Vrede in Vietnam is het doel van diplomatieke activiteiten Nederlands visie op NAVO HET WEER Noordvietnamese oproep tot vrede aan Amerikaanse volk lamsvacht jasjes Landing op Westeinderplas Betogers tegen huwelijk op zwarte lijst van B.V.D. SCHAATSEN SPORTS MORRIS Cor Steyn overleden Duidelijker schiet- instructies voor Vroege ijswedstrijden in Friesland de politie Veiligheidsraad bespreekt weer kwestie-Rhodesië I Ondertekenaars van petitie hebben niets te vrezen EW G-vrij willigers voor Iran nodig Vertraging van werktempo in Antwerpse haven cfaMxUadwhcmk N.V. Auto-shop Haarlem MINISTER SMALLENBROEK ERKENT: WIE WAT WAAR 1966? <5EEF MIJ MAAR C3 W. A. YERW0ERD en ZONEN Russisch Venus-schot pagina 7 Kinderboeken voor Sinterklaas pagina 11 KRUISSTRAAT 25-27-29 HAARLEM - TEL. 21660 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Achtergrond: Sancties3 Buitenlands nieuws3, 7, 11 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 13 Kunst13 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Topsy16 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Ferdinand18 Sport 19 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Temperatuur omhoog WASHINGTON (Reuter en AP) „Zonder concessies van beide partijen zal er geen vrede kunnen komen in Vietnam", zei gisteren de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant. Hij wilde daarmee duidelijk maken niet alleen te twijfelen aan de verzoeningsgezindheid van de com munisten, maar ook aan de concessiebereidheid van de Amerikanen. Toch zijn er ontwikkelingen aan de gang in het Vietnamese conflict, die van groot belang voor de toekomst kunnen worden: :v¥.;¥c 'y Maar zacht weer op komst Het woord is aan SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN GONNETSTRAAT 1-3 Praktische geschenken voor de automobilist Ruime parkeergelegenheid. .- Kocht u al ons jaarboekje Zie advertentie op pagina 12 imnnonn KOLEN 4420 51e JAARGANG NUMMER 13 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJrmtiden. GeoDeud van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije «miVlilAAIWVIAIWWWWWVWUWUIilMAIIIWVWMWWIIVWIAIIIWWWI# MVVVWWVWVVVVIWVWtAAAAnWWIfWVtAIWWIAIWWWWVVVVWWW PARIJS (ANP). „De Nederland- ge regering gelooft dat de aanwezig heid van Amerikaanse troepen op het Europese vasteland van essentieel be lang is. Zij meent tevens dat de defensie-integratie het meest essei> tiële aspect is van de Atlantische samenwerking". Dat zei staatssecre taris mr. M. van der Stoel, vanoch tend in de vergadering van het parle ment van de Westeuropese Unie in de Franse hoofdstad. Hij nam stelling tegen de Franse NAVO-politiek zonder Frankrijk te noe men. Mr. Van der Stoel stelde dat niet de NAVO in het geding is, maar dat wel de vraag aan de orde is of het Atlantisch Bondgenootschap moet worden aangepast aan de gewijzigde omstandigheden in de wereld. Hij noemde de NAVO een onontbeerlijk instrument voor de handhaving van de vrijheid van de westerse wereld. „De Nederlandse regering gelooft niet in de mogelijkheid van een onafhankelijke de fensie van Europa. Elk voorstel in die richting moet afgewezen worden, zo vindt zij. Het gaat uiteindelijk om de handha ving van de westelijke beschaving. Die is alleen mogelijk, als de bondgenoten aan beide zijden van de Atlantische Oceaan hun betrekkingen handhaven en verder verdiepen," aldus mr. Van der Stoel. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, plaatselijk voorafgegaan door ijzel. Tot vrij krachtig of matig afnemen de wind tussen oost en zuid. Stijging van temperatuur met van nacht in het noorden van het land nog temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Amerikaanse senator Mike Mans- field is vandaag in Moskou. Er hangt een waas van geheimzinnigheid over zijn missie, die hem ook naar Roe menië zal voeren. Roemenië onder houdt van de met Moskou verbonden landen de nauwste betrekkingen met Peking en Hanoi. Het ministerie van Buitenlandse Za ken van Noord-Vietnam heeft een beroep gedaan op alle vredelievende volken van de wereld om eraan mee te werken dat de oorlog in Vietnam wordt beëindigd. De oproep is ook gericht tot het Amerikaanse volk. Onze correspondent in Washington meldt dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft toegegeven dat reeds tweemaal in het verleden niet is ingegaan op toenaderingspogingen van w& 1 i - mui Vannacht is in zijn woning in Hilver sum op 58-jarige leeftijd Cor Steyn aan een hartaanval overleden. Hij was reeds enige dagen ziek. Cor Steyn werd in 1906 in Leiden geboren. In Den Haag ontving zijn opleiding tot pianist. In 1932 trad hij in dienst bij de VARA. Hij bleef er tot 1935, waarna hij verbonden was aan het City Theater in Amsterdam. In 1949 kwam hij bij de VARA terug, waar hij werkzaam is gebleven als organist, ar rangeur en ensembleleider van het rit misch strijkorkest en van het kwartet Cor Steyn. Enige tijd geleden verzorgde hij de eerste uitzending met het nieuwe grootomroeporgel. Cor Steyn heeft de filmmuziek gecomponeerd voor „Boefje". Hij trad op voor radio en televisie in binnen- en buitenland. Cor Steyn was ook een enthousiast fil mer, visser (oprichter van de „Club van Honderd") en knutselaar. Als knutselaar was hij een briljante schrijnwerker, wat hem de eretitel van collega's bezorgde: „de best betaalde organist onder de meu belmakers". Op 12-jarige leeftijd werd hij tot het Conservatorium toegelaten. Hij moest zijn studie voortijdig beëindigen om voor zijn ouderlijk huis (zijn vader kon door een ongeluk niet meer werken) de kost te verdienen. Bij Jaap Stotijn bekwaamde hij zich verder. Als 16-jarige werd Cor Steyn „beroeps" in een Haagse bioscoop. Zeven jaar trok hij met een eigen trio door het land, speelde in bars, ook op een har monica. Als accordeonist kwam hij bij de VARA. Later „kreeg hij van de VARA het grote bioscooporgel. Dat werd het begin van zijn carrière bij de VARA. Cor Steyn heeft voor de VARA meer dan 5000 uit. zendingen verzorgd. Noord-Vietnam. Deze kwestie is opnieuw opgelaaid nadat de journalist Eric Seva- reid in het tijdschrift „Look" heeft be schreven dat de Amerikaanse VN-am- bassadeur Stevenson, hem verteld had hoe boos Oe Thant was geweest over de Amerikaanse houding. Volgens Stevenson zou het vooral de schuld van Defensie-minister Mcnamara zijn dat niet was ingegaan op Noordviet namese contactpogingen. Hoewel dit laat ste door Washington wordt ontkend is de kern van de zapk: dat Noord-Vietnam wel degelijk bereid was tot onderhande len. In de Verenigde Staten kan men steeds meer horen dat bereidheid van de Ame rikaanse regering voor een gesprek tot dusver veeleer een publiciteitsstunt is. Vast staat in elk geval dat in het Ame rikaanse ministerie van Defensie, het Pentagon, stoere militairen erop aandrin gen de oorlogsinspanning te verhogen en niet in te gaan op eventuele communis tische toenaderingspogingen. Even onloo chenbaar is het dat stemmen uit het Amerikaanse zakenleven geregeld zeggen dat een plotseling wegvallen van de enor me militaire uitgaven voor de strijd in Vietnam een ernstige economische crisis zou kunnen veroorzaken. (Zie verder pagina 3) (Van onze weerkundige medewerker) Op een uitzonderlijk vroege datum wor den vandaag op twee plaatsen in Fries land korte-baan-wedstrijden gehouden. Ook de lange baanwedstrijd morgen te Scheemda (Gr.) uitgeschreven, hebben een goede kans van slagen, want het dooi front, dat langzaam via Frankrijk en Bel gië nadert, zal pas vanavond Zuid-Neder land bereiken. Daarbij is vandaag en ook morgen hier en daar in ons land sneeuw of ijzel en la ter ook enige regen te verwachten. Vanmorgen werd in Twente nog zes graden vorst gemeten. De krachtige zuid oosten wind maakt het vandaag bij lichte vorst onaangenaam koud. Hoewel de grens tussen vorst en zachte lucht morgen bo ven ons land is te verwachten, is het toch j mogelijk dat de koude lucht zich in het noorden nog zal handhaven. In het over gangsgebied moet op gladde wegen wor den gerekend als gevolg van sneeuw en ijzel. Om acht uur vanmorgen werd in Zeeland sneeuw, en in West-Brabant ijzel gemeld. De instructie voor het gebruik van wa pens voor de rijkspolitie, de gemeentepo litie en de douane zal worden vereenvou digd. In de nieuwe instructie zal duidelij ker dan in de oude worden aangegeven wanneer de politie mag schieten. Be paald wordt dat waarschuwingsschoten alleen mogen worden gelost in gevallen waarin ook raakgeschoten zou mogen worden. Jonathan Swift: De geneeskunst geeft ons geen langer leven, maar een langere ouderdom. Advertentie Barteljorisstr Haarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 Amsterdam De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, be zocht op zijn reis door Zuid-Ameri- ka ook de hoofdstad van Uruguay, Montevideo. Hij wilde er een krans liggen bij het standbeeld van gene raal José Artigaz. Toen sprong er een jongeman naar voren die de Amerikaanse bewindsman in het ge zicht spoog. Hij riep: Daar heb je wat uit naam van mijn volk". De man werd gearresteerd. (Télefoto). NEW YORK (AFP en AP) Groot- Brittannië heeft om een spoedzitting van de Veiligheidsraad gevraagd om de kwestie-Rhodesië opnieuw te bespreken. De Raad komt vanavond bijeen. In Boe- lawajo, het belangrijke industriële cen trum van Rhodesië is een staking aan de gang. Zes fabrieken hebben hun poor ten gisteren moeten sluiten. Autobussen met werknemers die naar de fabrieken reden werden met stenen bekogeld. Ook in Highfield, de Afrikanen- wijk van Salisbury, was het onrustig. Politie patrouilleert er voortdurend door de straten. Rhodesiërs gaan intussen voort met het betuigen van hun sympathie met het standpunt van de Britse gouverneur sir Humphrey Gibbs en tekenen het gasten boek. Vier studenten van de universiteit van Rhodesië en Nyassaland speelden op een gitaar bij het hek van het gou verneurshuis, waarvan de telefoon sinds gisteren defect is. „De telefoon is niet doorgesneden, maar defect door het regen water" onthulde een Rhodesische rege ringswoordvoerder. Advertentie (hoek Friese Varkenmarkt) Telefoon 12575 Bij het vallen van de avond is een Piper Super Cub L-18-watervlieg- tuig op de Westeinderplas geland. De bestuurder was de 37-jarige dr. James Gaston, die vier weken ge leden uit Maine in de Verenigde Staten is vertrokken. Over Canada vloog hij naar Groenland, en liet vandaar zijn vliegtuig per schip naar Kopenhagen brengen omdat het slechte weer de vliegtocht via IJsland onmogelijk maakte. Hij vliegt morgen verder naar Enge land, waar zijn vrouw en kinderen op hem wachten. Dr. Gaston gaat in Engeland een werk uitvoeren dat hij in een jaar denkt te voltooien. Daarna wil hij via Schotland en Groenland met zijn vliegtuig terug reizen. DEN HAAG. „De Haagse politie heeft de namen van mensen die op Prinsjesdag tegen de monarchie demonstreerden doorgegeven aan de B.V.D. terwille van de veiligheid van het staatshoofd. De politie veronder stelde dat de demonstranten een extremistische inslag hadden". Dit verklaarde minister Smallenbroek van Binnenlandse Zaken in de Twee de Kamer. Vooral van pacifistische en socialistische zijde kreeg de bewinds man nogal wat critiek te horen op dit beleid. De Europese Werkgroep heeft van het Iraanse Ministerie van Gezondheid en van de Medische Facuteit van de Univer siteit van Isfahan het verzoek ontvangen een groep vrijwilligers te sturen. Be doeld worden verpleegsters, die werk zaam zullen zijn in beide instanties. Het Iraanse Ministerie van Landbouw heeft op haar beurt de E.W.G. laten we ten dat het nog twintig landbouwkundigen kan gebruiken voor het landbouwontwik kelingsproject in de streek rondom Qhaz- vin. Hier werken reeds tien landbouwkun digen. Het eerste vrij williger steam van de E.W.G., die in juni 1962 op initiatief van prinses Beatrix is opgericht, begon in ju ni van dit jaar het ontwikkelingswerk in Iran. Dit team werd geselecteerd uit jon gelui uit vijf landen en bestond tenslotte uit landbouwkundigen, verpleegsters, maatschappelijk werksters, jeugdleid sters, een onderwijzer, econoom, huis houdkundige en een bouwkundige. Adspirant-vrij willigers kunnen zich aanmelden bij het secretariaat van de E.W.G. aan de Honthorststraat 16 in Am sterdam. Naar in Antwerpse havenkringen wordt gevreesd zal vandaag de staking bij de „havenkapiteinsdienst" na het bevel van de regering om het werk te hervatten overgaan in een „langzaam-aan-actie". De gisteren door de Katholieke vakbond uit geroepen 24-uur staking loopt vanmiddag om twee uur af. Nadat gisteravond het personeel echter bij regeringsbevel was gevorderd weer aan het werk te gaan, was de toestand in de haven vanmorgen „vrij wel normaal". Er deden zich echter moei lijkheden voor omdat in een vertraagd tempo werd gewerkt. De actie volgde op een mislukking van de onderhandelingen over een reeds lang bestaand loonconflict tussen de „haven kapiteinsdienst", die de bruggen, sluizen, sleepdienst en elektrische installaties ver zorgt, en het Antwerpse gemeentebestuur, Een Haagse ambtenaar die op Prinsjes dag een bord met de leus „Claus geen prins der Nederlanden" omhoog stak, werd volgens eigen zeggen op het politie bureau langdurig vastgehouden en pas losgelaten nadat een politieambtenaar had gezegd: „U staat op de zwarte lijst van de B.V.D. en daar komt u niet meer van af". De minister beloofde een onderzoek in te stellen naar dit dreigement. Het be staan van de lijst gaf hij overigens wel toe, „maar deze zwarte lijst is geen uit vinding van de B.V.D., maar van de Haag se politie. De B.V.D. doet niets bijzonders met de toegezonden namen". Minister Smallenbroek was best te spreken over de B.V.D. „Het is voor de overheid een waardevolle informatiebron die onder zeer hoge druk met vinding rijkheid en zorgvuldigheid haar werk ver richt. De dienst vindt erkenning bij soort gelijke buitenlandse diensten", aldus de minister. Met nadruk zei hij dat de B.V.D. geen schuld treft voor de slordigheid met de nota over het afluisteren. Dit is de schuld van een ambtenaar van Justitie. Als er één dienst is die zorgvuldig is met de stukken, dan is het wel de B.V.D." aldus de minister. Voor de vei ligheid op de verschillende departemen ten is de B.V.D. niet verantwoordelijk. Elk departement heeft eigen beveiligings ambtenaren. De veiligheid staat of valt met de ambtenaren die geheime stukken in handen hebben. Minister Smallenbroek wilde niets zeg gen over de werkzaamheden van de B.V.D. „De B.V.D. verzamelt inlichtin gen ter bescherming van de staat. Die inlichtingen worden niet gebruikt voor binnenlandse politieke spelletjes" verze kerde hij. „De middelen die de B.V.D. gebruikt, zijn in het algemeen nodig om het op te nemen tegen spionagediensten die geen enkel middel schuwen". De bewering dat vele Nederlanders de petitie tegen het huwelijk van prinses Beatrix niet hebben getekend uit vrees voor de B.V.D. wees de minister af. Hij beloofde dat hij zou optreden als een van de ondertekenaars van een of andere over heidsinstantie last zou ondervinden. Advertentie Advertentie Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! 25 Uitsluitend de betere soorten. Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon (47 jaar Rijksleverancier)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1