In Den Haag treedt nu een vrouw op als kinderrechter landenvlaggetjes GRATIS 1 139 1.- 'H N Het leger heeft technische specialisten nodig echte ^bananen zijn flU voordelig met ceta [□HÜfLypfj3 vraag handleiding in Je winkel Hoeveel ellende hebben de Beatles niet veroorzaakt m Jongen van 11 jaar op roof uitgestuurd VIVO CHOCOLADEHAGEL P.v.d.A.-protest in Staten van Limburg Twee maanden cel na fatale botsing Amsterdam heeft dringend meer hotels nodig Protest uit Z.-Afrika tegen eredoctoraat Martin Luther Ring Gedegen vakopleiding in diensttijd Trolleybus verdween voortijdig uit de stad Groningen Arnhem wordt groter Leiden krijgt niet alles wat het wilde hebben Altijd in tijdnood? DRINKS W\ HiVl w* v5 - - 4" WIJ ONTVINGEN WOENSDAG 10 NOVEMBER 1965 7 m AARDBEIEN MARIE BISKWIE VVV-d irecteur 0 r;' T V Examens DEN HAAG „Ik zie geen provo-, kikker- of nozem probleem als zodanig. Het is gewoon één der schaduw zijden van de welvaart". Dit zegt de veertig jaar oude mejuffrouw M. Bröcker, de zo juist benoemde kinder rechter van het arrondissement 's-Gravenhage. De re clame van de grote platenmaatschappijen en warenhui zen, de schrijverijen van vele kranten, de behuizing te genwoordig, de onlangs onderscheiden Beatles. Allemaal direct of indirect oorzaken van het gedrag van „die- jeugd-van-tegenwoordig". Neem die Beatles bijvoor beeld. Krijgen van hun koningin een onderscheiding, omdat zij zoveel geld in het laatje brengen. Maar wie realiseert zich hoeveel ellende die jongens eigenlijk heb ben veroorzaakt, zij het dan indirect? Ze worden nage daan door hun fans in vele opzichten. Ouders zijn het daar niet mee eens. Die jongens willen ook zo'n bandje. Hebben daar geld voor nodig of: verdienen 150 gulden per avond in een of andere tent. Op weg naar de illusio naire top. Een plaat maken lijkt plotseling een levens ideaal. Denk je dat die jongens nog bij een baas willen gaan werken voor zestig gulden in de week? Alles voor de tiener roepen de adver tenties van de grote warenhuizen. Vragen die tieners daar nu werkelijk om, of wordt het ze bij voorbaat allemaal aan gemeten? Neem een film als West Side Story, knap, suggestief en daardoor voor jongelui uiterst gevaarlijk. Het is begrij pelijk, dat elke jongen de elkaar met fles sen bekampende jeugdbenden Sharks en Jets, enorm stoer vindt, maar hoe werkt dat door? „Natuurlijk is het benauwend de pro vo's als groep, de kikkergroepen en hun „afdelingen". Maar is het eigenlijk wel zo iets nieuws? Ze dragen coiffures, „van hier tot gunder", zwarte capes en voelen zich veilig binnen de groep. Maar was het vroeger niet geweldig om bij de pad vinderij te zijn? Fijn allemaal hetzelfde pakje. Dat is toch in wezen hetzelfde! Jeugdcafés „Op zichzelf is die mentaliteit niet zo verschrikkelijk. Erger is, dat er mensen misbruik van maken. Zoals ik al zei, de reclamemensen weten te goed hoe de jeugd te vangen. De exploitanten van de steeds beter renderende jeugdcafés, gele genheden, die het jongelui i;e niet erg sterk in hun schoenen st onbewust moeilijker maken". Vaak kunnen ze er poffen, hebben geld nodig, hangen rond. Ouders weten niet waar hun zoon of dochter uithangt of zijn zelf eenvoudig niet thuis. Het bekende recept. Op zich zelf zijn die kinderen zo beroerd nog niet. Maar in de groep dur ven ze meer. En dan die vrije omgang tussen jongens en meisjes. Wetten, nor men, morele waarden zijn gedevalueerd, wat wil je." „Kunnen al die (eens ongehuwde moe ders hun kinderen de juiste opvoeding ge ven? Kunnen de kinderen van ouders, die ruziën als een dagelijks terugkerend ge bruik ervaren, critiek velen van die ouders? „Kijk eerst maar eens naar je stig vaak ook om tijdig deskundige hulp in nog gelijk ook." „En kunnen ouders, die 's avonds uit gaan of televisie kijken als een ver lengstuk van de dagelijkse bezigheden zien, weten waar zoon of dochterlief 's avonds en 's nachts uithangt?" „Ieder kind heeft zijn eigen achter grond. Ik krijg steeds met die vaak tries te achtergrond te maken. Je gaat zo'n kind anders zien wanneer de deskundige adviseurs rapport hebben uitgebracht." Heeft zo'n joch iets uitgehaald, een fiets gestolen, met een boksbeugel gelopen of weet ik wat gedaan: eerst krijgt hij een boete. Gebeurt het daarna weer, dan zon der pardon, dan heeft het kennelijk niet geholpen. Dan maar een poosje zitten." Mejuffrouw Bröcker speelt met de ket ting om haar hals en vervolgt: „Ze heb ben er behoefte aan om ook eens flink te worden aangepakt, te Weten waar ze aan toe zijn. Te vaak weten ze dat bij de ouders niet. Die zijn te onzeker, te ang- sit vaak ook om tijdig deskundige hulp in te roepen van de Raad voor de Kinder bescherming, de psychiater, de medisch- opvoedkundige bureaus." Er wacht mejuffrouw Bröcker een druk Jaar. „Ik ben van plan de belangrijkste inrichtingen te bezoeken, stafbesprekingen bij te wonen, contacten te leggen bij de MOB's, de kinderpolitie, al heb ik die natuurlij k ai oppervlakkig. De samen werking met de kinderpolitie is enorm belangrijk. Zo dikwijls zeggen ze: Nu hebben we zoveel processen-verbaal op gemaakt en er zijn maar 'n paar van die jongens of meisjes berecht. De rechtbank in Arnhem heeft een 33- jarige chauffeur uit Valburg en een 45 jarige vrouw uit Nijmegen tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. De chauffeur, die met de vrouw sa menwoonde, trok met haar en met haar 11-jarig zoontje per auto er op uit. In parken en stille straten werd het jonge tje gedwongen, dames van hun handtas te beroven. Het ventje heeft dat achttien keer gedaan. Advertentie Deze week Noorwegen Engeland bij aankoop van 2 pakken <t 250 gram melk of puur waarbij ook nog 30 VIVO-wapentjes Verder als extra aanbiedingen o.a,: literblik 3 forse rollen Geldig van 10 t/m 16 nov. 1965 In de vergadering van Provinciale Sta ten van Limburg heeft de fractievoorzit ter van de Partij van de Arbeid, dr. J. Tans, geprotesteerd tegen de benoeming van een K.V.P.-lid tot lid van Gedepu teerde Staten. Deze benoeming geschiedde met 46 stemmen voor en 10 blanco. De blanco stemmen kwamen van de Partij van de Arbeid. Dr. Tans protesteerde tegen het feit dat de Partij van de Arbeid opnieuw buiten het college van Gedeputeerde Staten ge houden werd. Hij verklaarde echter voor de persoon van de gekozene, de heer J. H. Ensinck, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van het Ned. Kath. Vakverbond in Limburg, bijzonder hoge achting te hebben. Wegens het veroorzaken van een ver keersongeval met dodelijke afloop heeft de rechtbank in Amsterdam een 58-jari- ge fabrikant uit de hoofdstad veroordeeld tot, twee maanden gevangenisstraf en achttien maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. Hij was op 21 juni op de rijksweg bij Ouder-Amstel door de mid denberm gereden en frontaal in botsing ge komen met een uit tegenovergestelde richting naderende personenwagen. De bestuurder van deze laatste auto was op slag dood. De officier van Justitie had ge concludeerd dat het ongeluk „het werk van een dronken man" moet zijn geweest. De rechtbank achtte dit echter niet be wezen. Vaak is het echter al een straf voor een kind, dat er een gezinsvoogd aan te pas moet komen, of dat uit-huis-plaatsing noodzakelijk is. Waarom zou je ze dan ook nog eens straffen? Wat de politie in haar algemeenheid betreft: ik vind dat er op het ogenblik moed voor nodig is om bij de politie te gaan." Advertentie 'mum T0M»JÉ«f dan even relaxen met 'n glas gezondheid! HERO TOMATENSAP naturel* en cocktail. Heerlijk -Verkwikkend Boordevol gezondheid. Ook in royale gezinsflessen extra voordelig De directeur van de Amsterdamse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer, de heer J. N. Strijkers, heeft dringend ge pleit voor een forse uitbreiding van de hoofdstedelijke hotelaccommodatie. Als er op dit gebied niets gebeurt, zal de vreem- delingenstatistiek blijven steken bij 't cij fer van 1964: ruim 1 miljoen geregistreer de hotelgasten. Een terugslag voor Am sterdam op de internationale reismaikt betekent voor geheel Nederland een te rugslag en langdurige schade volgens de heer Strijkers. De spectaculaire uitbrei ding van de Amsterdamse hotelaccommo datie is volgens hem niet meer dan het inhalen van een achterstand geweest. De hotelondernemers, de financiers en ook de overheid zullen de handen ineen moe ten slaan om Amsterdam in de komende tien jaar aan 5.000 nieuwe hotelbedden te helpen, zegt de Amsterdamse V.V.V.- directeur. Als Amsterdam relatief of ab soluut in betekenis als toeristencentrum terugloopt zal het gehele Nederlandse ver voerswezen, de gehele Nederlandse hotel- lerie en de gehele Nederlandse economia naar zijn mening een gevoelig verlies lij den. KAAPSTAD (AP) De Kaapse synode van de Nederduitse Hervormde Kerk heeft het verlenen door de Vrije univer siteit in Amsterdam van een eredocto raat in de sociale wetenschap aan de Amerikaanse negerleider ds. Martin Luth er King veroordeeld. In een motie, die met een overweldi gende meerderheid door de synode werd aangenomen, wordt gezegd dat de tegen kanting is gebaseerd op „de communis tische sympathieën en de bevordering van de zaak van het communisme door ds. King." De synode verklaarde dat het protest niet is ingegeven door rassendiscrimina tie maar eerder door de overtuiging dat ds. King „niet voldoet aan de principes van de Vrije Universiteit." (Van onze correspondent) DEN HAAG. Op 1 februari hoopt de legerleiding te kunnen beschikken over honderd vrijwilligers voor de landmacht, die bereid zijn een paar jaar langer in dienst te blijven in ruil voor een betere behandeling, een betere betaling en een uitgebreider vakopleiding dan de gewo ne dienstplichtige krijgt. Deze technische specialisten, zoals de jonge vrijwilligers zullen gaan heten, worden opgeleid voor het vak hunner keuze volgens dezelfde methoden die in het burgerleven worden gebruikt. Het diploma, dat zij bij slagen krijgen is ook precies hetzelfde. Drieërlei voordeel is er verbonden aan deze nieuwste vorm van militaire dienst- Advertentie iM HK Een Groningse trolleybus in zijn „net". De trolleybus is gisteren voortijdig uit het Groningse stadsbeeld verdwenen. De trolleydiensten zouden zaterdag worden opgeheven en vervangen door autobussen. Maar gisteren zorgde een grote kraan van een aahnemingsmaatschappij voor een vroegtijdig einde. De kraan bleef name lijk haken aan de trolleybovenleiding op een belangrijke knooppunt met gevolg dat het hele bovenleidingnet ter plaatse werd stukgetrokken en naar beneden kwam, De Eerste Kamer heeft zich gistermid dag zonder hoofdelijke stemming akkoord verklaard met het wetsontwerp tot uit breiding van de gemeente Arnhem in zuidelijke richting ten koste van de ge meenten Eist, Heteren en Huissen. Het wetsontwerp, dat in september uitvoerig in de Tweede Kamer is behandeld, was voor geen der senatoren aanleiding tot het maken van opmerkingen. overigens zonder verder onheil aan te richten. Monteurs hebben de bovenleiding weg gehaald en daardoor kwam er een voor tijdig einde aan de trolleybusdiensten. Autobussen namen hun taak over. Groningen was in 1927 de eerste stad in ons land die trolley voor het stadsver voer in gebruik nam. Alleen in Arnhem en Nijmegen rijden nu nog trolleybussen. De Tweede Kamer heeft de door de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken voorgestelde gebiedsuitbreiding van Lei den aanzienlijk afgezwakt. Twee van de drie door de Kamer voorgestelde amende menten werden aangenomen hetgeen tot gevolg heeft dat een deel van Voorscho ten en een deel van Oegstgeest niet bin nen de Leidse gemeentegrenzen zullen ko men. Een belangrijk deel van Voorschoten, be kend onder de naam Noord-Hofland, zal niet naar Leiden overgaan. Een amende ment van de heer Aerden (K.V.P.) waar in werd'voorgesteld om de annexatie ten Voste van Zoeterwoude te beperken, werd verworpen. Een tweede amendement van de heer Aerden dat de bedoeling had om de gebiedsafstand van Oegstgeest te be perken, werd daarentegen aangenomen. EöëkënböëkênboêkênböëkëiS boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboeken, boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken, „PIANOSPELEN" door Leo Hoost (El seviers Praktische Pocketbibliotheek De auteur maakt de leek in dertien les sen wegwijs in het bespelen van het in strument; een thuiscursus. „TUSSEN PAPYRUS EN PAPERBACK" door J. H. Kruizinga (Broekman De Meris, Amsterdam). De auteur vertelt op onderhoudende wijze (na een summiere inleiding over de geschiedenis van papier, Schrijven, drukken De Chinezen drukten al in 264 na Christus soorten druk) vele bekende en onbekende lotgevallen met, door en voor boeken. Bronverwijzigingen voor studieuzer naturen maken dit boek je een aantrekkelijk bezit. Boekendieven, het grootste en kleinste, duurste en mooi ste, het encyclopedische boek, de best seller, de bibliotheek, het boek als op bergplaats het zijn alle onderwerpen die in dit aardige boekje vlot maar niet oppervlakkig aan bod komen. „EROS OP SANDALEN", verhalen van Lucianus (pl.m. 120-190 na Christus) en Longus (3de of 4de eeuw na Christus) Flamingoreeks, H. Meulenhoff, Amster dam. In vertaling van B. C. Kuitert en met illustraties van Khing Longus' Daphnis en Chloë en Lucianus' Hetaerengesprek- ken. MYTHEN UIT DE OUDHEID" door Norma Lorre Goodrich (Prismapocket, het Spectrum). Driehonderd dichtbedrukte pagina's, met aansluitend een uitvoerig namen register, van verhalen uit de goden wereld van culturen uit de oudheid (Soe- mene, Egypte, Kreta en Griekenland Troje, Perzië en Afghanistan, India en Rome). Mythen uit elk dezer culturen worden door de schrijfster helder en be knopt ingeleid. DE WONDEREN VAN HET DIEREN RIJK, door dr. Maurice Burton, uitgave Elsevier. In zeven delen leidt Burton de lezers op boeiende wijze door de wonder wereld der dieren. In de eerste drie delen, die tot nu toe zijn verschenen, worden be handeld oorsprong en mechanisme van het leven, de eerste dieren en insekten. H. van de Werken zorgt voor fraaie kleurenfoto's, tal van zwart-wit foto's ondersteunen de instructieve tekst. Advertentie lijmen vervulling. De jongeman, die toch in diëtist moet, kan zich in ruil voor aan lokkelijke faciliteiten zijn diensttijd ten nutte maken voor een gedegen vakoplei ding. Gediplomeerd en in zijn vak ervaren met in de portemonnee een stevig dou ceurtje van 6000 komt hij na vier tot acht jaar (dat hangt af van het gekozen vak) de dienst uit. Is hij op zijn zeven tiende jaar begonnen, dan kan hij in het burgerleven alle kanten op. In de mees te gevallen zal hij een jaar voorliggen op zijn leeftijdgenoten, die slechts als ge woon dienstplichtige of in het geheel niet in militaire dienst zijn geweest. De jeugdige technische vrijwilligers zullen met hun vakkennis en hun steeds groter wordende ervaring een uitkomst zijn voor het leger, dat zijn steeds kost baarder en gecompliceerder wordende uit rusting jaar op jaar moet toevertrouwen aan voortdurend nieuwe lichtingen haas tig opgeleide dienstplichtigen. Zelfs is het voor een aantal functies al niet meer mo gelijk dienstplichtigen in de tijd voor eer ste oefening voldoende kennis en ervaring bij te brengen in de behandeling van het hun toevertrouwde materieel, zoals het zware pantserrupsmaterieel, de vracht wagens en de tanks. Technische specialis ten zullen met deze dure zaken niet al leen goedkoper, maar ook efficiënter kun nen werken. Het bedrijfsleven raakt weliswaar tijde lijk een aantal werknemers aan de krijgsmacht kwijt, maar het krijgt er dan ook na een paar jaar volledig gedi plomeerde en geroutineerde arbeids krachten voor terug. Bovendien kan voor elk jaar dat een technische specialist lan ger in dienst blijft dan zijn normale dienstplicht één dienstplichtige thuis blij ven. Zo maakt elke vrijwilliger drie en vaak meer dienstplichtigen vrij. Voorlopig zullen de in februari in Roer- mond te legeren eerste honderd vrijwilli gers worden opgeleid voor het VAMOR- diploma, dat hun het recht geeft een autorijschool te beginnen. Zij kunnen ook het vakdiploma behalen voor beroeps- goederenvervoer met vrachtauto's, het vakdiploma grensoverschrijdend vervoer met vrachtauto's, het certificaat machi nist bij het grond-, water- en wegen bouwbedrijf, het VAM-diploma aspirant monteur, monteur en eerste rponteur. Met de stichtingen voor vakopleiding Bemetel en Smecoma zijn vergevorderde voorbereidingen getroffen voor dergelijke mogelijkheden. Later zullen er nog ande re vakken bijkomen. Voorlopig is Defensie al blij als de eerste honderd vrijwilligers er komen. Men hoopt telkens na twee maanden een nieuwe groep in opleiding te nemen. Het voorlopige doel van de legerleiding is bin nen niet te lange tijd 3000 technische specialisten in de gelederen te hebben. Er is echter ruimte voor 11.000 van deze vrijwilligers. Staatssecretaris Peijnen- burg gaat in de komende week 9000 brie ven versturen aan de jongelui, die voor opkomst in begin 1966 genoteerd staan, ROTTERDAN. Doctoraal economische ^wetenschappen: A. F. Fameyte (Rotter dam), J. F. B. Nuboer (Papendrecht), Tan Poo Tjhiang (Rotterdam), E. J. Schade van Westeren (id) en W. P. Davidse Vlaardingen. Gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen: J. R. Toussant (Den Haag) op proefschrift „De Labour Party en de Britse volkshuishou ding (programmapunten en beleidsdaden 1918-1945-1951)". Promotor was prof. dr. H. W. Lambers. Nijmegen. Doctoraalexamen notariaat: J. A. P. M. Peters (Eist), Th. J. F. A. Palar (Helmond). Utrecht. Kandidaats psychologie: mej, C. A. Keman (IJmuiden). Doctoraal psy chologie: M. L. de Klerk (Rotterdam), Doktoraal pedagogiek: mej. S. C. Koster (Utrecht). Doctoraal fysische geografie: E. A. van de Meene (De Klomp). Amsterdam (Gem. Un.). Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde A. N. E. Zimmerman op een proefschrift, getiteld „Substraatgeïnduceerde contractiliteits- remming en de 'Calciumparadox' bij het geïsoleerde doorstromende rattehart". Pro motor was prof. dr. D. Durrer. Onder het motto „Heremetijd" viert de vrijzinnig christelijke studentenbond zijn 50-jarig bestaan van 18 tot 21 december met een feestelijke conferentie op de Cam pus Drienerlo van de technische hoge school Twente. Examens. Aan de V.U. zjjn geslaagd voor het propadeutisch examen de heren A. G. Bosma te Warffum, A. T. B. M. v. d. Kevie te Heusden, H. J. Douwes te Velp en W. Vennegeerts te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7