Joop Burgers kan meespelen Wereld Judo Federatie start met internationale spelregelcursus TOTOPROGNOSE Twee schaakzeges voor Pat Mat Dr. Mosterd oordeelde gunstig over DWS-er bij laatste training van de selectie in Nederland Return Schotland Italië is van groot belang V oetbalr anglij sten uit Engeland en België Woudsnip S te snel voor Yankee Maid Geen nationale titel judo voor Peter of Jan Snijders Derry City toch tegen Anderlecht Van Praag: WOENSDAG 10 NOVEMBER 1965 Debuut van PSV-speler Pijs is mogelijk EUROPA CUP 1 Duidelijke zege van Partizan tegen Werder Bremen Gebrek aan voetbal- en korfbalscheidsrechters Zaalhandbalresultaten om dames-wereldtitel OPLEIDING WORDT IN JAPAN GEGEVEN CURSUSLEIDER: DE HEER NAUWELAERTS DE AGé V'. 123231132123 „Nederland fel" Hudson John wil ook bij Sparta weg Joop Burgers was dinsdagmiddag de centrale figuur by de laatste trai ningsbijeenkomst in Nederland van de kandidaten van het Oranjeteam, die donderdag naar Spiez aan de Thunersee reizen om de Zwitsers zondag voor de tweede maal te be strijden. Een vorige week opgelopen lichte beenblessure maakte dat de DWS'er zondag in het bekerduel met EDO niet tussen de lijnen kwam. Bij het aanzetten van een sprint voelde de Amsterdammer een stekende pijn. Bondsarts dr. W. Mosterd heeft Bur gers voor de centrale training van het Nederlands elftal in het in herfsttooi ge stoken KNVB-sportcentrum te Zeist on derzocht en hem vervolgens een aantal sprints en snelle wendingen laten maken Burgers, hersteld, bespreekt met Neville (r.) de kansen van Neder land in de interland tegen Zwitser land. op het oefenveld. Daarna stond hij de DWS'er toe licht met de bal te oefenen. „Er is medisch geen bezwaar tegen dat Burgers meegaat naar Zwitserland", verklaarde dr. Mosterd later, „de blessu re is genezen en de beslissing over het al of niet opstellen van Burgers is nu een zaak die alleen de bondscoach aan gaat." Onder het toeziend oog van KNVB-voor zitter A. Schroder die donderdag de reis naar het trainingskamp aan de Thuner see meemaakt, hebben de pupillen van Denis Neville dinsdag getraind. Erg moeilijk heeft de Brit het de kandidaten voor een plaats in de Oranjeploeg niet ge maakt. Alleen doelman Eddy Pieters Graafland werd danig op de proef ge steld. Neville zal zijn formatie pas laat be kend maken. Waarschijnlijk slechts enke le uren voor de wedstrijd. Daardoor voorkomt hij onder meer dat critiek op de samenstelling van de ploeg in de Neder landse pers het zelfvertrouwen van de spelers zal aantasten. Bovendien krijgt dr. Alfredo Foni, zijn Zwitserse tegenspe ler er minder gelegenheid door zijn team nauwkeurig op de hoogte te brengen welke tactiek het meeste succes zal ople veren tegen de Nederlandse combinatie. Hoewel, gezegd dient te worden dat ook in Bern en omgeving bekend moet zijn dat er slechts ten aanzien van een enkele plaats onzekerheid bestaat over de sa menstelling van het Nederlands elftal. De bezetting van een kanthalfplaats is eigen lijk het enige vraagpunt dat is overge bleven. Indien Burgers zondag inderdaad kan spelen is het vrijwel zeker dat in dit geval de keuze zal gaan tussen de Spartaan Theo Lazeroms en de in een voortreffelijke vorm stekende „Mieleke" Pijs. Indien de bondscoach besluit aan de enthousiaste PSV'er de voorkeur te ge ven dan zou dit het interlanddebuut van de Brabander betekenen. Door een in de laatste minuut gescoord doelpunt na een prachtige pass van de uitblinkende halfspeler Baxter scoorde de opgerukte rechtsback Greig heeft Schot land dinsdagavond te Glasgow met 1-0 ge wonnen van Italië in een uiterst belangrij ke wedstrijd voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1966 (groep 8). De zege bracht de Schotten op gelijke hoogte met de Italianen. Beide landen hebben 7 punten uit vijf wedstrijden. De return, op 7 december in Italië te spelen, moet de beslissing brengen De sporttoto omvat deze week wedstrij den voor de Engelse en Belgische voetbal competitie, naast de interland Zwitser landNederland. De standen in respec tievelijk de Engelse en Belgische hoogste voetbalafdeling zijn: Engeland: 'J' - - Bumley 15 21 Aston Villa 16 16 Liverpool 15 20 Everton 16 16 Leeds 15 20 Leicester 16 15 W. Brom. 16 20 Newcastle 16 14 Tottenham 15 19 Notth. F. 15 11 Arsenal 16 19 Blackpool 15 11 Sheff. Un. 16 19 Fulham 16 11 Chelsea 15 18 Sheff. W. 14 11 Stoke 15 17 Northampt. 16 10 Man. United 15 17 W. Ham 16 10 Sunderland 16 17 Blackburn 15 8 België: St. Truiden 7 14 Beringen 8 7 Anderlecht 7 12 Lierse 7 6 Antwerp 8 11 Standard 7 5 Mechelen 7 9 FC Brugge 7 5 Beerschot 7 9 Daring 8 4 Gantoise 7 9 Racing White 7 4 FC Luik 7 9 Berchem 7 2 Tilleur 8 8 CS Brugge 7 2 De Westduitse kampioensploeg Werder Bremen zal de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen waarschijnlijk niet overleven. Werder ging in een sensatio nele, te Belgrado gespeelde wedstrijd met 3-0 ten onder tegen Partizan, nadat het tot 21 minuten voor het einde de stand op 0-0 had kunnen houden. De Joegosla vische ploeg, opgezweept door 30.000 fa natieke toeschouwers, was op dat mo ment al geruime tijd met man en macht in de aanval. Rechtback Jusufi moest er aan te pas komen, om de uitblinkende Duitse doelman Bernard voor de eerste maal te passeren. Toen ging Werder door de knieën. Vijf minuten later scoorde middenvoor Hasanagic nummer twee en één minuut voor het einde werd het, on danks de wanhopige pogingen van de Duitsers om erger te voorkomen, zelfs nog -3-0 door een 20 meter schot van de gevaarlijke Partizan-linksbuiten Pirma fcr. Zowel de afdeling Haarlem van de KNVB als die van de KNKB zijn begon nen met een aktie scheidsrechters aan te werven om dikwijls ontstellende tekorten aan te vullen. De afdeling Haarlem van de voetbalbond komt bijvoorbeeld weke lijks 150 scheidsrechters en jeugdleidsters tekort voor jeugdwedstrijden. Half ja nuari wil deze afdeling met een cursus voor de opleiding tot scheidsrechter be ginnen. In de aktie van de HVB zijn de verenigingen zeer nauw betrokken. Donderdag 11 november begint de korf- bala'fdeling al met een cursus voor toe komstige scheidsrechters. Daarvoor heb ben zich 25 kandidaten opgegeven. De plaats waar de cursusavonden worden gehouden is de kantine op het sportter rein aan de Kleverlaan. In de Westduitse steden Hannover en Freiburg is dinsdagavond het toernooi om het wereldkampioenschap zaalhand bal dames voortgezet. De resultaten wa ren: Groep a: (Hannover): Denemarken- Ja pan 10-9 (5-4), Zuidslavië - West-Duits- land 8-4 (3-2). GroepB: (Freiburg): Hongarije - Roe menië 9-6 (7-5), Tsjecho-Slowakije - Po len 15-7 (10-1). (Van onze sportredactie) Tijdens het congres dat de Wereld Judo Federatie enige dagen na afloop van de wereldkampioenschappen judo te Rio de Janeiro hield, is de heer Nauwelaerts de Agé uit Bloemendaal voor een periode van vier jaar her kozen in de functie van directeur sportif adjoint. Een functie die voor namelijk hestaat uit het organiseren en regelen van judowedstryden waar ook ter wereld. Zo was de heer Nauwelaerts de Agé tezamen met de direc teur sportif, de Japanner Kawamura, ook belast met de organisatie van de onlangs gehouden wereldkampioenschappen in Brazilië. Een organisatie weliswaar die is gedelegeerd aan de Braziliaanse Judobond, maar waar voor de verantwoordelijkheid bij de beide heren berustte. De uitslagen van de dinsdagavond in Hilver sum gehouden draverijen luiden: Panda-prijs: 1. Dabiola Norton (J. Hof): 2. Dorita Spencer; 3. Daniella Preslesjnik. Toto: win. 5.—, pi. 1,60, f 2,—, 2,—, cov. 4,70, koppel 5,30. Jeroen-prijs: 1. Draisine (Ir. J.Oostlng); 2. Decamerone; 3. Dacron Dear. Toto: win f 2,10, pi. f 2,—, 10,30, cov. f 17,40, koppel 41,—. Grote Prijs van de Gooi en Eemlander, le afd.: 1. Barry Williams (J. Wagenaar Jr.); 2. Char lotte Six; 3. Auerhen; Toto: win. 1,60, pl. 1.20, f 1,60, 2,40, cov. 3,70, koppel 4,60, trio 36,80. Saskia-prijs: 1. Edelscott Six (E. de Visser); 2. Eiko T.; 3. Edelpapagaai. Toto: win. 15,—, pl. f 4.30, f 11,70, 4,40, cov. 18,60, koppel 30,20. Susy-prijs, le afd: 1 Dean Hollandia (A. Harmsen); 2. Baron Pluto; 3. Corita R. Toto: win. 15.70, pl. 2,70, 1,80, 2,40, cov. 3.70, koppel Grote Prijs van de Gooi en Eemlander, 2e afd.: 1. Bretteur P. (J. Wagenaar Jr.); 2. Ciconia S.; Bravour S. Toto: win. 2,80, pl. 1.40, 1,80, 1,70, cov. 7,40, koppel 7,90, trio 50,60. Grote Prijs van de Gooi en Eemlander 2, le afd.: 1. Zahir B. (B. Leeuwenkamp); 2. Zelda's Happiness; 3. Zus van Spencer Gay. Toto: win. 23.80, pl. 2,40, f 1,30, 2,10, cov. 4,30, koppel 22,80. Grote Prijs van de Gooi en Eemlander 2, 2e afd.: 1. Woudsnip S. (J. de Leeuw); 2. Yankee Maid; 3. Z the Saint. Toto: win. 7.30, pl. 1,50, 1.60, 1,60. cov. 5,20, koppel 9,—. Josephine-prijs: 1. Bento (E. de Visser): 2. Zoon van Quinta; 3. Calumet d'Aster D. Toto: win. 4,30, pl. I 1,70, t 1,70, 1,70, cov. 5,20, koppel 5,90, trio 148,10. Susy-prijs, 2e afd. met autostart: 1. Brilliant Heny (P. Smit); 2. Columbus; 3. Belona F. Toto: win.' 3,50, pl. f 1,70, 2,10, f 1,50, cov. 6,10, koppel 6, Totale omzet 219.855, Zonder Anton Geesink, die zich na de wereldkampioenschappen in Rio de Ja neiro van de wedstrijdsport heeft terug getrokken, maar ook zonder bronzen me daillewinnaar Peter Snijders en zijn broer Jan, die vierde bij de middengewichten werd, zullen zaterdag 13 november in de sporthal te Nijmegen de Nederlandse judo kampioenschappen in vijf gewichtsklassen worden verwerkt. De gebroeders Snijders, die aanvanke lijk voor de districtskampioenschappen van Midden-Nederland hadden ingeschre ven trokken zich terug, omdat door de nationaal technische commissie gezegd zou zijn dat de Rio-kandidaten vrij van deze districtswedstrijden zouden zijn. Er is hierover verwarring ontstaan, want de NTC heeft alleen bepaald dat de deelne mers aan de wereldkampioenschappen vrij van voorwedstrijden zouden zijn, in dien deze tijdens de titelwedstrijden in Rio zouden plaatsvinden. Dit is niet gebeurd de districtswed strijden van Midden-Nedefland werden zondag gehouden zodat Jan en Peter Snijders die oorspronkelijk hadden inge schreven nu niet aan de Nederlandse titel wedstrijden kunnen deelnemen. Wim Rus- ka, die ook tot de ploeg voor de wereld kampioenschappen behoorde, schreef wel in en won de zwaargewichttitel in zijn district» Het bestuur van dé FNJJB beraadde zich gisteravond weer over de kwestie Jan en Peter Snijders en besloot tenslotte geen wijziging in de bestaande toestand te brengen. De gebroeders Snijders kun nen dus niet uitkomen op de Nederland se kampioenschappen, omdat zij niet aan de districtswedstrijden hebben deelge nomen. „Vijf dagen voor het begin van het we- rei'dtoernooi vertrokken ik en de secreta ris-generaal van de Wereld Judo Federa tie, de Fransman Bonet Maury .ïaar Rio de Janeiro om te controleren of de nood zakelijke maatregelen en voorbereidingen voor het toernooi waren getroffen. De ontvangst op het vliegveld van Rio was uitbundig en allerhartelijkst maar al snel bleek dat ze, om het maar eens populair te zeggen, om ons zaten te springen. Het meest noodzakelijke namelijk moest nog gedaan worden. Het bespreken van de hotelkamers voor de deelnemers en of ficials bijvoorbeeld, het inrichten van de wedstrijdaccommodaties, en. het verzorgen van de programma's en..Ik kan nog wel een paar dingen gaan noemen. Maar wat heeft dat voor zin. Want en dit moet gezegd worden, de opzet op zich genomen was werkelijk groots. Er was een prach tige sporthal neergezet waar maar liefst 23000 toeschouwers naar de wedstrijden konden kijken, een ongekend aantal. En voorts waren de twee, uit Japan af komstige judomatten, van bijzonder gro te afmetingen, van uitzonderlijke kwali teit. Ook is voor deze kampioenschappen in het land, ik bedoel hiermede de kuststreek van Rio tot en met Sao Paitlo, veel re clame voor deze „zaak" gemaakt. Helaas liet vooral de organisatie, waar het op detailpunten aankwam zoals: het eten, de algemene hygiëne en de airconditioning in de ronde sporthal, veel te wensen over. Dit maar half afwerken van toch be langwekkende kleine puntjes wijt ik aan De Noordierse kampioen Derry City heeft het dreigement om zich uit het Europese bekertoernooi voor landskam pioenen terug te trekken als niet op eigen terrein mocht worden gespeeld niet ge stand gedaan. Na veel heen en weer ge praat is men tenslotte toch nog tot een vergelijk gekomen. De eerste wedstrijd in de achtste finales tussen Anderlecht en Derry City wordt op 23 november in Brussel gespeeld. De return wedstrijd de volksaard van dit „allegaartjes"-volk. Het Braziliaanse volk bestaat namelijk uit mensenrassen afkomstig uit alle de len van de wereld. En nu het is natuur lijk zo dat al deze rassen verschillende karaktereigenschappen hebben. Het ge heel daarvan laat zich dan ook wat los bandig aanzien. Deze aard kwam ook, en dat is bepaald bedroevend te noemen, Zittend aan zijn uit Spanje meege nomen Spaans-houten-bar bekijkt de heer Nauwelaerts de Agé trots naar een uit brons gegoten Kon Tiki. Dat is een soort zeilvlot waar mee Braziliaanse vissers destijds de oceaan op gingen om mee te vissen. tot „explosie" tijdens de kampioenschap pen. Men toonde geen enkel respect voor de scheidsrechterlijke beslissingen (ik moet jammer genoeg toegeven dat er in derdaad vele fout waren) en men trad uit protest daartegen zeer ongediscipli neerd op door onder luidruchtig gejoel en gefluit flesjes en bekertjes naar de scheidsrechters te smijten. Dat was een walgelijke vertoning. Wat een verschil met de wereldkam pioenschappen van vorig jaar die tijdens de Olympische Spelen in Tokio werden gehouden. Die waren qua organisatie en qua uitvoering af. Ook daar zijn door scheidsrechters fouten gemaakt. Maar waar gebeurt dat niet? Scheidsrechters zijn toch ook mensen. Dat het scheidsrechtersniveau tijdens dit toernooi zo laag was lag aan het feit dat ruim 50 percent van deze arbiters uit eigen land, Brazilië dus, kwamen. En nu is het- zo dat, met alle respect overigens voor het verlenen van hun diensten, eigen scheidsrechters ik zeg dit uit ervaring veelal makkelijk te be- invloeden zijn. Het is voor ons ook nu weer duidelijk gebleken. Wij, de We reld Judo Federatie dus, zullen dit daar om in de toekomst trachten te vermijden door het instellen van een internationale spelregelcursus in Japan, die ik zelf zeer waarschijnlijk zal gaan leiden. Deze cur sus, die volgend jaar van start gaat, be helst het opleiden van door landen afge vaardigde arbiters (het maximum moet nog worden bepaald) voor Nederland komen Bontje en Luiten het eerst in aan- wordt nu inplaats van op het eigen Bran- merking, denk ik tot internationaal dywell-terrein in het 50 km verder gele- scheidsrechter. De opgedane kennis kun- gen Coleraine gespeeld. nen zij dan in eigen land uitdragen." (Van onze sportredactie) De heer J(aap) van Praag is er van overtuigd, dat het Nederlands elftal er zondag „fel tegen aan zal gaan" in de wedstrijd 1tegen Zwitserland. En dat geldt dus tevens voor de enige Ajax- ipeler, die een kans maakt in het Ne derlands elftal te worden opgesteld en waarvan de heer Van Praag verwacht, dat hij ook opgesteld zal worden: Jacques Swart. Van een andere Ajax- ;peler had Van Praag voorzitter van Ajax, echtgenoot van Maud, die onder méér bekend is van een VARA-TV- guiz, eigenaar van grammofoonplaten- taken en mede-organisator van het Grand Gala du Disque - ook de op stelling verwacht. Dat betreft Bennie Muller. „Onverstandig" is het oordeel van de Amsterdamse heer Van Praag, wanneer hem gevraagd wordt welke in druk het niet verkiezen van Muller bij hem heeft gemaakt. Uitgebreid gaat hij daarop niet in, evenmin als op de kwestie Groot, Keizer en Prins, spelers die „liever niet in het Nederlands elf tal" wilden uitkomen. Met die voetbal lers is immers geen enkele moeilijk heid bij hun Amsterdamse voetbal werkgever Ajax.Bij Ajax is het prima", is de korte, maar duidelijke mening van de heer Van Praag, waar mee hij andere vragen over „het drie tal, dat niet wilde," pareert. Dat het in Bern als Nederlands elf tal spelende team fel zal spelen, staat voor de heer Van Praag vast. Dat Zwitserland thuis speelt speelt echter bij zijn voorspelling ook een rol. Een zodanige, dat de Nederlandse felheid de balans niet kan laten doorslaan in eigen voordeel. Een drietje dus. De an dere wedstrijden, die deze week op het totoformulier prijken, leverden de heer Van Praag grotere moeilijkheden op: „Ik kan slechts raden." De prognoses zijn: ZwitserlandNederland 3 Aston VillaStoke City 2 BlackburnNewcastle 1 FulhamNotts Forest 2 LeedsArsenal 3 LeicesterManchester United 2 Sheffield United—Everton 1 SunderlandBurnley 3 Tottenham—Sheffield Wednesday 1 West Ham UnitedChelsea 2 FC BruggeAntwerp 2 FC LuikGantoise 1 FC MechelenSt. Truiden 1 ATLETIEK. Meer dan duizend atleten zullen zaterdag 20 november in Vught deelnemen aan KRO-jubileum-cross, die onder auspiciën van het Vughtse „Prins Hendrik" zullen worden gehouden. Er wordt in vijf ploegen gestart, namelijk voor A, B en C junioren een wedstrijd voor senioren over 6600 meter en voor sportbeoefenaren buiten KNAU-verband over 4400 meter. In de overgangsklasse van de Noord- liollandse Schaakbond is het voor de Be- verwijkse schaakvereniging Pat Mat een beste week geweest. Met een 6)4-3)4 overwinning in de derby tegen new comer Weenink en een 6-4 zege op ZSC kwam de ploeg op de eerste plaats in het klassement. De triomf over plaatsgenoot Weenink kwam overigens niet als een verrassing. De zege op ZSC kwam merkwaardig tot stand. Aanvankelijk was de uitslag 354-2)4 voor Pat Mat. Bij arbitrage werd 6-4 ge claimd. De Zaandammers verzuimden echter tijdig hun claim in te dienen waardoor de wedstrijdleider weinig an ders overbleef Pat Mat in het gelijk te stellen Opnieuw heeft de schaakclub Santpoort een uitstekende wedstrijd gespeeld. Dit maal op bezoek bij favoriet Kijk Uit dwongen de Santpoortse schakers de bijna op volle oorlogssterkte spelende IJmui- naren tot volle inzet van krachten. De Kijk Uiters hadden in een vooruit ge speelde partij een 1-0 achterstand opge lopen maar wisten deze weg te werken. Aan het einde van de speelavond wees het scorebord een 5-4 voorsprong voor Kijk Uit aan. Ook de laatste partij biedt de IJmuider schaakclub goede winstkan sen zodat de zege wel zeker is en Kijk Uit en Pat Mat dan samen aan de lei ding gaan. Zoals was verwacht ging Het Oosten 3 in de le klasse A ten onder te gen Purmerend (3%-614), OVERGANGSKLASSE: Pat Mat-Wee nink, 1. Zwart-v.d. Brandt 1-0; 2. G. van Manen-Stet 1-0; 3. Boer-Boom 1-0; 4. Sui- ker-Slings 1-0; 5. Alting-Meijer remise; 6. Huygen-v. 't Hoff remise; 7. Hart-Wortel 0-1; 8. W. Nieland-Dinkgreve 1-0; 9. Son- neveld-Muyen remise; 10. De Heer-Oos tendorp 0-1; Totaal 6)4-314. Kijk Uit-Santpoort, 1. Steijn-Kroone re mise; 2. Schelhaas-v.d. Enden 1-0; 3. Zwemstra-van Rongen afg.; 4. Tj. de Jong-W. Sterk remise; 5. Lanser-O. de Jong 0-1; 6. Blok-Blansjaar 1-0; 7. Van Nieuwenhuizen-Pels 0-1; 8. Kramer jr.-P. Sterk 1-0; 9. Hölscher-C. Nieland 1-0, 10. Beekhuis-Koolhaas 0-1. Totaal 5-4 voorlopig. Pat Mat-ZSC 6-4 reglementair; Heem stede-Kijk Uit 2 1-0 voorl. (v.d. Berge- Bontenbal 1-0) le KLASSE. AFD. A: 't Oosten 3-Pur- merend 3Vè-6% 2e KLASSE. AFD. A: Oppositie 2Caïs- sa 2 5-5; afd. B: Westzaan-Castricum 2 2-8; afd. D: Pat Mat 3-Rolland 2 7)4-2)4; Het Oosten 4-Aalsmeer 2 6-4; Zandvoort- Hoofddorp 7-3. 3e KLASSE. AFD. A: Aris de Heer- Schoorl 414-4)4 voorl.; afd. C: Weenink 3' Excelsior 4%-3% voorl.; afd. D: VHS 3- Driehuis 2 6%-3%; Het Oosten 5-De Uil 5-5. 4e KLASSE. AFD. A: Caïssa 3-Wierin- germeer 3 8-2; Afd. B: Lasker- Witte Paard 3 uitgesteld tot 9 nov.; Castricum 3-Zaanstreek 2 8)4-1)4; afd. D: Hoofddorp 2-VHS 5 4-6; HWP-De Uil 2 6-4. De uittocht van Antilliaanse spelers bij de Rotterdamse honkbalvereniging Spar ta zet zich voort. Ook Hudson John heeft thans namelijk aangekondigd niet meer voor Sparta te willen spelen. Hij kan niet voldoende trainen in verband met studie is zijn oordeel. Storks uit Den Haag zou de eventuele nieuwe vereniging van Hudson John zijn. Voor hem geldt echter evenzeer als voor Richardson (wil naar Feijenoord) en Arindell (wil naar ABC) dat hij te laat is met de aanvraag voor een overschrijving.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15