Loon- en prijsbeleid van Britse regering op losse schroeven Miljoen Engelse gezinnen dit weekeind zonder brood Roemenië wil bemiddelen in het Vietnam-conflict NORTH 't is weer tijd voor Wereldnieuws f Van dag tot dag ram Energie-reclame in Engeland gestopt Kind-moeders <~Praatótoel A T Op de MAANDAG 22 NOVEMBER 1965 Krachtproef Richtlijn Geschil tussen kerk en staat in Griekenland Stormloop-politiek Gemini-vluchten door staking in gevaar zó zacht zó geurig De Partij van de Arbeid, die mis schien méér dan andere politieke par tijen de komende raads- en statenverkie- ïingen met zorg tegemoet ziet, omdat sommige van haar ministeriële en par lementaire figuren in de afgelopen tijd niet sterk hebben kunnen bijdragen tot de populariteit van de partij in den lande, is met een ontwerpverkiezingsprogram te voorschijn gekomen. Het concept-program, zoals dat aan de afdelingen is gezonden, is uiteraard ge richt op de beleidsbeginselen van provin ciaal en stedelijk belang, zodat het voor bij kon gaan aan politieke vragen van internationale en nationale orde. Als zo danig kenmerkt het zich door democra- tisch-socialistische richtlijnen van regio nale en stedelijke aard, die sterk het karakter van modernisatie dragen, maar die in weinig opzichten verschillen van de inzichten die andere fracties in pro vinciale en gemeentelijke bestuursorga nen zullen verkondigen en aanhangen. Moet hieruit worden geconcludeerd dat deze fracties zich voorgoed zullen distan tiëren van „de grote politiek" en zich met verdubbelde ijver zullen werpen op de duidelijke algemene belangen die de ze politiek doorkruisen? Dat is te hopen. Het is in het verleden anders geweest, ofschoon moet worden toegegeven dat de socialisten daarbij het minst opvallend aan het politieke principe-berijden heb ben gedaan. Het is in de voorbije jaren geen uitzondering geweest, dat gemeen telijke fracties plaatselijke belangen on dergeschikt maakten aan politieke tegen stellingen op veel hoger niveau, tegen stellingen die wel op nationale en inter nationale vlakken van enig belang kon den zijn, maar die plaatselijk en regio naal alleen maar belemmerend en ver tragend werkten. Het verkiezingsprogram van de PvdA sou, indien het consequent zou worden uitgevoerd, sterk medewerken aan de coördinatie en vlottere bestuurbaarheid van gemeenten en provincies, omdat het kennelijk uitgaat van de overtuiging dat op deze lagere eenheden het algemene belang binnen de bereikbaarheid van alle fracties ligt. De uitvoering van in het program neergelegde plannen zou dan veel meer afhangen van de besluitvaar digheid, energie en deskundigheid der verantwoordelijke functionarissen dan van de vraag, hoe de politieke verhou ding in een bestuurslichaam is. Dat bete kent echter, dat bij voorbeeld bij wet houdersbenoemingen eveneens de ge schiktheid en ambitie van kandidaten de doorslag zouden moeten geven boven hun politieke afkomst. En gezien de schaars te aan bekwame figuren die tegelijk be reid zijn het zware ambt op zich te ne men, de keuze nog moeilijker maakt, is een vasthouden aan getalsverhoudingen voor de toekomst nog minder tolerabel te noemen. Vooral ook omdat een prachtig program dat óók andere fracties aan spreekt, niet mag verbrokkelen door de onbekwaamheid van figuren die nu een maal door hun politieke kleur tot een gtemmenmeerderheid kunnen komen. Hoe meer politieke programma's voor regionale en gemeentelijke voorzieningen op elkaar gaan lijken en dat is on vermijdelijk door de vermenging van in richten op algemeen terrein hoe min der in gemeentelijke en provinciale uit voeringsorganen politieke afkomst door slaggevend zal mogen zijn. De benoe mingsprocedures echter zijn daar nog steeds traditioneel gebaseerd op het tel len der verschillend gekleurde neuzen. En dat wordt langzamerhand een aan het al gemeen belang tegengestelde situatie. Het socialistische program legt de na druk op een krachtige bestrijding van gevaren en lacunes in de samenleving, die iedereen zal erkennen: geluidshinder, luchtverontreiniging, watervervuiling, verkeersonveiligheid, rivaliteit bij de in dustrialisatie, tekortkomingen van het openbaar vervoer als concurrent tegen de particuliere auto, woningnood, recrea tiegebrek, gebrek aan zwembaden, te langzame krotopruiming, vertraging in de onderwijsontwikkeling, onvoldoende uit voering der bijstandswet, te krap finan cieel beleid van het rijk tegenover de ge meenten, enzovoort. Als plaatselijk deze gevaren dreigend groot zijn geworden door het tekortschieten van bij voorbeeld socialistische functionarissen, zal dit pro gram niet veel helpen, tenzij de ver ouderde partijpolitieke beperkingen in de lagere bestuursorganen zouden worden doorbroken ten bate van het uitgangspunt de beste man op de juiste plaats. Maar dat is een praktisch punt, waarover in de stembusstrijd niet wordt gesproken. IftftlVVWWIAIWMIWWnWWVWWWIVWWWWWWW (Van onze correspondent) LONDEN. Het afgelopen week einde zaten in Engeland een miljoen gezinnen zonder brood. Verwacht wordt dat de staking van de bakkers gezellen die de afgelopen dagen voor namelijk de industriegebieden van Midden-Engeland trof, deze week zal worden voortgezet en zal overslaan naar Londen. De meeste bakkerswin kels in de stakingsgebieden rantsoe neerden hun klanten. In sommige zaken liep de broodprijs aanzienlijk op. Soms tot vijf maal de normale prijs. De leiding van de bakkersbond besloot de serie tweedagen stakingen als een soort speldeprikactie voort te zetten. De bond heeft het land in zeventien gebieden verdeeld die om beurten door stakingen zullen worden getroffen, totdat een voor de bakkers aanvaardbare loonregeling zal zijn bereikt. Het bakkerspersoneel eist een verhoging van het grondloon van dertig percent en verkorting van de werk week. schouwde de regering de dreiging met een dergelijk wettelijk voorschrift als een stok achter de deur die alle bij het produktieprocgs betrokkenen in het ga reel moest houden. De algemene richtlijn van de regering voorziet in een jaarlijkse loonsverhoging van 3% percent, overeenkomende met een daarmee parallel lopende produktie- toeneming. Talrijke bonden hebben ech ter in het afgelopen jaar grotere loons verhogingen weten te bedingen, waardoor het inkomensplan en de beteugeling van inflatie op losse schroeven zijn komen te staan. Aan de andere kant is de regering be reid om soepel te zijn, omdat het in de praktijk onmogelijk is gebleken dogma tisch aan een bepaald percentage voor loonsverhogingen vast te houden, vooral omdat de lonen en salarissen van grote groepen te laag zijn. De Britse vakbeweging heeft een zeer individualistisch karakter. De meeste bonden verzetten zich instinctmatig tegen het opgeven van de traditionele onder handelingsvrijheid. Ray Gunter, de Brit- Deze actie betekent een krachtproef voor George Brown, de minister van Eco nomische Zaken die de bakkersbond heeft verzocht de looneis voor te leggen aan de raad voor prijzen en inkomens. Het hele experiment van een geleide-inkomens-po litiek dat aarzelend onder de Conserva tieven is begonnen en onder Labour voortgezet, staat door deze staking op het spel. De raad staat onder leiding van de vooruitstrevende conservatief het vroegere lagershuislid Aubrey Jones. De hoop was dat de Labourregering zich bij haar loonpolitiek van de onmis bare medewerking van de vakbonden zou weten te verzekeren. Hierin was de vori ge regering niet geslaagd. Het plan be rust tot nu toe op vrijwilligheid, maar de regering heeft met wettelijke dwang ge dreigd. De eerste stap zou in dat geval zijn een waarschuwingssysteem, waarbij ondernemers en vakbonden verplicht zou den zijn de genoemde raad tijdig van voorgenomen prijsverhogingen en loonei sen in kennis te stellen. Tot dusver be- LONDEN (AP) De Britse regering heeft de nationale elektriciteits-, gas- en kolenindustrie opgedragen niet te adver teren. Dit is een poging een herhaling van de moeilijkheden bij de energievoorzie ning van de vorige week te voorkomen. Men hoopt er de energie-afname door te verminderen. De grootscheepse advertentiecampagne door de brandstofindustrieën waarin er op werd aangedrongen centrale verwar mingsinstallaties te kopen, heeft maar al te veel succes gehad. Het zwaarst getroffen is de zeer winst gevende gasindustrie die per jaar vier mil joen pond sterling veertig miljoen gul den aan advertenties uitgeeft. De elektriciteitsbedrijven en de steenkoolin dustrie geven elk twee miljoen pond twintig miljoen gulden voor deze doel einden uit. MWVVVVWVVVUWIMNVVWMnMVUINWWWWVWUUWV yMMMWMWMMVMWMMIWIVWWWMWMMWWWWilMIIWMMMWMMMW» Het bureau voor statistiek in Peru heeft meegedeeld dat 333 Peruviaan se meisjes óp tienjarige leeftijd moe der zijn geworden. Dit kwam aan het licht bij de bewerking van de gege vens van de volkstelling. H#WWWWWWWVWV»AAA#WW\AAAAAA#VWWW»#WWW1AA#WWW1#WWWI se minister van Arbeid, heeft gedurende het weekeinde een beroep op werkgevers en vakbonden gedaan om zich aan vrij willige discipline te onderwerpen. De vroegere oppositieleider, sir Alec Douglas Home, heeft in een rede de vol komen mislukking van het anti-inflatie- plan van de regering voorspeld als ge volg van Labour's reeks van belasting verhogingen die de produktiekosten en de prijzen hebben opgejaagd. ATHENE (Ruter) In zes kerken in Athene hebben zich zondag enkele kleine incidenten voorgedaan bij de wijding van bisschoppen, die in weerwil van een re geringsdecreet deze week door de kerke lijke overheid zijn gekozen. De politie moest groepen jongeren ver spreiden die in koor „onwaardig, on waardig" riepen toen de plechtigheden be gonnen. De hiërarchie van de Griekse orthodoxe kerk had gewaarschuwd dat er moeilijk heden zouden komen als de regering de wijdingen zou trachten te beletten. De re gering heeft de verkiezing van de nieuwe bisschoppen illegaal genoemd en gezegd dat de minister van Onderwijs en Gods dienstzaken de status van de nieuwe bis schoppen fiiet zal legaliseren. IS WENEN (Reuter en AP) Roemenië bereid te bemiddelen tussen de Ver enigde Staten en Noord-Vietnam. Dat hebben Roemeense autoriteiten die een bezoek aan Oostenrijk brengen onthuld. De Amerikaanse ambassadeur in Roe menië en de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken hebben hierover in juni van dit jaar al geheime besprekin- Ex-president Eisenhower die her stelt van een hartaanval gaat goed vooruit. Hij mag zo nu en dan ge bruik maken van een rolstoel. Op zijn kamerjas heeft men zijn vijf generaalssterren en de woorden „Ik voel me weer best" genaaid. (Telefoto). gen gevoerd. In Washington toonde men zich geïnteresseerd in deze berichten. Volgens Amerikaanse regeringskringen zouden echter voortdurende Noordvietna- mese infiltraties aantonen dat de rege ring in Hanoi op het ogenblik niet in de stemming verkeert om aan de vergader tafel plaats te nemen. De groep Amerikaanse senatoren onder leiding van senator Mansfield is uit de Roemeense hoofdstad Boekarest naar naar Vietnam vertrokken. De Noordvietnamese president, Ho Tsji Minh, heeft op 17 november een brief ge schreven aan de Amerikaanse Nobelprijs winnaar prof. Linus Pauling, waarin hij de Verenigde Staten ervan beschuldigt de oorlog in Vietnam uit te breiden en de bereidheid tot onderhandelen te veinzen, De brief kan gezien worden als een ant woord aan prof. Pauling, die de tekst van een oproep van acht Nobelprijs-winnaars aan de Noordvietnamese president had toegezonden. In deze oproep werd aangedrongen op onmiddellijke maatregelen voor het be reiken van een bestand en een regeling van de oorlog in Vietnam door onderhan delingen. De Amerikanen, aldus Ho Tsji Minh, gebruiken de meest barbaarse oor logsmethoden, zoals napalmbommen, fos- forbommen, giftige chemicaliën, gifgas enzovoort, om onze landgenoten te doden, Hun zevende vloot en B-52-vliegtuigen bombarderen, beschieten en vernielen de Zuidvietnamese dorpen en nederzettin gen. Verder hebben zij hun „stormloop" politiek tegen Noord-Vietnam voortgezet door dagelijkse bombardementen". Volgens het Italiaanse communistische dagblad „l'Unita" is professor Giorgio la Pira, voormalig christen-democratisch burgemeester van Florence, dezer dagen op een vredesmissie geweest in de Noord Vietnamese hoofdstad Hanoi. Hij zou Ho Tsji-Minh en andere Noordvietnamese leiders hebben ontmoet. Het blad brengt zijn vredesmissie in verband met een in april te Florence gehouden symposium, dat werd bijgewoond door onder meer de Britse Labour-politiei lord Brockway en William Warbey. KAAP KENNEDY (AFP) In Kaap Kennedy hebben achtendertig technici van de vliegtuig- en ruimtevaartuigfa- brieken McDonnell aan een stuk doorge werkt om het de NASA mogelijk te ma ken, ondanks de staking van monteurs van hun fabriek, de „Gemini-7" volgens plan op vier december te lanceren. Het is evenwel nog lang niet zeker dat deze lancering op het vastgestelde tijdstip kan doorgaan. Ook de lancering van de „Ge- mini-6", die dertien december moet ge schieden, zal misschien moeten worden uitgesteld. Knopen kopen Meneer, bent u wel eens een hoedje of een paar schoenen wezen kopen met uw vrouw? En wat heeft u daarna tegen uw vrouw gezegd? Juist meneer, u heeft ge zegd: Dat was eens en nooit meer. Maar, meneer, heeft u wel eens knoopjes met uw vrouw gekocht? Nee, meneer, doet u dat alstublieft niet. Gaat u nou maar rustig zolang in het café op de hoek een kopje koffie drinken of een bier tje, want voorlopig en dat is minstens een uur ziet u uw vrouw niet terug. Waarom? Nou, daarom. Uw vrouw koopt toch zeker een paar knoopjes. Mag ze alsjeblieft een paar knoopjes kopen! V wenst? vraagt de winkeljuffrouw. Een bruin knoopje, zegt mevrouw. Hoe groot moet het wezen? vraagt de winkeljuffrouw. Zo groot, zegt mevrouw en ze wijst iets aan tussen duim en wijsvinger. Drie centimeter, zegt de W. van win keljuffrouw. Dat lijkt me erg groot, zegt de M. van mevrouw. De W. loopt resoluut naar een knopen- bak waarin zich enkele duizenden knopen bevinden, waaronder enkele honderden bruine. De M. volgt haar haastig, om niet te zeggen gulzig. De W. neemt een knoopje ter hand en vraagt: Wat vindt u hiervan? Hè nee, zegt de M., da's niet de goeie kleur. Het moet een dónkerbruin knoopje zijn. -Dit soms? vraagt de W. Nee, dat is té donker. Kijk, ongeveer die kleur. Deze? Ach, nee, nu ik hem van dichtbij zie, is het toch niet de goeie kleur. Die andere, daar, die lijkt me beter. Deze? Ja, dat is de goeie kleur, maar hij is wel erg dik, die krijg ik vast niet door het sleutelgat, pardon, knoopsgat. Hoe vindt u deze knoop, de nieuwste mode, heel apart. -Ja, die vind ik schitterend. Hoeveel kost die? Tweevijftig. Wat! Per dozijn zeker. Nee, per stuk. Nou, nee, weet u, het is maar een oud jurkje dat ik wil opknappen, daar geef ik liever geen kapitaal aan uit. En hoe vindt u dit knoopje? Dat? Dat glimmende ding? Bah, nee, dat ziet er veel te goedkoop uit. Het moet wel een chique knoopje zijn, anders knapt die jurk er niet van op. Kijk, mevrouw, dit is vast wat u zoekt: eenvoudig en toch elegant en niet zo prijzig ook. Vijfenzeventig cent maar. -Maar ik heb er tien nodig, dan is vijfenzeventig cent veel te veel. Weet u wat, geeft u met die glimmende dingen maar Ja, ja, nu ik ze zo bekijk, zijn ze toch wel aardig. Uitstekend, mevrouw. Mevrouw betaalt en komt thuis met een dozijn knopen die net niet de goeie kleur hebben en helemaal niet de goeie maat. Ze knipt nu van een oude jurk de knopen af en zet die aan de andere oude jurk. Ze passen best. De nieuwe knopen gaan tot nader order in de knopendoos. Daar vinden later de kleinkinderen ze om mee te spelen. Juist, zo gaat dat meneer. En de win keljuffrouw? vraagt u. O, die gaat elke avond, met een natte compres op haar hoofd naar bed. Lizzy Sara May Advertentie Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45 U, zo. 10.30 en 18.45 u. Luchtverdediging. In 1972, als de Japanse strijdkrachten met 24 groepen luchtdoel raketten van het type Hawk zullen zijn uitgerust, zal Japan over de beste lucht verdediging in Azië beschikken. Dat heeft het Japanse opperbevel bekend gemaakt. Uranium. In Cairo gaat het gerucht, dat in het oosten van Egypte peckblende is gevonden. Hierdoor zou Egypte in staat zijn op gemakkelijke wijze uranium te fabriceren. Arbeiders. De Joegoslavische vakvereni gingen hebben alarm geslagen. Ze zeg gen, dat Joegoslavië spoedig geen ge schoolde arbeider meer zal overhouden. Op het ogenblik werken meer dan 200.000 Joegoslavische arbeiders in het buitenland, van wie 100.000 in West- Duitsland. Moord. In het Belgische plaatsje Pope- ringhe heeft de 45-jarige Huyghe zijn twee jaar jongere vrouw, moeder van twaalf kinderen, vermoord,. Na zijn daad heeft hij zichzelf bij de rijksveld- wacht aangegeven. Naar het schijnt be twijfelde de moordenaar, of hij wel van alle twaalf kinderen van zijn vrouw de vader was. Guerrillas. In de bergdistricten Moron en Jiemenez in de staat Lara zijn twin tig boeren door guerrillas doodgescho ten. Voorts zijn zes boeren door een ge wapende bende ontvoerd. Ruim 40.000 boeren in de staten Lara en Portuguesa hebben de regering na de incidenten aangeboden de guerrillas te bestrijden. Kunstzin. De stad Stockholm gaat vol gend jaar zestigduizend kaartjes opko pen van de particulieren theaters in de stad om deze tegen lagere prijs te verkopen aan toneelliefhebbers met klei ne inkomens. Protest. India heeft zaterdag scherp bij China geprotesteerd tegen een grens- schending door Chinese soldaten in Sik kim. Dit gebeurde vrijdag in de bergpas Bomsjo in noord-Sikkim. Een Indische patrouille heeft de indringers terugge jaagd, aldus de protestnota. Griep. De Westduitse bondskanselier Er- hard moet wegens een lichte griep het bed houden. Dynamiet. De politie heeft op verschillen de plaatsen in de buurt van Triest drie honderd kilo dynamiet en vijftig ontste- keningsapparaten gevonden, nadat zij mededeling had gekregen van het ver dwijnen van dynamiet uit een maga zijn voor de wegenbouw. Kernproef? Het seismologisch instituut van Uppsala in Zweden heeft zondag een ondergrondse explosie geregistreerd die moet zijn teweeggebracht in het ge bied van Semipalatinsk in het centraal- Aziatische deel van de Sovjet-Unie.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3