Willem Janszoon was de ontdekker van Australië Dit staat er in de nieuwe Eva! Drankgebruik nee NIEUWS IN HET KORT V, JUNGHANS Honda in Benelux Tips voor winterwegen Nieuw soort informatie voor de weggebruikers Niet Abel Tasman uit Tutje gast maar |Binnenkort 200.000 Amerikanen in Zuid-Vietnam Twee leden van beat- groep gearresteerd BIJ CONTROLE, RIJBEWIJS KWIJT «a as m m London Gazette driehonderd jaar oud geworden Controle Straf Wegdek DINSDAG 16 NOVEMBER 1965 Opzienbarend Eer JAN GEYLVOET Jr. j/\ n /Ti 25 cent per rol RED BAND ROOSENDAAL Kerkelijk nieuws Zo mooi als deze de mooiste tijd Examens De politie in verschillende grote steden van ons land is zonder dat er een speciale actie van werd ge maakt scherper gaan optreden tegen dronken automobilisten. In Rotterdam worden na geconstateerd drankgebruik onmiddellijk de rijbewijzen ingevorderd, in Nijmegen laat men dronken bestuurders van motorrijtuigen teruglopen naar hun woning. Dit zijn echter maar geringe sancties vergeleken bij de vonnissen die een politierechter, of rechtbank kan opleggen. Verschillende magistraten hebben boven dien tijdens de zittingen aangekondigd nog strenger dan voorheen drankmisbruik van automobilisten te zullen gaan veroordelen. Kleine wagen voor de koopman Étx «r - - Aannemers, boerèn en kooplui behoren tot de voornaamste afnemers van deze Engelse Mini- truck. Het wagentje, een voortzetting van de Mini-moke heeft voorin een dwarsgeplaatste motor van 848 cc. Onder de laadbak is het re servewiel aangebracht. De carrosserie stamt van de Engelse fabriek Bradburn en Wedge Ltd. De Japanse Honda-fabriek, die reeds haar motoren en bromfietsen naar Europa stuurde, heeft in de landen van de Benelux nu een kleine sportwagen op de markt gebracht. Deze Honda S-600 heeft een cilinder-inhoud van 606 cc en een vermogen van 57 pk bij 8500 t.p.m. De viercilinder motor, uitgerust met vier carburateurs en twee bovenliggende nok- kenassen, is in staat de wagen een topsnelheid van 145 kilometer per uur te geven. De kleine Honda is rondom voorzien van onafhankelijke vering. (Van onze correspondent) SYDNEY. „Ongeveer op deze plek zagen in het begin van het jaar onzes heren 1606, Jan Lpdewycsz., onderkoopman VOC, Willem Jans zoon, schipper, van het Hollandse schip „Duyfken", voor het eerst de Australische kust. Als een herinne- ring aan hen, die op dit schip voeren, werd in 1957 deze gedenksteen op gericht". Deze woorden staan te lezen op een gedenksteen in de wildernis van Noord-Australië, aan de westkust van het Kaap York-schiereiland, dat aan die kant wordt omspoeld door de wa teren van de Golf van Carpentaria (genoemd naar de 17de-eeuwse gou verneur-generaal van het vroegere Nederlands Oost-Indië, Pieter de Carpentier) en aan de oostkant door die van de Koraalzee. Toen Willem Janszoon en zijn varens gezellen bij wat zij toen doopten Kaap Keerweer besloten terug te keren naar Banda, vanwaar zij op last van de heren XI/ II van de Oost-Indische Compagnie waren vertrokken, wisten zij echter niet dat zij het langgezochte „onbekende zuid- land", dat nu Australië heet, hadden ont dekt. Op de kaarten van Australië die de tochten van ontdekkingsreizigers weer geven, kan men de naam Willem Jansz., het jaar 1606, „Kaap Keerweer", de „Duifken" en „Duyfken punt" allemaal aantreffen samen met die van Abel Tas man, de Groninger uit Lutjegast, die pas 36 jaar later (in 1642) Australië „ontdek te". In werkelijkheid was het echter Tas- manië (dat hij Van Diemensland noem de). Lang voor Tasman hadden andere oud-vaderlandse scheepvaarders al langs de westkust van het Zuidland (Australië) gevaren en onder hen bevond zich Willem Jansz., die in 1618 er de Willems rivier (thans Ashburton rivier) ontdekte. De jongste, nogal „opzienbarende" be richten als zou Willem Jansz. de werke-1 lijke ontdekker van Australië zijn, zijn niets nieuws. Australische geschiedenis boeken, ontdekkingskaarten en andere historische geschriften hebben er altijd al melding van gemaakt. Met Abel Tasman gebeurde hetzelfde i als met Columbus ten aanzien van Ame rika: hóewei de Vikings al in de tiende eeuw de kusten van de nieuwe wereld hadden ontdekt, bleef de eer aan Colum-1 bus toebedeeld de „ontdekker van Ameri ka" te worden genoemd. Zo wordt ook Tasman geëerd als de „ontdekker van Australië". Een veel te grote eer als men in aanmerking neemt, Advertentie dat schipper Willem Jansz. minstens zo veel van de noord- en westkust van het vijfde werelddeel in kaart heeft gebracht als Tasman heeft gedaan van Tasmanië. Het is de ironie van de geschiedenis, dat ter nagedachtenis van Tasman meer dan een monument in Australië staat, terwijl Willem Jansz. het tot enkele ja ren geleden zonder zelfs één simpele naamplaat heeft moeten doen. Aan het initiatief van een advocaat-ge schiedvorser in Sydney, John Forsyth, is het nu te danken, dat een gedenkplaat met de woorden, die in de aanhef staan vermeld, is aangebracht op de plek die daarvoor in aanmerking kwam. Namelijk waar Willem Jansz, en Jan Lodewycsz. voor het eerst de kust van Australië za gen. Die plek was toen, en is ook nu nog, nauwelijks toegankelijk. Prof. Manning Clark heeft geprobeerd een nieuw licht te werpen op de rol, die Willem Jansz. in de ontdekking en ge schiedenis van Australië heeft gespeeld, maar de eer daarvan kan niet gemakke lijk aan John Forsyth worden onthouden. Deze laatste heeft immers zich baserend op onomstotelijk vaststaande historische feiten, op eigen initiatief de ontdekking van Willem Jansz. „rotsvast" genageld in de rots van bauxiet bij „Duyfken punt". De historie van de ontdekking van Au stralië een tijdperk van meer dan 170 jaren van 1606 tot 1778 begon niet met Tasman, maar met Willem Jansz. Advertentie NAAIMACHINESPECIALIST Doelstraat 35 - HAARLEM - Tel. 13538 Advertentie Nieuwe mode in lingerie! Vlug even bladeren, even kijken... oooo, wat mooi. En-tuttut - die durft... (Ja, nieuwe lingerie is ook voor mannen!) Kinderen van Kennedy. Exclusieve fotoreportage in kleur. Zó uit Amerika. Kent u Caroline en John-John? Nee? Dan leert u ze nü kennen... Barend de Beer. Ach ja, daar zijn ze nou helemaal wèg van, uw kleintjes. Zonder de verrukkelijke, kleurige avonturenstrips van 'Dikbeer' is Eva niet compleet. En... en nog véél meerDus nu Eva kopen. Of - nog beter - word abonnee. Krijgt u Eva wekelijks netjes thuis. En 't kost nog minder ook. Vlug doen! Eva, Postbus 163, Leiden. Eva is van rni.Eva is énig! 11B Op 16 november 1665, driehonderd jaar geleden dus, werd de officiële staats- en hofkrant „Oxford Gazette" opgericht. Drie maanden na de oprichting verhuisde het blad met het hof van de Engelse ko ning Karei 111 mee naar Londen. Karei was uit Londen weggevlucht omdat er een zware pestepidemie woedde. Sinds dien heet de krant London Gazette". Ze heet nog steeds zo en mag gerekend wor den tot de oudste, nog bestaande kranten van Groot-Brittannië. „London Gazette" komt tweemaal per week uit, op dinsdag en op vrijdag. Het vertoont typische Britse trekjes. Zo mo gen van de koninklijke marine bijvoor beeld wel de benoemingen in het blad ge publiceerd worden terwijl het Britse leger en de RAF (luchtmacht) deze facilitei ten niet hebben. De eerbiedwaardige driehonderdjarige droeg in de beginjaren als onderkop: „een blad voor enkele kooplieden en he ren". Samuel Pepys noemt de „London Gazette" in zijn dagboek „een blad dat vol staat met nieuws, zonder gekheid": het blad gaf en geeft uitsluitend de fei ten zonder nader commentaar. Dat kan men constateren bij het zien van oude exemplaren van het blad: van de grote brand van Londen en de slag bij Water loo geeft het een nauwkeurig verslag. De ze historische exemplaren van de Gazette zijn in de Britse hoofdstad te zien op een tentoonstelling in het Mermaid Theater. WASHINGTON (AFP) De sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam zal vóór het einde van het jaar wellicht tot 200.000 man worden op gevoerd. In het eerste halfjaar van 1966 zullen er bovendien nog eens 50.000 mili tairen bij kunnen komen. Dat is zater dag van welingelichte zijde in Washing ton vernomen. Op het ogenblik beschik kende Verenigde Staten over 160.000 man in Zuid-Vietnam. Vorige week had presi dent Johnson zijn minister van Defensie Mcnamara gemachtigd nieuwe verster- kingen te sturen, maar er werd om vei- ligheidsredenen niet vermeld, hoeveel man er zal worden gezonden. Zaterdagavond maakte minister McNa- mara bekend, dat 751 reserve-eenheden leger> ter sterkte van in totaal oö.OOO man, zullen worden ontbonden. De ze militairen komen daardoor beschikbaar voor eenheden in actieve dienst. Dit zou de noodzaak om burgers in dienst te roe pen, verminderen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-W. J. H. Vele- ma te Apeldoorn en M. Vlietstra te IJmui- den. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Utrecht (wijkgem Norderbrug) A. Kool te Rijssen naar Oosterwolde (Gld.) T. Lekkerkerker te Ha- gestein, die bedankte voor Aalst en voor Eist (U.). Bedankt voor Vinkeveen J. Vos te Rijs sen. Geref. Kerken Beroepen te Giessendam-Nederhardinx- veld P. Homburg te Heerjansdam. Bedankt voor Borger I. Vergeer te Tzum. Examens: de classis Leiden heeft pré paratoir geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer A. G. J. Dronkert te Leiden, kand. aan de V.U., die in verband met zijn stage en verdere studie nog niet beroep baar is. Aangenomen naar Wetsinge-Sauwerd G. v. 't Riet te Lioessens, die bedankte voor Hasselt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Utrecht H. J. v. Druten te Nijverdal; -te Woudenberg (2e pred. pl.) P. J. Bos te Sprang; -te Beerta H. Visser te Epe. Bedankt voor Slochteren W. F. Kuil te 't Woudt (Z.H.). Advertentie hebben wij nog zesentachtig pendulettes U moet kunnen kiezen. Daarom maakt Junghans uurwerken in zo'n grote en smaakvolle verscheidenheid. Een daarvan is beslist de pendulette die u zoekt. Dancing Beijering in Vlagtwedde heeft het zondagavond zonder de aangekondig de beatgroep de Tielman Brothers moeten stellen. In de vroege avond waren slechts drie van de vijf musici aanwezig. Een te lefoontje van de politie te Nijmegen gaf opheldering: de bandleider A. T. en zijn collega H. B. bleken gearresteerd na mis handeling van een Nijmeegse automobi list bij een stoplicht in Nijmegen. Zij had den volgens de politie deze man „komend uit Duitsland en op weg naar het noor den" herhaaldelijk gesneden en op andere wijze met hun auto gehinderd. Bij het stoplicht vroeg de automobilist opheldering. Tijdens de woordenwisseling die hierop volgde sloeg een van het twee tal hem neer, waarna de ander begon te trappen. Met o.a. een gebroken neusbeen werd het slachtoffer ter observatie opge nomen in een ziekenhuis. Hij was juist uit een ziekenhuis ontslagen Nijmegen. Doctoraal kunstgeschiedenis: E. R. M. Taverne (Haarlem). Doctoraal rechtsgeleerdheid: mej. E. A. M. Comman deur (Enschede). Eindhoven. Doctoraal werktuigbouw kunde: A. Adema (Rijswyk), A. M. H. J. Th. Bayens (Stiphout), J. W. M. van El- deren (Valkenswaard), W. K. Gorter i (Eindhoven), W. R. Haarbosch (Lieshout), J. A. Heil (Eindhoven), H. P. A. M. Knip- pels (Tilburg), P. E. Th. M. van Schami- nee (Zevenbergen), A. M. N. M. van Seist (Amsterdam), T. K. Sie (Eindhoven). Rotterdam. Doctoraal economische we tenschappen: P. J. H. C. M. van Meerwijk (Rotterdam) en T. T. Furguson (Rotter dam). Leiden. De heer H. E. Derksen, geboren te Renkum en thans wonend te Leiden, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „Axon menbrane voltage fluctuations". De promotoren wa ren prof. dr. J. W. Duyff en prof. dr. H. B. C. Casimir. De promotie geschiedde cum laude. Om een indruk te geven van de mate waarin het drank gebruik is gestegen, enkele cijfers uit Rotterdam; in 1963 werden wegens overtreding van artikel 26 W.V.W. 479 pro cessen-verbaal uitgereikt aan bestuurders van motor- voortuigen en bromfietsen. Het jaar daarop steeg dit getal tot 612 en nu er driekwart van dit jaar voorbij is, zijn er al 458 verbalen uitgeschreven. Het is dan ook geen wonder dat de Rotterdamse politie scherper is gaan uitkijken naar „rijders onder invloed". Het aantal ingehouden rijbewijzen blijft stijgen en ze kij ken er in die stad al niet meer van op als er op een week einde zo'n elf rijbewijzen van eigenaar verwisselen. In Nijmegen is het beeld hetzelfde, in Groningen even eens. De Nijmeegse politiedienaren hebben tijdens week einden steekproeven gehouden bij de uitvalswegen. Het aantal dronken automobilisten bleek onrustbarend groot. „Onrustbarend". Dit woord nam een Rotterdamse in specteur van politie in de mond toen wij met hem eens over dit probleem praatten. Het is al te gemakkelijk om de gestegen welvaart ook hier weer als oorzaak aan te wij zen, maar het blijft een feit dat vooral de „borrel thuis" een ongunstige invloed heeft. Voor het eten een borrel, in de loop van de avond een borrel: voor velen een accepta bele gewoonte. Maar beslist verwerpelijk als er daarna nog met de auto wordt gereden, al is het een rit van vijf minu ten. De straffen die er staan op het rijden in dronkenschap, zijn niet mis, hoewel velen nog steviger sancties toegepast willen zien. Nu staat er maximaal drie maanden celstraf op het rijden onder invloed, als er natuurlijk geen on gelukken zijn gebeurd. Want dan wordt het vaak een zaak voor de meervoudige kamer. Als bijkomende straf kan nog eens voor de duur van ten hoogste vijf jaar het rijbewijs worden ingetrokken. Niet alleen de man achter het stuur, maar ook de wagen krijgt de nodige aandacht van de politie. Technische steek proeven zijn in verschillende grote steden, en langs de grote wegen, aan de orde van de dag. Het een kan gecom bineerd worden met het ander. Het is in de grote steden geen zeldzaamheid, als het rijbewijs van een dronken au tomobilist wordt ingehouden en zijn wagen verhuist naar de garage van de verkeerspolitie omdat de auto totaal ongeschikt voor het verkeer is. L Nu men kan verwachten dat het weer slechter wordt en de toestand van de wegen daarmee gelijke tred houdt, nog even het nummer van de K.N.A.C. wegeninformatie dienst, die ook inlichtingen geeft over buitenlandse wegen. Hier is het: 070-814391. Philips heeft voor bezitters van een autoradio een cas settespeler uitgebracht, waarmee zelf opgenomen bandjes via de autoradio ten gehore kunnen worden gebracht. Dunlop gaat er nu al toe over om de computer banden te laten ontwerpen. Nadat het apparaat is „gevoed" met verschillende gegevens zoals vereiste bandendoorsnee, maximale breedte enz., loost de machine binnen een paar minuten een stroom van ontwerpen. Koning Winter, die tot ongeveer een week geleden nog zo ver leek, is met groot elan in zowat heel Europa actief geworden. De winterse omstandig- heden van nu, maar in het algemeen de verrassingen die dit jaargetij met zich mee kunnen brengen vergen extra-aandacht van de weggebruiker. Natte wegen met rottende bladeren, gladheid door vorst of klei van bietenwagens maken het autorijden niet altijd een genoegen en brengen vaak extra-risico mee. Meer dan anders dreigt in dit jaargetijde een slip partij. Zo n slip is gemakkelijk in de hand te houden, mits men het hoofd niet verliest en kalm blijft. De vuistregel die u vrijwel in alle gevallen kunt hanteren is deze: Rem nooit, ontkoppel direct. Omdat de banden een zeer belangrijke taak hebben, is het nodig dat zij altijd voldoende „greep" op het wegdek hebben. Hoe meer houvast zij op het wegdek vinden, hoe minder de kans op een slip. Let er dus op dat uw banden in een goede staat verkeren en op de juiste spanning zijn gebracht. Zorg ervoor dat de wielen van uw wagen goed zijn uitgelijnd. (Laat dit eens in een garage controleren). Het is nu meer dan anders nuttig om te toestand van het wegdek te letten. Bij zonnige winterse wegen schuilt in schaduwplekken wel eens gevaar; wees at tent op betegelde oversteekplaatsen, op tramrails en schenk eens extra aandacht aan het gedrag van de wagen waar asfalt of beton overgaat in klinkers of keien. Heel belangrijk: er dreigt gevaar bij op- en afritten van bruggen. Tenslotte nog deze tip: vermijd bruusk optrekken, sterk afremmen of te plotseling stuurcorrecties en kies op gladde wegen de hoogste versnelling die voor het toerental van de wagen toelaatbaar is. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft een nieuwe vorm van dienstbetoon aan automobilisten geïntroduceerd. On der de naam „Patlas" zullen periodiek gedrukte verkeers informaties verschijnen die in de loop van een jaar tot een soort wegvademecum kunnen worden gebundeld. In de eerste aflevering van deze „Patlas" komen inlichtingen voor over dei parkeermogelijkheden in de verschillende steden. Op een aantal plattegrondjes zijn parkeerplaatsen, parkeermeters en een zogenoemde blauwe zone aangege ven in elf steden. In de toekomstige uitgaven zal onder meer aandacht worden besteed aan nieuwe wijzigingen in het Wegenverkeersreglement, rijtechnische instructies, en persoonlijke veiligheid van de automobilist. Automobilisten die op deze „Patlas" inschrijven, worden hiermee automatisch deelnemer aan de actie „Veilig Rij den". waarvoor tot dusver tienduizend automobilisten heb ben ingeschreven.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6