Met ingang van 1 januari 1966: Schriftelijke lessen mogen als drukwerk worden verzonden Nieuw overleg in EEG-crisis HET WEER V GRATIS Kleurfolder bij: artola Brood naar het getroffen aardgasgebied Wegen zijn spiegelglad in noord-Nederland extra! Pannen vol nieuws! Scherk crèmes... groot succes! SCHERK 1 Eigen uitzendingen voor buitenlandse werknemers Uitnodigen per post wordt duurder „Vakbeweging kan zonder voogdij" „Revue" biedt prins excuses aan Gladheid speelde de NZH-hussen gisteravond hier en daar parten Voor modieuze dames- en teenerkleding ■/2 KIP 2.25 Weer kouder artola de nieuwe aluminium kookset zit vol met nieuws: CNV secretaris Bakker *VA Uk Het woord is aan China niet in de V.N. pagina Ook Beverwijk wenst een T.H. pagina Het weer één jaar vooruit voorspellen M. KOELE MIJ. 51e JAARGANG NUMMER 14 DONDERDAG 18 NOVEMBER 1965 Kantoor: Lange Nienwstraat 427, IJmniden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560 6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U 1 D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije M/VVtAMAAAIVVVVWVWUlAAAAAAAAAAAAAAIVAAAAAlU lAAMtAAAAMVtAftfMflAn/WIAAAMWIfliWVIWMAAMVWVVMWIIV PARIJS (AFP) „Men schijnt het er nu wel over eens te zijn, dat de minis ters van Buitenlandse Zaken van de zes EEG-landen binnen tamelijk korte tijd bijeen zullen kunnen komen ter bespre king van de crisis in de gemeenschap." Dat heeft de Franse minister van Voor lichting, Peyrefitte, woensdag na afloop van de wekelijkse Franse kabinetsverga dering verklaard. De voorwaarden voor hervatting van het overleg zijn „duide lijker en beter" geworden. Minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, had op de kabinets bijeenkomst verslag uitgebracht over zijn besprekingen van het afgelopen weekein de met zijn Westduitse ambtgenoot Schro der. In dit overleg heeft de EEG-crisis een belangrijke plaats ingenomen. Het overleg tussen Frankrijk en zijn partners zal waarschijnlijk de komende weken worden voortgezet. Drie van de vijf EEG-partners, België, Italië en West- Duitsland, hebben nu, volgens Peyrefitte, „de wenste kennen gegeven het EEG- vraagstuk zo mogelijk tot een oplossing te brengen. Dat wil Frankrijk ook." In dit verband heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag gezegd dat de Neder landse regering mededelingen bereikt hebben over een gesprek tussen de Franse minister van Buitenlandse Zaken en de ambassadeur van Italië in Parijs. Over de inhoud van dit gesprek kan slechts worden meegedeeld, dat deze te leurstellend is, aldus de woordvoerder. In samenwerking met de Landelijke Stichting Bijstand Buitenlandse Werkne mers zullen in het door de VARA voor bereide NRU-programma via Hilversum III vanaf zondag 21 november wekelijks uitzendingen voor buitenlandse werkne mers te beluisteren zijn. In het voorlopige schema voor Hilver sum III is op zondagmiddag van 12.30 tot 13.00 uur een uitzending opgenomen voor de Griekse en Turkse werknemers in ons land. Eveneens op zondagmiddag zal van 14.02 tot 14.30 uur een speciale uitzending volgen voor Italiaanse en Spaanse werkne mers. In deze programma's, die in de desbetreffende talen worden gepresenteerd door tolken die in nauw contact met deze buitenlandse werkkrachten staan, zullen behalve in deze kringen populaire muziek ook korte informaties op velerlei gebied worden opgenomen. Het zou zeer op prijs worden gesteld, indien de buitenlanders, die veelal onze taal niet voldoende mach tig zijn, op deze voor hen bestemde uit zendingen attent worden gemaakt. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3, 9, 13 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Kennemer Kruimels5 In de Vishal en op zee 5 Topsy8 Ferdinand14 Radio en tv 15 Kunst15 Feuilleton17 Beeldverhalen17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21 Luidsprekers 11 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting tot morgenavond: In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw en hier en daar mist. In het noorden van het land overwegend lichte vorst, elders weer daling van temperatuur. Zwakke tot ma tige, langs de waddenkust tijdelijk krachtige wind, in hoofdzaak tus sen oost en noordoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) Van 1 januari af zal een aantal post- tarieven worden gewijzigd. Sommige gaan omhoog, andere omlaag. Wat voor vele duizenden Nederlanders, die schrif telijke cursussen volgen, vooral van be lang is: de lessen mogen voortaan als drukwerk worden verstuurd en hoeven niet meer als brief te worden gefrank- keerd. Duurder wordt de post voor hen, die uitnodigingen versturen. Als deze uitno digingen voor welke gebeurtenissen ook geheel gedrukt zijn dan blijven ze drukwerk. Wordt echter in de gedrukte tekst plaats, datum, uur of naam met de hand of de schrijfmachine ingevuld, dan worden de uitnodigingen brieven. Deze en een aantal kleinere wijzi gingen zijn een uitvloeisel van maatre gelen, die op het laatste internationale postcongres in Wenen zijn genomen om de tarieven verder te uniformeren. Enkele van die kleinere wijzigingen: het verzenden van geluidsbanden en grammofoonplaten naar het buitenland wordt goedkoper, het versturen van post pakketjes duurder. Er zijn nieuwe maxi ma vastgesteld voor de afmetingen van prentbriefkaarten en kartonnen kokers. Advertentie 1 extra versterkte bovenrand, prachtig glanzend gepolijst 2 verder mat gesatineerd 3 4 mm dikke bodem, voor het heetste vuur, de heetste vlam (ook aardgas!) Postbus 28 - Hoogeveen Deze laatste mogen iets groter worden. Allerlei dingen, die als monster worden verzonden zonder monsters te zijn, wor den voortaan niet meer als zodanig ge accepteerd. Een uitzondering is het ver sturen van belichte, nog niet ontwikkel de films naar de onderneming die voor het ontwikkelen zorgt, alsmede het versturen van negatieven. „Alle instanties, die te maken hebben met de loonpolitiek, dienen nu eindelijk eens tot het besef te komen dat de vak organisaties in Nederland al lang geleden volwassen zijn geworden en beslist niet langer onder voogdij behoeven te staan. Na de oorlog is er geleidelijk vrijheid ge komen op allerlei terrein. Wij moeten van daag vaststellen, dat dit in de loonpolitiek nog steeds zover niet is. In dit opzicht is de loonpolitiek nog: een stuk achtergeble ven gebied." Met deze woorden vatte de heer C. A. Bakker, secretaris van het CNV gister avond in Bolsward zijn oordeel samen over de huidige moeilijkheden op loonpolitiek- gebied. Aan de voorraad van het gesprek van minister Veldkamp met de Stichting van de Arbeid, beklemtoonde de heer Bak ker nog eens de noodzaak van ruimere armslag voor organisaties van werkge vers en werknemers in de bedrijfstakken. Dit is geen nieuwe zaak. Het juist ver schenen SER-advies is na 1959 en 1962 het derde advies dat de SER aan het loonpolitieke systeem heeft gewijd. In al deze adviezen ging het telkens om de vraag naar meer vrijheid en meer verant woordelijkheid voor het bedrijfsleven. „Weer zijn werkgevers en kroonleden het eens", constateerde de heer Bakker. .De ze ontwikkeling is merkwaardig, maar ook teleurstellend. Merkwaardig omdat de werkgevers het met de vakbeweging eens zijn dat er meer vrijheid moet komen. Teleurstellend omdat het het zoveelste bewijs is van de onmacht om het als ge organiseerd bedrijfsleven onderling eens te worden." Cicero: Men kan niets bedenken dat al niet eens is gezegd. Ook dit is al gezegd. Advertentie Ook de Nederlandse vrouw geeft steeds meer de voorkeur aan de beroemde Scherk crèmes. Snelle, succesvolle huid verzorging! Bn... voor elk type huid is er de juiste crème! Tubes 3,—en 3,85. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Gebruik ook Scherk Gezichtslotion (fla cons v.a. 2,95) en de nieuwe Scherk Gezichtsmelk (flacon 5,40) voor het reinigen. aparte stijl lage prijzen modehuis Gen. Cronjéstraat Deze taxi wordt een bekende ver schijning in Moskou. De auto heeft alleen aan de rechterkant portieren. Hij biedt plaats aan vier passagiers. De chauffeur zit in een geluiddichte cabine. De passagiers kunnen via een microfoon met hem praten. (Telefoto). De hoofdredacteur van het geïllustreer de weekblad Revue, de heer A. J. A. M. Weehuizen, heeft prins Bernhard zijn ex cuses aangeboden voor de plaatsing van het interview met de prins in het Britse dagblad Daily Express. Het betrof hier een artikel dat Revue enkele maanden geleden had geplaatst met de verplichting dat het niet aan andere bladen mocht worden doorverkocht. Een Londens pers agentschap heeft de kopij echter weder rechtelijk aan de Daily Express afge staan. Revue zal het geld, dat door deze ver koop aan auteursrechten wordt ontvangen storten op de rekening van het „Prins Bemhard-fonds". In het noordoosten van het land is de toestand van de wegen bijzonder gevaarlijk, deelt de KNAC-wegen- informatiedienst mee. Door de vorst en de gestadige regenval zijn de wegen spiegelglad. Hier en daar staan de auto's kriskras over de wegen ver spreid. De Afsluitdijk is lastig berijdbaar. In Noord- en Zuid-Holland bedraagt het zicht door de mist plaatselijk niet meer dan 150 a 200 meter. Ten noor den van Meppel vriest het, maar het vorstgebied breidt zich langzaam naar het zuiden uit. De treinenloop was vanmorgen boven de rivieren overal rommelig. Vele treinen kregen vertragingen van tien a twintig minuten door bevroren wissels. Op de Vandaag eet men in Leeuwarden brood uit Beverwijk. In de loop van woensdag hebben zich namelijk in Friesland weer moeilijkheden met de aardgasvoorziening voorgedaan en omdat het hierdoor ook voor de bakkers in Leeuwarden vrijwel onmogelijk werd hun normale produktie af te leveren, heeft men de hulp inge roepen van een aantal collega's in de an dere provincies. Een dergelijk verzoek kwam woensdag in de vooravond binnen bij bakker Win kel in Beverwijk, dat betrekking had op de spoedleverantie van tienduizend bro den. De bestelling werd onmiddellijk ge accepteerd, waarna het ijlings gemobili seerde personeel enige uren eerder dan ge woonlijk aan de arbeid toog. Hedenmorgen om vier uur waren de broden voor verzending gereed en konden zij worden ingeladen in de vrachtauto's van een Fries expeditiebedrijf, dat zich met het vervoer heeft willen belasten Eerst zou dit door een militaire kolonne geschieden, maar wegens de plotseling ingevallen gladheid der wegen zagen de autoriteiten hier later weer van af. Op de foto ziet men het 'inladen der broden, waarna de terugreis naar Fries land om zes uur kon beginnen. PARIJS (ANP) Over twintig jaar zal de mens in staat zijn weervoorspellin gen reeds een jaar vantevoren op te stel len. Dat verwachten deskundigen. Zulke voorspellingen op lange termijn zullen van enorme betekenis zijn voor de land bouw en voor de voedselvoorziening. Dit wordt meegedeeld in een rapport dat een commissie heeft opgesteld in op dracht van de Westeuropese Unie en waarin een pleidooi wordt gehouden voor een zelfstandig Europees onderzoek van de ruimte. Zaanse lijn naar Den Helder en de lijn Alkmaar - Haarlem moesten tengevolge van vertragingen enkele treinen uitvallen, maar voor de reizigers leverde dit vertra gingen van hoogstens tien minuten op door de frequente treinenloop op deze tra- ecten. IJzel, sneeuw en mist speelden het luchtverkeer parten. Enkele vliegtuigen weken uit naar Brussel, het vertrek van veel toestellen werd vertraagd. Het busverkeer ondervond van gister avond af grote moeilijkheden door de gladheid. De lijnen 71 Santpoort-Aerden- hout) en 91 (Haarlem-Zand voort) van de NZH konden tussen zeven en tien uur nauwelijks rijden, en ook in de nieuwe wijken van IJmuiden traden ernstige ver tragingen op. De autobusdiensten over de afsluitdijk moesten gisteravond worden gestaakt. De gasunie heeft verklaard dat er op het moment nergens grote moeilijkheden zijn met de aardgasvoorziening. „Aan loopmoeilijkheden hebben de afgelopen dagen aardgasstokers hier en daarin de kou gezet" geeft men toe, „voornamelijk door loslatend stof in het buizennet en het feit dat plaatselijk distributienetten niet op hun taak waren berekend." Noordoost-Friesland zit in moeilijkheden doordat daar het gasunienet* nog niet in orde is. Men legt er een nieuwe leiding aan die in december gereed zou komen. De strenge kou kwam echter eerder. De Gasunie verheelt zich niet dat zich deze winter plaatselijk nog meer onaan genaamheden kunnen voordoen. Vooral door losrakend stof in pijpleidingen. Men houdt zich gereed in te grijpen waar dat nodig is. Advertentie Advertentie IN ROOMBOTER GEBAKKEN KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 - TEL. 8402 hoek Lange Nieuwstraa'

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1