Hengelaars tegen de vestiging van „Marbon Chemicals" m Bouw uw toekomst op sta til V HOOGOVENS IJMUIDEN Boete van duizend gulden voor Haarlemse drukkerij r HOE IS HET ONTSTAAN? V. J „Rijdend speelgoed kan gevaar zijn voor kleuters" VrijgezeHenbond ziet discriminatie in wetsontwerp „Geen glazen voor nieuwe abonnees van damesblad Opstand verijdeld in Midden-Borneo In Roosendaal geen woningen voor jeugd-echtparen Sneeuw in Polen Kernproef in VS Vughts „klaverblad" is veel te klein Zuivelbond neemt geen genoegen met 3.5% meer loon WIJ ONTVINGEN „1 ZATERDAG 13 NOVEMBER 1965 7 „Geen afvalstoffen in Noordzeekanaal" Inbrekers staken zich in het nieuw 3 Comité waarschuwt: W%miiiPISiii I m Dit is een personeelsadvertentie van Hoogovens om over na te denken. Hij gaat over de toekomst van staal. En over uw eigen toekomst. Staal heeft toekomst. Van staal worden bijvoorbeeld bruggen gemaakt. En er zijn steeds meèr bruggen nodig om steeds meer auto's (van staal) en treinen (van staal) te laten rijden. Van staal worden schepen gemaakt en huizen en ramen en meubelen. Stofzuigersstaal. Was machines: staal. Haarden: staal. Oneindig veel apparaten en instrumenten: staal. Steeds meer en meer staal. Daarom gaat Hoogovens nu ook de 6e hoogoven bouwen: een reus, die per jaar een miljoen ton ruwijzer kan produceren om nog meer staal te maken. Meer staal dus in de toekomst en meer zekerheid in uw werk bij Hoogovens, voor smelters, walsers, elektro- monteurs, kraandrijvers, apparaatbedienden, transport en havenpersoneel en al die andere functies. Meer werk. Vast werk. Werk met toekomst. Ook voor u. Denkt u daar eens over na. En schrijf naar Hoogovens IJmuiden, afd. Personeelszaken, gebouw „Buitenhof", Staalstraat, Velsen-Noord. Dit woord: Dit woord: CADET Dit woord: CARNAVAL Dit woord: PROBLEEM Dit woord: KARDINAAL De Algemene Hengelaarsbond heeft in een brief aan de Amsterdamse raadsleden geprotesteerd tegen de vestiging van de „Marbon Chemicals", die plastics gaat vervaardigen. Dit bedrijf zou zijn zeer giftige afvalstoffen op 't oppervlakte wa ter gaan lozen. Met de bouw van de fa briek is al begonnen, hoewel de raad nog niet heeft beslist. „De verontreiniging van oppervlaktewa ter heeft in ons land onhoudbare vormen aangenomen, ten nadele van de hygiëne van het milieu, de drinkwatervoorziening en van het benodigde water voor land bouw, veeteelt en industrie. Ook de volks gezondheid wordt door de waterverontrei niging steeds ernstiger geschaad. Boven dien is recreatie te water, die een voort durend belangrijkere plaats bij de vrije tijdsbesteding inneemt, hierdoor volslagen onmogelijk", zegt de bond. „Aan het Noordzeekanaal gaat een nieuw industriegebied verrijzen, zodat men er op korte termijn rekening mee moet houden, dat straks vele industrieën op het Noordzeekanaal zullen gaan lozen. Indien nu de eerste te vestigen industrie reeds toestemming zal verkrijgen het wa ter met afvalstoffen te belasten, zal men dat aan later te vestigen industrieën moeilijk of geheel niet kunnen verbieden. Over enkele jaren zou dan het reeds zo zwaar belaste water van het Noordzee kanaal veranderd zijn in een zwarte, afzichtelijke en stinkende watermassa, zoals die reeds op verscheidene plaatsen van ons land wordt aangetroffen. Onge twijfeld zullen er dan vele extra miljoe nen guldens mee gemoeid zijn om de vervuiling achteraf weer in de hand te krijgen. Het laten lozen van ongezui verd afvalwater in een nieuw te vormen industriegebied is bovendien volkomen in strijd met de geest van de te verwachten wet op de waterverontreiniging. Juist voor een nieuw industriegebied behoren de strengste vormen te worden aangelegd, waarbij de eisen, die aan de hygiëne van het milieu worden gesteld, prioriteit die nen te hebben." „Men zou zich bovendien kunnen afvra gen", aldus het schrijven, „hoe een toe stemming tot lozing van deze zeer giftige afvalstoffen op het oppervlaktewater is te rijmen met de herhaalde en nadrukkelij- lijke verzekering van uw burgemeester dat aan de vestiging van Mobil Oil en bijhorende industrieën de meest strenge voorwaarden zijn en zullen worden ge steld om de verontreiniging van lucht en In Delft is ingebroken in een kleding magazijn. Er werden veertig kostuums ontvreemd, die met elkaar een waarde vertegenwoordigen van ongeveer 10.000. De inbrekers hebben alleen kostuums van betere kwaliteit meegenomen. Zij kwa men gemakkelijk binnen door het weg breken van een houten deur, die was aan gebracht nadat een belendend pand was afgebroken en een gat in de muur was ontstaan. Advertentie boekenboekenboekenboeke: boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboekei boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboekenl nl nl nl nl -nl water binnen toelaatbare grenzen te hou den. Wanneer wij voorts de weigering in aanmerking nemen om de voorwaarden voor vestiging van Mobil Oil in de open baarheid te geven, kunnen wij volledig be grip hebben voor de ongerustheid die in brede kring bestaat over de toekomstige ontwikkeling in het gebied van het Noord zeekanaal met betrekking tot de zuiver heid van water en lucht. Namens onze bond, die ca. 130.000 aan gesloten leden telt, protesteren wij met klem tegen het heilloze voornemen van de commissie van bijstand om aan Mar bon Chemicals toestemming te verlenen om afvalstoffen op het oppervlaktewater te lozen. Wij verzoeken u het standpunt van de commissie van bijstand te herzien en géén toestemming te verlenen ongezui verd afvalwater in het Noordzeekanaal te brengen". „Onder de kinderen beneden 7 jaar eist het verkeer een zó groot aantal slachtof fers, dat bij eenzelfde aantal slachtoffers van een ernstige ziekte het hele land in rep en roer zou zijn". Dat zegt het Comi té tot Bevordering van de kleuterbe scherming in een waarschuwing aan de ouders. „Met geschenken die voor de ko mende feestdagen worden gekocht, kan men zijn kinderen ongelukkig in plaats van blij maken," zegt het comité. „Men kope slechts rijdend of rollend speelgoed, als er voor de kinderen een mogelijk heid is, er veilig mee te spelen in tuin, park of speelplaats. Het fietsen naar school, het spelen met de step en het ballen op het trottoir is voor menige kleu ter oorzaak geweest van invaliditeit of dood". Het comité maant alle ouders aan kleuters in geen geval zonder begelei ding door een volwassene of althans door een kind van boven de twaalf jaar aan het verkeer te laten deelnemen en niet zonder toezicht op het trottoir te laten spelen. De Nederlandse Vrijgezellenbond heeft de leden van de Eerste en Tweede Ka mer schriftelijk verzocht het Wetsont werp Ziektekostenvoorziening voor amb tenaren in zijn huidige vorm niet te aan vaarden. De bond heeft in het bijzonder ernstige bezwaren tegen de eruit voort- voortvloeiende „discriminatie" tussen de ongehuwde en de gehuwde ambtenaar. De bond protesteert met name tegen de ge lijke premieheffing (4,6 percent) hoewel het risico belangrijk geringer is voor de ongehuwde en tegen de betaling van een hoger bedrag aan belasting over de rijks bijdrage van 2,3 percent door de onge huwde dan door de gehuwde. „Het doet vreemd aan, aldus de bond „dat enerzijds wordt erkend dat de be lastingdruk voor de ongehuwde verlicht moet worden, maar dat anderzijds in het Wetsontwerp Ziektekostenregeling voor ambtenaren opnieuw een discriminatie wordt geschapen tussen een groep onge- huwden en een overeenkomstige groep gehuwden. Walser blokwalserjj „Zo de ouden zongen" is de titel van een nieuwe roman van S. Vestdijk, ver schenen bij de Uitgeverij NIJGH VAN DITMAR te 's-Gravenhage-Rotterdam. In de LITTERAIRE REUZENPOCKET uitgaven van DE BEZIGE BIJ te Am sterdam, zijn opgenomen Gedichten (1948-1963) van Hugo Claus. De tweede druk is verschenen bij H. P. LEOPOLD'S Uitgeversmaatschappij in Den Haag van „De bastions van het onverstand" van Bergen Evans, uit het Amerikaans vertaald door Walter Yzer draat. „Bespiegelingen over leven en denken historie en techniek", een Leopold-paper back van José Ortegay Gasset is in een tweede druk uitgekomen bij H. P. LEO POLD'S Uitgeversmaatschappij; de bun del bevat een viertal essays van de Spaan se wijsgeer; de vertaling is van dr. G. J Geers. T Als „Boucher-paperbacks" zijn bij L. J. C. BOUCHER in Den Haag verschenen „101 der fraaiste fabels van Jean de la Fontaine" met 101 houtgravures van Grandville en „Hadrianus gedenkschrif ten" van M. Yourcenar, uit het Frans vertaald door J. A. Sandfort (tweede druk) „Veroordeeld tot de stoel" is het ver haal van een jonge neger uit een achter buurt van een grote Amerikaanse stad en deze roman van Paul Crump is in de DIAMANT-reeks bij de uitver N. NELIS SEN uit Bilthoven verschenen; de Neder landse vertaling verzorgde Dick Ouwen- dijk. In de Heideland-uitgaven (uitgeverij HEIDELAND in Hasselt, België) zijn ver schenen „Het teruggevonden paradijs" van de Nobelprijswinnaar 1955 de IJslan der Halldor K. Laxness, vertaald door Greta Baars-Jelgersma en N. G. Vissers (in 1960 verscheen de eerste druk) en „Midzomernacht" van de Zweed Sven Stolpe, vertaald door Anet J. M. Jansen. „Dag, Leidseplein" is een boek van Jo han Fabricius over de jeugdige artiesten bent rondom het Leidseplein, uitgegeven door H. P. LEOPOLD'S Uitgeversmaat schappij in Den Haag. Bij de Uitgeverij NIJGH VAN DIT MAR is verschenen „Twintig ramen aan de straat", een vertelling van Claire Len- nart. In de serie „ZWARTE BEERTJES za gen bij A. W. BRUNA Zoon te Utrecht het licht „Bezet gebied" van Pierre Nord (vertaling A. de Swarte), „O.S.S. 1117 speelt hoog spel" van Jean Bruce (ver taling W. Hoek) en „De zonnewijzer van het laatste huis" van Shirley Jackson (vertaling H. J. Oolbekkink). Als „GRO TE BEER" verscheen bij dezelfde uitge ver „Giovanni's kamer" van James Bald win (vertaling G. A. Prinsen). Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren de n.v. drukkerij De Spaarne- stad in Haarlem wegens overtreding van de wet op beperking van het cadeaustel sel veroordeeld tot 1000 gulden boete. De economische politierechter te Haarlem had de Spaarnestad veroordeeld tot beta ling van 2500 gulden boete. De procureur- generaal in Amsterdam had bevestiging van dit vonnis gerequireerd. (De officier van Justitie te Haarlem had in eerste instantie een boete van 8000 geëist.) De Spaarnestad had aan nieuwe abon nees van „Libelle" als een soort wel komstgeschenk een drinkglas aangebo den. Volgens de n.v. een voorwerp van Zeer geringe waarde. Volgens de procu reur-generaal kan iets dat nog enige eco nomische waarde heeft niet worden be schouwd als een kleinigheid van geringe waarde. De wet op beperking van het cadeaustelsel is er om de detaillist te be schermen tegen concurrentie met artike- DJAKARTA. (Reuter en A.P.). In Midden-Borneo is een communistische op stand verijdeld. Een gedeserteerde leger officier, majoor Jahja Tagan, zou de op stand verleden week hebben willen uit voeren om zijn gevangenomen mannen te bevrijden. De voortvluchtige leider van de Indo nesische communistische partij Aidit, zou nu in Djokjakarta zijn. Reizigers uit Mid- den-Java hebben verteld dat hij wordt vergezeld door vijf mannen, van wie drie opstandige officieren. „China en Indonesië zijn overeengeko men hun voor korte tijd opgeschorte han delsbetrekkingen te hervatten", zo is gis teren officieel bekend gemaakt. Het is de eerste bekendmaking dat de handelsbe trekkingen tussen de twee landen ver broken zijn geweest. len uit een andere branche. De Spaarne stad had aangevoerd dat al lang voordat die wet op het cadeaustelsel er was de drukkerij zogenaamde welkomstgeschen ken gaf. Het glas waar het hier om ging was geen gebruikelijk glas. Het had geen enke le economische waarde. Niemand zou vol gens de Spaarnestad een glas kopen met een dergelijke vorm en met zo'n vignet erop. De Spaarnestad mag alleen branche eigen artikelen geven, zoals boeken. Maar altijd avonturenromans gaat ook vervelen. De mensen willen wel eens wat anders en men had toen bij de Spaarnestad zo gedacht: „Libelle lezen bij het haard vuur, daar hoort een glas limonade "bij". De directeur van het Huisvestingsbu reau in Roosendaal hee'ft alle jongelui, die aan trouwen denken, de raad gegeven er rekening mee te houden dat ze voor lopig niet op huisvesting behoeven te re kenen. Hij van oordeel dat tegenwoordig de jongelui op veel te jonge leeftijd al trouwplannen maken. Veelvuldig komen huwelijkskandidaten van 17 en 18 jaar bij de Burgerlijke Stand. „De lichtvaardigheid waarmede over de huisvesting wordt gedacht", aldus de directeur, „getuigt van een mentaliteit die verontrustend is en tevens van een volkomen gemis aan inzicht in de woning situatie. Nu door de hoge rentestandaard het voor de institutionele belegger niet meer aantrekkelijk is woningen voor de verhuur te bouwen en bij de contingente ring te weinig rekening wordt gehouden met de bijzondere positie die groeiende kerngemeenten innemen, gaat de zaak spaak lopen. De gemeente Roosendaal neemt jaarlijks van het contingent wo ningwetwoningen al 10 percent af om jon gelui, die gaan trouwen, aan een woning te helpen. Maar daarbij geldt de voor waarde dat ze samen 55 jaar moeten zijn. Die 10 percent is voor deze categorie al niet meer voldoende, zodat voor toekom stige echtparen die samen nog geen 40 jaar zijn en die krijgen we dan dage lijks aan ons loket „de situatie vol komen uitzichtloos is", aldus de directeur. Een cadet is een jonge man die een officiersopleiding volgt. Om het woord te begrijpen moeten we teruggaan naar het Latijnse caput dat: hoofd betekent, zowel in letterlijke als in figuurlijke zin. Het verkleinwoord luidt capitellum. Hieruit komen in Oudfranse dialecten vormen voort als capdel en capdet. Men verstond hieronder de jongere zoon ener adellijke familie voor wie men, daar de oudste zoon alle bezittin gen erfde, een geestelijke of militaire rang placht te zoeken. Langzamerhand kreeg het woord cadet daardoor de be tekenis: jongste, die het nu in het Frans nog heeft. Maar tevens wordt het gebezigd voor: officier in opleiding. Les cadets de Gascogne genieten ver maardheid door Rostands toneelstuk Cyrano de Bergerac. Evenals het gelijkluidende Franse woord is ons carnaval ontleend aan het Italiaanse carnevale. Dit woord wordt op drie verschillende manieren ver klaard, wat wel bewijst dat de geleer den het oneens zijn. Sommigen zien er een verbastering in van carnis levamen hetgeen betekent: het wegnemen ven het vlees in de vastentijd. Anderen zien in de slotlettergrepen het woord vale: vaarwel en verklaren het woord als: vaarwel vlees! En tenslotte is er de theorie dat carnaval stamt van car- rus navalis: schipkar. Dergelijke als schepen „vermomde" wagens reden in de vastentijd in optochten mee, maar dit gebruik stamt eigenlijk van fees ten bij de heropening van de scheep vaart in de lente. Het Griekse werkwoord vroballein be tekent: opwerpen, voorleggen. Daarvan is afgeleid problema, een woord dat dus letterlijk betekent: het opgeworpe- ne, het voorgelegde en vandaar: het vraagstuk dat opgelost moet worden, de opgave, de strijdvraag die ter dis cussie wordt gesteld, de kwestie, het raadsel. Het werkwoord ballein wordt ook met andere voorzetsels samengesteld. Dia- ballein: dooreenwerpen leverde diabo lisch op, emballein: inwerpen embolie, symballein: samenwerpen gaf symbool en paraballein: langs iets werpen, na deren is de basis van Frans parler en onze woorden parabel en parlement. Het Latijnse woord car do betekent: deurpen. In vroeger tijd draaiden deu ren niet op hengsels aan de zijkant, maar op pennen die pasten in gaten in de boven- en benedendrempel. Reeds in het Latijn betekende cardo ook: dat gene waarom de zaak draait, het hoofd punt. Van dit woord is kardinaal afge leid, zowel als bijvoeglijk als ook als zelfstandig naamwoord. Men spreekt van het kardinale punt als het punt waarop het aankomt. Cicero kent de kardinale deugden wijsheid, gematigd heid, gerechtigheid en sterkte, welke het Christendom door geloof, hoop en liefde heeft vervangen. Het zelfstandig naamwoord kardinaal is de titel van de leden van de Pauselijke raad die uit hun midden de nieuwe Paus kiezen. WARSCHAU (AP) De eerste sneeuw van dit seizoen is gisteren gevallen in Warschau. De temperatuur beweegt zich in Polen om het nulpunt. In zuidoost- Polen zijn sneeuwploegen bezig geweest om de grote wegen vrij te maken van opgewaaide sneeuw. Ook in Zweden is melding gemaakt van sneeuw. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten hebben op de proefterreinen in Ne vada een kernwapen tot ontploffing ge bracht. Het was de 21-ste proef met een kernwapen waarvan dit jaar mededeling is gedaan. Verder zijn er nog een proef geweest in het „ploegschaar-programma" voor het vreedzaam gebruik van kern' energie en een proefexplosie voor de op sporingsapparatuur. Toen enkele jaren geleden het besluit werd genomen om bij Vught een klaver blad aan te leggen in de E-9 weg ter regeling van het verkeer, heerste alle vreugde over het feit, dat de chaos op dit deel van Neerlands drukste noord-zuid verbinding spoedig verleden tijd zou zijn. De vreugde was echter maar van korte duur, want toen het klaverblad eenmaal klaar was bleek al gauw dat het veel te klein was, dat de bochten van de aan- voerwegen te scherp waren en dat er van een werkelijke ontlasting van het verkeer nauwelijks sprake was. Enkele kleine verbeteringen en invoe ring van een maximum snelheid van 40 km. brachten weliswaar enige verbete ring, maar ideaal is de toestand nog steeds niet. Gedeputeerde Staten van Brabant ge ven dit volmondig toe in antwoord op vragen, die Staten-leden hebben gesteld naar aanleiding van de provinciale begro ting. De ligging van gemeentelijke sport velden in Vught en de onwil van het waterschap om de rivier de Dommel wat verder naar het oosten te verleggen, zijn er volgens Gedeputeerde Staten oorzaak van geweest, dat er te weinig ruimte be schikbaar was voor het klaverblad. Verdere veranderingen in het verkeers knooppunt kunnen bijna niet meer worden aangebracht, omdat deze volgens Gedepu teerde Staten onevenredig hoge kosten met zich zullen brengne. Hoewel nog geen exact cijfer voor een loonsverhoging in 1966 kan worden ge noemd, staat vast dat de algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond geen par tij wil zijn bij een zuivel-CAO, waarin de loonruimte niet groter is dan 3 of 3,5 per cent. Dit heeft de heer J. Koster, secre taris van de vakgroep Zuivelbewerkers van de ANAB op een vakgroepsvergade ring in Utrecht verklaard. Op deze ver gadering werden de wensen en verlangens besproken ten aanzien van de CAO voor de zuivelindustrie, die eind maart afloopt. De ANAB is dit jaar geen partij bij deze CAO, omdat de werkgevers niet bereid waren meer dan 26 vijfdaagse werkweken toe te staan.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7