Sociale premies gaan omhoog Bouwvakarbeiders stellen meer loon op eerste plaats Kapper wordt duurder Wilde feesten werden bekend Beverwijker lag bijna twee uur gewond op de Amsterdamseweg GGD Amsterdam beloofde hulp maar kwam niet HET WEER in Duitsland door dagboek NIEUW! artola Vliegramp in de V.S. Tegen huwelijk prinses Beatrix 65.736 handtekeningen Lieren uit IJmuiden voor booreiland UST I VS Huiszoekingen in Djakarta Goedkeuringswet verliest aanhang P.S.P. ook tegen huwelijk van Margriet 1 ill® Voor modieuze dames- en teenerkleding s DAGBLAD VOOR V LS N-IJ M U I D E N, SAN1FOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK DINSDAG 9 NOVEMBER 1965 „Namen noemen we niet Wolkenvelden Hoogovengas voor PEN pagina 4 Vlees te duur pagina 13 W eekendbuisje r; Het woord is aan artola Achtenvijftig doden Drie percent méér tegenstanders per maand TEL. 8166 FABER 51e JAARGANG NUMMER 6 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJnrafden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 a. Zat 9-11 o. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Joi L. Lodewijks IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post f 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: EL Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Het staat nu vast dat de premies voor de algemene sociale verzekeringen 1 ja nuari met 1,6 percent omhoog gaan. Mi nister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft dit meegedeeld aan de vaste Tweede Kamer commissie. De kinderbijslagpremie stijgt met 0,3 percent (van 1,8 tot 2,1), de in- validiteitspremie met 0,9 percent (van 1,5 tot 2,4) en de ziekenfondspremie met 0,4 percent (van 5,4 tot 5,8). Het is mogelijk dat de totale premie stijging hier en daar zelfs naar de drie percent zal lopen, omdat ook de zieken geldpremie hoger wordt. Die stijging kan 1,5 percent bedragen. Iets lager worden de premies voor werkloosheid en wacht geld. Voor werknemersrekening komt van dit alles slechts een percentage van 0,15, zodat naar het oordeel van de minister de premieverhogingen weinig zullen toe doen aan de kosten van levensonderhoud. Er is in de invaliditeitspot een tekort van 200,- miljoen. Dat kan niet meteen door premieverhoging worden aangezui verd. Wat er op 1 januari 1967, als de ar beidsongeschiktheids-verzekering in wer king treedt, van over is, zal dan daarom moeten worden weggewerkt met een tij delijk 0,1 percent hogere premie geduren de vier jaar, aldus de minister. Hij heeft de vaste commissie ook mee gedeeld dat van de 75 collectieve arbeids overeenkomsten, waarin bepalingen over vrouwenarbeid zijn opgenomen, in 35 ge vallen de gelijkheid geheel of vrijwel ge heel is gerealiseerd. In elf gevallen wordt de beloning op 95 percent van die van de mannen gesteld, in 24 gevallen op 90 per cent en in vier gevallen op 85 percent. Minister Veldkamp wijst er in zijn mede delingen op dat in geen van de zes E.E.G.-landen het „equal-pay" beginsel geheel en al wordt toegepast. Hij vindt dat Nederland zeker niet achterblijft bij de toepassing van het beginsel inzake ge lijke beloning van mannen en vrouwen. Het steeds duurder wordende leven is voor de bouwvakarbeiders aanleiding om in hun eisen voor een nieuwe C.A.O. het hogere loon voorop te stellen. Een per centage is nog niet hekend gemaakt. Een reële versterking van de inkomens positie achten de bonden het meest ge boden, zo blijkt uit een brief van de Alge mene Nederlandse Bouy vakarbeiders bond aan zijn leden. Daarnaast zal men streven naar een verlenging van de vakantie en een vakan tietoeslag van zes percent. De bouwvak;- arbeidersbonden treden hiermee in het voetspoor van de „metaal". Wat betreft de werktijdverkorting wil de ANB niet vooroplopen, maar de ont wikkeling in het bedrijfsleven elders nauwgezet volgen, (zie verder de beurs- pagina). De kappers, aangesloten bij de Neder landse vereniging van ondernemers in het kappersbedrijf (Nevok), hebben tijdens een congres van hun vereniging in het Kurhaus te Scheveningen besloten de ta rieven met een nog nader te bepalen per centage te verhogen. Zulks in verband met de inwerkingtre ding van de nieuwe C.A.O. voor het kap persbedrijf, waarbij de lonen aanzienlijk zijn verhoogd. De Nevok heeft reeds stappen onderno men om te komen tot een prijsgesprek met de minister van Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl, teneinde goedkeuring te verkrijgen voor de plannen. KAISERSLAUTERN (DPA). In Kaiserslautern, de grote NAVO- garnizoensplaats in Zuidwest-Duits- land gonst het van geruchten over grote bacchanalen. De grootste die ooit in West-Duitsland aan het licht zijn gekomen. Maar de justitie toont zich terughoudend in het geven van Bijna twee uur heeft de 23-jarige Be verwijker P. Houting uit de Beecksangh- laan met een hersenschudding langs de Amsterdamseweg tussen Amsterdam ep Velsen gelegen voordat er hulp voor hem kwam opdagen. Na veel gebel met de ongevallendiensten van Haarlem, Amster dam en Halfweg ontfermde ziekenvervoer Kloosterhuis uit IJmuiden zich over de gewonde en bracht hem naar het Anto- niusziekenhuis te IJmuiden. B I H 1 Jf A 3^B 1 I 1 1 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Radio en tv 9 Kunst9 Topsy10 Feuilleton 11 Beeldverhalen11 Ferdinand 12 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden met in de zuidelijke provincies kans op enige regen. Elders op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige in hoofdzaak oostelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De heer Houting was met zijn scooter op de Amsterdamseweg bij het zij kanaal F op gebied van de gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude geslipt en ge vallen. De gewaarschuwde wegenwacht te lefoneerde naar Haarlem en Amsterdam voor een ambulance. Het Haarlemse ziekenvervoerbedrijf zei dat men „geen tijd" had. De Amsterdam se G.G.D. beloofde aanvankelijk met spoed een ziekenauto te zullen sturen. Na bijna anderhalf uur wachten en terug bellen kreeg men uit Amsterdam te ho ren „we kunnen tot onze spijt niet ko men". Ten einde raad belde de wegenwacht Kloosterhuis in IJmuiden op. Binnen en kele minuten was dit ziekenvervoerbedrijf met een ambulance ter plaatse* Intussen was het over half elf in de avond ge worden. En al die tijd had een gewonde man aan de kant van de weg liggen wachten. DJAKARTA (Reuter) Troepen, ge steund door pantserwagens, kloten maan dag in Djakarta de dichtbevolkte oude stadswijk af en doorzochten de huizen op wapens. In de oude stad wonen voorname lijk Chinezen. Er zouden nog zo'n zeven duizend wapens zoek zijn. Vanmorgen zijn in de Indonesische hoofdstad 100.000 anti-communistische Indonesiërs bijeenge komen om hun trouw te betuigen aan president Soekarno en de strijdkrachten en het verbod van de Indonesische Com munistische Partij te eisen. De opstandelingen hebben in Midden- Java 251 mensen vermoord en 322 huizen verbrand. Dat is meegedeeld door radio- Djakarta. f- inlichtingen en er worden geen na men genoemd zolang het vooronder zoek niet is afgesloten. Het onderzoek is op gang gekomen door de vondst van een dagboek van de 21-jari- ge „rooie Inge". Het meisje had daarin bijzonderheden opgeschreven over een groot aantal feestjes. Ook de namen van de deelnemers worden erin vermeld. Toen de jongedame kortgeleden in het ziekenhuis haar rekening niet kon betalen, hield de directrice de koffer van „Rooie Inge" als onderpand achter. Zij vond het dagboek en schakelde onmiddellijk de politie in. i Bijzonderheden over het „Dolce vita" in Stelzenberg, waar vooraanstaande inge zetenen van Kaiserslautern hun weekend huisjes hebben laten bouwen, werden daardoor onlangs bekend. Rooie Inge zou, tezamen met haar 22-jarige vriendin Ani ta K. het middelpunt van de zwoele feest jes in een van deze buitenhuisjes zijn ge weest. Tot de feestgangers zouden be langrijke zakenlieden, een jurist, een lid van de gemeenteraad en een bekende sportman hebben behoord. In de kluis van een hunner zou de politie een stapel fo to's van deze bijeenkomsten gevonden hebben. Stimulerende middelen en sterke drank zouden veelvuldig zijn gebruikt. In Kaiserslautern zou „Rooie Inge" hebben gezegd: „Wat daar met mij is gedaan is zo gemeen, dat ik het nauwe lijks kan beschrijven." De eigenaar van een buitenhuis heeft in middels het eerste verhoor achter de rug. Hij zou verklaard hebben de feesten in zijn huis nooit te hebben bijgewoond. J ohn Sterling Instinct is verstand dat niet in staat is tot zelfbewustzijn. Advertentie de nieuwe aluminium kookset zit vol met nieuws: 1 moderne vormge ving met gesty- leerde knoppen en grepen 2 rood geëloxeerde deksels 3 glanzend gepolijs te (versterkte) bovenrand, Q verder mat gesatineerd 4 4 mm dikke bodem, geschikt voor het h-e-e-t-s-t-e vuur (ook aardgas!) GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen CINCINNATI (Reuter en AFP) Ze ker 58 mensen zijn om het leven geko men toen een straalvliegtuig van de „American Airlines" met 62 mensen aan boord gisteravond laat bij zware regenval in de buurt van het vliegveld van Cincin nati in Ohio neerstortte. Vier mensen on der wie de stewardess hebben de ramp overleefd. Het contact met het straalvliegtuig, dat van New York op weg was naar Cincin nati, werd verbroken toen de piloot voor bereidingen voor de landing trof. 't Toestel stortte neer op ongeveer twee kilometer van de landingsbaan. Twee uur na de ramp brandde het wrak nog steeds. De wrakstukken waren over een afstand van meer dan 400 meter verspreid. Advertentie prijzen Het Comité Verzoekschrift Staten-gene- raal, dat aan de Tweede Kamer heeft verzocht de Toestemmingswet voor het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg niet goed te keu ren, heeft voor dit reeds bij de Tweede Kamer ingediende verzoekschrift 65.736 handtekeningen als bewijzen van instem ming met zijn actie ontvangen. Op maandag 25 oktober heeft het NIPO in een nieuwe enquête over de goed keuringswet een onderzoek ingesteld naar het verloop van de meningen over het huwelijk van prinses Beatrix De onder zoekresultaten zijn als volgt: Vorige Nu maand Voor goedkeuringswet 74% 72% Tegen 11% 14% Geen oordeel 15°/o 14% 100°/o 100% Advertentie Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN De voorzitter van het comité prof. Wiersma, heeft meegedeeld dat zodra de Toestemmingswet tot stand is gekomen, dus na behandeling in Tweede en Eerste Kamer, de werkzaamheden van het comi té zullen zijn beëindigd. Prof. Wiersma verklaarde voorts, dat hij met het behaal de resultaat zeer tevreden is. „Wij heb ben in ons comité in betrekkelijk korte tijd als niet-beroepspropagandist, veeleer als leken op het gebied van de publieke opinie, een mijns inziens sprekend resul taat behaald", zei hij. Daarentegen zei de secretaresse van het comité, mevrouw drs. Eringa, gister middag voor de K.R.O.-microfoon enorm teleurgesteld te zijn over het resultaat van de actie. Zes weken geleden zei me vrouw Eringa in een vraaggesprek voor de K.R.O., dat het comité verwachtte tus sen de 500.000 en 2 miljoen handtekenin gen te verzamelen. Mevrouw Eringa zei voorts, ontzet te zijn over de angst van de mensen om een handtekening te plaat sen. „Het lijkt wel of wij in een politie staat leven", zei zij. Zij besloot haar vraaggesprek met een scherp verwijt aan de directies van de kranten die gewei gerd hadden een advertentie van het co mité te plaatsen. DEN HAAG. De P.S.P. zal tegen de wet op het huwelijk van prinses Mar griet en Pieter van Vollenhoven stem men. Zij is van mening, dat zo weinig mogelijk personen een kans op de troon moeten maken. De P.S.P. meent, dat de monarchie in strijd is met de democratie. Dit heeft het Eerste-Kamerlid de heer M. van Pelt (P.S.P.) in een vergadering in Den Haag verklaard. De heer Van Pelt betoogde, dat door de onschendbaarheid van de koning de mo narchie weinig democratisch is. Op een P.S.P.-bijeenkomst in Amster dam is meegedeeld, dat de P.S.P. erover denkt volgend jaar te stemmen tegen hoofdstuk I van de rijksbegroting. Hier in wordt het inkomen uit de staatskas van de leden van het Koninklijk Huis ge regeld. Uit het bedrijf van n.v. machinefabriek IJmuiden zijn hedenmorgen twee van in totaal acht te vervaardigen ankerlieren getransporteerd naar de werf van Wilton- Fijenoord te Schiedam. De ankerlieren zijn bestemd voor een in aanbouw zijnd booreiland voor rekening van de Kerr- Mac Gee oil industries inc. te Oklahoma City. Het Amerikaanse booreiland, de Kerrmac RIG 58, zal gaan boren voor de kust van Nigeria. De te IJmuiden te vervaardigen anker lieren zullen twee bij twee worden ge monteerd in die vier hoekkolommen van het booreiland. Ze wegen elk twaalf ton per stuk, krijgen een trekkracht, die be rekend is op 90 ton en een maximum- houdkracht van de rem van 180 ton. De lieren zullen hydraulisch worden aange dreven door hydromotoren, waarvoor 50 pk elektromotoren de- energie zullen le veren. De lieren worden uitgerust met trek krachtmeters, waardoor straks op de centrale bedieningsinstallatie van het booreiland precies kan worden afgelezen hoeveel spanning op de ankerkettingen staat. Bij n.v. machinefabriek IJmuiden, welk bedrijf ongeveer vijftig personeelsleden telt, zijn alle afdelingen ingeschakeld voor het tekenen, berekenen en construeren van de ankerlieren. Er zullen tot half de cember om de veertien dagen twee stuks worden afgeleverd. Op de foto ziet u een van de eerste twee ankerlieren in de takels om op een vrachtauto te worden gehesen. Advertentie NR. 24. Capaciteit nootjes 3 18.000 kcaï. Afm.: hoog 75, breed 85, diep 40| Kleur: grijs/ beige - ivoor. Prijs: 545,—. HAARD en BRANDSTOF bij één adres, de KENNEMERLAAN 44 IJMUIDEN HR TELEFOON 4643

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1