HET LAND ACHTER DE BERGEN Honderd jaar moord, brand en broodroof PANDA EN DE MEESTER-MACHINIST i POLLE, PELLI EN PINGO RAMMETJE FOK t DE TERREUR VAN DE KU KLUX KLAN uw matras RenniesJ Rechter Tie en het geheim van het landhuis K.K.K. (II): Laser-telefoon in Moskou Ons vervolgverhaal dfoor /o/m Boland Misleide Tovenaar Haarlems matrassenhuis Bloedteer en veren Buiten de wet door dr. Robert van Gulik DINSDAG 16 NOVEMBER 1965 Ik - AL MEER DAN EEN EEUW zaaien Ku Klux Klan-leden angst en paniek in Amerika zonder dat de autoriteiten er veel tegen hebben kunnen uitrichten. Het begin van de acties dateert uit 1865, het jaar dat er een eind kwam aan de burgeroorlog tegen de afvallige zuidelijke staten in de V.S. In een kleine herberg in het stadje Pulaski in de staat Tennessee kwamen toen regelmatig een half dozijn zuidelijke officieren van het leger bijeen. Zij konden het niet verkroppen, dat het noorden de teugels in han den had genomen en keerden zich fel tegen alle voornemens en plannen betreffende de vrijheid en gelijkberechtiging van de negers. „Waarom richten wij geen organisatie van oud-strijders op? opperde één van hen. Het idee was niet nieuw, want er bestonden reeds sinds lang allerlei organisaties van deze aard. De organisatie van de Ridders van dc Gouden Cirkel" bijvoorbeeld, die een afschuwelijke reputatie had, omdat de leden ervan iedereen vervolgden, die het oor leende aan de grote liberale ideeën van president Abraham Lincoln, die o.m. betrekking hadden op de afschaffing van de slavernij. Minn Brandend maagzuur? helpen direkt! "SiéMAfüflkA ssj®-336 - IAIWIAAJIWWMW5WV-V - r\#4 lr'>WUWWVIMM (Vertaling Maraot Bakker) 19) „Bovendien", maakte hij zijn zin af, „kan het nieuws nog niet wereldkundig zijn gemaakt". Leary ging op zijn tenen naar de deur. Behoedzaam probeerde hij of de deur op slot zat, maar dat bleek niet het geval. Hij stak zijn hoofd buiten de zaal, keek om zich heen en wenkte Claymore. „Wat denk je ervan?" fluisterde hij. De deur kwam uit op een ronde galerij met een groot aantal deuren. Een reusachtige wenteltrap liep van die galerij naar benden zowel als naar boven en na enige aarzeling sloop Leary naar de balustrade en keek langs de trap omlaag. „Het is een knaap van een gebouw," voegde hij Calymore gedempt toe. „Ik zie minstens nog zes verdiepingen onder deze." Hij hief het hoofd op. „En er moeten er nog zeven of acht boven ons zijn." Zij gingen de zaal weer binnen. „Ja, wat denk je er nou van?" vroeg Leary voor de derde maal. Aanvankelijk liep Claymore heen en weer, maar ten slotte kwam hij naast de Canadees staan. „Dit is toch werkelijkheid? Ik heb het ge voel dat ik droom en elk ogenblik wakker kan worden." Onzekerheid kwelde hem en deed hem op zijn hoede zijn. Hij was niet eens woe dend meer op zijn compagnon, die hen in deze hachelijke positie had gebracht; zijn woede kon hij later wel luchten, als zij dit zonderlinge land eenmaal verlaten hadden. Maar hoe het ook zou gaan, zij zouden niet meer spoorloos kunnen verdwijnen, dat plan was mislukt. Zodra deze Dienaren of hoe zij zich mochten noemen, het nieuws van het vliegtuigongeluk hadden uitgezonden, zouden de autoriteiten ginds in Enge land een onderzoek instellen en het zou afgelopen zijn. De kans had zich tegen hem gekeerd op dat ogenblik. Kon hij misschien nog profijt trek ken van de situatie, als hij op zijn tellen paste? Tegenover ieder debet stond ten slotte een credit. Hij nam Leary aandachtig op. De Canadees was terneergeslagen en leek zichzelf niet; misschien had hij toch min of meer last van een slecht ge weten, nu hij hen in deze ernstige moeilijkheden had gebracht. Ja, hij was terneergeslagen en ontdaan, con stateerde Claymore. En in die stem ming zou hij het best te hanteren zijn. „Hoor eens, Geoff," zei hij lang zaam. „Al evenmin als jij weet ik waar we zijn of hoe we hier van daan moeten komen. Ik wil nu nie mand beschuldigen; we moeten de dingen nemen zoals ze zijn. Maar Hij zweeg plotseling, toen de deur openging en Radroff binnenkwam. „Lydda vertelde me, dat u zich bezorgd maakt over uw vliegmachi ne en de lading," zei hij. „Als u wilt, ga ik met u naar de machine. U kunt dan tot rust komen en u zult weten, dat wij Dienaren u voortreffelijk dienen." Radroff loodste hen de zaal uit en ging hen voor de wenteltrap af. Vier verdiepingen lager bereikten zij een ruime vestibule met hoge zoldering, waar de wanden met fresco's ge decoreerd waren. Radroff ging hen over het mozaïek van blauwe en witte tegels voor naar een nis in de tegenoverliggende wand. Toen zij er voor stonden, schoof een deur open en zij konden naar buiten lopen, de frisse lucht in. Leary floot van verbijstering. Vlak terrein, vrijwel zonder oneffenheden strekte zich voor hen uit en daarop groeide lang fris gras, dat in de stille warme lucht niet in beweging was. Er liep een pad naar de oever van een rivier, die langzaam en kalm door haar bedding stroomde; boven het water was het enigszins hei ig. Het water was geen honderd meter van hen a'f. De atmosfeer was zo helder, dat zij zicht hadden tot aan de horizon, waar de groene bodem en de grijze lucht elkaar ontmoetten. De bewolking boven hen leek de vlak heid van het land te weerspiegelen; zij lag als een eindeloze gladde de ken over het landschap. Terwijl zij langs het pad naar de rivieroever liepen, keek Claymore om naar het gebouw dat zij hadden ver laten. Zijn mond viel open van ver- bezing. Het was onvoorstelbaar hoog; een enkel massief van zwarte glinste rende steen, minstens honderd meter oprijzend en zonder één enkel raam. Dertig meter omstreeks verrezen de muren loodrecht uit de aarde, de ho gere verdiepingen sprongen in twee bouwlagen in. Het gras groeide tot aan de voorgevel van het gebouw, die naar schatting ruim zeventig me ter breed moest zijn. Radroff was blijven staan en wees naar links. „Hier kunt u onze hoofd stad Herpoli, zien." Een brede zwarte weg verliep naar een groep gebouwen, die zich ongeveer tweeëneenhalve kilometer verderop verhief. Van de plek waar zij stonden konden zij zien, dat die gebouwen in de vërte nog hoger wa ren dan het gebouw achter hen. De gebouwen van Herpoli waren opge trokken van verschillend gekleurde steensoorten; er waren rode, blauwe, gele en grijze gebouwen. Claymore duidde in de richting van het zwarte gebouw- „Hoort dat niet bij de stad?" „Nee. Onze Heren wonen in de stad. Wij wonen hier. Dit is het ver blijf van de Dienaren." Hij wees naar een punt aan de overkant van de ri vier! En daar kunt u de vliegmachi ne zien liggen." Leary kneep zijn ogen half dicht en volgde de richting van de wijzen de vinger. Eindelijk kon hij het toe stel onderscheiden: een nietige drie hoek, die de eentonigheid van het landschap aan de andere kant van de rivier stoorde en daar niet leek thuis te horen. Het toestel rustte nog op de linker vleugeltip. (Wordt vervolgd). DE ZUIDELIJKE officieren in Pulaski besloten zich in een geheime broeder schap te verenigen. Als naam van de or ganisatie wordt „De Ridders van de Cir kel" voorgesteld. Volgens enkelen lijkt de naam echter teveel op die van de „Rid ders van de Gouden Cirkel," waarop een der samenzweerders erop wijst dat het woord „cirkel" afkomstig is van het Griekse „kuklos". „Wij moeten een clan van de Kuklos vormen", meent hij. „The Kuklos Clan" zegt een ander en na veel geharrewar komt dan Ku Klux Klan uit de bus! Ook werd besloten de herbergen („taverns") waar men bijeen zou komen, „klaverns" te noemen en de rangen in de organisatie op een dergelijke wijze te be namen Klansmen en Klailiffs enz. Het stadje Pulaski wordt al spoedig met deze merkwaardige organisatie geconfron teerd, in het begin uitsluitend 's nachts. Mannen op witte paarden rijden in galop door de velden. De gezichten van de rui ters gaan schuil achter witte lakens en de bijgelovige bevolking van het stadje siddert van angst bij de aanblik van de ze spookachtige verschijningen in hun omgeving. ten beschouwen, verandert het karakter der nachtelijke ritten weldra. Het worden ..strafexpedities", die steeds misdadiger van aard worden, 't Doel is door terreur de privileges van de blanken te bestendigen. Weldra sluiten zich nu ook oud-leden van de tijdens de burgeroorlog opgerichte ge heime verenigingen bij de Ku Klux Klan aan en het geheel wordt nu de „Onzicht bare Heerschappij" met aan het hoofd de „Grote Tovenaar", geassisteerd door tien „Genieën", „Grote Draken" en „Gro te Titanen". Alleen een man, die uitermate populair is in het zuiden, komt in aanmerking voor de hoge functie van „Groot Tovenaar" De K.K.K. doet een beroep op de zuide lijke generaal van de cavalerie Nathan DEZE ONSMAKELIJKE maar vrij on schuldige liefhebberij van de K.K.K.-le- den is geen lang leven beschoren. De angst, de neger weldra als gelijke te moe- Advertentie te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie 10,— tot 25,— voor uw oude spiraal of ledikant. iiti!;!:iiiii:siuni!iii<i!H!i!ii!!:iiiii!i!iii)iiiiiiiiiiiiiigniiiiitiii!iiiiiiininiiiiiuiiiii 57. In het kantoor gekomen begon de stationschef met een feestelijke toespraak tot Panda. Volgens het reglement hebt ge een onderscheiding verdiend, con ducteur" sprak hij galmend. flier! Een gouden band om uw pet, omdat ge die treinrovers zo schrander wist uit te rangeren. En thans.zo vervolgde hij, een tweede gouden band nemend, „richt ik me speciaal tot de bewaker van de wagon. Ook die verdient im mers een beloning voor het veilige goudtransport en dat betreft ook de stokerZo ging hij nog een tijdje voort, zonder dat Panda iets anders van de hul diging bemerkte dan een vage zangerige galm waar op hij steeds verder het land der dromen indreef. Hij besefte niet, dat hij plotseling heel wat streepjes voor had gekregen en hij voelde at evenmin dat de chef hem op de handen droeg. „Zie", sprak het stations- hoofd, terwijl hij de slapende Panda buiten tegen de gevel plaatste. „Be huldiging is achter de rug. Nu gaan we over tot het ontslag". KOM, we 6AAN ACHTER HEM AAN, OM TE LUISTEREN \K HEB NOOIT oEWETEN, PlNGO KAN SPELEN' MISSCHIEN MUZIKAAL NEEN, IK OOK NIET Bedford Forrest. Deze aanvaardt het lei derschap van de Klan, maar in 1868, slechts drie jaar na de oprichting, is de K.K.K. geheel uit de hand van de oprich ters gelopen. Blanken die toestemden met de afschaffing der slavernij, werden door de K.K.K.-leden gegeseld, meestal tot de dood erop volgde. Zij werden dikwijls op een afschuwelijke manier gefolterd, ver minkt, opgehangen of gecastreerd. Hun bezittingen werden veelal in brand gesto ken. Er waren ook „milde" waarschuwin gen. Het slachtoffer werd 's nachts door gemaskerde Klansmen van zijn bed ge licht, geblinddoekt naar een afgelegen plek vervoerd, uitgekleed en „geteerd" waarna men de nog zachte teer met kip peveren bedekte DE GEHEIMZINNIGHEID die de broe derschap omhult, mist haar uitwerking niet. Velen willen toetreden tot de Klan, Al is de Klan een verboden organisatie, zij houdt nog regelmatig min of meer openlijke bijeenkomsten. Deze, vorige week in Maryland gehouden, was ge wijd aan de nagedachtenis van Dan Burros, de KKK-leider in New York, die zelfmoord pleegde nadat zijn jood se afkomst bekendgemaakt was. De man op het spreekgestoelte is de nieuwe Klanleider in New York. maar slechts weinigen blijken uitverko ren. Alleen „honderd percent zuivere Amerikanen" worden toegelaten en daaronder verstaat men de zuidelijke blanke van angelsaksische afkomst en protestantse levensbeschouwing. Aanvan kelijk richt de terreur van de Klan zich alleen op de negers, maar er wordt ook gestookt en geïntrigeerd tegen joden en blanke katholieken oud-immigranten uit Zuid-Europa en uit Ierland, „yankees" uit het Noorden of mede-zuiderlingen die met de „nikkers" heulen of daarvan verdacht worden. DE GEWELDDADIGHEDEN nemen al gauw zulke vormen aan dat de pers en de publieke opinie in het noorden in be roering komen. In het federale parlement komt het tot heftige tafrelen, maar gene raal Nathan Forrest verwerpt alle be schuldigingen. „De Ku Klux Klan", zo verklaart hij, is een politieke organisatie met een beschermend karakter. Zij laat zich niet in met terreur en excessen. Het is mogelijk dat bepaalde individuen zich getooid hebben met het tenue van de Klansmen om euveldaden te misdrijven, maar dat zijn geen leden van ons genoot schap. Om de Klan van deze blaam te zuiveren bied ik u de hulp van onze ge hele organisatie aan teneinde deze misda digers op te sporen en voor de rechter te leiden". Men neemt aan dat de generaal te goe der trouw was toen hij dit pleidooi voor de KKK uitsprak. Maar korte tijd later, geconfronteerd met een aantal onloochen bare bewijzen van terreurdaden door Klansmen, moest hij zijn woorden herroe pen. Hij trad af als Grote Tovenaar en verbreekt alle banden met het genoot schap. Maar dan is het al te laat. De Ku Klux Klan is in handen gekomen van een groep fanatici die aan de lopende band lynchpartijen en andere gruwelen op touw zetten en wier macht in de zui delijke staten ook1 door Forresfs plotse linge aftreden niet geschokt wordt. ER MOETEN dan nog twee jaar voor bijgaan voordat het Congres in Washing ton, verontrust door vele onheilspellen de berichten over de Klan-activiteiten, tot ingrijpen besluit. Er wordt een commissie van onderzoek benoemd, die onder meer het volgende rapporteert: „In twee weken tijdens zijn er alleen in de staat Louisia- sa meer dan achttienhonderd personen vermoord, gefolterd of verminkt door of vanwege de Ku Klux Klan". Het complete rapport omvat dertien boekdelen. De slot conclusie luidt: „De Ku Klux Klan is een duivelse samenzwering tegen de ge meenschap. Zij heeft elk moreel besef bij een groot deel van de bevolking gedood en door intimidatie en terreur iedereen het zwijgen opgelegd". Diep geschokt doet de federale regering het enige dat zij doen kan: de Klan wordt buiten de wet gesteld. De autori teiten in de zuidelijke staten zullen, zo no dig, federale troepen te hulp kunnen roe pen om te verhinderen dat de K.K.K. nog meer misdrijven begaat. Maar het haalt weinig of niets uit. De Klan zet, onder gronds, haar kwalijke praktijken met on verminderde kracht voort en de haat die zij gezaaid heeft, heeft al wortel gescho ten. De overgrote meerderheid der blan ke zuiderlingen heeft partij gekozen voor de rasdiscriminatie, die de Klan predikt; 'n kleine goedwillende minderheid zwijgt uit angst voor represailles, broofroof of erger want als dat zo uitkomt, deinzen de Klansmen ook niet terug voor moord op een blanke broeder als die terecht of ten onrechte verdacht wordt een „nigger-lover" te .zijn MOSKOU (A.P.) Het telefoonsys teem van de toekomst wordt op het ogen blik in Moskou beproefd, aldus deelt het Sovjetrussische vakbondsblad Trud (ar beid) mee. Tussen twee Moskouse wijken is een nieuw systeem aangebracht. De telefoon gesprekken worden overgebracht door middel van een Laser, een geconcen treerde lichtstraal die door een syntheti sche robijn wordt gebundeld. Trud schreef dat de Laserstraal de af meting heeft van het lampje van een zaklantaarn, maar zo geconcentreerd is dat het duizenden telefoongesprekken en dozijnen tv-kanalen kan bedienen. De straal is onschadelijk en „veroor zaakt slechts een koude lichtplek op de handpalm." Het systeem geeft heldere gesprekken en kan bij alle soorten weer worden ge bruikt. Advertentie 18. De huismeester zet Rechter Tie's en Tsjiao Tai's zadeltassen in de hoek van de hun toegewezen kamer en brengt daarna een theemand. Nadat ze zwijgend een kopje thee gedronken hebben, zegt Rechter Tie: „Ik mag deze eenvoudige, landelijke atmosfeer wel „Maar hoe zoeken we nou uit wat hier loos is, edel achtbare? Als die ouwe landheer net zo'n tronie heeft als Yie en de huismeester, dan zijn we onder een stel eersteklas boeven terecht gekomen! En we weten heg noch steg in dit enorme, uitgestorven land huis Rechter Tie glimlacht. Hij steekt zijn hand in zijn mouw en zegt: „Ik heb iets meegenomen dat ons hier terecht zal helpen, Tsjiao Tai!" Hij haalt een groot, opgevouwen blad papier uit zijn mouw en strijkt dat zorgvuldig op de tafel glad. „Kijk, dit is een tekening van het landhuis die ik in ons archief heb ge vonden. Ik heb die vergeleken met de bij gevoegde uitleg. Toen we uit Mien-yuan vertrokken, heb ik deze tekening meege nomen, speciaal met het oog op ons on derzoek hier! Wij zitten op het ogenblik in deze kamer hier, voorin het gebouwen complex en rechts van de binnenplaats 386. Nu toch eenmaal alles ontdekt was vertelde de waard gewillig, waar de rijks- daalderknopen te vinden waren. Iedereen kon zijn gestolen knopen terughalen. Lang duurde het niet of het leven in Dolleke- dam ging weer zijn normale gang. „Eindelijk", zei Bram tevreden. „Nu kan ik tenminste het goede schip Kokanje laten repareren en weer verder varen." Iedereen deed zijn uiterste best om zo snel mogelijk Bram te helpen, die ieder een zo'n grote dienst had bewezen. Dag en nacht werd er geklopt, geschilderd, geboord en getimmerd tot de Kokanje weer net zo waterdicht was ooit tevoren. En de waard Gortelaar? Hij werd veroordeeld om net zolang aan de schandpaal te staan, totdat het goede schip Kokanje hersteld was. Het was ge lukkig goed weer, maar toch ging de waard gebukt onder de schade én de schandpaal. Toch was er iemand, die me delijden met hem had en die ervoor zorg de, dat de ontmaskerde knopendief zijn pijpje tabak niet hoefde te missen. We zullen de naam van die goede gever niet noemen. Maar als je het toch wilt weten... je vindt hem helemaal rechts op het plaatje. Misschien had je zélf al aan hem ge dacht.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9