TV-reclame voor vele bureaus een uiterst moeilijke kwestie Schüttenhelm - NTS - wil uitstel tot oktober 1966 De Beurs Kort economisch nieuws Tuinders krijgen extra-accijns op stookolie terug Nieuw systeem van winstdeling in de Sovjet-Unie Winststatistiek grote NY's over 1962 Neem je olifant en wandel Daggeld lager Reuver wijst buitenlandse arbeiders uit Cafés dag en nacht open in Geleen Gemeentebesturen vergaderden Yiba weer zes pet interim „V akantietoeslag moet naar 6 pet" Suikerverbruik is dalende KSG staalorders liepen terug Arbeidstekort in Nederland en Duitsland blijft op hoog niveau Scheepvaartberichten WIE WAT WAAR 1966 Wie, Wat, Waar? MAANDAG 15 NOVEMBER 1965 '7 Vijftien percent Adviesbureau TV-reclame „Service-fee' ONS JAARBOEKJE nu dagelijks verkrijgbaar mpw Pre-advies ANAB Drie zilveren jubilarissen bij de Velser politie IJmuidenaar strikte negen duinkonijnen Kort IJmond nieuws Toen de heer Schüttenhelm, de voorzitter van de NTS, een dezer dagen bij een bezoek van een aantal reclamemensen aan de Hilversumse studio's opmerkte, dat het een verstandig besluit zou zjjn om de televisiereclame niet voor najaar 196G in te voeren, zullen er zeker reclamemensen geweest zijn, die met hun oren hebben staan klapperen. Dat de aanvangsdatum al verschoven zou worden tot 1 april volgend jaar, heeft iedereen als een natuurlijke zaak beschouwd, maar dat het nog een half jaartje later gaat worden is velen als een koude douche bekomen. Alle, althans vele campagnes voor de komende zomer zjjn al in voorbereiding denk eens aan de aan seizoenmode onderhevige artikelen en wanneer het dan toch eerst najaar wordt is alle moeite deels vergeefs geweest en is er weer heel wat geld uitgegeven, waarvan het rendement practisch nul is. Maar er zullen ook reclamemensen zijn, die het in hun hart echt niet zo verschrik kelijk vonden dat er nu weer wordt uitge steld, omdat de tv-reclame heel wat in beweging heeft gebracht. De grootste dei ning is veroorzaakt door de brief van de staatssecretaris van economische zaken drs. J. A. Bakker waarin een rechtstreek se aanval wordt gedaan op het reclame kartel, zoals dat door afspraken tussen uitgevers en reclame-adviesbureaus is ontstaan. Tot voor enige jaren waren ook de adverteerders, verenigd in de bond van adverteerders evèneens ondertekenaars van de regelen voor het advertentiewezen, en gedurende een reeks van jaren hebben die regelen bijzondr gunstig gewerkt voor de ontwikkeling van het hele recla mewezen. Het kernpunt van deze regelen is, dat de bureaus voor het plaatsen van adver tenties voor hun opdrachtgevers van de uitgevers van bladen een korting ontvan gen van 15 percent en deze 15 percent is een belangrijke basis waarop het bureau economisch drijft. Is er een adverteerder, die voor 2 miljoen adverteert, dat lijkt heel hoog, maar er zijn oijk in Nederland adverteerders die het veelvoud daarvan aan advertenties uitgeven, dan bedraagt de commissie dus 3 ton. Daarnaast ver richt het bureau nog allerlei werkzaam heden voor de opdrachtgever, die tegen kostprijs met eventueel een kleine toeslag worden geleverd. Nu is de redenering bij Econ. zaken maar ook bij de adverteer ders dat een dergelijke wijze van hono rering niet juist is. De verrichte presta tie voor de klant wordt niet betaald door de klant zelf, maar in feite door de krant, waarin de advertentie wordt geplaatst. Historisch is dit wel te verklaren, want vroeger was het bureau ook nauwelijks meer dan een verlengstuk van de krant; het zocht adverteerders en zorgde daar na voor plaatsing van advertenties. Voor dat werk, dat nauwelijks verder ging dan bemiddeling, was de krant uiteraard gaarne bereid een commissie te verlenen. Van advertentiebureau is het vooral in de jaren na de oorlog meer en meer ge- evolueerd naar adviesbureau. Het heeft een adviseursfunctie gekregen en dient veel meer dan alleen maar plaatsen. Het goede bureau is in staat om te adviseren bij marktonderzoek en het pre-testen van advertenties, voorstellen te doen inzake verpakkingen, mee te spreken over de marketing, te adviseren inzake de opbouw van een dealersorganisatie en het moder ne zgn. „full-service agency" rekent het ook tot zijn taak richtlijnen te geven voor een systematisch public relations. Kort om het bureau dat zijn taak verstaat is als het ware het geweten van de klant op het punt van de hele verkoopbevordering. Voor al dat werk moet de opdrachtgever betalen. Een gezonde redenering, die ook door Jongere reclamemensen uit de bureau wereld wordt onderstreept. Het betekent helemaal niet dat de opdrachtgever/ad- verteerder goedkoper uit is, want het gaat niet tegen het bedrag dat al of niet gelijk staat aan die 15 percent. Het gaat tegen het feit, dat de betaling uit de verkeerde zak gebeurt, en die 15 percent wordt toch, zij het dan via een omweg, door de ad verteerder betaald. bv. is er een en ook in Nederland zijn er enkele bureaus, die een gecombineerd systeem van korting en service-fee heb ben geïntroduceerd. Maar het betekent, dat de inkomsten niet automatisch meer binnenvloeien, maar dat er een prestatie moet worden geleverd. En de vraag, die reclamedeskundigen zich nu ernstig stellen is deze, of alle bureaus wel in staat zijn om te leveren wat in deze tijd door de op drachtgever wordt verlangd. En dat is be slist niet gering. Het zou er wel eens op uit kunnen draaien, dat het overgaan op een ander beloningssysteem op den duur verschillen de bureaus in moeilijkheden brengt en sommige pessimisten verwachten zelfs, dat een 30 percent het loodje moeten leg gen. De televisiereclame vraagt van de bu reaus grote voorbereidingen en investerin gen. Dat is een zaak, die alleen de groot ten zich kunnen permitteren. De mogelijk heid bestaat dus al, dat adverteerders die Daarom wordt de drang om te komen tot het systeem van de zgn. „service-fee veel sterker. Bureaus die zeker van zich zelf zijn staan daar ook niet afwijzend te genover en in Amerika b.v. zijn er de zeer grote, die met de adverteerders alleen maar werken op grond van dit sys teem. Het Amerikaanse bureau Ogylvie r Advertentie IIUIIIIIHIIIIUIIIIII! De tiende vakbeurs voor meubelen en woning textiel, die deze week in Utrecht is gehouden, ls voor de grote meerderheid van de Neder landse exposanten een succes geweest. Men heeft echter wel de indruk, dat de records van de vorige beurs in 1963, die juist viel in de tijd waarin de tien percent-loonronde werd aange kondigd, niet zijn geëvenaard. Men heeft gecon stateerd. dat op deze beurs over het algemeen minder „wild" is ingekocht. Bij de Boerenleenbanken en Raiffeisenbanken tangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boeren leenbank in Eindhoven en de Coöperatieve Cen trale Raiffeisen-Bank in Utrecht, bedroeg het spaaroverschot in oktober 68,5 miljoen. Inge legd werd f 365.6 miljoen en terugbetaald 297,: miljoen. In oktober 1964 werd 54,8 miljoen meer Ingelegd dan terugbetaald. Per 31 oktober 1965 bedroeg het totale spaartegoed bij de landbouw kredietinstellingen 7,6 miljard. televisie gaan inschakelen naar grotere bureaus gaan en een concentratie van ho ge budgetten bij een betrekkelijk gering aantal reclame-adviesbureaus ligt in de lijn der verwachtingen. Bovendien is juist de inschakeling van de nieuwe media ra dio en televisie de ongezochte gelegenheid om een nieuwe richting in te gaan. Mis schien nog niet de volledige afschaffing van de 15 percent maar dan toch een ge leidelijke afbraak. Bovendien komt nog een ander punt aan de orde. Volgens de tot nu toe gehan teerde regelen wordt die commissie alleen verstrekt aan de erkende advertentiebu reaus de bureaus blijven achter de ont wikkeling aanlopen door hun vereniging te noemen „vereniging van erkende adver tentiebureaus", in plaats van „vereniging van erkende reclame-adviesbureaus." Zo heeft de staatssecretaris gezegd, die commissie zal ook moeten worden toege kend aan de grote adverteerders, die niet gebruik maken van het intermediair van een bureau. Dus blijft de commissierege ling. En welke adverteerders zullen het best buiten de bureaus om kunnen werken? Dat zijn de grote en de heel grote en hier manifesteert zich weer een nieuwe dreiging. Die grote adverteerders trekken zich te rug van de bureaus, die op hun beurt een belangrijke aderlating kunnen ondergaan die wel eens catastrofaal kan zijn. Juist bij de introduktie van de televisierecla me, waarvoor de filmproduktiemaat- schappijen moeten worden ingeschakeld zal de adverteerder zich wellicht het liefst direct tot de filmmaatschappij wenden en in samenwerking met die staf zijn spots maken. Het bezwaar, dat er daar geen recla medeskundigen zijn gaat nauwelijks op, want het is voor de filmproducent gemak kelijker een aantal reclamedeskundigen aan te trekken dan voor een bureau om mensen te vinden die van televisie van film verstand hebben. Daarom betekent televisiereclame voor de bureaus vooral nog geen financiële ro- zegeur en maneschijn! Tuinders zullen de op 1 januari in te voeren extra accijns op stookolie, voorzo ver zij die olie gebruiken bij de teelt van exportprodukten, terugbetaald krij gen. Dit bericht het Landbouwschap na overleg met de ministers van Financiën en van Landbouw. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in de publikatie „winststatistiek der grotere naamloze venooootschappen 1962" de financiële resultaten van een groep n.v.'s met een gestort kapitaal van ten minste 100.000 opgenomen, die gemeten aan het aandelenkapitaal ongeveer 85 per cent van het totaal uitmaken. Onder deze groep bevinden zich 6.745 bedrijven en 276 holding companies. Volgens fiscale maatstaven berekend be haalden de bedrijven een winst van 3,9 miljard en bereikten zij een vermogen van ƒ26,4 miljard (ƒ8,8 mld. aandelenka pitaal en ƒ17,6 mld. reserve). Bij de hol dings, niet een winst van 1,3 mld., kwam het vermogen einde 1962 op 19,7 mld. 5,4 mld. aandelenkapitaal en 14,3 mld. reserve). Uit de vergelijking van de fiscale winst met de commerciële winst volgens de ge publiceerde jaarverslagen bleek na aftrek van de belastingen de laatstgenoemde winst bij de bedrijven 3 percent en bij de holding 25 percent hoger te liggen dan de fiscale winst. Aangezien de basisgege vens geen inzicht geven in de wijze waar op de winst wordt opgebouwd, kan van dit verschil geen verklaring worden gegeven. Van 400 n.v.'s met officieel op de Am sterdamse effectenbuers genoteerde aan delen bedroeg in 1962 het rentabiliteitsper- centage 10, de koers-winstverhouding 17 en het gemiddelde rendement van gewone aandelen 3% percent. Wat een krachtpatsers om met z'n vieren een olifant te versjouwen. Eerlijkheidshalve moet er wel bij gezegd worden dat het beest is opgezet. MOSKOU (AFP) Het nieuwe systeem van winstdeling in de Sovjet-Unie zal met ingang van het volgend jaar in bepaalde bedrijven worden ingevoerd en daarna ge leidelijk aan ook elders worden toegepast. In de loop van 1967 en '68 zullen alle arbeiders in de Russische industrie ervan gaan profiteren, zo deelde Alexander Wol- kow, voorzitter van de Russische staats commissie voor arbeidsvraagstukken en salarissen, gisteren in de „Pravda" mee. In toelichting op de kortgeleden door het centrale partij comité goedgekeurde maatregelen ter stimulering van de arbei ders zei Wolkow dat het salarispeil door de centrale overheid omhoog zal worden gebracht en dat als gevolg van de winst deling het werk van een arbeider voort aan niet alleen naar zijn persoonlijke verrichtingen zal worden beloond, maar ook naar de resultaten van het i gehele personeel. Het tarief voor daggeld is vandaag met een half percent verlaagd tot 3% per cent. Dit door een tijdelijke verruiming van de geldmarkt, doordat vandaag het rijk de maandelijkse betalingen aan de gemeenten verricht tot een bedrag van ca 200 min. Op 28 oktober werd het tarief met een vol pet. verhoogd tot 4 pet. In Reuver-Beesel (N.-B.) zullen voort aan geen buitenlandse arbeiders meer mogen worden gehuisvest als zij niet in hetzelfde dorp werken. Veertig Turken, Marokkanen en Algerijnen zijn door bur gemeester J. Moren uitgewezen. Totaal wonen in Reuver 230 buitenlanders, die in fabrieken in het gebied tussen Roermond en Venlo werken. Al deze industrieën kampen tengevolge van de uittocht van Nederlandse arbeiders naar Duitsland met grote personeelsproblemen. Burgemeester Moren heeft verklaard dat de buitenlanders in zijn gemeente in de veel te kleine woningwetwoningen met vijf of zes man per woning zijn onder gebracht. Dat geeft z.i. aanleiding tot wantoestanden. De kinderen van de eigen lijke bewoners moeten in kelders of op de zolder slapen. In de Limburgse gemeente Geleen wil len burgemeester en wethouders, als de gemeenteraad dat goedvindt, voorlopig als proef de exploitanten van cafés en ver dere openbare gelegenheden vergunning verlenen hun zaken dag en nacht open te houden. Zij mogen zelf het sluitings uur bepalen. Aanleiding tot verlening van deze collectieve nachtpermissie is een verzoek van een kastelein zijn zaak te mogen openhouden tot 3 uur 's nachts Toen hebben B. en W. gezegd: Gelijke monniken gelijke kappen. Het college ziet er zelfs een winstpunt in, wanneer de cafés niet alle tegelijk leegstromen. Ook is er geen politiecontrole op het sluitings uur meer nodig. De winst, die N.V. Vereenigde Inge nieurs Bureaux „VIBA" tot 3 septem ber op uitgevoerde opdrachten hééft be haald, toont een stijging van 13 percent ten opzichte van dezelfde periode van 1965. De aanmerkelijk gestegen kosten konden daardoor ruimschoots worden op gevangen. De toeneming van de binnengekomen or ders gaf een nog gunstiger beeld te zien. De directie verwacht dat de resultaten op uitgevoerde orders in het laatste kwar taal 1965 niet ver zullen afwijken van het gemiddelde over de eerste drie kwartalen. Dit zou de VIBA in staat stellen een di vidend uit te keren, dat minstens ge lijk is aan dat over 1964, toen zestien percent werd betaald. Intussen wordt een interimdividend van onveranderd zes percent op zes december betaalbaar ge steld. Volgens de resultatenrekening over de eerste negen maanden van 1965 waren de totale omzetten 5.06 (v.j. 5.27) min. Hiertegenover stonden ontvangen op drachten ad 5.81 4.68) min. De orderportefeuille nam per saldo toe van 1.75 min tot 2 5 min. De winst op uitgevoerde opdrachten, na belastin gen, steeg tot 265.000 238.000). Het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond (A.N.A.B.) meent dat bij de komende loonbesprekingen de verhoging van de vakantietoeslag van vier naar zes percent van het jaarinkomen als één der hoofd punten aan de orden moet komen. Dit staat in een pre-advies dat vrijdag op de algemene vergadering van de A.N.A.B. zal worden behandeld. Er wordt verder voor gepleit, dat de loonpolitiek nog sterker dan tot nu toe gericht moet zijn op het toevloeien van een groter deel van het nationale inkomen aan alle werkne mers. Het Nederlandse suikerverbruik is in het seizoen 1964/'65 teruggelopen. De con sumptie in ons land, berekend naar de afleveringen van de industrie voor bin nenlands verbruik, is in het „suikerjaar" oktober 1964 30 september 1965 ge daald tot 504.000 ton, tegen 515.000 ton in het seizoen 1963/'64. Rekening houdend met de normale bevolkingstoeneming, zou het suikerverbruik in het afgelopen sei zoen 1964/'65 meer dan 520.000 hebben moeten bedragen, zo meent de N.V. Cen trale Suiker Maatschappij C.SM. in haar jongeste „Voorlichtingsblad." De achteruitgang van de suikercon sumptie betekent dus dat er voor 16.000 ton minder plaats is in Nederland. Ge zien het verschil tussen de .wereldmarkt prijs en de door de garantieprijs voor suikerbietentelers op aanzienlijk hoger peil gehandhaafde binnenlandse prijs, be tekent dit overschot een totale inkomsten derving voor industrie en landbouw sa men van ca. acht miljoen gulden. Volgens de hoge autoriteit van de Eu ropese Gemeenschap voor Kolen en Staal (K.S.G.) heeft de steenkolenproduktie in de Zes landen in oktober 18.591.000 ton be dragen tegen 18.386.000 ton in november, maar dat de produktie lager is geweest dan in oktober 1964 die toen 20.609.000 ton bedroeg. De produktie aan ruwstaal was in de zes landen in oktober 7.344.000 ton, ver geleken met 7-519.000 ton in steptember en 7-564.000 ton in oktober 1964. De Bel gische produktie van ruwstaal bedroeg 832.000 ton, Nederland produceerde 274.000 ton, Luxemburg 392.000 ton, West-Duits- land 3.098.000 ton, Frankrijk 1.748.000 ton en Italië 1.175.000 ton. De orders aan gewalst staal beliepen in oktober van dit jaar in totaal 4.922.000 ton tegen 4.693.000 ton in september en 5.224.000 ton in oktober 1961. Hiervan werd uit de gemeenschap 3.941.000 ton besteld, terwijl niet-lidstaten 1.105.000 ton gewalst staal bij de landen van de ge meenschap bestelden. Een ernstig algemeen tekort aan ar beidskrachten komt thans alleen nog voor in de Duitse Bondsrepubliek en Neder land. Dit meldt het in Brussel gepubli ceerde maandrapport van de Europese commissie over de economische toestand in de EEG. In Nederland lijkt de lichte tendentie tot ontspanning, waarop het verloop van het werkloosheidscijfer al thans tijdelijk wees, weer praktisch te zijn verdwenen, terwijl in Duitsland de spanningen op de arbeidsmarkt zelfs gro ter zijn geworden. Het rapport meldt voorts, dat tegen het einde van de zomer het tekort op de handelsbalans van de Europese Econo- ische Gemeenschap op het gemiddelde peil is gebleven van de voorafgaande maanden, hetgeen een mogelijke verdere aanwijzing wordt genoemd voor de in het voorjaar ingezette lichte tendentie tot ver slechtering. Het saldo van de handelsba lans van de „zes" wordt desondanks nog „zeer bevredigend" genoemd. Het tekort van de Nederlandse handelsbalans ver toonde een matige vergroting. Alleen de Franse handelsbalans vertoonde in de EEG een verdere verbetering. Het rapport maakt voorts melding van een iets snellere groei van de industriële produktie in de Europese gemeenschap met een duidelijke toeneming in Neder land en Duitsland. De handel tussen de lidstaten onderling was in juli/augustus 15 percent groter dan een jaar te voren. Ook de Nederland se invoer uit de andere vijf EEG-landen nam sterk toe. BEVREDIGENDE GANG VAN ZAKEN De omzet van de Koninklijke Lak-, Ver- nis- en verffabriek Molyn en Co nv heeft zich in 1965 tot heden zowel in binnen- als in buitenland gunstig ontwikkeld. De kos tenstijging kon worden opgevangen. De verwachting lijkt, volgens de directie ge wettigd, dat de geplande verbetering in de bedrijfsuitkomsten zal worden bereikt. De voltallige besturen van de acht ge meenten in Zuid-Kennemerland, die teza men het Intergemeentelijk samenwer kingsorgaan Kennemerland hebben ge vormd, hielden hun periodieke besloten vergadering in het nieuwe stadhuis van Velsen, op Plein 1945 te IJmuiden. Na het openingswoord van burgemeester mr. J. C. Bührmann van Velsen, heeft pro fessor mr. W. F. Prins, hoogleraar te Utrecht, een rede gehouden over „De agglomeratiegedachte". Vervolgens heb ben de verschillende commissies ;van het samenwerkingsorgaan bij monde van hun voorzitters verslag uitgebracht over de in het afgelopen jaar verrichte werkzaamhe den. Dinsdag gedenken drie leden van het Velser politiekorps het feit dat zij vijfen twintig jaar geleden bij dit korps in dienst traden. Het zijn de hoofdagenten J. Ka- merbeek, J. Timmerman en Th. van der Werf. De jubilarissen zullen hun ambts jubileum thuis vieren. Op aanwijzing van de rijkspolitie te water heeft de Velsense politie zondag middag een 54-jarige inwoner van IJmui den-oost aangehouden die met negen duin konijnen in een boodschappentas uit de duinen kwam. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. De gestrikte konijnen werden in beslag genomen. Orgelconcert in Santpoort. Zondag 21 november, des middags om 3 uur begint in de hervormde kerk „De Hoeksteen" in Santpoort een orgelconcert, dat door Steef Oosterbeek zal worden gegeven. Zijn pro gramma bestaat onder meer uit werken van Buxtehude, Böhm, Bach en Handel, De toegang tot dit concert is vrij. „Pap op dat je geen woord zegt" is de titel van het stuk, waarmee door de rederijkerskamer „Kennemerland" don derdag 18 november in het Beverwijkse Kennemer theater het nieuwe seizoen ge opend wordt. Het is een komedie in twee bedrijven van Dimitri Frenkel Frank. De regie is van Ferd. Koolbergen en Bert Pi; pers. GEEN SPREEKUUR VAN BURGEMEESTER Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk houdt morgen, dinsdag 16 no vember, geen spreekuur. Wie is Julius Nyerere? Wat is Ad- jhen Pilaff? Waar is de totale lengte van de straten 23 kilometer? Het antwoord op deze en vele andere vragen geeft het nieuwe jaarboek Wie, wat, waar 1966. Het is een plezierig boekje om in te snuffelen, of om als naslagwerkje direct bij de hand te hebben. En dat kan ge makkelijk, want ondanks de bijna 300 bladzijden past het in iedere binnenzak of in elke damestas. Er zijn weer een aantal bekende vaste rubrieken zoals het dagelijks gebeuren van het afgelopen jaar dat gerangschikt staat in een jaaroverzicht. Van de bij zondere onderwerpen zijn zeker vermel denswaard! Fauna in Australië, Muziek in Nederland, Landbouw in de E.E.G., Kleurentelevisie en Meteorologie. Voor de sportieve lezer is er onder meer een boeiende brok wielrengeschie- denis, compleet met alle winnaars van de Tour de France en andere kampioe n- De fleurig uitgevoerde, geplasticeerde „Wie, Wat, Waar 1966" is verkrijgbaar bij de bureaus van het Haarlems Dag blad. (Prijs 2,75). Aagtekerk, pass. 13 Cocambique n. Zanzibar. Acmaea 15 te Gibraltar. Agamamnon 13 v. New Orleans n. Maracaibo. Algorab 13 v. Bilbao n. Santa Martha. Alhena 15 v. Recife n. Santos. Aludra pass. 14 Kaap Verdische Eilanden n. Las Palmas. Ampenan 14 te Rotterdam. Amsteldijk 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Ares 13 te Guayaquil. Argos pass. 13 Kaap St. Vincent n. Malta. Aristoteles 14 te Rotterdam. Arkeldijk 15 te Las Minas. Bali 13 v. Marseille n. Genua. Banggai 14 te Lourenzo Marques. Batjan 14 te Tepenang. Bawean 13 te New York. Bengalen 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Bengkalis 13 v. Kuwait n. Bandar Shahpur. Billiton 13 v. Duinkerken n. Le Havre. Boissevain 15 te Durban verw. Borneo 15 te Harwich. Bovenkerk 15 te Nacala verw. Caltex Delfzijl 14 v. Immingham n. Donges. Caltex Leiden 15 v. Rotterdam n. Le Havre. Caltex Naples pass. 13 Port Said n. Avonmouth, Caltex The Hague 15 te Osaka verw. Caltex Utrecht 13 v. Pladju n. Dumai. Ceres 15 te Hamilton verw. Congokust 13 v. Freetown n. Lagos. Crania 13 v. Genua n. Berre. Daphnis 15 v. New Orleans n. La Guaira. Delft 14 te Antwerpen. Dongedijk 15 te Cristobal verw. Eemhaven 15 te Antwerpen. Fina Nederland 13 te Port Harcourt. Forest Lake 13 v. Bonny n. La Plata. Friesland 13 v. Basrah n. Khorramshahr. Gaasterkerk 13 v. Duinkerken n. Antwerpen. Gabonkust 13 te Takoradi. Ganymedes 13 v. Cristobal n. Porto Cabello. Gorredijk 13 te Le Havre. Grotedijk 13 v. Charleston n. Port Everglades. Gulf Italian 13 v. Mena n. Rotterdam. Hector 15 te Tripoli. Hermes 15 te Georgetown. Hilversum 13 v. Savannah n. Amsterdam. Hoogland 14 te Rotterdam. Isis 13 te Rotterdam. Ittersum 13 v. Antwerpen n. Hamilton. Ivoorkust 15 te Freetown verw. Japara 12 v. Aden n. Bombay. Jason 15 te Turks Island verw. Johannes Frans 13 v. Talara n. San Juan (Peru). Kamperdijk 14 v. Rotterdam n. New York. Karachi 14 te Genua. Katelysia 14 te Rotterdam. Kennemerland 15 ten anker Rio Grande do Sul. Kermia 13 te Dingle. Kinderdijk 14 te Rotterdam. Kopionella 13 te Pladju. Korenia 12 v. Singapore JX, Balik Papan. Ladon 13 te Rotterdam. Kreon 13 v. Lachiquero n. -Amba. Leiderkerk 13 te Portland. Liberiakust 14 te Hamburg. Loosdrecht 13 v. Hamburg n. Amsterdam. Mariekerk pass. 13 Colombo n. Calcutta. Maron 13 v. New York n. Curagao. Merwe Lloyd 14 te Los Angeles. Minos 12 v. Rotterdam n. Helsinki. Mississippi Lloyd 13 te Port Said. Naess Lion 13 v. La Plata n. Aruba. Neder Elbe 14 v. Mobile n. Houston. Neder Rijn 12 v. Port Said n. Beyrouth. Neder Waal 13 v. Antwerpen n. Amsterdam. Neder Weser 14 v. Bushire n. Mombasa. Nestor 12 v. Rotterdam n. Tripoli. Nieuw Amsterdam 14 v. Fort de France n. Port of Spain. Onoba 12 v. Anglebay n. Bonny. Oostkerk 12 v. Rotterdam n. Sydney via Le Havre. Oranjefontein 13 te Antwerpen. Overijsel 13 v. Tripoli n. Genua. Pericles 13 v. Paramaribo n. Georgetown. P. G. Thulin 14 te Valparaiso verw. Pieter-S. 15 te Rotterdam. Poseidon 15 te Antwerpen. Prins Maurits 15 te Rotterdam. Prins Willem-3 14 v. Rotterdam n. Antwerpen- Radja 13 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Riouw 13 v. Londen n. Marseille. Roggeveen 14 te Mogadiscio. Sarpedon 15 te Bremen. Schelde Lloyd 14 te Duinkerken. Schouten 13 te Singapore. Seine Lloyd 15 te Djibouti. Serooskerk 13 te Antwerpen. Servaaskerk 14 v. Hongkong n. Aden. Sinoutskerk 12 v. Hongkong n. Yokohama. Sloterdijk 13 v. New York n. Rotterdam. Soestdijk 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Spaarnekerk 12 v. Rotterdam n. Amsterdam. Stad Zwolle 14 te Rotterdam. Statendam 13 v. Papeete n. Los Angelei. Straat Chatham 13 te Hongkong. Straat Fremantle 13 te Singapore. Straat Johore 14 te Kaapstad. Straat Madura 14 te Adelaide. Straat Magelhaen 14 te Dairen. Straat Van Diemen 15 rede Beira. Streefkerk 13 v. Barcelona n. Antwerpen, Sumatra 14 v. Ashtabula n. Toledo. Tamara 13 v. Aden n. Japan. Telamon 14 v. Santo Domingo n. Cristobal. Themis 14 te Acajutla. Theron 15 te Nickerie. Togokust 13 v. Cabinda n. Freetown. Towa 14 v. Suez n. Djibouti. Ulysses 14 v. Bolivar n. Georgetown. Van Heemskerck 15 rede Hsinkang. Vasum 13 v. Gothenborg n. Port Said. Viana pass. 13 Masira n. Gibraltar. Vlieland 13 v. Abadan n. Singapore. Wonorato 13 v. Houston n. Tampico. Zaanland 15 te Recife verw. Zafra 13 te Pladju. Zuiderkerk 15 te Durban. Zwijndrecht pass. 14 Bahamas n. Genua. SLEEPVAART Cycloop, 14 nov. werkzaam te Marsa el Brega. Friesland, 3 sept, tewatergelaten te Kootster- tille. Gelderland, 6 nov. vertrokken van Durban, Zuid- Afrika. Groningen, 14 nov. 500 mijl ZW Fayal, Azoren, met tanker „Callabee" onderweg van Newport News naar Savona, Italië. Jacob van Heemskerck, 13 nov. vertrokken van Curagao met 2 bakken naar Port Harcourt, Nigeria. Junior, 14 nov. werkzaam te Marsa el Brega. Noord-Holland, 14 nov. 50 mijl ZZW Lissabon, onderweg met 2 bakken van Le Havre naar Marseille. Octopus, 10 nov. vertrokken van Gibraltar naar IJmuiden. Sepiola, 14 nov. werkzaam 6 mijl NW IJmuiden op wrak kotter KW. 219 „Jacomina". Simson, 12 nov. aangekomen te IJmuiden met onderzeeboot „Tijgerhaai" van Den Helder. Utrecht, 14 nov. 400 mijl ten W. van Brest, on derweg met „Globe Progress" (machineschade) uit Atlantische Oceaan naar Rotterdam. Willem Barendsz, 10 nov. vertrokken van Hiro shima met booreiland „Sedco 135b" naar Noord- Borneo. Positie op 14 nov. 25 mijl ten Oosten van Shichi-to Island, Japan. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U Hoogovens Kon. Olie 152.70 152.80 Philips 118.60-118.90 118.80 Unilever 122gb-122.30 122.30 K.L.M.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7