TIEN ZWITSERS SNEDEN ORANJE DE PAS AF NAAR REHABILITATIE Doelpunt van uitschakeling van Allemann voorkwam Zwitserse garde mm Nederland verloor (2-1) verdiend „Ik vind het jammer voor Nederland", zei Allemann Coen geen held meende Neville r lm yj SPOR TIEF BEZIEN WWL m Jack van Zanten stootte zijn hoofd Nederland uitgeschakeld Aanvoerder Schrijvers koos -na gewonnen toss- op verzoek van Moulijn het moeilijke deel van het veld voor de zo kwetsbare Rotterdammer JP^If MAANDAG 15 NOVEMBER 1965 9 Y K.. Het onvermijdelijke Chance für Fransen Boze herinnering Gelijkmaker Dat zelfs de functie van elftalleider niet zonder risico's is, ondervond de heer Jack van Zanten. Hij veerde en thousiast omhoog na het Nederlandse doelpunt en kwam meteen in zeer pijnlijke aanraking met de krulijzers aan de bovenkant van het hekwerk. Dokter Mosterd zat naast hem en haastte zich hem eerste hulp te verle nen. Twee krammen waren nodig om de wond te hechten. Zo kon het ge beuren dat de Nederlandse verslagge vers, in de kleedkamer komend, in de eerste plaats informeerden wat de heer Van Zanten toch wel kon zijn overkomen, gezien de pleisters op zijn hoofd. De arme man had hoofdpijn, vooral van het resultaat van het Ne derlands elftal. Debutant X.... De Zwitsers geloofden er niet meer in. Het „Hopp Schwyz" was verstomd, de klepels van de duizenden koebellen leken zoek. Met nog enkele minuten te spelen was de stand 11. Hier gingen twee onmachtige ploegen elkaar uitschakelen voor het toernooi om het wereldkampioenschap. Zo scheen het. Maar opeens ging Leimgruber, de man die als stopperspil stond genoteerd, mee met de aanvallers. Een onvoldoende opruimen van de Nederlandse verdediging, een schot van Allemann, een te late duik van Pieters Graafland en.de Zwitsers hadden hun na rust verloren voorsprong terug. De koebellen hadden meteen weer klepels. Het koperen geweld barstte heviger los dan ooit tevoren. Dat is zo gebleven tot de laatste bevrijdende seconde. Dolblije Zwitsers renden het veld op, Allemann moest zijn shirt prijsgeven. De Nederlanders lie- (Van onze speciale verslaggever) pen mismoedig van het veld. De overwinning is bij de Zwitsers ontegenzeggelijk aan het juiste adres gekomen. Toch had Nederland niet hoeven te verliezen. In de laatste 25 minuten speelde Zwitserland met tien man: Bani verdween 20 minuten na rust ge blesseerd van het veld. Slechts gedeeltelijk kre gen onze landgenoten daardoor wat van hun zelf vertrouwen terug. Gebrek aan zelfvertrouwen: dat was het voor naamste kenmerk van ook déze Nederlandse ploeg. Trainer Neville mag dan de beste bedoe lingen hebben gehad met het tot het laatste mo ment geheim houden van de opstelling, de lange onzekerheid heeft de rust in het Nederlands elftal zeker niet bevorderd. Dit was geen vastberaden elftal, dat moest proberen de allerlaatste kans voor de eindronde van het wereldkampioenschap Gelukkig is het Nederlands elftal defi nitief uitgeschakeld. Gelukkig, want wat hadden wij nog verder in dit wereldvoet- baltoemooi moeten doen met de middel matige voetballers, waarover wij momen teel beschikken? We zitten met het Ne derlands el'ftal midden in de malaise. De spelers hebben deze keer ongetwijfeld harder voor een goed resultaat gestreden dan in Amsterdam. Maar met strijdlust alleen komt men er ook niet. Dat werd nu wel zonneklaar in het winterse stadion van Bern. Het zou overigens onjuist zijn de schuld van de tweede nederlaag alleen op de schouders van de spelers te leggen. Er zijn nog meer schouders. Bij voorbeeld die van semi-bondscoach Neville, die de laatste weken zijn gezicht volkomen ver loren heeft. Er zijn ook nog de schou ders van voetbal-ombudsman Van Zanten. Maar goed, deze man heeft het al zwaar genoeg met het letsel, dat hij opliep, juist op het hoogtepunt van zijn vreugde (het enige Nederlandse doelpunt). De voorbe reiding op het mentale vlak is niet best geweest. De spelers hebben te lang in on zekerheid verkeerd of ze nu wel of niet opgesteld zouden worden en op welke plaats. En nu maar weer uitkijken naar 1970. Wellicht is er in de tussenliggende jaren een (volledige) bondscoach te vin den. Misschien zijn er dan goede voetbal lers, die niet „nee" zeggen, als ze uitge nodigd worden. Misschien gaat de KNVB voor dat toernooi volgens een vastomlijnd plan te werk Lazeroms scoort met Kruiver in zijn nabijheid voor Nederland de gelijk maker. De Zwitsers Leimsgruber links) en Grobety (tweede van links) waren te laat toegeschoten om het scoren te beletten. waar te nemen. Hoe kon dat ook? AI was dan de opstelling van Laseroms geen verrassing voor de spelers, dat hij als aanvalsspits moest optreden, hadden echter ook de andere Oranjemannen nau welijks kunnen voorzien. De Spartaan heeft hard gewerkt, maar vrijwel iedere midvoor uit de ere divisie en misschien wel uit de eerste divisie, had het er beter afgebracht. Het elftal kwam het veld in met gebrek aan vertrouwen in de aanval, en toen in de eerste minuten de verdediging meer malen werd overrompeld, kwam daar nog bij een geschokt vertrouwen in de defensie. Pas toen Bani eruit ging, begonnen de zaken in het Neder lands elftal wat beter te kloppen. De overwinning is toen nog voor het grijpen geweest, maar achter af kan men vaststellen, dat door het vertrek van Bani de Nederlandse nederlaag alleen maar kleiner is geworden. ten. Pieters Graafland voorkwam met tactisch opstellen dat Hosp hem van zeer dichtbij passeerde. Debutant Pijs was een nuttig assistent van de verdedigers, van wie Schrijvers enkele keren door ris kant ingrijpen benauwde situaties kon op helderen. In de achtste minuut gebeurde het on vermijdelijke. Weer een actie van Schin delholz en Hosp voltooide tussen te laat ingrijpende Nederlandse verdedigers de aanval met een fiks schot: 1-0- Een ko gel van Schindelholz spatte tegen de paal en vervolgens scheen het offensief van de Zwitsers te luwen. De Nederlanders konden nu laten vermoeden dat tot dus ver verborgen mogelijkheden in de aan val zouden kunnen opbloeien. Voorlopig Bani was de „Spielmacher" bij de Zwitsers. De tengere, blonde rechtshalf uit Zürich gaf een inspirerend voorbeeld door onvermoeid zwoegen en nochtans subtiel aangeven. Mede aanvallend als het moest, mede verdedigend als het no dig was. Juist deze centrale figuur ver loor Zwitserland. Kruiver raakte Bani bij het trappen van een hoge bal in het gezicht. De Züricher speler probeerde het nog even, maar 20 minuten na rust verdween hij voor goed. Het kwali teitsverschil tussen beide ploegen werd door het uitvallen van Bani minder mar kant. Er kwam meer ruimte voor de Nederlanders. De Zwitsers hadden nu moeite met het uitvoeren van hun voor dien goed functionerend dekkingssysteem. Moulijn begon in die periode waarlijk te voetballen. Hij strooide met wel omlijn de passes. Eén daarvan bereikte Fran sen en de Feijenoorder kwam in het be zit van een vrijheid waarop Wilhelm Teil afgunstig zou zijn geweest. Fransen was op dat moment die vrijheid niet waard- Hij hoefde alleen nog maar de uit zijn doel snellende Elsener voorbij te draven een tikje in een leeg doel was het enige dat dan nog te verrichten over bleef. Maar Fransen trapte de bal iets te hard vooruit en Elsener behoefde zich al leen te bukken voor een gemakkelijke prooi. „Der Fransen hatte die grössten Chance"; de Zwitserse verslaggevers waren na de wedstrijd nog niet van hurt verbazing bekomen. De Zwitsers hebben ook kansen ge had, veel meer. Als Fransen wel was ge slaagd, zou dat geen billijke verdeling van de doelpunten zijn geweest. We zouden een voorsprong hebben genomen zuiver en alleen door een numerieke meerder heid. Maar in het assortiment kansen in het latere stadium kwam zulk een schoon exemplaar niet meer voor. Als een boze herinnering, bleef onze landgenoten het stralende beginoffensief bij waarmee de Zwitsers onze verdedi ging dreigden op te rollen. Achteraf s #5? VS v Si iSsSfc Zwitserland gaat hier de tweede en winnende goal maken. Van links naar rechts Cor Veldhoen, de Zwit sers Allemann en Leimsgruber en Rinus Israel. Reeds is de bal op weg naar de doelmond. mochten de onzen zich nog gelukkig prij zen dat er niet meer dan één doelpunt uit voortkwam. Maar de schrik bleef de in witte hemden opererende oranjeman nen in de benen zitten en de verdedi ging heeft zich lang moeten bepalen tot afbrekend spel. Van Flinkevleugel zeggen tegenstanders wel eens, dat het erop lijkt of hij tien benen heeft. Tegen de snelle Schindel holz scheen hij geen benen genoeg te hebben. Zou Zwitserland geen vleugelspe lers hebben? Schindelholz was in het eerste kwartier een vleugelspeler van grote klasse: een ongrijpbare linksbuiten voor Flinkevleugel en vervolgens voor andere verdedigers, die de kleine DWS- er te hulp snelden. Met Schindelholz rukten Hosp en Kuhn op en ook Allemann bemoeide zich soms met de aanvallen over links. Veldhoen had hem op rechts een paar keer kun stuiten. Elegante telijk wegnemen. Van Kruiver gingen meer acties uit, Swart slaagde vaker met gedurfde soli naar binnen en nu kwam Moulijn langzamerhand ook weer in het stuk voor. Fransen en Laseroms vertraag den meermalen de vaart van een aan val. Na negen minuten kwam eigenlijk ge heel onverwachts, de gelijkmaker: Swart zond een hoge voorzet in, Elsener kwam uit zijn doel om het gevaar weg te wui ven, maar de bal bleef tussen een op eenhoping van spelers in de doelmond dartelen en Laseroms en Kruiver kre gen de kans in te schieten. Laseroms gaf de laatste tik. Wel trapte Schneiter de bal nog uit het doel, maar duidelijk zichtbaar vanachter de lijn. De klap kwam hard aan voor de Zwit sers. Temeer omdat kort tevoren Bani naar de lijn was gegaan om te worden behandeld na een trap in zijn gezicht door Kruiver. De Zwitser keerde na het doelpunt nog wel terug, maar in de twintigste minuut na rust stapte hij voor goed uit het strijdperk. Tot de laatste fase is het Nederlandse elftal een meer dan gelijkwaardige tegen partij gebleven voor het nu gedeprimeerd rakende team der Helveten. Moulijn liet eindelijk iets zien van de klasse die hij vertegenwoordigt: handig dribbelwerk, geslepen passes. Hij speelde met simpele voetbewegingen nu de Zwitserse defen sie uit positie en dat was juist wat tot op dat moment in de voorhoede had ont broken. Fransen kreeg er zijn grote kans door. Kruiver had zo ook eens een vrij veld: zijn schot was te zachtmoedig om Elsener té laten terugdeinzen. Het spel werd intussen ook harder. Fransen en Pijs werden onzacht ter aar de geworpen. Laseroms wisselde sterke krachttermen uit met zijn directe tegen standers. Het fluitconcert overstemde de koebellen. Israel liet Hosp een opzienba rende buiteling maken, hetgeen tot Neder landse opluchting en Zwitserse woede de was het niet verheffend: Moulijn nam na. scheidsrechter er niet toe bewoog een nen stuiten. Elegante combinaties sche nen onze verdediging te gaan ontwrich-slechte indruk van de eerste helft gedeel- zeven minuten zijn eerste aandeel in de strijd. Hij was zelden op de linkervleugel te vinden en op het middenveld verloor hij steeds duels. Swart legde veel ijver aan de dag. Een enkele maal kwam het tot een goede combinatie met Kruiver, maar over het algemeen was de aanval een stroeve zaak. Laseroms werkte wel hard en bonkte nog al eens Zwitsers tegen de grond, waartegen scheidsrech ter Tschenscher ernstige bezwaren had. In de combinatie was de Spartaan niet soepel genoeg en Fransen die soms de positie aan de spits van de aanval van hem overnam, won door veelbelovende dribbels wel eens terrein, om dat door afremmen weer prijs te geven. Eigenlijk verschilde deze voorhoede wat krachte loosheid betreft niet zo heel veel van die van Amsterdam. Toen de rust aanbrak, was de alge mene conclusie van de Nederlandse ko lonie, dat er sinds Amsterdam maar wei nig was veranderd. Er was wat meer vechtlust merkbaar in de voorhoede, maar de man met voldoende intelligentie om de aanvalskrachten te bundelen, ont brak. De rol van Moulijn bleef voorlopig die van een figurant. De Zwitsers bewezen vrijwel een klasse beter te zijn en dat dit in de score niet zichtbaar werd, was voor een goed deel te danken aan Pieters Graafland. Dank zij diens meesterschap bleven felle pogin gen van Schindelholz, Allemann, Kuhn en vooral van Hosp vruchteloos. Na rust zou het Nederlands elftal de strafschop toe te kennen. In de 43ste minuut, toen niemand meer iets doorslaggevends verwachtte, kwam een algemene Zwitserse aanval, geïnspireerd door Leimgruber. Een om haal van Allemann en meteen was hii allemans vriend in Zwitserland Hij kreeg een oorverdovende hulde. Een spelmoment uit de tweede helft. Daan Schrijvers onderschept een aanvalspoging van de Zwitserse middenvoor Hosp. (Van. onze speciale verslaggever) Nederland is nu officieel uitgeschakeld voor het eindtoernooi om het wereldkam pioenschap. In groep 5 rest nog slechts de wedstrijd AlbaniëNoord-Ierland, 'die de Noordieren moeten winnen om gelijk met de Zwitsers te komen en daarmee een be slissingswedstrijd af te dwingen. De stand luidt thans: Zwitserland 6 4 1 1 Noord-Ierland .5311 Nederland 6 2 2 2 Albanië5 0 0 5 9 7-3 7 8-4 6 6-4 0 1-11 „Ik vind het jammer voor Nederland", zei Tony Allemann, de gewezen PSV'er, die momenteel voor FC Neurenberg uit komt, verlegen tegen de Nederlandse journalisten die erin slaagden het cordon van bewakers slechts de Zwitserse pers had toegang tot de kleedkamers van de Helveten te passeren. Terwijl Piet Kruiver, die de Zwitsers op „eigen" ter rein kwam geluk wensen, zijn oranje shirt ruilde voor het rode tricot met het witte kruis van een der tegenstanders, liet Allemann er in vlekkeloos Neder lands op volgen: „voetbal is nu eenmaal voetbal. Ik ben bang geweest voor deze ontmoeting en toen aanvankelijk alles over links werd gespeeld, werd ik hele maal nerveus. Ik moet meteen een paar ballen toegespeeld krijgen, dat geeft mij zelfvertrouwen. Pas na de rust kwam ik in mijn spel. Toch ben ik wel tevre- de ik den over mijn prestatie", besloot Zwitserse vleugelspeler. „Nogmaals, vind het jammer dat juist ik door het tweede doelpunt Nederland heb moeten uitschakelen." Kurt Tschencher, de 37-jarige arbiter uit Mannheim, die in Bern zijn tiende in terland leidde, ontweek de vraag of de 22 soms bijzonder fel strijdende spelers hem het erg moeilijk hadden gemaakt „Wat is moeilijk", zei de Duitser, terwij. Helmut Kaser, de secretaris van de FIFA. hem in zijn kleedkamer begroet te. „Ik geloof dat de hardheid in dit soort wedstrijden op het spel staat. Het is bijna onvermijdelijk dat er hard wordt gestreden. Overigens: ik heb mij ver baasd over de wijze waarop Nederland na de rust terugkwam, alleen was de uit slag wel juist." „Ik heb eindeloos geroepen, ik heb het de spelers toege schreeuwd", stelde bondscoach De- nis Neville in de overvolle Neder landse kleedkamer nadrukkelijk vast. „Steeds weer heb ik geroepen dat de buitenspelers hun vleugel moesten houden. Maar wat wil je? Als de spelers eenmaal in het veld zijn, kan ik er niets meer aan doen. Dan moet het helemaal van hen komen". De Nederlandse bonds coach mocht dan niet al te teleur gesteld zijn, ontevreden was hij wel. „Natuurlijk, de eerste helft waren de Zwitsers beter. Ze heb ben echter niet alle kansen kunnen benutten. De tweede helft was voor ons, maar ook wjj hebben toen goede kansen gemist. In dit soort wedstrijden komt het heel erg sterk aan op geluk". hij Coen Moulijn kwetsbaar, omdat se kleedkamer, die moe, maar tevreden deze zich na een matige start moeilijk wachtte tot de spelersbus vertrok, was pleegt te herstellen na de gewonnen debutant Miel Pijs. „Het viel ,me mee. toss onder moeilijke omstandigheden liet De Zwitsers overrompelden ons wat beginnen. „Hij heeft het me zelf ge- was Kuhn goed maar wij hebben toch na rust sterk gespeeld." vraagdals hij dat niet had gedaan, had ik misschien wel het andere doel gekozen, zodat hij aanvankelijk geen last van de sneeuw zou hebben gehad. We stonden nu met tien man, want Coen was nergens. Dat je verliest is altijd jam mer, maar op zo'n manier verliezen is, „schlemielig". Achteraf gezien was het bewondering voor het spel van lmksbrn- misschien beter geweest als ik eerst op ten Schindelholz uit al zijn woorden „Het leek wel draaien", zei Frits leem, je kon Flinkevleugel, niet wiens Weinig goede woorden had de Brit gin op het slechte deel van het veld voor Coen Moulijn. „Vreemd, ik weet dat moest spelen? In het andere geval had Coen op een besneeuwd veld geen heid is. Jacques Swart het voor de rust moeilijk Maar hij is licht. Hij kan het. En waar- gehad. En wat is nu het verstandigst?" om wij, toen de toss gewonnen was, het Aanvoerder Daan Schrijvers gaf een andere doel kozen, zodat Coen in het be- directer antwoord op de vraag waarom het goede deel van het veld had ge speeld", voegde hij eraan toe. „Ik vind zo'n veld niet prettig. Het lukte niet. En toch, na rust dacht ik dat we het zou den gaan redden. We kregen kansen maar het lukte juist niet." Eén van de weinigen in de Nederland- sprak. „Die knaap is een knappe voet baller". De opmerking dat hij toch maar een kwartier nodig had gehad om het juiste tegenspel te vinden, ontlokte de frêle DWS'er de opmerking: „dat wel, maar dat was net genoeg

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9