Bezoekers oxystaalfabriek door wegspattend ruwijzer getroffen Achttien personen in het ziekenhuis opgenomen m GAAT II ER GERUST EVEN RU ZITTEN J) 1 Ongeval tijdens excursie bij Hoogovens WONINGINRICHTING DSuü Sinterklaas naar Foto Gans Blacks. Decker WERELD VRIJDAG 19 NOVEMBER 1965 5 Wmmmm W' STOELEN VOOR ALLE SINTERKLAZEN TE KUST EN TE KEUR BIJ EUROPA MARKTPLEIN 29 - IJMUIDEN - TELEF. 7541 Kort IJ mond nieuws De meest verkochte 8 mm boormachine met ZILVER-zegels Kort nieuws Van een groep van ongeveer negentig personen, allen deelnemers aan het te Amsterdam gehouden jubileumcongres van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel, zijn gistermiddag tijdens een bezoek aan de oxy staalfabriek van Hoogovens te IJmuiden 33 gewond geraakt. Zij zijn allen naar het Rode-Kruisziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Achttien van hen zijn in het ziekenhuis opgenomen, van wie twaalf in Beverwijk en zes elders. Drie personen werden door het rondspattende vloeibare ru wijzer in ernstige mate gewond. Hun toestand is echter niet levensgevaarlijk. De oxystaalfabriek is voorlopig gesloten voor bedrijfsbezoeken. Advertentie huis worden vervoerd. Er verblijven thans dus nog in totaal 16 personen in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk en in an dere ziekenhuizen. Het lijkt waarschijnlijk dat met het schrot ook een hoeveelheid sneeuw en ijzel in de converter is terechtgekomen, waarop later het vloeibare ruwijzer is ge stort. Vermoedelijk is toen een zgn. volu mevergroting opgetreden, waardoor het ruwijzer is gaan wegspatten. De excursie is afgebroken. Wel hebben de niet getroffen maar wel geweldig ge schrokken bezoekers en zij die na behan deling in het ziekenhuis weer bij deze groep terugkwamen, in de directielunch- kamer nog de lunch gebruikt. Zij zijn daar namens de raad van bestuur toegespro ken door de heer Van Veelen, die uiter aard ook zeer onder de indruk was van het gebeuren. In Amsterdam heeft de heer Bentz van den Berg, coördinator van de raad van bestuur, naar aanleiding van het ongeval gisteravond nog gesproken op het congres van de Nederlands-Duitse Ka mer van Koophandel. Ook de heer Bentz van den Berg be tuigde zijn leedwezen over het ongeval en zijn medeleven met degenen, die gewond geraakt waren. Hij verzekerde dat van de zijde van Hoogovens voor dit be zoek aan de oxystaalfabriek de normale voorzorgsmaatregelen waren getroffen om de kans op ongelukken uit te sluiten. Van de gewonden zijn in het ziekenhuis te Beverwijk opgenomen L. W. Spit Am stelveen, mevr. H. A. N. van Nooijen- Schumacher Den Haag, F. Decker Essen, M. K. P. Jonkers Mierloo, R. Langer- mann Tel Aviv, P. P. Götzen Düsseldorf, C. W. Zimmermann Freudenstadt, P. W. Meynhardt Den Haag, R. Mahieu Den Haag, D. G. Bokhoven Gouderak, J. J. Südhoff Amstelveen en H. J. Sieger Den Haag. Het echtpaar L. G. Uylenburg is over gebracht naar het Diaconessenziekenhuis te Haarlem, dr. G. L. C. Frangois is op genomen in de St. Joannes de Deo ten Den Haag. Mevr. E. Visser werd later vervoerd naar „Ligtenberg" te Amers foort, mr. J. A. M. 'Leistikow uit Amster dam naar het Marinehospitaal te Over- veen en G. Fuchs naar een ziekenhuis in Düsseldorf. ederland Tijdens het bezoek aan de oxystaalfa briek gisteren omstreeks het middag uur sloegen de gasten vanaf het spe ciale bezoekersbordes gade hoe de reeds gedeeltelijk met schrot gevul de middelste van de drie converters ver der zou worden bijgevuld met vloeibaar ruwijzer. Geheel onverwacht is daarbij toen een reactie opgetreden. Een hoeveel heid ruwijzer is vanuit de converter en kele tientallen meters weggespat, ook tot op het bezoekersbordes, waar de gasten geboeid stonden te kijken naar het impo nerende schouwspel dat het bijvullen op levert. Zij stonden op het bordes acht me ter hoger dan de converter zelf en op een zeker veilig geachte afstand van 25 a 30 meter daar vandaan. Totaal verrast door het wegspattende vloeibare ruwijzer zijp de bezoekers in paniek weggevlucht verder bij de conver ter ..nuaan. Personeel van de oxystaalfa briek, van wie niemand gewond geraakte, heeft onmiddellijk hulp verleend aan de getroffen bezoekers. Reeds enkele minu ten later arriveerden ook mensen van de bedrijfsgeneeskundige dienst van Hoog ovens. Met twee eigen ambulancewagens, twee andere ziekenauto's, taxi's en enkele particuliere auto's, zijn de 33 gewonden naar het Rode Kruis ziekenhuis te Bever wijk gebracht. In dit ziekenhuis werd nadere medische hulp verleend. Voor 18 van de 33 gewon den bleek het noodzakelijk dat zij voor ver dere behandeling werden opgenomen. Van hen liggen er nu 12 i^i het ziekenhuis te Beverwijk. De 6 anderen zijn overgebracht naar ziekenhuizen elders. Van de gewon den hebben 3 in ernstige mate brandwon den opgelopen. Hun tdestand is gelukkig niet levensgevaarlijk. Plattelandsvrouwen. De leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen te Beverwijk hebben donderdagavond met veel belangstelling geluisterd naar het verhaal van de heer P. Pel over zijn wereldreis met het vliegdekschip „Karei Doorman". De gastspreker nam zijn ge hoor mee naar Nieuw-Guinea en Zuid- Amerika, maar ook naar enkele West- europese havens. Tuinbouw. Ir. A. de Zeeuw, direc teur van de afdeling tuinbouw van het mi nisterie Van Landbouw en Visserij, zal op 23 november in de kantine van de Be- verwijkse bloemenveiling de aspecten van de tuinbouw onder de loep nemen. Het be treft hier de reorganisatie van de cultuur gronden in de streek rond Beverwijk, Heemskerk en Castricum. Ten westen van de weg Beverwijk-Castricum zal ongeveer 600 hectare beschikbaar komen. Aan de verkaveling waarvoor in de eerste plaats de volle medewerking der betrok kenen noodzakelijk is moet nog heel wat worden gedaan. De nieuwe situatie zal voorts veel aanpassing vergen. Er wor den nogal wat vragen over specialisatie, mechanisatie, verantwoorde investering en financiering verwacht. Dit is zo'n oxystaalconverter met een inhoud van honderd ton, waar uit gistermiddag tijdens het bezoek van deelnemers aan het congfes van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel plotseling vloeibaar ruwijzer wegspatte en 33 bezoekers verwondde. De oxystaalfabriek is voorlopig geslo ten voor bedrijfsbezoeken aan Hoogovens IJmuiden. Er wordt nu een uitgebreid on derzoek ingesteld naar de oorzaak van dit ongeval. Gehavende kleding Het wegspattende gloeiende ruwijzer heeft niet alleen 33 bezoekers verwond, maar ook aanzienlijke schade veroorzaakt aan de kleding van de leden van de groep, die in de oxystaalfabriek op excur sie was. Jassen en mantels en ook andere kledingstukken kregen brand- en schroei- schade. Hoogovens heeft inmiddels laten weten dat men bereid is de schade te vergoeden. Omtrent de toestand van de gewonden vernemen wij nog nader dat het ernstigst zijn gewond de heren Jonkers uit Mier loo, Mahieu uit Den Haag en Zimmer mann uit Freudenstadt. De twee eerstgenoemden zijn inmiddels geopereerd. Van de anderen, die in zieken huizen werden opgenomen, konden de he ren Uylenburg en Leistikow later naar Advertentie (Stadsschouwburg). In „Voor de vuist weg" (Lucky Jo) van Michel De- ville, speelt Eddie Constantine voor de afwisseling nu eens de rol van een zware jongen, die door zijn vrienden uit dit milieu wordt gemeden als de pest, omdat hij steeds het ongeluk schijnt aan te trekken. Al zijn kwalijke ondernemingen, van bankroof tot een lucratieve handel in valse dollar biljetten lopen dan ook steeds verkeerd af en bezorgen hem en zijn mede plichtigen soms ettelijke jaren gevangenisstraf. Ook deze figuur van de mislukte misdadiger ligt de anders onoverwinnelijke Eddie uitstekend, vooral omdat hem ook in deze film niet wordt belet een overvloedig ge bruik te maken van zijn sterke vuisten en zijn specifieke charme als „he- man". Hij moet het ditmaal aldus zowel tegen de politie opnemen, als tegen een aantal ongure elementen uit zijn toch al niet vlekkeloze omgeving en hij doet dit met de van hem bekende voortvarendheid. Eddie wordt hierbij prima geassisteerd door de charmante Frangoise Arnoul en vader en zoon (Pierre en Claude) Brasseur. De vele vrienden en bewonderaars van meneer Constantine kunnen hem in dit theater tot en met zondag volop in actie zien. Zondagmiddag wordt dan nog de kleurenfilm „De hond van Vlaanderen" vertoond, met in de hoofdrol de „wonderhond" Patrasché, wiens avonturen voor jong en oud een prettige ontspanning zullen blijken. (City). „De alles onthullende film" luidt de verlokkende ondertitel van „Striptease van Parijs", welke „docu mentaire" na maanden lang onafgebro ken in een klein Amsterdams theater te hebben gedraaid, thans dinsdag en woens dag ook in IJmuiden kan worden beke ken. Men zal dan in gezelschap van twee journalisten, onder voorwendsel van een zogenoemd „sociologisch onderzoek" naar de maatschappelijke achtergronden van strip-teasemeisjes in de Parijse nachtclubs „stripteaseuses" noemen de Fransen haar met behulp van een door Jean-Claude Roy gehanteerde camera een opwindende sightseeing-tour kunnen maken langs de dure tentjes van het nachtelijk Parijse amusementsleven. De aanleiding tot deze reportage is een enigs zins hypocriet excuus om in de kleedka mers der stripteaseuses en de duistere zaaltjes van Montmartre en omgeving door te dringen en met de daar afgeno men interviews tracht men dan enige zin te geven aan wat „ergens" toch een dom voyeursspellefje is gebleven. ZONDAGMIDDAG was dan reeds een spannende episode uit Amerika's wilde historie vertoond, samengevat in „Greep naar de macht" en met Jeff Chandler en Fess Parker in de hoofdrollen. Tenslot te volgt donderdagavond na meer dan dertig jaar een reprise van „Mata Hari", waarin de goddelijke Garbo de befaamde spionne van Nederlandse afkomst speelt, die in de jaren van de eerste wereldoor log Parijs in grote verwarring wist te brengen. „Mata Hari" werd in 1931 ge maakt door George Fitzmaurice met in de hoofdrollen de destijds even wereldbe roemde acteurs Ramon Navarro, Lionel Barrymore en Lewis Stone. Wat een unie ke gelegenheid voor de oudere generatie om deze sterren uit hun jeugd na al die tijd weer eens waarschijnlijk met een tikje weemoed terug te zien. EN OM DAN TENSLOTTE te eindigen bij het begin: van vrijdag tot en met zondag wordt met "Commando des doods" een keiharde oorlogsfilm vertoond over vijf misdadigers waarvan één reeds tot de elektrische stoel werd ver oordeeld die de kans krijgen zich te rehabiliteren, wanneer zij bereid zijn in Afrika een stoutmoedige raid te onderne men. De voornaamste rollen in deze boei ende film worden vertolkt door Stewart een sterke speelrol te helpen en haar ook in deze film een, zij het dan ook kort op treden heeft gegarandeerd. Voorts zijn er tal van gerenommeerde acteurs aanwe zig, zoals George Peppard, Trevor Ho ward, John Mills, Tom Courtenay, Ri chard Todd, Lilli Palmer en Athony Qua le, terwijl de in de rolverdeling onge noemde acteur niet onvermeld mag blij ven, die in het begin en aan het einde van deze boeiende film een goed gelijken de imitatie van Churchill geeft. Deze film draait hier de gehele week, dus tot en met woensdag, waarbij alleen zondag middag „Maciste, zoon van Hercules" wordt vertoond. (Kennemer theater). Een zeeman, To ny Brooks keert terug in de haven van New York en verneemt dan dat zijn broer Gene zelfmoord heeft gepleegd. Tony ge looft niet in deze conclusie van de poli tie en gaat dus zelf op onderzoek uit. Hij ontdekt dat zijn jongere broer verdoven de middelen heeft gebruikt, zoekt contact met handelaren in narcotica en bevindt zich dan al gauw in een wereld van mis daad en prostitutie. NA VEEL MOEITE komt hij in con tact met een zekere mr. Claude, die een geheimzinnige invalide in een rolstoel blijkt te zijn. Naast wat spanning is het de maker van „Jong en immoreel" ken nelijk vooral te doen geweest om een vitale soort is er dus in overvloed. Ten slotte komt dan zondagmiddag Eddie Constantine nog even op het witte doek, om in „Op leven en dood" weer eens van dik hout planken te gaan zagen. (W.B.-theater). Wanneer men weet dat het in „De prins der piraten" gaat om de prins der boekaniers, die te land en ter zee neemt wat hij wenst, begrijpt men wel waar het op uitdraait: een roman tisch epos van een onversaagde jonge man, die geen gevaar schuwt en geen on derneming uit de weg gaat als er voor hem eer aan is te behalen. Dat hem aan de gunst van een aantrekkelijke schone heel wat is gelegen behoort tot zijn ken merkende karaktertrekken, die er voor zorgen dat de film (vrijdag en zaterdag) geen gebrek aan actie en vaart inhoudt. Zondag en maandag nemen Jean Gaven en Claudine Dupuis weer wat sex en sen satie voor hun rekening bij een spectacu laire mensenjacht, waarbij zondagmid dag door Laurel en Hardy met hun „Boe melstudenten" alle eventuele zorgen weer opzij kunnen worden gezet. Aanlegplaats ferryschepen. B. en W. van Amsterdam hebben de raad een krediet van 3 miljoen gevraagd voor het in richten van een aanlegplaats voor fer ryschepen in de Coenhaven. Amsterdamse waterleidingtarieven. B. en W. van Amsterdam hebben de raad voorgesteld de waterleidingtarieven met ingang van 1966 met gemiddeld twaalf percent te verhogen. Voor zake lijk verbruik zou de verhoging op 1 ja nuari moeten ingaan, voor huiselijk ver bruik op 1 mei. Advertentie Granger, Raf Vallone en Mickey Roon- ney. Beverwijk (Luxor). Onderwerpen van de door Mi chael Anderson gemaakte oorlogsfilm „Operation Crossbow" zijn de activitei ten van de Britse Inlichtingendienst, die in het voorjaar van 1944 al op de hoogte is van Duitse plannen om een laatste wan hopige aanval met vliegende bommen op Engeland te ondernemen. Gevolg van de ze wetenschap is een massale luchtaan val van de R.A.F. op Peenemünde aan de Oostzee, waar proeven met het nieuwe wapen worden genomen. Maar deze suc cesvolle aanval heeft slechts tot gevolg dat de Duitsers de proef basis van de V-I verplaatsen naar het binnenland en Lon den met omgeving vandaar uit gaan be dreigen. ENGELSE GEHEIME AGENTEN wor den nu in bezet Nederland gedropt om te trachten als betrouwbare buitenlandse in genieurs tot dit centrum van Duitse des tructie door te dringen en hun avonturen vullen voornamelijk deze produktie van Carlo Ponti, die geen kans voorbij zal la ten gaan om zijn vrouw Sophia Loren aan Een scène uit de originele oorlogs film „Commando des doods", die van vrijdag tot en met zondag in City wordt vertoond. kwasi-realistische tekening van de zelf kant van een wereldstad te geven, waar, zoals een der slagzinnen uitnodigend ver meldt „aan narcotica verslaafde meisjes zich verkopen, om aan ontucht te kunnen toegeven". In een kleine variant zou de ze zin ook kunnen luiden: „waar aan sen satie verslaafde filmmakers zich prostitu eren om aan ontucht geld te kunnen ver dienen". De film draait van zondag tot en met woensdag. VRIJDAG EN ZATERDAG was dan reeds „Arsène Lupin tegen Arsène Lupin" vertoond, een amusante thriller over twee geraffineerde broers, die trachten de Brit se kroonjuwelen te bemachtigen. In de voorstelling van zaterdagnacht kan men via „Lokvogels der nacht" weer eens ge tuige zijn van de louche praktijken van een particuliere detective, die voor zijn cliënten echtscheidingen provoceert, door een der partijen in compromitterende po sities te lokken. Spanning van de tri- Waarom doet de Sint ieder jaar weer zijn foto-inkopen bij Foto Gans in de Kennemerlaan 5 (bij de brug)? Wel, zegt hij, omdat ze bij Foto Gans zo fijn veel hebben op foto- en filmge bied. Maar ook omdat ze daar de tijd voor je nemen om je alles uit te leggen. Wat ik ook zo prettig vind, zegt Sinter klaas, is dat je bij Foto Gans rustig met iets terug kunt komen. Bijvoorbeeld met iets wat je wilt ruilen, of waarvan je de werking nog niet helemaal door hebt. Ja hoor. ze.jt Sint, voor foto en film ga ik altijd naar Foto Gans, Kennemer laan 5 (bij de brug).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5