Verhouding tussen regeringspartners Westduitse blijft koel Omstreden hoofdartikel in Strauss' „Bayern Kurier Ex-Gestapoman Naujocks trots op zijn verleden baken voor Zuid-Amerika OOSTENRIJKS Wereldnieuws Van dag tot dag Gevechten in Laos Geen succes voor Schroder in Parijs verwacht Kwart miljoen uit brandkast geroofd c:Praatótoel De man die de oorlog begon öp de LAND DER WARE WINTERVRED6DE SALZBURGER LAND ZATERDAG 13 NOVEMBER 1965 3 Aardbeving in Oost-Azië BONN De verhouding tussen C.S.U. en C.D.TJ. in de Westduitse rege ring blijft onbehaaglijk. Bondskanselier Erhard werd dezer dagen „naïvi teit" ten aanzien van de buitenlandse politiek verweten in een hoofdartikel dat in Franz Joseph Strauss' „Bayern Kurier" zou worden opgenomen. Het was geschreven door de hoofdredacteur van dit blad, Carl Schmöller, die als een regelrechte zetbaas van Strauss kan worden beschouwd. Strauss heeft als voorzitter van de C.S.U.de Beierse zusterpartij van Ludwig Er- hards Christen Democratische Unie, zelfs kans gezien de „Bayern Kurier" van een obscuur partijblaadje tot het forum van de heftige discussies met zijn tegenstanders te veranderen. Maar ditmaal heeft hij voor de besliste houding van kanselier Erhard bakzeil moeten halen. Terwijl Erhard nog aan zijn rege ringsverklaring werkte, schreef Schmöller op instigatie van Strauss in de „Bayern Kurier": ,Moet men een arts (bedoeld was Er hard) loven, die een patiënt met een pijnlijke ingreep van een ziekte be vrijdt, als hij hem door eigen schuld eerst heeft ziek gemaakt?" Schande In Luik Concilie herziet schema over wereldproblemen Handelsreiziger Ernö Angst voor dambreuk in Zwitsers Verzasca-dal De Boliviaan José Arce, rechtschapen intellectueel en toegewijd Marxist, had een communistische partij in zijn land opgebouwd, sterk genoeg om hem een serieuze kandidaat voor het presidentschap te noe men. Alleen het idee van de absolute, onvoorwaardelijk partijdiscipline stuitte hem tegen de borst. Ten lange leste bezocht deze Boliviaanse communistenleider Moskou. „Wat een afschuwelijke scheurmaker", riepen Stalins ideologen het verhaal speelde zich af vóór 1953 ont zet uit, toen ze hem gehoord hadden. Want Arce had het hart in zijn lijf voor te stellen terug te keren tot de oude onvermengde Marxistische op vattingen. Toen hij bovendien in een gesprek met Stalin deze had be schuldigd, de vrije meningsuiting te verstikken („Zelfs Britse kapitalis ten staan iemand toe te zeggen wat hij op zijn hart heeft", zei Arce), lieten de Russen hem de volgende dag zijn koffers pakken. Teruggekeerd in Bolivia werd Arce uit de partij gestoten. CHILI Rijp voor sprong Alternatief Middelen Onze buurstreek De Zaan heeft een «tap gezet op het pad naar betere regio nale planologie door een deskundig advies te vragen over de manier, waarop de elf Zaan-gemeenten samen hun bestuurlijke en andere problemen- kunnen aanpak ken. Het instituut voor bestuursweten schappen heeft dit deskundig advies na een uitvoerige studie uitgebracht en nu we ten de Zaankanters waar zij aan toe zijn: zij zullen een ontwikkelingsschap moeten vormen, dat in vele opzichten zal moeten gelijken op wat elders in den lande aan agglomeratie-lichamen is geschapen. „Ontwikkelingsschap" klinkt heel wat sympathieker en voortvarender dan „Ag glomeratie-lichaam". In feite is het be doeld als een overgangsinstituut, dat moet uitmonden in een vaste bestuursvorm met bevoegde intergemeentelijke orga nen. Voorlopig is de ontwikkeling in die richting door allerlei initiatieven te stimu leren, waarbij vooral de verkeersvoorzie- ning, de industrialisatie en de woning bouw voor de hand liggende objecten zijn. De aldus groeiende eendracht kan uit botten tot een eenheid van organische functionaliteit, indien de betrokken ge meenten zullen weten te geven en te ne men en het grotere belang zullen kunnen onderscheiden in de warwinkel van de kleine gemeentelijke besognes. Eenzelfde ontwikkelingsschap kan men zich ook voor de IJmond-gemeenten denken, en niet minder voor de gemeenten van Zuid- Kennemerland. Dit proces, deskundig en met inzicht geleid, belooft immers veel betere resultaten dan een al te naarstig aaneenlijmen van gemeenten die in elkan ders vaarwater komen. Ontwikkelings schappen kunnen, maar behoeven niet uit te monden in agglomeratie-lichamen. De ontwikkeling zelf zal kunnen aantonen, in welke eenheid de gezamenlijke belangen het best gediend zullen kunnen worden Ontwikkelingsschappen voor de IJmond- gemeenten en voor de Zuid-Kennemerge- meenten kunnen op den duur een nadere eenheid door coördinatie tussen de schap pen onderling beter en efficiënter bevor deren dan een samenwerking, zoals die momenteel in volkomen los verband met overigens zeer goede bedoelingen wordt nagestreefd. De structuur van onze streek, sterk be invloed door de aanwezigheid van Am sterdam, zeer heterogeen van aard, is te gecompliceerd om te worden ingepast in een bestuurlijke samenhang zonder d^t te voren een bepaalde eigen ontwikkeling van de op natuurlijke samenhang aange wezen delen is gebleken. Het voorbeeld van De Zaan lijkt navolging te verdie nen, temeer waar het initiatief der Zaan kanters is ontstaan uit het besef dat zi; eindelijk eens wilden weten waar zij voor hun eigen regionale toekomst aan toe wa- ymiVWIlilWWWWMWMWWWWWWWWIlWWWWWMWUVWVMWWWIAiy |AA/\AAAAAAAAAAAA/VW%A/\A/\AAA/WVW\#lA/\A/\AA/\A/\/\A/V VIENTIANE (Reuter) In het zuiden van Laos zijn gevechten aan de gang tus sen regeringstroepen en eenheden van de communistisch-gezinde Pathet Lao. Er wordt gevochten ten noorden en ten zui den van de stad Thachek aan de rivier de Mekong. De strijdkrachten van de rege ring maken gebruik van duikbommen werpers. (Van onze correspondent) PARIJS Evenals gisteren zal de West duitse minister van Buitenlandse Zaken Schroder vandaag enkele uren overleg plegen met zijn Franse collega, Couve de Murville. De algemene indruk was bi; voorbaat dat beide bewindslieden tot de conclusie moeten komen, dat de afstand tussen hun wederzijdse standpunten sinds hun laatste conferentie eerder groter dan kleiner is geworden. Van enige Fran se toenadering tot de vijf overige E.E.G landen is nog niets te bespeuren. Na zijn bezoek aan Moskou zal de Franse minister, op aandringen en bevel van zijn hoogste chef generaal De Gaulle, het been nog wat stijver houden wanneer zijn Westduitse gesprekspartner hem polst over zijn bereidheid West-Duitsland enige medezeggenschap te geven inzake nu cleaire aangelegenheden. En hetzelfde staat Schroder te wachten ten aanzien van een beroep op Franse medewerking in de richting van een hereniging van Duits land. Tenslotte zal de Westduitse minister dan nog eens uit de mond van zijn Franse ambtgenoot mogen vernemen dat Parijs de banden tussen Europa en de Verenigde Staten losser wil maken en ook op dat punt verwijderen de posities tussen bei de landen zich steeds verder van elkaar. Zodat de slotsom inderdaad wel mag lui den dat de beminnelijke verklaring waar mee minister Schroder zijn komst Parijs begeleidde weinig kansen maakt door de Franse regering met een overeen komstige geste van goede wil beantwoord te zullen worden. BERKELEY (AP) Het seismogra fisch instituut van de universiteit van Ca lifomië heeft een krachtige aardbeving in Oost-Azië geregstreerd. De schok had een kracht tussen 6,5 en 7 op de schaal van Richter. Dit betekent dat de aardbe ving ernstige schade kan hebben aange richt wanneer het centrum tussen Japan en Formosa ligt. Het is niet uitgesloten dat Mantsjoerije is getroffen. (Van onze correspondent) de nederlaag bij de regeringscoalitie van vorige maand. Daarbij slaagde hij er noch in om Erich Mende als minister voor Zaken Betreffende de beide Duitslanden, noch om Schroder als minister van Bui tenlandse Zaken, van het regeringstoneel te laten verdwijnen. En helemaal is het hem niet gelukt om zelf als minister in de regering terug te keren, die hij na de smadelijke „SpiegeP'-affaire heeft moeten verlaten. yy DE „BAYERN KURIER" bedoelde daarmee de weinig rooskleurige situatie van het staatsbudget en de eis die Er hard in zijn regeringsprogramma open baar maakte van langere werktijden. Ook schreef de „Bayern Kurier" nog: „Het eenvoudig een schande in onze naoor logse geschiedenis, dat uitgerekend de re gering van een ere-doctor in eigentijdse economische problemen de hem toegeme ten vier jaren met een nog nooit ver toond spaarprogramma beginnen moet". Toen Erhard de lucht kreeg van dit artikel dat toen nog niet in de „Bayern Kurier" was afgedrukt, ging hij in de gezamenlijke fractievergadering van de .D.U. en de C.S.U. fel tegen de in het artikel vervatte stellingen tekeer. Hij riep zijn „vrienden in de C.S.U. in Bonn" bovendien op zich over het artikel een oordeel te vormen en dit aan hem mee te delen. Strauss luisterde bij deze tirade onbewogen toe. Ook dit werd als een affront voor de bondskanselier uitge legd. Het resultaat van het overleg in de .S.U.-fractie is in Bonn schriftelijk aan de kanselier meegedeeld.De brief was door Frans Joseph Strauss zelf ondertekend. Ze behelsde de mededeling dat de groep zich volledig distancieerde van het inmid dels in de „Bayern Kurier" verschenen artikel. De tekst was intussen na heftige telefonades tussen Strauss en Schmöller al iets verzacht. DE „NAÏEVE" houding van Erhard over de buitenlandse politiek van zijn land werd veranderd in „een gevoel van onbehagen". Ook de andere gewraakte passages werden afgezwakt. Inplaats van „arts Erhard" was nu sprake van „een arts" die een patiënt probeert te genezen van een ziekte die hij zelf heeft. Blijft aan Erhard ter overdenking, dat de oorspronkelijke zinsnede wel erg snel aan de persbureaus werden meegedeeld. Het is weer eens bewezen dat Erhards re geringscoalitie op een uiterst wankele ba sis berust. Niet alleen de Vrije Democra ten van Erich Mende zullen de kanselier het leven zuur maken, hoewel ze deel van de regeringscoalitie uitmaken, ook van de zusterpartij uit Beieren is voor Erhard weinig goed te verwachten. De oud-minister van Defensie, Strauss, zal alles doen om zich te wreken voor LUIK Een goed georganiseerde ben de heeft gisteren uit een kantoor van een kolenmijn bij Luik een bedrag van 250.000 gulden geroofd. De daders lieten geen en kei duidelijk spoor achter. De bijzondere opsporingsbrigade van de rijkswacht in Luik is bezig met een grootscheepse speurtocht in heel België. Zij beschikt over enkele aanwijzingen dat de daders met de buit naar Frankrijk zijn ontko- Slechts één nachtwaker waakte over de veiligheid van het kantoor en het uitge strekte mijncomplex. Hij zegt van de he le inbraak niets te hebben gemerkt. Een van de drie, in het kantoor aanwezige brandkasten werd geforceerd. In de twee andere-safes die onaangeroerd bleven, was nog een bedrag van in totaal bijna een half miljoen gulden opgeborgen. De laatste maanden zijn in België meer van dergelijke brandkastroven uitgevoerd. De politie vermoedt te doen te hebben met een bende die steeds in het weekein de haar slag slaat en vanuit Parijs ope reert. VATIKAANSTAD (Reuter en AP) Het Vatikaans concilie heeft een dras tisch herzien document over moderne we reldproblemen ontvangen, waarin de mo derne oorlog zonder beperking wordt ver oordeeld en afschrikpolitiek, gebaseerd op kernwapens, wordt gewraakt. Volgens de suggesties van Europese prelaten is de passage geschrapt waarin werd gezegd dat het bezit van kernwa pens „met uitsluitend de bedoeling om een eventuele aanvaller af te schrikken op zichzelf Hiervoor in de plaats is gekomen een passage waarin het bestaan van een af- schrikkernwapenpolitiek wordt erkend maar de waarde daarvan, als middel om de vrede te bewaren, wordt betwijfeld. Kink in de kabel (Van onze correspondent) LONDEN De BBC-TV heeft een film vertoond over Alfred Naujocks, een 54-ja- rige ex-majoor bij de Gestapo. De titel was „de man die de oorlog begon". Naujocks had van Heydrich, het hoofd van de Ge stapo, opdracht om zich 31 augustus 1939 met enige helpers, gestoken in Poolse uni formen, meester te maken van de radio zender in Gleiwitz aan de Duitse kant van de grens met Polen. Hij moest dan in een korte toespraak nazi-Duitsland vergui zen. Dit deed hij. Tal van andere Duitse zenders zonden de in scène gezette uit zending door naar geheel Duitsland en het buitenland. Hitier gebruikte de uitzending als laatste voorwendsel voor de tweede wereldoorlog. Naujocks werd in Neurenberg voor spio nage tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld- Polen, Roemenië en Oost-Duits- land willen zijn uitlevering als oorlogsmis dadiger. Ook de substituut-officier van Justitie in Hambrug, de jonge jurist dr. Egon Westermann, die aan het BBC-pro- gramma meewerkt, verzamelt bewijsma teriaal tegen hem- Westermann is vooral geïnteresseerd in de dode die na de over val in het radiostation werd gevonden. Hij gelooft, dat dit het lichaam was van een Pool, die vermoord werd om te verhin deren dat hij over het gebeurde zou spre ken. Naujocks is nu handelsreiziger in cara vans. Hij legt maandelijks duizenden kilo meters af om zijn klanten te bezoeken en ook om zijn eventuele vervolgers te ont lopen. Hij voelt zich opgejaagd en vreest, evenals Eichmann niet wie hij in de oorlog contact had, te worden ontvoerd. Zijn klanten zijn voor een deel Britse en Amerikaanse militairen. „Ik haat zef" Zegt hij. —mmmma—u. (~v-> I I Ondanks zijn werkelijke of voorgewen de angst is Naujocks ijdel genoeg om een autobiografie te schrijven en zich voor de tv te laten interviewen. Hij woont in een luxe flat in Hamburg. Het BBC-team kon hem pas bereiken na twee deuren te zijn gepasseerd, die elektrisch door Naujocks werden geopend en na een lift te hebben Ergens breekt een draad. De lichten do ven, de computers zwijgen, de oertijd is terug. Twintig miljoen Amerikanen, levend be graven in een inktzwart massagraf. Geen .teevee, geen radioreklame, geen hotdogs. niet ongerechtvaardigd is ju^ebox en wasautomaat zijn dode, nut teloze dingen, de Soft Ice Servers staan stroomloos. Twintig eeuwen techniek en vernuft, weggevaagd als een stofje. Een kink in de kabel- Het gebeurde in Amerika, het kan over al gebeuren ondanks koppelnetten en noodaggregaten. Gisteren New York, morgen Parijs, Moskou, Amsterdam. Waarom atoombommen als een schaar voldoende is? Doe maar uit dat colbertje wij zijn weer holenmensen. Neandertha lers, ongeremd, altijd op de vlucht voor onbekende gevaren, maar ook zelf moor dend en plunderend. Ethiek, wat is dat? Wij zijn omringd door roofdieren, sluip moordenaars, wellustelingen en maniak ken, de kwade geesten der duisternis. Al leen het licht houdt hen in toom: het zwaard van Damocles aan een dun draadje. Twintig eeuwen beschaving, dr. Jekyll... genomen, die slechts van buiten door Nau jocks met een speciale sleutel kan wor den opengemaakt. Voordat hij dit echter deed, keek hij in een spiegel om te zien wie er in de lift stond. Naujocks wes ook de man, die de grens- overval bij Venlo organiseerde, waarbij twee Engelsen en een Nederlandse offi cier werden ontvoerd. Daarover werd hem in het interview echter niets ge vraagd. Wel merkte hij terloops op, dat Heydrich hem had verteld dat de oorlog tegen Nederland op het punt stond te be ginnen. Naujocks was onberispelijk gekleed. Hij is lang, heeft een hoog voorhoofd en een harde gelaatsuitdrukking. Hij spreekt langzaam Engels en maakte een robot achtige, volkomen verstarde indruk. Hij lijkt nog volledig door het verleden te worden beheerst en is in zijn houding en opvattingen de typische Gestapo-man ge bleven. Hij betreurt de oorlog niet zozeer om de doden, met inbegrip van zijn eigen slachtoffers, maar omdat Hitler die heeft verloren. Wel zegt hij, dat hij de overval op de radiozender niet zou hebben ge pleegd, wanneer hij geweten had wat de gevolgen zouden zijn geweest. Maar het klinkt allerminst overtuigend. „Ik was toen pas 28 jaar", zegt hij bij wij ze van verontschuldiging. Alsóf hij op die leeftijd niet tot oordelen in staat was! BELLINZONA (AFP) De bewoners I van het Verzasca-dal bij Bellinzona in het Zwitserse kanton Tessino leven in grote angst met in de herinnering ram pen als die in Frejus, Longarone en Saas Fee. In diet gebied doen zich namelijk al enkele dagen aardschokken en -trillingen voor. JU Men vreest, dat de pas voltooide stuw dam in het dal zal scheuren. De bewo ners hebben gedreun gehoord „alsof land mijnen ontploffen". Velen hebben zich gewend tot de autoriteiten, die een bij eenkomst van ingenieurs en geologen hebben belegd. De dam is onder voort durend toezicht geplaatst. Advertentie Dit voorbeld ontleend aan de „Times" is kenmerkend voor het communisme in de Latijns-Amerikaan se landen. Een geweldige verplintering is er het gevolg van. Naast de offi ciële met Moskou gelieerde partijen leiden Trotskisten, Titoïsten en ande re varianten er een al dan niet bloeiend Leven. Zuidamerikanen houden ervan aan genaam koutend politiek te bedrijven E ARICA TALTAL Atlontiicht Octoon •talca tlontischt= Octoon 1000KM landen Vuurland en op café-terrassen eigen theorieën op te bouwen over hèt juiste regerings stelsel. Daarbij kunnen zij zich geheel verliezen in abstracties, veeleer dan in dogmatische opvattingen zoals Marx' historisch-materialisme. Latijns Amerika is volgens Norman Macrae, een verslaggever van de „Eco nomist", die onlangs enkele maanden lang door Zuidamerikaanse landen reis de, van 't arme zuiden van deze wereld het meest rijp voor de sprong naar een gezonde economische ontwikkeling. „Als Latijns Amerika in de komende decennia geholpen kan worden om aan sluiting te vinden bij de welvarende landen, waarbij het hoort, dan kan het dienen als een belangrijke brug over de rassenscheidingen van de wereld. Wordt het echter tegengehouden door een conventioneel en conservatief mo netair en handelsbewind, dan zou de rest van de onderontwikkelde wereld daaruit wel eens de verkeerde lering kunnen trekken en zou de mogelijkheid van een raciale algemene slachting weer dichterbij zijn gekomen". In dit verband is het interessant de aanpak van de Chileense president Frei te volgen. Zijn „revolutie in vrijheid" wordt bijna even nauwlettend door alle Zuidamerikanen gevolgd als het pro gram van Fidel Castro's communisten op Cuba. De algemene verwachting, ruim een jaar geleden, was dat men in Chili President Frei in de figuur van president Frei een alternatief voor het communisme had gevonden. Hij heeft een ambitieus pro gramma om de sociale revolutie in zijn land te versnellen. Vrijheid van ar beid, arbeidsbescherming, redelijk loon en andere sociale maatregelen behoren daartoe. Frei weet dat zonder grote steun van het buitenland dit program ma niet kan worden verwezenlijkt. Ruim een maand geleden behaalde hij zijn eerste grote overwinning in het Chileense parlement. Door de Se naat werd de wet op de „Chilenise- ring van de grote kopermijnen aange nomen. Dat betekende zowel een poli tieke als een economische overwinning voor Frei. De politieke betekenis ligt in het feit dat het Frei gelukt is in de Senaat waarin zijn partij niet de meerderheid heeft de steun van andere partijen voor zijn belangrijke wet te krijgen. Het tweede belangrijke punt kan men vooral hierin zien dat de „Chile- nisering" van de grote Noordameri- kaanse kopermijnondernemingen de nationalisatie ervan verhinderde. Na tionalisatie werd vooral voorgestaan door de linkse partijen en enkele uiterst rechtse. Maar dit zou een aan merkelijke verkoeling in de betrekkin gen met de VS tot gevolg hebben en daarmee een vermindering van de eco nomische hulp, nog afgezien van het feit dat de Chileense staat niet over de middelen beschikt die voor een scha deloosstelling noodzakelijk zouden zijn. De nieuwe wet van president Frei voorziet in een samengaan van de staat met de belangrijkste Noordame- rikaanse kopermijnbedrijven. De deel neming van de staat zal in de toe komst gaan tot ongeveer vijftig per cent. Het belangrijkste doel is te trach ten tot een verdubbeling van de ko- perproduktie te komen. Daarvan wordt verwacht dat de deviezeninkomsten in de toekomst niet onaanzienlijk zullen stijgen. Om dit doel te bereiken zullen de maatschappijen van de VS, wier rechten voor de komende twintig jaren worden gegarandeerd, investeringen moeten doen tot een bedrag van 1400 miljoen gulden. Op deze manier hoopt Frei dat in de komende jaren de middelen zullen toe vloeien, die hij voor zijn „revolutie in vrijheid" nodig heeft. De aanhangers van Frei vierden de aanvaarding van de wet als een grote overwinning, een zege die ook langzamerhand wel nodig was geworden, want er bestond een ze kere teleurstellling, ook in de eigen partijgelederen, over de vrij matige successen van Frei tot dusver. Dat zal vermoedelijk een gevolg zijn van het feit dat de politieke mogelijk heden van de president werden over schat. Als Frei democratisch wil blij ven regeren en dat heeft hij bij verschillende gelegenheden plechtig be loofd dan zal hij zo nu en dan con cessies moeten doen naar links en rechts. Bovendien was de Chileense staatskas dermate leeg en ontbrak hem een meerderheid in de Senaat, dat het onmogelijk voor hem was wonderen te verrichten. En ten slotte hebben ver schillende natuurrampen in het afge lopen jaar de constructieve taak van de Chileense regering in sterke mate belemmerd. i Skieën, zonnen en ontspannen in het Rond 70 ski- en wintersportoorden, 12 kabelbanen, meer dan 200 stoeltjes- en sleepliften, 48 skischolen, arre- sleden, schaatsen, bobsleeën, curling, sportwedstrijden, gezellige avonden, culturele en folkloristische gebeurte nissen. Belangrijke reducties in januari Informaties bij uw reisbureau en bij TOERISTENVERKEERSBUREAU Herengracht 437, Amsterdam. Tel. 020-62188. Benoeming. Bij de Westduitse strijdkrach ten zijn drie nieuwe generaals be noemd, nameüjk de brigade-generaals Heinrich Karst en Wolfgang Klennert en generaal-arts dr. Albert Klotz en twee nieuwe admiraals, namelijk Wolf gang Haack en Heinrich Kühnle. Verdragen. De Japanse Kamer heeft de verdragen tot normalisering van de be trekkingen met Zuid-Korea bekrachtigd onder luid protest van de socialistische oppositie, die het niet eens was met de manier waarop de regeringspartijen een stemming forceerden. Binnen de mi nuut had de voorzitter de vergadering voor geopend verklaard, de motie van de regering in stemming gebracht, aangenomen verklaard en de zitting verdaagd. Propaganda. In Warschau zijn drie stu denten voor een jaar geschorst voor het in bezit hebben en verspreiden van te gen de regering gerichte propaganda. Drie studenten kregen een berisping en twee werden vrijgesproken. De studen ten werden beschuldigd van het in bezit hebben van een in Parijs gedrukt tijd schrift van Poolse ballingen, waarin de sociale en politieke omstandigheden in Polen werden gehekeld. Overleg. De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Bhoetto, gaat bin nenkort naar Moskou voor een „belang rijke bespreking met de Russische lei ders". Hij liet doorschemeren dat Pa kistan het Russische aanbod voor be middeling in het conflict met India om Kasjmir had aanvaard. Internering. Abraham Fischer, de 57-jari- ge Zuidafrikaanse advocaat, en politie ke vluchteling naar wie in Zuid-Afrika naarstig werd gezocht, is donderdag in Johannesburg door de politie in hech tenis genomen. Narcotica. In Frankrijk zijn drie mannen gearresteerd voor een poging hoeveelhe den heroïne naar Californië te verzen den. Jaloezie. In de Westduitse plaats Lübeck is een 22-jarige prostitué door een twee jaar jongere „collega" om het leven ge bracht. De politie meent dat jaloezie het motief van de moord is. Voorzitter. De vroegere Britse minister, Emmanuel Shinwell, is herkozen tot voorzitter van de Labourfractie in het Lagerhuis. Hij is 81 jaar. Spion. De spionage-activiteit van een 44- jarige sergeant van het Amerikaanse leger in Duitsland is door een verkeers delict aan het licht gekomen. De ser geant, Glen Rohrer, die als tolk werkte bij de afdeling verhoren van „Camp King" in Ober Ursel bij Frankfort, zou talloze Amerikaanse vertrouwensman nen achter het ijzeren gordijn hebben verraden. Toen hij in augustus voor roekeloos rijden door de militaire poli tie was gearresteerd, was hij in paniek geraakt en vluchtte hij met mede neming van belangrijke aantekeningen naar Tsjechoslovakije. Eenstemmig. Janos Kadar, de Hongaarse communistische partijleider, en Ferenc Erdei, de algemeen secretaris van het Hongaarse Volksfront, zijn door het parlement eenstemmig gekozen als nieuwe leden op vakante zetels van de presidentiële raad.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3