Rapport Sanering begint commissie - Goldschmidt de middenstand al in 1966 van wellicht Vergoedingen voor hen die vrijwillig liquideren artola HET WEER Rel in Gwelo en Boelawayo gaf Patterson geen kans fi' Opdracht voor Lummus Nederland NV UST PTT-auto tegen trein; twee doden Aanslag op Bob Kennedy verijdeld Voedseltekort in de wereld komende jaren uiterst accuut VS B N Fa. J. J. VAN KOOTEN Rechtbank verbiedt op dwangsom t.v.-opvoering Internationale school annex kunstcentrum V akantietoeslag bij Philips verhoogd tot 6 WIE WAT WAAR 1966? Voor modieuze dames- en feenerkleding 51e JAARGANG NUMMER 18 DINSDAG 23 NOVEMBER 1965 artola Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 11 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 9, 11 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 In de Vishal en op zee 7 Topsy12 Radio en tv 13 Kunst13 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Ferdinand13 Sport 19 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Stormachtig Minimum periode Kwestie-Rhodesië Groot Haags project Het woord is aan Mobiloil Raffinaderij Trein ontspoord bij Vriezenveen AUTO-, SCOOTER en BRCMFIETS- ACCESSOIRES i IniiinnininmNmiiiii pliiBllI »sm"«n uilige meuwsiniM «n, ijunwrcu. Geopend van 9-12.30 en 2-5 o. Zat 9-11 o. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V L S E N-IJ M U 1 D N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Chef van de redactie: EL Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije „Gebleken is dat een belangrijk deel van het midden- en kleinbedrijf in ons land In 1962 een inkomen uit bedrijf had dat lager was dan het voor een zelfstan dige als aanvaardbaar te achten mini muminkomen van zesduizend gulden." Dit is één van de conclusies in het vandaag verschenen rapport van de Staatscommis sie voor sanering van het midden- en kleinbedrijf, dat aan de regering is aan geboden. De voorzitter van de commissie is prof. dr. H. O. Goldschmidt. Als de regering de aanbevelingen van de com missie overneemt dan is het mogelijk dat al spoedig zal worden begonnen met het uitkeren van liquidatievergoedingen aan kleine bedrijven, die op vrijwillige basis hun bedrijf beëindigen. De commissie beveelt de volgende maatregelen aan, die naar haar mening tot ontwikkeling van het midden- en klein bedrijf zcuden kunnen bijdragen: Het uitbreiden van de voorlichtings- Advèrtentie de nieuwe aluminium kookset zit vol met nieuws 1 moderne vormge ving met gesty- leerde knoppen en grepen 2 rood geëloxeerde deksels i glanzend gepolijs te (versterkte) bovenrand, verder mat gesatineerd 4 4 mm dikke bodem, geschikt voor het h-e-e-t-s-t-e vuur V(ook aardgas!) GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen Verwachting tot morgenavond: Krachtige, tijdelijk stormachtige zuidwestelijke wind, later draaiend naar noordwest. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw of regen, later enkele op klaringen, maar ook enkele buien. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen overdag op de meeste plaatsen lichte dooi. Volledige weerrapporten op pagina twee. mogelijkheden ten behoeve van de be- drijfsverbetering; Het verlenen van faciliteiten bij uit breiding of verplaatsing van een bedrijf of bij het omschakelen op een bedrijf in een andere meer perspectief biedende branche; Het ondersteunen van initiatieven van regionale of branche-organisaties op dit terrein; Het bevorderen van branche- en/of streekonderzoekingen. Deze onderzoekin gen kunnen een inzicht geven in de wen selijkheid van sanerings- en/of ontwikke lingsmaatregelen in de betrokken streken of branches. Het instellen van een rest-kredietre- geling. Deze regeling is bedoeld voor die gevallen waarin de bestaande kredietfaci liteiten niet voorzien. Men kan hierbij o.m. denken aan de omstandigheid dat door 't ontbreken van een waarborgfonds in een branche geen overname of vesti gingskrediet kan worden verleend. Met betrekking tot de door haar beplei te saneringshulp merkt de commissie op dat deze gewenst moet worden geacht zo wel voor de betrokken ondernemers als voor de ontwikkeling van de overblijven de bedrijven en voor de consument. Zij ziet de ontwikkelings- en saneringshulp namelijk als elkaar aanvullende delen van dezelfde activiteit. De commissie adviseert „De Huistiran" van Bomans De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, heeft vanmorgen bij vervroegd vonnis de heer A. Sweers uit Bussum in het gelijk ge steld in het kort geding met de KRO. (Men zie ook ons blad van zaterdag, pag. 10.). De president verbood hiermee tegen een dwangsom van 1500 de televisie opvoering van het toneelstuk „De Huisti ran" van Godfried Bomans, dat vrijdag avond op het scherm komt. Blijkens het vonnis acht de president de omroepvereniging niet te goeder trouw. Men had wel degelijk moeten weten dat de auteursrechten aan de heer Sweers toebehoorden en men had, nadat de on derhandelingen met deze op niets waren uitgelopen, ten onrechte gemeend het ook met het Bureau voor Auteursrechten, ge noemd in een uit 1939 daterend boekje, af te kunnen handelen. voor de saneringsmaatregelen enige objec tieve voorwaarden te stellen, zoals een minimum periode gedurende welke men zelfstandig ondernemer is geweest- Als aan deze voorwaarden wordt voldaan en de opheffing van het bedrijf de struc tuur van het midden- en kleinbedrijf kan verbeteren adviseert de commissie hulp te verlenen om de ondernemer in staat fe stellen aan zijn verplichtingen, die uit de bedrijfsbeëindiging voortvloeien te kunnen voldoen. In aansluiting daarop stelt zij voor de ondernemers boven een nader te bepalen leeftijdsgrens een maandelijkse uitkering te verlenen en de ondernemers, die beneden de bedoelde leeftijdsgrens blij ven, behulpzaam te zijn ook in finan cieel opzicht bij het zoeken naar een loondienstbetrekking en bij het volgen van een omscholingscursus. BOELAWAYO (Reuter en AP) In de Rhodesische stad Boelawayo hebben en kele duizenden Afrikanen gisteravond een heftige betoging tegen het onwettige be wind van premier Ian Smith gehouden. Ze smeten stenen en vuilnisbakken op de weg. Vijf overvalwagens met politie mannen reden op en neer over d% hoofd straat. In Gwelo moesten politie-agenten sta kende en niet-stakende Afrikanen van el kaar scheiden. Groot-Brittanni neemt een afwachtende houding aan ten opzichte van eventuele olie-sancties tegen Rhodesië, zo meldt onze correspondent in Londen. Alleen olie sancties zullen zo goed als zeker een be slissende uitwerking hebben,als ze wor den afgedwongen door 'n effectieve vloot- blokkade- Rhodesiës jaarlijkse oliever- bruik is 100.000 ton. Slechts 27 percent is bestemd voor krachtvoorziening. De rest voor transportmiddelen, voornamelijk voor personenauto's. Effectieve olie-sancties zouden Smith bin nen zeer korte tijd op de knieën dwin gen. De kans op een algemene Afrikaanse rassenoorlog wordt er echter aanzienlijk door vergroot. Indien de Amerikaanse school, de Engel en de Franse gezamenlijk een gebou wencomplex stichten in de Haagse wijk Marlot, zal het een internationaal cultureel centrum bevatten, een theaterzaal, dans studio's, muziekzalen, ateliers, en een con ferentie-accommodatie met overnachtings gelegenheid. De financiering van het gehele project is nog niet rond, al wordt van de Ameri kaanse regering 750.000 dollar (bijna drie miljoen gulden) verwacht. Nu voor de nieuwbouwplannen van de Amerikaan se school ook van twee andere interna tionale scholen belangstelling bestaat, moet het voor duizend leerlingen gedach te complex, worden vergroot. De toekom stige capaciteit zal voor rond 1800 leerlin gen moeten zijn. De functie van de school zal indjMde royale opzet ook werkelijk tot uit'^HËng kan komen een dubbele zijn: overdag school, 's avonds kunstcentrum. Ook ko men er zalen voor sport en taalonder richt, een bibliotheek en een keuken. De slaapkamers voor het internaat kunnen in de zomervakantie worden gebruikt om stu denten onder te brengen, die een bezoek aan ons land brengen. Sallustius: Naarmate men hoger gezeten is, kan men zich minder veroorloven. Mobiloil heeft aan Lummus Nederland NV opdracht verstrekt ter uitvoering van voorbereidende werkzaamheden voor de houw van een raffinaderij in het weste lijk havengebied van Amsterdam. Deze opdracht is een gevolg van de goedkeu ring, die de Amsterdamse gemeenteraad op 11 november heeft gegeven aan de vestiging van de Mobil Oil raffinaderij. De werkzaamheden van Lummus zullen bestaan uit het verder uitwerken van de technische bouwplannen en het afronden der opmetingen van het bouwterrein. Met de bouw van de raffinaderij zal eerst begonnen kunnen worden, nadat de wetgever zijn goedkeuring heeft gehecht aan de pijpleidingwet. In verband hier mede hoopt Mobil in het tweede kwartaal van 1966 met de bouwwerkzaamheden te kunnen beginnen, zodat de raffinaderij omstreeks medio 1968 gereed kan komen. Lummus Nederland N.V., een dochter maatschappij van The Lummus company in de VS, is reeds geruime tijd in Neder land gevestigd. Het bedrijf beschikt vol gens een communiqué over e engrote er varing in het bouwen van raffinaderijen. Mobiloil heeft er dan ook alle vertrouwen in, dat dit bedrijf zal kunnen beantwoor den aan de zeer hoge eisen, die Mobiloil zal stellen aan ontwerp en constructie van haar Amsterdamse raffinaderij. Bij Vriezenveen is vanmorgen het achterste stel van de trein Almelo-Ma- riënberg ontspoord Het ongeluk gebeur de op een wissel. Daar de enkelsporige baan versperd was, moesten de reizigers met bussen worden vervoerd. Advertentie HOUTPLEIN 18 - TELEFOON 12000 Cassius Clay heeft woord gehouden. „Het konijn", zoals hij zijn uitdager Floyd Patterson noemde, heeft hij ver slagen in een gevecht om het wereld kampioenschap boksen zwaargewicht. In de nacht van maandag op dinsdag stonden Clay en Patterson in de ring in het Amerikaanse Las Vegas. Alleen in de eerste ronde was Patterson beter dan Clay, die vooral veel sneller dan zijn tegenstander was. In de twaalfde ronde maakte de scheidsrechter een einde aan de strijd, die na de eerste ronde vooral had bestaan uit een groot overwicht voor Clay, zonder een beslis sende knock out. De beslissing over winning door technisch knock out in die twaalfde ronde redde Patterson van een nog langduriger afstraffing. (Meer nieuws over het duel Clay Patterson is te vinden op de sport pagina). Advertentie Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON TEL. 8166 LANGE N1EUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN Het einde van de Rotterdamse drinkwatermisère is in zicht. Vol gend jaar komt op de Berenplaat in de Oude Maas de modernste „water- fabriek" van Europa in bedrijf, die ongeveer 100 miljoen gulden heeft gekost. De Rotterdammers hopen vurig dat dit geld goed besteed zal zijn. Op een met knipperlichten beveiligde overweg bij Oudenbosch (N.B.) is van morgen een P.T.T.-bestelauto door een trein aangereden. De 41-jarige M. Mol uit Oudenbosch, die het P.T.T.-busje be stuurde, en de 20-jarige L. van Broekhoven uit Bergen op Zoom kwamen om het le ven. Het ongeluk is vermoedelijk gebeurd doordat de besneeuwde knipperlichten slecht zichtbaar waren. RECIFE (Brazilië) (AP). De Braziliaanse politie heeft bekendge maakt, dat zij een complot om senator Robert Kennedy te verminken door hem een bijtend zuur in het gezicht te gooien heeft verijdeld. Zij arres teerde drie studenten. De aanslag had vandaag moeten plaats vinden tijdens een bezoek van Kennedy aan de universiteit van Pernambuco in Recife. De aanslag had het sein moeten zijn voor anti-Amerikaanse demonstraties in geheel Latijns-Amerika. "•N v ROME (AP en Reuter). „Dicht bevolkte gebieden in de wereld lopen de kans binnen tien jaar geteisterd te worden door hongersnood". Dat zei de Indische directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties maandag in Rome. De ontwikkelingslanden moe ten zich tot het uiterste inspannen om aan die dreiging het hoofd te bieden. In het Verre Oosten en in Latijns-Amerika is de voedselproduktie nu lager dan een kwart eeuw geleden". B. R. Sen sprak op de tweejaarlijkse bijeenkomst van de FAO. Ruim honderd landen hebben afgevaardigden gestuurd. De Zweedse geleerde Gunnar Myrdal betoogde dat de mensheid tenonder zal gaan als er niets wordt gedaan tegen al lerlei sociale rampen. Hij noemde met name de voedselcrisis in de wereld en de dwaze kernbewapeningswedloop. Hij drong er bij de welvarende landen op aan hun grenzen te openen voor de han del met de armere landen en die landen meer hulp te geven; de voedselhulp te internationaliseren en de lasten ervan gelijker te verdelen; te streven naar meer sociale discipli ne en de corruptie uit te roeien; O zich meer gelegen te laten liggen aan de idealen van een grotere sociale en economische gelijkheid. Sen vroeg te overwegen de FAO een taak te geven in het beheer van voedsel- overschotten. Op langere termijn vond hij de voedsel situatie in de wereld hoopgevend, omdat geleerden en technici nieuwe methoden De partijen bij de Philips CAO voor be ambten hebben overeenstemming bereikt over een verhoging van de vakantietoe slag voor het volgende jaar van vier naar zes percent over het jaarloon. Advertentie Kocht u al ons jaarboekje Cronjéstraat ontwikkelen om de produktie van voedsel te vergroten. Vooral de oceanen kunnen door die nieuwe technieken onuitputtelij ke reservoirs voor de voedselvoorziening worden. De problemen die de mensheid moet overwinnen op dit gebied doen zich de komende twintig jaar voor. De werkelijk heid nu is dat er in verscheidene gebie den in de wereld reeds hongersnood heerst. Advertentie MADRAS I. ETNA Cap.antr. 3 13.000 kcal. Kleur: meerkleurig grisolith. Prijs: zonder thermostaat 355,-. Onvervangbare WARMTE de KENNEMERLAAN 44 IJMUIDEN TELEFOON 4643 UTTER I E D T 'T ESTE WOENSDAG GEHAKTDAG Woensdag kost uw mager vlees- gehakt 500 gram van 2.40 voor met gratis kruiden. 1.78 100 gram echte boterhamworst 39 ct BUTTER Kennemerlaan 45 Vraag COTE-ZEGELS, 40% SPAARWINST!

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1