Nederland was vanmorgen één ijsbaan Busverkeer in Haarlem en Velsen gehandicapt I Afgelaste wedstrijden •ottgering HET WEER Compromis van minister Vondeling Omzetbelasting op schoeisel en textiel gehalveerd Bromfietsen minder zwaar belast Veiligheidsraad kan niet beslissen over Rhodesië N S U Duitse dochter van Hoogovens beperkt de staalproduktie Winterkool slachtoffer van vroege winter Kwitanties op 1 januari '66 zonder zegel Afrikanen willen hardepolitiek Postrovers in Amsterdam gepakt CHRISTIAANSE P R I N Z Automobilisten, die in pure wan hoop kluiten aarde uit de bermen ruk ten en over de wegen gooiden, auto mobilisten, die eenmaal gestrand hun wagens op geen enkele manier in de goede richting kregen en automobi listen, die de indruk wekten dat ze op het circuit van Zandvoort een lekke band kregen. Dat was vooral van morgen het ontmoedigende beeld op bijna alle Nederlandse wegen, onver hoeds overvallen door ijzei en glad heid. Het beeld werd aangevuld door fietsers, die de vreemdste kapriolen uithaalden, voetgangers, die ondanks de sokken over de schoenen om de vijf minuten op de ijskoude grond beland den en bromfietsers, die met de benen wijd als een ruiter te paard elke me ter van de straat als het ware moes ten nemen. TIJDELIJKE AANBIEDING stomen 4 WÉ& Het woord is aan N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES f4- japon (eenv.) f3.- pantalon rok f2.- jumper f 1.- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Vit het binnenland 2, 7 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: Elysée-kandidaten 3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kerkdiensten 6 In de Vishal en op zee7 Radio en tv 8 Kunst8 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten 10 Beurs 10 Sport 11 Erbij 13-21 Topsy 18 Ferdinand20 Luidsprekers 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Opnieuw neerslag „LEVELOR" Zonnewering „DE STEENWERF" FONVILLE FRUIT NOTEN W IJ N E N dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE COIFFURES DE VRIES 51e JAARGANG NUMMER 16 ZATERDAG 20 NOVEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chei bezorging tot 7 u. 7519. Tel redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post f 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Nederland was vanmorgen één ijsbaan. Ondergekoelde regen maakte de straten overal spiegelglad. Doordat het personeel moeilijk naar het werk kon komen en bovendien de ruiten van de strooiauto's veelal bevroren waren duurde het overal lang voordat de reinigingsdiensten met strooien konden beginnen. In Haarlem slaaagde de reiniging er bij de „erste ronde" in alle asfaltwegen be gaanbaar te maken. De klinkerwegen leverden meer moeilijkheden op, zodat de auto's om half elf deze B-wegen opnieuw Advertentie \S DORTMUND (DPA) De Dortmund- Hörder Huetten-Union, die bijna voor de helft in handen is van de Hoogovens in IJmuiden wil haar staalproduktie beper ken. In Dortmund is meegedeeld, dat de S.M.-Staalfabrieken in verband met de slechte orderpositie, vanaf omstreeks mid den december tot begin januari 1966 zal worden gesloten. Door deze sluiting wor den 250 werknemers getroffen. De Bochumer Verein fuer Gusstahlfa- brikation AG, één van de grootste produ centen van edelstaal in West-Duitsland, heeft enige dagen geleden bekendge maakt, dat zij, doordat zij te weinig or- dérs heeft, de produktie zal moeten beper ken en de werktijd in de komende we ken zal moeten verkorten. Als gevolg van de vroeg ingevallen winter staan in het Langendijker tuin bouwgebied Geestmerambacht nog aan zienlijke hoeveelheden bewaar- of winter kool op het land. Men schat deze hoeveel heid op 25 tot 30 percent. Dit feit is voor de provinciale veilingbond Noord-Holland aanleiding geworden tot het besluit om voorlopig geen rode, witte en gele kool die aan vorst blootgesteld is geweest, te veilen. Deze kool is namelijk zeer waar schijnlijk niet meer geschikt voor con sumptie. Phaedrus: Tegen machthebbers kan men zich niet genoeg beveiligen. Vanmorgen heeft de KNVB nog geen beslissing genomen met betrekking tot het afgelasten van het voetbalprogramma voor morgen. Wel heeft het alle wedstrijden van het betaalde jeugdvoetbal voor van middag afgelast. De afdeling Haarlem van de KNVB heeft besloten alle afdelingswedstrijden in haar district, voor morgen, af te ge lasten. De Koninklijke Nederlandse Hockey- bond heeft alle voor vandaag en morgen vastgestelde wedstrijden afgelast. Alle voor zaterdag en zondag vastge stelde wedstrijden in de competitie van da Koninklijke Nederlandse Korfbalbond zijn in verband met de gesteldheid van de ter reinen afgelast. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 I COStUum of heren-S1**®" mantel r Ti- JZ&O- Grote Houtstraat 5 tel. 10771 Amsterdamsevaart 30 tel. 11 Si I Binnenweg 137 tel. 84373 Hoofdstraat 144 - Santpoort - Tel. 8058 gingen bestrooien. Noch in Haarlem noch in Velsen was er sprake van ernstige on gelukken, al kwamen er wel val- en glij partijen aan de lopende band voor. In Bennebroek reed een auto van de Centen- brug in de Leidsevaart, maar de be stuurder, een inwoner van Katwijk, kon ongedeerd uit zijn auto stppen. Het busverkeer tussen Haarlem ener zijds en Amsterdam en Leiden anderzijds lag vanmorgen geheel stil. De wegen bleken onbegaanbaar. Op de lijn van de NZH van Haarlem naar IJmuiden en Be verwijk kon slechts een enkele bus rij den. Een van de bussen bleef bij de Vel- sertunnel steken. De bussen van de stadsdienst in Haar lem waren vanmorgen tussen half zes en half zeven normaal uitgereden, maar moesten door de gladheid omstreeks half zeven aan de kant. Omstreeks negen uur was er slechts vervoer tussen enkele halten aan de rand van de Haarlemse binnenstad en het station. Na negen uur vertoonden zich ook weer bussen in de buitenwijken. Van een geregelde dienst was echter de gehele ochtend geen spra ke. Tot negen uur was de Tempeliers straat in Haarlem voor geen enkele bus bereikbaar. De bussen van Maarse en Kroon hebben vanmorgen in het geheel niet gereden. Het luchtverkeer werd op Schiphol on mogelijk gemaakt door de ij zei. Tevergeefs bleef het personeel van de luchthaven vanochtend sinds vier uur kar renvrachten vol zand naar een baan brengen. In enkele momenten lag dan op dat zand een nieuwe laag spiegelglad ij zei. Het resultaat was voor het luchtver keer desastreus. De hele ochtendpiek van Schiphol, bestaande uit bijna twintig vliegtuigen die hadden moeten vertrek ken, werd geannuleerd. Uiteraard kon ook geen enkel toestel binnenkomen. In het centrum, het westen en het oos ten van het land blijven de wegen zeer moeilijk berijdbaar, ondanks strooien, heeft de KNAC meegedeeld. De weg van Amersfoort via Apeldoorn naar Zwolle is uiterst glad en ook tussen Meppel en Zwolle ondervindt het verkeer de aller grootste moeilijkheden. De wegen in de Achterhoek zijn ten gevolge van ijzel dusdanig dat het rijden er een levensge vaarlijke zaak is. In de provincie Utrecht wordt de berijdbaarheid van tenminste de doorgaande wegen wat beter, dank zij duchtig strooien. Dit geldt ook voor de voornaamste verbindingswegen in de pro vincies Zuid- en Noord-Holland. In Arn hem en Apeldoorn ligt het verkeer vrij wel geheel stil. Bij het ter perse gaan van dit blad was het stadsverkeer van de N.Z.H. volledig op gang gekomen. In de buurt van Leiden was de situatie echter zeer moeilijk. De bus, die vanmorgen om zes uur naar Den Haag vertrok, was pas om half tien in Noordwijk en is daar gebleven. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen, ijzel of sneeuw. Matige tot krachtige, langs de kust mogelijk tijdelijk stormachtige wind in hoofdzaak tussen oost en noordoost. In het noorden van het land lichte vorst tot temperatuur om het vries punt, in het zuiden lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Diverse kleuren en dessins. Leverbaar in 35 en 50 mm lamel breedte. Kant en klaar gemonteerd. Spaarndamseweg 48, Haarlem. Telefoon 5 8 2 11 (5 lijnen) Het staat nu vrijwel vast dat de af schaffing van het kwitantiezegel op 1 ja nuari volgend jaar zal ingaan. De staats secretaris van financiën dr. Hoefnagels heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat deze datum grote voordelen heeft in ver band met het, grote aantal kwitanties dat op die datum pleegt te worden uitge schreven door bedrijven en verenigingen. Prinses Margaret van Groot-Brit- tannië die op het ogenblik met haar echtgenoot, Lord Snowdon, een reis door de Verenigde Staten maakt, heeft vrijdag het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York bezocht. Secretaris-generaal Oe Thant leidde haar het gebouw rond. Zoals we gisteren nog in een groot deel van onze editie konden melden heeft de regering het dekkingsplan voor de hogere uitgaven voor het komende jaar drastisch gewijzigd. In grote trekken komt het plan nu op het volgende neer: Per 1 januari 1966 wordt de accijns op benzine niet één maar twee cent per liter hoger; De omzetbelasting op bromfietsen wordt Nieuwjaarsdag verhoogd van 5 tot 10 percent, in plaats van tot 18 percent; De omzetbelasting op textiel zal per 1 januari 1967 worden gebracht van nul op l%percent. Dit in plaats van op 3 percent per 1 januari 1966; De voorgestelde invoering van omzetbelasting op schoenreparatie3 vervalt geheel; De omzetbelasting op schoeisel wordt per 1 januari 1967 2y2 percent in plaats van 5 percent per 1 januari 1966; Invoering van omzetbelasting op textielimport van één percent per 1 januari 1967; De vennootschapsbelasting wordt voor kleinere bedrijven (tot een winst van een ton per jaar) met één punt verhoogd. Voor ondernemingen, die meer winst maken wordt deze belasting met nog één punt verhoogd tot 47. Zestien en niet tien percent van het dividend zal met de inkomsten belasting worden verrekend. 9t NEW YORK (AP, AFP en Reuter). De Veiligheidsraad is er ook vrij dag niet in geslaagd een beslissing te nemen over de crisis in Rhodesië. Een nieuwe poging om tot een uitspraak te komen zal vanmiddag worden ge daan. Aan de orde is dan een compromis voorstel van Bolivia en Uruguay. Hierin wordt gepoogd de „zachte" Britse en de „harde" Afrikaanse reso luties nader tot elkaar te brengen. De Britten willen niet verder gaan dan het toepassen van niet al te zware economische sancties. De Afrikaanse landen eisen dat desnoods militair tegen het rebellenregime in Salisbury wordt opgetreden. President Kwame Nkroemah van Ghana heeft de Afrikaanse staten gevraagd stap pen te doen om zichzelf „en het volk van Rhodesië" te verdedigen. Hij zei onom wonden het niet langer verantwoord te achten „totdat Groot-Brittannië zijn plicht doet". Nkroemah heeft om 'n bijeenkomst van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid gevraagd over Rhodesië, waaraan ook de ministers van Defensie en de militaire bevelhebbers moeten deelnemen. De kerkelijke autoriteiten in Rhodesië blijven afwijzend' staan tegenover de om afhankelijkheidsverklaring van Smith en zijn regering. De Raad van kerken in Sa lisbury, waarin twaalf protestantse ker ken samenwerken, heeft vrijdag trouw be tuigd aan koningin Elisabeth II en gouver neur Gibbs. Tevens werd verklaard dat de Raad de huidige Rhodesische regering niet als wettig erkent. Volgende week behandelt het Britse La gerhuis een verzoek van het Labourlid Jo nes troepen naar Salisbury te sturen om gouverneur Gibbs te beschermen. Smith heeft zelf vrijdag voor de radio verklaard dat mensen die de Britse gou verneur dreigbrieven sturen streng zullen worden gestraft. Smith heeft de eis laten vallen dat alle Rhodesische ambtenaren en militairen de eed op de nieuwe grond wet moeten afleggen. Deze wijzingen worden aangekondigd in de gistermiddag laat verschenen Memo rie van Antwoord op de belastingontwer- pen, die minister Vondeling van Finan ciën en staatssecretaris dr. W. Hoefna gels bij de Tweede Kamer hebben inge diend. Het compromis dat uit de bus is gekomen zal naar in politieke kringen in Den Haag wordt aangenomen de parlementaire eindstreep wel halen. De Kamer zal woensdag en donderdag de ge wijzigde plannen in behandeling nemen. De bezuinioingen tot een bedrag van 70 miljoen gulden noemt minister Vonde ling niet onbevredigend. Hij geeft toe dat die bezuiniging ten dele gaat in de rich ting als door de V.V.D. is aangewezen en herhaalt nog eens dat het kabinet geen mogelijkheden ziet om zonder beleidsom buiging een verdere verlaging door te voe- Twee Amsterdammers, een 24-jarige kelner en een 23-jarige barkeeper, heb ben bekend dat zij eind vorige week een sigarenmagazijn annex postagentschap aan de Fahrenheitsingel in Amsterdam zijn binnengedrongen en daar een roof overval hebben gepleegd. De kelner heeft een schot afgevuurd op de eigenaar G. Kelder jr, de barkeeper nam twee postzakken met ƒ850 mee. In de Sleepbootstraat ontdekte de re cherche gisteren een auto, die aan het signalement van de auto van de rovers beantwoordde. In de wagen vond men een m.m. pistool. De barkeeper, die kort daarna werd gearresteerd, had meer pistolen in zijn bezit. Zijn vrouw werd 's middags betrapt toen zij twee postzakken in het Ooster dok gooide. De politie arresteerde haar en daarna ook de kelner. ren. De minister verwerpt de conclusie dat nu met behoud van de uitgangspunten van het beleid bezuiniging mogelijk is gebleken, de aanvankelijke voorstellen tot belastingverzwaring niet volledig ver antwoord zouden zijn geweest. Zie voor een verdere detaillering van de wij zingingen pagina twee. Advertentie SPECIAAL ADRES voor HAARLEM ZANDVOORT Zijlstraat 55 Kerkstraat 2 A Tel. 11767 Tel. 4597 WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02550 - 8025 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1