TWEE JAAR NA MOORD OP KENNEDY Johnsons buitenlands beleid bezeten van anti-communisme In Latijns-Amerika worden reactionairen gesteund HET KORPS MARINIERS VAN DE KONINKLIJKE MARINE A&a was Weer leraar in W est-Duitsland in opspraak TRICOT „Utrecht" naar booreiland „Transocean I" Opbrengsten wegverkeer hoger dan uitgaven Portugal helpt Zuid-Rhodesië Rotterdammer in België veroordeeld VRIJWILLIGE KEURING. I Onrust in Soedan CH-jongeren zijn boos dat Nederland niet voor Peking stemde het overhemd met de vele troeven mm* MAANDAG 22 NOVEMBER 1965 11 Centraal Overleg: Frankrijk en Guinea breken (Vervolg van pagina 1) Hamsteren BIEDT DE GELEGENHEID TOT Gebruik onderstaande coupon of neem de telefoon en draai nummer 070-180353. Deze coupon opzenden aan: Koninklijke marine, Lange I Voorhout 7 of Postbus 22, Den Haag. 2058 I Naam: 1 I I Adres Leeftijd: I Wenst inlichtingen over het Korps Mariniers. I Wenst in aanmerking te komen voor vrijwillige keuring. I Aankruisen wat van toepassing is. Auriol breekt zijn heup „Smog" had geen gevolgen voor bewoners Westland volmaakt en volautomatisch met LAVAMAT BELLAi f 1295,- GRAFICUS LISSE V makkelijk 4 zo droog nooit kreuken nooit strijken V ventilerend snel gewassen lang meegaan 4 getfcmfroleeVd alom ^verkrijgbaar (Van onze correspondent) WASHINGTON Vandaag twee jaar geleden werd president Kennedy in de Texaanse stad Dallas vermoord. De rim pels van die gebeurtenis zijn nog altijd te zien op het oppervlak van de Ameri- f ongetwijfeld voortreffelijk beheerd en [een paar communistische steungroep]es, iets wat de huidige regering Johnson de stuipen op het lijf jaagt. Dat hier een strikte tegenstelling be staat tussen het erfgoed van John F. Ken nedy en de politiek van Johnson blijkt ook uit de critiek van senator Robert Kenne- I dy die op het ogenblik een reis door La tijns Amerika maakt, op het Latijnsame- I rikaanse beleid. Bobby Kennedy heeft na- aanzienlijk vermeerderd, en de „grootse melijk duidelijk gemaakt, dat hij de Do- samenleving" van president Johnson minicaanse interventie als een blunder be- die overigens ondanks de weidse naam, schouwt, dat hij tegen de omhelzingspo- niet meer beoogd te zijn dan een samen- litiek is die Washington ten aanzien van leving waarin armoede is uitgebannen, de steeds ondemocratischer en meer reac- j rassendiscriminatie afgeschaft en socia- tionaire regering van Brazilië bedrijft en kaanse samenleving en op het politieke je zekerheid verwerkelijkt heeft zeker dat hij het een schande vindt dat de Ame toneel. Hoewel er dit jaar heel wat min der herdenkingen en speciale program ma's over Kennedy zijn dan vorig jaar, bestaat er toch geen twijfel aan dat de na gedachtenis van de jonge begaafde man, die voor velen het symbool was voor vooruitgang, onbevooroordeeldheid en jeugdig elan, nog steeds zeer levend is. En er is dan ook alle reden om een ogen blik stil te staan bij de vraag wat er met Kennedy's erfgoed gebeurd is in de (jghttVCnd twee afgelopen jaren. Op binnenlands terrein is dit erfgoed haar wortels in Kennedy's programma. Op dit binnenlandse vlak heeft Johnson de erfenis meer dan briljant gebruikt. Hij heeft kans gezien allerlei belangrijke stap pen te zetten* op de weg naar een men selijker en rechtvaardiger samenleving, stappen die onder Kennedy door tegen werking van het congres schone idealen waren gebleven. In de buitenlandse politiek daarentegen rikaanse regering op dit moment het de mocratische en vooruitstrevende Peru on der druk zet met inhouding van steun om de regering van dat land er toe te be wegen een contract te tekenen met Stand ard Oil, dat Amerikaanse oliebelangen dient. Amerika's buitenlandse politiek lijkt in wezen teruggevallen te zijn naar de oude koers van de afgelopen twintig jaren, die ook Kennedy niet geheel losliet, maar waarvan hij bezig was zich los te ma ken, en die samen te vatten is als een Advertentie SINT NICOLAAS SUGGESTIES VAN Gen. Cronjéstr. 38-44 - Haarlem Kamerjassen van 19.75 tot 59.50 Pyjama's van 13.75 tot 29.75 Alle surprises in luxe verpakking. ZIE ONZE ETALAGES ziet het erfgoed er gehavend uit. Terwijl politiek van tegenhouden van gevreesde de grote verdienste van John. F. Kenne- communistische expansie via militaire dy in de Amerikaanse -Europa-politiek was pacten en bases en via steun aan onver dat hij de Atlantische samenwerking niet dacht anti-communistische groeperingen langer wilde zien als een onderdeel van 'n labiele staten, wpar linkse bewegingen, de bolwerkstrategie uit de koude oorlogs- soms beheerst door, maar meestal alleen tijd, maar meer als basis voor een staten- maar gesteund door communisten, beogen gemeenschap die met de communisten in 'le|- land vlot te krijgen door revolutio- coöperatie en coëxistentie zou bloeien, I naire wijziging der sociale en economi sche structuur. waait op het ogenblik een ijskoude oor- logswind dogr Washington. Openlijk wordt weer gesproken over de noodzaak het NAVO-bondgenootschap hechter aaneen te smeden, niet alleen om een beter bol werk tegen de communisten te hebben, maar ook om op die manier de commu nisten beter onder druk te kunnen zetten bij het op den duur afdwingen van een Duitse hereniging. Mede door deze instelling is de Ameri kaanse ergernis over de Franse politiek tot torenhoogte gestegen. Men beschouwt Parijs thans als de grote ondermijner van een alliantie, die men zich steeds minder I in termen van een Atlantische gemeen-1 dagavond laat in de thuishaven IJmuiden Nadat de zeesleepboot „Utrecht" van n.v. Bureau Wijsmuller zaterdag in de Rotterdamse haven de Amerikaanse „Glo be Progress" met machineschade had bin nengesleept de „Utrecht" maakte het ruim 13.000 ton metende schip op 12 no vember bij stormweer in de Atlantische Oceaan vast kwam de sleepboot zater- Centraal Overleg, het orgaan waarin wegverkeers- en -vervoersorganisaties (de ANWB, de KNAC, de EVO, de NOB- wegtransport, de KNVTO en de FNOP) samenwerken, is het niet eens met de minister van Verkeer en Waterstaat, die in een brief aan de Tweede Kamer heeft gesteld dat door de overheid meer aan wegen wordt uitgegeven dan door het motorwegverkeer wordt opgebracht. Centraal Overleg stelt bij gebrek aan gedetailleerde gegevens, moeilijk exact te kunnen zeggen of de door de minister in zijn brief verstrekte gegevens juist zijn. Eén post echter, die van „aanleg en verbetering door provincies, gemeenten en waterschappen" ad 800 miljoen, doet Centraal Overleg vermoeden „dat de mi nister volkomen ongelijksoortige eenhe den heeft opgenorhen". In deze post, zo wordt gesteld, is vrijwel zeker een aan zienlijk deel bestemd voor straten, plei nen, rioleringen etc. van de gemeenten. Zulke voorzieningen, zo stelt Centraal Overleg, kunnen toch moeilijk gezien worden in het kader van „wegenaanleg". Wat de door de minister in zijn brief ge noemde belastingopbrengsten betreft zegt het overlegorgaan dat 's ministers 'opga ve voor 1966 niet compleet is. Er ontbre ken volgens Centraal Overleg de voorge stelde belastingverhogingen op het weg verkeer. DAKAR (AFP) De regering van de Afrikaanse staat Guinea heeft besloten haar ambassade in Frankrijk te sluiten. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van de „aanhoudend vijandige politiek van de Franse regering jegens de republiek Guinea", die zich uit in onophoudelijke komplotten tegen de Afrikaanse staat. Frankrijk heeft zijn ambassadeur in Conakry al teruggeroepen. De ambassa deur van Guinea in Parijs was verzocht, het land te verlaten. ONZE REISREDACTEUR mr. Leffe- laar meldt uit Salisbury dat vooral de Rhodesische tabaksmarkt ongerust is aan. Zondagmiddag omstreeks 1 uur stak de 3750 ipk. sterke zeesleper van IJmui den uit in zee om hulp te gaan bieden aan het grote booreiland „Fransocean I" dat ten noorden van de waddeneilanden op drift was geraakt. Vier Westduitse zeesleepboten waren schap en steeds meer weer in termen van veiligheid en anti-communisme denkt. Dat president Johnson ondanks deze verschuivingen stappen vermijdt de door Kennedy begonnen ontspanningspolitiek tegenover de Russen aan de wilgen te hangen, houdt vooral verband met de oor log in Vietnam: zolang Amerika in Azië met zijn voet in de klem zit wil men I bezig met het verplaatsen van het eiland, spanningen aan het Europese front ten toen de noord-ooster storm in dit gebied koste van alles vermijden. opstak. De sleepverbindingen raakten ver- Het Vietnambeleid zelf lijkt ook een broken. Later slaagden enkele sleepboten over het wegvallen van dne belangrijke voorbeeld van de sinds Kennedy's dood er weer in het eiland vast te maken, maar afzetgebieden: Groot-Bnttanme (iiz mu- voltrokken keer in de Amerikaanse buiten- bet gevaarte bleef drift maken naar de joen pond per jaar), Maleisië en Smga- han(jse politiek naar harderé, tegenoVef NedeUandse kust pore (6 miljoen pond) en Australië 4 het communisme volstrekt onverzoenlijke Zondagmiddag omstreeks 12 uur was de miljoen w>nd). De volgende oogst komt m standpunten. „Transocean" 50 mijl ten noorden van maart uit de schuren. Men is al bezig Terwijl Kennedy voor Laos een oplos- Terschelling. nieuwe markten te vinden. Van regerings- sjng ZOcht langs de lijnen van internatio- ue eigenaren van de Transocean 1 zijde heeft men laten weten dat men des- nale afspraken, samenwerking van com- hebben zondagmorgen Nederlandse zee- noods illegale methoden zal gebruiken munisten, neutrahsten en conservatieven sleepboten te hulp geroepen om de zaak om de tabaksoogst van de hand te doen. ln een regering enz., staat president klaren De Utrecht" werd hiertoe se Dan is er de nog gevaarlijker dreiging Johnson in Vietnam op het standpunt dat I c0ntracteerd "UtreCh g6 van een olie- en bezine-embargo. Rhode- de communisten in Saigon geen enkele rol jn <}e ioop Van zondagavond is de mogen spelen. Vandaar de onwil van de utrecht" op de positie van de „Trans Amerikanen om tot onderhandelingen ocean j" aangekomen, over Vietnam te komen, waarbij de kans zou bestaan dat een oplossing a la Laos uit de buis zou komen. sië heeft voldoende voorraden voor één maand. Een belangrijk punt voor Rhodesië is in hoeverre andere landen zich aan het ver zoek van de Veiligheidsraad tot een olie embargo zullen houden. Gezien bij voor- 0];:U beeld de uitlating van de „Johannesburg! uuiueujK Sunday Express" zou de Rhodesische re gering zich voorlopig niet al te grote zor gen behoeven te maken over de olie-toe voer. In Salisbury meent men dat een olie embargo ook Zambia zal treffen, dat vooral met zijn kopermijnen is aangewe Overduidelijk is de koerswijziging sinds Kennedy's dood in het beleid tegenover Latijns Amerika. Niet langer steunt Wash ington de radicale hervormingsbewegin-1 gen in dat deel van de wereld, maar op nieuw is het dikke maatjes met de re- I actionaire, militaristische en ondemocra- Nader wordt gemeld, dat de Utrecht omstreeks drie uur ter plaatse is aange komen. Het bleek, dat drie Duitse sleep boten al hadden vastgemaakt. Nog vijf andere Duitse sleepboten waren in de nabijheid. zen op aanvoer via Rhodesië. Men hoopt tische groeperingen, waarmee ook de I nu maar dat het verbod uit consideratie Amerikaanse regeringen van vóór Kenne- voor deze zwarte buurstaat niet werkelijk dy zoveel op hadden. Dit is gebleken bij van kracht zal worden. OP EEN KLEINERE schaal neemt de Individuele Rhodesiër ook het zekere voor het onzekere. Drankwinkels rapporteren een ongewone vraag naar whiskey, waar bij sommige winkeliers ertoe over gaan per klant niet meer dan één fles te ver kopen. Rhodesische dames, meer bezorgd over hun uiterlijk dan over de politieke toekomst van het land, hamsteren vooral lip-stick en kauwgum. Toch is er in de Rhodesische hoofdstad weinig te merken van een ongewone spanning. In bars en restaurants komt dé politiek nauwelijks ter sprake. In het vol le restaurant van een duur hotel zegt een Rhodesiër met voldoening tegen mij „Zeg nou eerlijk, deze mensen zien er helemaal niet ongerust uit, vind je wel?" En op het vliegveld van Salisbury riep de interventie in de Dominicaanse repu bliek, waarvan inmiddels officieel vast staat dat zij werd ondernomen om te voorkomen dat de in 1963 door Kennedy zo van harte gesteunde democratisch ge kozen Juan Bosch weer aan de macht zou komen. Ook hier speelde weer een rol, zo als uit uitlatingen van de stoere onder minister van Buitenlandse Zaken, de Texaan Thomas Mann bleek, dat Bosch behalve door zijn talrijke democra tische volgelingen, gesteund werd door De rechtbank in Antwerpen heeft een 31-jarige Rotterdammer bij verstek ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht Het booreiland „Trans-Ocean I", dat voor de Duitse Noordzeekust naar olie en gas boort is door de zware storm in het weekeinde in nood ge komen. Een vloot van reddingboten is uitgevaren om de bemanning van het booreiland, dat op drift is te redden. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van hel abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging Voor de bezorger minder last Probeert u het een». DE ADMINISTRATIE Advertentie Hyeres (AP) De Franse oud-presi-r dent Vincent Auriol, die 81 jaar oud is, heeft, gisteren-zijn rechterheup gebroken. Hij maakte een wandeling over zijn land goed in Cap Benat toen hij uitgleed en viel. Auriol is naar een ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand wordt ernstig ge noemd. Twee jaar geleden viel hij even eens. Hij brak toen zijn linkerheup. KHARTOEM Een twintigtal mensen, onder wie twee parlementsleden, zijn gis teren in Khartoem gewond bij gevechten tussen leden van de mohammedaanse broederschap en communisten. Ruim hon derd mensen werden gearresteerd. Leden van de broederschap hadden het hoofd kwartier van de communistische partij met stenen bekogeld. De politie moest met traangas ingrijpen om 70.000 mensen te verspreiden, die een mars door de stad hielden om te protesteren tegen een wets ontwerp waarbij de communistische partij verboden wordt. Staatssecretaris Bartels (Sociale Zaken en Volksgezondheid) is niets bekend van schadelijke gevolgen voor de bewoners van het Westland als gevolg van de sterke luchtverontreiniging in oktober, die, zo als gemeld, schade aan de gewassen heeft toegebracht. Hij deelt dit mede in antwoord op een schriftelijke vraag van het Tweede-Ka merlid Lamberts (P.v.d.A.). Advertentie - -ijf-4*« 4 - v t* t» tr juist uit Londen aangekomen Rho- maanden, een boete van 22.500 frank (1625 .J -i i rI pn ruvprhm in RplPlP ffPfill- cen zo desiër hem opwachtende kennissen toe: „Hoe is het met de rebellen?" Hij werd met gelach begroet. Juist de door de censuur geplaagde „Rhodesian Herald" verscheen zondag met een spotprent, waarop een echtpaar op leeftijd stond afgebeeld. De echtgenoot zit achter een krant waarvan de frontpa- gulden) en een rijverbod in België gedu rende twee jaar. De Rotterdammer had getracht 500 kg I boter naar België te smokkelen. Bij de achtervolging slipte hij en botste met zijn auto tegen een paal. Met hulp van vrienden wist hij enkele I weken later uit het ziekenhuis in Bras- gina talrijke witte plekken vertoont, waar schaet, waar hij na het ongeluk werd ver- i tt:; I rxl aexetrl +o rmtunannpn ptt in PPn 7.1 PK PTT- de censor er de schaar inzette. Hij ?egt tegen zijn vrouw: „Hoe dan ook, er is voldoende ruimte opengelaten om tussen de regels door te lezen". En in het ru briekje „gezegde van de week" stond de uitspraak van premier Ian Smith: „Dit is een vrij land". pleegd, te ontsnappen en in een zieken wagen naar Nederland uit te wijken. De rechtbank achtte hem ook schuldig I aan het plegen van een aantal verkeers overtredingen tijdens de achtervolging, 1 het veroorzaken van een aanrijding en aan een „vluchtmisdrijf". (Van onze correspondent) BONN De minister van Culturele Zaken van Neder-Saksen heeft met maat regelen tegen een leraar gedreigd in het geval de middelbare schooljeugd van Hannover gelijk zou krijgen. In het juni- nummer van de schoolkrant „Wir Schü- ler" is in de rubriek „Ons werd ge meld een bericht opgenomen over de 52-jarige geschiedenisleraar Hans Joa chim Klinger, die zijn leerlingen op zijn eigen opvattingen over het jongste verle den trakteerde. Volgens „Wir Schüler" had Klinger zijn 15- en 16-jarige leerlingen opgeroe pen „een boycot tegen Poolse mestgan- zen" uit te roepen. Ook had hij vakan tiereizen in Oostbloklanden „een nationale schande" genoemd. Leraar Klinger reageerde met een aan klacht tegen de verantwoordelijke redac teur van „Wir Schüler". Hij verklaarde dat de beschuldigingen onjuist waren. Daarop meldde zich een aantal leerlingen met de mededeling dat Klinger inderdaad over „mestganzen" en „Oostblokreizen" in de gewraakte zin gesproken had. De zaak werd nog gecompliceerder, toen het gerucht ging dat de directeur van het Kaiser-Wilhelmgymnasium 500 exemplaren van het bewuste nummer van „Wir Schüler" in de kelder van de school verbrand zou hebben. Later bleken de exemplaren weliswaar niet verbrand, maar als oud papier ver nietigd te zijn. Toen de directeur zijn dwaling begrepen had, bestelde hij 200 exemplaren van hetzelfde nummer en liet het probleem op het .politieke fo rum" van de school ter discussie stellen. De aanklacht van Klinger tegen de schoolkrantredactie is door de officier van justitie geseponeerd. Wel zal een on derzoek naar het gedrag van Klinger zelf worden ingesteld. De leraar heeft voor lopig de wijste partij gekozen: hij kreeg een „geestelijke instorting" en is tot na der order niet te bereiken. Advertentie VAN BLERK 1 SHOWROOM: n klasse apart heereweg U2-i<4 UIT VOORRAAD LEVERBAAR TEL. 02530-3043' Het dagelijks bestuur van de christelijk- historische jongerenorganisatie is er diep teleurgesteld over dat de Nederlandse re gering opnieuw heeft gemeend haar steun niet te kunnen geven aan het voorstel tot toelating van de volksrepubliek China tot de Verenigde Naties. Het dagelijks be stuur, dat in Amersfoort heeft vergaderd, hoopt en verwacht dat de C.H.U. in de Staten-Generaal een krachtig protest zal doen horen tegen dit onverantwoordelijke besluit van een zich vooruitstrevend noemende regering, zo wordt in een ver klaring gezegd. Advertentie <nk

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11