Kamerdebat toestemmingswet begonnen Drs. Nederhorst trekt verschillende uitlatingen in zijn brief terug Compromis over de huren van huizen van vóór 1921 Noordoostelijk deel van VS uren zonder stroom m STOP 'N TIJGER IN UW TANK! HET WEER Twee leningen Gemeentenbank Flatbewoners weigeren Chinees MORRIS lamsvacht jasjes £ssa DrsSchmelzer: Brief werpt schaduw op regeringscoalitie" Winst Kon. Olie 5 pet hoger Verhoging mogelijk na verzoek aan minister Mozer op bezoek bij premier Cals Negen personen delen eerste prijs in toto HKS „De Hoop" verlaat IJmuiden voor Europoort Geen tv-reclame farmaceutische produkten N.V. Auto-shop Haarlem W. A. VERWOERD en ZONEN Hogere belastingen in België pagina 3 Omzetstijging bij de middenstand pagina 13 In 3e kwartaal Mist en motregen Het woord is aan In tuinstad Osdorp: In liften gevangen Plundering in Boston Dure zaklantaarns SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN GONNETSTRAAT 1-3 KOLEN 4420 51e JAARGANG NUMMER 7 Kantoor: La.ige Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 a. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WOENSDAG 10 NOVEMBER 1965 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: EL Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer G. M. Nederhorst, heeft zich bij de behandeling van de toe stemmingswet voor het huwelijk van prinses Beatrix en Claus von Amsberg gedistantieerd van de door hem gewekte indruk, dat rooms-katholieken of K.V.P.- ers nooit tot de hoogste ambten in het land zouden mogen worden geroepen. In de zitting van de Tweede Kamer, die vanmiddag om één uur begon, voerde hij een persoonlijk verweer over de in de openbaarheid gekomen brieven, die hij aan particulieren heeft geschreven over het huwelijk. Openlijk heeft hij daarbij zijn spijt be tuigd over de zinsnede, die de indruk wekte dat prof. De Quay het in de oor log met de Duitsers en de N.S.B. op een akkoordje had willen gooien. Stellend, dat hij zelf tot de „getekende generatie" behoort, die in de oorlog veel leed heeft ondervonden en waarbij nu nog spoedig oude wonden worden open gereten, erkende de heer Nederhorst, dat de Nederlandse generatie samen met de generatie, waartoe de heer Von Amsberg behoort, een nieuw Europa zal moeten bouwen. De jonge generatie zal het verleden in al zijn afschuwelijkheid moeten beseffen en attent moeten zijn op elk spoor van ontwaken van deze verderfelijke menta liteit. De heer Nederhorst zou het echter meten met twee maten vinden als hij de heer Von Amsberg met diens anteceden ten zou weigeren. „Ik zou mijn Europe se vrienden van Duitse nationaliteit voor een volstrekt raadsel plaatsen en mij te recht aan het verwijt van mij aan hui chelarij schuldig te maken, bloot stellen", aldus de heer Nederhorst. De heer Nederhorst verklaarde dat zijn partij zich positief tegenover het huidige koningschap opstelt. Rust rond de troon De maatschappijen der Kon. Shell heb ben in het derde kwartaal van 1965 een nettoresultaat geboekt van 59.4 miljoen pond sterling, hetgeen ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1964 een stijging betekent van 2.9 miljoen pond ster ling of wel 5 percent. In de eerste negen maanden van dit jaar is daarmee het nettoresultaat met 4.1 percent gestegen tot 167.3 miljoen pond sterling. Over het derde kwartaal steeg de op brengst van verkopen, na aftrek van on der meer omzetbelastingen, met 8,5 per cent. Deze stijging weerspiegelt aldus een tussentijdse besteding en een toeneming in de verkochte hoeveelheid ruwe olie en olieprodukten van bijna 10 pet. en een aanzienlijk grotere omzet van chemische produkten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer zal morgen beslissen over de huur verhoging. Overleg achter de scher men heeft er toe geleid dat de re geringsgezinde fracties het eens ge worden zijn over een compromis in zake de huren voor de huizen van W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Achtergrond: China en de V.N. 3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 9 Kunst9 Ferdinand10 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk mist en tijdelijk wat motregen. Morgen overdag ook en kele opklaringen. Zwakke tot ma tige wind tussen oost en noordoost. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. vóór 1921. Volgens dit compromis zou minister Bogaers bevoegdheid krijgen op verzoek van de huiseigenaren de huren naar eigen beoordeling te ver hogen. De PvdA-fractie sloeg vorige week alarm toen de heer Nelissen (KVP) de mogelijkheid wilde openen ook goedkope vóór 1921 gebouwde woningen bij de huurverhoging te betrekken. Het zag er naar uit dat de PvdA-fractie tegen alle huurverhogingen zou stemmen als het amendement-Nelissen zou worden aan vaard. Artikel 17 van het Bijzonder Besluit Huurprijzen 1954 geeft de minister de be voegdheid huurverhoging toe te staan als blijkt dat een aanmerkelijk verschil in huurprijs bestaat met een vergelijkbare woning. Bij het overleg van gistermiddag heeft de minister de commissie voorge houden dat toepassing van het Besluit Bijzondere Huurprijzen inderdaad moge lijk zal zijn. Het zou zijn bedoeling zijn de richtlijnen aldus te formuleren, dat eigenaren van huurwoningen met een lage huurprijs, die vóór 1921 zijn gebouwd, bij de minister een verzoek tot huuverhoging kunnen indienen als de huurprijs van hun woning na 1 januari 1966 tenminste 7'/j pet. en na 1 januari 1967 nog eens 7% pet., dus totaal tenminste 15 pet. lager komt te liggen dan die van woningen met een vergelijkbaar woongerief die wèl onder de huurverhoging vallen. Volgens minister Bogaers gaat dit op voor ongeveer 125.000 woningen van de totaal 500.000 woningen die vóór 1921 zijn gebouwd en die niet onder de huurverho ging vallen. Indien de toevloed van aanvragen om huurverhoging te groot zou worden, zou den de Huuradviescommissies kunnen worden ingeschakeld. Het ziet ernaar uit dat de heer Nelissen nu zijn amendement zal intrekken. De minister-president mr. Cals, heeft gisterochtend een gesprek gevoerd met de heer Alfred Mozer, kabinetschef van dr. Mansholt bij de EEG, over de gege vens die deze laatste heeft verzameld over de heer Claus von Amsberg. Naar verluidt zou de heer Mozer in het bezit zijn van een verklaring van de Is raëlische consul in de Dominicaanse re publiek, waarin deze zegt enkele jaren nauw contact met de heer Von Amsberg te hebben gehad, gedurende welke perio de hem gebleken is dat de verloofde van de prinses geen enkele sympathie voor het nazi-regime heeft gehad. De heer Mozer zou eveneens een brief van de Duitse ambassadeur in Israel hebben overgelegd, waarin wordt vermeld dat de heer Von Amsberg reeds in 1945 zijn af schuw over de nazistische gedachten en misdaden tot uitdrukking heeft gebracht. De heer Mozer voert zijn privé-actie om dat hij van mening is, dat de heer Von Amsberg recht heeft op verdediging. is een absolute voorwaarde voor de sa menbindende functie van de monarchie. Een minderheid in ons volk heeft thans moeite met de keuze van de heer Von Amsberg, omdat zij het verleden niet kunnen vergeten. Bij anderen is een ver werpelijke, door primitieve hartstochten gevoede, grof anti-Duitse mentaliteit ge openbaard. Drs. Nederhorst vond het verwonder lijk, dat meningsverschillen over het feit, dat de heer Von Amsberg, hoe goed ook, een Duitser is, niet zijn voorzien. Kabi net en volk werden met dit vraagstuk onvoorbereid geconfronteerd. Daardoor heeft de mogelijkheid ontbroken van rus tig en ver-trouwvol beraad tussen regering en volksvertegenwoordiging. De fractieleider van de KVP, drs. Sehmelzer, noemde de brief van drs. Ne derhorst een dieptepunt in de staatkundi ge verhouding van ons land. Op de ver houding tussen de regeringspartners is een zware schaduw geworpen, die nog geruime tijd zal nawerken. Aan sporttoto rv>. 12 werd door 797.262 personen deelgenomen, die voor een bruto inleg van 1.109.492,40 zorgden. Voor de prijzen kwam beschikbaar 366.132,De eerste prijs van 201.372,60 wordt door ne gen feilloze invullers gedeeld. Zij ontvan gen bruto 22.374. Voor de tweede prijs van 109.839,60 kwamen 324 goede mel dingen binnen. Per goed ingevulde kolom wordt 336,uitbetaald. Voor de derde prijs van 54.919,80 meldden zich 369 toto- isten, die per goed ingevulde kolom 148,50 krijgen. Omdat in IJmuiden geen bevredigende accommodatie kan worden verkregen voor het hospitaalkerkschip „De Hoop", zal dit voor de visserij in de Noordzee van zo groot belang zijnde schip Europoort als basis kiezen. De „De Hoop" zal nu een vaste aanlegplaats krijgen aan de steiger in de Scheurhaven, tegenover Hoek van Holland. Het hospitaalkerkschip, dat te Amster dam is geregistreerd, waar ook de vereni ging die het schip exploiteert is geves tigd, moet steeds in staat zijn onmiddel lijk zee te kiezen en daarom kwam de „De Hoop" nooit verder dan IJmuiden; het schip is slechts bij hoge uitzondering, voor zeer speciale gevallen, even in Am sterdam geweest. IJmuiden biedt het hospitaalkerkschip nauwelijks accommodatie. De ligplaats aan het begin van de vissershaven is verre van ideaal en ook de haringhaven is wei nig aantrekkelijk zolang vrijwel alles daar wordt beheerst door de werkzaamheden in verband met de uitbreiding van de Noord zeehaven IJmuiden. Het bestuur van „Nepropharm", de Nederlandse vereniging van fabrikanten van farmaceutische produkten, heeft geen behoefte aan televisiereclame. De vereniging is er, gelet op haar mede verantwoordelijkheid ten opzichte van de volksgezondheid, zelfs tegen gekant. Het bestuur heeft de leden van „Nepropharm" geadviseerd geen reclame via de televisie voor geneesmiddelen te maken. Dit standpunt is bekendgemaakt op de vandaag in Den Haag gehouden openba re vergadering van „Nepropharm". De Gemeentenbank gaat binnenkort over tot de uitgifte van twee leningen te weten een 6 percents 25-jarige obligatie lening van 100 miljoen tot de koers van 100 percent en verder een rentespaar- brieflening tot een zodanig bedrag als tot en met 31 januari '66 zal worden geplaatst met dien verstande dat de verkoop voor die datum zal eindigen als een bedrag van 25 miljoen is geplaatst. De koers van uitgifte is 100 percent. De brieven zijn aflosbaar op 1 januari 1973 tegen een koers van 150 percent. Het reptielenhuis in Artis zal in de wintermaanden worden gemoderni seerd. De slangen worden zolang in een andere verblijfplaats onderge bracht. De foto toont hoe de ver zorger van het reptielenhuis, de heer J. van Moorsel, een enorme python naar het nieuwe verblijf brengt. Ruim negen uur was vannacht de wereldstad New York een onvrij willig verduisterde stad, nadat een storing was ontstaan in de elektrici teitsvoorziening. Op de foto van de verduisterde stad zijn alleen de lichtjes van de schepen op de Hud- sonrivier te zien. H. L. Mencken: De liefde is een geurende roos, die in het huwelijk tot soep wordt gekookt. De macht van in coöperaties verenigde flatbewoners om erover te beslissen wie een in zijn flatgebouw vrijkomende wo ning mag kopen of huren heeft in Am sterdam geleid tot een affaire die sterk doet denken aan rassendiscriminatie. Met zeven tegen zes stemmen hebben de bewoners van een flatblok aan de Eastonstraat in de tuinstad Osdorp de 34-jarige tot Nederlander genaturaliseer de Chinese im- en exporteur Ptiet Kho af gewezen als kandidaat-koper van een vijf- kamerflat. De heer Kho kan de benodigde koopsom 54.000 gulden, contant voldoen. Als offi ciële reden voor de weigering wordt op gegeven dat het gezin van de heer Kho, dat in afwachting van het vinden van een woning nog in Hongkong verblijft, vier kinderen telt. De huidige bewoner van de flat, die de heer Kho wil kopen, heeft echter ook vier kinderen. Andere argu menten tegen de heer Kho als koper zijn de „afwijkende levenswijze van Chine zen" en de „vieze etensluchtjes die zij verspreiden". Eerder hebben de bewoners van een ander flatgebouw aan dé Eastonstraat de heer Kho zonder/ opgaaf van reden ge weigerd als koper van een iets kleinere flat. NEW YORK (Reuter, AP en AFP) Ruim twintig miljoen Amerikanen en Canadezen konden gisteravond plotseling geen hand voor hun ogen zien toen in vrijwel het gehele noord oosten van de Verenigde Staten van Amerïke en een deel van Canada het licht uitviel. In New York, waar men ruim ne gen uur zonder elektriciteit heeft ge zeten, was het op dat tijdstrp bijzon der druk. De kantoren gin'gen juist uit en een stroom van mensen bewoog zich naar huis. Naar schatting 250.000 mensen zaten letterlijk opgesloten in de ondergrondse doordat de treinen niet meer liepen. Een nog groter aantal zat gevangen in liften, die in de wolkenkrabbers van het cen trum tussen de verdiepingen bleven ste ken. De storing is waarschijnlijk veroor zaakt door een breuk in de voornaamste toevoerlijn van de krachtcentrale bij de Niagara-watervallen. Profiterend van de duisternis trokken jeugdbendes door New Yorks negerwijk Harlem. Winkels werden gesloten. Uit Rochester in de staat New York is' ge meld dat men daar aan het plunderen is geslagen. Bij Boston, waar het ook vol komen donker was, moest de politie in grijpen om een muiterij in een gevange nis de kop in te drukken. Zaklantaarns, die normaal een dollar kosten, gingen grif voor vijf dollar van de hand. Het hele New Yorkse politiekorps moest aantreden om plunderingen te voorkomen, de verkeerschaos te bestrijden en de uit tocht van tienduizenden uit de onder grondse stations te regelen. Twee uur na het uitvallen van het licht waren de moei lijkheden bij de ondergrondse opgelost. Tal van mensen vreesden een luchtaan val of iets anders catastrofaals. Maar toen er niets gebeurde sloeg de stemming in de stad om. De mensen lachten, ver warmden zich bij vuurtjes, die in de af valbakken werden gestookt en op een van de bruggen over East River probeerden honderden zingend de weg naar huis te vinden. Een eenheid van de nationale garde werd gereed gehouden. President John son, die zich op zijn boerderij in John son City in Texas, bevond, maakte be- Advertentie Barteljorlsstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam kend dat het noordoosten kon rekenen op alle federale hulp die het nodig had. De militaire installaties van de Verenigde Staten werden gecontroleerd om te zien of alles in orde was. Enkele uren na het begin van de sto ring gingen de lichten in verschillende ge bieden weer branden, het eerst in Otta wa en Toronto in Canada, later in Mas- sachuetts en Connecticut. Maar in sommi ge streken werd het zo overbelast dat het licht vrijwel direct weer uitviel. Advertentie TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA (hoek Friese Varkenmarkt) Telefoon 12575 Praktische geschenken voor de automobilist Ruime parkeergelegenheid. Uitsluitend de betere soorten. Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon (47 jaar Rijksleverancier) houten deense knopen voor vesten, pakjes en mantels

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1