Ontwerp-resolutie in Veiligheidsraad Rhodesië's onafhankelijkheid als onwettig veroordeeld HET WEER „Verwachtingen van dit kabinet waren te hoog gespannen'" 1 I N S U Loongesprek tot donderdag uitgesteld Schip in brand nabij Miami lOttgering Ongeregeldheden in Boelawayo Pijs debuteert in Nederlands elftal Okker boekte weer zege Al 29 landen voor toelating van China in de VN Kusjes voor de kapelaan K. V.P.-voorzitter mr. Aalberse: Onderzoek van de Noordzeebodem Ongeboren baby kreeg nieuw bloed Weer bombardement bij vergissing van Vietnamees dorp WIE WAT WAAR 1966 CHRISTIAANSE P R I N Z 51e JAARGANG NUMMER 10 ZATERDAG 13 NOVEMBER 1965 WASHINGTON, (Reuter, AFP en AP) De Veiligheidsraad heeft de Rhodesische onafhankelijkheidsverklaring in een ontwerpresolutie veroor deeld als een onwettige daad, die door elk land behoort te worden afge keurd: het nieuwe bewind behoort op geen enkele wijze gesteund te wor den. De Franse afgevaardigde onthield zich van stemming, maar Frankrijk zal het bewind-Smith op geen enkele wijze steunen. In Rhodesië hebben zich ongeregeldheden voorgedaan. Te Boelawayo werd met primitieve zelfgemaakte bommen gegooid. Gewapende groepen Afrikanen trokken met stokken en stenen door de straten. Bij de grens tus sen Zambia en Rhodesië hebben aan weerskanten troepen van beide landen zich ingegraven. Egypte zal schepen van Rhodesië geen toestemming geven door het Suez-kanaal te varen. Voorts heeft een groot aantal landen te kennen gegeven dat het opstan dige bewind in Rhodesië niet erkend zal worden. Afrikaanse landen zijn van mening dat economische sancties niet voldoende zijn. Ze dringen er bij Groot-Brittannië op aan geweld te gebruiken. „ZANU" de verboden Rhode sische partij, roept in Blantyre (Malawi) zijn leden op „bogen en pijlen ge reed te maken voor de oorlog tegen het bewind van Smith". Voorzichtig Overheid waardeert werk van de N.V.S.H. pagina 2 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Achtergrond: Chili een baken 3 Op de Praatstoel3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3, 7 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Kerkdiensten 6 Radio en tv 8 Kunst8 Beeldverhalen9 Feuilleton9 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten 10 Beurs 10 Sport 11 Erbij 13—21 Ferdinand20 Topsy22 Luidsprekers 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Lichte tot matige vorst MAANDAG 15 november 9 uur begint de verkoop van ons jaar boekje Zie advertentie op pagina „Het kabinet-Cals is gepresenteerd als een groep van politieke „body builders". Eindelijk zou er in Neder land weer worden geregeerd nu ,£ij die het weten" daarin zitting hadden genomen. Afgezien van het feit dat een dergelijke stellingname in hoge mate onbillijk was ten opzichte van de prestaties van de kabinetten De Quay en Marijnen, is het onvermijde lijke gevolg geweest dat de verwach tingen te hoog werden gespannen". Dit zei mr. P. J. M. Aalberse op de vandaag in Utrecht gehouden partij raadvergadering vam de K.V.P. TIJDELIJKE AANBIEDING stomen costuum £ï-fc5fl- mantel .fc» f4.- japon (eenv.) f3.- pantalon rok -2.se- f 2.» jumper 4rse- f 1.- ELLEN" aluminium voorzetramen „De Steenwerf' Het woord is aan Unieke medische ingreep in Nijmegen N.V. C'ARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES FONVILLE FRUIT NOTEN W IJ N E N COIFFURES DE VRIES dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLADVOOB VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Er heerst een scherpe tegenstelling tus sen de Afro-Aziatische landen die militair willen optreden tegen het opstandige Rho desië, en de aanmaning tot voorzichtig heid in Londen, aldus meldt onze corres pondent in de Britse hoofdstad. Voorzich tig was bij voorbeeld de toon van de Brit se minister van Buitenlandse Zaken, Mi chael Stewart, in de vergadering van de Veiligheidsraad in New York. Al te hard optreden tegen Rhodesië zou alleen maar de fanatiekelingen aanmoedigen de rassen- kloof onoverbrugbaar te maken en het land in de armen van Zuid-Afrika drijven zo vreest men. den onderschat, want zij treffen 70 per cent van Rhodesiës export naar Groot- Brittannië. Turton, een belangrijke figuur van de rechter vleugel van de Conservatieven, wilde helemaal niets van economische sancties weten, omdat deze volgens hem niet werken tenzij gesteund door militai re macht, maar dat zou oorlog betekenen. De slotsom is, dat men ondanks alle dappere woorden in het vage tast. Er heerst, zacht uitgedrukt, grote verwarring over maatregelen tegen Rhodesië met name over de uitwerking ervan. Maar de Britse regering, die evenzeer bevreesd is voor ongelukken als de oppositie, wordt haast gedwongen krachtige gebaren te maken om de tot wilde acties aansporen de Afro-Aziatische delen van het Gemene best in bedwang te houden. HET DOEL dat de Britse regering voor ogen houdt is de schepping van een op blanke en zwarte samenwerking berustend Rhodesië. Daarom wil Londen voorzichtig manoeuvreren. De strijdvraag loopt dan ook over aard en veelheid van de Rhode sië toe te dienen bittere medicijn. Speciaal de conservatieven trachten een duidelijke lijn te trekken tussen de bestraffende, wat men zou kunnen noemen „opvoedende" sancties, waarbij de eersten beogen Rho desië met de rug tegen de muur te druk ken. De Britse regering wil niets van werke lijke strafmaatregelen weten. Alle Engel se politieke partijen aanvaarden de reeds uitgevaardigde „normale" automatische sancties zoals onthouding van financiële en tariefsfaciliteiten voortvloeiende uit het lidmaatschap van het Gemenebest en van het sterlingblok. >WWftVWMv>>y Vanochtend heeft bondscoach Denis Neville het Nederlands elftal bekend ge maakt dat morgen in Bern tegen Zwit serland speelt. De PSV-er Miel Pijs zal in deze wedstrijd zijn interland-debuut maken. Neville heeft te elfder ure beslo ten Joop Burgers (DWS) buiten de ploeg te laten. Hij vindt het risico te groot in wedstrijden voor het toernooi om het wereldkampioenschap zijn geen in vallers toegestaan dat de DWS-er toch last van zijn beenblessure zal krijgen. Het Nederlands elftal ziet er als volgt uit: Doel: Eddy Pieters Graafland (Feijen- oord); achter: Frits Flinkevleugel (DWS), Rinus Israel (DWS), Daan Schrijvers (PSV) en Cor Veldhoen (Feijenoord); midden: Piet Fransen (Feijenoord) en Miel Pijs (PSV); voor: Sjaak Swart (Ajax), Piet Kruiver (Feijenoord), Theo Lazeroms (Sparta) en Coen Moulijn (Feij enoord). In de tweede ronde van de tenniskam pioenschappen van Nieuw-Zuid-Wales, die zaterdag in Sydney zijn voortgezet, heeft Tom Okker in vier sets gewonnen van de Australiër Robert Brien. De cij fers waren: 6-3, 5-7, 6-4 en 8-6. Verwachting tot morgenavond: In het algemeen weinig bewolking, maar in het uiterste noorden van het land enkele sneeuwbuitjes. Overwegend matige noordooste lijke wind. Vannacht lichte, hier en daar matige vorst. Morgen overdag temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Selwyn Lloyd was een van de Tory-lei ders die matiging bepleitten om consolida tie van het regime-Smith te voorkomen. Lloyd trok Wilson's lijn door volgens wel ke Smith het slachtoffer zou zijn gewor den van zijn onverzoenlijke kabinetscolle ga's. Hij zei dat Smith geen voorstander van apartheid is en zich ook heeft uitge sproken tegen permanente blanke over heersing. Maar Lloyd zweeg over Smith's andere, veel belangrijker krasse en drei gende uitspraken. Heath verweet Wilson dat hij niet lan ger in Salisbury is gebleven om alsnog een oplossing te vinden. Wilson antwoord de dat het geen zin had langer in Rhode sië te blijven rondhangen toen kans op een vergelijk steeds kleiner werd. Hij sprak over de van haat vertrokken ge zichten van leden van het Rhodesische ka binet. Die haat gold niet mij, aldus Wilson, maar Smith. DE TOT DUSVER uitgevaardigde sanc ties mogen volgens de regering niet wor- Het gesprek tussen minister Veldkamp (Sociale Zaken) en de werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers uit de Stichting van de Arbeid, dat gisteravond zou plaatshebben, is uitgesteld tot volgen de week donderdagmiddag. Naar verluidt heeft het kabinet zich nog niet voldoende kunnen verdiepen in de problematiek van een vrijer loonbeleid. Bovendien hebben de discussies in de Sociaal-Economische Raad geleid tot een andere opstelling van standpunten dan aanvankelijk werd ver wacht. Dinsdag zullen de S.E.R.-rapporten die maatgevend zijn voor de loonvorming van volgend jaar, worden gepubliceerd. Advertentie J In de Veiligheidsraad is de eenzijdi ge onafhankelijkheidsverklaring van Rhodesië besproken. Geheel links de Britse minister van Buitenlandse Zaken Stewart tijdens zijn toe spraak. Rechts de Amerikaan Gold berg. (Telefoto) NEW YORK (Reuter) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft het debat over de toelating van China geschorst tot maandag. Van de 42 sprekers die tot dusver aan het woord zijn geweest, hebben zich'29 zonder voor behoud voor toelating uitgesproken en twee met voorbehoud. De Feijenoord-speler Reinier Kreij- ermaat, die al zo lang sukkelt met tegenslag een beenfractuur houdt hem al geruime tijd aan de kant kon gisteren zijn zorgen vergeten. Hij trad in het huwelijk met Mar- celle de Koninck, die hem als ver- leegster trouw terzijde stond, toen hij in de Clara-stichting lag. Pastoor J. Brouwers uit Amby in Zuid- Limburg heeft in een ingezonden stuk in een provinciaal dagblad laten weten, dat hij er tegen is dat kapelaans kusjes uit delen of kusjes krijgen. Dat sloeg op de 36-jarige kapelaan W. Schrouff uit Sim- pelveld, die kortgeleden overwinnaar werd in een-wielerwedstrijd, georgani seerd ten bate van de missie en het Ka tholiek Thuisfront. Overeenkomstig het gebruik kreeg de kapelaan een beker, en bloemen en bovendien kusjes van een schone uit Nieuwenhagen, de „miss Uni verse 1965" van „Sinjo-Zuid". „Indien bepaalde kapelaans excentriek willen doen of zich origineel wensen aan te stellen, dan kunnen wij daar geen be zwaar tegen hebben", schrijft de pastoor. „Wij zijn immers in de tijd van de La chende Kerk. Doch wanneer wij een kape laan Miss Universe 1965 publiek zien om helzen, dan schudden we toch wel bezorgd het hoofd. Of deze zoen het bisschoppe lijk imprimatur heeft ontvangen, is ons uiteraard niet bekend, maar wel weten wij dat ook deze priester bij zijn wijding de vrijwillige verplichting op zich nam reserve in acht te nemen bij zijn jjmgang met de andere sexe en de goegemeente geen aanstoot te geven. Maar ja, we waren het bijna vergeten, de priester moet uit zijn starheid treden en met de mensen meeleven tot en met de zoen", schrijft pastoor J. Brouwers. Maar uit de reacties op zijn ingezonden stuk blijkt tot nu toe dat niemand de me ning van de pastoor deelt. De afgelopen maanden hebben geleerd, dat ook dit kabinet fouten maakt en fou ten zal maken. Maar na alle fanfares wor den die dan zwaarder aangerekend. Bo vendien moet een groep sterke mannen ook laten zien hoe sterk zij is. Wij staan nu aan de vooravond van de behandeling van de belastingmaatregelen. De verma ning van minister Vondeling, dat de kraan dicht zat, was voor ons overbodig. Deze was immers reeds door het kabinet zover opengezet dat er geen druppel meer uit kwam, aldus mr. Aalberse. Het resultaat van het „uitkammen" van de begroting, 70 miljoen op een budget van ruim 18 miljard, is niet hoopgevend. Door berichten over verdere belasting maatregelen voelt telkens een andere groep zich bedreigd. Het wordt hoog tijd dat nu een vaste koers wordt uitgestip peld, aldus mr. Aalberse. Van de grootste fractie in de Tweede Kamer zal veel wijsheid en stuurmans kunst worden gevraagd, want het niet be reiken van overeenstemming tussen rege ring en parlement zou tot een zeer ern stige situatie leiden, waarbij mr. Aalberse ook aan de internationale toestand, o.m aan de Europese samenwerking, dacht. Maar, zo zei hij, het mag niet zo zijn, dat met deze dreiging voor ogen alles maar geslikt zou moeten worden. Over de discussie rond de toestem- mingswet zei mr. Aalberse verheugd te zijn dat drs. Nederhorst royaal zijn spijt had betuigd over de „schandalige bejege ning" van oud-premier De Quay. Positief vond hij het dat de P.v.d.A. zich uitdruk kelijk vóór de constitutionele monarchie heeft verklaard. Maar de P.v.d.A.-fractie heeft zich van de brief als zodanig niet gedistantieerd. Hij waardeerde het dat drs. Schmelzer namens de K.V.P.-fractie duidelijk stelling heeft genomen in zoda nige bewoordingen, dat in de explosieve situatie geen brokken werden gemaakt. Mr. Aalberse achtte het onvermijdelijk, dat dit alles zal doorwerken, al zal wel ge tracht rftoeten worden de zaken niet te emotioneel te benaderen. De K.V.P. zal alles in het werk stellen om tot een ver antwoorde en vooral evenwichtige oplos sing te komen. MIAMI, (Reuter) De 545 passagiers en bemanningsleden -van het passagiersschip „Yarmouth Castle" moesten vanochtend van boord gaan toen het schip 145 mijl ten oosten van de Amerikaanse plaats Miami in brand raakte. Een ander toeristenschip, de „Bahama Star" is bezig mensen op te pikken. Over persoonlijke ongelukken is niets gemeld. Het schip vaart als toeristenschip tussen Miami en de Bahama-eilanden. Kotters van de kustwacht, vliegtuigen en een Fins vrachtschip bieden hulp. Advertentie -3i«- Grote Houtstraat 5 tel. 10771 Amsterdamsevaart 30 tel. 11501 Binnenweg 137 tel. 84373 Hoofdstraat 144 Santpoort - Tel. 8058 Kant en klaar geplaatst. Spaarndamseweg 48 - Haarlem Telefoon 53750 De Talmud: Soldaten vechten om hun koningen tot helden te maken. Met soms 2*11 ton springstof werden „aardbevingen" veroorzaakt De laatste dagen zijn op het Noordzee strand tussen Petten en Zandvoort vrij grote hoeveelheden dode vis aangespoeld. De oorzaak van deze vissterfte is ver moedelijk een zojuist voltooid seismolo gische onderzoek in de Noordzee, dat on der auspiciën stond van het Vening Mei- nesz-laboratorium van de rijksuniversi teit van Utrecht en waaraan de marine medewerking heeft verleend. Deze onder zoekingen zijn bedoeld om de relatie te bepalen tussen de dikte van het sediment en de dikte van de aardkorst. In 1964 had een eerste onderzoek plaats op de Doggersbank. In 1965 werden on derzoekingen verricht langs de Engelse kust ter hoogte van Grimsby. Bij de jong ste onderzoekingen liet steeds één schip een lading springstof ontploffen terwijl een tweede schip de hierdoor ontstane aardbevjngsgolven registreerde. De grootste lading welke tot ontploffing ge bracht werd, was 2,25 ton springstof. De explosies werden ook geregistreerd door seismologen van verscheidene Engel se universiteiten, door het seismologisch station van de Engelse kernenergie-com missie in Eskdalemuir in Schotland en door het KNMI-station in Witteveen in Drente. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Artsen van het St. Rad- boudziekenhuis van de Nijmeegse univer siteit zijn erin geslaagd bij een nog onge boren baby met afwijkende resusfactor nieuw bloed in de bloedvaten in te bren gen. Het is voor de eerste maal in de me dische geschiedenis dat een dergelijke in greep is gedaan en in dit geval ook met succes. Weliswaar werd het kind, dat nog geen acht maanden oud is, kort na de in greep geboren, doch het verkeert thans in blakende welstand. De baby, een jongetje, is het vierde kind van wachtmeester H. van Assouw uit Oirschot. Zoals vaak gebeurt bij een afwijkende resusfactor, bleef het eerst geboren kind van de familie van Assouw in leven, doch stierven de daarna volgen de kinderen die werden geboren. Behalve de vierjarige dochter Marianne van de Oirschotse wachtmeester, is deze baby Hans nu een tweede in leven zijnde kind. SAIGON. (Reuter). Amerikaanse vliegtuigen hebben vandaag alweer „bij vergissing" een Zuidvietnamees dorp ge bombardeerd en beschoten. Ook een Zuid- vietnamese politiepost moest het ontgel den. Hetzelfde dorp en dezelfde post zijn in septèmber ook al eens per abuis door de Amerikanen bestookt. Er vielen toen meer dan dertig doden. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 SPECIAAL ADRES voor HAARLEM ZANDVOORT Zijlstraat 55 Kerkstraat 2 A Tel. 11767 Tel. 4597 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02550 - 8025

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1