Erhard Strauss en Schroder door .uitgedaagd' weer Paus wil Polen bezoeken De Gaulle houdt gaullisten buiten verkiezingscampagne Twee inspecteurs van politie in Ben Barka-zaak opgepakt Niemand kan automatisch rechten ontlenen aan de monarchie Londen in verwarring Marcos wint verkiezingen WERELDNIEUWS „CR/EP? NEEM OIKEKT EEH AKKERTJE" Fa. B. ENGELENBERG Van dag tot dag Eén stad Koning Boudewijn breekt reis af Regering-Kimba van Kongo door parlement naar huis gestuurd Prins Bernhard in vraaggesprek: Claus von Amsberg is volkomen aanvaardbaar" r MAANDAG 15 NOVEMBER 1965 Woning van Cubaanse president beschoten Drie grotonderzoekers bij Triest omgekomen IHIH-v p|||||pp|p|||p| ;v' transparante verpakkingen van SPARO winnen altijd Twee Zweedse arbeiders uit tunnel bevrijd OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN AUTO LAKKEN Er zijn grote verschuivingen op til in de Nederlandse industriële sector, waarbij de planologische en economische proble men meer dan ooit duidelijk maken dat ons betrekkelijk geringe nationale grond oppervlak een streeks- of stadsgewijze „apartheid" steeds minder wenselijk doet worden. Het regionale en stedelijke chauvinisme is een moeilijk te onderdrukken neiging, die bij particulieren zowel als overheden een grotere invloed op hun activiteit uit oefent dan in algemeen nationaal belang zou moeten worden toegestaan. De aan leiding daartoe is grotendeels gelegen in hét gebrek aan landelijke coördinatie, het traditionele beginsel van „autonomie", van „eigen boontjes doppen", van admi nistratieve methoden ook. Stedelijke be grotingen moeten kloppen, provinciale eveneens, zonder dat uit de rijksmiddelen een werktuigelijke aanvulling behoeft te worden gegeven. Die aanvulling is bij ons altijd nog een soort van „gunst", waar bij de stedelijke of provinciale bede om hulp nog inderdaad als een bewijs van onvermogen wordt gevoeld. In werkelijk heid is ons land langzamerhand één gro te „stad" geworden, waarin werk- en woongelegenheid zowel als inkomsten en uitgaven, openbare voorzieningen en be stuurlijke problemen een totale afhanke lijkheid hebben verkregen van de lande lijke omstandigheden en dus van elkan der onderling. De verschuivingen in onze industriële sector, waarover in de eerste zin van deze beschouwing sprake is, ken merken zich trouwens door een uitge strektheid die stedelijke en provinciale grenzen te boven gaat. De aardgaswin ning en -distributie, oorspronkelijk gezien als een enorm streekbelang, is uitge groeid tot een zuiver landelijke aangele genheid, waarbij de wingebieden geen noemenswaardige voordelen genieten. De vestiging van petrochemische industrieën in den lande, waarbij zo hoog wordt op gegeven van stedelijke (lees Amsterdam se) en regionale (lees Noordhollandse) voordelen, brengt bij nader inzien voor de vestigingsgebieden meer na- dan voorde len, terwijl de nationale handelsbalans er zijde bij spint. Dat is een argument om bij dergelijke vestigingen de propaganda en activiteit van plaatselijke en regionale overheden voortaan niet meer als uit gangspunt te nemen. Als dat inderdaad voortaan wordt vermeden, is er kans dat Nederland als geheel wat efficiënter en evenwichtiger wordt geïndustrialiseerd en bebouwd, zodat opeenhopingen van mensen en afvalstoffen in een klein ge bied in de toekomst worden voorkomen De zuidelijke provincies, waarvan Lim burg met zijn tanende mijnindustrie even eens een gevoelige aardgasklap verduurt, zien blijkbaar nu uit naar een opvoering van de gezamenlijke industriële coördina tie. De herscholing van mijnwerkers tot industrie-arbeiders moet gepaard gaan met de stevige uitbreiding van industrie- en die levensvatbaarheid hebben in het toekomstige marktbeeld: de auto bijvoor beeld, een snel in belang toenemend Ne derlands produkt, gaat van Eindhoven uit tot in Limburg geproduceerd worden, als de plannen van de DAF-fabrieken tenmin ste slagen. Een grotere auto is duidelijk in blauwdruk gereed. De landelijke be moeiingen met dergelijke verschuivingen zullen stimulerend en niet vertragend mo gen werken. Het is niet te zien waarom een petrochemische industrie, die in het Westen ongewenst blijkt, niet in die zui delijke of oostelijke provincies zou kunnen worden gevestigd. Pijpleidingen maken het transport van de produkten eenvoudig en niet kostbaarder, vooral niet als men beseft wat men erdoor bespaart aan ge motoriseerd vervoer met bijkomende we genbelastingen. Toch ontdekt men in argumentaties en beslissingen nog steeds het chauvinist! •che plaatselijke en regionale geluid veel «terker dan het nationale. Een algehele omschakeling van de financiële procedure der lokale bestuurseenheden zou de moge lijkheid van al die aparte ambities moe ten verhinderen, zodat ons land wat min der zou bestaan uit „eigen winkeltjes" die moeten renderen, maar meer zou gaan lijken op één grote NV, die haar activi teit evenwichtig kan verdelen, waarbij ook de belangen van de mens beter be- •chermd zouden kunnen worden. (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Erhard en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Schro der, voelen zich opnieuw „openlijk uitge daagd" door Frans Josef Strauss, de vroegere minister van Verdediging en nu voorzitter van de Beierse zusterpartij van de CDU, de CSU. Strauss heeft de 35-jarige „hulp-refe rent" op het ministerie van Buitenlandse Zaken, graaf Huyn, tot zijn persoonlijke referent benoemd. Huyn was enige dagen geleden beschuldigd van een „ernstig dienstvergrijp". Huyn nam na deze be schuldiging ontslag. Hij werd meteen met open armen in de gelederen van de CSU in Beieren ontvangen. Hij stond allang be kend als een vertrouwd vriend van een van de redacteuren van Strauss officiële CSU-orgaan, de „Bayern Kurier". Het begin van de affaire-Huyn ligt tij dens de moeizame kabinetsformatie van enige weken geleden. Op het laatste mo ment heeft oud-kanselier Adenauer toen nog geprobeerd zijn tegenstander Schro der de terugkeer tot het ministerie van Buitenlandse Zaken te beletten. Hij pro beerde dit door een vertrouwelijke mede deling uit te spelen, die van dit ministerie afkomstig was, en volgens hetwelk Schro der in het geheim met Groot-Brittannië een „consultatieverdrag" gesloten zou hebben. Toen Adenauer tijdens de coalitiebe sprekingen dit gerucht als een vermeende tijdbom ter tafel bracht, bleek in werke lijkheid niet anders te zijn besloten dan dat tussen Bonn en Londen gestreefd zou worden naar „versterkte consultaties, 'zonder dat deze afspraak in enige vorm op schrift was gesteld. Bij het onderzoek op het ministerie van Buitenlandse Zaken naar het lek, weigerde een van de zestien deelnemers aan een HAVANA (AFP en Reuter) Een piraten-vaartuig" heeft zondagochtend de woning van president Dorticos van Cuba aan de kust in Havana beschoten. Radio-Havana meldt dat de woning van de president werd geraakt maar dat nie mand werd gewond. De president was thuis. In Miami in de Verenigde Staten heeft een groep Cubaanse ballingen meegedeeld verantwoordelijk voor de be schieting te zijn. ambtenarenbespreking waarop- over deze plannen gesproken was, een verklaring te ondertekenen dat hij over het gesproke ne gezwegen had. Dit was graaf Huyn. Toen de graaf werd meegedeeld dat hij zou worden vervolgd voor een „ernstig dienstvergrijp" nam hij onmiddellijk ont slag. De graaf beklaagde zich over een inquisitie-achtig verhoor" dat hem zou zijn afgenomen alleen omdat hij bevriend was met de redacteur van de „Bayern Kurier". Het CSU-hoofdkwartier in München be streed de rechtsgronden van een onder zoek tegen hem. Een woordvoerder dreig de ermee dat de zaak in de Bondsdag nog wel een staartje zal hebben. VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus VI heeft kardinaal Wyszinski gevraagd de Poolse regering mee te delen, dat het hem een genoegen zou doen door de Pool se regering uitgenodigd te worden het vol gend jaar een bezoek aan Polen te bren gen. Een pauselijk bezoek aan Polen zou de eerste reis van een paus zijn naar een communistisch land. De paus deelde kar dinaal Wyszinski mee, dat hij drie mei tijdens de herdenking van het feit, dat het duizend jaar geleden is dat de ker stening van Polen begon, gaarne het Poolse heiligdom van Czestochowa zou bezoeken. De voorwaarde die de paus stelde was, dat de Poolse regering de uit nodiging moet doen zonder daaraan enige voorwaarde te verbinden. (Van onze correspondent) PARIJS Zonder zelf als kandidaat voor het presidentschap voor de buiten wacht te willen poseren, wenst generaal De Gaulle evenmin dat de gaullistische partij, de U.N.R., zich rechtstreeks of zij delings in de verkiezingscampagne mengt. Als enige daad van politieke solidariteit staat hij de gaullisten slechts toe op 5 december hun stem op hem uit te bren gen. Met de organisatie van zijn campag ne heeft de generaal een driemanschap belast: premier Georges Pompidou en zijn beide adjudanten op het Elysée, Oli vier Guichard en Jacques Foccard, die zich al 25 jaren in zijn directe kielzog bevinden. Geen dezer drie leden van De Gaulles verkiezingsbraintrust is echter bij de offi ciële gaullistische partij ingeschreven. Als propaganda-apparaat zal de nationale vereniging ter ondersteuning van de actie van generaal De Gaulle worden ingescha keld die in 1958 en 1962 ook de verkiezin gen en referenda voorbereidden. Naast die „vereniging" die meer een geheim genootschap van supergetrouwen van de generaal is, zullen ook de Asso ciatie voor de Vijfde Republiek, die in 1958 door de minister van Cultuur, André Malraux werd opgericht zonder sindsdien heel veel meer van zich te laten horen en de Dienst voor Civiele Acties een wat nettere naam voor een politieke knok ploeg, aan de voorbereiding van de Fran se verkiezingen mogen medewerken. Er zijn intussen al twee films gedraaid die het leven van generaal De Gaulle ver halen en er zijn bovendien miljoenen af fiches en strooibiljetten in de maak. Kop zorgen schijnt de generaal over deze electieve keuken overigens niet te hebben. Vor hem is de uitslag bij voorbaat im mers al bekeken en het is meer voor de vorm dat hij zich in beginsel bereid heeft verklaard aan de vooravond van de ver kiezingen tenminste nog één maal voor de Franse televisie te verschijnen. TRIEST (AP) Drie jeugdige groton derzoekers zijn zondag vijftig meter ge vallen, toen zij in een grot in de wouden bij Triest naar de oppervlakte terugkeer den. De drie amateurs klommen via een touwladder met rugzakken vol materiaal naar boven, toen de touwladder het begaf. Zij raakten hun evenwicht kwijt en stort ten neer. Hun stoffelijke resten zijn ge borgen. MBHHI Prinses Margaret van Engeland en haar echtgenoot lord Snowdon bren gen op het ogenblik een bezoek aan de Verenigde Staten. In Arizona be zochten zij de voormalige Ameri kaanse ambassadeur Douglas (in het midden), die een paardenfokkerij bezit. Lord Snowdon voerde het paard dat getoond werd een klontje suiker. (Telefoto) BRUSSEL De toestand van konin gin-grootmoeder Elisabeth van België, die onlangs een hartaanval heeft gehad, is ernstig. Een woordvoerder van het hof heeft vanochtend vroeg in Brussel medegedeeld dat koning Boudewijn en koningin Fabio- la hun reis door Latijns-Amerika zullen beëindigen. Vanmiddag verlaten zij Rio de Janeiro. Morgenochtend worden zij in België terug verwacht. (Van onze correspondent) PARIJS Twee Franse politie-inspec- teurs belast met de bestrijding van de handel in verdovende middelen, zijn na een verhoor van 36 uur in arrest gesteld. Ze werden beschuldigd van mede plichtigheid aan de ontvoering van de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka. De inspecteurs zouden hebben bekend dat zij 29 oktober in Parijs Ben Barka onder valse voorwendsels! hebben bewogen in een auto te stappen waarmee hij naar een nog steeds onbekende bestemming werd vervoerd. Met de douanebeambte Lopez en een Marokkaanse student zijn nu vier leden van de bende die Ben Barka van het to neel heeft doen verdwijnen in hechtenis genomen. Een andere Marokkaan, Bou- cheseiche, die ook een voorname rol in het komplot moet hebben gespeeld zou vanuit Marokko de Franse politie heb ben meegedeeld zich te willen verdedi gen. Maar aan dat plan heeft hij tot dus ver nog altijd geen gevolg gegeven. Als spil en inspirator van deze samen zwering en mensenroof beschouwt men in Parijs nog steeds de Marokkaanse minis ter van Binnenlandse Zaken, generaal Oufkir. Parijs heeft gevraagd een inter nationale commissie te vragen enige klaarheid in deze duistere zaak te bren gen. De Marokkaanse minister heeft te gen een Amerikaanse journalist echter al verklaard dat hij onder geen beding als getuige en nog minder als beschuldigde voor enige commissie zal verschijnen. Ook de Marokkaanse koning, Hassan II, vertoont steeds minder neiging aan de verlangens van Frankrijk tegemoet te ko men,. Om de tegenstellingen met Rabat niet op de spits te drijven, lijkt Parijs zich nu wat in te binden. De dertigjarige ingenieur, de Zweed Kjell Nilsson, na vijf dagen onder de grond opgesloten te zijn geweest, herenigd met zijn verloofde Ann. Zondag ging in heel Zweden een zucht van verlichting op toen Nils son en de 26-jarige elektricien Sören Jansson veilig en wel uit een ingestorte tunnel naar boven waren gehesen. Hftft/VWWWI/WWWMWWWWWVWWWWWWWWWWWWWW m/m/vxA/wwwwwtfwwwwwwwwvwwwwww BRAZZAVILLE (AFP) De Kongole se regering van premier Kimba is er niet in geslaagd het vertrouwen van het par lement te krijgen. President Kasavoeboe zal een nieuwe formateur moeten aanwijzen. De rege ring wordt volgens de grondwet als de missionair beschouwd. Van de 262 parle mentsleden stemden 134 tegen, 121 voor en zeven onthielden zich van stemming. Het kabinet-Kimba heeft sedert het ont slag van Tsjombe achttien oktober, 26 da gen geregeerd. LONDEN. „Claus von Amsberg is geschikt voor de taak aan de zijde van onze oudste dochter. Hij zal het prima doen", aldus verklaarde prins Bernhard in een vraaggesprek met de Londense Daily Express. Deze uitspraak vormt het slot van een beschouwing van de prins over de monarchie. De vraag was: „U bent een monar chist uit overtuiging, maar niettemin heeft u meer dan eens gezegd dat uw dochters mogen trouwen met wie zij wil len mits met een hardwerkende zoon uit een respectabele familie. Hebt u uw woord gehouden omdat dit strookt met de moderne monarchie of omdat u in de eerste plaats vader bent? Antwoord „Ik baseer mij op beide overwegingen. Geen monarch, wie hij ook zijn mag, heeft het automati sche recht om zijn taak als zodanig voort te zetten. Monarchieën bezitten al leen dit recht wanneer de meerderheid van hun leden zich voor hun land inspan nen, zodat zij persoonlijk worden ge respecteerd. Indien zich een kandidaat aanmeldt voor de hand van de troonopvolgster, moet men in staat zijn zich een denk beeld te vormen van zijn persoonlijkheid en welke mogelijkheden hij bezit. Men kan zich natuurlijk vergissen. Maar in het algemeen gesproken zal men wel kunnen constateren of iemand de capaci teiten bezit om te werken en daartoe be reid is, of hij een goed verstand heeft en of hij in ons speciale geval zich ook ten nutte kan maken voor ons land. Alleen zo'n man die in een moderne monarchie past, is acceptabel. Op het tweede deel van de vraag, of het voor een vader mogelijk is zich ooit los te maken van de wens dat zijn doch ters gelukkig zijn, antwoordde de prins: „Indien ik van mening zou zijn geweest dat mijn toekomstige schoonzoon niet iemand is die het land en mijn dochter gelukkig kan maken, zou ik zeker hebben Advertentie getracht mijn dochter van haar voorne mens te doen afzien. Of ik na een vrije opvoeding hiermee succes zou hebben gehad is een andere kwestie. Ik heb vele vrienden wiens kinderen eenvoudig het „neen" van hun ouders negeren". Vraag: Was u gekwetst door de inge zonden stukken ten gunste van een repu bliek? Antwoord: „Ik ben niet gauw gekwetst. Het Nederlandse volk kent de koningin van haar vroege jeugd af, toen zij begon deel te nemen aan het openbare leven. Of het volk vertrouwt haar als koningin of het vertrouwt haar niet en geeft de voor keur aan een republiek. Zij heeft altijd erg hard gewerkt. Ook ik en Beatrix de den dat. Wij hebben alle drie iets voor het land gedaan. Noem het onbescheiden zo u wilt, maar het blijft waar. Nu wor den we door vele briefschrijvers terzijde geschoven als drie onwetende, onverant woordelijke en waardeloze mensen, die geen rekening hielden met het land, het volk of hun positie. Volgens ons beste weten, ons geweten en onze overtuiging zeg ik dit: „Claus von Amsberg is geschikt voor de taak aan de zijde van onze oudste dochter. Hij zal de ze taak op uitstekende wijze vervullen." Vraag: „Bent u bereid iets te zeggen over prinses Irene? Antwoord „Wij hebben er het onze van gezegd en hebben een dikke streep ge trokken onder wat er gebeurd is. Tegelij kertijd hebben wij een middel gevonden waardoor in de toekomst dergelijke on plezierige situaties niet langer zullen voorkomen." Advertentie werkgelegenheid voor persqpeel met teamgeest ZWANENBURG TEL. 02907-4851 STOCKHOL M(AP) Twee mannen die sinds de vorige week dinsdag opge sloten zaten in een tunnel op 43 meter onder de grond in de Zweedse hoofdstad Stockholm zijn zondagochtend gered. De beide mannen, de 26-jarige elektri- ciën Sören Jansson en de dertigjarige technicus Kjell Nilsson bleken in zo'n goe de stemming, dat zij bereid waren de reis naar boven nog even uit te stel len om fotografen de kans te geven plaat jes te maken. Het reddingswerk is met spanning ge volgd door de Zweedse bevolking. Duizen den belangstellende juichten opgewonden toen de beide mannen naar boven wer den gehezen. Het tweetal werd tijdens het onder- grondsewerk verrast door een grote golf grondwater, waarna zij door grondver schuivingen werden ingesloten. (Vervolg van pagna 1) Hoewel in sommige Afrikaanse landen, zoals Ghana, actief steun wordt geboden aan Afrikaanse nationalisten in Rhodesië, blijkt er in Oost- en Centraal-Afrika min der geestdrift voor Afrikaans ingrijpen tegen Smith te bestaan dan men aanvan kelijk in Londen aannam. Verscheidene Afrikaanse regeringsleiders beseffen ter dege dat militaire interventie het gevaar mee brengt van een algemene „Kongo- chaos", die naar hun eigen gebieden zou kunnen overslaan. In Londen staat het personeel van de Rhodesische diplomatieke vertegenwoor diging voor een groot persoonlijk dilem ma. De Britse regering eist van hen een vrijwel onmiddellijke persoonlijke verkla ring dat zij de regering-Smith niet aan vaarden. Bij weigering zullen deze onge veer 30 Rhodessche diplomaten en andere ambtenaren, Groot-Brittannië binnen een paar dagen moeten verlaten. Maar hierdoor zouden ze ongetwijfeld in Rhodesië zelf in de grootste moeilijkhe den komen. Ze hebben om méér tijd en sympathie gevraagd, omdat ze al jaren lang in Londen werken en hun kinderen er op school gaan. Gisteren marcheerden honderden, on der leiding van het hogerhuislid lord Brockway, door de straten van Londen in een betoging voor scherper optreden te gen de Rhodesische regering. Deze de monstratie was georganiseerd door de be weging tegen kolonialisme. De Zuidafrikaanse minister van Defen sie, Fouché, zei vandaag dat „een oorlog in Afrika geziefi de huidige toestand op het continent, generaties lang kan voort duren en alleen tot vernietiging zal lei den". Het was de eerste openlijke ver wijzing naar de mogelijkheid van militai re bemoeienis van Zuid-Afrika met de Rhodesische crisis. MANILLA (AFP en AP) De offici ële uitslag van de Philippijnse presidents verkiezingen luidt: Ferdinand E. Marcos (Nacionaliste) 3.187.943 stemmen en Di- osdado Macapagal (Liberaal) 2.595.200 stemmen. Marcos, die zeer waarschijnlijk presi dent zal worden, is 49 jaar. In het verzet tegen' de Japanners, in de tweede wereld oorlog, heeft hij een leidende rol gespeeld. Hij studeerde in de gevangenis rechten. Aanvankelijk was hij medewerker van de tegenwoordige president Macapagal, la ter werd hij felle tegenstander. Advertentie Ooelstraat 19 - Haarlem - Tel 152J2 J Luchtvervuiling. Ongeveer tachtig specia listen beginnen vandaag in Buenos Aires het eerste wereldcongres over lucht vervuiling. De besprekingen, die een week duren, zullen alle aspecten van het vraagstuk behandelen, waaronder verontreiniging door kernproeven, uit laatgassen van auto's en industrieën. Protest. Volgens de „Washington Post" heeft het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken geprotesteerd tegen de publikatie van het dagboek van kolonel Penkovsky, de Rus die in 1963 wegens spionage is terechtgesteld. Het dagboek werd „een mengsel van laster en anti- Russische verzinsels" genoemd. Lening. Venetië wil ongeveer 180 mil joen gulden lenen om historische monu menten te restaureren. Gehoopt wordt op deelnemening van de buitenlandse industrie, vooral uit Zwitserland en West-Duitsland. Overleg. De Westduitse minister van De fensie, Von Hassel, is zondag naar Pa rijs vertrokken voor besprekingen met zijn Franse ambtgenoot, Messmer. Schipbreuk. De Franse trawler „Coud de Roulis" is zondag in het Kanaal in moeilijkheden geraakt. De bemanning is aan boord gegaan van het Franse schip „Port st. Louis". Zelfverbranding. In de Spaanse stad Ovie- do is een 38-jarige man in zorgwekken de torstand naar een ziekenhuis ver voerd na een poging zich door zelfver branding van het leven te beroven. Vergiftiging. Honderden militairen van het Westduitse leger, die gelegerd zijn in de Beierse plaats Kempen, hebben een ernstige voedselvergiftiging opgelopen door het eten van worst, waarin var kensvlees uit Roemenië en Hongarije was verwerkt. Onderzoek. De Westduitse minister voor Wetenschappelijk Onderzoek, dr. Ger hard Stoltenberg, heeft aangekondigd dat er een commissie in het leven zal worden geroepen, die zich zal bezig houden met kwesties betreffende het wetenschappelijk onderzoek, het onder wijs in het algemeen en de opleiding van wetenschapsbeoefenaars. Rust. De 79-jarige Israëlische oud-premier David Ben Goerion moet rust houden. Hij heeft een aanval van duizeligheid gehad. De artsen zijn van oordeel dat hij te veel van zich zelf heeft gevergd in de campagne voor de parlements verkiezingen die zijn afgescheiden so cialistische partij slechts tien van de 120 zetels hebben opgeleverd. Geheim. De Amerikaanse autoriteiten hou den de verblijfplaats van Russische staatsburgers, die na de tweede we reldoorlog uit de bezette gebieden van West-Europa naar de VS zijn overge bracht, geheim. Dat heeft een woord voerder van het Russische Rode Kruis verklaard. Hij sprak van een „grove schending" van de conventie van Ge- nève.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3