Beurtschipper en vrouw verdronken bij botsing in het Noordzeekanaal Portugese olie zou Rhodesië uit Mozambique toevloeien Nederland „kan zich niet verplichten tot boycot" Amerikanen in 1970 op maan" Bomaanslagen in Amerika HET WEER Vroege winter blijft aanhouder ,ottgering Tweed- en Cameljassen Sneeuwstorm over Duitsland Alleen in de kuststreek zal de vorst nog niet streng zijn MORRIS W ernher von Braun Schipper poogde vergeefs vrouw te redden Diplomaat Torok verlaat Tel Aviv Westduits blad oppert „sabotage" bij Hoogovens 51e JAARGANG NUMMER 17 MAANDAG 22 NOVEMBER 1965 lantoor: Lange Nieuwstraat 427, ITmnidea. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. a dm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooraren 02500-6484 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VEL SEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK fcN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent per kwartaal 10,40, franco per post f 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. «ra -• PM1 TRAGEDIE BIJ VELSEN-ZUID IN DEZE KRANT Weerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 11 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 15 Economisch nieuws 5 Scheepsberichten 5 Beurs 5 In de Vishal en op zee 6 Radio en tv 7 Kunst7 Ferdinand8 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Sport 1315 Topsy16 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Opklaringen De Nederlandse afgevaardigde, dr. J. G. de Beus, zei dat de Nederlandse regering zich nog niet kan verplich ten de economische banden met Rho desië te verbreken, omdat zij „nog geen volledig inzicht heeft in de draagwijdte van het voorstel. Dit be tekent absoluut niet dat zij dit voor stel verwerpt, het zal met de meeste aandacht worden bestudeerd", aldus de Nederlandse afgevaardigde. (Zie verder pagina 11) TIJDELIJKE AANBIEDING stomen f 4.- f 3.- f2.- f 1.- SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Slachtoffer Het woord is aan Hoogovens: geen opzet H. Hietbrink hoofd van de NRU-proprammadienst Vrijwel normaal IJmuider Courant Chef van de redactie: EL Landré Directeur: Mr. II. C. van der Mije HPW^Sw! .a. .w; Op de plaats waar het binnenvaartuig gezonken is werd vanmorgen druk ge dregd. Later arriveerde een bok uit Amsterdam om het vaartuig te lichten. iMW/inAAWWryWVWIII/WWWWVWWWWIA/WWWWWVMWtfWIAf INDIANAPOLIS (AP) De ruimte- vaartgeleerde, Wernher von Braun, heeft voorspeld dat Amerikaanse astronauten te gen 1970 op de Maan zullen landen en tegen 1990 op Mars. Hij zei dat er geen enkele reden is waar om mensen niet zouden kunnen leven op de Maan en op andere planeten. De Ameri kanen kunnen tegen 1970 rechtstreekse radio-uitzendingen van astronauten op de Maan beluisteren. De maan zal het eerste doel van de Ame rikanen zijn inplaats van Mars, omdat de reis minder kostbaar is en een uitstapje van een paar dagen inplaats van maanden. De astronauten zullen uitgerust zijn met een „wandelstok" die een miljoen dollar kost. Deze stok zal de dik geklede astro nauten helpen bij het lopen op de maan. De punt van de stok zal de radio-activiteit op vangen, stof van de bodem verzamelen en andere technische taken verrichten. ,!!V1 X'*'} Slechts enkele ronddrijvende dekluiken en wat huisraad gaven vanmorgen in het Noordzeekanaal bij Velsen-Zuid de plek aan waar zich binnen enkele seconden een tragedie heeft afgespeeld die het le ven heeft gekost aan de 25-jarige beurt schipper B. van der Haar uit Vreeswijk en zijn 23-jarige vrouw. Hun binnen vaartschip Noord-Holland geladen met 440 ton zand kwam vanochtend omstreeks zes uur in frontale aanvaring met de uit zee komende kustvaarder IJstroom. Het bin nenvaartschip zonk vrijwel onmiddellijk. De achttienjarige schippersknecht A. van Londen uit Hattum kon zich slechts met veel moeite uit de stuurhut bevrijden. Hij werd drijvend op een dekluik door de Rijkspolitie te water opgepikt. De schip per werd het laatst gezien rondzwem mend om zijn jonge vrouw te zoeken. Door oververmoeidheid en vermoedelijk bevangen door de koude van het water is hij in de diepte verdwenen. Kort voor het ongeluk had schipper Van der Haar het roer overgegeven aan zijn knecht om in de kombuis een kopje thee te drinken. De knecht, die in het Anto- niusziekenhuis te IJmuiden is opgenomen, verklaarde tegenover de politie dat hij even verblind was door lichten die plotse ling voor hem opdoken. Hij had nog ge tracht door volle kracht achter uit te slaan een aanvaring te voorkomen. Met een verschrikkelijke klap voer de kust vaarder op het binnenvaartschip in. De Noord-Holland moet als een baksteen zijn gezonken. De schippersknecht had nauwe lijks de tijd zich uit de stuurhut te be- JOHANNESBURG (Reuter en AP). Het Zuidafrikaanse blad „Jo hannesburg Sunday Express" meldt dat de Rhodesische regering een regeling heeft getroffen voor de levering van olie door Portugal. De olie zou geleverd worden door de „Sonarep" een dochteronderneming in Mozambique van de Portugese oliemaatschappij „Sonap". De olie zou van Angola, in West-Afrika, via Mozambique en Zuid-Afrika naar Rhodesië worden vervoerd. Deze onthulling volgde op het beroep van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties die zaterdag op alle leden van de Verenigde Naties een beroep deed een olie-embargo in te stellen tegen de blanke minderheidsregering van premier Ian Smith. De Raad nam dit besluit met algemene stemmen. Alleen Frankrijk onthield zich van stemming. Op Groot-Brittannie werd door de Raad een beroep gedaan „met alle geschikte maatregelen een einde te maken aan het minderheidsbewind in Rhodesië" CHARLOTTE (Noord-Carolina). (Reuter). In Charlotte in de Ame rikaanse staat Noord-Carolina zijn vanochtend bomaanslagen gepleegc op de woningen van vier negerlei ders. Er werd niemand gewond. Eén van de woningen waarop een aanslag werd gepleegd, is die van de voorzitter van de Nationale Vereni ging voor de Vooruitgang van Ge- kleurden in Noord-Carolink, Kelly Alexander. vrijden. Hij zag de schipper nog in het water roepende om zijn vrouw. De knecht wist zich op een dekluik drijvende te hou den. Een opvarende van de kustvaarder nog over boord gesprongen om de schipper te helpen, maar deze weigerde de hulp. De post IJmuiden van de rijks politie te water was snel ter plaatse, maar kon weinig uitrichten. Vanmorgen om elf uur waren de lichamen van de schipper en zijn vrouw nog niet gebor gen. Mevrouw W. Arisse, die vlak bij de plaats van de ramp in een woonwagen woont, vertelde ons: „Ik heb alles uit het raam kunnen zien. Het was vreselijk. Ik was juist opgestaan om theewater op te zetten toen ik een verschrikkelijke klap hoorde. Ik dacht eerst dat er twee auto's op elkaar waren gebotst. Maar toen ik uit het raam op het kanaal keek zag ik dat er een coaster op een binnenschip was ge varen. Het kleinere schip zonk ontzettend snel. Wat vreselijk om dan machteloos te staan. Mijn buurvrouw is in haar pyjama 'naar de brandweer gehold om die te waar schuwen. Ik heb ook nog een man in het water gezien. Die is er vrij gauw uitge haald. Een andere man, later bleek het de schipper te zijn, riep alsmaardoor Hier zijn we, hier zijn we.' Hij riep om zijn vrouw. Het was ontzettend." De Rijkspolitie te water en de haven dienst hebben vanmorgen urenlang naar de lichamen van de schipper en zijn vrouw gedregd. In de loop van de mid dag zal een bok trachten het gezonken binnenvaartuig te lichten. Het schip ligt vrijwel in het midden van het kanaal dat op die plaats tussen de papierfabriek van Van Gelder en het dorp Velsen vrij smal is. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse diplomaat Alexander Torok, wiens benoeming als assistent van de Westduitse ambassadeur in Israel, dr. Pauls, een storm van pro testen uitlokte, is van Tel Aviv naar Bonn teruggekeerd. Officieel heeft zijn reis tendoel zelf een onderzoek in te stellen naar de documen ten, aan de hand waarvan Torok, vooral van Israëlische zijde verwijten worden gemaakt. Torok heeft met zijn vertrek naar Bonn letterlijk beantwoord aan de eis van het Israëlische avondblad „Maaris Iv." dat kort geleden schreef: „Torok moest maar eens een tijdje verlof nemen om alle documenten in Wenen, Berlijn en Boeda pest op te sporen die het bewijs van zijn onschuld kunnen leveren". Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn deelde mee dat Torok binnenkort weer naar Tel Aviv zal terugkeren. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar vooral in het westen van het land ook kans op plaatselijke sneeuw- of hagelbuien. Overwegend matige wind, aanvan kelijk tussen zuidoost en zuidwest, later veranderlijk. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lich te tot matige vorst. In de middag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt aan de kust. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie costuum £™'er mantel -fcSfl" -K25- japon (eenv.) 4iW pantalon rok jun- A5fr jumper 4i56" Grote Houtstraat 5 Amsterdamsevaart 30 Binnenweg 137 tel. 10771 tel. 11501 tel. 84373 Hoofdstraat 144 - Santpoort - Tel. 8058 Ba-rteljorisstr., Haarlem, tel. 15532 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (02(4 22 35 96 - Amsterdam Koude en zachte lucht hebben tij dens het weekeinde in de hogere luchtlagen strijd geleverd om de heer. schappij. Daardoor verschilde het weertype in de verschillende delen van ons land zeer sterk. Er viel over wegend sneeuw in het noorden, veel ijzel in het westen, midden en oosten, en regen in Zeeland en Zuid-Lim burg. Een actieve depressie die zondag van Frankrijk naar Polen trok, veroorzaakte langs de Wadden een storm met wind kracht 9. Zondagmiddag kwam er even dooi door luchtaanvoer van de Noordzee, maar deze dooi-aanval werd afgeslagen, daar het grote hogedrukgebied boven Groenland in stand bleef. Boven Zweden ontwikkelde zich zondag een nieuw hoge- drukcentrum, waardoor opnieuw koude lucht uit Scandinavië naar West- en Mid den-Europa werd gestuwd. In Duitsland kwam het kwik op enkele plaatsen van morgen tot -10 graden, in Denemarken 13 graden Celsius. Overdag stijgt de temperatuur tot om het vriespunt of even daarbwen, maar in de komende nacht is weer 'matige en in gebieden waar enige sneeuw ligt (in Groningen en Noord - Drente 10 cm) is weer strenge vorst te verwachten. In de kuststreken houdt het nog betrekkelijk warme zeewater de tem peratuur wat gematigd. Er zijn dit weekeinde weinig verkeers ongelukken gebeurd omdat niemand zich zonder uiterste noodzaak op de in ijsba- FRANKFURT (AP en DPA) Het grootste deel van Duitsland had zondag te lijden van een sneeuwstorm waardoor moeilijkheden ontstonden voor het weg en treinverkeer. De storm drong zater dag vanuit het noordoosten Duitsland bin nen. nen veranderde wegen waagde. Alleen in Rotterdam heeft de gladheid een slacht offer geëist. Daar gleed een auto met twee broers, de 21-jarige N. Vos en de 18-jarige J. Vos, het water in. Een juist passerende agent van politie sprong de auto na en wist de 21-jarige jongeman, die zelf het portier had geopend te grij pen. Hij wist hem in een toegeworpen reddingsboei te werken, waarna de jonge man omhoog kon worden getrokken. De brandweer, die inmiddels was gear riveerd, wist de 18-jarige J. Vos uit de auto te halen. Men paste mond-op-mond beademing toe en vervoerde de jongeman snel naar een ziekenhuis. Daar is hij ech ter korte tijd later overleden. Cicero: Het geneesmiddel voor alle verdriet haal ik uit de filosofie. HAMBURG (DPA) Het Hamburgse dagblad „Morgenpost" spreekt in een ver slag uit Amsterdam over het ongeval in het Hoogovenbedrijf te IJmuiden de verden king uit dat hierbij wel eens sabotage in het spel kan zijn geweest. Donderdag wer den enige leden van een gezelschap Duit sers, die een bezoek brachten aan de Hoog ovens, gewond door vloeibaar staal. Het blad schrijft: Er zijn aanwijzingen dat bij het verschrikkelijke ongeluk in de Hoogovens van IJmuiden bij Amsterdam terreur in het spel geweest is. Technisch was de ontploffing uitgesloten. Bij een onderzoek naar de oorzaken werd de recherche van de gemeente Velsen inge schakeld. Bij normale bedrijfsongevallen is deze maatregel niet mogelijk. Het vermoe- de^ dat hier sabotage in het spel kon zijn is in het openbaar niet eens geuit, hoewel de eenvoudigste verklaring voor de ge heimzinnige reactie van de massa staal ge leverd wordt door aan te nemen dat een ontplofbaar ding erin terecht is gekomen. Het is niet uitgesloten, dat donderdag in de Nederlandse staalfabriek een daad van terreur tegen Duitsers is uitgevoerd, ofwel tegen een organisatie die zich inzet voor Duits-Nederlandse vriendschap in het za kenleven en die tegelijkertijd het „kapi taal" vertegenwoordigt. De kwestie-Beatrix heeft in Nederland radicale minderheden hevig geprikkeld. De sterkste tegenstanders van de verzoening die gepaard gaat met het huwelijk tussen de troonopvolgster en Clau. von Amsberg zijn vooral te vinden in het gebied van Amsterdam, waarin ook de Hoogovens van IJmuiden liggen", aldus het blad. Het commentaar van directie Hoog ovens luidt: Noch bij de politie noch bij de arbeids inspectie noch bij Hoogovens bestaat eni ge grond om te veronderstellen dat er van opzet sprake geweest zou kunnen zijn. (Zie verder pagina 2) Naar aanleiding van het vertrek van het hoofd van de muziekafdeling van de Ne- derlandsche Radio Unie heeft het bestuur van de N.R.U. de heer H. Hietbrink be noemd tot hoofd van de programma- dienst van de N.R.U. De programma- dienst omvat zowel de afdeling program ma-administratie als de afdeling muziek. Onder de programma-administratie res sorteren onder meer de hoorspelafdeling, de gezamenlijke discotheek en muziekbi bliotheek, de auteursrechtenafdeling, de afdeling studio-indeling en de regionale omroepen. Onder de afdeling muziek res sorteren onder meer de vijf grote radio orkesten en het Omroepkoor. De heer Hietbrink trad op 1 september 1931 in dienst bij de AVRO als chef van de af deling boekhouding. Na 1945 werd hij be last met de administratieve afwikkeling van de Nederlandse Omroep in liquidatie. Op 1 maart 1947 werd hij benoemd tot hoofd van de programma-administratie van de Nederlandsche Radio Unie. Nu de heer Hietbrink hoofd is geworden van de programma-dienst, waaronder ook het ge zamenlijke muziekapparaat van de N.R.U. ressorteert, ligt het in de bedoeling voor de artistieke aspecten een muziekdeskun- dige te benoemen. Wat was het een hondeweer! Vanmorgen was het wegverkeer overal weer vrijwel normaal. Rijkswaterstaat had de hoofdwegen door zandstrooien weer berijdbaar gemaakt en in de ste den hadden de reinigingsdiensten het zelfde gedaan. Het spoorwegverkeer verliep vanmor gen vrij normaal. Alleen tussen Ede en Wageningen was er vanochtend enig op onthoud tengevolge van een draadbreuk bij Ede. Deze storing was echter spoedig opgeheven. Het traject Eindhoven-Venlo kon weer met elektrische treinen worden bereden. Het schoonschrapen van de be ijzelde bovenleiding is in de afgelopen nacht gelukt. Sinds gistermiddag moesten diesellocomotieven gebruikt worden op dit traject. In Haarlem en omgeving kon de NZHVM in de loop van zondagmiddag vrijwel al haar diensten in het door haar bestreken gebied met slechts weinig ver tragingen hervatten. In Haarlem hebben de gladde wegen geen ernstige ongevallen met persoonlijk letsel tot gevolg gehad. Wel ontstonden tal van aanrijdingen met „blikschade." De busdiensten in de stad ondervonden nage noeg geen moeilijkheden door de glad heid. «MW wfcv.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1