O geef een boek Het Nationale Ballet morgen in de Stadsschouwburg mm - m 7 Hf -f mfW 3 y-;: s t Openbaar Kunstbezit'steeds grotere stimulans in het culturele leven Kopergravures van Jean-Paul Vroom Penning uit 1718 keerde terug bij Haagse „vroedschap" NEGEN MUZEN WÊ DINSDAG 23 NOVEMBER 1965 13 Twee toremières voor Haarlem Morgen, 24 november a.s., 20.00 uur, geeft Het Nationale Ballet in de Haarlemse Stadsschouwburg een voorstelling met twee recente produkties, die tijdens het Holland Festival 1965 in première werden gebracht en toen slechts in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam werden uitgevoerd. Het pro gramma telde toen vier grote balletten en duurde bijna vier uren. De uit voering op woensdagavond a.s., die dus premières zijn voor Haarlem, zullen echter met een extra pas de deux en het ballet „Nachteiland" een normale avondvoorstelling vullen. r 4 Ij 4 #111 -li r. 'fë-' -■ 3 i «a 'tV m-:, - r ''k'S A „Rendez-vous a Paris" met Francois Mauriac „Het eenzame huis" door V.7.O.D. o TELEGRAM VAN PRINSES Bob Buys De radio geeft woensdag HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. VPRO. 8.00-24.00 VARA. A. D. Copier in Washington onderscheiden T elevisieprogramma Joris Ivens in Leipzig gehuldigd De Haagse Comedie met „Glazen Speelgoed' Prix Goncourt voor Jacques Borel De avond wordt ge opend met het inter nationaal bekroonde ballet „Aimez-vous Bach?" van de Cana dees Brian Macdo- nald. Een speelse choreografie op werk jes van Johann S. Bach, waarin de dans stijl zich allengs ont wikkelt van klassiek tot modern, en zelfs verjazzt.In dit bal let, dat internationaal met veel bijval en ook veel kritiek werd ont vangen, dansen de solisten Olga de Haas, Kathleen Smith, Syl vester Campbell, Ro nald Snijders en Conrad van de Wee tering. Vervolgens worden In de Pas de Deux uit Le Corsaire een paar nieuwe buitenlandse lolisten aan het Haar lemse publiek voor gesteld. Het zijn Anna-Marie en David Holmes, een Canadees echtpaar, dat deze pas de deux cho reografie Marius Pe- pita, muziek R. Drigo onder meer de laatste jaren danste bij Les Grands Bal lets Canadiens te Montreal, The Lon don Festival Ballet en het Kirov Ballet te Leningrad. Hierna volgt een uitvoering van een werk van Rudi van Dantzig: Nachteiland, het ballet, waarmee hij tien jaar geleden debu teerde en dat sindsdien als een van zijn sterkste op het repertoire is blijven staan. In dit ballet stelt hij een algemeen pro bleem, dat van de mens in voortdurend conflict met zichzelf zijn keuze makend tussen goed en kwaad; daarin geremd door zijn driften of door de wereld om hem heen maar altijd verlangend naar het zuivere als ideaal. Het ballet is gezet op de Six Epigraphes Antiques van Claude Debussy. De décors en kostuums zijn van de schilder-beeldhouwer Toer van Schayk. Als solisten treden op Wilfred Schuman, Yvonne Vendrig, Jean Atkinson en José Lainez Na de pauze volgt ten slotte een uitvoe ring van het vermaarde ballet „De Groene Tafel" van Kurt Jooss op muziek van F. A. Cohen. In dit uit 1932 daterende werk, dat wat zijn anti-militairistisch karakter be treft, nauwelijks aan inhoud en waarde heeft verloren, treden als solisten op: Reu ven Voorembergh (de dood), Olga de Haas (de oude moeder) Hélène Pex (het jonge meisje), Jessica Folkerts (de partisane), Simon André (de vaandeldrager), Hans Knill (de jonge soldaat), Wilfred Schuman (de oude soldaat), Robert Fisher (de profi teur). De vleugelbegeleidingen op deze eerste première-avond van Het Nationale Ballet In Haarlem in het nieuwe seizoen, worden uitgevoerd door Tilly Langedijk en Joop Stokkermans. ■V' "y Sm? jé J r' V -V-' Advertentie lV V r '-'t; -.4' f-Sr- i!?e> 'ï-.i -V Siv? 'fi_,it «V -yj 4«! V 'k-S' r'K*S i'. VoV v - V* Aimez-vous Haas Bach? In NCRV's maandelijks magazine „Ren- dez-vous a Paris", dat zaterdag 27 novem ber weer op het tweede net komt, vertelt de Franse Nobel-prijswinnaar Franqois Mauriac, die tachtig jaar is geworden, over zijn leven. Het „Signalement" is deze keer gewijd aan de in Parijs wonende Vlaming, schil der-schrijver Frans de Geetere met wie gastheer Yvan Delord een gesprek zal heb ben. Voorts treden in „Rendez-vous Paris" op het zangeresje Frangoise Hardy, zanger-acteur Chrfëtiaïi Marin, hë'f dans paar Genia Melikova en Jean-Paul Adreani gospel-zanger „Cousin" Pleasant, het ballet van Dick Sanders en het orkest van Frank Pourcel. 25 cent per rol RED BAND ROOSENDAAL De Haarlemse toneelvereniging „Vriendschap Zij Ons Doel" geeft van avond om acht uur in de Stadsschouw burg een voorstelling van „Het eenzame huis". Dit stuk van de Nederlandse auteur Jan Naaykens is geschreven naar een ware gebeurtenis. De hoofdpersonen zijn twee jongeman nen die worden gesnapt bij een overval op een warenhuis. Een van de jongelui wordt door een revolverschot gewond. Zij komen terecht bij '„Het eenzame huis' en treffen daar een vrouw en haar zie ke dochter aan. H. Nibbelink voert* de regie van het stuk. AMSTERDAM. Een miljoen banden met reprodukties in Nederlandse boeken kasten. Dit is een van de meest spectaculaire resultaten van een initiatief dat de beeldhouwer J. Wertheim nu bijna tien jaar geleden nam en dat leidde tot de oprichting van de stichting „Openbaar Kunstbezit". Volgend jaar begint deze stich ting, die tot nu toe cursussen voor radio-luisteraars en t.v.-kijkers gaf, met een nieuwe werkwijze waarbij abonnees in staat worden gesteld de cursussen via beide media te volgen. Minister mr. M. Vrolijk heeft gisteravond via radio en t.v. de tiende jaargang van „Openbaar Kunstbezit" van harte aanbevolen. Hij bracht hierbij terecht hulde aan initiatiefnemer Wertheim; want het is niet gering wat de stichting, welker werk in verscheidene andere landen navolging heeft gevonden, de afgelopen jaren heeft verricht om verandering te brengen in een situatie dat de kunst bij te weinigen een rol in het leven speelt. ALS GEVOLG VAN de uitzendingen verzorgd door de AVRO-regisseur W. Si- van de Stichting en dankzij gratis muse- mons en J. Venema, is deze keer in han- umkaarten diede Nederlandse musea de den van mej. drs. E. Werner van de abonnees ter beschikking stelde is het VARA. museumbezoek opvallend toegenomen. In samenwerking met andere instellingen De belangstelling voor de cursussen werd een reproduktiecentrale voor het on- van Openbaar Kunstbezit is niet overal derwijs voorbereid. J m het land even groot. Vooral in het oos- ten en in de drie grote steden is zij zelfs Verder kon „Openbaar Kunstbezit zeer geringj aldus vernamen wij gisteren in de loop van de jaren uit overschotten van secretaris J. Wertheim. De meeste voor 265.000 gulden enkele duizendeft wer a^onnees heeft de stichting in het zuiden ken van levende Nederlandse kunstenaars gn noorden van het land en dan aankopen en onder haar abonnees verlo- no„ VOornamelijk op het platteland. Wan ten. In samenwerking met het Prins neer men ,je (jrje grootste steden niet Bernhard Fonds heeft de stichting voorts meerehent eindigt het westen echter vóór een vijftal kunstboeken uit kunnen geven het noorden en na de gebieden beneden die tegen kostprijs aan de abonnees wor- jyioerdijk als een goede tweede, den aangeboden. Het laatste boekwerk in 1 Advertentie Het belang van het werk van de Stichting Openbaar Kunstbezit wordt ->ok door de koninklijke familie op zijn vaarde geschat. Prinses Beatrix heeft iit duidelijk laten blijken door het be ltuur ter gelegenheid van de tiende laargang het volgende telegram te stu ren: „Van harte feliciteer ik de Stick ing Openbaar Kunstbezit met haar ju bileum. Met voldoening kan men te rugzien op tien jaren waarin door de inspanning van alle medewerkenden Openbaar Kunstbezit een eigen waar devolle plaats heeft veroverd in ons cul turele leven. Moge het werk zich in de komende jaren nog verder uitbreiden, bijdragende tot de esthetische vorming in steeds bredere kring en tot verho ging van kunstgenot bij ons volk. Ópen- baar Kunstbezit wens ik een succesvol le toekomst toe." Advertentie Sinterklaasje bonne - bonne - bonne, Fijn ideetje: platenbonne! deze serie is gisteren verschenen en is ge wijd aan de „Japanse Prentkunst". Het bevat, behalve een inleiding van dr. W. J. de Gruyter, een groot aantal afbeel-1 dingen, waarvan. 24 in kleur. BIJ DE GECOMBINEERDE radi^ en I VAN DE GRAFISCHE technieken is de t.v.-cursus die Openbaar Kunstbezit vol- gravure wel de moeilijkste wat betreft gend jaar aanbiedt, krijgen de abonnees het vormgeven. Met de burijn, een soort naar verwachting evenals dit jaar on- driekantig beiteltje, steekt men de lijnen geveer 113.000 iedere maand vier kleu- I -;n metaal of hout. renreprodukties naar kunstwerken uit on- Het hanteren van de burijn ver- ze musea, twee bladen met kleinere een grote vaardigheid, een zekere zwart-wit-afbeeldingen en een mededelin- hand. Met diep te steken maakt men genblad met inleidingen tot de uitzendin- dikkere lijnen dan wanneer men ondiep gen (een keer per week via radio en twee steekt. Dun en dik kan door elkaar ver keer per maand via t.v.) en nieuws op worden of zelfs in het verloop van kunstgebied. Kijkers en luisteraars zullen n njn Men verkrijgt getoonde vlakken met dit materiaal kunnen kiezen of beide £j00r arceringen. Belangrijk is de richting soort uitzendingen volgen. Twee van de van arceringen, die het modelé van vier voor de radio te bespreken onder- hijvoorbeeld een gelaat zinvol dienen te werpen worden tevens op de beeldbuis volgen en zich dienen op te lossen in het behandeld. niets, waar men het licht verlangt. Om waar nodig een vloeiend verloop van de HET PROGRAMMA voor volgend jaar plastiek te suggereren zullen binnen een behelst behalve kunst vanaf de 15de tot en arceren plek meer donkere en lichtere met de 20ste eeuw, ook de kunst uit Oost- Hnten noodzakelijk zijn, zodat de gear- Azië en Afrika. Zo zal een uitzending aan ceerde lijnen plaatselijk dieper gestoken de Japanse houtsneden van Hokusai &n\ moeten worden en die dieptes moeten te en een aan Afrikaanse en Oost-Azitaische zamen ook weer een vorm volgen, die maskers worden gewijd. De eerste spreker dwars op de arceerrichting staat. De ver van de nieuwe cursus is prof. dr. H. Ger- schillende velden van arceringen van door son. Hij zal op radio en t.v. een toelich- het modelé bepaalde richtingen dienen ting geven bij „De Nachtwacht" van wel op eikaar aan te sluiten. Rembrandt. Verder staan op het program ma o.m. het beroemde „Utrechtse Psal-1 WANNEER MEN ENIG INZICHT in de ter", het altaar van Lukas van Leyden moeilijkheden van deze techniek heeft, uit de Lakenhal in Leiden en het dit jaar [can men zich wel voorstellen dat naar ik door het rijksmuseum verworven paneel meen Jan Luyken het etsen „een flaneren „De heilige Familie van Rembrandt. 0p koper" noemde. Bij het tekenen op Ook komen aan de orde grafiek van Goya (je etsplaat heeft men immers de zachtere en Lautrec, schilderijen van Adriaan v.d. oppervlakte van de was maar weg te Velde, Vermeer en Tiepolo en van moder- krassen met een naald Overigens heeft nen als Klee en Ten Holt. De regie van dg ets weer zo zijn eigen moeilijkheden de^t.v.-programma s, die vorig jaar werd en js jjet resultaat veelal minder koel dan de gravure. Met enig inzicht in de kregen. Een niet onbekend beoefenaar ster van de grafische kunsten liep er zelfs in en dacht even met etsen te doen te hebben. DE LAATSTE KEER dat ik in deze krant over Jean-Paul Vroom berichtte was dat, om een expositie waarop hij zijn trompe d'oeuil-schilderijen" ook ver toonde. Zogenoemde schilderijen bedoelen een suggestie te geven van een bedriege- lijke echtheid, waarmee het is alsof bin nen het raam van de lijst tastbare reële dingen te zien zijn. Iets daarvan vindt men thans terug in enkele van Vrooms prenten. Op sommige plaatsen heeft Vroom een stofuitdrukking weten te be reiken, die gezien de techniek verbluffend genoemd mag worden. En voor wie iets voor zijn wereld kan voelen is bij San- tee Landweer veel bijzonders te zien. Tot dezelfde datum exposeert deze kunsthandel beeldhouwwerk van Kiek Bak, een jongere figuur, wie het hakken hout uitstekend ligt en die beelden maakt, die de beschouwer de neiging ge ven ze vast te pakken om de plastiek ook voelende te waarderen. Advertentie Sinterklaasje bonne - bonne - bonne, Fijn ideetje: platenbonne! Advertentie Sinterklaasje bonne - bonne - bonne. Fijn ideetje: platenbonne! 9.40 Burgemeester Kolfschoten van Den Haag heeft gisteren de gouden vroed- fchapspenning gekregen, die in 1718 door zijn ambtsvoorganger Willem Lodewijk baron van Wassenaar werd ingesteld. De penning gold destijds als 'n beloning voor de vroedschapsleden, die „precys op tijd sig bevonden op het stadhuys vóór dat door de clock van de Grote Kerk is ge- •lagen het uyr tegen het welke de con vocatie is, gedaan". De schenkers, firmanten van het Haagse Juweliersbedrijf Van Hattum, hadden zich in kledij van omstreeks 1730 gestoken en waren in een calèche naar het stadhuis gekomen, in gezelschap van Bart van Hattum, die de gouden vroedschapspen- ring kort na de tweede wereldoorlog op een ruiterpad in Wassenaar had gevon den. De toen jeugdige Bart stopte haar in zijn zak. 's Avonds kwam zij te voorschijn. Barts moeder zag, dat zij van goud was en stopte haar in de brandkast. Toen Bart 15 jaar werd, wilde hij een kampeertent kopen. Om aan ,geld te ko men verkocht hij het muntje aan zijn va der. Die ging ermee naar het Penningen kabinet. Daar was men zeer verbaasd, want men meende, dat er nog slechts een gouden vroedschapspenning bestond, die in het bezit was geweest van wijlen ko ning Faroek van Egypte. De penning werd zorgvuldig opgeborgen en is nu aan bur gemeester Kolfschoten geschonken ter ge legenheid van een bedrijfsjubileum van de fa. Van Hattum. Bij de opening van de „10th Interna tional Exhibition of Ceramic Art" in Washington werd een van de vijf „Awards of Excellency" verleend aan de glas kunstenaar A. D. Copier, wiens werk deel uitmaakte van de Nederlandse inzending Voor deze tentoonstelling. Kunstenaars uit zevenendertig landen waren met hun werk op deze tentoonstel ling vertegenwoordigd. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek en reportages (verv.) 9.00 Van alle markten thuis, praatje. 9.05 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Pianorecital (opn.): klassieke en moderne muziek. 12.00 Orgelkwartet. 12.22 Voor het plat teland. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Tango-rumba-or kest en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.10 Aktualiteiten en kalender. 13.25 Lichte orkestmuziek fgr.). 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Radiofilharmonisch Orkest (opn.)moderne en klassieke muziek. 15.00 Voor de jeugd. (16.00 Nieuws). 17.00 Voor de zieken. 17.30 VARA's Pop show: dansorkest en solisten. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzen ding van het Gereformeerd Politiek Ver bond. Nationaal gereformeerde politiek en nationale christelijke eendracht. Spreker: dr. A. J. Verbrugh, secretaris van het G.P.V. 18.30 Radio Volks-Universiteit: Wijsgerig Perspectief: Techniek en Wijs begeerte door ds. N. van Gelder en J. J. Besanon. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Stereo: Kinderkoor. 19.30 Artistieke staal kaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Trammelant in Loeren aan de Hor: licht programma. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Lichte orkestmuziek. 21.45 Alle negen: gecombineerde quiz- en kegelcompetitie. 22.15 Ik loop door het land, licht pro gramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualitei ten. 22.50 Elektronische muziek, muzika le lezing. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 NCR.V 15.00-24.00 KRO. NCRV: 7.00 Nieuws en herhaling SOS- berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Gitaar muziek (gr.). (Om 7.30 Nieuws). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.10 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.32 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gitaar en viool (gr.): klassieke muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Klassiek pianokwartet (gr.). 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12.30 Nieuws. 12.40 Ned. Hervormde kerk. dienst. 13.00 Variant: reportages en lich te muziek (gr.). 13.30 Instrumentaal trio (opn.): moderne muziek. 14.00 Boeren en burgers in Buitenveer), hoorspel (deel 34). 14.20 Klassieke kamermuziek. KRO 15.00 K.R.P. 40: overzicht van de Jubi leumprogramma's. 15.05 Koninklijke Luchtmachtkapel en -koor (gr.); lichte berichten. muziek. 15.35 De tijden veranderen, een documentaire over: Nederland in de af gelopen 40 jaren, waarin opgenomen een rondetafelgesprek. 16.20 Bariton en piano: Japanse en klassieke liederen. 16.50 Be- jaardenfeest. 17.50 Overheidsvoorlichting: Mens en samenleving. Drs. F. E. Meijer van het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk spreekt over de provinciale opbouworganen. 18.00 Ju bileumprogramma's. 19.15 Actualiteiten. 19.30 Toernooi van het Lichte Lied: wed strijd voor componisten en tekstdichters t.g.v. het 40-jarig jubileum van de KRO. 20.00 Grammofoonmuziek. 20.10 Hoe was 't ook al weer?: documentaire over de ja ren 1925-1965. 21.00 Omroeporkest en zang solisten: Weense melodieën. 22.15 40 Jaar KRO: flitsen van de feestviering in de RAI te Amsterdam. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog - Werken van barmhartigheid. 22.50 Het Ambt (2): voortzetting van het gesprek over de persoonlijke beleving van het priesterschap. 23.30 Stereo: Klassieke grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (FM-KANALEN) NRU - GEZAMENLIJK PROGRAMMA. 9.00-15.00 Voorbereid door KRO 15.00-18.00 Voorbereid door AVRO NRU/KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte grammofoonmuziek. 10.00 Nieuws. 10.02 Actualiteiten. 10.05 Betty: lichte muziek programma (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Actualiteiten. 11.05 Koffie met Kees: licht muziekprogramma (gr.) en praatje. 12.00 Nieuws. 12.02 Actualiteiten. 12.05 Lichte grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Bert: licht muziekpro gramma (gr.). 14.00 Nieuws. 14.02 Actua liteiten. 14.05 Gevarieerd muziekprogram ma (gr.). NRU/AVRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Lich te grammofoonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Volksliedjes uit Engels-sprekende landen (opn.). 16.30 Rhythm and blues (gr.). 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 De zingende bou gie: gevarieerd platenprogramma voor automobilisten. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde mu ziek. 12.40 Weerbericht, mededelingen en SOS-berichten. 12.45 Persoverzicht. 12.50 Beursberichten en programma-overzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Ka mermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolra dio. 14.20 Kinderkoor. 15.15 Voor de kin deren. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten 16.09 Engelse les. 16.24 Jazzmuziek voor de jeugd. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Tophits. 18.00 Nieuws 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Sportkroniek. 18.55 Ca denza. 19.00 Nieuws, weerbericht en ra diokroniek. 19.40 Lichte orkestmuziek 20.00 Openbaar Kunstbezit. 20.15 Klassie ke muziek. 20.30 Kamermuziek. 21.50 Op voedkundig programma. 22.00 Nieuws en VOOR DINSDAG NEDERLAND I techniek begrijpt men ook dat de gra vure op wel zeer stellige wijze geconci pieerd moet zijn alvorens men tot de uit voering van het werkstuk overgaat. Tot onze weinige graveurs moet ook Jean Paul Vroom gerekend worden, die tot 27 november bij de kunsthandel Santee Landweer te Amsterdam recente koper gravures exposeert. Vroom houdt zoveel van het vak dat hij wel ontwerpen van anderen voor postzegels in het metaal ge stoken heeft. Hij heeft voor zijn werk een bewonderenswaardig geduld. Daar van getuigen in deze tentoonstelling en kele prenten, waarin bijna zwarte vlak ken voorkomen, waarvoor een bijna ein deloos te noemen repeteren van arcerin gen verlangd was. Vrooms prenten kun nen tot op bepaalde hoogte koel ge noemd worden. Dit ook naar de geest hetgeen wel moet samengaan bij het nood zakelijke weloverwogen concipiëren van vorm en uitvoering. Maar hij leerde zijn NOT/NTS: 10.45-12.00 Schooltelevisie, burijn en metalen plaat zo te sturen dat NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 zijn toonbegrenzingen iets soepels kregen Klaas Vaak. 19.05 Journaal voor gehoor-en zijn tonen het karakter van kleur ver gestoorden. 19.32 Engelse les. (Les 8 en herhaling les 7). 20.00 Journaal. 20.20 Dag I van bezinning, toespraak door de heer J. G. Suurhoff, Minister van Verkeer en Waterstaat. VARA: 20.25 Achter het nws. 20.50 Voordracht. 21.00 Tieners van toen: j programma voor de oudere generatie. 21.50 Signalement, een maandelijks pro-1 gramma over figuren en verschijnselen uit de wereld van het toneel, de muziek, de literatuur en de beeldende kunst. NTS: 22.30-22.35 Journaal. 22.50-23.20 Teleac:| Samen leven nu en morgen (les 8). NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.01 Die ren kijken, programma over dieren. 20.20 Haal je kijkgeld terug, TV-prijsvraag. Advertentie Sinterklaasje bonne - bonne - bonne, Fijn ideetje: platenbonne! De film „Hemel en Aarde" van Joris Ivens heeft in het achtste internationale festival voor documentaire films in Leip zig de bijzondere prijs van de organisato ren de minister van cultuur en tele visie en de oostduitse filmclub be haald. De „Joris-Ivens"-prijs voor de beste -0.45 Een op de tien, documentaire over produktie van jonge cinematografie ging bejaarden. (2e uitzending). NTS: 21.251 naar „Verdiende Straf" van het Zuidviet Dzjes zien: jazzprogramma. NCRV: 21.551 namese bevrijdingsfront Attentie: actualiteitenrubriek. NTS: 22.10 Journaal. RKK: 22.15-22.40 Bijbel voor al leman?, zevende uitzending in een reeks van 12 programma's over de Bijbel. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I AVRO. 17.00-17.30 NTS: 19.00 Nieuws in Voor de kinderen, het kort. 19.01 Op conderdag 2 december a.s. zal De Haagse Comedie in de Stadsschouwburg voor Haarlem de première geven van Tennessee Williams' „Glazen speel goed". Onder regie van Joris Diels wer ken aan deze voorstelling mede: Ida Wasserman, Do van Stek, Guido de Moor, Carl van der Plas. De vertaling is van Klaas Vaak. 19.05 Franse les. (les 8 en Nel Bergmans-Withaar; het decor is van herhaling les 7). KRO: 19.35 Van onze R13"! Wich fn de koslyums zijn eveneens J ___0 on aa t i door hem ontworpen. De muziek werd ge- sportredacteur. NTS: 20.00 Journaal en componeerd door Paul Bowles. weeroverzicht. KRO: 20.20 Liever Turks TWTT^/^T^XT ifl T^?F\T dan Paaps, een documentaire over het beeld dat niet-katholieken zich in Neder land hebben gevormd van katholieke landgenoten. 20.55 Jeanne van Lotharin gen, toneelspel. 23.00 Werken van barm hartigheid: epiloog. NTS: 23.15-23.20 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Voorpagina: actualiteitenprogram ma. 20.30 Love in the afternoon, speel film. 22.20 Sterren kijken, programma over Melkweg en Melkwegstelsels. NTS: 22.30-22.35 Journaal. Boekwerk over monumentenzorg. „Be waard in het hart" is de titel van een geïllustreerd boekwerk - uitgave van de gemeente Amsterdam dat een selec tie bevat van 63 Amsterdamse woon- en pakhuizen uit de periode van 1450 tot 1825, gekozen uit het totaal van 650 pescelen, die tijdens de eerste tien jaar van het bestaan van het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg (1953-1963) zijn gerestaureed. Dit bureau heeft het boek samengesteld met medewerking van mej. dr. I. H. van Eeghen, dr. Advertentie Sinterklaasje bonne - bonne - bonne, Fijn ideetje: platenbonne! IN DE VIJFDE ronde is met zes tegen vier stemmen gisteren Frankrijk's groot ste litteraire prijs, de Prix Concourt, toe gekend aan de 40-jarige leraar Engels Jacques Borel voor zijn roman ,,'L'Ado ration". Traditiegetrouw werd in hetzelf de restaurant „Drouan" een goed half uur later ook de Prix Renaudot uitgereikt, deze aan de 29-jarige Georges Perec, voor zijn boek „Choses" (dingen). Dat Jacques Borel de Prix van slechts 50 francs heeft gekregen is nauwelijks een verrassing geweest. Zijn autobiografische roman die in de lijn van het psycholo gische realisme is gelegen, nota bene zijn eersteling, had al maanden tevoren de aandacht van alle critici getrokken, zo dat de naam van de 40-jarige Borel bo venaan op de kandidatenlijst prijkte. Als vertaler van het oeuvre van de Engelse dichter James Joyce en als biograaf van Verlaine had hij al diverse uitgaven op zijn naam staan. Opvallend is daarom dat de enige kritiek die op zijn bekroonde ro man is uitgeoefend het feit gold dat deze specialist der dichtkunst zich in zijn pro za geen dichter zou hebben betoond. De Renaudot-winnaar Georges Perec, die verbonden is aan het Nationale Cen trum voor Wetenschappelijk Onderzoek, heeft met zijn eersteling een sociologische roman geschreven. Hij beschrijft een jong echtpaar dat in de jaren 60 leeft in een moderne welvaartsstaat waarin het door steeds meer luxe wordt omringd, waarin Jansen en B. A. M. Kroon; de vorm-1 tenslotte alle dromen en aspiraties van geving is van Mart Kempers. een hogere orde worden opgelost.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13