Winter in Europa November-koudegolf slaat het record van deze eeuw Tweed- en Cameljassen HET WEER „Schietpartijen tussen Russen en Chinezen" Villa in Aerdenhout en hofjes- woning in Haarlem uitgebrand Rhodesië brengt het Britse Gemenebest in gevaar „Yarmouth Castle" had groot aantal gebreken ottgering B MORRIS Nu brood met een peuk „Heksenjacht op critici van de Vietnamoorlog Hilversum III wellicht ook op 240 meter GROTE VERWARRING HEERST IN LONDEN Scheepsramp eist zeker 81 levens Goed Engels De winter heeft toegeslagen in vrijwel geheel Europa. Ook ons land heeft er zijn portie van gekregen. In vijftig jaar heeft het in de eerste helft van november in Nederland niet zo fel gevroren: acht tot negen graden op verschillende plaatsen en enkele centimeters sneeuw in Zuid-Limburg. Op heel wat sloten en plassen is zondag druk geschaatst. Het blijft, zo ver wacht men, de komende dagen winterweer. De weerkundigen spreken over „ijsdagen", omdat het ook overdag blijft vriezen. Zij gebruiken zelfs het woord „koudegolf". Die heeft in deze eeuw haar weerga om deze tijd van het jaar niet gehad. Wel in de strenge winter van 1890. Toen noteerde De Bilt vier van zulke koude dagen in november. De winter die er toen op volgde was bar en boos. Ongelukken SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Ferdinand4 Uit stad en omgeving4, 5, 13 Radio en tv 6 Kunst6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Topsy3 Sport 913 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Ook overdag vorst De „Lords" breken met hun leider Rob de Nijs Humphrey voor televisie Een felle brand heeft zondagavond en nacht de kapitale villa van drs. W. L. Beijnes, oud-directeur van Beijnes Machinefabrieken, aan de Nagtegalen- laan in Aerdenhout geheel vernield.De schade aan het geheel uitgebrande gebouw wordt geschat op een half miljoen gulden. De brandweerkorpsen van Aerdenhout, Overveen, Bloemendaal en Vogelenzang bestreden het fel uitslaande vuur met twaalf stralen. Van het begin af was al duidelijk dat de villa niet kon worden gered. Een drietal brandweermensen liep zeer lichte verwondingen tijdens de blussingswerkzaamheden op. Rondom het middaguur zondag is in de Witte Herenstraat in Haarlem een woning van het Frans Loenenhofje voor een groot deel door brand verwoest. Ook in deze woning sloegen de vlammen naar buiten toen de brandweer arriveer de. De 78-jarige bewoonster had op tijd haar huisje kunnen verlaten. De brandweer slaagde erin het spaargeld van de bejaarde vrouw te redden. In de nacht van zaterdag op zondag heeft een binnenbrand grote schade aangericht in de bar van hotel Die Raeckse aan de Raaks in Haarlem. Het woord is aan Amerikaanse rabbijn Als Duitsers" TIJDELIJKE AANBIEDING stomen f4.- f3.- f2.- f 1.- UTTER I E D T 'T ESTE 98 ct 51e JAARGANG NUMMER 11 MAANDAG 15 NOVEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 il 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S N-1) M U 1 D N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur. E. Koning Chef van de radactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Ook elders in Europa, met uitzondering natuurverschijnsel zo vroeg in het winter- van Portugal, is de winter in alle hevig heid begonnen. Sneeuw is gevallen in het zuiden van Engeland, in Schotland, in grote delen van Frankrijk met inbe grip van Parijs, in het oosten en zuiden van België, in Noord-Duitsland, in Oosten rijk, op vele Deense eilanden, in Zuid- Polen en in Joegoslavië. In de Alpen is de sneeuwval zo groot geweest dat een pak van zeker zestig centimeter de voornaam ste dalen en passen bedekt. Er is echter niet veel gelegenheid om te skiën. De on gewoon felle koude schrikt de liefhebbers van deze wintersport af. Vrijdag en zaterdag viel er een dik pak sneeuw in de Dolomieten en in de bergen rond het Lago Maggiore, een ongekend Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam Aan de reeks van broden met rat ten, veldmuizen, kroonkurken en an dere ongerechtigheden heeft een Gro ningse bakker een nieuwe variant toe gevoegd. Een bezorger van deze bak ker leverde zaterdag bij een familie in Groningen een suikerbrood af, dat met een sigarettepeuk gegarneerd bleek te zijn. De peuk zat aan de onderkant van de korst geplakt en werd zondag morgen aan de ontbijttafel ontdekt, toen het brood toevallig werd omge keerd. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met in het algemeen weinig bewolking. Aanvankelijk wind, later zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Vannacht overwegend matige, morgen over dag lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. seizoen. In Birmingham vroor het in de nacht van zaterdag op zondag acht graden. Dat was in 25 jaar niet gebeurd op dertien november. De plotseling invallende winter een halve meter sneeuw aan de grens tussen Denemarken en Sleeswijk-Holstein ver anderde vele wegen in ijsbanen. Er ge beurden heel wat ongelukken. Meestal be perkte de schade zich tot deuken in de carrosserie. In Norrköping in Zuid-Zweden, stag neerde het treinverkeer en kwam tenslot te geheel stil te liggen. Er viel daar meer dan een halve meter sneeuw bij een vorst van twintig graden. In de Oostenrijkse centra voor de win tersport ligt een zeer dik pak sneeuw. Het weerbericht meldt dat met meer sneeuw rekening moet worden gehouden. In Spanje is de temperatuur snel ge daald. In Asturië en in de Pyreneën is veel sneeuw gevallen. In grote delen van Rusland vroor het zondagochtend twintig graden. (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) AMSTERDAM. Spanningen achter de schermen zijn er de oorzaak van dat Rob de Nijs zaterdagavond optrad met. een totaal nieuwe band. Zijn „Lords", met wie hij al zoveel jaren samenwerkt, hadden hem drie uur voor het optreden in de Rivièrahal in Rotterdam gezegd, niet te zullen komen opdagen. Rob de Nijs heeft toen in allerijl vier andere musici bij elkaar gezocht. „Ik had eerlijk gezegd niet zoveel vertrou wen in ons optreden: we hadden niet eens de tijd gehad tevoren met elkaar te re peteren. Maar het is een geweldige voor stelling geworden, de mensen hielden ge woonweg niet op met applaudisseren. Voor mij is het beslist een morele over winning geworden." De reden van de breuk met de Lords is vermoedelijk het succes van Rob de Nijs; zijn „Lords' menen dat hij te veel in het licht van de schijnwerpers kwam. Rob de Nijs heeft de banden met de „Lords" nu de finitief verbroken. Hij is direct begonnen met het zoeken naar nieuwe geschikte Lords". Of de „Lords" door zullen gaan zonder hun zanger en leider Rob de Nijs was hedenmiddag nog niet bekend. CHICAGO (AP) Vice-president Hu- bert Humphrey van de VS heeft in Chi cago voor de televisie verklaard, dat de grootste strijd thans niet woedt tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, maar tussen de Sovjet-Unie en communistisch China. Humphrey veroordeelde de regering van communistisch China, maar zei: „er is een kans, dat de leiding in China zijn standpunt wijzigt. Ik geloof niet, dat vele Amerikanen weten, dat China aanspraak maakt op een gebied van de Sovjet-Unie dat half zo groot is als de Verenigde Sta ten." De verslaggever vroeg hem vervolgens: „en is het juist, hoewel het nimmer is ge publiceerd, dat er aan de grenzen van China geschoten is...?" Toen hij het woord China uitsprak zei Humphrey snel „o, ja ja. En de Rus sen hebben een groot aantal manschappen en militair materieel bij de Chinees-Rus sische grens-" De vice-president ging on middellijk door met een bespreking van Ruslands binnenlandse problemen. De uitlating werd beschouwd als een bevestiging door Humphrey dat er schiet partijen langs de Chinees-Russische grens hadden plaats gehad. Humphrey was niet te bereiken voor een verduidelijking van zijn verklaring. Een van zijn medewerkers verklaarde, dat de vice-president niet ge reageerd had op de opmerking over de schietpartijen van de verslaggever. 5» A. Bougeard: De vermetelheid, hardop te zeggen wat iedereen denkt, komt ons duur te staan. SAN FRANCISCO (A.P.) Een kli maat van neo-McCarthyanisme ontwik keld zich in de Verenigde Staten tegen de mensen, die critiek uitoefenen op de Ame rikaanse politiek in Vietnam. Dit heeft rabbijn Maurice Eisendrath, voorzitter van de „Union of American Hebrew Con gregations" zondag verklaard. Rabbijn Eisendraht sprak zijn beschuldi ging uit tijdens de 48ste halfjaarlijkse vergadering van de Unie. „Wij moeten eisen dat een einde gemaakt wordt aan de golf van Neo-McCarthyanisme, die zijn grijparmen tot op de beeldbuis, de universiteiten en elders uitstrekt en die van invloed is op de hoogste leiders van Amerika", zei hij. „Wij mogen niet toelaten, dat de ge rechtvaardigde critiek op onze huidige buitenlandse politiek als subversief en landsverraderlijk gebrandmerkt wordt Daardoor worden de critici een gemak kelijk doelwit voor schietgrage, karakter- moordende heksenjagers". Rabbijn Eisendrath zei, dat burgers en organisaties het recht hebben voor of te gen Amerika's Vietnampolitiek, of welke andere kwestie ook, te demonstreren. Hilversum III, het derde Nederlandse radioprogramma, is tot dusverre alleen op de F.M.-band te beluisteren. Er is een kans dat het programma ook op de overbezette middengolf komt, op een golflengte (240 meter), die bij Ierland, Hongarije en Frankrijk in gebruik is. Al leen Hongarije heeft bezwaar gemaakt uit vrees voor storing tijdens de avond uren. PTT overweegt nu, Hilversum III alleen overdag ook op de 240 meter te laten uitzenden, 's Avonds blijft dan al leen de F.M.-frequentie (40) in gebruik. LONDEN (Reuter, AP en AFP) Ze ven Afrikaanse landen, leden van het Brit se Gemenebest hebben in een telegram aan premier Harold Wilson scherp gepro- MIAMI (AP en AFP) Bij het ver gaan van het lijnschip „Yarmouth Cas tle" .zaterdag ter hoogte van de Baha- ma-eilanden, zijn één dode en negentien gewonden te betreuren. Bovendien worden tachtig mensen vermist. Omdat het zoe ken naar slachtoffers gestaakt is, kan men aannemen dat zij zijn omgekomen. 495 mensen zijn gered. Negentien zijn gewond, waarvan vijf ernstig. De brand waarvan zaterdag reeds mel ding werd gemaakt, werd veroorzaakt door het springen van een stoomketel. Volgens enkele geredde passagiers was de brandblusapparatuur op het schip niet berekend op een dergelijke brand. Enkele pompen werkten niet eens. De bemanning heeft haar best gedaan maar stond machteloos. Andere schip breukelingen vertelden, dat verscheide ne reddingsboten niet konden worden neergelaten, omdat de pas geverfde tou wen waaraan ze hingen in de katrollen bleven steken. Bovendien zouden er niet genoeg zwemvesten en reddingsgordels zijn geweest en zou het alarmsysteem niet hebben gewerkt. Uit New York wordt vernomen, dat de Huilend van blijdschap houdt de Amerikaanse mevrouw Morris Her man haar vierjarige kleinzoon in de armen. Ze werden allebei gered van het brandende passagiersschip „Yar mouth Castte" dat nabij Florida is vergaan. Bij dit ongeluk kwamen 81 mensen om het leven. (Telefoto). „Yarmouth Castle" verleden jaar juli in het nieuws kwam doordat tweemaal in één week een reis op het laatste ogen blik moest worden afgelast in verband met een mankement. Het Amerikaanse scheepvaartkantoor „Caribbean Cruise Lines" bracht de zaak voor de rechter en voerde onder meer aan dat het schip ook onder normale omstandigheden de snelheid van vijftien knopen niet kon be reiken, zoals de Panamese eigenaars had den gegarandeerd. Naar aanleiding van deze kwestie open de toen de Amerikaanse federale com missie voor de scheepvaart een onderzoek naar de tochten met de diverse onder Panamese vlag varende toeristensche pen. testeerd tegen de maatregelen die zijn ge nomen tegen Rhodesië. „Als niet meer doeltreffende sancties tegen de Rhode- sische rebellie worden genomen komt het Gemenebest in gevaar", aldus dit tele gram. Zambia, Nigeria, Kenia, Gambia, Ghana, Oeganda en Sierra Leone zijn de ondertekenaars. President Kaoenda van Zambia heeft verklaard dat de strijd krachten van zijn land in actie zullen ko men als „Smith zich zal misdragen". De toestand bij de grens tussen Zambia en Rhodesië is gespannen. In een aantal Afrikaanse hoofdsteden werden protestdemonstraties gehouden te gen de houding van de Britse regering in de Rhodesische kwestie. Demonstranten in Leopoldstad riepen behalve anti-Britse leuzen ook: „Salazar aan de galg". De Britse gouverneur van Rodesië, Sir Humphrey Gibbs heeft gisteren gewei gerd af te treden. Volgens onze corres pondent in Londen zou Gibbs trachten een tegenregering van gematigde Rhode- siërs te vormen. Drie Engelse jongemannen kwamen gisteren in Londen aan, na hun ontslag uit het Rhodesische politiekorps te heb ben genomen. „Wij werden gekleed als Duitsers" zo zei een van hen. „Men leer de ons hoe de Afrikanen op te jagen. Een ander zei het niet eens te zijn met de opleidingsmethode: „De Rhodesiërs tergen de Afrikanen. Ze leerden ons het zelfde te doen", aldus deze gewezen vrij williger. De onbehaaglijkheid in Groot-Brittan- nië over de gedragslijn tegenover Rhode sië duurt voort. Vanavond zullen geduren de het sanctie-debat in het Lagerhuis, naar mag worden verwacht, opnieuw de gemoederen in beroering worden ge bracht. Er wordt scherpe critiek geleverd op oppositielieder Edward Heath omdat hij zich tè sterk zou hebben laten beïn vloeden door de veroordeling door een deel van de Conservatieven van de eco nomische sancties. Heath staat voor de moeilijke taak de eenheid van de verdeelde Tory-partij te bewaren. In contrast met zijn aarzelende houding staat zijn rivaal Reginald Maud- ling, die Wilsons behandeling van de Rho desische crisis onomwonden heeft gepre zen. Wilson kan ook op de steun rekenen van Sir Alec Douglas Home, die destijds als premier de spits heeft afgebeten in do strijd tegen Smith, terwijl MacLeod, voormalig minister van Koloniën zich tegen Wilsons beleid verzet. (Zie verder op pagina 3). De filmster Mario Moreno Catinflas is zondag naar huis teruggekeerd na in Los Angeles voor prinses Margaret opgetreden te zijn. Zijn mening over de prinses: „Het lijkt een aardig meis je, dat zeer goed Engels spreekt". Advertentie I costuum 5fr mantel •5A5- japon (eenv.) -W5- pantalon rok A56- jumper XMr Grote Houtstraat 5 tel. 10771 Amsterdamsevaart 30 tel. 11561 Binnenweg 137 tel. 84373 Hoofdstraat 144 - Santpoort - Tel. 8051 DINSDAG KOOPJESDAG 250 gram HACHËVLEES met kruiden Botermalse RIBLAPPEN 500 gram Z./o Overheerlijke Gelderse 00 rauwe ROOKWORST, per stuk öH Ct Spaar onze COTÉ-ZEGELS; 40»/. SPAARWINST

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1