BOB OYLAN, AMERIKA'S POPULAIRSTE TROUBABOUR ïuitde groef Hij gromt meer dan hij zingt, maar dan wel zéér muzikaal" DE IN DE KOMENDE WEEK GARY GRANT: film-minnaar af ZATERDAG 13 NOVEMBER 1965 Erbij (Van onze radio- en Zijn naam is Bob Dylan. Hij is zanger van pro fessie, hoewel de ingewijden zeggen dat hij nau welijks zingen kan. Zijn gezang is meer een soort gegrom, een diepe keelklank die echter, volgens diezelfde ingewijden, zeer muzikaal is. Bob Dylan is 24 jaar. Een wat slordig geklede jongeman met lange warrige haren. Zijn spijkerbroek is een soort oorlogsverklaring aan de gezeten burgerij, t.v.-medewerkster) evenals zijn kreukelige shirt. Hoewel bekend is dat hij verblijf houdt in de United States is zijn woonplaats alleen aan intieme verwanten bekend. Hij is gespecialiseerd in zelfgeschreven teksten en muziek, die niet alleen door hemzelf worden gezongen. Deze folksongs vinden vertolkers als artistieke en historische beroemdheden als Mar- lène Dietrich, Pete Seeger en Joan Baez. raterda zaterdag maandag 1 m dinsdag dinsdag donderdag donderdag v r if 4 a g 2 Bob Dylan's Highway 61" Henny Schoute BOB DYLAN werd geboren in Duluth, Minnesota. Weglopen van huis bleek al spoedig één van zijn grillen te zijn. Op zijn tiende ver liet hij voor de eerste keer zijn ouderlijk huis, maar het zou be paald niet de laatste keer zijn. Zes keren nadien probeerde hij het nog eens en steeds weer werd hij in de kraag gegrepen door de politie. Zijn eerste tocht ging naar Chica go. Maar nóg voor de politie hem vond had deze jeugdige zwerver zijn eerste gitaar gekregen van een straatzanger. Muziek intrigeerde hem. Toen hij 15 was leerde hij zichzelf piano en mondharmonica spelen. De eerste song die hij in deze tijd schreef droeg hij op aan Brigitte Bardot. Rusteloos bleef hij verder trekken, voorzover hij er kans toe zag. Hij kwam bij een circus, liftte naar New Mexico naar South Dakota en van Kansas naar California. Hij was vastbeslo ten eens de legendarische Woody Guthrie op te zoeken. Hij vond hem in New Jersey. Een paar maanden later brachten Dylan's rauwe stem en de sterk beeldende kracht van zijn teksten de vereniging van volksmuziek-enthousiastelingen die in Gerde's Folk City in Greenwich Village samenkwamen, in rep en roer. Bob Dylan was twintig toen hij zijn eerste grammofoonplaat maak te. Een eenvoudigweg met „Bob Dylan" aangeduide lp, die door critici enthousiast werd beoordeeld. Men noemde hem de meest creatie ve volksmuziek-kunstenaar die sinds Guthrie naar voren werd ge bracht. Vanaf dat moment wordt zijn naam overal genoemd. Zijn platen, alle zelfgeschreven teksten en muziek, staan aan de top van de internationale hitparades. Over al in de V.S. is hij inmiddels opge treden tot zelfs in Carnegiehall toe. Bob Dylan heeft zich in deze be trekkelijk korte tijd ontwikkeld tot een zeer creatieve kracht op het gebied van de Amerikaanse volks muziek van deze tijd. Dylan, zeg gen zij die hem kennen, is een diep bewogen jongeman, die zijn visie op het wereldgebeuren op een unie ke en poëtische wijze gestalte geeft. Zijn opnamen zijn bijzonder populair, zijn succes is overigens niet van voorbijgaande aard. Sinds de dagen van Leadbelly en Big Bill Broonzy zijn gevoelens van verbittering, angst en hoop niet meer zo bewogen en gloedvol ver tolkt als door Bob Dylan gedaan wordt. Door Leadbelly en Broonzy is hij sterk beïnvloed, evenals door Hans Williams, Muddy Waters en Big Joe Williams. Zijn Midwestern stijl, zijn vakkundige beheersing van de zogenoemde „talking blues" en zijn cynisme zijn rechtstreeks te herleiden tot Woody Guthrie. Bob Dylan is een dwingende sty list. Zijn tekst is pure poëzie van deze tijd. Zijn zingen is weliswaar een sterk persoonlijke aangelegen heid maar zijn stijl ontwikkelt zich steeds meer. De opmerkelijke herleving van de volksmuziek in de laatste jaren, niet alleen in Amerika overigens, maar nu ook in ons land en in ge heel West-Europa, heeft verschil lende jonge zangers in de bekend heid gebracht. Sommigen volgen de volksstijl anderen de stadsstijl. Dylan's muziek is nog het meest verwant aan de laatste soort. Zijn liederen zijn eigenlijk zo afwijkend dat ze niet in een bepaalde stijl zijn onder te brengen. Bij Dylan is de volksmuziek geen modever schijnsel. Hij hanteert de thema's eenzaamheid, angst, vrijheid en wanhoop op een haast schokkende, in ieder geval originele manier. Zijn muziek is een compromis tussen de negerblues en de „Coun try music". Pete Seeger zei nog onlangs van hem: „Bob Dylan wordt Amerika's grootste trouba dour, als hij tenminste niet explo deert". Een in de V.S. zeer geres pecteerd criticus zei van hem: „De hemel mag weten waar Dylan al die techniek van de niet op schrift gestelde grootsheid van het volks lied en de rijke verzameling van negerliederen vandaan haalt". Bob Dylan's commentaar hierop is: „je moet je ogen en oren wijd open houden. Ik zuig alles wat op me af komt in me op. Na een tijd komt het vanzelf weer boven". Vanmiddag enkele rubrieken als On der de Loep en Achter het stuur. Daar komt Swiebertje, klinkt het daarna in koor. Want aan het eind van de mid dag neemt dit gekke mannetje het scherm in beslag. Vóór het Journaal van acht uur komt George Noordhoff eerst met „Waarom, daarom" en be handelt de kleurenblindheid en de er felijkheidskwestie. Hierna nog een half uurtje plezier met de dames van Petti coat Junction. De NCRV is deze avond op de amusementstoer, want na het Journaal komt in samenwerking met de BRT het programma Interland. Het Belgische plaatsje Ronse zal de strijd tegen het Drentse Assen aanbin den. De sportiviteit wordt gelardeerd met vrolijke evenementen. Na een mu zikaal intermezzo weer een aflevering van de serie Huwelijksvoorwaarden waarna als laatste programma de ac tualiteitenrubriek Attentie. y>y»V*V'M'v v-yV, Er zit nog niet veel schot in de zaak met Harry Brent. De detectives speu ren nog steeds; ook vanavond zijn er weer nieuwe complicaties. Vervolgens een half uurtje Uit met Berend Bou- dewijn en Ellen Blazer en dan weer een moord-verhaal in de serie Burke's Law. Burke krijgt de moord op te los sen op een rijk industrieel. Bob Spaak vertelt ter afsluiting van de VARA- avond nog wat over sport. De dag begint met een feestelijke re- formatiedienst uit Brussel, 's Middags wordt het kijken naar de interland voetbalwedstrijd ZwitserlandNeder land in het stadion van Bern. Het com mentaar verzorgt Leo Pagano. In het AVRO-avondprogramma uiteraard eerst weer de wekelijkse rubrieken als Woord voor Woord, Flipper, Opspraak waarna het nieuws in het kort en Sport in Beeld. Vervolgens de Kunst grepen van Pierre Janssen en ten slot te het televisie-toneelspel „De gedach te" van Andrejew. In de hoofdrollen Guus Hermus en Elisabeth Andersen en verder andere leden van „Cen trum". Hoofdpersoon in dit stuk is een eenzaam arts met een grote maar on beantwoorde liefde. Zijn geliefde trouwde met een minderwaardig su jet. Door zijn niet aflatende redenerin gen wordt de dokter naar waanzin ge dreven. Hij vermoordt de echtgenoot van zijn geliefde. Rika Jansen in haar one woman show (dinsdag/1). sche amusementsfilm. Het is een show met successen van de onlangs overle den Amerikaanse zangeres en filmster Jeanette MacDonald. Er werken ver schillende zangeressen aan mee, bege leid door het Licht Symfonie Orkest o.l.v. Gaston Nuyts. r" - y-',-n Een paar korte programma's voor acht uur: het nieuws, Klaas Vaak, een comedy caper, Openbaar Kunstbezit (beeldhouwkunst in India), een teken film van producers Hanna en Barba ra. De journalist Han Lammers gaat na de politieke zendtijd beginnen met de tweede aflevering van Inburgeren. Hij zal het dit keer hebben over de groepsvorming. De NTS brengt tenslot te de film „Het masker valt," de ver taling van „Der letzte Zeuge" met in de hoofdrollen Martin Held, Hans Lo- thar, Ellen Schwiers en Jürgen Goslar. In deze in Cannes bekroonde film stelt regisseur Wolfgang Staudte (Ciske de Rat) de klassejustitie en de politieme- thoden bij het onderzoek van een mis daad aan de orde. De hoofdpersoon is een jonge vrouw die haar enkele maanden oude baby thuis vermoord vindt. Ze belt de vader van het kind, een fabrieksdirecteur, op en daarna vlucht ze naar haar vroegere vriend, een arts. Samen komen zij weer thuis; de politie arresteert hen. Er lijkt geen moordenaar te zijn. Maar op de moe der rust nog steeds de verdenking. Tot dat de zaak voorkomt... Haar advo caat ontmaskert in de rechtszaal de moordenaar. Deze NTS-avond begint met de En gelse les, vervolgens een tekenfilmpje en een aflevering van Belle et Sebas- tien. Na het korte nieuws is het tijd voor de Zweedse gouvernante. Katy dreigt in de politiek te raken. We blij ven de rest van de avond in het bui tenland. Eerst met een spionagefilm in de serie Five Fingers. De titel is „Uit levering gevraagd". Een Amerikaanse geleerde wil overlopen naar de Rus sen. Een geheim agent moet voor de overbrenging zorgen. Maar voor het zover is... Voordat Sport in Beeld II op het scherm komt nog een Belgi- De NCRV begint het programma met Dieren-Kijken. Vervolgens een nieuwe rubriek: de TV-antwoordman, een soort reprise van de vroeger zo populaire radiorubriek. Een klein half uurtje pret daarna met „No time for sergeants". Titel van de aflevering: Karate. Daarna voor de eerste keer Hullabaloo, een Amerikaanse show met zingende, dansende en plezier-ma- kende tieners. In dit programma on dermeer Paul Anka als gastheer; ver der Chubby Checker, Sylvie Vartan, Ri ta Pavone, Marianne Faithful, Del Shannon e.a. Na de vrolijke noot nog wat actualiteiten. In de ochtenduren schooltelevisie: geschiedenislessen en de eerste Engel se les. In het KRO-avondprogramma voor het Journaal weer een Engelse les. Na de nieuwslezer een jubileum uitzending in het kader van het veer tigjarig bestaan van de KRO. Het wordt een reportage van de feestver- gadering in het Hilversumse hotel Gooiland. Na de feestredenaars komt Rika Jansen aan bod. Ze brengt frag menten uit haar gehouden one woman shows. „De volgende halte" heet het hierop volgende programma; het is een reportage over de architectuur van stations. Hierna nog wat korte programma's: Vanavond in Nieuws poort, Werken van barmhartigheid, het laatste nieuws en de Teleac-cur- sus Samen leven, nu en morgen. De AVRO opent het programma met een safari o.l.v. Armand en Michaela Denis. Vervolgens de „behekste" serie en Sportpanorama. In de reeks gedra matiseerde documentaires „Het kind van hiernaast". Als buren vermoeden dat de buurkinderen mishandeld wor den door hun ouders, wat moeten ze dan doen? Er komt een eenakter in voor met o.a. Mela Soesman, Lex Goudsmit en Liesbeth Struppert. De avond wordt besloten met „De bijbel voor alleman?" rr. De jeugd kan 's middags naar het scherm kijken. In het avondprogram ma voor het nieuws ondermeer de Franse les en het programma van volksliedjes: Zing er eens uit. Na het Journaal gaat de NCRV weer verder met de Beverly Hillbillies en het pro gramma Plus Minus van Nico van Vliet en George Noordhoff, waarin de publieke opinie gepeild wordt. Vervol gens een programmaatje rond de zan geres Connie Renoir, de moeder van cabaretière Jenny Arean. Harry Brent". Het wordt steeds inge wikkelder met de moord, die in het volgende (laatste deel) moet zijn op gelost. Achter het Nieuws scheidt deze Engelse film van een Nederlandse: „Kermis in de Regen" van Kees Brus- se. In de rollen o.a. Mieke Verstraete, Hetty Blok, Andrea Domburg, Guido de Moor, André v. d. Heuvel. „Ker mis" is bedoeld als thriller, maar het is een genoeglijke Nederlandse film. Zonder échte helden en échte schurken maar met doodgewone mensen. Een autodiefstal is aanleiding tot vele verwikkelingen. De autodief heeft de eigenaar van de auto een klap op het hoofd gegeven. Hij schrikt er later zo van als hij hoort dat de man overleden is, dat hij alle mogelijke moeite doet de klok terug te zetten om alle sporen uit te wissen. Hij betrekt daardoor nog meer mensen in zijn misdaad. In de middaguren het programma voor de vrouw en een Teleac-uitzen- ding. 's Avonds onder meer het jeugd- en regionaal journaal en het Ameri kaanse tienerprogramma Shindig met o.m. Neil Sedaka, de Righteous Bro thers en Matt Monro. Na het Journaal en het economisch nieuws komt „De glimlach van het westen", de tweede muzikale show op deze AVRO-avond. Artiesten die o.a. optreden zijn Lill Babs, Heidi Brühl, the Peanuts, Silvio Francesco, Gilbert Bécaud. De avond wordt besloten met een documentaire over Drente zoals het vroeger was en nu is. Anneke Grönloh opent de KRO-avond met haar show. De ster van de Slees- wijkrevue zingt bekende liedjes en heeft als gasten onder meer The See kers, de sympathieke zanggroep uit Australië. De Duitse televisie heeft een aantal documentaires over Zuid-Ameri ka gemaakt die door de KRO zijn overgenomen. De eerste aflevering be handelt Argentinië. Verder vermeldt het programma nog de serie van de bazige maar aardige huishoudster Ha zel. Onze man in Washington heeft het laatste woord. In de ochtenduren is er schooltelevi sie. 's Avonds na de nieuwslezer en Klaas Vaak het programma Fanclub. Voor deze aflevering zijn uitgenodigd Shawn Elliot, Dave Berry Roek Williams en zijn Fighting Cats, Rob de Nijs, Karin Kent, Boudewijn de Groot e.a. Na het Journaal gaat de VARA verder met de quiz Tel uit je Winst en het liedjesprogramma dat de VARA op haar jubileumdag (30 oktober) uitzond. De avond wordt besloten met „Zo is het Voor de tweede maal de psycholoog drs. R. Greiner met zijn rubriek „Wat bezielt u?" Aan de hand van voorbeel den wordt het menselijk reageren vastgesteld. Hierna brengt de VPRO muziek: het trio Louis van Dijk met als gasten Lee Konitz (sax), Benny Baily (trompet) en Ake Person (trom bone). Voor de actualiteitenrubriek Ex tra komt een aflevering van The Un touchables. Deze onaantastbaren gaan een onverkwikkelijke geschiedenis van corruptie en handel in verdovende mid delen uit de doeken doen. Nog een kanttekening bij de nieuw ste plaat van Bob Dylan: „Highway 61 Revisited". Een plaat die niet in de eerste plaats aanspreekt door de (wat monotone) muziek en ook niet door de stem van Dylan. Doorslagge vend zijn de composities. Dylan heeft de dingen scherp in zich opgenomen, is erover gaan filosoferen en heeft de gegevens verwerkt tot verhaalachtige liederen. De liedjes op „Highway" zijn ook al leen maar interessant als men de tekst kan volgen. Hier en daar wat moei lijk te verstaan door de muziek. Bo vendien zingt en spreekt Dylan niet gearticuleerd. Op de composities zullen we verder niet ingaan. De beoordeling is door het ongebruikelijke genre zeer persoonlijk. Nog enkele titels: Like a rolling stone; From a Buick 6; Ballad of a thin man; Queen Jane approxima tely; Just like Tom Thumb's blues; de titelsong. Dylan begeleidt zichzelf op gitaar, harmonica en piano en wordt begeleid door piano, orgel, drums, bas en gitaar. (CBS 62.572). Het VARA-programma opent met de vijfde aflevering van „Een zekere W/WWAWW/t/MWt/WWIA/WmiVI/WWywmAAA/WmWMVfWi TOKIO. De acteur Gary Grant Grant wil geen minnaarsróllen meer spelen. „Tieners vinden het niet leuk me naar bed te zien gaan met een jeugdige tegenspeelster. De leeftijd voor romantische rollen ligt nu achter me", aldus de acteur die de 60 ge passeerd zou zijn aan een lunch, die hij aanbood aan 50 Japanse en an dere journalisten. „Echt, het is niet leuk, een bejaarde acteur verliefd te zien doen", zei Grant, nadat een Ja panse filmcriticus hem had verteld dat Japanse bewonderaars nog weg van hem waren en hem in romanti sche scènes wilden zien. Grant was een en al vrolijkheid, geestigheid en ongekunsteldheid. „U kent het recept toch, nietwaar?", ant woordde hij toen hem werd gevraagd hoe men zich voelt als men vader gaat worden. De actrice Dyan Cannonn, met wie hij sinds enkele maanden is getrouwd, verwacht in mei a.s. een baby. Dat zal dan zijn eerste kind zijn. „Wat kan ik zeggen? Ik voel me natuurlijk erg gelukkig. Ik ben in de wolken, als u het precies wilt weten. Ik wil veel kin deren hebben. Dat kan ik me nu ge lukkig veroorloven en ik kan ze een goede opvoeding geven." Grant is in Tokio voor buitenopna men van „Walk, don't run", een ko mische film, waarin hij een rijke F.n. gelsman uitbeeldt, die gedurende de Olympische Spelen Tokio bezoekt. Toen men hem om het geheim van een lang leven vroeg, antwoordde Grant: „Ontspan je in deze wereld van wedijver zo goed mogelijk". Een ander staaltje van zijn filosofie: „Het leven is alleen maar tijdpassering. Je staat 's morgens op en gaat 's avonds Gary Grant en zijn vrouw Dyan Cannonn: vader worden is niet moeilijk. naar bed. Hoe je, gegeven de omstan digheden, de uren daartussen door brengt.... dat is het leven."

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 18