Joegoslavisch medicijn tegen kanker genas vrouw in Italië Als je vrouw zwart is, vind je geen kamers |Hé!| Idee! KAAS OM KAAS Kachel is geen goede brandkast Voor rokers met een eigen stijl mm GF GFF GOLDEN FICTION Slordigheid met bankpapier bezorgt Nederlandse Bank dagelijks extra werk Dit staat er in de nieuwe Eva! v Jonge Hagenaar ervaart: Duiven in Keulen worden vogelvrij GOLDE FICTIO GOLDEN FICTION droqe Rijp, vol smaak en toch zacht DINSDAG 23 NOVEMBER 1965 11 „Geen wondermiddel waar men zich grote illusies over moet maken Geen nadelig gevolg res uit de Zuiditaliaanse plaats Bari had een maand geleden het nieuwe Joegoslavische middel besteld. Omdat I tij door haar arts al was opgegeven en als ongeneeslijk gold, had die geen be zwaar tegen gebruik van het middel. Kort nieuws Een kamertje, waarin het bed en de wieg nauwelijks passen. Geen moge lijkheid om een kachel te stoken. En geen kans op een huis. Tot zover wij ken de omstandigheden van Chris Harteveld (30 jaar), zijn vrouw en zijn pas geboren zoontje Michael maar weinig af van de duizenden woning zoekenden in Den Haag. Dit gezinnetje echter, kan ook geen kamers krijgen. Een „inwoning" waar met de kou een kachel kan branden. Want mevrouw Harteveld is niet in Nederland geboren. Zij is zwart. Da's hele andere kaas! Da's een sneetje Da's een boterham met een plak jonge plus een plak oude kaas Artis-oppassers naar Blijdorp vice versa Met het puur-witte mondstuk Exclusieve melanges van pure ongesausde tabakken EEN LAURENS PRODUKT Niet aankomen Nieuw! Zó wonen burgemeesters. Binnenkijken bij burger vaders: interessante interieurstudie in kleur. Feestdagen in aantocht. Eva speurde in heel veel winkels naar leuke surprises van 1,- tot 100,-. Geestig marionettentheater. Gerard Walden en Berry Kievits houden beroemdheden aan het lijntje (van Wim Sonneveld tot Rita Corita). En... nog véél meer! Even Eva kopen (los nummer ƒ0,55). Of - nog beter - word abonnee 5,85 per kwartaal). Krijgt u Eva wekelijks thuis. Kost trouwens minder. Schrijf een kaartje: 'Ik abonneer mij op Eva' aan Eva, afd. abonnementen, Postbus 163, Leiden. Eva is van nu. Eva is énig! m Couture confectie bewijzen dat allurb en duurzaamheid nu vöor goed verboVdeji zijn: de meest zorgeloze chic van de moderne tijd Van onze correspondent) ROME Het Italiaanse ministerie [sies moet maken en dat het zeker niet zal helpen tegen het laatste stadium van de ziekte, maar dat het in vele gevallen wan neer men er vlug bij is, gunstige gevol gen heeft gehad. HET MIDDEL wordt nu door de medi- van Gezondheid heeft m ziekenhuizen faculteit van de universiteit in Bel- toestemming gegeven een Joegosla-1 grado onderzocht en zal binnenkort in de visch middel tegen kanker te gebrui- ziekenhuizen van Joegoslavië gratis ter ta. Proeve,he, middel. H.T.S genaamd, hebben tot dusverre geleid gunstige gevolgen heeft, het ter beschik- tot mogelijk gunstige resultaten. king te stellen van ziekenhuizen in ande- Een aan kanker lijdende apothefce- re landen. 1 Het middel wordt al vervaardigd door een fabriek van farmaceutische artike len in de stad Serajevo. De kosten om het medicijn te vervaar digen zijn niet hoog. Het is de bedoeling dat door het buitenland alleen de verzend kosten en de vervaardigingskosten wor den betaald. Het Italiaanse ministerie van Volksgezondheid is op zijn beurt weer begonnen met het middel te onder zoeken en toe te passen. Daarbij is in ieder geval gebleken dat het middel geen enkel nadelig gevolg heeft. Of het werke lijk kanker bestrijdt zal natuurlijk pas op den lange duur blijken. DE VROUW was drie jaar geleden ge opereerd wegens kanker aan de borst, maar het kankergezwel was teruggeko men. Tevens kreeg ze een gezwel in de hals en een ernstige aandoening aan het heupbeen. Na gebruik van het Joegosla vische middel heeft de behandelende arts vastgesteld dat de ziektekiemen aan de borst geheel waren verdwenen, ook bij de hals leek de uitzaai gestuit, daarentegen woekerde de ziekte aan het heupbeen door. De vrouw ligt weliswaar nog in bed, maar ze voelt zich veel beter. Natuurlijk is er nu in Italië grote belangstelling voor dit middel. Men is te weten gekomen dat in Serajevo dr. Zejnilaghic reeds sedert 1949 studie maakt van de kankerbestrij ding. Hij is begonnen de bloedlichaamp jes te gaan vergelijken en heeft toen ge zocht via chemische weg een middel te vinden om de ontbindingsfactor van het zieke bloed tegen te gaan. Hij kwam daardoor op een tot nog toe onbekend middel, dat volgens hem is sa mengesteld uit de heel eenvoudige delen, die in elke apotheek te vin den zij. Hij zegt dat zijn middel geen wonderen doet en dat niemand zich illu- Advertentie Opbouworganen. De staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de heer C. Egas, heeft een sub sidieregeling vastgesteld welke dient ter vervanging van de uit 1957 dateren de subsidieregeling voor de provinciale opbouworganen. De regeling treedt met terugwerkende kracht tot 1 januari 1965 in werking. Ring terug. In een warenhuis in Den Haag ontdekte een 19-jarig meisje aan de hand van een verkoopster de ring, die zij een jaar geleden was kwijtgeraakt, nadat zij het sieraad even bij een toilet van een dansgelegenheid had laten lig gen. Zij haalde de politie erbij en de verkoopster bekende de ring, die onge veer 150 waard was op het dans avondje te hebben weggenomen. Gered. Een 21-jarige schimmel, die vele jaren achtereen St. Nicolaas trouw had gediend als deze zijn intocht in Waalre deed, zou naar het slachthuis zijn ge bracht, als de gehele bevolking van Waalre daartegen niet in het geweer gekomen was. Van alle kanten kwam geld los, voldoende voor het „losgeld" en ook nog voor een verzorgde oude dag van de schimmel. Vondst. Twee jaar geleden werden bij een juwelier in Vroomshoop tal van kostba re sieraden gestolen. Iemand die dezer dagen in het Vroomshoopse gemeente- bos wandelde, zag onder het mos iets glinsteren en vond een deel van de des tijds gestolen partij sieraden. Volgens de juwelier zijn (iet de minst kostbare. KEULEN In de Westduitse stad Keu len wil men het voeren van de vele dui ven, die zich vooral op en rondom de dom bevinden, verhinderen en waar schijnlijk zelfs verbieden. De autoriteiten willen dat de duiven buiten de stad hun voedsel zullen gaan zoeken. Mochten er duiven zijn die niet wegtrekken en van honger dreigen om te komen, dan zullen te worden gevoerd, met graankorrels, die Mijn gedrenkt in snelwerkend gif. De duiven, die met groepen van hon derden tegelijk boven de stad vliegen zijn «en ware last, zo meent men in Keulen. Voornamelijk in het centrum en speciaal bij de Keulse dom, waar het hele jaar door veel toeristen komen, houden de vo gels zich op. Voor velen is het een attrac tie, de duiven te voeren. De dieren beho ren niemand toe, zijn dus in feite wilde duiven, maar ze zijn zeer tam. Oorspronkelijk wilden de Keulenaren, net als in andere grote steden, een extra bezienswaardigheid creëren, door een duivenkolonie rond de dom in stand te houden. Mede door de snelle voortplanting van de duiven is deze opzet geheel uit de hand gelopen. Het aantal duiven is nu zelfs niet bij benadering te schatten. Het loopt in de vele duizenden. Chris Harteveld heeft het zó eens ge- I probeerd, met een advertentie: GE- \VRAAGD, MENSEN ZONDER VOOR OORDELEN. Want de heer Harteveld I heeft ervaren dat hij niet alleen maar èen inwoning moet zoeken. Hij zoekt naar een plaats, waar ook zijn vrouw mag wo rn. Mevrouw Harteveld (22 jaar) was leer lingverpleegster toen zij haar man leerde kennen. Zij spreekt, nadat zij nu twee en een half jaar geleden uit Zuid-Afrika kwam, zeer goed Nederlands. Zij zou een geboren Nederlandse kunnen zijn. Als zij niet zwart was. Met het kroeshaar van de negerin uit Zuid-Afrika. Haar man: „Ik weet dat duizenden er zo beroerd aan toe zijn als wij. Maar on ze moeilijkheden zijn onoverkomelijk' Ondanks alle zorgen (Michael is te vroeg geboren, heeft een verwarmde kamer no dig) is de heer Harteveld reëel gebleven. Hij ziet een huurhuis als een ideaal voor de verre toekomst, zoals duizenden op de vervulling van die wensen moeten wach ten. Hij kan een forse huur betalen, maar huurwoningen zijn er niet. Hij wil voor een inwoning ook de verlangde fancy-prijzen betalen. Maar zij zijn er niet. Niet voor hem. Ervaringen? Op de Schenkweg, bij voorbeeld, was een inwoning in kannen en kruiken totdat de toekomstige hospita mevrouw Harteveld zag. Het ging niet door. De heer Harteveld wilde zeker zijn en nam de proef op de som. Hij belde even later op, zei „met Smit". De hospi ta aarzelde nog even, vroeg of hij Ne derlander was, of zijn vrouw Nederland se was en of zij ook in Nederland was geboren. De heer Harteveld-Smit loog: hij zei „ja" en kon de kamers krijgen. Het diende tot niets, maar de heer Har teveld had het bewijs. ,Dat bewijs is zo moeilijk", zegt hij. Een ander geval: kamers in een flat aan de Zuidlarenstraat. Alles in kannen en kruiken. Maar men wil nog wel even kennis maken met mevrouw Harteveld. De schrikreacties blijven uit, op dat mo ment. Als de verhuizing zal plaatsvinden, krijgt de heer Harteveld zijn eerste maand huur 200 gulden terug. Het gaat niet door. Waarom? dat zeggen de zoons van de kamerverhuurster niet. De heer Harteveld blijft reëel. Hij is slachtoffer geworden van oplichters. „Maar ik zal echt wel niet de enige zijn. Hij heeft een urgentieverklaring van de huisarts. „Dat hebben zoveel mensen", zegt hij. Hij weet dat het gemeentelijk bureau „Huisvesting" ook niet ijzer met handen kan breken, omdat er zoveel noodgevallen zijn. Hij weet dat het moei lijk is voor gezinnen om een inwoning te vinden. Maar hij is wanhopig omdat hi: moet zoeken naar „mensen zonder voor oordeel". Het geval van het gezin Harteveld staat niet alleen. In Den Haag staat ook een Surinaams gezin man en vrouw zijn kleurlingen voor dezelfde moeilijkheden. Zij heb ben met hun acht maanden oude baby onderdak gevonden bij de heer A. Haf- fert. Meer dan zijn toch al te kleine wo ning delen kon de heer Haffert niet. Zijn huis was voor tijdelijk bedoeld, tot het echtpaar andere kamers vond. Dat blijkt niet mogelijk. De heer Haffert zei Overal ontmoeten wij rassenhaat en de woorden: „wat moet ik met die bruine mensen of nikkers in mijn huis doen" Tot voor kort was het echtpaar An ders man en vrouw zijn onderwijzer en onderwijzeres gelukkig. Zij waren onderhuurder in een bovenhuis. Maar de hoofdbewoner die zelf in een ander gehuurd huis woont! heeft van een andere onderhuurder meer kunnen krij gen dan de 25 gulden per week, die het Surinaamse gezin betaalde. Hij brak huurbeschermingswet of niet de deur open en zette het meubilair op straat. De politie keek toe. „Een civiele zaak" zeiden de agenten. „Ik kan dat niet begrijpen" voegt de heer Haffert eraan toe. „De een heeft niets en een ander kan twee huizen huren". Sinds enkele weken werken in Artis dierenverzorgers uit Blijdorp en Amster damse oppassers in de Rotterdamse die rentuin. Deze uitwisseling heeft tot doel. de verzorgers meer vertrouwd te maken met de werkmethoden in andere dieren tuinen. De „visite" duurt voor iedere ver zorger veertien dagen en geschiedt per toerbeurt. In Artis bevinden zich trouwens nog meer vreemde eenden in de bijt. Ge durende enige tijd zijn nl. dierenstewards van de KLM in Artisafdelingen werk zaam om ruimer ervaringen op te doen in de verzorging van dieren. Advertentie lUiumnt/h WW. ///////////i W/WL U/Wh Bij de Nederlandsche Bank in Am sterdam weten ze er van mee te pra ten: de Nederlander is slordig met zijn geld. Vier man houden zich er dag in dag uit bezig met beschadigde bankbiljetten. Geld dat verbrand is, in een wasmachine of in een toilet is terechtgekomen, door dieren is aan gevreten of geld dat in het blikje, dat onder de vloer of in de tuin zo veilig verstopt leek, half is vergaan. Heel veel mensen komen ook op het idee hun geld in de kachel te bewaren. Als ze hem dan later aansteken vergeten zjj het geld dat erin ligt. Of de kachel wordt aangemaakt door een ander, die onkundig is van de kostbare in houd. Onlangs verborg een dame in Den Haag een paar honderd gulden, die zij met veel moeite had gespaard, in de asla van de kachel. Kort daarop werd zij ziek en moest zij opgenomen worden in een zie kenhuis. Toen zij weer naar huis mocht spande de hele familie zich in om het haar zo aangenaam mogelijk te maken. En omdat het wat fris was, maakte een dochter de kachel aan Het geld was verkoold, maar de Neder landsche Bank bracht uitkomst. De man nen van de afdeling „beschadigde bank biljetten" wisten de paar briefjes van honderd en van vijfentwintig uit de as op te vissen en te reconstrueren. De dame kreeg al haar spaarcentjes vergoed. Het is één van de ongeveer 3000 geval len die men ieder jaar bij de bank te behandelen krijgt en die ieder jaar leiden tot de restitutie van 250.000 a 300.000 gul den. Het is bovendien eeh van de een voudige gevallen die men er onderhanden krijgt. De vier specialisten, die allen een opleiding kregen bij de drukkerij die voor de Nederlandsche Bank de bankbiljetten maakt, Joh. Enschedé en Zonen te Haar lem, had er weinig moeite mee. Zij weten alles van bankbiljetten: de lettertypen, de watermerken en alle lijn tjes waaruit de tekeningen op de ver schillende biljetten bestaan. helpen, zij het dan ten dele. Want slechts een deel van het geld kon na een moei zaam onderzoek van enkele weken ge ïdentificeerd worden. En het gaat bij res titutie om het herkenbare oppervlak. Als van een bankbiljet driekwart wordt terug gevonden wordt het voor driekwart ver goed, bij de helft de helft en bij een kwart een kwart. Het is niet nodig dat de num mers nog te zien zijn. Er wordt overigens alleen vergoed als bij de beschadiging geen opzet in het spel is geweest. Dat de helft van een bankbiljet vergoed wordt komt zeer vaak voor. Het is op merkelijk hoeveel mensen een half bank biljet in betaling aannemen, meestal briefjes van tien en een enkele keer een van vijfentwintig. Iedere week zijn het er Van groot belang is dat men verbrande bankbiljetten niet aanraakt. Als ze tot as verpulveren is het bewijs dat het bank biljetten geweest zijn, moeilijk te leveren De biljettendeskundigen van de bank hebben het in dit opzicht vaak moeilijk. Een boer die bij een brand in zijn boerde rij enkele duizenden guldens verloor, die hij zo maar ergens los neergelegd had, kwam bij de bank een grote hoop puin afleveren waartussen de resten van het geld moesten zitten. Toch kon men hem mensen die een stapeltje bankbiljetten niet goed nagekeken hebben. Maar het komt ook voor dat men in winkels als het erg druk is, niet de moeite neemt een aangeboden bankbiljet uit te vouwen. Het werk van de afdeling „beschadigde bankbiljetten" is zuiver dienstverlening van de bank aan het publiek. Zij is niet tot dit werk en tot restitutie ^an bescha digde bankbiljetten verplicht. Bankpapier is een renteloos krediet dat men krijgt. Men doet het om het vertrouwen in de bank en het bankpapier niet te schaden. Deze dienstverlening leidt overigens vaak tot minder frisse karweitjes. Resten zoeken in de uitwerpselen van dieren is geen uitzondering. Vooral op het platte land komt het nogal eens voor dat een dier een hoeveelheid bankbiljetten opeet. Het is wel gebeurd dat een boer een to taal bedorven koeiemaag naar de bank stuurde met de mededeling dat er een paar duizend gulden in moest zitten. Hij heeft zijn geld echter teruggekregen. Ook krijgt de bank regelmatig bankbil jetten aangeboden die in een toilet of een gierput gevallen zijn. Dat levert behalve het ontsmetten geen bijzondere moeilijk- wel een stuk of tien. Vaak gaat het om h^den op, evenmin als bankpapier dat in Advertentie Advertentie V" Je/ilenka N V. WOUENSTOFFENFABRIEK GEORGE DROGE. TILBURG een kledingstuk is blijven zitten dat in een wasmachine behandeld is. Het papier dat voor bankbiljetten gebruikt wordt ia namelijk heel stevig. Hoe stevig het bankpapier is wordt ge- illustreerd door een verhaal over een por tefeuille, die door Franse vissers bij IJs land opgevist werd. Zij bleek te behoren aan een anderhalf jaar eerder overboord geslagen Nederlandse matroos. Via de consul in Cherbourg kwam de portefeuille bij de bank. Er zaten twee oriefjes van vijfentwintig en één van tien in. De bil jetten hadden geen noemenswaardige schade van het lange liggen in het zee water ondervonden. Ze konden gemakke lijk geïdentificeerd worden. Het geld is aan nabestaanden uitgekeerd. De mannen van „beschadigde bankbil jetten" weten ook raad met bankbiljetten die helemaal of gedeeltelijk door muizen opgegeten zijn. Dan moet men echter be halve de resten van het geld ook de nes ten van de muizen bij de bank brengen Een pronkstuk van hun verzameling is een verkoold bankbiljet van honderd gul den. De keurig aan elkaar gepaste resten leverden weer het oorspronkelijke biljet op, maar dan op ongeveer een kwart van de oorspronkelijke grootte. Alles staat er nog op en is nog vrij duidelijk te zien, zelfs de helm in het watermerk. In legen- stelling tot metaal krimpt papier name lijk bij sterke verhitting.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11