Gisteravond kwam, voor het eerst in dit seizoen, de VARA-show van Rob de Nijs weer op het scherm. Regisseur Ben de Jong maakte er, gesteund door de geestdrift en het élan van De Nijs tn diens zingende en musicerende redactie staf 'n weer wel verzorgde en vlotte uitzen ding van. die uiteraard vooral gericht was op de smaak van de jongeren. De samenstellers loofden een prijs van hon derd gulden en een uitvoering uit voor een liedje (muziek en tekst) dat in deze serie past; eenzelfde bedrag werd toege zegd aan hem of haar, die een nieuwe en goede titel voor deze show weet te bedenken. Gelet op de aankleding en be zetting van deze amusementsuitzending en nog meer op het verlangde (kom er maar eens op!) vinden wij die prijzen verre van hoog. Het spel of moord?", dat even eens door de VARA werd uitgezonden, bleek een bijzonder boeiende praat-thril ler te zijn en in deze bijna paradoxale kwalificatie gaat dan een groot compli ment uit, zowel voor de auteur, als voor de regisseur en de uitvoerenden. De re gisseur was Eimert Kruidhof, dié met ge varieerde camera-instellingen niet alleen het bezwaar ophief, dat het stuk zich slechts in één ruimte afspeelde, maar daardoor ook het onbehagen, de onrust en de angst tot uitdrukking bracht, die in deze psychologische aftelsom, die als uit slag de moordenaar opleverde, heerste. En de rolbezetting liet nauwelijks iets te wensen over, zodat het noemen van één naam onrecht aan de anderen zou kun nen doen. Het was een zeldzaam goed stuk tv-toneel. DE ZANGERES VERTOLKTE met hei dér, goeddragend geluid een reeks beknop te overwinningsliederen uit 1588 en verder nog, verdeeld over twee beurten van op treden, een achttal folkloristische liederen. Al deze zangstukjes werden mer orgelbe geleiding uitgevoerd. Van de overwin ningsliederen kon men vermoeden dat dit accompagnement origineel was; het paste ook volkomen in de middentoonstemming. De begeleidingen van de volksliederen, die uiteraard van recenter datum zijn en be rekend op de sinds ongeveer 1700 in de Westerse muziek gebruikelijke gelijkzwe- vende temperatuur, openbaarden zo nu en dan nog al eens wrijvingen bij chromati sche wendingen. Dit kwam vooral voor in de laatste reeks liedjes, die over 't alge meen vrijer van zetting bleken te zijn. Men zou ze dus op een normaal gestemd orgel moeten horen. Voor een demonstratie met gebruikma king van de middentoonstemming, zou het mijns inziens geboden zijn met orthodox aangepaste begeleidingen de klippen te omzeilen. Overigens was de samenwer king van zangeres en organist zeer te prijzen. HAITE VAN DER SCHAAF was zijn be speling begonnen met drie goedklinkende nummertjes uit het vermaarde tabula- tuurboek dat de Poolse kanunnik Jan van NEW YORK Edgar Varèse, compo nist van Franse afkomst, is zaterdag in New York overleden. Hij was 82 jaar en stierf in het „University Hospital" na een operatie. Edgar Varèse werd in Parijs geboren Na een studie in de wis- en natuurkunde studeerde hij bij Vincent d'Indy in de Schola Cantorum en aan het ;onservato rium waar zijn leermeester de organist en componist Charles Marie Widor was. Hij werd gesteund door Debussy en Romain Rolland. Na de oorlog '14-T8 ging hij naar Amerika. Hij werd in 1926 Ameri kaans burger. Als stichter van het „In teratlantic Composers Guild for presenta tion of serious contemporary music" werd hij een van de vaandeldragers van de mo derne muziek en de laatste jaren van de elektronische muziek. Hij. was dirigent van het Symphonischer Choir in Berlijn, gastdirigent van onder meer het Praags Symfonie-orkest en Int Cincinnati Orchestra. Voor de opera Oedipus und die Sphynx" werkte hij sa men met Von Hofmannsthal. Van zijn werken noemen wij „Trois pièces d'on chestre", „La chanson de jeunes hom mes", „Rhapsodie Romane", „Prélude la fin d'un jour," „Bourgogne," „Mehr Licht", „Gargantua", „Les Cycles du Nord," „Amériques". AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (8.25 De groenteman). 8.45 Morgenwij ding. 9.00 Voor de zieken. (9.35 Water standen). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (11.00 Nieuws). 12.00 Licht instrumentaal ensemble en zangso liste. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Voor de landbouw. 12.40 Licht instrumen taal ensemble. 13.00 Nieuws. 13.10 Jour naal en beursberichten. 13.10 't Muzikan tenuur: 1. Strijkkwartet: moderne mu ziek; 2. Pianorecital: klassieke muziek; 3. Instrumentaal trio: moderne muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Zang en pianospel. 16.00 Nieuws. 16.02 Lichte grammofoonmuziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Parijs. 19.05 Gamelan: Indone sisch programma. 19.35 Sitar: radiotijd schrift voor gitaristen. 20.00 Nieuws. 20.C5 Ontvangst in Gooiland: gevarieerd pro gramma. 21.15 Ontmoeting der levens overtuigingen: gedachtenwisselingen over geestelijke stromingen in Nederland. 21.40 Modern strijkkwartet (opn.). 22.10 Licht orgelspel. 22.25 Ik geloof, dat, praatje. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Venster op de hedendaagse muziek, mu zikale lezing. 23.40 Licht pianospel. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. (7.30-7.32 Nieuws). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.32 Nieuws). 8.40 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Aubade: gevarieerd muziekprogramma. 10.50 Lichtbaken, lezing. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaanvooruit, praatje. 12.00 An gelus. 12.03 Folkloristische muziek. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Aktualiteiten of grammofoonmuziek. 12.50 Lichte grammofoonmuziek en praatje. 13.35 Voor de plattelandsvrouwen. 13.45 Muziek kent geen grenzen: gevarieerd muziekprogramma. 14.45 Zie, ik maak alles nieuw, programma over godsdien stige vorming, thuis en op school. 15.00 Bij Cascade te gastlicht muziekpro gramma. 16.00 Voor de zieken. 16.40 On derweg: programma voor oudere luiste raars. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Voor de padvinders. 17.50 Overheidsvoorlich ting: Religieuze achtergronden op Bonai re. Spreker: F. J. van Wel. 18.00 De Zil vervloot: Inetrnationale volksliederen, 18.20 Uitzending van de Partij van de Ar beid. Bij de tijd. Een 14-daags radioma gazine, voor de microfoon gebracht door Theo Eerdmans en Jaap Brand, onder re dactie van Gabri de Wagt. 18.30 Stereo- Licht instrumentaal ensemble. 18.50 Van klanten en wanten weten: actualiteiten voor de middenstand. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. Aansluitend: Conciliejour naal. 19.35 KRO-Jubileum-Muziekfeest 1965: Flitsen demi-finale concours harmo nieën en fanfares. 20.00 Moderne muziek voor 2 piano's (opn.). 20.30 Radio Philhar- monisch orkest en solist (opn): klassieke muziek. 21.25 Reportage. 21.35 Stereo: Or gelconcert: klassieke muziek. 21.55 De zingende kerk: muzikale mogelijkheden in een nieuwe liturgie. 22.15 Zie, ik maak alles nieuw: programma over gods dienstige vorming, thuis en op school. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM ID (F.M.-kanalen) NRU- GEZAMENLIJK PROGRAMMA. 9.00- 17.00 Voorbereid door NCRV. 17.00- 18.00 Voorbereid door VARA. NRU/NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Instru mentaal allerlei (gr). 10.00 Nieuws. 10.02 Licht muziekprogramma, (gr). (Om 11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.02 Elektro nisch pianospel: bekende melodieën (gr). 12.30 De Top Tien van deze week (gr). 13.00 Nieuws. 13.02 Klanken van eigen bodem (gr). 13.30 Notenparade: gevari eerd muziekprogramma (gr). 14.00 Nieuws. 14.02 Lichte vokale muziekjes (gr). 15.00 Nieuws. 15.02 Muziek bij de thee: lichte grammofoonmuziek, speciaal voor de dames. 16.00 Nieuws. 16.02 Tiene- rama: platenshow voor tieners. NRU/ VARA: 17.00 Nieuws. 17.02 Dixielandmu- ziek (gr). 17.30 Filmmelodieën (gr). 17.40- 18.00 Instrumentaal trio. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Nieuwe grammo foonmuziek. 12.40 Weerbericht, medede lingen en SOS-berichten. 12.45 Buitenl. persoverzicht. 12.50 Beursberichten en programma-overzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Klassieke muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio (15.00 Nieuws). 15.45 Gevarieerde muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Duitse les. 16.24 Lichte muziek. 17.00 Nieuws, weer bericht en mededelingen 17.15 Rhythm and blues. 17.45 Harmoniemuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Amusementsmuziek. 18.45 Sportprogram ma. 18.52 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Inter mezzo. 19.50 Klankbeeld. 20.00 Dansmu ziek. 20.30 Hoorspel. 21.46 iKlassieke mu ziek. 22.00 Nieuws en berichten. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Kenmerk, de veertiendaagse informatie rubriek van de kerken. NTS: 19.35 Magil- la Gorilla, tekenfilm. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Uitzending van de Boerenpartij. 20.30 Dorp aan de rivier, speelfilm. 22.00 Donkere wolken boven Ba- li, documentaire. 22.25 Uitzending Stich ting Socutera. 22.30-22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Die Flut, korte opera, door Radio Omroepkoor, Radio Kamerorkest en so listen. 20.30 Extra special: Zigeunerklan ken. 20.45 Jongerenparlement. NTS: 21.25 Hoofdstuk V, amusementsprogramma, 22.05-22.10 Journaal. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NOT/NTS: 10.45 Schooltelevisie. 11.10- 11.35 Idem. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Journaal voor ge hoorgestoorden. 19.33 Engelse les. (les 6 en herhaling les 5). 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Huwelijksvoorwaarden, TV- spel. 20.55 Documentaire film over Dylan Thomas, met teksten van deze dichter. 21.35 De methode Wanninger, komische politiefilm. 22.00 Attentie. NTS: 22.25 Journaal. 22.30 Pauze. 22.45-23.15 Teleac: Samen leven nu en morgen: les 6: De gezinshuishouding I. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VARA: 20.01 Een zekere Brent-thrillerfeuille ton. (deel 3). VARA: 20.30 Achter het nieuws. 20.55 Première Théatre: Het gla zen paleis, TV-film. 21.45 Documentair programma over de kunstenaar Frans Masereel. NTS: 22.10 Journaal. 22.15-22.40 RKK: Bijbel voor alleman?, programma over de Bijbel (deel 5). De Haarlemse Klavar Accordeon Club bestaat vijfentwintig jaar. Op zondag 21 november gaan twee orkesten van de H.K.A.C. naar het bonds-concours in Rot terdam en op zaterdag 27 november wordt een concert in Haarlem gegeven. Lublin van 1537 tot 1548 aanlegde. Verder vertolkte de organist uit dezelfde tijd een vijftal miniatuur stukjes, waarin een hoogst enkele keer al eens een lichte stemming wrijving te constateren was. Wat er dan op wijst dat de middentoonstemming de problemen van de vorige generatie ook niet compleet oploste. DEZE OUD-POOLSE muziek bleek over wegend van opgewekt karakter te zijn; een Coranto van Jakub Polak kon als zo danig wel een succesnummertje heten. Maar ook een treffende indruk kregen wij van een ingetogen anonieme Cantio Polo- nica. Ten slotte liet Haite van der Schaaf zich als vertolker op vlotte wijze gelden met een drietal volksdansen, waarvan de bewerkingen nog minder dan die der hier boven besproken liederen rekening hiel den met de beperkingen van de hier toe gepaste oude stemming. Alleen wanneer zo'n volksmelodie akkoordloos optreedt, ervaart men iets van haar natuurlijke on gedwongenheid. Anton de Beer vulde het programing van deze middag aan met een uiteenzet ting van Eulers klankgeslachten, die op de normale speeltafel vanuit het hoofdinstru ment kunnen worden toegepast, wat dan een vlotte vertolking van de compositie® die erop gebaseerd zijn door ieder vaar dig organist mogelijk maakt. Met klank stukken in de Eulergeslachten van Henk Badings volgde de proef op de som, wat voor zover ik het beseffen kan een onbe sliste strijd te horen gaf tussen weten schap en toonkunst. Ik acht het niet op. mijn terrein liggen hierover verder te dis cussiëren. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Niet op 1 januari maar vermoedelijk pas op 1 maart zal de reclame in radio en televisie wor den ingevoerd. De algemene maat regelen van bestuur, die de invoering regelen, zijn binnenkort te verwach ten. De uitwerking zal echter nog zo- veel tijd kosten dat de oorspronke lijke invoerdatum 1 januari 1966 niet gehaal zal kunnen worden. In voering van de reclame in radio en televisie en alles wat daarmee gepaard gaat aan op te richten advies- en uitvoe ringslichamen, alsmede aan de voorschif- ten en verordeningen, blijkt heel wat in gewikkelder te zijn dan tijdens de forma tie, van het kabinet-Cals werd aangeno men. In de regeringsverklaring deelde de ministerpresident indertijd mee dat de reclame vermoedelijk in oktober zou wor den ingevoerd. Later moest deze datum al worden opgeschoven tot 1 januari 1966. Ook 1 maart zal als streefdatum misschien te optimistisch blijken te zijn. De voorstelling die het nieuw Rotter dams Toneel zaterdagavond in de Rotter damse Schouwburg heeft gegeven .ran het stuk „Luther" van John Osborne, moest halverwege worden gestaakt, om dat Coen Flink, die de hoofdrol speelde, zijn stem kwijt was. Het stuk was vrij dag in première gegaan. Als gevolg van de ziekte van Coen Flink ging de opvoering van „Rouw past Elektra" die zondagavond in de Rotter damse Schouwburg zou worden gegeven, ook niet door. In plaats daarvan werden twee éénakters gegeven, „De Tijger" en „Zeg het eens aan mijn goede oor". „De (voor het laatst) lachende Kerk". Fons Jansen, die met zijn KRO-jubi- leumtournee „De Lachende Kerk" ge durende ruim een jaar een groot aan tal plaatsen in Nederland heeft bezocht, zal dinsdagavond 9 november om 20.00 uur in het Minerva Theater te Heem stede zijn laatste voorstelling van dit programma geven. De voorzitter van de KRO, mr. H. W. van Doorn zal tij dens deze avond een korte toespraak houden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6