Ridder van Rappard trekt ten strijde tegen „ontmenselijking" Rebellie tegen aantasting van „eeuwigheidswaarden" D nessen Helena Rubinstein SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZ van duivenboden n.v. CENT Alphenaar KERNACHTIGE TAAL UIT GORINCHEM Inkomensgrens KB kleine zelfstandigen 4 Electronische orgels VRIJDAG 19 NOVEMBER 1965 11 Boodschap unieke collectie kleinmeubelen v. en woningtextiel speciale leuke sinterklaas- aanbiedingen „o, kom er eens kijken ged. oude gracht 108-110 kruisstraat 22 permanente meubelshow •paarne 11 alleen dealer MUS1ERRIN6 Japanse kwast „neemt" zelf verf Rebel Kunst GOUDEN ARMBANDEN laak haar overgelukkig mei schoonheidspreparaten van GïS' Vuilspuiterij Geen telefoon N Van neerlands groo^s ^Mobil Oil en prestigepolitiek Voorbeeldige ijver Verhef uw stem Angstpsychose KRUISWEG 47-49 HAARLEM EMINENT - HAMMOND PHILICORDA - WURLITZER LOWREY Verbetering (Van onze correspondent) GORINCHEM. Mr. L. R. J. rid der van Rappard, burgemeester van Gorinchem, die van tijd tot tijd in het nieuws komt door zijn kernachtige uitspraken, zal binnenkort opnieuw van zich doen spreken. Hij heeft een brochure in voorbereiding waarin hij de plaats van de monarchie in Neder land zal uiteenzetten. „Ik heb hier toe besloten vanwege de baarlijke nonsens en de stupiditeiten die voor aanstaande staatslieden over de po sitie van het koninklijk huis verkon digen. Zij blijken helemaal niets van die historie af te weten. Zy kennen Thorbecke, Groen van Prinsterer en Van Hogendorp niet". Mr. Van Rappard is van oordeel dat de regering grondwettelijk niets te ma ken heeft met de plaats waar het huwe lijk van prinses Beatrix wordt gesloten. Zij heeft naar zijn mening een volstrekt ongefundeerd beroep op het beginsel van de ministeriële verantwoordelijkheid ge daan. „Als het jonge paar niet in Am sterdam wil trouwen dan heeft niemand het recht het daartoe te dwingen. Ook voor de prinses geldt dat wij in een vrij land leven." „In deze tijd, waarin symbolen en aureolen dagelijks worden besmeurd, is het gewoon geworden ons vorstenhuis te beduimelen. Er wordt op een bemoeizuch tige en harteloze wijze, met het jonge paar gesold. Amsterdam is het niet meer waard de plechtigheid binnen zijn gren zen te krijgen. Er zal een volksbeweging moeten ontstaan, die een actie voert om te voorkomen dat het huwelijk wordt ge sloten in de stad die dat recht heeft ver speeld", aldus mr. Van Rappard, die zich op het standpunt stelt dat onze monar chie is gebaseerd op de twee-eenheid van zelfstandig vorstelijk gezag en een rede lijke volksinvloed. Het parlement heeft een onmiskenbaar feitelijk overwicht, waardoor de koning slechts regeren kan met ministers die het vertrouwen van de Staten-Generaal genieten. De hieruit voortvloeiende beperking van het ko ninklijk gezag gaat niet zo ver, dat de Kroon louter kroonlijst van het staatsge bouw zou zijn." „Men schermt te veel met het woord symbool en ziet daarbij voorbij aan de wezenlijke betekenis van de monarchie als factor van evenwicht", zegt mr. Van Rappard. „Wat wij nu zien gebeuren is dat men rich laat leiden door angstoverwegingen en dat men zelfs de nozems en provo's naar de ogen ziet. De zo genoemde re publikeinse groep in onze bevolking is een te verwaarlozen minderheid^ het gaat ten hoogste om 5 tot 10 percent van de bevolking. Zij zitten echter op sleutel posities en oefenen een macht uit die met democratie niets te maken heeft. Ik ;.oem het een terreur die op de massa wordt uitgeoefend." Ridder Van Rappard zegt een boodschap te hebben voor het volk. „Ik stam uit een oud geslacht, dat tot traditie heeft van generatie op generatie het volk te dienen. Geld is tegenwoordig geen onder scheiding meer in rang en stand. Ieder een heeft geld, maar de mensen zijn niet gelijk. Mijn „clan" heeft uit het verleden Advertentie i international Een Japanse firma heeft een verfkwast ontwikkeld, die automatisch van verf wordt voorzien. Deze circuleert door een gesloten kanaal in de steel, dat met een kraan kan worden geopend. De verf wordt opgepompt uit een tank, waarop desgewenst verscheidene kwasten kunnen worden aangesloten. Zo zou snel-opdrogen- de verf of eventueel ander dekkingsmate riaal ook op moeilijk bereikbare plaatsen zuinig aangebracht kunnen worden, met als tweede voordeel een aanzienlijke tijd en materiaalbesparing voor de schilders. (ETEP). een eruditie meegekregen die anderen missen. Daarop behoeven wij ons niet op voor te staan, maar dat is nu eenmaal zo. Die geestelijke waarden kunnen wa pens zijn tegen het proces van veront- menselijking, dat men thans alom waar neemt. Ik tracht die wapens te gebrui ken. Ik weet wel: «mijn „clan" heeft een ongrijpbaar aureool, dat zich gemakke lijk tot onderwerp van lachen, honen en grapjasserij weet. Zij die deze cultuur- kledij missen, schuwen ons als de pest. Maar ik voel het als een plicht mijn stem te verheffen als de eeuwigheids waarden worden aangetast." Hij laat zijn stem horen op een wijze die door zijn karakter wordt bepaald. Als je wordt achtervolgd door straat honden bieden vermanende woorden geen uitkomst, dan moet je gewoon terugtrap pen en dat doe ik. Als ik zie hoe door televisie, radio en pers de positieve krachten in ons volk worden afgemaakt, als ik zie en hoor hoe onderontwikkelde vlegels op het t.v.-scherm hun boosaar dige pedanterie ten toon spreiden, dan voel ik het als mijn plicht daartegen in woord en geschrift op te treden. Ons cul tuur-arme landje dreigt in een stadium te komen waarbij het belang van de emancipatie van de prostituees en de homoseksuelen op tendentieuze wijze wordt overtrokken. Daar moet iets te gen worden gedaan." Zo rebelleert Gorinchems burgemees ter tegen de stroming die de monarchie zou kunnen aantasten, tegen kunstenaars die volgens hem kunstemakers zijn en te gen „de schaamteloosheid waarmee ve len met hun eigen tekortkomingen te koop lopen". Critiek op mensen die zich niet kunnen verweren maakt hem zeer boos. „Het is zo langzamerhand een ge bruik geworden om via pers, radio en .v. hoger geplaatsten met smakeloze grappen en smalende termen te hekelen. Het streven om gevestigde reputaties te kraken, zonder dat men nauwgezet de kwaadsprekerij en laster aan de werke lijkheid en het landsbelang toetst, is schering en inslag. Maar een goed geor ganiseerd recht van antwoord ontbreekt in Nederland helaas." Moderne kunst kan geen genade vinden in de ogen van mr. Van Rappard. „Op gevaar af dat men mij ouderwets noemt, blijf ik van mening dat kunst erop ge richt moet zijn om de goede smaak van de gewone mens te veredelen en die mens tot schoonheidsbesef op te voeden. Maar door de erkenning van non-figuratieve uitingen als kunst hebben tienduizenden hun kans gekregen voor kunstenaars door te gaan. Het gevolg hiervan is dat de kwalificatie „kunstenaar" die traditio neel de mens een zeker aureool ver schafte, een aantal mensen heeft verleid tot mateloze zelfoverschatting, gepaard gaande aan luidruchtige en brutale gel dingsdrang. Men moet bij mij niet aan komen met de grollen van de zich tot genie verheven wanende kunstnozems met hun ziekelijke belangstelling voor de biologische wisselwerking van 's mensen lichaam. Als zo'n kunstemaker bij wijze van spreken uitwerpselen schildert en zo iets als kunst wil presenteren, ben ik zo vrij om te zeggen dat het stinkt." Ridder Van Rappard verwijt de rege ring dat zij niets doet om de bevolking te bescherrhen tegen de aantasting van het geestelijk welzijn. Als voorbeeld noemt hij het boek „Ik Jan Cremer". ,Dit boek speculeert op de infantiele sen satie en heeft niets met kunst te maken. Het is helemaal geen kunst om schut tingwoorden in een boek te verwerken zoals de met ordinaire sex-complexen be hepte poen-zoekers als Cremer c.s. ple gen te doen", zegt hij. „Dat de regering niets heeft gedaan om met de strafwet in de hand het boek te verbieden is niet omdat zij het geen staaltje van pornogra fie van de allerergste soort vond, maar louter en alleen uit angst, dat een goed georganiseerde bende, die verschillende publiciteitsmedia beheerst, de zaak zó in het belachelijke zou trekken, dat daaruit Advertentie JUWELIER HORLOGER Een betoverende keu ze! Van klassieke gou den slavenarmbanden tot schitterende fanta siemodellen. SARTELJORISSTRAAT t HAARLEM Ridder van Rappard politieke beroering zou kunnen ontstaan." Mr. Van Rappard ziet zijn strijd tegen „verontmenselijking" allerminst als hope loos. „Terwijl wij ogenschijnlijk nog mid den in de schuttingwoordensfeer verke ren. wenden zich gelukkig steeds meer mensen zich met onverholen walging af van de erotomaanse complexen en het faecalofagistische trammelant, waarmee een deel van de kunstwereld de publieke sfeer blijft vervelen: Ik hoop dat ik vroeg of laat de steun zal krijgen van publici teitsmedia opdat wij te samen de ratten uit de holen kunnen jagen." Hij krijgt veel brieven, ook van men sen die hem voor gek verklaren. „Dat neem ik op de koop toe. Ik vecht op mijn eigen manier en ik weet, dat ik onge makkelijk, agressief en niet vrij van Don Quichotterie ben. Maar er zijn steeds meer mensen die het belang van mijn „kruistocht" inzien." De voor het recht op kinderbijslag krachtens de kinderbijslagwet voor klei ne zelfstandigen geldende inkomensgrens die sedert 1 januari 1965 4600 per jaar bedraagt wordt met ingang van 1 januari 1966 verhoogd tot 4900. Advertentie 3 voorbeelden uit een 30 tal mogelijkheden !5»a ruwn-R® Apple Blossom TALC POEDER van Helena Rubinstein niet zo maar een toilet poeder doch: een aureool van heilzame werking en eeur 6>95 Helena Rubinstein's FOAM BATH In 2 aparte geuren. Een aantal weelde-baden in bijzonder aantrekke lijke verpakking 9.50 -15.25 Complete Apple Blossom verrassing EAU de RUBINSTEIN en LUXE ZEEP in gelijke verheven parfu mering compleet 14.25 (ook in het exotische „Noa-Noa" verkrijgbaar). Met verontwaardiging en ergernis las ik vorige week donderdag in uw blad, een ingezonden stuk, dat niet anders behels de dan vuilspuiterij over prinses Beatrix en haar verloofde! Hoe is mogelijk dat uw blad zich er voor leent, die grove kwetsende woorden te plaatsen! Hoelang zal dat minderwaar dig geddte nog ongestraft door mogen gaan? In de hoop dat niemand hun geluk in de weg kan staan en dat ik op m'n hoge leeftijd het huwelijk nog mag bele ven. A. E. ALLART-JKVR. SICKINGHE, Haarlem. Naar aanleiding van de brand afgelopen zondag op het Frans Loenenhofje is ge bleken hoe onverantwoordelijk het is dat daar geen telefoon is. Doordat er toeval lig een jonge man bij de opzichter van het hofje op bezoek was is verdere uitbrei ding van de brand voorkomen. Deze jon geman is namelijk vliegensvlug naar het dichtstbijzijnde adres, waar telefoon was gehold. Hij belde daar de brandweer, die onmiddellijk ter plaatse was. De oude opzichter (82 jaar), die een zieke vrouw heeft, zou dit onmogelijk zo vlug hebben kunnen doen. MEJ. C. BRONSDIJK, Haarlem. Advertentie VELASQUES ALCAZAR Sinds 64 succes-bolknak. Vervaardigd volgens Velasques-patent nr. 86596, dus: de kwaliteit van een dure sigaar en dat voor dertig centl De Amsterdamse gemeenteraad heeft besloten 'zijn medewerking te verlenen aan de vestiging van Mobil Oil. Veel werkelijke belangstelling bestond er blijk baar niet bij de leden, want een Amster dams dagblad vond dat de fracties en B. en W. met hun bijdragen tot het debat beneden het belang van de zaak bleven. Zelfs het feit dat zij de inlichtingen die zij wensten over de voorwaarden die aan Mobil Oil gesteld zijn, niet kregen was geen bezwaar om vóór te stemmen. Men wacht dus maar af. In felle tegenstelling tot deze houding staat een artikel in Vrij Nederland van 15 november 1965 onder de veelbeteke nende kop „Prestigepolitiek vóór natio naal belang." In dat artikel wordt ver meld dat Amsterdam en Rotterdam tot het laatst hebben getracht elkaar het ka pitale bedrijf van Mobil-Oil af te snoepen. Het werd uiteindelijk Amsterdam, na tuurlijk, want: waar kon M.O. voor 96 cent per m2 aan kostbare bouwgrond ko men; waar kon M.O. zijn vestigingsbe- sluit beloond zien met een tienjarig con tract voor de levering van zwavelrijke olie voor het gemeentelijke energiebe drijf; waar was een gemeente bereid, uit dankbaarheid, een serie terreinen voor Mobil pompstations af te staan voor zegge en schrijven één gulden per jaar? Vrij Nederland betwist het of de vesti ging van M.O. aan het Noordzeekanaal zo urgent is als het Amsterdams gemeen tebestuur nu wil doen voorkomen en met de vestigingsvoorwaarden extra demon streert. V.N. vraagt zich af, of Amster dam in de Mobil-affaire niet primair prestigeoverwegingen in plaats van eco nomische een rol laat spelen en zegt dan dat Amsterdam er verstandig aan zou doen zijn toevlucht niet tot een bedrijf als M.O. te nemen en licht dat verder met zeer aansprekende argumenten uit voerig toe. Conclusie van V.N.: „Waarmee men, alles overziend, tot de slotsom moet ko men dat rond de Mobil-Oil affaire vragen zijn gerezen. Bij gebrek aan een werke lijk nationale politiek voor onze zee havens doen de havens wat zij kunnen er doordrukken; wordt hun ontwikkeling voor een niet gering deel bepaald door een politiek-van-het-prestige. Dat kan soms stedelijk wel een aardig spektakel stuk opleveren, regionaal tot verstoring van een gezonde ontwikkeling leiden en nationaal-economisch brokken geven, die zelfs niet met Mobil-plastic te lijmen zouden zijn." Het is te hopen dat het uitvoerige en ernstige betoog van Vrij Nederland een even gedegen en ernstige bestudering moge vinden bij de Staten-Generaal wan neer zij binnenkort de pijpleidingwet te behandelen krijgen. Zonder die pijpleiding géén Mobil-Oil. T. F. ROOS, Santpoort. Met voorbeeldige ijver heeft de politie te Enschede de twee jeugdige „D'raus Klaus" kladders opgespoord. Hoe jammer, dat de politie bij vori ge gelegenheden de bedrijvers van klad- derijen van hakenkruisen en de schen ners van joodse grafzerken op de kerk hoven niet met dezelfde voortvarendheid te pakken heeft kunnen krijgen. Wel vreemd, dat dit soort lieden nooit opge spoord kon worden. Wat hier- m te denken??? J. SCHEFFENER-KULB, Heemstede. De raad van bestuur van de Hoogovens heeft alle maatregelen genomen om de luchtverontreiniging zo minimaal moge lijk te doen zijn. Hoe minimaal deze ver ontreiniging is kanomen zeven dagen per week gaan zien en ruiken. Van Mobil Oil staat gelukkig nog geen schoorsteen overeind, maar ongetwijfeld heeft ook deze industrie een raad van be stuur die alle maatregelen zal nemen om de luchtverontreiniging zo minimaal mo gelijk te doen zijn. De raffinaderij die na Mobil Oil komt heeft een raad van bestuur, die... Het is een troost, dat de 2500 nieuwe werkers die de Hoogovens de komende ja ren nodig heeft en de Mobil-arbeiders er geen last van zullen hebben na hun werk woningen zijn er niet en dus zul len ze wel ver van dat werk gehuisvest moeten worden. Waar zijn die werkers eigenlijk? Of is het tekort na het heien van de eerste Mobil-pa 1 opgeheven? Net zo min als de heer Brandes heb ik tot nu toe iemand gesproken, die vóór de vestiging van Mobil Oil is. Verhef uw stem ertegen bij de leden van de Staten- Generaal, Gedeputeerde Staten en Pro vinciale Staten, bij dag- en weekbladen. Doe het nu. F. WESTERBEEK, Haarlem. Een Nederlander die onlangs deelnam aan een betoging tegen het huwelijk van prinses Beatrix beklaagde z;ch over het feit dat zijn naam op de lijst van de B.V.D. geplaatst was. Minister-president Cals ver galoppeerde zich kennelijk tijdens het Ka merdebat door de verzuchting te slaken dat die „sprookjes" spoedig de wereld uit geholpen zouden worden. Hij schijnt zelf weinig op de hoogte te zijn van de werkzaamheden van deze B.V.D.immers iedere minister in Neder land veegt uitsluitend zijn eigen straatje schoon. Wij zijn nu eenmaal een volk van praters. Maar vanwaar die angst? In 1939 hadden we ook een B.V.D. ei toen werden rond onze verdedigingslinies belangrijke werken uitgevoerd door de Duitse A.E.G. Desondanks heeft men er zich over ver baasd, dat de Duitse soldaten over betere stafkaarten beschikten dan onze landver- dedigers. Knap werk uiteraard van onze B.V.D Wat hebben wij democratische Neder landers van de B.V.D. te vrezen? Het is prettig werk in dit koude jaargetijde bij de warme kachel lijsten aan te leggen van hen die eerlijk voor hun mening uitkomen. Wat zou een ambtenaar zonder een zee van papieren zijn? IV^ar we geloven dat die „gevreesde" B.V.D. nog niet door heeft dat dc lijsten van het zogenaamde „Actiecomi té" vrijwel uitsluitend in Amsterdam heb ben gecirculeerd en dat het „tegen" stem men beslist geheel onafhankelijk is van partijpolitiek en maatschappelijke positie. Men kan zich vergenoegen met een „lauwe" Kamervertegenwoordiging die „om des vredes wille" een wankel kabinet in stand tracht te houden, maar men gelooft toch niet dat gewezen verzetsstrijders klakke loos achter het woord staan van een oude meneer Ritmeester, die van het leven niets meer te verwachten heeft? Laat het N.I.P.O. eens een onderzoek in stellen naar de werkelijke mening van ons volk, dat zeker niet gebaat is bij de ge meenplaats „traditie". Als het tenminste mag van minister Cals. Wat zullen de he ren van de B.V.D. dan lang bij de kachel kunnen zitten! E. W. BOSDIJK. Haarlem. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Advertentie Uw artikeltje over de moeilijkheden waarmee voetgangers, die van de Turf markt naar de Langebrug wilden over steken, zo lang te kampen hebben gehad, heeft wel succes gehad. Het stond vrij dags in uw rubriek „Mensen en Dingen" en de maandag daarop waren straten makers van de gemeente bezig, op het zandpad langs de Kampervest een keurig tegelpad te leggen. Vooral bejaarde voet gangers, die niet zo snel uit de voeten kunnen komen om de van de Langebrug aanstormende auto's te ontwijken, zijn daarmee gebaat. Temeer nu er in het midden van de rijweg ter plaatse geen vluchtheuvel meer ligt zoals vroeger. Helaas wordt het nieuwe tegeltrottoir nu vaak onbereikbaar door grote opleg gers en auto's die er langs gemarkeerd worden. Misschien wilt u daarop ook eens de aandacht vestigen, opdat de gemeente er een bordje plaatst om het parkeren langs het stukje tegel trottoir te verbieden. Anders is die verbetering voor de voet gangers nutteloos geweest. B. K. V.D. LINDEN, Haarem.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11