Expansie in Zweden wordt gestuit Produktiecapaciteit remt industriële vooruitgang ELISABETH BAS UITGAAN IN HAARLEM» I. K A N PARAAT N.V. „BETER HOREN VAN LOON BLOEMENDAAL Gevato directeur ontslagen Koninklijke onder scheiding met reprimande uitgereikt Billiton investeert f 12 miljoen in Zeeuwse vestiging Markthandel gaat ook zegeltjes uitgeven Tuinbouw leed weinig van de vorst Doden in het verkeer Hond geslagen met een steigerpaal Wensen van Studenten- vakbeweging TV-camera houdt klanten in het oog het beste! MORRIS- en M.G. AUTOMOBIELEN gemaakt voor uw hand ZON TE HUUR VRIJDAG 19 NOVEMBER 1965 15 Staal en metaal Onze melangeur gaf u Cellulose en papier NIEUW!! - KL 6730 PHILIPS HOORAPPARATEN PROGRAMMA '66 77 Alle modellen uit voorraad leverbaar Kerkelijk nieuws TENTOONSTELLINGEN MUZIEK HET „GOUDEN HART VAN SINT KLOPT WARM VOOR IEDERE VROUW JUWELIER--HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 - TELEFOON 13004 TONEEL BALLET VOLKSUNIVERSITEIT DIVERSEN parfum perfekt afgesloten P. liil parfum nevelfijn verstwen PHILIPS HOOGTEZON VERHUUR MEDISCH INSTRUMENTHANDEL PTT kon Amerikanen nog wat leren Gedurende de periode juli-september heeft de Zweedse industrie niet in een zo danig tempo kunnen ontwikkelen als in de beide voorafgaande kwartalen. Uit de conjunctuurbarometer van het Instituut voor Economische Research blijkt dat het expansietempo in de laatste drie maan den van het jaar niet veel hoger zal zijn dan dat van de voorafgaande periode. Het lagere groeitempo dat ten dele moet wor den toegeschreven aan de invloed van de vakanties, is andersdeels te wijten aan de volledige benutting van de produktieca paciteit, waardoor verdere expansie uitge sloten is. Ook het feit dat de arbeids reserve is verdwenen maakt het onmoge lijk de produktie verder op te voeren. Behalve deze factoren is er ook nog »en rem op de produktie in sommige sec toren van het bedrijfsleven als gevolg van het teruglopen van de vraag. Deze om standigheid is in het bijzonder merkbaar in de cellulose-indusfrie. In deze sector viel in het derde kwartaal de enige pro- duktievermindering te constateren. Alle andere sectoren van het bedrijfsleven konden nog een produktie-uitbreiding op geven, ook al neemt het aantal nieuwe opdrachten hier en daar af. Een steeds groter aantal ondernemingen acht de voorraad gereed produkt te groot in ver houding tot de ontvangen orders. In de staalindustrie wordt voor het vier de'kwartaal gerekend op een stijging van de produktie. Voornamelijk is dit een ge volg van de toegenomen produktiecapaci teit. De omvang der nieuwe opdrachten zal vermoedelijk niet veel wijziging on dergaan. Met name op de binnenlandse markt zullen de verkoopprijzen der staal industrie onder druk blijven staan. De ontwikkeling in de metaalnijverheid Advertentie blijft nog in snel tempo voortgaan. De orderportefeuille vertoont een alleszins bevredigende aanblik. Verwacht wordt dat de produktie in het vierde kwartaal verder zal toenemen, terwijl de prijzen zich op het bestaand niveau zullen kun nen handhaven. Alleen voor sommige ex- portprodukten zal enige teruggang moge lijk zijn. In de metaalnijverheid blijft nog altijd een groot tekort aan arbeidskrach ten bestaan. In de cellulose-industrie laat de ontwik keling nogal wat te wensen over. In het derde kwartaal is de produktie afgeno men en verwacht wordt dat de orders en de produktie op het bestaande niveau gehandhaafd worden gedurende de rest van het jaar. De celluloseprijzen vertonen een neergaande tendens. Daarentegen bleven in de papierindu strie de vooruitzichten redelijk gunstig. De produktie kon zich in het derde kwar taal op het niveau van de voorgaande tijdvakken handhaven, maar daar bijna de gehele capaciteit wordt benut is het moeilijk tot een produktievermeerdering te geraken. In het vierde kwartaal zou een lichte vermindering in de bestellin gen zijn te verwachten. Een voortgezette stijging van de pro duktie wordt verwacht in de houtindu strie, waar al bijna aan topcapaciteit wordt gewerkt. Bij de houtzagerijen is een lichte teruggang in de exportorders te bespeuren. Advertentie h/h^AAAAAAAA#W»AAA#WW%#WVIW%AA#WWl#WI#WWWWWWWV%»WW%/WWWWWWWWW\AAAAAAA#WWVWW%#WWhA<WWWMWWV^\AAA#WW%A#VWV Het super Power achter-het-oor-hoortoestel Wagenweg 124 Telefoon 14461 Schoterbosplein 19 Telefoon 51088 Desgewenst demonstratie aan huis. De buitengewone aandeelhoudersverga dering van de N.V. Internationale Vlees waren- en Conservenfabrieken „Gevato", die was bijeengeroepen om te be slissen over het lot van de geschorste algemeen-directeur, de heer O. J. Köh- nen, heeft deze met algemene stemmen ontslagen. In het directiebeleid van de heer Köhnen hebben zij voldoende aan leiding gevonden om het op de agenda ge plaatste ontslag te verlenen. De algemeen directeur werd op 21 sep tember door de raad van commissarissen geschorst „in verband met beleidskwes ties" zo meldde toen een communiqué. Nadien werd vernomen dat het bedrijf belangrijke bedragen van de directeur te goed zou hebben. Op grond van deze vor deringen werd het faillissement aange vraagd en onlangs uitgesproken. De heer F. H. Köhnen, adjunct-directeur is even eens op 21 september geschorst en later ontslagen. Gevato is een besloten vennootschap: de aandelen bevinden zich bij een beperk te kring van belanghebbenden. Vijftig per cent van het aandelenkapitaal is in han den van de Engelse Fitch-Lovell Groep in Londen en 25 percent zit bij de nieuwe vlees-combinatie in Rotterdam. De ontsla gen directeur bezit ongeveer 23 percent en president-commissaris Van der Ven be schikt over een zeer gering belang. Advertentie VLISSINGEN De burgemeester van Nieuw en Sint Joostland, mr. F. S. K. J. de Graaf van Randwijck, heeft het raads lid van de P.v.d.A. C. van Nimwegen een reprimande gegeven toen hij hem een ko ninklijke onderscheiding uitreikte. Hij zei eerst nog te hebben geaarzeld de onder scheiding uit te reiken omdat de heer Van Nimwegen, die een pittige oppositie pleegt te voeren, een hem niet welgevallige op merking had gemaakt in de laatste raads vergadering. De onderscheidene maakte zich over dit voorbehoud zo boos, dat hij met de vuist op tafel sloeg en de burgemeester in on vervalst Zeeuws uitlegde dat deze konink lijke onderscheiding verstrekt werd door de koningin en niets te maken had met zijn lidmaatschap van de raad. Op dit punt' van de hevige discussie herinnerde de burgemeester zich dat de heer Van Nimwegen het woord niet had gevraagd. Hij achtte het gesprokene dan ook niet gezegd en besloot met een hamer' •lag ijlings de discussie. prijzen vanaf ƒ4.975.- Korte Kleverlaan 30-42 Telefoon 59311 (3 lijnen) Geopend van: 8.00-22.00 uur ook op zaterdag Gespecialiseerde werkplaats en service-center Advertentie 0.95 - 1.50 - 1.95 - 2.75- 3.75 Geref. Gemeenten Beroepen te Zoetermeer A. Vergunst te Rotterdam-C. Bedankt voor Slikkerveer A. Hofman te Zeist. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Beverwijk P. J. Hooidonk te Zwolle. Zeeland zal er binnen afzienbare tijd een belangrijke industrie bij krijgen. Bil liton - M. en T. Chemische Industrie heeft besloten om de nieuwe chemische fabriek in de provincie Zeeland te vesti gen. De fabriek zal leiden tot een concen tratie van de verschillende produkties van Billiton - M. en T. In het nieuwe be drijf zal een bedrag van ruim 12 miljoen worden geïnvesteerd. De nieuwe chemische industrie zal ver rijzen op het industrieterrein Vlissingen- Oost (Zuid-Sloe). Billiton - M. en T. Che mische Industrie werd in 1963 opgericht. De vennootschap is voor de helft in Ne derlands bezit en voor de andere helft Amerikaans eigendom. In de fabriek zul len organo-metaalverbindingen worden vervaardigd. Een speciale door de Centrale Ver eniging voor de Markt-, Straat- en Ri- vierhandel ingestelde commissie heeft besloten op korte termijn een landelij ke zegeltjesactie voor de ambulante handel te starten. Het doel ervan is: reclame voor de ambulante handel. De realisering van het plan is versneld door plaatselijke initiatieven, waar door men een chaos vreesde. Het eer ste initiatief daartoe werd in Enschede genomen. Om verwarring onder het publiek te voorkomen, gaat men nu de landelijke zegeltjes propageren. Men hoopt met de actie op 1 januari 1966 te kunnen starten. Volgens het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft de vorst niet veel schade aangericht in de tuinbouw. De grootste schade was er bij de bloem kool in Bovenkarspel en omgeving, die bevroren is, en bij geoogste maar nog op het land liggende knolselderij. Verder is er misschien ook schade bij andere kool soorten, die nog te velde staan. De prijzen zijn tijdens de vorst omhoog gegaan. Gisteren toen het zachte weer leek te zijn teruggekeerd, waren ze weer lager. Spruiten, die tijdens de vorst niet geplukt konden worden, daaalden van een gulden tot zestig cent per kilo. Op de Lieshoutseweg in St. Oedenrode is de 'tachtigjarige heer H. C. van Gor- kum uit Schijndel verongelukt. De man zwenkte met zijn fiets plotseling naar links, werd door een auto aangere den, tegen het wegdek gesmakt en daar na door een andere auto overreden. Bij het oversteken van de rijksweg in Maasbreek is de 63-jarige mevrouw J. M. C. Bruijnen-Schobbers uit Baarlo met haar fiets floor een personenauto aange reden. Het slachtoffer overleed enkele ogenblikken later aan de opgelopen ver wondingen. In Helmond is de 69-jarige H. van Beers uit die plaats overleden aan de ge volgen van een verkeersongeval dat hem verleden maand overkwam. Toen verloor de man de macht over het stuur van zijn bromfiets en sloeg vervolgens met zijn hoofd tegen een vrachtwagen. Wegens mishandeling van een hond heeft de politie tegen een inwoner van Borne proces-verbaal opgemaakt. De hond eigendom van B. S. had zijn konijnen ge beten. Hierover ontstak de man in woede. Hij greep een steigerpaal en sloeg het dier ermee. De hond bleef met een verbrijzel de kaak en een gebroken voorpoot liggen. De politie ontfermde zich over de hond en transporteerde het dier naar de vee- artsenijkundige dienst in Utrecht. De voorzitter van de Studentenvakbe weging, de heer C. J. Hollemans, heeft bij de opening van het vierde landelijke congres van de S.V.B. in Utrecht gepleit voor een regeling, waarbij diegenen die een aantal malen voor hetzelfde examen gezakt zijn, de toegang tot de universiteit ontzegd kan worden. Hij critiseerde de zijns inziens trage gang van zaken bij de democratisering van het onderwijs. Bij het bedrijfsorganisatorisch beleid van de universiteiten worden volgens hem fouten gemaakt die handen vol geld kosten. Hij wees selectie-examens vóór het begin van de studie af en wenste een selectieve en voor het vak representatieve propadeuse aan het eind van het eerste studiejaar en pleitte er voor, kinderaftrek, kinder bijslag, kindertoelage en rijksstudietoela ge in één pot te stoppen, waaruit op grond van studieprestaties aan allen uitbetalin gen kunnen worden gedaan. Vóór 1970 moeten bijna 40.000 studentenkamers wor den gebouwd. De Studentenvakbeweging wil studentenwoningbouwverenigingen op richten waar plaatselijke stichtingen te kortschieten. Het congres wordt bijgewoond door een delegatie van de studentenraad uit Rus land, de heren S. Shostakovsky en L. Se- tunsky. De heer Setunsky sprak in een begroetingswoord de wens uit dat in de toekomst de samenwerking tussen Russi sche en Nederlandse studenten zal worden uitgebreid. De openingszitting werd ook bijgewoond door de voorzitter van de P.v.d.A., dr. J G. H. Tans, het P.S.P.-Tweede-Kamerlid de heer P. A. Burggraaf, en door verte genwoordigers van het N.V.V., van de Amerikaanse ambassade en van de Aca demische Raad. Vishal: Van 20 november af „Moderne kunst uit eigen bezit", waaronder nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 10 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middeleeuw se beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. (Dagelijks 10 tot 17 u., zon- en feestdagen 13 tot 17 u.; zater dags ook van 20.30 tot 22.30 u). Prenten kabinet: expositie uit eigen verzameling. Museum van Looy (hoek Kamperlaan- Kleine Houtweg): Expositie van Israë litische schilders. Geopend dagelijks van 10 tot 17 u. en 's zondags van 13 tot 17 u. Tot 29 november. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Cruquius Museum, Heemstede. Historische stoommachine en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingen. Van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 u.; zaterdags na 12 u. en zondags gesloten. Teylers Museum, Spaarne 16: Expositie van aquarellen, tekeningen en etsen van Adriaen van Ostade. Permanente expo sitie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. (Dagelijks, behalve zon dag en maandag 10 tot 16 u., zondag van 13 tot 16 u. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede)Ex positie van tekeningen van H. L. Pre- nen en beeldhouwwerken van Anneke Höfte. Op werkdagen van 9.30 tot 18 u. Tot 10 december. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein/Korte Houtstraat): Expositie van tekeningen van Nic. Jonk. Dagelijks van 10 tot 18 u. en van 20 tot 22 u. Zon dags van 14 tot 17 u. en van 20 tot 22 u. Tot 30 november. Vrijdag 19 november, Concertgebouw, 16.15 en 19.30 u.: Jeugdconcert door het Noord- hollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Bart van Beinum. Solist: Polo de Haas (piano). Programma: Biber, Barber, Ra- vel, César Franck, Tsjaikofsky. Jules de Corte, de zanger, dichter en componist van het Nederlandse levenslied, treedt op in het inter nationale programma van Cobi Schreijer in de Haarlemse Waag- taveerne aan het Spaarne. De Waag- taveerne is vrijdagavond, zaterdag avond en zondagavond geopend van negen tot twee uur. Vrijdag 19 november, Hervormde Kerk (Heemstede), 20 u.: Concert door de Christelijke Gemengde Zangvereniging „Heemstede", het „Sions Kerkkoor" en het „Sions Meisjeskoor" o.l.v. Teke Bijls- ma. Solisten: Ans Philippo (sopraan) en Leen Nijdam (orgel). Programma: J. S. Bach, Haydn, Van Westering, Zwart, Tye en anderen. Zaterdag 20 november, Immanuelkerk (Haarlem-Noord), 20 u.: Concert door het Noorderkerkkoor o.l.v. Pieter de Jong. M.m.v. Gerrit van Slooten (trombone), Wim Seringa (orgel), Guus Spaan (fluit), Pieter de Jong (clavecimbel). Zaterdag 20 november, Concertgebouw, 20.15 u.: Beethoven-recital door Hans Richter-Haaser (piano). Dinsdag 23 november, Concertgebouw, 20.15 uur: Concert door de Gemengde Arbei ders Zangvereniging „De stem des volks" o.l.v. Dick Dekker. M.m.v. „Kunst en Strijd" uit Amsterdam en het Noordhol lands Philharmonisch Orkest. Program ma: Saint Saëns en Rossini. Woensdag 24 november, Concertgebouw, Advertentie M 20 u.: Concert door het „Haarlems Jeugd Orkest!' o.l.v. André Kaart. Programma: Schuyt, Handel, Mozart, e.a. Woensdag 24 november, Concertgebouw (Tuinzaal), 20 u.: Concert door „Zang en Vriendschap" o.l.v. Jan Laarveld. Solist: Rinus Groot (piano). Programma: Mozart, Brahms, Britten e.a. Zaterdag 20 november, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Vuile handen" van Sartre. Regie: Theo Kling. M.m.v. Guus Hermus, Carol Linssen, Ina van der Molen, Marja Kok, Ferd. Sterne- berg, Peter Aryans, Ben Hulsman, Jaap van Donselaar en Jeroen Krabbé. Zondag 21 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Centrum met „De mil- jonaire" van Shaw. Regie: Vladek Shey- bal. M.m.v. Elisabeth Andersen, Bep Dekker, Nell Knoop, Ton van Duinho ven, Wim van de Heuvel, Peter Oost hoek, Ben Hulsman, Dries Krijn en Jaap van Donselaar. Vrijdag 26 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Studio met „Een geur van bloemen" van James Saunders. Re gie: Kees van Iersel. M.m.v. Marielle Fi- olet, Piet Kamerman, Ad Noyons, Frans Vorstman, Lex Goudsmid, Ingeborg Uyt de Bogaard, Ralph Wingers en Lou Steenbergen. Woensdag 24 november, Stadsschouwburg, 20 u.: Uitvoering door „Het Nationale Ballet" o.l.v. Sonia Gaskell. Muzikale begeleiding: Tilly Langedijk en Joop Stokkermans. Programma: „Aimez-vous Bach" (Brian MacDonald/J. S. Bach), „Pas de deux" (Marinus Petipa/R. Drigo), „Nachteiland" (R. van Dantzig/Debussy), „De groene tafel" (Kurt Jooss/Fritz Co- hen). Frans Halsmuseum, maandag 22 novem ber, 20 u.: „De ontmythologisering van de bijbelse boodschap" door prof. dr. mr. J A. Oosterbaan (tweede cursusavond). Frans Halsmuseum .dinsdag 23 november 20 u.: „Joodse woorden in de Nederland se spreektaal" door dr. J. Meijer (eerste cursusavond). Frans Halsmuseum, woensdag 24 november 20 u.: „Piramiden, rotsgraven, de verzor ging van doden, hemel en hel in het oude Egypte" door dr. J. Zandée. De Waagtaveerne, vrijdag, zaterdag en zon dag van 21 t-t 2 uur: Cobi Schreijer met haar internationaal programma. Gast: Jules de Corte. Jeugdsociëteit Ekestos, vrijdag 19 novem ber, 20 u.: Dansavond m.m.v. „The Hott- letts". Jeugdsociëteit Ekestos, zaterdag 20 novem ber, 20 u.: Dansavond m.m.v. „The Groo ves". Jeugdsociëteit Ekestos, zondag 21 novem ber, 20 Dansavond m.jn.v. „The Occa sional Swing Combo". Jongerensociëteit Haarlem (Sportveld Kle verlaan) .zaterdag 20 november, 20 uur: Dansavond m.m.v. „The Green Spots". Concertgebouw, maandag 22 november, 20 uur: „Dagboek van een wereldreiziger" door Wim Dussel (lezing). Advertentie -i Wli ~\x;h a AUV'y<y^^T[ - "V j De Step verstuiver beschermt en behoudt de kracht en de geur van uw parfum (zelfs in het vliegtuig). Voor die ragfij ne, uiterst zuinige ver stuiving: alleen Step. Grote kollek- tie elegante modellen. Nu zelfs een after-shave verstuiver voor heren. Alleen een verstuiver van Step biedt haast onbeperkte garantie en wereld beroemde service. Let dus op! Een echte Step-verstuiver herkent u aan de blauwe verpakking. Let op het merk: PARIS Voor Nederland: Fresiaplein 3 - Wassenaar - Tel. 01751-4247. In de zaken van een groot kledingbe drijf in Amsterdam en Hilversum zijn sinds enige maanden televisiecamera's geplaatst, waarmee de bedrijfsleiders hel publiek kunnen observeren. In Hilversum is sindsdien het omzet-manco met een derde gedaald. In Amsterdam werden de afgelopen maanden tien winkeldievegges op heterdaad betrapt. In de Amsterdam se zaak staan 16 camera's, in Hilversum 8. Zij zijn voor het publiek duidelijk zichtbaar. Aan het personeel is de uit drukkelijke verzekering gegeven dat de installatie niet wordt gebruikt om toezicht op personeelsleden te houden. Advertentie reeds vanaf 10,— per maand Wagenweg 124 Telefoon 14461 Schoterbosplein 19 Tel. 51088 HAARLEM De commissie voor Posterijen, Telefonie en Telegrafie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden bezoekt op het ogen blik Nederland om zich op de hoogte te stellen van de Nederlandse vorderingen op het gebied van automatisering. De Amerikaanse parlementsleden wa ren zeer onder de indruk van de in Ne derland bereikte resultaten met automati sche postbehandeling en automatische te legrafie en telefonie. In Rotterdam za gen zij een demonstratie van het elek tronisch lezen van adressen. De voorzitter van de Amerikaanse commissie verklaar de in de in Nederland toegepaste syste men en ontwevp-systemen grote mogelijk heden te zien voor proefnemingen op gro te schaal in de Verenigde Staten, al rea liseerde hij zich dat hetgeen in een dichtbevolkt gebied met korte afstanden mogelijk is, niet altijd pasklaar is voor een groot land met een relatief kleine bevolkingsdichtheid.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15