Nederland kan over 2 jaar tien kernbommen maken C gentlemen NEUTRAAL EUROPA? P van duivenboden n.v. Wereldnieuws Van dag tot dag maar Instituut Strategische Studies: Anti-Rusk-betoger nog bewusteloos Britse kernproef in Amerika Scheepsrampen voor Franse kust Zware verliezen van VS in Vietnam raat ót oei m WIE WAT WAAR 1966 Dr. A. L. Constandse: öp de een warm geschenk Okom er eens kijken!9* VRIJDAG 19 NOVEMBER 1965 3 Achterstand ingelopen Bewerkt met gummistok Vrede op aarde Tien slachtoffers iiüSr hi §1 ONS JAARBOEKJE nu dagelijks verkrijgbaar Kort nieuws draion ruiten speciale aanbieding voor de st. nicolaas ged. oude gracht 108 -110 kruisstraat 22 spaarne 11 permanente meubelshow Staatssecretaris voor Financiën Hoef nagels, een jonge en volgens ingewijden veelbelovende kracht in het kabinet, zou volgens verklaringen in Haagse politieke kringen het land voor de keuze hebben gesteld de verhoging van de omzetbelas ting op schoeisel en textiel te accepteren of een nieuwe staatssecretaris te zoeken. In KVP-kringen neemt men blijkbaar aan dat deze soep niet zo heet zal wor den gegeten als zij wordt opgediend, zo dat tenslotte toch een compromis zal kun nen worden gevonden waardoor Kamer en itaatssecretaris tevreden kunnen worden gesteld. Men spreekt van halvering van de beoogde verhoging en een latere da tum van ingang. Het grote bezwaar van de Kamer tegen deze verhoging was, dat juist de econo misch zwakste bevolkingsgroep het zwaarst zou worden getroffen. Dat het kabinet dit bezwaar niet heeft kunnen ont zenuwen, blijkt uit de pogingen die het in het werk heeft gesteld om er iets anders op te vinden. De staatssecretaris echter wenst het land blijkbaar niet verder te laten genieten van zijn talenten, als het niet de daarvoor gestelde prijs betaalt. Het is natuurlijk duidelijk dat er in zo'n geval maar één ding te doen valt: de jonge, veelbelovende maar blijkbaar niet voldoende buigzame staatssecretaris te laten gaan. Want het dreigen met heen gaan betekent in feite iets veel meer dan een nadrukkelijke onderstreping van een itandpunt. Het betekent een zodanige zelfoverschatting, dat het grenst aan een motie van onmisbaarheid aan zichzelf. En dat is in een staatsstructuur die functio neert ten dienste van het algemeen be lang te enenmale onduldbaar, hoe ver dienstelijk een bepaalde figuur ook zijn mag en hoeveel hij ook belooft. De hefboom onder de meegaandheid der Kamer, die het kabinet wel eens moet gebruiken, mag in geen geval door één man in dat kabinet en dan nog wel een op de ondergeschikte post van staats secretaris worden bediend. Als het kabinet eensgezind van oordeel is dat het niet verder kan regeren, omdat de Kamer zijn beleid dwarsboomt, mag het dreigen met aftreden. Maar dat kan slechts gebeuren in zaken van overheersend en dwingend landsbelang, waarmee de beleidslijn van het gehele kabinet gemoeid is. Wanneer een staatssecretaris op een belangrijke post als Finaneiën een misgreep doet op een ondergeschikt punt, moet hij kunnen buigen. Textiel en schoenen heeft niets met principe-vragen te maken. Wel met de welvaart van gezinnen en de recht vaardige verdeling van lasten. En stok paardjes zijn niet alleen als speelgoed, maar ook als koersbepalers van kabinet ten volkomen uit de mode. LONDEN (Reuter en AP). .Buiten de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en China zijn nog negen andere landen in staat kernbommen te vervaardigen. Het zijn Canada, India, Japan, Noor wegen, Zweden, Zwitserland, West-Duitsland, België en Joegoslavië. Dit meldt het Britse Instituut voor Strategische Studies in zijn jaaroverzicht van de militaire machtsverhoudingen in de wereld. Zo wordt uitgedrukt in een jaarlijkse capaciteit van Nagasaki-kernbommen Canada in staat geacht per jaar 240 bommen te maken, India twee, Japan ruim 30, Bel gië 56, West-Duitsland 13%, Joegoslavië x/4. De drie landen die in staat worden geacht vóór 1970 kernbommen te maken zijn Nederland (tien kern bommen in 1967, Italië (134 in 1967) en Tsjechoslowakije (30 in 1970). Al deze landen beschikken volgens het Instituut over kernreactoren die nu voor vreedzame doeleinden worden gebruikt, maar die gemakkelijk voor de vervaardiging van bommen kunnen worden omgeschakeld. Het instituut is een particulier interna tionaal centrum voor onderzoekingen op het gebied van de defensie en de ontwa pening. Het heeft een internationale raad die is samengesteld uit leden die dertien nationaliteiten vertegenwoordigen. De in lichtingen van het instituut zijn afkom stig uit velerlei bron, waaronder de Brit se attachés in ambassades over de gehe le wereld. In het overzicht, dat vandaag is gepu bliceerd, is onder meer te vinden dat de landen van het Warschau-Pact veel min der voor hun militaire macht betalen dan de landen van de NAVO. De Sovjet-Unie heeft haar sterkte op het gebied van lange-afstandsraketten in het afgelopen jaar met veertig percent verhoogd. Daardoor is haar achterstand op de Verenigde Staten in grote mate in gelopen. Volgens het instituut is het stra tegisch potentieel van China niet opmer kelijk toegenomen. Het ontbreekt dit land aan moderne vliegtuigen. Wel bouwt het thans jachtvliegtuigen, tanks en onder zeeërs, terwijl het vermoedelijk over Tijdens de feestvergadering van de zes tigjarige Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel te Amsterdam een feest waarop het ongeluk van excursisten bi; de Hoogovens een jammerlijke schaduw heeft geworpen heeft minister Den Uyl zowel als zijn Duitse coUega Schmü- cker een krachtig en vastberaden geluid doen horen over de EEG-politiek. „Des noods zonder Frankrijk, onvoorwaarde lijk vasthoudend aan de verdragen van Rome en Parijs", aldus was de samen vatting van beider betoog weer te geven, Het is en blijft echter de grote vraag of dergelijke exclamaties niet steeds verder wegdrijven van de werkelijkheid. Als feestrede doet zo'n flink betoog het uit stekend, maar het wordt voortdurend sterker gelogenstraft door de aarzelingen, die de Vijf „vastberaden voorstanders van supra-nationaliteit" te zien geven met betrekking tot de duidelijke Franse aansporingen tot compromissen. De oorzaak van die aarzelingen is dui delijk: het kan niet zonder Frankrijk, Dat Frankrijk ook niet zonder de EEG kan, moet daarbij even uitdrukkelijk on der oog worden gezien, maar aan de hand van deze twee gegevens tekent het com promis zich veel dwingender af dan het „desnoods zonder Frankrijk"-parool. Dat de economische vraagstukken sa menhangen met het overheersende en on wrikbare Franse doel om Europa politiek te ontworstelen aan de Amerikaanse voog dij, is geen geheim. Dat Frankrijk Euro pa wil maken tot een onafhankelijke macht naast de V.S. en in dat Europa een leidende rol wil vervullen, ontveinst niemand zich. Maar het is het grote, ta melijk eenvoudige vraagstuk van dit mo ment of de vijf regeringen niet geneigd raken, eieren voor hun geld te kiezen en De Gaulle op het politieke vlak gelijk te geven, om hun economische huid te red den. MONTEVIDEO (DPA) De achttien jarige student Jesus Rolan-Rojas, die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, deze week bij diens bezoek aan Montevideo in het gezicht ge spuwd heeft, ligt in een staat van diepe bewusteloosheid in het ziekenhuis. Hij heeft een schedelbreuk die hij opliep, toen hij door de politie na zijn daad met de gummiknuppel bewerkt werd. Hoewel de pers in Uruguay het gedrag van de student veroordeelt, protesteert zij fel tegen het optreden van de politie tijdens het bezoek van Rusk. (Van onze correspondent) LONDEN - Premier Wilson heeft in het Lagerhuis verklaard dat de Britten met succes een ondergrondse kernontploffing hebben uitgevoerd ter verbetering van de kernlading voor de Britse Polaris-projec- tielen. De proef werd in de V.S. genomen. Wilson zou de proef geheim hebben ge houden om critiek van Labours linker vleugel tijdens het partijcongres van eind september te vermijden. enkele jaren ook waterstofbommen zal kunnen vervaardigen. Het instituut zegt dat er geen bewijzen zijn voor de Russische bewering dat de reusachtige drietrapsraket, die dit jaar in Moskou werd getoond, in een ballistische baan of vanuit een baan om de aarde een lading van 50 megaton op een doel zou kunnen laten neerkomen. De kerstman in de Verenigde Staten heeft voor kleine jongens een aardig geschenk in petto een James Bond ;peelgoedauto met geheime knoppen. een vijandelijke spion van de voor bank wegschieten; machinegeweren, die uit de spat borden te voorschijn komen; een pantserplaat omhoog doen ko men om James Bond en de zijnen te gen achtervolgers te beschermen. In het noodweer, dat volgde op de koudegolf in Frankrijk, zijn tien zeelie den omgekomen. Bij het eiland Yeu voor de kust van het departement Vendee ontdekten vis sers het stuurloos ronddrijvende wrak van de trawler „Ton Michel". De zes op varenden bleken verdronken te zijn. Bij La Rochelle verging de sleepboot „Jean-Luc". Het schip, dat assist.entie verleende bij werkzaamheden in de ha ven, kreeg motorstoring. Toen de ankers waren losgeslagen liep het schip op de rotsen en zonk. Door de hoge golven kon den maar twee van de zes opvarenden worden gered. Het Deense vrachtschip „No-rth Wind" is donderdagochtend voor de Portugese kust tussen Aveiro en Oporto gezonken Een ander Deens schip heeft tien schip breukelingen aan boord genomen. Het aantal opvarenden was onbekend. De in Schotland gebouwde tinbagger molen Bangka I is gisteren in de Ierse Zee bij een storm met windkracht tien losgebroken van de Nederlandse sleep boot Ierse Zee. De mannen van Leen Smit slaagden erin een nieuwe lijn aan te brengen en de Bangka naar open water te slepen. De Nederlandse kustvaarder Zuidpool, die gisternacht door de Gaasterdijk van de Holland-Amerikalijn zeven kilometer uit de kust voor West-Kapelle was over varen, is tegen het einde van de middag in vijftien meter diep water gezonken. Advertentie Hiiü iluiJ iil£ [IA1KX0N1C jjiji SIR artikelen van 1.70 af - Produkten van het Huis WASHINGTON (A.P.) In de afgelo pen week zijn 108 Amerikanen in Viet nam gesneuveld. Het totale officiële Ame rikaanse verliescijfer sinds 1 januari 1961 is nu 1.095 doden. Dit waren de grootste Amerikaanse verliezen die ooit in één week tijdens de Vietnamese oorlog zijn opgegeven. Het aantal gewonden steeg met niet minder dan 358 tot 5.661. De Amerikaanse stellingen in de slag om de Ia Drang-vallei, 10 kilometer ten westen van de Cambodjaanse grens, lagen gisteravond onder zwaar mortiervuur van de Noordvietnamese troepen. De hele nacht was de vallei helder ver licht door fakkels. Doodvermoeide Ame rikaanse infanteristen, gedoken in hun mangaten,sloegen vier aanvallen af. De Noordvietnamese aanvallen werden on dernomen door sterke eenheden. Advertentie De zestienjarige Thomas Robinson uit Texas, wordt door een recher cheur van de FBI naar het gerechts gebouw geleid. De jonge Amerikaan werd gearresteerd, nadat hij ge tracht had de bemanning van een vliegtuig te dwingen koers te zetten naar Cuba om vluchtelingen op te halen. Thomas heeft zes schoten ge lost in de vloer van het toestel. (Telefoto). IWWIA/IAA/WWtfWWWtAAfWW MVVVVWVVWWWIMtAWVIfWVVWWVIMVVVWWWVVVVVIfIMVMt ftfUVWWtfUWWUWWUWWVWVUWl/WWVWVVt/WMWt/VAAr Schietschijf. Een Italiaanse journalist die teruggekomen is uit China, heeft be schreven, hoe Chinese schooljongens lessen krijgen in schieten met als schiet schijf de afbeelding van Amerikaanse coldaten. Op 22 november wordt ge neraal Charles de Gaulle 75 jaar. Hij is ondanks deze hoge leeftijd weer kandidaat voor het presidentschap van Frank rijk en men neemt aan dat hij zal worden herkozen. Na de „onthulling" in Newsweek van 1 november wordt dit voor uitzicht met enige beducht heid beoordeeld. Daarin kon men immers lezen dat de ge neraal toenadering zou willen zoeken tot de Sovjet-Unie om de Duitsers onder blijvende controle te houden en te voor komen, dat zij de beschikking zouden krijgen over kernwa pens. Hun integratie in Euro pa en hun hereniging in een soort „confederatie" zouden wel wenselijk zijn, maar op voorwaarde dat zij niet over de modernste wapens beschik ken en „omsingeld" blijven. Dan zou het ideaal van de Gaulle (waaraan hij reeds uit drukking heeft gegeven in vooroorlogse geschriften) ver werkelijkt kunnen worden, namelijk het herstel van een Europa, dat reikt „van de At lantische Oceaan tot aan de Oeral". Nu is het onwaarschijnlijk dat Newsweek een letterlijk verslag heeft kunnen geven van hetgeen de generaal zou hebben gezegd tot de (Neder landse) ambassadeur, die hem bezocht., Maar men herkent zijn filosofie, zijn ideaal. Nim mer wordt zo'n denkbeeld vol ledig verwerkelijkt. En de Gaulle heeft zo vaak gela veerd tussen tegengestelde standpunten, dat hij stellig een reserve-politiek moet heb ben. Hij is een te groot schaakspeler, om bijvoorbeeld de kans op een uitsluitend Westeuropese „confederatie" met grote Franse zeggenschap geheel prijs „Europa van te geven. Een de Atlantische Oceaan tot aan de Oeral" is dus slechts een der door hem gestelde mogelijkheden. Zou deze te verwezenlijken zijn? Bij nader inzien wel. Tot nu toe berust de vrede in Europa op een machtseven wicht tussen het Atlantische en het Oosteuropese blok, die elkaar wederzijds afschrikken met de vreselijkste wapens. Zozeer zijn zij voor elkaar be ducht, dat zij alles doen om een oorlog te voorkomen, die een wederzijdse zelfmoord zou zijn. Het alternatief is vreed zaam samenleven. Nadat de Franse minister Couve de MurviUe een bezoek had ge bracht aan Moskou, kon men in een communiqué van 2 no vember het volgende lezen over de mening van Couve en zijn Russische collega Gro- myko: „De beide ministers hebben met voldoening opge merkt dat sinds enige tijd zich een neiging manifesteert tot normalisering van de betrek kingen tussen Oost- en West europese staten. De steeds meer verbreide wens om tus sen alle Europese staten zulke betrekkingen te doen ontstaan wekt de hoop, dat geleidelijk een klimaat van ontspanning zal worden gewekt, dat de voorwaarden zou kweken voor een toenadering die samen werking van geheel Europa zou toestaan." Dit is een realistische be oordeling: de ontspanning neemt toe, de wens naar brede Europese samenwerking even eens. Deze ontwikkeling be rust op enige onmiskenbare feiten. Ten eerste groeit in West-Europa de ongerustheid over de Amerikaanse politiek buiten Europa. De militaire interventie in Santo Domingo laat vermoeden, dat de Ver enigde Staten overal in La tijns Amerika tussenbeide zullen komen, waar zij hun materiële belangen en stra tegische positie bedreigd ach ten. Zij beschouwen Midden- en Zuid-Amerika als hun ex clusieve invloedssfeer. Niet alleen wekken zij aldus sterke anti-yankee-reacties en wor den zij beschuldigd van „im perialisme en neo-kolonialis- me", zij dreigen West-Europa te betrekken bij conflicten, waaraan het part noch deel heeft. In Santo Domingo heeft president Johnson gehandeld zonder acht te slaan op zijn verplichtingen jegens de Or ganisatie van Amerikaanse Staten, de Verenigde Naties en de NAVO. Hij had ook de partners van het Atlantisch verdrag moeten raadplegen, want de Dominicaanse Repu bliek ligt binnen het gebied, dat wordt bestreken door de Noordatlantische alliantie. In West-Europa is dit optre den zeer kritisch en in het algemeen met afkeuring be oordeeld. Hetzelfde kan men zeggen van de Amerikaanse politiek in Vietnam. In het genoemde communiqué van Couve en Gromyko kon men ook lezen dat het beleid van Johnson groot onbehagen wekt. „De oplossing van dit probleem kan slechts worden gevonden op basis van een strikte toe passing van de akkoorden van Genève (van 1954) die eerbied eisen voor de onafhankelijk heid en de soevereniteit der staten van het Indochinese schiereiland en voor non-in terventie in de binnenlandse aangelegenheden dezer sta ten." Voor Amerikanen en Chinezen zou dus gelden: „Handen af van Indo-China", neutralisering, vreedzame co- existentie, eventuele hereni ging van Noord- en Zuid- Vietnam, die een soort Joego slavië zouden kunnen worden: wel „rood" maar neutraal. En als beschermers voor zulk een Indo-China werpen zich op: de Sovjet-Unie en Frankrijk. Ook in andere landen van West-Europa zijn velen ge neigd, zulk een oplossing te aanvaarden als zij mogelijk zou zijn_ De Italiaanse presi dent Saragat bracht in okto ber een bezoek aan Polen en bleek het eens te zijn met zijn gastheren, dat in Vietnam een einde aan de strijd moest wor den gemaakt „op basis van de akkoorden van Genève". West-Europa begint zich ook te distantiëren van de politiek van Johnson in Azië. Deze „neutralistische" ten dens vindt men in Moskou ten aanzien van de Chinezen. De ze laatste ontkennen, dat de Sovjet-Unie een Aziatische mogendheid zou zijn. Nu be staat de Sovjet-Unie uit tien tallen volken, maar de over grote meerderheid woont in Europa. De Russen worden ongerust en zij hebben geen enkel belang bij een bevor dering van de „grootheid" van China. Zij willen evenmin worden betrokken bij een eventuele Chinees-Ameri kaanse oorlog als de West europeanen. Daarom hebben zij zoveel belang bij het liqui deren van de strijd in Viet nam. Nog altijd treden de Russen op als beschermers van Noord-Vietnam, om dit niet geheel aan de Chinezen over te laten. Maar als zij bij voortzetting van de vijande lijkheden door de Amerikanen in het conflict worden ge sleept, al was het maar indi rect, dan zouden zij tegenover de Verenigde Staten aan de kant der Chinezen worden ge dreven. Niemand in Moskou wil dit. Men ziet dus een zekere eenheid van belangen groei en tussen West- en Oost- Europa, om de situatie in ons werelddeel te stabiliseren, op dat dit geen slagveld worde door de tegenstellingen tussen niet-Europese mogendheden. Kort gezgd: West-Europa wil niet op sleeptouw worden ge nomen door de Amerikanen, en Oost-Europa niet door de Chinezen. De kans dat er in ons werelddeel een oorlog ont staat om zuiver Europese kwesties (bijvoorbeeld Berlijn of de Duitse hereniging) wordt geringer, naarmate men beseft dat zulks tot zelfvernie tiging van Europa zou voeren. Betere onderlinge betrekkin gen kunnen daartegenover een sfeer wekken, waarin voor zulke problemen eerder een compromis kan worden gevonden. Deze analyse betreft nog geen realiteit maar een ten dens. In Parijs, waar men op nieuw het gevoel voor diplo matie in de vingertoppen heeft, beseft men dit. Er zijn natuurlijk andere en veel minder gunstige mogelijkhe den. Geen staatsman zet aües op één kaart. De bestaande al lianties zouden bij voortzet ting van de geschetste ont wikkeling ook niet worden opgezegd, maar „inslapen". Men kan nooit weten. Noch tans neemt de koude oorlog in Europa in kracht af en is de kans op een min of meer neutraal „Europa van de At lantische Oceaan tot de Oeral" geen volkomen hersenschim meer. „Plukken, broeders" Even zeker als het is, dat de tijd blijft voortgaan in eindeloze deining, dat eeuw zich aan eeuw en millennium aan millen nium zal voegen, tot dat het kleine bolle tje aarde met alle generaals en bakkers, prinsen en pierewaaiers, brugwachters, staatsraden, grapjassen en copywriters die haar bevolken, pffft in het niet verdwijnt even zeker is het dat er generaties zullen komen die even ver van Biesheuvel verwijderd zullen zijn als wij van Floris de Vijfde en even ver van ons nieuwste model Chevrolet als wij van de bronto- of dinosaurus. Er zal, onherroepelijk, een tijd komen dat het gave skelet van een levend we zen, dat een miljard jaren geleden moet hebben geleefd, zal worden opgegraven en dat het er niet toe doet of dat van anonieme schillenboer of van het Tweede-Kamerlid Zwanikken is. Als alles maar mooi gaaf is gebleven, maken de geleerden van dan een even prettig feest je van hun vondst, ongeacht of het ver bleekte ribbenkastje dat van Brigitte Bar dot of van uw sloddervos van een lelijke nicht is geweest. Ik weet even goed als u, dat u dit even goed weet als ik en dat ik u niets nieuws vertel, maar toch valt het ons allemaal moeilijk deze waarheid te beseffen, want als wij haar werkelijk beseffen, dan zouden wij heel veel dingen die wij doen, nalaten en allerlei drukte die wij maken niet maken. Wij zouden met de prettige gedachtt dat over tweehonderd-, laat staan twee honderdduizend jaar, geen mens meer zou weten dat wij überhaupt ooit bestaan hebben, ons veelvuldiger en geestdriftiger gewijd hebben aan véle zondige zaken, waarvan wij nu niet genieten, omdat de buren, de politie of de lieve kennissen aandachtig onze levenswandel in 't oog houden, alsof zelfs niet reeds het zeer nabije nageslacht bij zijn beoordeling van wijlen uw persoon met uw al of niet zon digheid zou rekening houden! Kom nou Iedereen weet nog wie Nero was en iedereen weet niet meer hoe Nero's bakker, slager, manicuur of was vrouw heette en die mensen hebben al licht een duizendmaal deugdzamer leven geleid dan hun meester, die zich bepaal delijk aan grote snakerijen is te buiten gegaan. Terwijl u, lieve mevrouw, met een pruimemondje slagroomsoezen zit te eten als enige buitensporigheid in uw bleek neusjesleven en u lang voor de archeolo gen u opgraven reeds vergeten zult zijn, staan allerlei wildebrassen die zich met de groten der aarde op schaamteloze wij ze hebben afgegeven in onuitwisbare let ters bijgeschreven in de annalen der wereldgeschiedenis. Ik vind het niet prettig u dit voor te houden, maar ik doe dit voor uw eigen bestwil. Over tien jaar is de kans ver keken. Pluk de dag, dames. Niemand is u er dankbaar voor als u de zoete vrucht aan haar tak laat hangen tot zij onge- consumeerd, verrot is en in het gras der vergetelheid valt. Ik bedoel maar Ik zeg: ik bedoel maar. En verder zeg ik niets. Eliaa Advertentie t9 Opruiming. Het Belgische leger gaat een aantal Duitse bunkers aan de Belgische kust slopen, die twintig jaar langs het strand hebben gestaan. Er zal 400 kilo gram explosieven nodig zijn om de be tonnen schuilplaatsen van de toenmalige „Atlantische Muur" op te ruimen. Juewlendiefstal. Een Franse juwelier heeft bij de politie aangifte gedaan dat voor 80.000 dollar aan juwelen uit zijn t geparkeerde auto is gestolen, terwijl hij aan het lunchen was. Aanval. China heeft opnieuw een bittere aanval op de Sovjet-Unie gedaan en dit land beschuldigd van samenzwering met de Verenigde Staten om de wereld te overheersen. Waarschuwing. In de Westduitse stad Hannover is een tentoonstelling geopend over het vernietigingskamp Auschwitz van de nazi's. De Frankfortse advocaat Henry Ormond waarschuwde in zijn openingsrede voor het weer opleven van het rechtse radicalisme in de Bondsre publiek. Pokken. Ongeveer honderd mensen die negentien dagen in quarantaine zijn ge houden omdat ze in contact waren ge weest met de twee pokkenpatiënten in Kulmbach in Beieren, hebben toestem ming gekregen naar huis te gaan. De twee patiënten worden nog verpleegd in een ziekenhuis. Hun toestand is rede lijk. Staking. De drie grote kopermijnen in Chili waar al drie weken wordt ge staakt, zijn door het leger bezet. De voorzitter en vice-voorzitter van de vak bond van mijnwerkers zijn gearresteerd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3